Het geheimzinuige raadsel LAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 46ste Jaargang. Zaterdag 28 Juli 1928. No. 18704. BureauKOEMARKT 4. Telefoon latfiwmmaaaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. A d v e r t a n t i 6 n 15 regels 1.75 i elks rsgsl dasrbovtn 35 cent, 3 man! plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden me.dedeeiingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Rij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieicele uf- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDER AVET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben hij hun besluit van 26 Juli 1923 het ver zoek van de firma N. I. JAKOBS ZOON om vergunning tot uitbreiding van hare borstel- en kwastenfabriek in het pand Overschieschestraat 49, kadaster Sectie I. No. 179, met één electro motor van 5 P.K. en cenige houtbewerkings- tnachines, VERDAAGD, aangezien het desbe treffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schieda m, 28 Juli 1923. Buitenlaudsch Nieuws. HET HERSTEL. Uit Londen verluidt Het wordt hier niet onmogelijk geacht, dat de Fransche en Belgische antwoorden op de Britsche ontwerp-nota aan DuiIschland over enkele dagen in het bezit van liet Foreigh Office zal komen. Het opstellen van het ontwerp duurde een volle week na de afleg ging der regeeringsverklaring in het parlement. In officieele kringen hier zoo zegt men is niets bekend van het voornemen van lord Gurzori om te Parijs Poincaré te gaan bezoeken. De Amerikaansche minister van Financiën Mellon, die thans op een particulier bezoek te Londen vertoeft, zal het weekend roet den premier té Chequers doorbrengen. Zij kennen elkaar rn namen in December jl. beiden deel aan de onderhandelingen over de fundeering van de Britsche schuld aan Amerika. Het be zoek van Mellon aan Baldwin wordt louter van hoffelijkén aard genoemd, maar het spreekt vanzelf, dat zij ook wel een woordje zullen wis- slen over den toestand in Europa. liet publiek gaat alhier zich afvragen, wat men nog aan schadeloosstelling - van Dui tsch- land zal kunnen krijgen. Men staat verstomd over de snelle en geweldige inzinking van de Duitsclle valuta, die heden 5 millioen mark per pond noteerde of 20.000 per penny. Toen hier verleden week marken op termijn over drie maanden te leveren werden gekocht te gen een noteering van 11/2 millioen per pond en tegen een disconto van 2 a 21/2 percent, leek het fantastisch, dat de mark tot, 4 millioen zou kunnen zinken, maar degenen, die een dergelijke transactie op driemaandslevering slo ten, zien zich reeds bedrogen. Het publiek begrijpt niets van de redenen dier geweldige inzinking in zulk een korten tijd en aangezien de Duitsche regeering on machtig blijkt te zijn, er paal en perk aan te stellen, gaat men hier meer den eenigen uit weg zien in een geallieerde controle over de Duitsche financiën. Sommigen zeggen zelfs, dat dit dient te geschieden, voordat de door Duitschland te betalen schadeloosstellings som definitief wordt vastgesteld, want men zegt, dat liet thans onmogelijk is te schatten, wat dat land kan betalen. De Temps" meldt, dat men te Brussel niet gelooft dat de antwoorden van Frankrijk en België voor den len Augustus Le Londen zullen kunnen worden overhandigd. De Belgische regeering is in 't bezit van d< n tekst, welke dooi' Poincaré is voorgesteld als 21 Niet altijd, mijnheer, antwoordde de man ern stig, ik weet wel, dat ik straks Sultan den waak hond van de