NA HARDING'S DOOD. De trein waarmede het lijk van president Harding naar Washington wordt overgebracht, zal morgen aldaar aankomen. Van dit oogenblik at zullen alle gouvernementsgebouwen ge sloten zijn tot na de begrafenis, die Vrijdag plaats heeft. De officieele rouw zal duren tot 1 Decem ber. De president nood'igde ook den vroegeren president Wilson uit ter bijwoning van de bigra- fenisplechtigheden, doch de gezondheidstostand van dozen laatste zullen hem wel niet veroor loven daarbij tegenwoordig te zijn. President Coolidge zal persoonlijk de aan komst van het lijk van Harding afwachten. Het lijk zal tot Woensdag in de statievertrekken van het Witte Huis worden opgesteld en zal vandaar naar het Capitool gebracht worden, alwaar het op dezelfde sarcophagen zal rusten als weleer de lijken van Lincoln, Garfield, en Mc. Kinley. Na een eenvoudigen lijkdienst in het Kapitool zal het publiek worden binnengela ten, ten einde de laagste hulde te brengen aan den overleden president. DE POLITIEK VAN COOLIDGE. In leidende politieke kringen wordt beweerd, dat de nieuwe president, Calvin Coolidge, zich op de basis van het program der conservatieve re publikeinen zal stellen. Hij zal dus tegen de toe treding van Amerika tot den Volkenbond zijn, doch onder zekere voorwaarden vóór de toe treding van Amerika tot het, Internationaal Hof van Justitie. CHINA. Uit Hongkong verluidt dat cle havenstad Amoy thans rustig is. Er zijn een Britsche en een Amerikaansche kruiser aangekomen. De matrozen en de mariniers van beide oorlogssche pen hebben, zonder tegenstand te ontmoeten, de Britsche concessie bezet. De oorlogsschepen van Noord-China legden beslag op de barkas, welke onder Japansche vlag voer en 9000 pond sterling en 200 soldaten van Tsjang Tsjo Ling's leger aan boord had. ALLERLEI. Uit Weenen De aartshertoginnen Isabella en Gabriela, dochters van aartshertog Frieclrich, die beiden op haar reis van Mfinchen naar Boedapest Weenen passeerden, hebben alhier haar reis onderbroken, ten einde den politie-autoriteiten te verzoeken, zich eenigen tijd te Weenen te kunnen ophouden ter raadpleging van enkele specialisten, alhier woonachtig. Den beiden vorstelijken personen werd medegedeeld, dat haar verzoek niet kan worden ingewilligd. Daar op hebben zij haar reis naar Boedapest voort gezet. Uit Londen De „Times" verneemt, dat Rakofski, de pasbenoemde Sovjet-vertegenwoor diger in Engeland, opdracht heeft gegeven om in Ierland relaties aan te knoopen met landbouwers en industrieelen. Er zouden bijzondere voordeden worden verleend voor de stichting van een landbouw- bank in Ierland met deelneming van Sovjet- Rusland. Uit Riga De revolutionnaire rechtbank te Odessa heeft zestien personen wegens contra- revolutionnaire handelingen ter dood veroor deeld. Uit Berlijn. Er dreigt een staking van het kantoorpersoneel bij de metaalfabrieken. De werkgevers hebben reeds aangekondigd, dat, indien deze staking mocht worden afgekondigd de bedrijven geheel zullen worden stopgezet. Indien de verwachte tusschenkomst van het ministerie van Arbeid geen resultaat oplevert, zal het conflict Dinsdag a.s. uitbreken. Uit Helsingfors. Tot nu toe zijn 127 com munisten, waarvan 22 behoorende tot de par lementaire fractie, in hechtenis genomen. IV. De onderlinge liefde tusschen broeders en zusters is een kostbaar goed, dat met groote zorg _ekweekt, door een aantrekkelijk tehuis be stendigt en door den geest van opoffering in stand gehouden moet worden. V. De Wcderzijdsche christelijke liefde tus schen meesters rn dienstboden, als leden van hetzelfde gezin, is van een wezenlijke betcekenis voor het geluk en de tevredenheid van alle huis- genooten. 