flet geheimzinnige raadsel sckezijJevooi zichlkf in vorm {rekken, OMSTREKEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM FEU ILLETON. IQ Vii 46ste Jaargang. Maandag 6 Augustus 1923. No. 13711 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. A d verten tiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Frankrijk tot onverwijlde publicatie der do cumenten. Nu deze eenmaal gepubliceerd zijn, heeft men het gevoel, dat de algemeene bekend heid er van veel gunstiger is. Frankrijk en België zullen thans in het Roer gebied nog krachtiger maatregelen nemen, teneinde de productieve activiteit te vcrhoo- gon. Dit zal vooral nut afwerpen in verband met de kwestie, op welke wijze Duitschland zijn verplichtingen tot herstel zal kunnen nakomen. Ook Engelands herstelpoging schijnt dus weer een fiasco te worden. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 2 Augustus 1923 de beslissing op het verzoek van W. DE GEUS VAN WAART om vergun ning tot oprichting van een kalkblusscherij in de loods, staande op het terrein aan de Nieuwe Haven no. 79, kadaster Sectie M. no. 3237, met een electromotor van 5 P.K., drijvende een kalkmolen, VERDAAGD, aangezien het desbe treffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 6 Augustus 1923. Buitenlandsch Nieuws, 1IET HERSTEL. Uit Londen verneemt de „Msb." Van gezag hebbende zijde, wordt verzekerd, dat het niet zeker is, dat Engeland de Fransche en Belgi sche nota's nog zal beantwoorden. Eenige ministers zouden evenwel van oor deel zijn, dat een antwoord moet worden ge geven op de Fransche vragen betreffende het karakter van de onpartijdige commissie tot onderzoek, haar betrekkingen tot de herstel commissie en de wijze van samenstelling. Het algemeene gevoelen is, dat de bespre kingen thans zijn afgeloopen, althans tot een verandering in den toestand de hervatting wenschelijk mocht maken. In regeeringskringen spreekt men volgens de „Evening News" in het geheel niet meer over een afzonderlijke nota aan Duitschland. Dat deze nog verzonden zal worden, is zoo onwaarschijnlijk, dat men het geheel buiten beschouwing kan laten Zoowel Baldwin als Curzon hebben Londen tot Dinsdag verlaten. Woensdag zal het kabi net waarschijnlijk bijeenkomen om te overwe gen, of een antwoord aan Frankrijk en België zal worden verzonden. Ondertusschen heeft volgens de „Evening News" de publicatie van de Fransche en Bel gische nota in conservatieve kringen het ge voel versterkt dat de regeering een fout heeft begaan, waarvan de mogelijke gevolgen niet zonder ernstige ongerustheid onder de oogen kunnen worden gezien. De bladen deelen mede, dat het antwoord, het welk door den Italiaanschen gezant te Londen overhandigd is, zich in beginsel accoord verklaart met de pogingen van Engeland om tot een Euro- peesc hers el e komen. Het antwoord maakt echter reserve ter zake der methoden, welke gevolgd moeten worden om dit doel te bereiken. De „Piccolo", hetwelk het officieuse orgaan van de regeering is geworden, deelt mede, dat Italië gunstig denkt over een bijeenkomst van de betrokken landen, ten einde de kwestie van de Roerbezetting, de schadevergoedingen en de intergeallieerde schulden gezamenlijk te onder zoeken. Te Parijs is de stemming na de publicatie der Fransche documenten optimistischer geworden. Men had de mogelijkheid van een breuk met Engeland wel wat al te zeer door een zwarten bril gezien en komt nu tot de conclusie, dat het gevaar van een antwoord van Groot-Britannië aan Duitschland nooit zoo bijster groot geweest is. De geste der Engelsche regeering dwong IN HET BEZETTE GEBIED. De stakingsbeweging onder de mijnwerkers in het Roergebied, breidt zich uit. De beweging moet worden beschouwd als een reflex op de beweging tegen de voortschrijdende duurte en waardevermindering van het geld. De arbeiders beklagen er zich dan ook over, dat zij geld ont vangen, dat geen koopkracht meer heeft. De beweging bestaat thans nog hoofdzakelijk in lijdelijk verzet I Weer heeft een aanslag plaats gehad. Reizigers, die gister uit het bezette gebied aankwamen, deelden mede, dat Zaterdagmiddag te Dusseldorp een bomaanslag plaats vond op den hoek van het Warenhaus Tietz en de Königs- allee, een der drukste punten van des tad. Een handgranaat werd geworpen tusschen de wacht, die zoo j uist afgelost was en met de muziek voor op aftrok. De persoon, die in verband met deze ontplof fing is gearresteerd, is een Duitsch student, Raa- be genaamd. Hij woont te Dusseldorp. Hij ont kent, den aanslag te hebben gepleegd. Een half uur later werd een tweede ontploffing gehoord. