Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. de Vlootwet is bij dit plan geen rekening gehou den. Wordt de uitvoering van de Vlootwet toch doorgezet, dan ia mijn bezuinigingsplan onuit voerbaar. Niet zoozeer omdat de Vlootwet voor de Nederlandsche financiën een aanzienlijke ver zwaring brengt, maar om psychologische fac toren. U moet dus kiezen óf de beveiliging van den gulden, óf de beveiliging van de Marine. Het besluit van den Ministerraad zou er dan op wijzen, dat dc grootst mogelijke meerderheid van dien Raad het laatste heeft gekozen. Dat de mededeeling van Minister De Geer dien indruk heeft gewekt blijkt zeer duidelijk uit dè.brsehouwingen in de liberale pers. Zoo spreekt het „Handelsblad", van „den strengen en eer lijken-dokter De Geer", dien het kabinet heeft losgelaten om hem vermoedelijk door een „won derdokter" te vervangen. Maar is de gang van zaken wel degelijk zóó geweest Heeft de Ministerraad, het besluit tot uitvoering van de vlootwet goedkeurend, een bezuinigingsplan van den heer De Geer ver- Worpen Nu de heer De Geer in het openbaar zulk een krasse beschuldiging aan het adres zijner cdllega's heeft geuit, zal hij het hierbij natuurlijk niet kunnen laten. De liberale bladen, die den heer Jöe Geer. om inlichtingen hebben gevraagd, moe ten-toch ook voelen, dat zijne medcdeelingen eenige aanvulling behoeven. Misschien wil de lieer De Geer hun, als zij er om verzoeken, wel antwoorden op de volgende vragen, die door zijn mededeeling bij velen zijn opgekomen heeft Minister de Geer aan den Ministerraad een bezuinigingsplan voor de komende periode voor gelegd En zoo ja, hoe ziet dat plan er uit Het belang van het antwoord op deze vragen zal niemand ontgaan. Immers, eerst dan zal men het plan van „dokter" de Geer kunnen toetsen aan dat van zijn opvolger eerst dan zal blijken of de Ministerraad, het besluit nemend, dat hij beefl genomen, de beveiliging van den gulden aan de beveiliging van de Marine heeft opgeofferd. (Tijd). Onze Universiteit. Naar de „Msb." verneemt zal de plechtige in wijding van de gebouwen der R.K. Universiteit geschieden door Z.D.H. den Aartsbisschop van Utrecht, mgr. H. v.d. Wetering. 'Bij die gelegenheid zal door Monseigneur te Nijmegen een Pontificale H. Mis worden opge dragen. Alle bisschoppen van Nederland zullen die plechtigheid met hun tegenwoordigheid op luisteren. Betreffende de details is nog niets defini tiefs vastgesteld. Tegemoetkoming in emigratiekosten. Naar men verneemt heeft de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid aan het Drent- sclie Emigratie-Comité medegedeeld, bereid te zijn onder zekere voorwaarden aan de gemeente besturen 50 pet. (in een enkel geval zelfs 75 pet,) te vergoeden van de kosten, die door de geineen den gemaakt worden om aan personen, die door middel van het comité en de organen der open bare arbeidsbemiddeling emigreeren, het be- noodigde reisgeld te verleenen. Waarop hezuinijjd kan worden. Men schrijft aan de,,Tel." uit militaire kringen: „Volgens bestaande bepaling kunnen de deelnemers aan sport-oefeningen, welke ge acht worden in het belang van het leger te zijn, in het genot worden gesteld van vervoer voor Ri jksrekening en verblijfstoelagen. Zoo werd dezer dagen aan een concours- hippique te Winschoten en te Groningen doel genomen door 18 officieren, waarvan ver scheidene uit de zuidelijke garnizoenen, Tilburg, Breda en Bergen op Zoom afkomstig waren De deelnemers werden met hunne oppas sers en paarden (dikwijls 2 of 3 per deelne mer) vervoerd voor Rijsrekening, terwijl aan de deelnemers bovendien verblijfstoelage wordt toegekend. Het eigenaardige doet zich hierbij echter voor, dat vrijwel steeds dezelfde officieren aan deze wedstrijden deelnemen. In Mei en Juni van dit jaar werd wederom door 'n aantal cadetten deelgenomen aan wedstrijden te Amsterdam en Alphen a.d. Rijn, onder'genot van reis- en verblijfkosten. Aan de Koninklijke Militaire Academie is onlangs