Het geheimzinnige raadsel DAGBLAD WO GR SCHIEDAM EN OMSTREKEN F EU I L L ETO M. 46ste Jaargang. Donderdag 2 Augustus 1923. No. 13708. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertsntiëni 15 regelt 1.75 j alke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. IIET HERSTEL. Uit Londen wordt gemeld Er heerschte gister te Londen een zeer pessimistische stemming. Zoowel Dinsdag als gister heeft het kabinet twee vergaderingen gehouden en nog steeds was geen besluit genomen omtrent de regeeringsverkla- i'ing, die Baldwin in het Lager- en Curzon in het Hoogerhuis hedenmiddag zullen afleggen. Ook aangaande de politiek, die Engeland zal volgen, nu het Fransche antwoord onbevredigend blijft doen bij gebrek aan officieele mededeelingen allerlei geruchten de ronde. Die geruchten hebben drieërlei strekking. De eerste groep, die gesteund Wordt door berichten uit Italiaansche bron spreekt van een onmiddellijke uitnoodiging aan Duitschland om toe te treden tot den Volkenbond De tweede groep geruchten zegt, dat. Engeland een vergadering van alle leden der entente en Amerika bijeen zou willen roepen, teneinde de tegenover Duitschland aan te nemen houding onderling vast te stellen terwijl de derde groep spreekt van een afzonderlijke eigen politiek van Groot-Brittannië. Er zou dan als vindicatie van dit besluit de geheele correspondentie met Frankrijk over deze aangelegenheid worden ge publiceerd. Er is reden om aan te nemen, dat geen dezer geruchten juist is, aangezien ieder dezer drie stappen noodzakelijkerwijs zou leiden tot een breuk met Frankrijk, hetgeen juist is, wal Bald win door zijn jongste poging tot herstel van het diplomatieke eenheidsfront tracht te voorkomen. Vermoedelijk zal dan ook de regeeringverklaring van heden geen definitief besluit aankondigen. Inmiddels laat de regeering geen kans voorbij gaan om de oeconomische moeilijkheden, waarin Engeland door de Roerbezetting en den toestand in het algemeen is geraakt, nader te onder- streepen. Zoo zeide Montague Barlow, de minis ter van arbeid, gistermiddag, dat het getal werkloozen 1,185,000 bedroeg, dat zoolang de Roerbezetting duurt, op de arbeidsmarkt geen verbeteiing is te verwachten. Algemeen wordt erkend, dat er voor 't oogen- blik geen kans is op een gezamenlijk antwoord der Geallieerden aan Duitschland. Indien even- Wel de regeering besluit afzonderlijk te ant woorden zal zij trachten Frankrijk in de gelegen heid te stellen zich bij haar politiek aan te sluiten, als zij zulks wensclit. De „Times" wijst er op, dat de City zeer veel belangstelling koestert voor de berichten uit Berlijn betreffende den val van de mark. Het is echter duidelijk, schrijft het blad, dat een finan- cieele hervorming eerst met kans op succes zal kunnen worden ter hand genomen, wanneer het bedrag der door Duitschland te betalen schade loosstelling definitief bepaald is en het Roer gebied Weder door de Franschen en Belgen is ontruimd. De „Times" is van meening, dat dit de twee belangrijkste factoren zijn met betrekking tot. de stabiliseering der mark. lijn ook bij de staatsmijnen toegepast, doch tengevolge van de vastberaden weigering der werklieden en beambten op algeheele mislukking uitgeloopen. Ook thans heeft het personeel van de betrokken mijnen geweigerd uit dien hoofde zijn thans de mijnen Gustav, Heinrich, Prinz von Preussen, Amelia, Willy Gustav en Dusfeld stop gezet. In een paar dezer mijnen hebben de Franschen enkele beambten gevangen genomen. Volgens Duitsche berichten is