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak der ontploffingen. Drie Fransche soldaten en vijf Duitsche bur gers werden gewond en bij Tietz binnenge dragen. De bezettingsoverheid beval sluiting van de café's en publieke vermakelijkheden om 10 uur des avonds, terwijl na 11 uur nie mand zich meer op straat mag vertoon en. DUITSCHLAND. Onlangs richtte, zooals men Weet, de Rijksre- geering, t,ot alle Duitsche landen een dringend verzoek, om vooral in verband met aangekon digde demonstraties der communisten op 29 Juli, den z.g. Anti-fascisten-dag, waakzaam te zijn en de orde te handhaven.Saksen en Thiirin- gen, waar de communisten veel macht hebben en met de socialisten regeeren, kregen een bijzon deren wenk. Thans beklagen zich deze beide landen over dezen extra wenk, die h.i. niet noodig was geweest. Rijkskanselier Cuno blijft echter op zijn stuk staan en herinnert aan verschillende uitlatingen, die wel reden gaven voor dien wenk. Deze kwestie is echter totnutoe nog nietin't reine. 28 Als u het zoo noemen wilt, ja, in zekeren zin wel. Wel, luister dan, dat is ook zoo. Dadelijk toen de professor vermoord werd, had ik reden te veronderstellen, dat zijn zoon Jozef in deze niet vrij uitging, hoe verschrikkelijk die onderstelling ook is. Ik hoopte, dat niemand anders die ver denking zou opvatten. Waarom ik hem wel ver dacht, kan ik je niet zeggen.Maar nu jij door toe vallige omstandigheden ook dit gelooven moet, zeg ik je, help mij dat vreeselijk geheim te be waren. Zal dat gelukken, vader Ik heb reden dit te veronderstellen, dat dit zeker het geval zal zijn, dat JozefEvan van de onverwachte ontmoeting die gij met hem gehad hebt dezen nacht, niet zal spreken. Het moet een geheim blijven reeds terwille van Alice al leen. Ik zal er niet over spreken.Maar ik zou toch gaarne weten. Neen, neen, laten we er niet meer over spre ken. Ik kan en wil je er niets meer van vertellen. Want wat ik er meer van weet ben ik als man van eer verplicht te verzwijgen, óók tegenover jou. BELGIE. De „Soir" deelt mede, dat de minister van Nationale Verdediging, Devèze gistermorgen zijn ontslagbrief aan Theunis toezond. Zooals wij reeds mededeelden, zal thans de liberale afgevaardigde van Verviers, Pièrre Forthomme, minister van Nationale Verdedi ging worden. Voordat Forthomme actief aan de politiek ging deelnemen, had hij een schit terende consulaire carrière doorloopen. Hij ver tegenwoordigde België te Praag en te Johan nesburg. Forthomme is een der beste sprekers van de Kamer. Italiaansche zijde vereischt uiterst voorzichtige behandeling. oor het wasschen moet uit sluitend LUX gebruikt wordengeen andere zeep reinigt zoo volkomen zonder wrijven. "~3T /-ij mag volstrekt niet gestreken worden, maar moet voorzichtig in den oorspronkelijker! vorm getrokken worden vóór het opbergen. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ - VLAARDINGEN. Beiden zwegen eenige oogenblikken. Toen zei- de Antoon Ik zal uw aanwijzing volgen. Maar ik voel me toch in een valsche positie, vooral ook tegenover Werner. Hij wil het geheim ontdekken. Ik heb hem beloofd te zamen met hem te trachten de oplossing te vinden. O, maar hij zal die niet in de goede richting zoeken en niets vinden. En als hij een spoor vindt zal het een valsch zijn. Ge volgt hem maar op dat dwaalspoor. Doe het terwille, ik zeg het je nog eens, van Alice. Goed, dan zal ik 't doen, papa, want als gij zegt, dat het noodig is, dan zal het ook inderdaad noodig zijn. Terwijl vader en zoon hierover nog spraken, was