DAGBLAD FEUILLETO N. 48ste Jaargang. Maandag 30 Juli 1923. 13705. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Istereommunaa! 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. IIET DUITSCHE KABINET. Buitenlandsch* Nieuws, IIET HERSTEL. Het ontwerp-antwoord van de Belgische regeering op de Britsche nota is Zaterdagavond laat nog naar Parijs verzonden, na door den ministerraad te zijn goedgekeurd. Volgens in lichtingen, welke uit zeer goede bron zijn ont vangen, hechten noch Parijs noch Brussel noch Rome zonder meer hun goedkeuring aan het Britsche ontwerp-antwoord aan Duitschland. De Italiaansche regeering maakt op eenige punten voorbehoud en Wenscht evenals de Belgische regeering, dat men tot overeenstem ming zal komen ten aanzien van een collectief geallieerd antwoord aan Duitschland. De Fransche en Belgische antwoorden zullen Dinsdag of Woensdag tc Londen worden over handigd. Zij laten de deur open voor nadere besprekingen. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de onderhandelingen echter eenigen tijd Worden uitgesteld. Reuter verneemt nog, dat ofschoon er geen bepaalde aanwijzingen zijn, de antwoorden van Frankrijk en België op de Britsche nota heden op het Foreign Office verwacht worden. Algemeen wordt aangenomen, dat in beide antwoorden uitdrukkelijk geweigerd zal worden onderhandelingen met Duitschland te beginnen, zoolang het lijdelijk verzet voortduurt. Geloofd Wordt voorts dat het Belgische antwoord dichter bij het Britsche standpunt ten aanzien van de waarborgen en het te betalen bedrag zal komen dan het Fransche, terwijl Frankrijk zeer waar schijnlijk nadere inlichtingen zal wenschen. IN HET BEZETTE GEBIED. De Belgen hebben thans ook het station HervestDorsten bezet. Daarmede controleeren de Belgen de sneltreinverbinding Nederland— M unsterBerlijn DUITSCHLAND. Volgens tot op liet, oogenblik te Berlijn binnen gekomen berichten, is de z.g. anti-fascistendag van gister in het gene de Duitsche rijk rustig verloopen. Zooals het Berliner Tageblatt" Zaterdag avond reeds filosofisch voorspelde „Een aan gekondigde revolutie breekt gewoonlijk niet uit", is het ook uitgekomen het „Berliner Tageblatt" had gelijk. De revolutie is gister niet uitgebroken cn zal allicht voorloopig ook nog niet uitbreken. Betreffende de betoogingen vernemen wij nog, dat ook in het Roergebied de scherpe verbods bepalingen haar uitwerking niet hebben gemist. Slechts in Hagen kwam het tot botsingen met de Schupo, zonder dat ernstige tooneelen voorvie len. Te Keulen vormden zich in den namiddag vrij groote volksverzamelingen, welke echter ge makkelijk en zonder incidenten door Duitsche en Hollandsche politie Werden verstrooid. De vrees, welke men in Hamburg koesterde, bleek ongegrond te zijn, hoewel in deze stad voor heden opnieuw demonstraties zijn aangekondigd. Te Danzig verzamelden zich aan den rand van de stad eenige groepen communisten, meest jeugdige personen, die op last van de politie, spoedig weer uiteen gingen. Te Brêslau werden de vergaderingen in zalen gehouden en de afloop was zeer kalm, •Te Leipzig hadden openlucht-vergaderingen plaats onder leiding van de communistische Arbeitenvehr. Het vergader-terrein was door communistische orde-bewaarders afgezet en slechts toegankelijk tegen een entree bewijs, dat Mk. 200 kostte. Er kwamen circa 15.000 men- schen bijeen. Bij het einde der meeting vormde men een optocht, die onder geleide van de „ArbeiterWehr" zeer rustig door de straten trok. In dezen optocht stelden zich ook de communis