11Ie afdeeling. Christelijke Naastenliefde in het maatschappelijk leven. Inleider Pater L. H. Perquin O. P. Conclusies. I. De beoefening der naastenliefde, zooals zij door Christus Werd voorgeschreven, is cle grond slag van alle maatschappelijk welzijn. II. Voor een juiste beoefening der christelijke naastenliefde is het noodig de zelfzucht af te leggen, daar deze, staande tegenover die deugd, de bron is van de maatschappelijke ellende in het algemeen en van gemis aan samenwerking onder ons Katholieken in het bijzonder. III. Nog meer moet de klassenstrijd ver oordeeld worden, omdat deze als gevolg van groeps-egoisme des te geweldiger het hoogste maatschappelijk goed verstoort cltn vrede, welk door de naastenliefde wordt gepredikt. IV. Het is onze plicht ons toe te leggen op daden van naastenliefde, omdat deze deugd, meer dan welke ook, de wonden kan heelen, door maatschappelijke misstanden en v; rhoudii.gen geslagen Iedere Katholiek, woonachtig in het Bisdom Haarlem is bevoegd, mits vóór 20 Aug. a.s. onder opgaaf van naam en woonplaats, wijzigingen op deze conclusion in te dienen bij den voorzitter der betrokken afdeeling, zijnde voor de lst.e af deeling de Zeer- Eerw. Heer Th. J. Gielen, pas toor te Lutjebroek, voor de 2e afdeeling de Edel achtbare Heer N. Dekker, burgemeester va n Obdam en voor de 3e afdeeling de Weledelgestr. Heer Mr. A. J. M. Leesberg, Wethouder te Alk maar. geldig is. Bij onverwachte omstardigheden, die een plotseling vertrek noodzakelijk maken, kan het verkrijgen van een paspoort veel Lijd kosten, en indien het paspoort voor twee jaar geldig is, Wordt deze moeilijkheid gehalveerd. Alhoewel de Kamer van meening is, dat het in de eerste pltiats haar plicht is, op het uit breiden van de handi lsrolaties te letten, meent zij er op te moeten wijz. ndat vele in het buiten land Woonachtige Nederlanders, die hun be trekkingen met het moederland Wenschen te onderhouden, een dergelijke belasting bezwarend vinden. Indien de Rotterdamschc en de Amster- damsche Kamer er het hunne toe willen doen om in een en ander verbetering te brengen zal de Lorden se h'é Kamer daaraan gaarne haar mede werking verkenen. Kardinaal Gasparri in ons land. Met den trein van 6.32 is Zaterdagavond Kardi naal Gasparri, de staatssecretaris van den Paus in ons land gekomen. Faillissementen. Volgens mcdedeeling van het Handelsinforma tiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen Week, eindigende 3 Augustus in Nederland uitgespro ken 55 faillissementen tegen 35 faillissementen in dezelfde Week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 3 Augustus 1923 2405 faillissementen uger.oVcr 1724 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Het overlijden van president Harding. Het departement van buitenlandsche zaken heeft den tijdelijken zaakgelastigde van Neder land te Washington telegrafisch opgedragen, aan de Amerikaansche regeering de deelneming der Ncderlandsche regeering te betuigen met het overlijden van president Harding. Gisterochtend heeft, bij afwezigheid van den minister van buitenlandsche zaken, de secretaris generaal van het département, jbr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, namens den minister een bezoek van rouwbeklag afgelegd ten huize van den Amerikaanschen gezant bij het Nederland- sche Hof, den heer Richard Tobin. Van de woningen der vreemde gezanten te, s-Gravenhage zijn, in verband met het over lijden van president Harding de vlaggen hunner landen halfstok geheschen. doen, aan het adres van den secretaris van het Comité, den heer S. Hijman, Hoogstraat 55. Jubileum, Hedenmorgen werd de stationschei', de beer A. Vermaas, die