Groep IV. Zuid-Holland. Totaal 12 leden, waarvan aan de R. K. Staatspartij 2 zetels 1. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. 2. dr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoogland. A. R. Partij 3 zetels: 1. A. W. Idenburg 2. prof. mr. H. Anema 3. J. PI. de Waal Malefijt. G PI Unie 2 zetels 1 jhr mr M C de Gijse- laar 2 mr. A. V. d. HoeVen. Vrijheidsbond 1 zetel mr. P. Rink. S. D. A. P. 3 zetels 1. H. H. van Kol 2. Ch. G. Cramer 3. A. B. de Zeeuw. Vrijz.-Dem. Bond 1 zetel mr. M. Slingenberg. De oude samenstelling der Eerste Kamer was R. K. Staatspartij 21 Anti Rev, Partij 14 Ghr. Hist. Unie 7 Vrijz. Dem. Bond4 S. D. A. P3 Vrijheidsbond 1 De nieuwe samenstelling zal dus worden R. K. Staatsp. 16 Anti Rev. P8 Christ. Hist. Unie 7 S. D. A. P. 11 Vrijheidsbond 5 Vrijz.-Dem. B3 Eerste R.K. Vrouwen landdag. Gister Werd te Utrecht de eerste R.K. Vrou wenlanddag gehouden. Het Centraal Bureau van de diocesane R.K. Vrouwenbonden in Nederland had dezen dag voorbereid. Met een Kerkelijk plechtigheid Werd deze dag zoowel ge opend als gesloten. De bijeenkomsten vonden in „Tivoli" plaats. Ochtendb ij een komst. In de ochtendvergadering hield mevrouw VinkesteijnZoetmulder een rede over het „Herstel van oude Kalholieke gebruiken in het Huisgezin." Spreekster noemde het een kranige daad van den R.K. Vrouwenbond ook dit werk ter hand te nemen, een bewijs te meer, dat de bond niet enkel Werkt op sociaal gebied, geen uithuizig heid wil kweeken, maar óók de belangen van het gezin behartigt en daarom een huismoeder noodt om hier de belangen te bepleiten, We! wetend, dat van het huiserezin de groote kracht uitgaat. Wij willen terugbrenging van ouderwetsche oogenschijnlijk nietige gebruiken, maar die de zoo poodige huishoudelijkheid en de gezinnen doen terugkeeren. In de middagbijeenkomst trad rectoi J. B. W. Möller uit Den Haag als spreker op. Over het ideaal van Christelijk leven voor vrouwen, levende te midden van de nooden en gevaren wilde deze spreker de aanwezigen onder houden. Gelijk Magdalena en Martha, naar den Chris tus gingen, komen wij naar de kerk, in den donkeren nacht, die hangt over wolken en maat schappijen en menschenzielen. De stem van onze Moede" de H. Kerk wordt niet gehoord in den raadslag der groot en. En daarom willen wij gaan, om op de hoeken der straten voor onze Moeder te spreken. Doch al lereerst moeten wij onze eigene ziel dompelen in het licht der waarheid, in den vuuroven der Goddelijke liefde. Om half 5 had in de kerk van O.L.Vr. Hemel vaart een treffende plechtigheid plaats als slot van dezen schoonen dag. Mgr. de Aarts bisschop celebreerde een Pontificaal Lof, waar onder de federatie zich door een schoone op dracht toewijdde aan het H. Hart van Jezus Met grooten luister had deze plechtigheid plaats. Uit de textielnijverheid. De hoofdbesturen der textielarbeidersver eenigingen hebben gezamenlijk een bespreking gehouden over de noodzakelijkheid van een wacht geldregeling in de textielindustrie. Ze kwamen overeen, de aandacht der werkgevers te vestigen op de wenschelijkheid wachtgeldregelingen te treffen met steun van rijk en gemeente. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Onder flinke leiding van wethouder Houtman heeft gisteravond in een der geriefelijke zalen van 't gebouw „Eendracht" de Raad vergaderd van bij achten tot half elf. Op een na waren alle leden present, om de niet zoo heel omvangrijke agenda naar best vermogen te verwerken. Een der eerste punten, dat nogal discussie uitlokte, v/as het besluit der commissie voor het onderzoek der geloofsbrieven der nieuwe raads leden, om den heer v. Wingerden (S. P.) op grond van zijn rijksbetrekking als onderwijzer niet als lid toe te laten. Eerst zal deze op wachtgeld moeten gesteld zijn, voordat hij voor de „edel achtbare" functie in aanmerking zal kunnen komen. De heer Collé, zijn partij-broeder, achtte dat uitstel overbodig en te veel omhaal, daar