Bet geheimziooige raadsel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. 46ste Jaargang. 13702 Donderdag Bureau KOEMARKT 4 Telefoon intercommunaal 85. Postbus Abonnementen per 3 maanden ƒ2.pej^week 15 cent, franco post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. De diplomatieke besprekingen tusschen Pa rijs en Brussel worden voortgezet. Hoewel de Belgische en Fransche regeeringen besloten hebben, ieder afzonderlijk te antwoorden op het ontwerp-antwoord van de Britsche regeering, wenscht men toch, zoowel te Parijs als te Brussel, zich te verstaan omtrent de hoofdlijnen van het aan Engeland te verzenden antwoord. Er zal derhalve nog eenige tijd verioopen, voor men in staat zal zijn de Britsche regeering te antwoorden De Engelsche regeering zou bereid zijn stappen te doen, bij de Duitsche regeering, ten einde deze te bewegen het lijdelijk verzet in het Roergebied op te geven, doch zij wenscht vooraf precies de meening te weten van de Belgische en Fransche regeeringen, omtrent do kwestie der garanties voor de veiligheid omtrent de wijze, waarop de beide regeeringen de contro le op de financiën van Duitschland opvatten, en met betrekking totde commissie van deskundi gen, heiast met de bepaling der Duitsche beta lingscapaciteit. Te Londen heerscht ontstemming in poli tieke kringen in verband met de mogelijkheid van verder uitstel in de beantwoording van het Britsche ontwerp-antwoord door Frankrijk. Dc moeilijkheden voor de regeering worden schijnbaar grooter door het feit, dat verschil lende bladen doen doorschemeren, dat zij er Frankrijk van verdenken de beantwoording opzettelijk te vertragen tot na het op reces gaan van het Britsche parlement om zoo doende aan dc pressie der volksvertegenwoor diging op de buitenlandschc politiek, althans onmiddellijk, te ontkomen. In verhand daar mede wordt thans in parlementaire kringen zelfs op onmiddellijke openbaarmaking van het Engelsch ontwerp angedrongen, teneinde de publieke opinie de gelegenheid te geven zich over het voorstel uit te spreken. Advertentien 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. 1)E VREDE VAN LAUSANNE. De Amerikaansche vloot heeft Conslantinopel definitief verlaten. Ter gelegenheid van de onderteekening van het vredesverdrag wordt te Conslantinopel overal gevlagd. De bevolking hield grootsche patriotti sche manifestaties. Er is veel -yrcugdevertoon. Moestat'a Kemal heeft aan Ismet Pasja een telegram met gelukwenschen gezonden. IN HET BEZETTE GEBIED. De in alle steden van het bezette gebied in dienst gestelde politie, houdt zich stipt aan de door den Franschen commandant gegeven voor schriften en geeft blijk van den wensch tot sa menwerking- met de bezettingsautoriteit en. Zoo arresteerde de politie te Gelsenkirchen, mei het doel dezen aan de Fransche autoriteiten uit te leveren een persoon, die de vensters van een Franschen winkel had verbrijzeld. De Duitsche politie arresteerde eveneens een tweetal individuen, die een blok hout op de spoorlijn van Simmern hadden gelegd, met het doel een ontsporing te veroorzaken en leverde ook deze vrijwillig aan de Fransche gendarmerie uit. RUSLAND. Wij hebben reeds gemeld, dat aangezien de oogst in Rusland goed is, de Amerikaansche steunmissie besloten heeft, haar werkzaamheden te beëindigen. Naar nu uit Rome wordt bericht, zal de Pau selijke missie haar actie niet beëindigen, maar- waarschijnlijk de voedselvoorziening voor de 19 Inderdaad. Alleen maar het verontrust mij niet, integendeel, ik hoop, dat dc schurk terug komen zal. En daarom zou ik u vragen