de verzending van kolen naar Frankrijk en België in Juli veel geringer geWeèst dan in Juni. Tegen het einde van deze maand zal er in het geheele Roer gebied geen cokes meer te vinden zijn. DUITSCHLAND. Een distributievrij brood kostte gister te Berlijn 58,000 mark. Deze prijs wordt echter heden reeds tot, op 64,000 mark verhoogd. De levensmiddelen waren in het algemeen gister duurder dan eergisteren. Kool kostte gemiddeld 4000 mark per pond meer. Voor een bloemkool worden 30,000 a 40,000 mark gevraagd. De zeer schaarsche aardappelen worden voor 15,000 a 19,000 mark per pond aangeboden. Boter ont brak nog geheel. Margarine was in kleine hoe veelheden te verkrijgen tegen den prijs van 200,000 fi 210,000 m&rk per pond. Een ei kost heden reeds 14,000 mark. BELG1E. De Senaat beëindigde gisteravond de debatten over het militaire wetsontwerp, hetwelk reeds door de Kamer was aangenomen. Het socialistisch voorstel tot invoering Van een militairen diensttijd van zes maanden werd ten slotte verworpen met 91 tegen 48 stemmen. Liet geheele ontwerp, waarbij de diensttijd Wordt bepaald op 12 maanden voor de infanterie en 13 maanden voor de cavalerie en de genie, alsmede de wetsbepaling, volgens welke de troe pen twee maanden extra zullen dienen, zoolang de bezetting van het Roergebied duurt, weiden ten slotte aangenomen met 82 stemmen (der liberalen en katholieken) tegen 32 stemmen (socialisten) en 5 onthoudingen van de ehristen- democnateu De wet zal Zaterdag of Zondag in het Staal s- blad verschijnen. DE GENTSCHE UNIVERSITEIT. Gister is bij koninklijk besluit de wet ip het gebruik der tien aan de staatsuniversiteit van Gent afgekondigd. DE ENGELSCHE HAVENSTAKING. Naar de „Daily Mews" uit Southampton meldt, is in bootwerkerskringen aldaar verklaard, dat de „wilde" staking te Londen in strijd is met de belangen van de vakbeweging. Om deze reden besloten de bootwerkers te Southampton, alle schepen, uit de Londensche haven afkomstig, te lossen. IN HET BEZETTE GEBIED. Dadr de Franschen de in het Roergebied op geslagen cokes-voórraden bijna geheel hebben weggevoerd, verdubbelen zij hun pogingen om voor hun hoogovens aan de noodige brandstof te komen. Eenigen tijd geleden waren zij al be gonnen de voorraden der ijzerfabrieken in beslag te nemen en nu trachten zij de mijnwerkers aan sommige mijnen te dwingen den arbeid aan de cokes-voorraden te hervatten. Bij weigering Wordt het personeel de toegang tot de mijnen ontzegd, zoodat deze dreigen onder te loopen. In het begin van de bezetting is deze gedrags- 25 Pas tegen'den morgen viel hij weder in slaap. Toen hij ontwaakte scheen de zon reeds. Van Gielen had zich spoedig gekleed en begaf zich naar beneden om te ontbijten. Toen hij daarmee gereed was, vroeg hij den knecht, die hem bediend had, den huisbewaar der even te verzoeken in de huiskamer te komen. Na eenige oogenblikken kwam deze en vroeg Wat is er van uw orders, mijnheer? Hoor eens, zeide van Gielen; wij moeten mei. elkaar spreken. Waarom hebt gij mij vannacht niet de waarheid gezegd Dat mocht ik niet, mijnheer. Gij wist dat er iemand in de kamer van den Professor was, nietwaar Ja, dat ontken ik niet. Kent gij mijnheer Evan Ja, van vroeger. Wanneer is hij hierheen gekomen Gistermiddag. Hij legde mij geheimhouding op. Er waren goede redenen, zeide hij, om nog niet te willen weten, dat hij weer in het vaderland teruggekeerd was. En wat verlangde hij nu van u Gat ik hem de kamer zou toonen, waar zijn SPANJE EN MAROKKO. De Spaansche bladen