ketting loslaat. Hij is erg kwaad en- ik zou geen vreemde raden vannacht binnen het hek te komen. Nu dat is misschien een goede maatregel, tnaar wacht er mee tol ik binnen ben. Natuurlijk mijnheer. Ik heb het met den huis bewaarder afgesproken. Van Gielen liep langzaam het kiezelpad over, 'lat naar het huis leidde. Hij had een sleutel n»eegenomen en opende daarmee de voordeur. In de gang vertoonde zich een bediende. Ik zal meteen de deur maar op het nachtslot doen, mijnheer, vroeg hij. Ja, dat is goed, zeide Antoon en vervolgde lk geloof, dat jullie nog erg oncler den indruk bent. Nu een beetje bang zijn we.wel, mijnheer, het huis ligt erg afgezonderd. Maar We sluiten deuren en vensters secuur en u weet, dat de portier den hond loslaat. Was dat dien avond ook rnaaï gebeurd. Sultan vliegt vast iederen indringer fiaa.r de keel. antwoord op het memorandum van lord Cur zon, maar de door Thcunis en Jasper voor gestelde tekst is nog niet aan Poincaré toe gezonden. Wellicht zullen de beide antwoor den ten slotte in gelijke bewoordingen worden opgesteld, aangezien Poincaré zijn goedkeuring heeft gehecht aan enkele Belgische voor stellen, evenals Thcunis en Jaspar sommige Fransche concepties hebben aanvaard. NA LAUSANNE. De onderhandelingen tusschen de Turken en de Amerikanen zijn gisteren voortgezet. Het blijkt, dat er fenige vorderingen zijn gemaakt, hoewel een overstemming nog niet werd bereikt. Waarschijnlijk zuilen de besprekingen Zondag avond of Maandag a.s. worden voortgezet. IN HET BEZETTE GEBIED. De Fransch-Belgische spoorwegregie zal voort aan de loonen van het spoorwegpersoneel waar onder ook die van liet Duitsche hulppersoneel, in francs uitbetalen, waarbij als basis wordt aan genomen de gemiddelde koers van de mark ge rekend over de zeven dagen voorafgaand aan den betalingsdag. Dit besluit is genomen, ten einde aan de instabiliteit, veroorzaakt door den vóortdu- renden val van de mark tegemoet te komen. DE DEBACLE A AN DE MARK. De sprongen, waarmede de Dollar stijgt-, Welke stijging gister wel haar record heeft bereikt, maakt den toestand te Berlijn hoe langer hoe wanhopiger. De levensmiddel enprijzen zijn niet bij io houden en niet meer ie betalen. Voor een pond boter, dat men na vele uren waclitens gister nog kon krijgen, werd 660.000 Mark betaald. De detail-handel, die bij deze prijzen niet meer in staat is nieuwe voorraden van dén groothan del te betrekken, heeft thans van de regcering geëischt, dat, evenals aan de industrie en den groothandel, toegestaan zal worden, de prijzen in buitenlanclsche geldswaarden vast te stellen. Wordt deze eisch niet ingewilligd, dan dreigen de detailhandelaren met ontslag hunner bedien den. Debinneniandsche en buitenlanclsche toestand van Duitschland dwingt den 'Rijks'dagpresident Loebe er toe een spoedige bijeenroeping' van den Rijksdag in overweging te nemen. Nadat hij met de partijleiders had geconfereerd, besloot, hij de afgevaardigden naar Berlijn te roepen. De „Petit Parisianvermoedt, dot het kabinet-Cuno .er naar streeft, het parlement tc doen doelen in de verantwoorcllijkheid voor de dcbècle van de mark. De Duitsche pers vergeet bij het melding maken van de voortdurende rijzing van den dollar, dat de huidige ineenstorting van de mark te Wjjten is aan de enorme aankoopen van pon den te Londen ter betaling van de koleninvoeren tegen a.s. herfst. DEMONSTRATIES TE BERLIJN. In plaats van cïe Zondag a.s. te houden demon straties en optochten, welke