gister zijn 40-jario- ambts jubileum vierde, in de Wachtkamer van het stati on door ambtenaren en personeel vehuldisrd. De chef van het goederenvervoer, de beer Scharmijn, complimenteerde namens allen den jubilaris, die hij vooral prees, als den humanen chef en den ijverigen, plichtgetrouwen werker. Nadat spr. hem nog vele gelukkige jaren bad toegewenscht, bood hij den heer Vermaas namens het personeel een prachtig bouquet en een fiaai oliverf-schilderij en een haard als geschenk den Handel aan. Een album, bevattende de namen van hen, die aan de geschenken hadden bijgedragen en ge- calligrafeerd door den heer Ozepius, contröle- beambte, werd eveneens geoffreerd. De heer Vermaas, daarma het Woord nemende, betuigde zijn hartelijken dank voor de huldiging, die ondanks zijn kort verblijf op deze standplaats en de heerschende malaise zoo schitterend was en die hem vooral aangenaam trof, omdat zij ook een uiting was van de goede onderlinge verstand houding. Met den Wensch, dat hij nog lang in den Werkkring die hem lief was, mocht verkeeren eindigde spr. zijn dankbetuiging. Hierna kregen de vele aanwezigen,o.w. wij ook den directeur van het post- en telegraafkantoor opmerkte, gelegenheid den jubilaris geluk te wenschen Ten zijnen huize, alwaar de heer Vermaas de aanwezigen had uitgenoodigd, is het feest verder voortgezet. Een tekort van f 10.000.000. Volgens het „Gentr". wijst de concept-be grooting van Amsterdam, dienstjaar 192o/24 een tekort aan van niet minder van 10.000.000. De baldadigheid der jeugd. Gelijk bekend is hebben de burgemeesters van 's-Gravenhage en onze gemeente een rondschrij ven aan de onderwijzers in hun gemeenten ge zonden teneinde te komen tot een stelselmatig opvoedkundige bestrijding van de baldadigheid van onze jeugd. De Tucht-Unie is voornemens een commissie te benoemen om deze zaak voor heel Nederland bij de onderwijswereld aanhangig te maken. Binnenland. Katholiekendag te Hoorn 11 September 1923. Conclusies van de inleiders over het onder werp Christelijke Naastenliefde. Ie afdeeling. Christelijke Naastenliefde van mensch tot mensch. Inleider Dr. L. Deckers. Conclusies. I. Voor een geordende samenleving is het besef van onderlinge saamhoorigheid nood zakelijk. II. Deze saamhoorigheid kan slechts bestaan, wanneer elkeen tot zijn medemensch die liefde beoefent, zooals zij door Christus is voorgeschre ven. III. Deze Christelijke naasteliefde moet door een ieder beoefend worden uit liefde tot God en zich uiten in daden van verzoeningsgezindheid, werken van barmhartigheid, bestrijding van ergernissen. IV. Hij, die de Christelijk liefde tot zijn medemensch beoefent, werkt mede aan de vervulling van den wensch van Paus Pius XI Christenvrede te brengen in Christus' Rijk. IIe afdeeling. Christelijke Naastenliefde in het huisgezin. Inleider Prof. Dr. Alph. Steger. Conclusies. I. De bovennatuurlijke onderlinge liefde der echtgenooten, d. i. de liefde uit het geloof, is de noodzakelijke grondslag en voorwaarde van een trouw en heilig huwelijksleven en van een on verwoestbaar huwelijksgeluk. II. De werkelijke ouderliefde alleen is in staat tot het brengen van de offers, noodzakelijk om de kinderen op te voeden tot ware christenen en tot nuttige leden van huisgezin, kerk en staat. III. De kinderliefde is niet alleen voorge- sdhreven door de natuur en door het onvoor waardelijk gebod van God, maar ook door het Welbegrepen en geoorloofd eigenbelang, wijl haar uitdrukkelijk tijdelijke zegen is toegezegd. Uit de textielindustrie. De hoofdbesturen der Textielarbeidersorgani saties. zijn door de besturen der Enschedesche Fabrikantenvereniging, Geldersche Fabrikan tenvereniging, Bond