Stads- «n Gewestelijk Nieuws. INGEZONDEN. Gemengd Nieuws. druk bezochte vergadering van reeders van hafing^hepen werd met slechts één stem tegen, do ivvensehelijkheid uitgesproken, het haring- vissehersfoedrijf in verband met den huidigen toestand tijdig stop te zetten. Omtrent het tijd stip, waarop die stopzetting zou plaats hebben, bleken de stemmen verdeeld. De vergadering was hot er eenstemmig over eens, dat reeds thans de aanvoeren beperkt dienen te worden. linie van R. K. Studentenvereenifjinjjen 1923. Het Dagelijksch Bestuur is als volgt samen gesteld F. Janssens, praeses W. Thunissen, quaestor Prof. P. Groenen, moderator, Semina rie, Warmond Dr. Gerard Brom, secretaris Mr. Cl Prinsen, secretaris, Berg en DalscheWeg 102, Nijmegen, Tel. 634. De Kamercommissie te Nijmegen als volgt C. Zw'anikken, voorzitter, Slichtenhorststraat 26, Nijmegen Mr. A. Cornelissen, secretaris, Hezel- straat 113, Nijmegen Mej, M. Oomen, Barba- rossasiraat, Nijmegen Mej. M. van de Kallen, Waalplein 86, Nijmegen W. Thunissen, Barba- rossastraat 85, Nijmegen R. Feddema, van Berchemstraat 4, Nijmegen L. Dols, B'ort Kijk in de Pótstraat 132, Nijmegen F. Nass, Spoor straat 28 Nijmegen. De commissie houdt zittingen Eiken Woens dagvan af 11 tot half 12 in Hotel Mulder-Boggia, Nijmegen. De Eerste Kamerverkiezing. Het Tweede Kamerlid jhr. rnr, A. F. O. van Sasse van Ysselt, die Vrijdag gekozen is lot lid van de Eerste Kamer, zal zijn benoeming tot senator niet aanvaarden. Hij wenscht de periode, waarvoor hij thans als Tweede Kamerlid zitting heeft, nog. te voleindigen. Zijn opvolger is de heer P. J. J. de Wit te Helmond. Reizigersverkeer niet Duitschland. Het hoogste bedrag, dat men van Duitsch land naar andere landen persoonlijk medenemen mag, is van 1 Aug. af bepaald op 35 millioenmark. De Ncderlandsche handel en de Duitselie betaling. De Ned. Kamer van Koophandel voor Duitschland heeft naar aanleiding van de klach ten van Nederlanders, dat hun Duitsche afneme- ïriers, op grond van de nieuwe Duitsche Devisen- ordnung, zich niet in staat verklaren, vereischte betalingen uit te Voeren, onder voorwendsel, dat zij de benoodigde deviscn niet verkrijgen kunnen in een uitvoerigen brief den Duitschen rijkskanselier op deze moeilijkheden gewezen en hem verzocht er voor te willen zorgen, dat in elk geval de firma's die betalingsverplichtin gen aan hun Nederlandsche leveranciers hebben, bij de toewijzing van de devisen het hun toe komende ook geheel zullen ontvangen. De Malaise. Er is in ambtenaren- en beambtenkringtón een niet geringe ontstemming óver maatregelen der Overheid inzake de bezuiniging, waarvan zij de slachtoffers werden. Hoe treurig intusschen in het particuliere bedrijf op dit oogenblik de toestand is, bewijst hfet volgende, dat de ,,Resb." dezer dagen ter oore kwam. Een groote firma in Den Haag, in comestibles- zaken, zocht per advertentie een handelscorres pondent, goed op de hoogte met de moderne talen, die tevens een prima verkooper moest zijn, want hij zou ook als reiziger moeten optreden. Zijn Werkuren waren voor kantoortijd van 's mor gens half negen tot 's avonds 6 uur, zonder onder breking. De tegenprestatie voor al deze eischen was een maandsalaris van 150, een honderd vijftig gul- deu. Niettegenstaande deze geringe belooning waren er 122 sollicitanten en de gelukkige uitverkorene is een gehuwd persoon, vader van twee kinderen, een slachtoffer van een bankinstelling, waar hij 14 jaar Werkzaam was geweest en vier honderd gulden per maand verdiend had. De man kreeg bij zijn aanstelling tot troost, dat Wanneer de zaken zoo goed bleven gaan, als den laatsten tijd 't geval was en hij een eerste kracht bleek, het salaris mettertijd wel eens zou kunnen stijgen tot 200 per maand. Dit laatste tipeert misschien nog meer den toestand, dan het salaris zelf. We meenden dit voorval, nu rjoor overheids personeel zoo geklaagd wordt, eens te moeten publiceeren, omdat