door de Berlijnsche communisten met zooveel ophef waren aange kondigd, zijn gisteravond zeventien massa meetings gehouden, waarin tegen het verbod tot liet, houden van communistische demonstraties werd geprotesteerd, 't Bleef rustig. Ook van sociaal-democratische zijde zijn groote openbare vergaderingen belegd. Het gemeentebestuur van Berlijn wijst alle verantwoordelijkheid af, indien de regeering niet onverwijld de noodigo maatregelen voor den aanvoer van de noodzakelijk, levensbehoeften en 6e prijsverlaging daarvan, neemt. Dan hebben we alle reden om rustig te slapen, zei van Gielen. Hij ging naar de huiskamer en zette zich Voor den haard, waarin een zacht vuurtje brandde. Dat was anders niet noodig ge weest, want het weer hield zich de laatste dagen schitten nd. Al was het ver in den nazomer, het was dien dag beslist warm geweest. Van Gielen staarde pein end in liet vuur en liet aan zijn geest nog eens Voorbijgaan, wat hij de laatste uren Vernomen had. Hij trachtte de verschillende feiten te combineeren, maar hij vond er geen verband tusschen. Bah, zeide hij, of men zich suf peinst en allerlei slimme redeneeringen opzet het haat heel Weinig. Als de schurk, die den moord pleegde, zich niet opnieuw bloot geeft, geloof ik niet. dat wij hem zullen ontdekken. Op dit oogenblik kwam de huisbewaarder binnen en vroeg of er nog iets van mijnheers verlangen was. Maar Antoon van Gielen had niets meer noodig. Weineen, zei hij, het beste is, dat we naar bed gaan. Morgen komt cr Weer een d,ag. Dan wensch ik mijnheer een goeden nacht. Van Gielen bleef nog even, toen begaf hij zich naar zijn eigen kamer en lag spoedig te bed. Hij kon evenwei den slaap niet vatten. Hij luisterde scherp en meende buiten den hond te hooren loe pen. Met het idee, dat dit toch maar een uit nemende maatregel Was, sliep hij ten slotte jn. OOSTENRIJK. Naar de Weensche „Noue Freie Pressc" meldt, heeft rnr. Zimmerman te Innsbruck een rede gehouden,ter gelegenheid van d opening van een nieuwen electrischen Arlbergspoonveg. In zijn toespraak'zeide hij o.a. Het is ons altijd een groot genoegen van uit Weenen het Oo-tenrijksche platteland te bezoeken. Te Weenen is men namelijk pessimistisch, doch op hef land is men vol goeden n.oed aan het, werk. 11c zal naar Weenen teiagkcercn n el nieuwe hoop op den wederopbouw van Oosten rijk, want het Oo.-tcnrijksche volk is hot her stel werk met ijver en energie begonnen en zeker zal het daa'rin slagen, indien er geen klasse-overheersching komt, de wet regeert en de krachten zich zoo voordeelig mogelijk kun nen ontwikkelen. Wij moeten aan de consolidco ring gelooven on de overtuiging hebben, dat hel bet i' zal worden. Wij Nederlanders, heb ben met U, Tiroïers, de liefde voor de Vrijheid gemeen, en wij weten, dat ook het Tiroolsche volk alles voor de handhaving der vrijheid heeft over gehad." Na afloop van deze toespraak speelde de mu ziek het Andreas Hofer-liejJ: IERLAND. Volgens berichten uit Ierland zal de regeering van Cosgravc hij de verkiezingen wellicht een zwaren dobber hebben. De regeering heeft ver schillende maatregelen genomen, ot liever moe ten nemen, die haar bij een groot deel van hot. publiek minder populair maakt. Zooals de roee- dogenlooze strijd tegen de republikeinen en de invordering der achterstallige inkomsten-be lastingen, die tijdens don strijd Legen Engeland niet waren betaald. Ook is Valera en zijn aanhang een factor waarmede nog steeds rekening moet worden