melden, dat er een tus- schenpersoon van Abd-el-Krim, het rebellen- opperhoofd in het Riff, met vredesvoorstellen te Melilla is aangekomen. Uit Barcelona vernemen de bladen, dat daar bevelen zouden zijn ontvangen, om het zenden van nieuwe troepen naar Melilla op te schorten. DE KLEINE ENTENTE. De conferentie te Sinaja der kleine entente is geëindigd. Er werd definitief overeenstemming bereikt inzake de kwestie der Hongaarsche lee ning. Terzake van de algemeene politiek l en op zichte van Duitschland besloot de kleine entente haar actie te doen samengaan met die der groote geallieerden. TURKIJE. De bladen te Gonstantinopel melden, dat een algemeene amnestie is afgekondigd. HARDING'S ZIEKTE. Er heerscht te Washington algemeene op luchting en blijdschap ten gevolge'van de gun stige berichten omtrent de ziekte van president Harding. Zijn ademhaling is beter 'en hij hoest bijna niet meer. Wel is waar is hij nog zeer uitgeput, maar hij is wel opgewekt en neemt regelmatig kleine hoeveelheden voedsel tot zich. Voor de eerste maal laten de doktoren slechts één hunner aanhoudend in de ziekenkamer, terwijl de an deren zich dikwijls urenlang verwijderen. Me vrouw Harding durfde haar trouwe waakzaam heid ook iets laten verslappen. Zij laat evenwel niet toe, dat de president couranten leest, maar leest ze hem zelf voor. Iii de rede, die president Harding te San Fransisco zou hebben gehouden staat onder meer het volgende Amerika heeft zich te bemoeien niet de instelling van het wereldrecht en niet met de oorzaken van den oorlog. Persoonlijk, zou ik het Internationale Gerechtshof kiezen, doch ik heb eenige wijzigingen voorgesteld, ten einde de goedkeuring te verkrijgen van den Senaat. Dit lijkt oneindig veel beter, dan een voortdurende twist. Wij dienen te spreken over al hetgeen een oorlog in de toekomst onmogelijk kan maken en de aanleidingen daartoe kan voorkomen. CHINA. Uit Peking wordt gemeld, dat de politieke toestand aldaar in hooge mate verward blijft en dat niemand kan zeggen, wat er. in de naaste toekomst zal gebeuren. De strijd om het bezit van Amoy duurt Voort. De toestand zal waarschijnlijk niet veranderen, voordat er troepen zullen zijn aangekomen om de Noordelijke kanonneerboottn tè steunen, wier aanvallen vaak vruchteloos bleven. De strijd gaat tüsschen Tsjang Tsji Ping, die uit naam van Socn Jat Sen Amoy bezet hout en Tsjing Tsjoeng Ming. Laatstgenoemde wordt gesteund door de noordelijke kannonneer- booten en door het leger van Li Foe Kloem. vader vermoord gevonden was. Ik meende, dat te moeten doen. Hij zeide de papieren te willen onderzoeken, die de professor had nagelaten en dat was toch niets, wat verwondering kon wek ken. Neen. Maar ga voort en vertel «me* de volle waarheid. Och, antwoordde de man. Het was niets bij zonders. Liet bijzondere is alleen, dat mijnheer Evan mij strikte geheimhouding oplegde jegens ieder.Toen u gisteravond onverwacht hier kwam, heb ik hem gewaarschuwd en hij zeide, dat ook u niets van zijn aanwezigheid hier merken mocht. Hij zou, zeide hij, voor den morgen vertrokken zijn en u behoefde van zijn korte aanwezigheid hier niets te bemerken. Ik ben van nacht naar zijn kamer gegaan om hem te waarschuwen, dat de portier den hond had losgelaten. Hij zou dus zeker niet zonder mijn. geleide kunnen ver trekken. Maar hij zei rpij, dat hij met zijn werk nog niet klaar was. Hij zou niet voor den mor gen weg kunnen gaan. Toen ik van hem terugkeer de, trof ik u op de gang tot mijn grootcn schrik. Ik kon u