een nieuwe functie geschapen n.l. di van „Directeur van uitgaven van boek werken rah de K.M.A." een functie, welke voorheen door een anderen titularis als neven functie werd vervuld. Daze titularis-gepensionneerd met ƒ2600 's jaars, geniet nu als directeur van uitgaven van boekwerken bovendien aan salaris 4200 tot 5400 per jaar. Daarvoor is hij directeur over één hulp- schrijver en een magazijn met boekwerken en reglementen De huipschrijvcr geniet een wekelijksch pensioen van 13 en als hulpschrijver een sa laris van. 30 per week. Toch loopen er tal van wachtgelders, die uit de belasting-penningen een wachtgeld g ni hm en voor deze functiën zouden zijn aan te wijzen, hetgeen den Staat der Neder land n niet resp. 5400 of ƒ1500 zou kosten. Bij hef wapen der genie zijn tal van offi cieren van het wapen der infanterie gedeta cheerd omdat het aantal genie-officieren te gering is en allen bij een der genie-staven zijn ingedeeld. 1) genie-officieren genieten Z 'sil.s bekend is een toelage boven bun salaris van /800. Ie Breda is o.o. het aantal officieren van dsn genie-staf zoo groot, dat een hunner be las1 i- methel toezicht op de waterkaraf- Du, drinkglazen, zeepbakjes en ruiten bij de Koninklijke Militaire Academie. Ock deze ti- tulaiis geniet boven zijn tracteirent als of ficier een toelage van ƒ800, omdat hij. .tot het wapen der genie behoort Rotterdams burgemeester. Mr. dr. J. Wvtema, die met vacantia in Zwit serland vertoevende burgemeester van Dordrecht die daar benoemd schijnt tot burgemeester van Rotterdam, is 30 Mei 1871 te Appingedam gebo ren, studeerde te Groningen en promoveerde er in Juli 1895 tot doctor in de rechten en in Maart 189S tot doctor in de staatswetenschappen op een proefschrift over Goederenprijzen en Muntwezen, in verband met de waardevermindering ven het geld na den oorlog van 1870. In Juli 1898 werd hij gemeente-secretaris van Assen, 1 September 1901 gemeente-secretaris alhier. Door zijn huwe lijk met de dochter van den toenmaligen bur gemeester, was hij genoodzaakt volgens art. 97 der Gemeentewei,, welke ook den tweeden graad van bloedverwantschap tussehen burgemeester en secretaris uitsluit, ontslag te nemen. 1 Juli 1903 werd hij daarop hoofdcommies aan de Prov. Griffie van Noord-Holland. In Aug. 1909 werd hij gemeente-secretaris Van Haarlem, waarop in April 1920 zijn benoeming tol burgemei ster van Dordrecht is gevolgd. Minister Aalhersc. Naar men verneemt, is minister Aalbirse reeds eenigen tijd ongesteld, zoodat hij zijn werkzaamheden op het departement niet kan verrichten. Autodiensten. Dat het autobusve-rkeer nog in omvang en beteekenis is toegenomen, blijkt ons uit den juist ontvangen derden druk van den Offieieelen Gids der Autobusdienstregelingen in Nederland, uitgave van de Handelsreizigersvereeniging St. Christoffel te Utrecht, welke gids, opnieuw her zien en bijgewerkt, thans ruim 490 dienstrege lingen, over het gehc-elc land verspreid, bevat. Ook onze,provincie maakt daarbij een goed fi guur. Gemeenteraad. 'Aanvullingsagenda voor de openbare vergade ring van den gemeenteraad van Schiedam op heden, des avonds te 71/2 uur in het gebouw „Eendracht". 7 bis. Voorstel van B. en W. om aan W. Ale- inan een rente van 6% te vergoeden van de aannemingssom ad. ƒ4830.terzake van het leggen van een gas- en waterzinker door de Wes terhaven. 12. Voorstel van B. en W. lot, verkoop van een perceel bouwgrond aan het St. Liduinaplein, hoek Anthonie Muijsstraat, aan A. Staldie qq. Volbszangdag. Morgen, Zaterdag, zal Schiedam weer zijn Volks zangdag hebben. Door de leerlingen van de 5de, Gde en 7de klassen der Lagere scholen zullen een tiental liederen worden uitgevoerd. Het Stedelijk Muziekcorps heeft de begeleiding van den zang op zich genomen en aan den beer Job. Oostveen, in onze .stad welbekend, is d<! directie opgedragen. Des morgens half tien zal eerst een gezamen lijke repetitie plaats hebben in de Drilschuur, .(ingang Groeneweegje). 