volgens hem aan de wet ook werd voldaan, indien de betrokken persoon maar voor den lsten Dinsdag in September, den datum van de machtsover dracht aan den nieuwen raad, zijn functie kwijt was, maar met één slag vernietigde de heer Kave laars tenslotte Collé's standpunt, door hem er op te wijzen, dat 15 Aug. als wettelijke einddatum is gesteld en dat de wet geen voorwaardelijke of voorloopige benoeming toelaat. Wil nu de heer v. Wingerden zijn plaats met September nog inne men, dan zal hij, op wachtgeld gesteld, van het besluit der commissie bij Ged. Staten in beroep moeten gaan. Tegen de verwachting in vergde de crediet- aanvrage voor versiering en verlichting van en kele gemeente-gebouwen en plantsoenen niet zoo veel tijd, en wel voornamelijk, doordat de S.DrA.P. het goed-geziene radicale standpunt innam Wat kan ons praten hier helpen, laten we eenvoudig verklaren we stemmen tegen. Dat viel van hen dus nog al mee, maar wat tegen viel, was, dat enkele rechtsche leden zich zoo kleinzielig toonden, dat, de oorzaak werden, dat het voorstel van B. en W„ om f2200 te voteeren, duikelde. Deze heeren vonden nu ja 1700, zegge 500 minder, voldoende, om onze stad op 31 Aug. en 1 Sept. wat op te vroolijken, waardoor ze juist de mooiste illuminaties, die van de plant soenen en bruggen, onmogelijk maakten. We hadden dit niet verwacht, want waarom moest nu die luttele som van 500 bespaard worden bij een zoo zelfzaam feest, als het zilveren jubileum on zer Koningin, 't Grootste deel van het feestelijk- gedachte stadsaspect is tevens met die 500 verdwenen. Van de rest der agenda-punten werd verder nog de kwestie der onbewoonbaar verklaarde woningen lang en breed besproken, maar ten slotte wist weth. v. Velzen door een verstandige toezegging ook deze zaak in 't reine te brengen. De gevraagde crediet-verhooging (tot 29.000) voor de verbouwing van het stadhuis werd nood gedwongen toegestaan, echter met de uitdrukke lijke verzekering van den voorzitter, dat beslist niet meer verhoogingen zullen volgen. 't Is nu ook welletjes. water, kantelde en het vijftal geraakte te water: Toch wisten allen om de omgekantelde boot te komen, maar de boot zonk onder hen weg. De Merwede, die juist passeerde, redde J. en E. Boysen, en kapitein Timmermans, van de sleepboot Nieuwe Maas, inmiddels uit deVulcaan- haven opgestoomd, kwam juist vroeg genoeg om E. v.d. Meulen, die uitgeput aan de boot hing, te redden. De beide jongedames, die niet zwemmen kon den waren inmiddels in de diepte verdwenen. De politie van Vlaardingen heeft tot nu toe vergeefs naar de lijken gevischt. Gemeenteraad. R. K. Universiteit. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de advertentie van bovengenoemde instelling, waar in zij, die voornemens zijn zich als student te laten inschrijven, Worden verzocht zich nu reeds schriftelijk op te geven aan den rector-magnificus De 56l/2-urïf|e werkweek hij Wilton. Naar wij vernemen is de bespreking tusschen den Metaalbond (de werkgevers in het metaal bedrijf) en de organisaties der werklieden in zake de verlenging van de arbeidsweek bij de firma Wilton te Rotterdam, vastgesteld op Dins dag a.s. De Bossche Hanzehankcn. Aangaande het ontslag dat aan een groot deel van het personeel der Hanzehankcn is aan gezegd, verneemt de Bossche Crt. nader het volgende Er is op het oogenblik en ook in de vol gende maand in verband met het onderzoek der deskundigen nog volop werk doch daarna wordt een groot deel van het personeel over bodig. Mochten de reoganisatieplannen ver wezenlijkt worden dan zullen diegenen van het personeel, die men geschikt acht en wcnscht in dienst te houden, gehandhaafd worden. In dat geval worden 135 personen door de genomen maatregel getroffen. Aan geen enkelen directeur of procuratie houder is ontslag aangezegd. Onder de ont slagenen zijn weinig gehuwden daar de ongehuw- den het eerst ontslagen worden. Waarschuwing. