Het geheimzinnige raadsel LAD WQOR SGH/EDMM Eff OMSTREKEN. FEUILLETON. 46ste Jaargang, Dinsdag 31 Juli 1923. No. 13706. m m pi Éi I Bureau s KOEMARKT 4. Telefoon lateteommunaa! 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 15 regeii 1.75 5 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseh Nieuws, HET HERSTEL. Het antwoord der Belgische en der Franschc regeering is gistermiddag in Dowiiingstreet te Londen overhandigd. Nocli de gezanten noch het ministerie hebben eenige inlichtingen om trent den inhoud verstrekt. Men meent echter uit verschillende aanwijzigingen te kunnen op maken dat het antwoord uit Parijs volstrekt onbevredigend is wat de quaestie van het Roer gebied betreft, doch dat ten aanzien der com missie van deskundigen tot vaststelling der Duit- sche financieele draagkracht een achterdeur is opengelaten, aangezien Poincaré in zijn antwoord het onderwerp der onderlinge schulden aanroert, zoodat er op financieel gebiednadere uiteenzettin gen zullen volgen. De inhoud der antwoorden zal heden in den kabinetsraad worden behandeld,doch het is zeer onwaarschijnlijk dat het kabinet reeds zoo spoe dig tot de conclusie zal komen dat er Donderdag, bij de motie tot verdaging, een regecringsverkla- ring mogelijk zal zijn. De Fransche gezant had gisteravond een on derhoud van een uur met lord Curzon. Men houdt het er voor, dat het Fransche antwoord en hét. Belgische antwoord niet gelijkluidend zijn, zoo als tot nu toe van verschillende zijden was be weerd. Naar het heet heeft een bezoek, van den Duit- schen gezant betrekking gehad op den onrust- barenden politieleen toestand in Duitschland. IN HET BEZETTE GEBIED. Burgemeester Farwick en zes wethouders dei- stad Aken zijn door de bezetting uitgewezen, Burgemeester Farwick werd via Schleiden naar het onbezette gebied gebracht. De. wethouders Werden eveneens naar het onbezette gebied overgebracht. Omtrent de oorzaak der uitwijzingen kon geen zekerheid worden verkregen. De steden in het Roergebied gaan er toe over in groote mate noodgeld uit te geven, ten einde den heerschenden .geldnood op te heffen. Zoo besloot de stad Essen vqorloopig 400 milliard mark aan noodgeld in de circulatie te brengen. DE VlIEDE VAN LAUSANNE. Aan Jordanski, vertegenwoordiger der sovjets in Italic, is macht iging verleend, oin de conven tie betreffende de zeeëngten te Rome te onder teekenen. HET KABINET-KUNO. Ofschoon het zoo goed als zeker is, dat het ka binet ,Guno eerlang voor een nieuw kabinet zal plaats maken, zijn de geruchten omtrent zulk een kabinetswisseling vooralsnog voorbarig^ te noemen. De „B. Z. am Mittag" meldt hierom trent o.a. nog liet volgende De" gedache van een groote coalitie van de Duitsche Volkspartij tot de Vereenigde Sociaal-democratische partij heeft vele voorstanders. Dr. Stresemann, dc leider der Duitsche Volkspartij, die eveneens reeds lang voorstander van dit denkbeeld is, heeft de laatste dagen besprekingen met de leiders der verschillende partijen, welke tot de ar beidsgemeenschap behoören, te dezer zake gehad. Wellicht is ook reeds in een onderzoek met den Rijkskanselier een reden voor het af treden vaii het tegenwoordige kabinet gevonden. In de binnenlandsche politieke crisis is vandaag een wijziging gekomen, Welke echter niet het vooruitzicht opent, dat het kabinet Cuno in zijn huidige samenstelling zal kunnen wor den gehandhaafd. Als vaststaand kan Worden