willen die kist daar te laten. Ik zal die dan wel bewaken. Van Gielen schudde het hoofd. Mijnheer Werner, als ik gelijk heb, dan zal Uw bewaking absoluut vergeefsch zijn. Dat is dan nog zoo erg niet. Goed, maar indien gij gelijk mocht hebben, dan zoudt ge al een zeer gevaarlijke taak op u nemen. De schurk,Mie den professor vermoordde, zou er zeker niet tegen opzien, indien hij zijn zinnen op die kist gesteld had, u daarvoor te vermoorden. Neen, maar hij zou mij niet geheel onvoor bereid vinden. U neemt mijn voorstel aan, niet waar Kijk eens, u gelooft immers toch niet, dat er iets gebeuren za),u kunt het dus met een gerust geweten doen. De bankier knikte. Nu goed, zei hij, dat is afgesproken, ik Wensch u alle succes. Maar gij hebt mij nu lang genoeg ondervraagd, thans zou ik ook wel eens iets Wil- len vragen. Het betreft echter niet deze onge lukkige geschiedenis. bevolking schorsen tn zich beperken tol de hulp aan kinderen en zieken. DUITSCHLAND. Naar aanleiding van de tot hern gerichte vraag of de Reichswehr ervoor kan instaan, dat de staatonderalleomstandigheden beschermd wordt tegen binnenlandsche onlusten, heeft de Reichs- wehrminister, dr. Kessler, geantwoord De Rijksrcgeering zal elke poging, om hare bedoelingen en verordeningen op onwettige en onregelmatige wijze te saboteeren, krachtig onderdrukken, met toepassing van alle haar •ten dienste staande middelen, onverschillig- van welke zijde zulk een poging mocht worden gedaan. De minister staat ér voor in, dat de re geering onder alle omstandigheden de Reichs wehr als een volkomen betrouwbaar machts middel tot hare bes hikking heeft. ENGELAND. De Britsche premier, Stanley Baldwin, heeft gister aan een diner, hetweli door een vereeni- ging van Londensche bankiers en kooplieden werd gegeven, aangezeten. Bij deze gelegen heid heeft hij een rede gehouden, waarin hij eenige cijfers noemde betreffende de Britsche financieele positie sinds den vrede. De uitgaven verminderden van 2000 milliorn Pond Sterling per jaar tot ruim 800 millioen. Op de overheidsdiensten is sinds den wapen stilstand aanzienlijk bezuinigd thans bedragen de uitgaven hiervan nog slechts 10 meer dan vóór den oorlog. Toen wij tot dc conclusie kwamen, dat de helft van ons inkomen werd verbruikt voor het betalen van interest op onze schulden, hebben wij in den tijd van drie jaar onze schulden n et 450 millioen pond sterling verminderd. Sinds den wapenstilstand hebben wij voorts onze vlottende schuld tot de helft teruggebracht. Al onze schulden hebben wij geheel afbetaald, behalve de schuld aan Ame rika. Wij hebben onze begroeting in evenwicht gebracht cn een reservefonds ingesteld. Dit alles heeft ons natuurlijk veel gekost, maar hierdoor is ook het crediet van Londen, van Groot- Brittannië ongerept gebleven. Er wordt méér dan dat vereischt. Crediet alleen kan den wereldhandel niet herstellen. Wij ondervinden nog steeds de nadeelige ger volgen der oorlogsvcrwoesting. Wij zijn ons er volkomen van bewust, dat de betaling dei- schadeloosstelling van overwegend belang is met betrekking tot het herstel van den wereld handel. Wij hebben eenige dagen geleden onzen geallieerden een aanbod gedaan, hetwelk de eerste stappen naar een oplossing omvat en dat van zoodanigen aard is, dat wij terecht mogen hopen, dat onze pogingen ten slotte met succes zullen worden bekroond. BULGARIJE. De nieuwe Bulgaarsche regeering schijnt voornemens te zijn, de communistische beweging daar te lande geheel den kop in te drukken. Na de ontdekking van den propaganda-dienst, der z.g. Russische