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam geeft aan handeldrijvenden in overweging, geen relaties aan te knoopen met L. J. van Baarle, wonende te Rotterdam, alvorens omtrent hem inlichtingen te hebben ingewonnen aan het hoofdbureau van politie, afdeeling centrale, recherche, Haagscheveer. O. B. K. Donderdag heeft O. B. K. deelgenomen aan het Federatief Concours te Aalsmeer. Zij be haalde in den concert wedstrijd, afd. uitmuntend heid met 85 punten een 2cn en in den marsch- wedstrijd een len prijs. Den 1 a a t s t e n t ij d komen in het Sterrebosch weer verschillende gevallen van diefstal en moedwillige vernieling voor. In 't belang der tuintjes-houders is daarom meer politioneel toezicht wel gewenscht. De C. H. in Gelderland. De „Gelderl." schrijft „Achteraf blijkt, dat ook de S.D.A.P. bij de stemming voor een lid van Ged. Staten van Gelderland blanco heeft gestemd. Hieruit volgt, dat een andere groep op den sociaal-demo craat moet hebben gestemd de groep der cliris- telijk-historischen. Flet geval wordt dus nog erger, dan wij hadden verondersteld. De anti-revolutionnairen hebben zich ont houden en de christelijk-histousclien, de men schep van de oranjekleurige reclame-biljetten, hun stem uitgebracht op den sociaal-democraat. Het behoeft Wel geen betoog, dat de coalitie in de Staten van Gelderland nu onherstelbaar ge broken is en het verbaast ons alleen, dat dit"is geschied zonder een enkele verklaring van welke zijde ook. UIT VLAARDINGEN. De omgeslagen zeibont. Men meldt uit Vlaardingen nog het volgende over dit ongeluk De vijf inzittenden waren Vlaardingsche jonge lui van 18 tot 20 jaar. De gebroeders E. en J. Boysen hadden met hun vriend E. van der Meu len op de Maas een tochtje gemaakt met een zeiltjotter en keerden naar de Vulcaan-haven terug. Vlak daarbij ontmoetten zij de dames J. van der Burg en M. van der Windt, goede kennissen die met een roeiboot op de Maas waren en niet tegen den stroom konden oproeien. De roeiboot werd aan wal gebracht en een extra tochtje met de zeilboot volgde in de rich ting Schiedam, voor den wind. E. Boysen, die als een goed zeiler bekend staat, zat aan het roer. Plotseling viel een rukwind links in het zeil, dit sloeg over, de boot kantelde naar den anderen kant en de inzittenden kwamen zoo aan den jagen kant van de boot te zitten. Deze schepte Vergadering van den Raad der gemeenté op Vrijdag 27 Juli 1923 des avonds 7x/2 uur- Het voorzitterschap wordt waargenomen door den Wethouder den heer C. Houtman.. Tegenwoordig zijn 22 leden. Afwezig de heer v. d. Schalk. Goedgekeurd worden de notulen van de ver gadering van 1 Juni en verdaagd die van 29 Juni en 6 Juli. Mededeeling wordt gedaan dat door den Com missaris der Koningin aan den Burgemeester verlof is verleend om zich van 18 Juli tot 18 Augustus buiten de gemeente te begeven. Voorts wordt mededeeling gedaan van de goedkeuring door Ged. Staten van eenige raads besluiten en van een schrijven, behelzende dat de Minister van Onderwijs enz. bij beschikking van 28 Juni 1923, no. 9207, Afd. L.O.F., den voor deze Gemeente aanvankelijk op een bedrag van 56.001.31 vastgestelden aftrek, bedoeld in het le lid van art. 17 der wet van 14 Juli 1919 (S. 493), overeenkomstig liet bepaalde bij het 3e lid, 2e volzin, van dat artikel, over het jaar 1920 nader heeft vastgesteld op 48.405.90, zulks op grond van de door deze Gemeente over dat jaar gedane uitkeeringen, als bedoeld in art. 59 decies der Lager Onderwijswet 1878, tot een bedrag van 7595.41. Van B. en W. een schrijven waarin mededeeling wordt gedaan omtrent den stand van den aanleg en bestrating der Aleidastraat. Was het eerst de bedoeling om dezen aanleg en bestrating slechts gedeeltelijk uit te voeren, thans nu het daar gelegen bouwterrein verkocht is,zal het werk in zijn geheel moeten worden uit gevoerd, waardoor over het volle crediet 22.000 moet beschikt worden. Kennisgeving. Van den schoolarts alsmede van de Gezond