aangenomen, dat de criliek op de regeering niet gericht is tegen haar buitenlandsche poli tiek. Ook gister bleek uit de uitlatingen in de pers, dat alle partijen eensgezind achter de regee- ring staan, voor zoover het haar buitenlandsche politiek, het lijdelijk verzet tegen de Roer-bezet ting betreft. De crisis is echter ontstaan wegens de bin nenlandsche regeeringspolitiek. Welke geleid heeft tot de definitieve Waardeloosheid van de Mark en de daarmede gepaard gaande economisce ineenstorting. De aanvallen Wor den in het bijzonder gericht tegen de passieve houding, waardoor de regeering het zoover liet komen en gister gingen de aanvallen in de pers, met de „Vossische Zeitung" en het „Berliner Tageblatt" aan het hoofd, vooral tegen den minister van Financiën Hermes, en dien van Economische Zaken, Becker. Dc bla den meenen, dat Cuno vooral beschouwd dient te Worden als den man van de buiten landsche politiek, met wien dus het geheele Duitsche volk het eens is, doch dat onder al le omstandigheden de beide genoemde mi nisters, alsmede de president van den Rijks bank, Idavenstcin, moeten heengaan. De Za terdagavond geproclameerde verklaring van de regeering, waarin zij mededeelde, Welke maatregelen zij tegen den noodtoestand denkt te nemen, heeft blijkbaar niet die uitwerking gehad, die de regeering ei van had verwacht. Al is de Zondag kalm verloopen, toch vreest men een voortgezette communistische propagan da. Het eenige middel, dat redding kan bren gen achten de bladen een onmiddellijke, goe de voedselvoorziening. De beslissing over de kwestie van de „groo te coalitie" ligt bij de sociaal-democraten. In hun fractie-vergadering van gister hebben zij een economische program opgesteld, waarin de belasting op de waardevermeering (een oude sociaal-democratische eisch) een hoofd rol speelt, en dat in dringende termen aan de regeering zal Worden voorgelegd. In de Lin kervleugel van de sociaal-democratische par tij Wordt de rneening verkondigd, dat het ifians nog niet de tijd is, het kabinet Cuno den teügel reeds uit handen te nemen, en dat men liever het, overigens zeer nabije, tijd stip moet afwachten, waarop de politiek van dit kabinet een volledig fiasco zal hebben ge leden. De president van den Rijksdag, Loebe, heeft den Rijksdag bijeengeroepen tegen Woensdag 8 Augustus. Alle beslissingen zijn derhalve tot dien datum uitgesteld. 23 Lang bedacht van Gielen zich niet. ITij haalde diep adem, greep met de linkerhand de kruk van de deur, hield in de rechter zijn revolver en had meteen de deur geopend. Daar zag hij, hoe ie mand, die onder het volle lamplicht aan de tafel zat, die met papieren, flesschen en instrumenten beladen was, zich verrast oprichtte. En van Gielen stelde op hetzelfde oogenblik vast,dat die man niet de huisbewaarder was, dien hij meende hier te vinden. Hij meende den man ccn bewe ging te zien maken als wilde hij de lamp om gooien. Maar van Gielen zei vast en beslist Geen enkele beweging of ik schiet u neer. De ander, als hij het plan gehad mocht heb ben, voerde het niet uit. Wat wilt ge, vroeg hij. Die vraag heb ik 't recht tot u te richten. Wat doet gij hier Dat ziet ge, ik zit hier papieren te bcstudeeren. Wat geeft u het recht hier dus binnen te vallen Er klonk verholen spot en ook toorn in deze stem, die Antoon van Gielen bekend voorkwam. Hij trachtte den vreemdeling in het gelaat te ïien, doch de groote lampekap hulde diens