van Textielondernemingen in en buiten Twente, Almelosche Fabrikanten vereniging en Hengelosche Fabrikantenvereni ging uitgenoodigd tot een conferentie op Donder dag 9 dezer te Enschede, ter bespreking van den toestand in de textielindustrie. De besturen der vier textielarbeidersorganisa ties hebben aan de werkgevers en de Werkgevers verenigingen in het textielbedrijf een uitvoerige brief gericht, waarin, in verband met de werk loosheid en den verkorten werktijd in de textiel industrie, wordt aangedrongen op het in het leven roepen van een wachtgeldregeling, waar van de kosten door werkgever, rijk en gemeente worden gedragen. Ten aanzien Van de Werk lozenkassen, die in de afgeloopen maanden van dit jaar reeds meer dan ƒ25,000 uitkeerden, wordt in dien brief gezegd, dat, mocht de tegen woordige werkloosheid zich blijven handhaven, zeer spoedig tot stopzetting van de uitkeeringen zal moeten worden overgegaan. De emigratie naar Amerika. .Naar het „Hdbl." meldt, zouden de heeren Walrave Boissevain, voorzitter van de bezuini gingscommissie der Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid en Handel, H. J. G. Hengeveld, waarnemend directeur van de Nederlandsche Vereeniging voor Landverhuizing, tevens ver tegenwoordiger van het departement van arbeid, de heer De Vugt, chef van de passage der Hol landAmerika-lijn en mr. Von Baumhauer, eerste secretaris van de Nederlandsch-Ameri- kaansche Kamer van Koophandel, gisteravond naar Londen vertrekken, teneinde een bespre king te hebben met den heer .Ravis, minister van arbeid in de Veiednigde Staten, die op het oogen blik aldaar vertoeft. De bedoeling is, den minister de wenschelijk- heid uiteen te zetten van een betere regeling van emigratie en een ruimere toelating van Neder landers in de Verecnigde Staten. Thans mogen per fiscaal jaar, loopende van 1 Juli tot 30 Juni, 3600 Nederlanders als landverhuizers in de Vereenigde Staten komen. Voor het loopende fiscale jaar, eindigende dus 30 Juni 1924, is, zoo als bekend, dit aantal thans reeds bereikt. Minister Davis heeft zich bereid verklaard de delegatie te ontvangen. Een nieuwe federatie. Te Almelo vond gister een landelijke vergade ring plaats van vertegenwoordigers van textiel arbeidersorganisaties en van groepen van leden der voor eenige dagen terug geschorste en thans van het N.N. afgescheidenFederatie van Textiel arbeiders. Van tal van plaatsen waren afgevaardigden gekomen de vergadering was druk bezocht. Na eenige bespreking werd met algemeene stemmen besloten tot de stichting eener lande lijke oiganisatie, onder den naam van Nederland sche Federatieve Bond van Arbeiders(sters), Werkzaam in de Textielindustrie. Eveneens werd met algemeene stemmen be sloten tot aansluiting bij het N. A. S. Nederlandsche paspoorten. De Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen heeft aan de Kamers van Koophandel te Amsterdam en te Rotterdam geschreven, dat de onkosten, die verbonden zijn aan het verkrijgen van een Ncderlandsch paspoort, h. i. een bezwa rend onderdeel uitmaken van de kosten van een buitenlandsche reis. Deze bedragen voor een paspoort van één persoon 6.50 voor het pas poort, plus b.v. ƒ1.50 legalisatiekost.cn voor de stad Amsterdam, totaal ƒ8. Een Britsch pas poort, dat voor twee jaar geldig is, kost slechts ongeveer 4.50, zonder eenige verdere legalisatie- kosten. Men betaalt dus per jaar als Britsch onderdaan 2.25 en als Nederlandsch onderdaan ƒ8. De bezwaren drukken temeer, omdat een Nederlandsch paspoort slechts voor één jaar Noodlijdende Priesters Centrale Landen. Bij het priestercomité tot hulpverleening aan de noodlijdende Priesters in de Centrale Landen (Secretariaat Zwijsenstraat 5, Tilburg) is in gekomen over de eerste helft van het jaar 1923 10.804,121/» Kr. 414.955,40 R.M. 166.171,- Frs. 22.