gehouden. DE GENTSE!iE BOOGESCHOOL. De Belgische Kamer heeft gister de besprekin gen over het reeds door den Senaat aangenomen regeeringsontwerp in zake de Conische flooge- sehool beëindigd. Eerst werd met 108 legen 56 stemmen en 7 onthoudingen een voorstel van oen socialis- I isch én afgevaardigde yervvoipcn, waarbij werd geëischt het houden van een referendum in de Vlaainsclie provincies over de al of niet hand having van de Fransche Hoogcschool te Genl Vervolgens nam de Kamer met 87 tegen 75 stemmen en 8 onthoudingen het genoemde re geeringsontwerp aan, waardoor dus inderdaad van de Gentschc Hoogescliool een tweetalige onderwijsinrichting wordt gemaakt. ALLERLEI. Uit Berlijn. Uit Gelsenkirehen wordt aan de oladen gemeld, dat generaal Degoutte aan mgr. Testa,. die namens den Paus pogingen heeft gedaan om gratie te Verkrijgen voor den ter dood veroordeelden Görgts, heeft medegedeeld, dat het gratie-verzoek ingewilligd zal worden. Uit Moskou. Jordanski, die als opvolger van Worofski tot vertegenwoordiger te Rome van den Bond van Sovjetrepublieken werd be noemd is gister naar Rome vertrokken. Uit Londen. De werkgevers in het haven bedrijf maken bekend, dat alle havenarbeiders die niet later dan 30 Juli hel werk hervatten, wederom zullen worden aangenomen en dat on der geen omstandigheid onderhandelingen zullen Worden gevoerd met niet officieele stakingscomi- té's. De havenarbeidershond publiceerde een oproep aan de stakers om liet wérk te hervatten en zich te houden aan de met de werkgevers ge sloten overeenkomst. Uit Rome. De bemanning van den Anieri- VI. Antoon van Gielen ontwaakte na cenige uren van onrustigen slaap. Hij wist zelf niet waarom maar hij ontwaakte met het gevoel, dat er iets niet in orde was. Hij luisterde scherp, maar hoorde niets. Toen voelde hij naar de electrise,hc zaklantaarn, die hij op een stoel naast zich had neergelegd en drukte op het knopje. Hij liet het licht door de ruime slapkainei spelen, maar bemerkte absoluut niets verdachts. Toch stolde hem dit maar weinig gerust. Hij sprong z'n bed uit en kleedde zich aan, terwijl hij tevens zijn revolver klaar legde. Hij kon zelf niet zeggen, wat hij eigenlijk vreesde en waarom hij door de heerschende stilte zich niet, geruststellen liet. Antoon van Gielen was geen lafaard, maar hem beklemde thans een ongekende angst. Hij stak de lamp op en wachtte dan of er misschien iets bij zonders gebeuren zou. Evenwel cr gebeurde absoluut niets.Nadat hij zoo eenigen tijd in span ning had verkeerd, opende hij de deur van zijn kamer en zag in de donk re gang. Ook daar Was alles rustig. Toen aarzelde hij; Zou de schrik mij ook al te pakken hebben, dacht hij, vermoedelijk zou ik mij zeer bespotte lijk maken, indien ik alarm sloeg, lk zal maar Weer naar bed gaan. Evenwel er was iets dat hem daarvan weer- kaanschen schoener „Iskum" welke eenigen tijd geleden hij Oost Kaap (Siberië) gevangen geno men werd, op beschuldiging van overtreding der Russische handelswetten, heeft de wachten overmand en in boeien gesloten, waarna zij er in geslaagd is, den schoner behouden naar Rome te brengen. Binnenland. De Ecrs te-Kamer-verkiezing. Gister heeft voor de eerste maal op den-grond slag van de Evenredige Vertegenwoordiging de verkiezing plaats gehad voor leden der Eerste Kamer. Zooals men weet, heeft de jongste Eerste Kamerverkiezing in 1922, door het uiteenvallen van de linkerzijde in enkele provincies een ver rassend groot aantal zetels aan