toch niet zeggen, dat mijnheer Evan daar was. Llij had mij het stilzwijgen opgelegd. Daar om was ik heel blij, dat, u weer naar uw kamer ging. Maar ik begreep wel, dat u mij niet ver trouwde en vandaag uitleg zoudt, vragen. Ik wist geen raad, want ik mocht u niet bedriegen, maar evenmin mijnheer Evan verraden, diep ik beloofd had te zullen zwijgen. Toch moest ik daartusschen een keuze doen. ALLERLEI. Uit Hoboken (New-York) Gisteren is het ge bouw van den Bond van Transportarbeiders bij het Scheepvaartbedrijf, welke een afdeeling van de „International Workers of the World" vormt, voor den tweeden keer door een woedende menig te bestormd. De roode vlag welke op het gebouw wapperde, werd neergehaald. Uit NewYork. Liet trampersoneel in New- York, New Yersey, Patterson, Gainden en eenige andere steden is in staking gegaan, in verband met een eisch tot loonsverhooging. Er wordt ern- slig ongerief verwacht voor de duizenden, die dagelijks van de. trams gebruik maken. Uit Londen. De Britsche premier deelde gister in het Lagerhuis mede, dat lord Robert Cecil, de minister van Onderwijs Wood en sir Rennell Rodd Engeland zullen vertegenwoordi gen op de a.st Volkenbondsvergadering. Binnenland. Begrafenis prof. mr. A. A. H. Struycken. In de kerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad te 's-Gravenliage zijn gisterochtend de uitvaart diensten gehouden voor den overleden Staats raad prof. mr. A. A. H. Struycken. Nadat des ochtends eenige stille H.H. Missen waren op gedragen, Werd onder zeer groote deelneming te 9.30 uur een plechtige Recjuicm-mis opgedragen voor de ziëlerust van den overledene, door pas toor van Rooy met assistentie van de kapelaans van der Burg en Looyaard. Na afloop van den dienst werd de lijkkist de kerk uitgedragen en vertrok de stoet, waarin ook de vertegenwoordigers van de Koningin en den Prins in een gala-Hofrijtuig medereden, naar de R. K. Begraafplaats aan de Kerkhoflaan. Een aantal kransen dekte de baar. Op de R. K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan was de belangstelling overweldigend. Behalve door verschillende autoriteiten, die ook bij de plechtige Requiem Mis in de Kerk van O. L. Vrouwe van Goeden Raad tegenwoordig waren, werd de baar naar de groeve gevolgd door den minister van oorlog, de heer Van Dijk, den burge meestervan 's-Gravenhage,mr. J. A. N. Patijn en leden van den Raad van State. Nadat in de kapel de laatste godsdienstige ceremoniën waren verricht, werd de baar naar de groeve gedragen, waar prof. van LIamel, direc teur van de juridische afdeeling van den Volken bond, een grafrede hield. Het luchtverkeer tüsschen Nederland en Frankrijk. Op 2 Juli heeft te Parijs de onderteekening plaats gehad van een voorloopige schikking be treffende het luchtverkeer tüsschen Nederland en Frankrijk. De schuld van Polen. Op een vraag van den heer Boon, lid van de Tweede Kamer, betreffende de betaling door Polen van de koopsom van de liquidatievoorra- den der Rijkskleedingvoorziening, heeft de minister van financiën geantwoord De Republiek Polen heeft, in mindering van de schuld van Polen, ter zake van den aankoop van do liquidatievoorraden der Rijkskleeding voorziening, de nagenoemde betalingen gedaan, te weten I Maart 1922 2.000.000, 11 October 1922 500.000, 29 December 1922 1.500.000, 1 Mei 1923/1.481, 116, 66\/a.' Laatstgenoemd bedrag vertegenwoordigt de eerste annuiteit van een in 1922 vastgesteld plan van aflossing. Krachtens dat plan zal de geheele schuld moeten worden afbetaald