het zoo scherp doet zien, hoe de toestand op dit oogenblik in de particuliere bedrijven is. Wat eerst Polemiseerend met een inzender over de Vlootwetgeschiedenis en de ministercrisis zegt de „Tijd" o.a. „Men Weet, dat de Raad van Defensie deze Vlootwet als het uiterst minimum beschouwt, men weet, dat geheel de Staatscommissie voor de Vlootwet de zoogenaamde commissie- Parijn .van oordeel is, dat er aan de uitvoering dezer Wet niet valt te ontkomen en dat, de meer derheid der commissie oordeelt, dat de Regeering niet mag aarzelen te doen Wat in haar vermogen is om de aanneming en dadelijke uitvoering ervan I e verzekeren men weet ten slotte, dat negen kabinetsleden, onder wie de Ministers van Buiten la n dsclie Zaken en van Koloniën, zich voor aanneming en onverwijlde uitvoering der Vlootwet hebben uitgesproken." Hierbij is één ding vergden, maar dan ook een zéér voornaam ding, n.l. do commissie Parijn Wenscht wel „dadejijke uitvoering maar toch niet zóó dadelijk, of eerst moeten de tekor ten weggewerkt word mi. De „Tijd", die zoo kras de Vlootwet aanbeveelt, heeft nog niet aange toond/ hoe dit wegwerken zal plaats hebben. Redevaart naar Kevelaer. Reeds half zes hedenmorgen waren de pel grims in de Brocdcrschapskerk aan de Lange Haven om de II. Mibij te wonen,die door. pastoor Liglhart ter hunner intentie Werd opgedragen. Na afloop der kerkelijke plechtigheid begaven de meeste bedevaartgangers zich reeds naar het station, zoodat de Singel in het vroege morgen uur een ongewoon leVendigcn aanblik opleverde. Ook op het perron, waar behalve de 330 pel- grins, veel familie en kennissen de reizigers uit geleide deden, heerséhte een buitengewone be wegelijkheid 't was draven met koffers, zoeken naar een gunstig plaatsje, uitdeelen van de laat sten orders aan de achterblijvenden, kortom een •drukte van belang. Onder de aanwezigen pelgrims merkten wij op den hoogeerW. deken Schraag, pastoor Ligthari, den leider van de bedevaart, pastoor Warnink, pater Rijken, kapelaan Paulussen, paters v. Dijk Oonk en Elshof. Toen ieder tenslotte in de vijf wagons had plaatsgenomen, was het tijd om te vertrekken het sein werd gegeven, de laatste afscheidsgroeten klonken, bier en daar nog een handdruk, veel gewuif, en de trein stoomde het station uit, op het roemzuchtig genadeoord aan, alwaar de vele pelgrimeerendcn, bijna vier volle dagen, de liefde van Schiedams katholieken voor ons aller Moeder kunnen demonstreer^). Toen wij buiten het station waren gekomen vielen er van de .Singelkerktoren 7 slagen. Ongeveer 11.40 kon de trein in Kevelaer wezen en Donderdagavond 8.06 zullen de bede vaartgangers Weer terugkeeren. Volkszangdag. Het Marktplein beeft Zaterdagmiddag be wezen, een gezochte en geschikte plaats te zijn voor het houden van den jaarlijkschen volks zangdag, want duizenden menschen waren ge komen, om de kinderen te hooren zingen en allen hebben met genot, want inspanning was er tusschen de hooge huizen-haag niet noodig, naar de goed-klinkende liederen staan te luiste ren. 't Deed aangenaam aan te weten, dat dezen keer met. aller volkomen instemming Werd ge zongen, want zelfs de socialisten zagen in 't program dit maal geen bezwaar, om er bij tegen woordig te zijn. Ook de heer Oostveen, de diri gent van den middag, die met. zooveel talent en enthousiasme, zijn kleine zangers en zangeressen heeft weten te leiden, wees op die prettige eens gezindheid en sprak namens het hoofdbestuur van den Volkszang den wensch uit, dat het in 't vervolg zoo mocht blijven. Met door aan beide zijden wat toe te geven, dunkt ons hier dat resultaat wel bereikbaar. Zooals gezegd is er flink en ferm gezongen en Was 't een lust naar de klare stemmen der kleinen te luisteren. Er waren ook van die echte liedjes onder, als „Ik ben een flinke ferme jongen" en „Onder Moeders paraplu", die zoo uit bet kinderhart zijn gegrepen en al waren ze 't vorig jaar dan ook al