ge- RÏJNLANB. Uil Keulen verluidt Tc Sehlebusch, ten Zuid oosten van Opladen, is de vorige week een huis zoeking verricht bij een antiquair. Een groote hoeveelheid dynamiet en andere springstoffen werd gevonden. Déze bleken eenigen tijd geleden te zijn gestolen. In verband hiermede zijn vier personen aangehouden. ^Na een nader onderzoek is gisteren nog een drietal personen, beambten bij de administratie van het Brilsche bezettingsleger te Keulen, in hechtenis genomen. Deze Worden eveneens er van verdacht, bij deze zaak betrokken te zijn geweest. DE KLEINE ENTENTE. Als candidaat voor de vertegenwoordiging der Kleine Entente in den Volkenbond Wordt dr. Benesj voorgesteld, wiens verkiezing zeer waar schijnlijk is, wijl de groote landen hem steunen. Men verwacht, dat ook Polen dr. Benesj zal steunen. DE BOOTWERKERSSTAKING IN ENGELAND. De duizenden bootwerkers te Hull, die vier weken geleden in staking gingen als protest tegen dc loonsverlaging, hebben gister allen het Werk hervat. Het lossen der vele in de haven wachtende schepen is thans weder in vollen gang. Te Tilbury zijn gister 1700 bootwerkers aan het werk gegaan. Duizenden losse bootwerkers van Londen zetten de staking nog voort HARDING'S ZIEKTE. Men maakt zich tc Washington ernstig onge rust over den gezondheidstoestand van president Harding. Zijn geneesheeren hielden gisteravond een consult, waaromtrent echter niets Werd me degedeeld. Het publiek leidt daaruit af, dat de toestand van den president ernstiger is dan de perstelegrammen aanduiden. Volgens verkla ringen der geneesheeren deden zich verschijnse len van bloedvergiftiging voor. Reuter verneemt, dat president Harding's ziekte het gevolg is van het eten van kreeft., welke gevangen was aan een zeker gedeelte van de kust van Alaska, waai zich koperbeddingen bevinden. INTERPARLEMENTA IRE CONFERENTIE. De toebereidselen tot de van 15 tot 17 Augus tus te Kopenhagen te houden Interparlementaire Conferentie zijn thans vrijwel gereed. Ongeveer 24 landen zullen er op vertegen woordigd zijn met omstreeks 650 gedelegeerden; van deze laatsten zullen 225 vergezeld zijn van hun dames. Zweden stuurt 97 afgevaardigden, Noorwe gen 26, Finland 7, IJsland 2, Ierland 2, Duitsch land 30, Tsjecho-Slowakije 45, Polen 15, Est land 3, Litauen 2, Italië 86, Nederland 31, Engeland 16, de Ver. Staten 17, Canada 2, Japan 8, China 2. Dit is de eerste keer, dat IJsland en Ierland een eigen vertegenwoordiger op deze con ferent ies hebben. ALLERLEI. Uit Angora De minister van Justitie, Rifaal Bey, die niet herkozen werd bij de nieuwe ver kiezingen, heeft zijn ontslag ingediend. Uit Constantinopel Naar verluidt, zou de Turksche regeering een bevel tot gedeeltelijke demobilisatie hebben gegeven, en slechts drie lichtingen onder de wapenen willen houden. Uit Parijs De „Journal" meldt De re geering der sovjets heeft een aantal Franschen uitgewezen uit Georgië. De Franschc regeering heeft nu aan den vertegenwoordiger der Trans- kaukasische sovjets meegedeeld, dal zijn tegen woordigheid in Frankrijk niet meer gewenscht is. Uit Brussel. De correctioneele rechtbank heeft den reserve-luitenant Metdenaxt wegens molestatie van den Duitschen zaakgelastigde veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Binnenland. zicht in de schaduw. De man zelf intusschen nam zijn tegenstander scherp op. Aha, zeide hij, mijnheer van Gielen, als ik mij niet vergis. Ja, ja, nu