Werner den tuin doorgeloopen en had dezen door het achterhek verlaten.Het was al weer bijna donker geworden. Hij ontmoette op den zand weg, die achter den ruimerr tuin van den Beuken hof liep, denzelfden speurder, dien Antoon van Gielen den vorigen avond gesproken had. Frits Werner, die den man ook herkende was spoedig met hem in een onderhoud gewikkeld. Nog wat ondekt vroeg hij. Neen, niets bijzonders. A propos, zeide Frits, ik heb van van Gielen vernomen, dat ge een stukje goed gevonden hebt in een groep heesters in den tuin. Ja, dat is zoo, ik heb het bij me, wilt, ge liet zien ENGELAND EN RUSLAND. Zaterdag is aan de Russische Sovjet-regeering een nota gezonden, waarin de aandacht wordt gevestigd op zekere beweringen over Rakofski, den aangewezen opvolger van Krassin, als Rus sische handelsgedelegeerde te Londen, en waarin ophelderingen in dezen worden gevraagd. Rakofski zou reeds gisteren uit Moskou naar Londen vertrokken zijn, doch in verband met de nota is zijn vertrek uitgesteld. Naar geloofd wordt, zal de Britsche regeering Rakofski's be noeming niet aanvaarden, indien de beweringen over zijn gedragingen tijdens den oorlog niet gelogenstraft worden. Graag, als ik mag. O waarom niet, mijnheer Werner, het is grijs bruine wol. Hier heb ik het. De man toonde zijn vondst. Frits Werner nam het kleine lapje in handen. En opeens voer hem een schok door de leden. Hij herkende de kleur. O, het was zeer goed mogelijk, dat slechts een noodlottig toeval hier in het spel was. Maar dit wist hij zeker, dat op den dag van den moord iemand, dien hij kende, een pak droeg van dezelf de stof. Die iemand was niemands anders dan de vader van zijn vriend Antoon, bankier van Gielen. Maar, zeide Werner, zonder iets van zijn ver rassing te doen blijken, het is volstrekt niet zeker, dat de moordenaar daar in die heesters zich verscholen heeft en er dit spoor heeft nagela ten. Ik zal de laatste zijn om dat te beweren, luidde het antwoord, hier kan heel goed van een toeval sprake zijn. Evenwel ik heb de bedienden ondervraagd, er is den laatsten tijd niemand op de Beukenhof geweest, die zoo'n pak droeg. En met de mogelijkheid dus, dat liet.stukje goed een spoor oplevert dient.dus wel rekening gehouden te worden. Werner kon niets anders doen dan dit toe te stemmen. Toen hij van den man afscheid had genomen, en hij deed dat spoedig,liep hij peinzend om den zeer grooten tuin van den Beukenhof heen. Als dit kleine stukje wollen stof werke- IIONGARL1E. De stakende spoorwegarbeiders hebben Zater dag besloten, den arbeid te hervatten, mits de stakingsleiders niet worden gestraft en er geener lei rancune-maatregelen zullen worden genomen. Zoodra het spoorwegverkeer hersteld is, zal de regeering het standrecht buiten verbinding stellen. lijk van het pakvan den bankier afkomstig was, dan kondendaaruitdevreemdstegevolgtrekkingen gemaakt worden. Dan had deze datspoordaarna- gelaten kort vóór of na den moord. Op den dag van den moord had van Gielen een dergelijk costuum gedragen, dat wist hij zeker. Toen hij hem op zijn bureau had gezien droeg hij het. Maar daarvóór kon de bankier zijn jas of broek niet in die boschjes gescheurd hebben. Immers hij zou niet een gescheurd pak aange houden hebben. Het was ook onmogelijk, dat dit gebeurd zou zijn toen van Gielen daags na den moord naar den Beukenhof gekomen was. Toen was hij niet in den tuin geweest. En als dus dat gevonden stukje wollen goed was van de kleeding van den bankier, dan bestond alleen deze mogelijkheid dat hij den dag of den avond van den moord daar geweest was. Maar dan zou van Gielen zonder het te weten hierheen gereisd zijn. En met welk doel. Dan zou hij in den tuin, en natuurlijk toen het daar donker was, moeten geloopen hebben. Maar dan. .Werner schrikte terug, voor de gëvolgrtekking, die daaruit gemaakt worden moest dan zou de bankier de moordenaar zijn ol althans medeplichtige. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Fabrikanten van SUNLIGHT en VIM.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1