gezongen, tocli eveneens op de grooteren een bijzonder aangenamen in druk maakten. De Nederlandsche Volkszang bezit gelukkig nog menig lied, dat er bij de kinderen om zijn natuurlijkheid en friscliheid in moe t, en wat is hier meer bevorderlijk voor, dan prettige, practische oefening op school en 't houden van een zoo eensgezinden zangmiddag, als Zater dag heeft plaats gehad. Hulde verdienen daarom allen, die er toe heb ben meegewerkt, in 't bijzondei het plaatselijk volkszangbestuur, het gemeentebestuur, de di rigent, het onderwijzend personeel en vooral ook het Stedelijk Muziekkorps dat de liederen goed begeleidde. J ubileum-Etalagewedstrijd. Het Comité voor den etalagewedstrijd, her- innett er aan, dat de inschrijvingskaarten voor den eralagewedstrijd, ingeleverd kunnen worden tot en met Dinsdag 31 Juli bij den secretaris, den heer S. Hijman, Hoo«traat 55. Zeer vele inschrijvingen mocht het Comité reeds ontvangen. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Poli tie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur duimstok, bewijs voor zwcmonderricht, kindersclioentje, damestaschje inh. geld enz., sleutel, kerkboekje (Duitsch), groentenkistje. Bij vinders rozenkrans in étui, A. v. d. Kruit, Zalmstraat 32gouden ringetje, A. Roelofs, Westfr. straat 84b vernikkelde he.erenhorloge, M. Brouwer, Rozenburgerstraat 7 muilkorf, Wed. de Boer, Westfr. straat 52b zwart zwem pak met badmuts, C. Gordijn, L. Nieuwstraat 151/18; portret, in 't Hol, Nassaustraat 76; zilveren damesarmband, C. van Haften, West havenplaats 31 te Vlaardingen ceintuur, G. van 't. Hoen, Rolt. Dijk 9 stroohoed, G. Eijken- broek, BuitenhavenWeg 176/17 schakelarm band, de Reuver, Pr. F. Hendrikstraat 9a sleutel, W. van Eijk, Poortugaalschestraat 10 donker blauw zwempak, etc., A. Suttorp, KL Groenendal 23 portemonnaie met inh., J. Klaassen, Klaaswaalschcstraat 15 zilveren arm bandje, M. v. d. Berg, Rozenburgerstraat 24a vierkantarmbandhorloge, van der Heijden, Hoog straat 142 ring met 2 sleutels, M. Bras, Goeree- schestraat 12 postduif, W. den Hollander, Rozenburgerstraat 29a kinder lakschoentje, J. Prein, Konijnenbuurt 18/9 bruin lederen dames- tasch, J. Brinkman, Huysmanstraat 54b hond. W. v. d. Berg, Groenelaan 103 palen, J. B. Grims, Broersveld 15/6; postduif, J. Suttorp, KI. Groenendal 23/12 ceintuur, A. Verhoeckx, Puttershoekschestraat 3, sierduif, Heerendonk, Beijerlandschestraat 25/b doublé armband, Scheper, Fabrislraat 37a kinderport emonnaie met inh. R. Kooij, Singel 36 doos met vijltjes, J. GunneWeg, L. Ons Genoegen 6 houten pijp, Zuidgeest, L. Gosterstraat 28a binnenband van rijwiel, J. B. Beekman, L. Nieuwstraat 151/2. Gistermiddag een uur kwamen op de Westvest, hoek Brandersteeg, de autobus Vlaardingen cn een particuliere auto uit Rotter dam met elkaar in botsing. Dank zij het krachtig remmen der chauffeurs had de aanrijding geen ernstige gevolgen, alleen worden de spatborden ingedeukt Het ongeluk moet te wijten zijn aan don smal- len verkeersweg. B ij de te Rotterda m g e li o u d en Mulo-examen slaagden voor diploma A. onze stadgenooten M. Bos, P. de Hoog, M. Kiela en A. van Noortwijk. Gistermiddag kwart over een geraakte de 13-jarige W. Hoogstad van den Havendijk, bij zijn pogingen om een bal uit de Lange Haven op te visschen, nabij de Koemarkt- brug te water. De'drenkeling, die gelukkig wat van de zwemkunst verstond, wist bij een der wallen te komen en zoo bet gevaarlijke element te ontkomen met gezwinden spoed en zonder bal haastte hij zich huiswaarts. Zaterdag reed in de Vlaardin- gerstraat een automobilist met zijn machine de lantaarnpaal bij hotel Beijersbergen omver hoewel de chauffeur niet veel notitie nam van zijn slachtoffer, zal de onkostenrekenirig hem eerstdaags wel bereiken, daar het nummer van zijn auto bekend is. UIT ROTTERDAM. De burgemecsterSvacatnrc. Wij vernemen thans van mr. Wytema zelf, die in Zwitserland vertoeft, dat hij een