tische Hundertschaften op. Zeg toch mompelde hij, wie is daar, en hij hield de kaars iets op om beter te kunnen zien. Ik ben het, zei van Gielcn. Wat doet u door het huis te dwalen midden in den nacht,. Ik, ik, stotterde de man nog nauwelijks van zijn schrik bekomen, ik meende iets te hooren en ben gaan kijken. Ik heb echter niets bijzonders kunnen vinden. En ben je ook bij de kamer van den pro fessor geweest Ja, ik Vond het Wel wat griezelig, maar er •s niets, hebt u ook iets gehoord Ja, antwoordde de jonge man, altijd nog vol wantrouwen, ik verbeeldde het mij ten minste. U hebt me doen schrikken, mijnheer. U kunt wel weer naar bed gaan, het is alles in orde. Zullen we niet samen nog eens gaan kij ken, vroeg van Gielcn, het is toch Wel uiLerst merkwaardig, dat wij beiden meenden iets Het Kabinet-Cuno schijnt niet zoo vast meer in den zadel te zitten. Verschillende politieke partijen, w.o. het Centrum en vooral de socialis ten zijn ontevreden met de werkwijze van het huidige ministerie, dat volgens hen veel te bureau .cratisch te werk gaat. De socialisten zijn zelfs van plan heden in een ultimatum, verschillende hun geschSkt lijkende hervormingen van hel kabinet af te dwingen. Daar men thans midden in de besprekingen over het herstel zit, is het te begrijpen, dat door bovengenoemde actie de toestand nog meer verward raakt. IERLAND EN DE VOLKENBOND. Ierland's nieuwe positie in de wereld, gescha pen door den burgeroorlog en het verdrag met Engeland, werd Vrijdagavond in den Senaat uiteengezet, o.m. in verband met de besprekin gen over de verhouding tot den Volkenbond. Dit betreft een Wet, die den Uitvoerenden Raad van den Vrijstaat machtigt, zekere ga ranties aan den Volkenbond te geven en de bepalingen, door dezen bond voorgeschreven, aan te nemen. Het Huis gaf tenslotte zijn toestemming om een dergelijke wet in te dienen. TRIPOLIS. Uit Benghasi (Tripolis) verluidtAfdeelingcn rebellen trachtten kort, geleden invallen te doen in de streek van Anaghir, waar de bevolking reeds onderworpen is. De Italiaansche troepen achtervolgden de rebellen, die naar het binnen land vluchtten met achterlating van een hon derdtal dooden en gewonden. In geheel Cyrenaica is het kalm. GRIEKENLAND. Alle geruchten over z.g.n. incidenten in Grie kenland zijn van eiken groncl ontbloot. ALLERLEI. Uit Parijs Uit Londen wordt aan de bladen alhier gemeld, dat volgens een telegram uit Chica go de chef van den geheimen dienst bij het departement van Justitie verklaard heeft, dat er een complot was op touw gezet met het doel, president Harding tijdens zijn reis in Alaska en West-Canada te vermoorden. Twee Russische anarchisten, die nauwkeurig Worden bewaakt, zouden door een geheime organisatie zijn aan gewezen, de misdaad te volvoeren. Uit New-York Op 1 September a.s. loopt de loonregeling met de anthraciet- en steen kolenmijnwerkers in Amerika af en men vreest steeds meer, dat een aigemeene mijnwerkers staking zal uitbreken. Uit Berlijn Heden worden bankbiljetten van 1, 5 en 10 millioen mark in omloop gebracht. Uit Belgrado Volgens de „Preporez" zou Ehrhardt naar Joego-Slaviö zijn gevlucht. Uit New York. De bekende financier Mor gan is naar Europa vertrokken. Men meent, dat hij besprekingen zal gaan voeren met Europee- sche bankiers cn Amerikaansche, die thans in Europa vertoeven, over den economischen toe stand in den wereld. Binnenland. Advertentie ni I5 regels 1.75 elke regal daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden roedsdeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Prof. nir. A. A. II. Struyeken. f. Zaterdagochtend is te 's-Gravenhage, in den ouderdom van vijftig jaren, voorzien van de laatste IT. H. Sacramenten na een langdurig ziekbed en een smartelijk lijden, overleden een onzer eerste rechtsgeleerden, staatsraad prof. mr. A. A. II. Struyeken. Eenige weken geleden was hij uit Heidelberg teruggekeerd, waar een operatie hem geen genezing heeft gebracht van een ziekte, welke zich reeds enkele jaren geleden bij hem had geopenbaard. Antonius Alexis Hendrikus Struyeken werd gehoord te hebben. We zullen elkaar gehoord hebben Hm. Maar weet je wel zeker, dat alles in orde is Heel zeker. U kunt gerust naar bed gaan, luidde het antwoord. Antoon van Gielen bedacht zich nog even. Ja, zei hij, het zal ook maar beter zijn. Ik denk, dat de zenuwen jou en mij een beetje te pakken hebben. Precies mijnheer, dat zal het zijn. Dan zullen We maar gaan. Ze waren pratend teruggeloopen en van Gielen stond weer voor de deur van zijn ka mer. Nu dan, wel tc rusten, zei hij. Wel te rusten, mijnheer. De huisbewaarder ging de trap af en de ander stond op zijn kamer. Hij Was echter volstrekt niet van plan dadelijk weer naar bed te gaan. Hij had nu de vaste overtuiging dat er zeker iets niet in orde was. Het gelaat Van den huisbewaarder had zoo groote ontsteltenis verraden, dat die ont steltenis zeker niet alleen door de plotselinge schrik der ontmoeting kon te voorschijn zijn geroepen. Zeker, het was verklaarbaar, dat de man op onderzoek uitgegaan geschrok- 8 Februari 1873 te Doesburg geboren. Hij bezocht de Rijks H. B. S. te Groningen, en studeerde en promoveerde te Leiden. Op 11 October 1898 werd hij tot doctor in de rechtswetenschap bevorderd op een proefschrift ov, r „Het rechtsbegrip." Op 11 Juni 1903 verwierf hij het doctoraat in de staatswetenschappen. Na zijn academische stu diën oefende mr .Struyeken korten tijd de rechts- practijk uit te 's-Gravenhage, doch werd wéldra benoemd Lot leeraar in de staatswetenschappen eerst alhier, vervolgens te Dordrecht. In 1906 volgde hij Prof. mr. L. de Ilartog op als hoogleeraar aan de Amsterdamsche Universi teit, waar hem aanvankelijk de colleges over Encyclopaedic van het recht, Administratief recht en Volkenrecht werden opgedragen. Zijn benoeming tot lid van den Raad van State geschiedde in 1914. In dit college was hij de opvolger van wijlen mr. T. L. M. H. Borret. ITet overlijden van Staatsraad Struyeken is een groot verlies voor ons land. Met Struyeken is een geleerde op het gebied van recht- en staats wetenschap heengegaan, die ook ver buiten de grenzen van ons land een welverdiende ver maardheid had. Ook de politieke invloed van dezen geleerde, die wel nimmer in de politieke arena op den voorgrond trad, maar wiens advies toch altijd Vernomen Werd in belangrijke vragen van staat kunde, is zeer groot geweest en de Roomsch- Katholieke Staatspartij verliest in hem een barer eminentste figuren. Hij was o.m. voorzitter van de Vereeniging tot bevordering van de beoefening der Wetenschap onder de katholieken in Nederland. De tcraardbestelling van het stoffelijk over schot van prof. Struyeken is bepaald op Woens dag, op de R. K. begraafplaats aan de Kerkhof- laan in Den Haag, nadat des ochtends oin half tien, in de kerk van de parochie Onze Lieve Vrouw van Goeden Raad aan het Bezuidenhout een plechtige uitvaartdienst zal zijn gehouden. Bezoek van Emjelsehe scheepsbouwers. Een gezelschap, bestaande uil ongeveer 120 leden van de Engelsche Institution of