's Namiddags 3 uur zal op de Groote Markt de uitvoering gegeven worden. De autoriteiten zijn tot bijwoning ervan uitgc- noodigd. Gev. en verli. ohroer, goederen. Notaris P. B. v. Ellekom. Afslag 27 Juli, I. Het in uitmuntenden staat van onderhoud verkeerend huis met erf en tuin aan de Tielman Oemstraat no. 12, groot 1.09 Aren. In veiling 6000, opgehouden. II. Het logeabel ingericht heerenhuis met erf en grooten tuin en uitgang aan den Oostsingel no. 29, groot 3.26 Aren. In veiling 8200, verkook voor 9125. III. Het huis en erf aan de Heerenstraat 29, groot 54 c.A. In veiling ƒ1150, opgehouden. I IV. Het pakhuis met erf en bovenwoning aan de Heerenstraat no. 31 a. en b., groot 52 c.A. In veiling 1250, verkocht voor 1250. VI. Het huis, pakhuis en erf aan de Heeren straat 33, te zameri groot 1,11 Aren. In veiling 1450, verkocht voor 1450. VII. Het huis en erf aan de Prinsen steeg no. groot 20 c.A. In veiling 500. VI. Het pakhuis en erf aan de Prinsensteeg no. 24, groot 18 c.A. In veiling' ƒ500. Perceeleh VI en VII uit de hand verkocht. Bij het te Rotterdam gehouden Mulo-examen, slaagden o.m. voor diploma B. H. Apon en L. Korengevel, van hier. Prokramma van het door het Harmonie-Orkest ,,St„ Ambrosius" te geven con cert op Zaterdag 28 Juli a.s. des avonds te 7 uur. 1. Marscli Unter dem Sternenbanner, J. P. Souta 2. Ouverture Sous Les Filleuls, Deladrerc; 3. Grand Valse de Concert, Coquelico.ts et Blouets A. G.waerl; 4. Fantasie Sur l'Opera LeFreischutz M. Edzard Grefe 5. Ouverture Lu Muette de Portici, D. E. E. Auber 6. Valse Jntenompue (Legende) L. Monlaane 7. Grand Fantasie Sur 1' Opera Jerusalem, G. Verdi ;8. Feestmarsch tèr gelegenheid van het gehouden concours te Schie dam in 1908,E. M. Smits. Hedenmiddag half een wilde de schipper van de „Eben Haezer" met zijn mo torboot onder de Koemarktbrug doorvaren. Blijkbaar lag clc loot echter niet diep genoeg, de voorsteven trof tenminste een der brugbintén op zoo'n manier, dat de sluiting der brug ont wricht werd. De schipper schijnt geen schuld te treffen,; een der toeschouwers,die zeker,zooals velen, de meening was toegedaan, dat de brug afgedaan heeft,riep hem to'e: „had 'm maar heelemaal ka pot gevaren." Door d e n heer J. v a n Riem sd ij k, onderwijzer aan school A II,is den Gemeenteraad eervol ontslag uit zijn betrekking gevraagd. Gisteravond 7 uur, reed op den Kethelweg een auto die uit de richt ing Schiedam kwam in de auto waren drie personen gezeten. Nabij de Molensloot, wilde een meisje dat op de fiets uit de tegenovergesteld^; richting kwam de'auto passéerén 'tfeze hield 'plotseling stil. liet meisje werd door de mannen van haar rijwiel geworpen en in de auto getrokken de fiets gooide men te water. Een boer die de aanranding zag snelde vlug ter hulp en bedreigde de onver laten met zijn hooivork Het meisje werd hierop door de kerels vrijge laten, die er nu bliksemsnel vandoor gingen. De boer heeft behalve van zijn moed, ook 1 lij ken gegeven van tegenwoordighe id Van geest,, door het auto-nummer op te nemen, zoodat de daders allicht achterhaald kunnen worden zoo men zegt, zijn het Rotterdammers. UIT OVERSCIHF. Spoor-flutomoliieftn. De B.E.T.M. gaat op het traject Botterdam Overset ie een proef nemen met een nieuw soort materiaal. Zij goal daar namelijk een wagen laten loopen,samengesteld uittwee met de achter zijde aan elkaar gekoppelde Fordautobobielen qp spoorwielen, waartusschen een harmonica is ingebouwd. Op den tocht naar Overschie krijst de chauffeur dan zijn zitplaats aan het stuur van de voorste auto,op de terugreis zit hij aan het stuur van de achterste. Het nieuwe vervoermiddel zal 36 passagiers kunnen vervoeren en kan gemakkelijk een ge middelde snelheid van 20 K.M. ontwikkelen, in 15 minuten wordt de afstand RotterdamOver schie afgelegd Met 5 minuten oponthoud aan de standplaats duurt de reis voor den wagen dus 20 minuten. De paardentram heeft 25 min. voor den rit noodig en is met 5 minuten