Roode Kruis-commissie, werd over het geheele land -jacht gemaakt op de Russische communisten, van wie er ruim 300 werden gearresteerd. Zij zullen naar Rusland worden teruggezonden. Daarna zullen de Bulgaarsche communisten aan de beurt komen. Te Plewna werden reeds velen gearresteerd, op grond dat zij openlijk opkwamen voor de communisten, die betrokken Waren bij de samenzwering, welke de vorige maand werd ontdekt. MAROKKO. Het Spaansche blad ,.A.: B. G." publiceert een eens, Werner, jij bent goed bevriend met mijn zoon. Vertel mij eens, ken jij ook een jonge dame, die op hem moer dan gewonen indruk gemaakt heeft. Ik bedoel of jij ook weet, of An- toon een meisje kent, met wie hij zich na korter of langer tijd zal gaan verloven Werner zag den bankier ecnigszins verwonderd aan. Ja, vervolgde deze, ik begrijp, dat deze vraag je een beetje vreemd aandoet. Je zult geneigd zijn te zeggen, dat ik me daarmee tot mijn zoon zelf moet richten. Maar zie eens, jij bent intiem ge noeg hier om te Weten, dat Antoon en ik twee geheel verschillende karakters zijn, dat We eigen lijk zoo'n beetje naast elkaar leven. Hij heeft zoo geheel andere idealen dan zijn vader, er heerscht zoo weinig vertrouwelijkheid tusschen ons. Als Antoon zich officieel verloven ging, zou hij er natuurlijk met mij over spreken, maar eerder ook niet. Is hij iets dergelijks van plan Niet dat ik weet. Antoon heeft nooit veel zwak voor vrouwelijk schoon getoond. Weet je dan soms, hoe hij denkt over Alice Evan Zie eens, ik zal u in vertrouwen nemen. Mijn liefste wensch zou zijn, dat mijn zoon en de dochter van mijn overleden vriend later met elkaar in het huwelijk zouden treden. Waarom ik dat zou wenschen, doet nu niets ter zake, maar ik zou het heel graag willen. Antoon wil ik er niets van zeggen, als hij het wist zou hij meen en, dat ik hem aan Alice koppelen wilde en dat was al vol- bericht uit Melilla, volgens hetwelk een „karka" van rebellen gevormd is, die overvloedig van wapenen zijn voorzien, welke volgens het blad door buitenlandschc agenlen verschaft zijn. Zij ondernemen plundertochten in het nog niet on derworpen gebied. bootwerkersstaking te NEW-YORK. Het werk in het havengc deelte van New Yersey der New-Yorksche haven is gister tol stilstand ge bracht door de staking van 1500 bootwerkers. De staking werd afgekondigd door den l ond van transportarbeiders, welke aangesloten is bij de Industrial Works of the World, tegen het ad vies van den Internationalen Boótwerkersbond welke tot de Federatie van den Arbeid behoort. De stakers eist-ben een loon van 1 dollar per uur of meer naar gelang van dc geloste of ge laden vrachtgoederen, een werktijd van 8 uur per dag en 44 uur per week en 50 extra- loon voor overwerk. Tot de scheepvaartmaatschappijen, die dooi de staking worden getroffen, belmoren ook de Holland-Amerika-lijn en de Norddeutsche Lloyd. Een der leiders van de Industrial Workers of flic World verklaarde, dal het de bedoeling is, bet werk in alle havens in Amerika tot stil stand te brengen. Te San Francisco legden reeds 200 bootwerkers het werk neer. ALLERLEI. l it. Bad Ems Alhier heeft een vergadering van voorstanders van een zelfstandig Rijnland plaatsgevonden. De voorzitter verklaarde te kunnen mededeelen, dat dc aaneensluiting tus schen Smeets, Dorten en Balthes inderdaad tot stand is gekomen. De nieuwe eenheidspartij noemt zich „Rheinlandische Verceniging." Uit Belgrado De regeering van Joegosla vië heeft afgezien van de arrestatie van den leider der Kroaten, Raditsj, uit vrees voor binnen landsche moeilijkheden. Uit