Naval Architects, vergezeld van hun dames zal op uitnoodiging van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, de Vakafdeeljpg. voor .Scheeps- en Werktuigbouw en het Scheepvaartkundig In stituut en Museum te Rotterdam ons land bezoeken. Maandag 3 Sept. zullen te Vljssingen enWoens- dag 5 Sept. te Scheveningen bijeenkomsten worden gehouden, waar belangrijke vraag stukken op scheepsbouwgebied zullen worden behandeld. Verder bestaat het plan de belang rijkste Werven in ons land te bezoeken, terwijl ook, in verband met de aanwezigheid van vele dames, eer. tocht door Walcheren, een bezoek aan Volendam en Marken, een tocht naar Leiden en de Kaag en een rondvaart door dc Rotterdam- sche havens op het programma zijn gebracht. De vlootwet. Het bestuur van het Algemeen Nederlandsch Vakverbond heeft de besturen van het N.V.V., het R. K. V. en het C. N. V. uitgenoodigd tot een bijeenkomst, waar de vraag besproken zal wor den of, en zoo ja op Welke wijze, de vakbeweging gemeenschappelijk tegen het streven van de regeering zal kunnen ageeren ten aanzien van de totstandkoming aan de Vlootwet. In de uitnoodiging Wordt gezegd, dat onder wijs, volksgezOTidheid, sociale voorzieningen, zelfs redelijke looncn der Overheidsdienaren zullen Worden geofferd aan het bezit van een vloot, zooals in het bekende rapport der Staats commissie in uitzicht Werd gesteld. De vergadering is belegd op Maandag 6 Augus tus a.s. ken was, toen hij plotseling een ander ook op de gang zag. Maar het 'was Antoon opge vallen, dat de man niets meer scheen te vree zen, dan dat hij te zamen met hem het huis nog eens doorging om te onderzoeken of cr iets niet in orde was: Als hij werkelijk iets meende gehoord te hebben en daarom met een kaars naar boven was gegaan, dan had hij eigenlijk blij moeten zijn, dat de logé ook wakker geworden was om te zamen op onder zoek uit te gaan. Er is iets bijzonders gaande, dacht van Gielen en ik wil Weten, wat dit is. Hij bleef geruimen tijd wachten. Hij had de lamp uitgedraaid en de deur op een kier gezet en tuurde naar de trapopening. Want, hij wist zelf niet Waarom, maar vermoedde, dat de. huisbewaarder, als deze meende, dat hij weer sliep, terugkomen zou. Doch hierin vergiste hij zich toch, ofwel de man Wachtte uit voorzichtigheid zeer, zeer lang. Reeds was er meer dan een half uur verloopen en nog Was hij niet teruggekeeid. Weer stond van Gielen in twijfel wat hij doen zou Naar bed gaan en aannemen, dar werkelijk slechts de verbeelding hem parten gespeeld had? Hij kon daartoe niet beslui ten. Hij had gezien hoe verlicht de huisbe- In verband met vacantie-moeilijkheden is het bestuur der R. K. Kiesyereeni'rinc Rijkskieskring 's-Gravenhage genoodzaakt geworden de ver gaderingen Ier bespreking van de Vlootwet- cjiiaeslie een paar weken later te houden dan aanvankelijk bepaald was. De bijeenkomsten zullen nu worden uit geschreven tegen Dinsdag 28 Augustus en Dins dag 11 September. Zij worden beide gehouden in de zaal der Vereeniging, Willemstraat. Op de vergadering van *28 Augustus zal de Vlootwet worden verdedigd door kapitein Lam- booy, terwijl als inleider contra zal optreden prof. Veraart. De Eerste Kamerverkiezing. De uitslag van de Eerste Kamerverkiezingen is, schrijft „de Tijd" voor de Katholieken iets minder gelukkig uitgevallen dan door de optimis ten werd vi rwacht. Zij 'rekenden op 18 zetels en wij kregen slechts 16. In groep I (Zeeland, Noord- Brabant, Limburg en Utrecht) hadden de Katholieken kans op één zetel meer en in Zuid- Holland