eventueele benoeming tot burgemeester van Rotterdam, waartoe hij is aangezocht, zal aanvaarden. (N. R. Crt.) Steun aan de industrie. Burgemeester en Wethouders stellen den ge meenteraad voor, zijn medewerking te verleenen in den vorm van een subsidie van 7500 ten behoeve van een opdracht- aan de firma Allan tot de vervaardiging van tien tramwagens voor de Haagsche Tramweg Mij., Welke anders aan een Duitsche fabriek zouden worden gegund. De uithouw van het oude postkantoor. Tot afbraak van den uitbouw van het oude Postkantoor van de zijde van de Noordblaak hebben burgemeester en wethouders thans het voorste! aan den gemeenteraad gedaan. Zondagnacht te 1 uur 50 is door onbekende oorzaak brand ontstaan op dee erste verdieping van pand St. Jabobstraat 8, alwaar de heer A. F. Maas een galanteriewinkel drijft. Het vuur ging door het trapgat in den trapkoker naar de tweede verdieping en ver volgens naar den zolder, waar de vlammen door het- dak sloegen. Eerst te 5 uur in den nacht was de vrijwillige brandweer, onder leiding van den hoofdman H. van Dam, met vier stralen d 'n brand meester. De tweede étage en de zol derverdieping zijn nagenoeg geheel uitgebrand, terwijl de kap gedeeltelijk is verwoest. Verzeke ring dekt de schade. Te Leiden is gearresteerd en vandaar overgebracht naar Rotterdam de zwervende varensgezel G. v. M., die voor den eierenhandelaar L. B. uit de Palmdwarsstraat een partij van 1400 eieren naar de eierenveiling had moeten brengen, doch die eieren alhier ten eigen bate had verkocht. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken oolc al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven Volkszangdag. De volkszangdag is Zaterdag uitmuntend geslaagd. Ofschoon ik dien middag de leiding had, durf ik dit gerust zeggen,omdat 99% van den lof voor dit slagen niet mij toekomt,maar aan dedames onderwijzeressen en heerenonderwijzers, die zulk uitstekend werk geleverd hebben bij dc voorbereiding. Het is mij een behoefte dit nog eens op deze plaats te herhalen. Dank ook, niet alleen als leider, maar vooral als „Volkszanger" aan autoriteiten en aan de Commissie van Voorbereiding. Met zulke samenwerking moeien wij slagen. Jon. Oostveen. Amsterdam, 29 Juli 1923. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officiecle af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester cn Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van LAMBERTUS VAN DE WATER, alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het clubgebouw, staande op het terrein van de S.F.C. „VOORWAARTS", ge legen in het Sterrebosch nabij dc Boschwachtcrs- woning en herinneren, dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingediend. Schiedam, 30 Juli 1923. O n e e r 1 ij k beambte. De Res-, bode verneemt nader omtrent de om egelmatigheden, gepleegd door den rijksbouwmeester V., dat deze verduisteringen hebben plaats gehad bij den bouw van het Academisch Ziekenhuis te Leiden m dat de bedragen, die niet opgehelderd kon den Worden, zeer hoog zijn. Men sprak zelfs van eenige tonnen,maar zekerheid konden wij hierom trent niet krijgen, omdat men ter bevoegde plaatse uiterst gesloten is. Deze houding vindt daarin haar oorzaak, omdat gebleken is, dat, behalve de rijksbouw meester V.. zeer waarschijnlijk ook nog andere architecten in deze zaak betrokken zijn cn het onderzoek in vollen gang is. Het is lang niet uitgesloten, dat nog meer arrestaties dezer dagen zullen volgen. Ook particuliere architecten werden in deze zaak genoemd en reeds is cr een, hier ter stede woonachtig, geschorst in zijn functie aan rijks- of door het rijk gesubsidieerde bouwwerken. De groote kwestie waarom het gaat; betreft een leening, door den heer V. ten laste van het rijk gesloten. Hij beweert,dat hij volgens monde linge instructies daartoe bevoegd was, ofschoon dit pertinent wordt ontkend. In elk geval is van dit geleend bedrag niets verantwoord, maai de heer