in 10 jaarlijksche termijnen, onder bijberekening van 5 pet. rente. De eerste termijn verviel 1 Mei 1923 en is blij kens bovenstaande opgave tijdig voldaan. De tweede termijn vervalt 1 Mei 1924 en bedraagt 2.147,691,66V2 (hoofdsom 1.481.166.66'/2, rente ƒ666.525). Hof van Internationale Justitie. De openbare zittingen van het Permanente Hof van Internationale Justitie, Waarin behan deld zal worden de kwestie betreffende de Duit sche kolonisten in Polen, waaromtrent het advies van het-Hof is gevraagd, zullen morgen ten half elf ure aanvangen in de groote rechtszaal van het Vredespaleis. De Poolschc. regeering heeft aangewezen om haar standpunt in deze zaak aan het Hof ken baar te maken, Graaf Michael Rostworowski, hoogleeraar aan de Universiteit te Krakau en Sir Ernest Pollock, gewezen advocaat-generaal in Engeland, die bijgestaan zal worden door Mr. Alexander Fachiri. Harerzijds heeft de Duitsche regeering Dr. Schiffer, oud-minister van Justitie, aangewezen om tijdens de zittingen mondelinge inlichtingen nopens de zaak te verschaffen. En ge hebt die gedaan Neen, het is niet noodig geweest. Mijnheer Evan heeft mij gezegd dat hij u ge sproken heeft en ik dus tegenover u niet meer tol geheimhouding verplicht ben. Ja, zeide van Gielen, ik heb mijnheer Evan gesproken. Is hij nog hier De huisbewaarder schudde het hoofd. Neen, hij is van morgen vóór het licht werd vertrokken. En heeft hij niet gezegd waarheen hij ging. Neen, hij was niet bijzonder spraakzaam en ik heb het hem niet durven vragen. Ik hoop, mijnheer, dat u mij 0111 hetgeen gebeurd is niet uw vertrouwen ontzeggen zult. Ik kon dezen nacht werkelijk niet anders doen dan ik gedaan heb. De man had een trouwhartig uiterlijk en in zijn stem klonk iets vertrouwwekkends. Antoon van Gielen kreeg wel den indruk, dat hij wer kelijk niet bedrogen werd. En per slot van rekening, wat de huisbewaarder vertelde klonk niet ongelooflijk.. Het lag toch voor de hand, dat hij den zoon van den vermoorde niet geweigerd had hem toe te laten op de kamer waar zijn vader gestorven was en hem de nalatenschap van zijn vader te laten onderzoeken. Dat Jozef Evan op zoo zonderlinge wijze plotseling ver schenen was en zoo eigenaardig optrad, daar had de oude bediende niets mee uit te staan. Daarom zeide van Gielen: Ik geloof je. En spreek er maar verder met niemand over. Maar vertel mij eens, komt het doen en laten van mijnheer Evan jou niet erg vreemd voor De huisbewaarder knikte. Ja zeker, zeide hij, maar ik heb mij daar over geen oordeel aangematigd. Mijnheer Evan zal wel reden hebben gehad voor de geheimhou ding, welke die reden was weet ik natuurlijk niet. Maar daar heb ik ook niets mee te maken. Hiermee was dit gesprek geëindigd. Maar Antoon van Gielen vond, dat de zaak er niet helderder door geworden was al had hij de overtuiging, dat de huisbewaarder wel zijn vertrouwen verdiende. VIL Dien dag "zwierf van Crielen tamelijk doelloos in en om het buitengoed „De Beukenhof. Hij was voornemens geweest dadelijk op eigen on derzoek uit te gaan. en te trachten nog bijzonder heden te ontdekken om zich dan zelf een theo rie omtrent den vermoedelijken dader op te bouwen. Hij zou allicht dien morgen flink aan het werk gegaan zijn, maar voelde daartoe heel weinig lust, na hetgeen er dien nacht gebeurd was. Immers wat zin had het hier te trachten eenig spoor te ontdekken nog, waar alles er op wees, dat Jozef Evan meer van de misdaad af moest weten. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1