begrijp ik, dat u in dit huis van uw papa zoo meent op te moeten treden. Maar steek dien revolver gerust weg. Ik vrees dat wapen niet en ik ben heelemaal niet voornemens u aan te vallen. Van Gielen hoorde met uiterste verwondering, dat die andere hem kende. Hij wist bovendien zeker, dat hij die stem meer gehoord had, maar toch wist hij niet, wie die indringer kon zijn. Als gij mij kent, zeide hij, zult ge misschien mij ook uw naam willen noemen. Aha, ge verkeert nog in twijfel wie ik ben. Ja, het is waar, ik ben het laatste jaar veranderd. Maar je zult je zeker den zoon van professor Evan herinneren. De zoon van den professor, de broer van Alice Ja, nu wist van Gielen het. Het was zijn stem, zijn gestalte. Hij liet onwillekeurig den revolver zakken. Jij hier, stamelde hij, groote God, Jozef Evan, jij hier, wat beteekent dat Ik hier, ja zeker En wat ik hier doe, dat ziet ge Ik onderzoek de papieren en andere dingen, die mijn vader heeft nagelaten. Van Gielen zag nu rond en bemerkte terzijde van de tafel, de kist, die op dien noodlottigen avond hij zelf boven op den auto had doen laden. Het Was de Inhoud van die kist, Welke de zoon Mr. v. Lanschot. Zaterdag is het lid van de Eerste Kamer mr. W. van Lanschot plotseling ongesteld geworden. Er vertoonden zich verschijnselen van vergifti ging. Hij was tot den avond bewusteloos. Thans is zijn toestand goed en het gevaar geweken. Spoorwegen. lu verband met het opvragen van het grootste deel van het bedrijfskapitaal der Coöp. Ver- een iging van Spoorwegpersoneel Voor allen, door de directie der Nederl. Spoorwegen, zal in Sep tember een buitengewone ledenvergadering ge houden worden Ier bespreking van het hoofd bestuursvoorstel tot vorming van een Waarborg fonds, of bij niet aanneming daarvan als lid te bedanken, waarvan ontbinding der vereeniging het gevolg zou zijn. Het hoofdbestuur ontraadt het laatste. De Raad van Toezicht op de Spoorwegdien sten zal ingevolge Koninklijk besluit, 1 Augustus hebben opgehouden te bestaan. Van dien datum af zal de leiding en het toezicht op dc spoorwegen van rijkswege berusten bij den hoofdinspecteur-generaal der Spoor- en Tram- Wegen in Den Haag. van den professor, die men meende, dat ergens in Zuid-Amerika Was, hier in het holle van den nacht, op de kamer, waar de professor vermoord was, onderzocht. Antoon van Gielen gruwde. Een vreeselijke verdenking drong zich aan hem op. Maar hij Wilde aan die verdenking geen voedsel geven. Hij dwong zich zelf met uiterste krachtsinspan ning Lot kalmte. Ge zult me toegeven, zei hij, dat dit alles mij ongelooflijk vreemd voorkomen moet. Hoe komt ge hier, wat wilt ge Dc andere haalde de schouders op. Ik ben allerminst van plan aan den zoon van mijnheer van Gielen verantwoording af te leggen. Deze dingen, hij Wees op de tafel, be lmoren aan mij, ik heb er recht Op nu mijn vader dood is. Het zij zoo. Maar Maar ik heb geen recht hier te zijn, meent ge. Daarover zal ik met u niet twisten. Ik had door slaande reden om mij, van wat deze papieren be vatten, zoo spoedig mogelijk op do hoogte te stellen en dat, heb ik gedaan. Welnu en En Verder niets. Ge hebt u verder met mijn doen en laten niet te bemoeien. Ga gerust heen, ik zal hier werkelijk niets nemen, wat mij met toebehoort. De zoon van professor Evan is géén dief, mijnheer van Gielen. Misschien erger, riep van Gielen. Prins Hendrik uit Engeland terug. Met dc