een halve kans. De zetel, dien de katho- leike Statenleden van Utrecht aan mevrouw SteenbergheFingering hadden toegedacht, is verloren gegaan door het verlies van twee Roomsche stemmen wegens het wegblijven van één katholiek Statenlid en het ongeldig stemmen van een ander. In Zuid-Holland hadden wij een halve kans op één zetel meer. Indien alle katholieke Staten leden aanwezig waren geweest, dan zouden de Katholieken met de Anti-Revolutionnairen om een restzetel hebben moeten loten. Maar die halve kans, waarbij de zetel van een der meest belovende Eerste Kamerleden, prof. Steger, op het spel stond, g'ing verloren, doordat de heer Van der Weijden, dc burgemeester van Nieuw koop, door een ernstige ziekte verhinderd was, om tc komen .stemmen. Overigens, laat men de periode Juli 1922 tot heden, die aan de partij door een toeval een verrassend groot aantal zetels bracht, buiten beschouwing, dan valt het al dadelijk op, dat de invoering van de evenredige vertegenwoordiging de partijverhouding in onzen Senaat weinig heeft veranderd. liet N.A.S. en Wilton. In de landelijke vergadering van Fabrieks arbeiders te Amsterdam werd na eenige bespre kingen met aigemeene stemmen besloten tot stichting eener Federatie. De naam daarvan luidtNederlandsche Federatieve Bond van Arbeiders, werkzaam in Fabriekmatige- en Aan verwante Bedrijven. Ingaande 1 Augustus e.k. zal volgens besluit der vergadering, deze organisatie aangesloten zijn bij het N.A.S. Voorts werd de werktijdverlenging bij de firma Wilton te Rotterdam nog besproken. Met aigemeene stemmen werd de volgende motie aangenoen De onafhankelijke Bcdrijfs-Federatie van Metaalbewerkers bijeen in haar stichtings-congres gehoord de door den Minister aan Wiltons Staalfabrieken verleende ovefWerkvergunning, waardoor niet alleen de wekelijksche arbeids tijd tot 56x/2 uur wordt opgevoerd, maar waar van de beteèkenis is een belangrijke loonsverla ging; ziet hierin een ernstige aanranding van den 8-urigcn werkdag besluit zich daartegen met alle beschikbare middelen te zullen voorzetten en roept daartoe den steun en medewerking in van alle Metaalbewerkers, ongeacht hun politieke cn godsdienstige richting. De Schcveningsclie haringvisscberij In de Zaterdag l'e 's-Gravenhage gehouden, waarder zich blijkbaar gevoelde, toen hij ge daan had of hij hem geloofde en ol hij van plan was Weer naar bed te gaan. Dit is zeker, dacht hij bij zich zeil, dat de man beslist niet wilde, dat ik mijn onderzoek voortzette. Welnu dan zal ik liet toch doen. En 'eensklaps vastbesloten sloop hij weer over de gang en begaf zich naar dat deel van de bovenverdieping, waar de kamer van den professor zich bevond. Hij hii id Weer zijn revolver stevig in de vuisl cn liep zachtjes, na iedere schrede even stilstaand, de adem inhoudend en scherp luisterend. Zoo nader de hij de deur van de beruchte kamer en toen hij nog slechts eenige passen daarvan ver wijderd was, hoorde hij duidelijk dat daar iemand bezig was. Neen ditmaal was geen vergissing mogelijk Er was daar iemand Wie kon het zijn, die in dit, nachtelijk uur zich bezighield op deze kamer, waar voor ee nige dagen nog slechts een vreeselijke moord was gepleegd En wat zoii de onbekende daar uitvoeren Was het toch de kuisbewaarder Bestond er noch een dienstbodentrap misschien, waar langs hij weer naar boven gekomen was. Maar wat zou de man er uitvoeren (Wordt vervolgd). I"*."""vin mum iii in jiiH iiiihimiiiiiiiii—liiiiiniiiMiii «muil 62»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1