oponthoud een half uur onderweg. Met evenveel materiaal en personeel zal dus inplaats van den kwartier- dienst11 een tienminutendienst kunnen worden onderhouden. Bovendien bood de paardentram slechts plaats voor 28 passagiers. UIT VLAARDINGEN. Een zeilslocp omgeslagen. Gisteravond omstreeks half tien zag men van de boot van de recderij Fop Smit en Co., die om 8 uur van Hoek van Holland was afgevaren, nabij Vlaardingen op ongeveer 500 meter afstand een zeilsloep omslaan. Naderbij gekomen, zag men vijf personen te water liggen, die men, door hun dreggen, Werplijnen en reddingboeien toe te werpen, te hulp trachtte te komen. Met veel moeite gelukte het twee van de drenkelingen binnen boord te balen een derde, die zich aan het omgeslagen bootjb had vastgeklemd, werd gered door een roeier, die met, zijn roeiboot te hulp geschoten was. De twee andere'personen, meisjes, zijn in de diepte verdwenen en nog niet ge Vonden i UIT ROTTERDAM. De 561/2 urige werkweek bij de firma Wilton. Naar aanleiding van de aan Wiltons Machine fabriek en scheepswerf verleende vergunning om gedurende zes maanden 561/2 uur per week te laten werken tegen hetzelfde loon dat bij een 48-urige werkweek wordt betaald, beeft de al'd. Rotterdam van den Ncderlandschen Bond van Metaalbewerkers gisteravond met het bij deze organisatie aangesloten personeel van Wilton huishoudelijk vergaderd. Het hoofdbestuur was uit Amsterdam gekomen om de besprekingen te leiden. De vergadering heeft het hoofdbestuur blan co mandaat verleend om die stappen te doen, die tot herroeping der overwerkvergunning, welke men een aanslag op den 8-urendag acht, kunnen leiden. Het hoofdbestuur heeft reeds een onderhoud met het bestuur van den metaalbond en den minister van Arbeid aangevraagd. Geen fruit overvloed- Uit Maas- en Waal deelt men ons mede, dat de oogst van appelen en peren, in tegenstelling met dien van het vorige jaar, sterk tegenvalI Toen deden z ij het zelf... .Er is al eenigen Lijd oneenigheid tussehen aannemers en werknemers van het voltooiingswerk aan den Wijnhuistoren te Zutphen. Toen het werk bijna klaar was staakten de -werklieden. Geen nood, dachten de aannemers dan doen wij het zelf'. Nu voltooien de aanne mers het herstelwerk- aan den Zutphenschen Wijnhuistoren, welke weldra van hei, steiger- werk zal worden bevrijd. Te veel woningen. Het kan verkee- renVoor enkele jaren werd er geschreeuwd om woningen. Van de Kolonie Versiliënbosch bij Treebeek staan nu maar eventjes een honderdtal woningen leeg. Auto-ongeluk. Dinsdagavond wilde te Muiden een auto een andere auto voorbijrijden, maar het stuur werd onklaar en de auto reed een op den berm zich bevindenden knaap met zijn handkar het onderstboven. De auto zelf reed te water. In zeer bedenkelijken toestand werd de jongen bewusteloos naar huis gebracht. T a p ver b o d. De gemeenteraad van Haar lem heeft met 15 tegen 13 stemmen aangeno men een motie van de heeren Reinalda c.s., de wensehclijkheid uitsprekende van een tapver- bod op de daden der viering van het Regeerings- jubilcum der Koningin na des namiddags te vier uur. Bet gaat niet gauw g e n o e g. Et n lid van den raad tc Zoeterwoude deed een voorstel om den ouden tijd met ingang van 15 Augustus a.s. wederom in te voeren, omdat juist in deAugustusmaand de landbouwer den meesten last van den zomertijd heeft.De raad,hoofdzake lijk bestaande uit landbouwers, heeft besloten met 6 tegen 5 stemmen, den ouden tijd in te voe ren. Een fraaie dienstbode. De politie te Tiel heeft proces-verbaal opgemaakt, wegens valsche aangifte, tegen een dienstbode, die, om uit haar dienst ontslagen teworden.haar patroon allerlei moois van zijn dienstbode in naamlooze brieven-verteldc. Toen zij, de beleedigde, van het. geval aangifte had gedaan en verhoord was, be kende zij al spoedig de schrijfster der brieven te zijn. Aspirine. De recherche heeft bij een ex pediteur te Amsterdam beslag gelegd op een partij van 5000 buisjes aspirine