mailboot Prinses Juliana is Prins Hendrik uit Engeland te Vlissingen aangekomen. De inspecteur der Stoomvaartmaatschappij Zee land, de heer J. W. A. Mulder, maakte de reis mede. De prins is vervolgens met den mailtrein, die met ongeveer een kwartier vertraging ver trok. naar den Haag gereisd. De prins is eenige dagen vroeger dan de konin gin teruggekomen, ter afdoening van enkele Ronde Kruis-aangelcgenheden vóór zijn vertrek naar Mecklenburg op 3 Augustus a.s. Mr. J. Limburg. Naar men verneemt, zal rnr. J. Limburg de plaats innemen van wijlen mr.A.A. H. Struycken in de Nederlandsche delegatie naar de algemeene Vergadering van den Volkenbond. Opleving. Het passagiers- zoowel als het goederenvervoer met de mailbooten der Maatschappij Zeeland neemt den laatsten tijd geregeld toe. Zoo kwamen Zaterdag ruim 200 en Zondag 122 passagiers uit Folkestone te Vlissingen aan, onder wie een aantal voor Duitschland. Zondag vertrokken er van Vlissingen 112. Het vertrek wordt herhaal delijk belangrijk vertraagd door late aankomst van den mailtrein uit Duitschland. Zoo kwam de trein Zondag met 2l/a uur vertraging binnen. Vrijgelaten. Uit San Sebastiaan wordt gemeld, dat de Spaansche regeering order heeft gegeven tot vrijlating van het Nederlandsche handelsvaar tuig, dat eenige dagen geleden door de Spaansche kanonneerboot Lauria bij de kust van Alhucemas was aangehouden, omdat men meende te doen tc hebben met een smokkelschip. Het vrijgelaten vaartuig heeft daarna koers gekozen naar Rotterdam, waar het gisteren is aangekomen. De Eerste Kamerverkiezingen. In de gister gehouden openbare vergadering van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden van Eerste Kamer heeft de waar nemende voorzitter, mr. P. Rink, eënige woorden gewijd aan de nagedachtenis van prof. Struycken Spr. gaf uiting aan zijn gevoel van weemoed, dat het Centraal Stembureau zijn hooggeachten Voorzitter door den dood heeft moeten ver liezen. Al te vroeg is deze eminente man aan het vaderland ontvallen. Op zeldzame wijze waren in hem vereenigd groote geleerdheid en vernuftige practische kennis. Tengevolge van deze vereeni ging was het mogelijk dat prof. Struycken in zijn nog zoo kort leven groote diensten heeft bewezen Deze Woorden ontvielen hem. De ander sprong op, alsof hij hem naar de keel wilde vliegen. Je bent krankzinnig, riep hij, krankzin nig, zeg ik je. Wat durf je veronderstellen, ellendeling. Maar dadelijk daarop zakte zijn Woede m. En op zijn vroeger® sarcastischen toon ver volgde hij i,i Wees niet zoo dwaas idiote gevolgtrek kingen te maken uit een paar feiten, de u on verklaarbaar voorkomen. Was deze kist van mijn vader of niet ja, ze behoorde hem. Dan heb ik er ook recht op, mijnheer van Gielen. En al begrijpt gij niet, waarom ik zoo spoedig van den inhoud kennis wilde nemen, waarom ik daarvoor hier binnendrong, al be grijpt ge dat niet, daarom kan ik daarvoor wel alleszins te respecteeren redenen hebben. En nu verzoek ik u mij nu verder alleen te la ten. Maar. stamelde Antoon, hoe komt gij hier wc meenden, dat gij. Wat gij geineend hebt, laat mij onverschillig. Gij moogt ook om mijnentwege denken Wat ge wilt. Maar als ik u een goeden raad geven mag in uw eigen belang, welnu ga dan nu dadelijk heen. Doe alsof gij mij hier niet gevonden hebt. En dan vroeg van Gielen. (Wordt verv.j PU lit BMHiBiyBsaBinmireiB

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1