Warschau Thans zijn ook de bouwvak arbeiders tot staking overgegaan. Hun eischen zijn gelijk aan die van de metaalarbeiders. Men hoopt echter, dat deze staking spoedig bijgelegd zal worden. In de staking der metaalarbeiders is nog geen verandering gekomen. Alle fabrieken, met uitzondering van enkele kleine liggen stil. Alleen in de staatsfabrieken, waar de eischen ingewilligd zijn, wordt nog gewerkt. Te Berlijn zijn, in verband met de ontvluch ting van Ehrhardt, enkele personen gearresteerd. Het onderzoek wordt voortgezet. Uit Brussel wordt gemeld, dat de nieuwe Apostolische Nuntius Mgr. Nicara een bezoek heeft gebracht aan kardinaal Mercier, en voorts alle'Belgische bisschoppen heeft ontvangen. Uit Agmere (Britsch-Indië) Alhier heeft ebn ernstige botsing tusschen Hindoes en Mo hammedanen plaatsgevonden, waarbij vijf per sonen Werden gedood en verscheidene gewond. Uit Parijs. De veiligheidspolitie h eft gister een D itscher gearresteerd, een zekeren Schwie- destein, afkomstig uiL Berlijn, die in het bezit werd gevonden van een bedrag vso ongeveer 2 millioen francs aan gemeente-obligaties. Uit Toronto. Bijna alle mijnwerkers van Kaap Breton, die drie weken geleden het werk neerlegden, zullen Zaterdag a.s. den arbeid her vatten. Geraamd wordt, dat de arbeiders tot dus ver aan loon hebben gedorven een bedrag van 11/2 millioen dollar. De mijnbonwmaatschappij verloor een productie van ongeveer 350.000 ton steenkolen. Uit Moskou. Door een maatregel van den Russischfen Volkscommissaris voor het Postwe zen zal al de uit Rusland naar het buitenland gaande correspondentie over Moskou geleid wor- doende om hem van het plan afkcerig te maken. Werner kon zich dat wel zoo'n beetje voor stellen. Ik geloof het niet, antwoordde hij, dat Antoon een ander meisje op het oog zou hebben. Hij heeft me ontrent Alice Evan nooit vertrouwelijke mededeelingen gedaan. Maar hij vindt haar een heel lief meisje. Dat is ze trouwens ook. Ze-lcer, ik ben hèt volkomen met u eens. Ik geloof, dat zij voor mijn zoon een goede vrouw zou zijn. Dus u meent, dat de kans niet uitge sloten is, dat Antoon liefde voor haar zou opvat ten Wat zal men daarvan nu zeggen. U hebt gelijk, vooral niet bij hom, hij heeft een ecnigszins vreemd karakter. Enfin, ik dank u voor uw inlichtingen, mijnheer Werner. En ik wensch u bij uw pogingen veel succes. Als u Werkelijk iets van belang mocht ontdekken, zuH u mij daarmee ook wel in kennis stellen. Werner beloofde dit cn ging heen. Waarom wist hij niet, maar hij vond plotseling den ban kt r minder sympathiek. Toch Was deze hem in alles ter wille geweest, had hem alle verlangde inlichtingen gegevenWas het dan, omdat van Gielen zijn wensch te kennen gegeven had, da! zijn zoon en de dochter van zijn overleden vriend same n in het huwelijk zouden treden. Dat was toch niets om minder gunstig over 'te denken. Antoon Van Gielen, al deed hij dan soms wat excentriek, was toch iemand met een nobel den. Het doel hiervan is een brievencensuur in te stellen. Uit Brussel. Volgens dc KatholiekeVingtiéme Siècle staal, het vast, dat minister Devèze tegen 5 Augustus nadat de lcgerwet door den Senaat zal goedgekeurd zijn, uit de regeering zal tre den. Binnenland. Het regeetings jubileum. Naar men verneemt is bij den Voorzitter der Tweede Kamer namens de Koningin bericht ingekomen, dal II. M. ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum gaarne de Kamer in haar ge heel zal ontvangen. Uit Kaapstad wordt gemeld Het geschenk, dat Zuid-Afrika de Koningin der Nederlanden zal aanbieden ter gelegenheid van haar Jubileum, bestaat uit een kostbare verzameling fotografieën van de schoonste oor den in de Unie. Er zal nog een goede som beschikbaar zijn voor een bijdrage tot het nationaal huldeblijk. Nederland en het bezette gebied. Naar Havas ons uit Parijs seint, meldt de Matin dat Nederland op zich heeft genomen aan de Franse li-Belgische regie van den Rijn spoorwagens en treinen te leveren, met name voor liet vervoer van cokes. Verder zouden de Nederlandsche Spoorwegen met de regie een overeenkomst ontwerpen, ten einde voor het ver voer van reizigers en goederen gemeenschappe lijke gemengde tarieven vast te stellen. Daarbij zou om beurten gebruik worden gemaakt van een Nederlandsche lijn en een lijn, bij de regie in bedrijf. Tot zoover het bericht van de Matin." Op onze navraag tér plaatse waar men van dez zaken moest weten, kon men ons bevestigen, dat door de Nederl. Spoorwegen en de Fransch- Belgische Rijn-regie onderhandelingen worden gevoerd Spoorwegen. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft bepaald, dat „Het verleenen van verlof aan liet personeel zoodanig moet geschieden, dat zooveel mogelijk aan iedereen in de maanden Mei tot en met September ten minste zes dagen verlof toegekend kunnen Worden. Bij de daartoe te nenien maat regelen en bij het bepalen van de I ijden, waarop in de maanden Januari tot en met Maart achter stallig verlof van vorige verlofjaar genoten kan worden, zal zóóveel mogelijk met cle belangen van het personeel rekening gehouden worden." Poleu's kleedingsehuld. De heer Boon heeft den Minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw gevraagd in ver band met de verklaring van den Minister van IJsselstcijn, van 30 Maart 1922, dat Polen van de koopsom der Rijkskleeding twee millioen had betaald cn in Juli opnieuw een gelijk bedrag zou betalen, hoeveel Polen thans van deze koopsom heeft afbetaald en tegen wanneer de verdere afbetaling kan worden tegemoet gezien. De Kon. Ned. hoogovens. Men schrijft aan het „Vaderland" Nu de werken van het Iloogovenbedrijf te Velsen hunne voltooiing naderen, zijn wij nog eens gaan kijken hoe het staat. Het bericht, dat het bedrijf 15 Juli jl. in Werking zou komen, is niet juist.. Intusschen is het bedrijf thans zoover, dat men aan het proefdraaien is. Dc hoogovens, de clec- trische centrale, dc kade, dc loskranen enz. zijn karakter en het zou een goede partij genoemd worden, ook voor Alice Evan. Maar toch dacht Werner met eenigen tegenzin aan de mogelijk heid, dat die twee eenmaal een paar zouden Wordeu. Waarom toch, waarom Hij vroeg het zich zelf af en hij kon geen ant woord vinden op die vraag. Ik lijk wel dwaas, zeide hij tof zich zelf. Terwijl hij met deze gedachten nog bezig Was, ontmoette hij op straat zijn vriend. Hé, Werner, riep 'leze, waar gaaf h< I, heen, je loopt'geloof ik te droómen. Ga mee naar mijn kamer, ik wilde nog het een en ander met je overleggen. Neen, zei Werner, ik kom net van je huis. Ik heb een onderhoud met. je vader gehad. Met vader En waarover Och, dat behoef ik eigenlijk niet te vragen. Het was natuurlijk over den moord. Weet je wat ik van plan ben Ik ga voor een paar dagen naar den Beukenhof. Naar den BeukenhofHm, om je de waarheid te zeggen, ik koester precies hetzelfde plan. En ik heb je vader daartoe verlof gevraagd, hij heeft er niets tegen. Neen, natuurlijk niet. Maar dan gaan we samen Kerel, als wij beiden eens cle justitie te knap af konden zijn, als wij den schurk eens ontdekten. Je gaat dus vanavond mee Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1