V. ontkent volstrekt, dat hij dit geld ten eigen bate heeft gebruikt. Het is ten bate van het rijk gebruikt, maar door slordigheid is dit niet geadministreerd. Een uitgebreid onder zoek, dat is ingesteld, heeft deze bewering nut bevestigd, Wel het tegendeel en daarop is tot de arrestatie van den heer V. overgegaan. Oplichter ij. Te Oudeschild heeft iemand, die reeds een paar dagen logeerde in het hotel De Zeven Provinciën, midden op den dag een kast opengebroken en 2500 ontvreemd. Toen de familie het geld miste, was de man reeds ver trokken met de boot. Ongelukken. In het Eemskanaal te Delfzijl is Vrijdag de ongehuwde machinist A. B. van de sleepboot Jantina, kapitein Bakker, over boord geraakt en verdronken. Hij was de kost winner van zijn moeder. Vrijdagmiddag is de 8-jarige J. R„ uit de Kempstraat te 's-Gravenhage, door een auto overreden. Het kind kwam plotseling uit ecu portiek loopen, werd door de passecrende auto gegrepen en was onmiddellijk dood. Den chauf feur treft geen schuld. Een loodgietersleerling viel dezer dagen van een 7 M. hoog dak van een perceel aan den Loosduinschen weg te 's-Gravenhage. Hij kreeg een hersenschudding en is in 't ziekenhuis «ver leden zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Smokkelen van alcohol. Uit Ter Apel wordt gemeld Alhier is een met kunstmest geladen schip in beslag genomen, juist voor het Nederlandsche grenskantoor, waar bleek, dat het vaartuig 3G0 L. Duitschen cognac bevatte. Schip en lading behoorden toe aan de gebr. R. te Rotterdam. Talrijke aanhoudingen worden de laatste da gen door de commiezen gedaan.. Bij den rijksont vanger werden dezen week 600 L. spiritus ge borgen. Evenals 30 jaar geleden beginnen dc smokkelaars weer drank te vervoeren in varkens blazen. Een goede collega. De voormalige gemeente bode van Doesburg M. verdacht van verduistering van een brief met een geldswaarde van 1200, is na een te Arnhem afgenomen ver hoor naar het herstellingsoord Hooghullen te ruggebracht. Een ambtenaar ter secretarie heeft de door de gemeente geleden schade vergoed. Morfinist. De morfinist G. A. N., die in eenige gemeenten oplichting heeft gepleegd, voor namelijk in apotheken, is thans te 's-Gravenhage waar hij andermaal op een valsch" recept in een apotheek morfine trachtte te krijgen, gevat. De man is in een ziekenhuis te 's-Gravenhage opge nomen. Brand in Den Haag. Een hevige brand heeft gewoed in de meubelfabriek van den heerDeVries en de aangrenzende timmermans werkplaats van den heerjaarsveld,gelegen achter in een slop, uitmondende in de Zeestraat, te 's-Gravenhage. Bewoners van dit slop ont dekten omstreeks half drie den brand door het geknetter van de vlammen. Toen de brandweer verscheen, stond dan ook de meubelfabriek reeds in lichte laaie. Met vijf stralen van stoomspuit en motorspuit begon de brandweer het vuur te bestrijden Zij kon evenwel niet meer verhinderen, dat zoowel de meubelmakerij als de timmermanswerkplaats geheel uitbrandden. Alleen brokstukken van muren zijn overeind gebleven. De bewoners van het nauwe straatje bij het terrein van den brand hebben eenige angstige uren gehad. Zij hadden bijna allen hun huisjes verlaten, maar toen de brandweer spoedig de vlammen had bedwongen, keerde de rust weer. Op het terrein van den brand waren onder meer de burgemeester en de hoofdcommissaris van po litie, als commandant van de brandweer. De oorzaak van het ontstaan van den brand is nog niet hekend. Men weet alleen dat de boven verdieping van de meubelmakerij het eerst in brand stond. Ernstig motorongeluk. Gister middag reed de heer J. Nap te Groningen niet zijn motorrijwiel in volle vaart tegen een hoorn aan op den Loonweg te Goevorden bij het pas- seeren van een bocht. Bewusteloos Werd hij naar het ziekenhuis te Goevorden gebracht. Zijn toe stand is hoogst ernstig. De eerste hulp Werd verleend door dokter Homan,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2