heidscommissie en van de Commissie Lager On derwijs, de jaarverslagen, de Gezondheidscom missie zond mede in de rekening van 1922, die gesteld wordt in handen van de commissie tot nazien der rekeningen. Do heer S W a r t j es dringt er op aan, om aan het rapport van den schoolarts meer, alge- meene publiciteit te geven. Verder zou spr. gaar ne verandering zien in de verhouding, die er beslaat tusschen don kinderarts en de twee doktoren, die alle medewerking met den kinder arts weigeren. Verschillende heeren sluiten zich hierbij aan. Weth. de Bruin verheugt 't, dat het rapport zooveel Waardeering ondervindt, en gaarne is hij ook bereid, het rapport algemeen bekend te maken. Spreker betreurt 't dat de samenwerking van de twee doktoren niet beter is, spr. acht 't zelfs een moreele plicht van geneesheeren hiertoe hun medewerking te verleenen. Aan den gemeente-secretaris wordt op zijn verzoek verlof verleend van af heden tot 25 Augustus a.s. Van S. de Jong schrijven, verzoekende hem ten behoeve van zijn bureau tot kostelooze rechts bijstand voor on- en minvermogenden gratis een localiteit beschikbaar te stellen en een subsidie te verleenen van 600. In handen van B. en W. om advies. Van den heer A. II. de Bruyn schrijven, waar in hij mededeelt zijn herbenoeming tot Genees heer-directeur van het gemeente-ziekenhuis on der dankzegging te aanvaarden. Kennisgeving. Van de commissie voor den Volkszang schrij ven, waarin wordt bericht, dat de uitvoering van de leerlingen der 5, 6 en 7de klasse der lagere scholen alhier, zal plaats hebben op Zaterdag 28 Juli des n.m. 3 uur op de Groote Markt en de leden van den Raad met hunne dames worden uitgenoodigd deze uitvoering te willen bijwonen. Kennisgeving. Schrijven van den directeur van Gemeente- Werken, waarin wordt voorgesteld, het trottoir van een gedeelte der BroersVest met 90 c.M. te verbreed en. Na een vraag om eenige nadere inlichtingen van den heer Scheffcrs, keurt de raad het voorstel goed. Agenda. 1Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw benoemde raadsleden. Overeenkomstig het advies der Commissie voor onderzoek, besluit de Raad tot toelating der nieuw benoemde leden, met uitzondering van den heer C. van Wingerden, op grond dat het lidmaatschap van den Raad niet vereenigbaar Is met de betrekking die de heer van Wingerden bekleedt als onderwijzer bij het openbaar Lager Onderwijs te Delft 2. Wijziging van de gemeente-begrooting, dienst 1923. Goedgekeurd wordt, een ontwerp besluit tot een bedrag van 1200. 3. Voorstel van B. en W. om hun college te machtigen om in plaats van de aan J. D. F. Roukema op diens percéel aan de Charlotte de Bourbonstraat verleende hypotheek, groot 7040 welke geheel wordt afgelost, op den voet van de premiebouwregeling, aan den eersten koo- per C. P. Noordegraaf een hypotheek te verlee- nen ten bedrage van 90 van genoemde som. Hiertoe, wordt besloten. 4. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen op den hoek van de Nieuwe Maas- en Lekstraat, aan P. Dupont. q.q. Het perceel is groot 160 M2 en zal bebouwd wor den met een hoek-winkelhuis met vrije boven woning. Met 13 tegen 8 st. besluit de Raad, waar dit perceel opgehoogd is, dit in koop af te staan tegen 15.per M2. Tegen stemmen de socialisten en de heeren Ilijman en Collé. 5. Voorstel van B. en W. om goed te vinden, dat de Llandelsavondcursus op denzelfden voet zal blijven behandeld ten aanzien van subsidiee- ring enz. wanneer deze cursus van de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" overgaat op de Commissie voor de R.K. Jeugdorganisatie. Na eenige discussie wordt aldus besloten. 6. Advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van den Schiedamschen Bestuurders- bond om alle woningen die daarvoor in aan merking komen, vóór Augustus 1923 onbewoon baar te verklarèn. 't Advies wordt goedgekeurd, terwijl verder nog de toezegging wordt verkregen, dat 't Col lege zich nader tot den minister zal wenden, om een geschikte regeling der huurprijzen speciaal voor het arme Schiedam te verkrijgen. 