afkomstig uit België. De aspirine, welke moest doorgaan voor de origineele aspirine Bayer, bleek vervalscht te zijn. De buisjes waren verpakt met een paars etiket, zooals dit in Duitschland gebruikelijk is, doch ook dit etiket bleek vervalscht. Inbraak. In den vorigen nacht is inbraak gepleegd in het raadhuis te Oosthuizen (N. II.) Men heeft een ruit uitgesneden en aldus toegang verkregen. De brandkast is van secretarie naar bodekamer gesleept, en van achteren uitgesne den. Er was geen geld in. Alles was overhoop gehaald. Er zijn vingerafdrukken genomen. Auto-bus aangereden. De autobus die gisteravond te 5 uur van Rotterdam naar Oud-Beijerland vertrok is nhbij dé halte Blaak- schcdijk aangereden door een van den anderen kant komenden particulieren auto. De beide wagens raakten elkander bij het passeeren, met het gevolg, dat den den autobus de vooras brak, zoodat de wagen voorover viel. De passagiers, vijftien in getal, kwamen met den schrik vrij. Van den anderen auto was het voorstel gedeelte beschadigd. Ooggetuigen dee- Ien mede, dat den bestuurder der omnibus geen schuld aan het ongeval treft. Een unicum! Naar wij uit zeer goede bron vernemen heeft zich in de gemeente Asten op belastinggebied een geval voorgedaan dat wel als een unicum in den lande kan worden beschouwd. Door den fiscus is n.l. beslag gelegd op 't pre sents geld van een gemeenteraadslid, die ondanks alle mogelijke aanmaningen en waarschuwingen Weigerachtig is gebleven zijn belasting te betalen. Nu mankeert er enkel nog maar aan dat bedoeld raadslid thans ook de vergadering niet meer bijwoont, dan moet dit allernieuwste dwangmiddel nog falen./ Ontploffing van een dynamiet- patroon. Ongeveer een jaar geleden vond een inwoner van Borne H„ tussehen de steen kolen een huls of patroon, waaraan bevestigd een lang stuk koperdraad. Denkende dat dit laatste hem nog wel eens te pas kon komen wierp hij het. voorwerp zonder meer in een hoek op zolder, waar het bleef liggen om thans, zoo bericht de „Msb." de oorzaak te worden tot een treurig ongeluk. De 17-jarige zoon des buizes, zoekende naai' iets om zijn pijp mee door te steken, vond het koperdraad c-n wilde het gebruiken. Daar de daaraan bevestigde huls hem hinder de nam hij een hamer om haar daarmede van de draad af te slaan. Een geweldige ontploffing volgde. Deerlijk gewond aan gezicht knie en handen werd de jongen teruggevonden.Dr.Stomp verleende spoedig de eerste hulp en gelastte overbrenging naar liet ziekenhuis te Hengelo, aldaar werd geconstateerd, dat de patiënt, het linkeroog zal moeten missen. Overigens is de toestand naar omstandigheden bevredigend. Men schijnt hier te doen hebben gehad met, een dynamietpateoon,zooals men die voor eenige jaren wel eens tussehen steenkolen aantrof. Dievenmanieren. Men kent de voor de Franschen wreede historie in Essen, waar zij sinds maanden voor een kast vol geld staan, die maar niet open wil. Daar heeft dc Duitsche kassier voor gezorgd De Fransclie krijgsraad heeft nu ook voor hem gezorgd Gister namen de Franschen in het reeds ge- ruimen tijd bezette rijksbankfiliaal te Mains een bedrag van ca. 50 milliard mark in beslag. Naar verluidt werden de kluizen onder leiding van een Parijsellen specialist met zuurstofapparaten en houweelen opengebroken. Wat zou dat eigenlijk voor een specialist zijn geweest Brandkasten openen met houweelen, liet wordt een woest bedrijf daar aan den Roer Automobiel-ongeluk. Bij een bot sing, tussehen twee automobielen te Berlijn werd een van deze, waarin de rijksminister van Fi nanciën en twee staatssecretarissen gezeten wa ren, omvergeworpen. De inzittenden bleven ongedeerd. Treurige toestanden. ■In gansch Berlijn waren gister aardappelen noch boter te verkrijgen. De prijzen zijn sinds gister opnieuw gestegen. Een ei kost thans 7000, een pond rund- vleesch 70.000 mark. Voor visch werd 50.000 £i 75.000 mark per pond betaald.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2