de rechtsclie par tijen gebracht, waarvan zij er nu, onder het regime der E. V., een aantal aan de linksche partijen moeten afstaan. Voor deze verkiezing zijn Volgens art. 112 van de onlangs gewijzigde Kieswet de, provinciën vereenigd tot de volgende groepen, in elk waar van wordt gekozen het daarbij vermeld aantal leden der Eerste Kamer: Groep I. Noord-Brabant, Zeeland. Utrecht en Limburg 13 leden. Groep 2. Gelderland, Overijsel, Groningen en (Drenthe 13 leden. Groep 3. Noord-Holland en Friesland 12 leden. Groep 4. Zuid-Holland 12 leden. V o o r 1 o o p i g e uitslagen. Groep I. Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg. Totaal 13 leden, waarvan zijn toege vallen aan de R. K. Staatspartij 8 zetels 1. jhr. mr. F. X. A. Verheven 2. mr. W. M. van Kinschot 3. H. M. J. Blomjous 4. P. VV. de Jong v. d. Heuvel h. jlir.mr. A. F. O. van Sassc van Yssell; 6. O. M. F. Haffmans 7. mr. F. Janssen 8. jhr. mr. L. H. L. J. van der Macsen de Sombreff. A. R. Partij 1 zetel mr. H. A. de Veer. G. H. Unie 1 zetel prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. S.D.A.P. 2 zetels W. G. de Jonge en P, Molt,- maker. Vrijheidsbond 1 zetel jhr. R. L. de Muralt. Groep 11. Gelderland, Overijsel, Groningen en Drente. Totaal 13 leden, waarvan aan de R. K. Staatspartij 3 zetels 1. J. F. C. Arntz 2. P. F. H. M. Dobbelmann 3. J. G. L. v. d. Lande. A. R. Partij 2 zetels 1. prof. mr. P. A. Diepen horst 2. dr. If. Franssen. G. H. Unie 2 zetels 1. mr. dr. W. A. baron de Vos van Steenwijk 2. C. E. W. baron van AVasse- naer van Catwijck, Vrijheidsbond 2 zetels 1 mr. H. Sineenge 2. mr. E. van Ketwich Verschuur. S. D. A. P. 3 zetels 1. mr. M. Mondeis 2, R. Stenhuis 3. E. Rugge. Vrijz.-Dcm. I zetel J. P. Westeraijk. Groep III. Noord-Holland en Friesland. To taal 12 leden, waarvan R. K. Staatspartij 3 zetels 1. mr. J. N. J. E. Heerkens Thjjssen 2. P. J. J. IJaazevoet 3. W. Fransen Jzn. A. R. Partij 2 zetels 1. W. de Vlugt2. mr. J. J. Croles. G. H. Unie 2 zetels 1. mr. IJ. Verkouteren 2. L. W. de Vries. Vrijheidsbond 1 zetel S. v. d. Bergh. Vrijz.-dem. 1 zetel dr. D. van Embden. S. D. A. P. 3 zetels 1. H. Polak 2. mevr. B. Pothuis-Smit 3. F. M. Wibaut. hield. Hij zag eens rond en opeens verbeeldde hij zich, dat hij een gedempt geluid hoorde. Toen bleef hei Weer stil, hoezeer hij alle zenuwen in spande. Zou hij zich toch vergist hebben Het geluid was gekomen uit de richting, waai de kamer lag in Welke de moord gepleegd was. Even aarzelde de jonge man nog, toen sloop hij in de linkerhand zijn revolver de gang over. Het zal wel verbeelding zijn, sprak hij tot zich zelf, maar ik wil toch zekerheid hebben. Als er niemand is, wel dan behoef ik me ook niet bang te maken. De dooden koeren niet '"rug. Plotseling hoorde luj iemand naderen. Snel als de gedachte knipte hij het licht van zijn elcetri- Sche lantaarn uit en drukte zich in de duisternis vlak tegen den muur. Geen 2 tellen later kwam uit een kleine zijgang, iemand met een blaker in de hand, wiens gelaat spookachtig verlicht Werd door do flikkerende kaarsvlam. Van Gielen zag dadelijk dat bet de oude huisb(Jwaarder was De man kwam uit de kamer van den pro fessor, daaraan kon men moeilijk twijfelen. Toen hij vlak bij van Gielen gekomen was trad deze naar voren. Zoekt u iets, zei hij. De huisbewaarder onderdrukte du i. moei te een kreet van schrik. De blaker beefde in zijn handen. {Wordt vervolgd). wse**'-'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1