7. Schrijven van B. en W. ter beantwoording van de vragen gesteld door het lid van den Raad, den heer J. G. H. Brounts, inzake de aanbesteding van kousen voor schoolkinderen. Na eenige discussie goedgekeurd. 7 bis. Voorstel van B. en W. om aan W. Ale- man een rente van 6 te vergoeden van de aannemingssom ad. ƒ4830.terzake van het leggen van een gas- en waterzinker door de Westerhaven. Overeenkomstig het voorstel wordt na eenige discussie besloten. 8. Voorstel van B. en W. tot benoeming van den heer J. Bordewijk, b.i. als lid van de Schoon heidscommissie en in verband daarmede voor stel tot wijziging van de Verordening regelende de samenstelling en werkkring van de Schoon heidscommissie voor de Gemeente Schiedam. De heer Bordewijk wordt als zoodanig benoemd en de voorgestelde wijziging van de verordening goedgekeurd. 9. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van ƒ300.voor de aanschaffing van een toestel voor het wegen van motorrijtui gen. Ten einde de politie in staat te stellen, met vrucht te kunnen optreden tegen overtreden dei- verordening op de maximum asbelasting van voertuigen is het. noodig een toestel te hebben, waarmede de asbelasting op eenvoudige wijze is te bepalen. Het crediet wordt verleend. 10. Voorstel van B. en W. om het ten behoeve van de verbouwing van het Raadhuis verleende crediet te verhoogen met ƒ10.000.hoofd zakelijk noodig geworden door bij den bouw gebleken gebreken, die reparatie behoefden» Tijdens de verbouwing zijn verschillende ge breken van het gebouw voor den dag gekomen, die te voren niet waarneembaar waren en ook niet konden blijven zitten zonder gevaar, deze hebben aanleiding gegeven Lot wijziging en uit breiding van de verbouwplannen, zoodat het beschikbaar crediet ontoereikbaar is gebleken. Goedgekeurd. 11. Voorstel van B. en W. om hun College een crediet te verleenen voor versiering en illumina tie ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. Een crediet van 1700 wordt verleend. 12. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond aan het St. Liduinaplein, hoek Antonie Muijsstraat, aan A. Stahlie qq., ter grootte van 540 M2 en zulks tegen een prijs van 16 per M2 voor den bouw van een dubbele villa. De Raad besluit hiertoe met 13 tegen 8 st. Tegen stemmen de socialisten, en de heeren Hi j man en Collé. 13. B. en W. vragenmachtiging Lot onderhand- sche verhuring op door hen te stellen voorwaar den aan 1. J. M. v. Vliet en A. Poot Azn van twee per- ceelen grasland in het nieuwe gedeelte van het Volkspark aan den Vlaardingerdijk, ter grootte van 1 Va H A. en 1 H.A., voor de som van resp. 250— en 225— 2. A.M.Vermeulen van liet pakhuis Phoenix" aan de Groenelaan tegen een huurprijs van 5 per week. De machtigingen worden verleend. Niets meer aan de orde, sluit de voorzitter hierop om half elf de vergadering. Gemengd Nieuws. Ongelukken. Gistermiddag tegen eenen is aan den overweg nabij de halte Nieuwe Weg onder Soest de ongeveer 22-jarige gehuwde vrouw A. K„ die op haar fiets den overweg wilde oversteken, door een uit de richting Utrecht komenden trein overreden. Dr. van Dongen, die onmiddellijk te hulp geroepen was, vond de vrouw in stervenden toestand.Zij laat een man met een kind achter. Op de Biltstraat te Utrecht is gistermiddag een dame onder de tram gekomen. Haar beide beenen werden afgereden. In hoogst ernstigen toestand is zij naar de Rijksklinieken over gebracht. Een belangrijk faillissement. Men meldt ons uit Rotterdam Voor ongeveer 2 jaar werd alhier in een groot pand een Volkswarenhuis geopend. Door de Scheepvaartvereeniging „Zuid" en den Centr. Transportarbeidersbond werd gezamenlijk de v'inkelingericht, waarbij door de reeders ruim \i/2 millioen gulden Werd gestort. De Winkel floreerde in den aanvang goed en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2