— Dankbaar zij gemeld dat ons laatste bericht in de Katholieke Pers de aandacht van velen heeft getrokken. We mochten beduidende bedragen ontvangen voor de behoeftige priesters der Diaspore. God zegene de edelmoedige gevers. Moge nog velen bewogen worden naar de mate van hunne krachten de noodlijdende Geestelijken der Centrale Landen door een aalmoes hulp te bieden. Past. P. G. v. Aken te Beek bij Nijmegen, Voorzitter. Kap. Fr. Werner. Kap. Fr. Hendriks te 's Bosch, Lid. Kap. A. v. Dijk te Eindhoven, Lid. Rector P. M. Hack te Breda, Lid. Kap. H. J. Kempers te Westervoort. Rector Alr. v. Maókelenbergh, te Tilburg, Secrelaris-Penningm (Gironummer 28782). P.s. Voor hulpverleening aan Duitsche Pries Doodgevallen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de 52-jarige Engelschman John Norman, die zich aan boord wilde begeven van het s.s. „Kenne- beck" door een misstap, van den 3 Meter hoogen steiger getuimeld. Hij viel op een der scheeps- bolders en daarna op het dek, met het gevolg, dat hij een arm brak en een schedelbreuk be kwam waardoor de dood bijna onmiddellijk intrad. Het lijk is overgebracht naar de algemeene begraafplaats. Gevonden voorwerpen. Aan het Commissariaat van politie te bevra gen op alle werkdagen van 1 tot 2 uur n.m. ceintuur, etui met bril, damesportemonnaie stuk ijzer, 2 potlooden met houder, gymnastiek schoen, steutel, houten pijp, ring met sleutels, bruin leder kinderschoentje, ring met 4 sleutels, zwarte lederen ceintuur, bos sleutels, ijzeren boorte. Bij vinders paar schoenen, Bijloo, Groenelaan 48 blauwe jockeypet, A de Koning, v. Beveren straat 16 portemonnaie met inhoud, postduif, A. C. Verdijsseklonk, Hoofdstraat 41, halsband, Schoenmakers, Zwaansteeg 2, bruin kinderschoen tje, Th. Zwanenburg, KI. Groenendaal 23/9 zwart lederen portemonnaie met inhoud, K. Beuman, Laan ons Genoegen 7/2 alpacabeurs je, Wed. Zoetmulder, Anthony Muysstraat 3a hónd, F. Dinge, Noordtnolenstraat 40/1 cein tuur, A. Muijnkens, Nieuwstraat 13zwarte kinderportemonnaie met inhoud, goud zegel ring, 11. J. v. Noort, Abbenbroekschestraat, vulpotlood, Th. Veth, Westfrankelandsehestraat 85a clamestasch met iinhoud, A. de Koning, Oosterstraat 83 (Vlaardingen), dameskam, Ko- remans, Beijerlandschestraat 59a cape, Bosman, Vlaardingerstraat 20 bril etui, G. Krabbendam, Korte Haven 50 ring met 4 sleutels, A. de Graaf, Westfrankelandschedijh, medaillon met portret H. v.d. Boor, Lange Achterweg 32/3 postduif. Hoekstra, Mariastraat 59a. ters buiten de Diaspore wende men zich Rector Gillissen te Heerlen. tot Stads- en Gewestelijk Nieuws, Jubileum Etalage-wedstrijd. Eenige weken geleden hebben we in ons blad afgedrukt de circulaire, welke aan de Schic- damsche winkeliers is toegezonden, met betrek king tot de te houden Jubileum-etalage-wedstrijd. Het Comité is over de ingekomen inschrijvingen zeer tevreden (de grootste winkeliers in alle branches doen aan dezen wedstrijd mee), doch niet voldaan. Laat elke winkelier toch goed begrijpen, dat nu de gelegenheid geworden wordt, aan deze gemeenschappelijke reclame deel le nemen, het vanzelf spreekt, dat alle winkeliers voor dezen wedstrijd inschrijven. Het Comité houdt daarvoor de inschrijvingen geopend tot Woensdag 15 Aug. a.s. en het ver trouwt, dat die winkeliers, die nog geen inschrij vingskaart hebben ingezonden, dit alsnog zullen Op den Dordtschen straatweg te Rotterdam is Zaterdag een door E. J. van hier, bestuurde wagen met paard aangereden door de stoomtram, doordat het paard schrikte en achteruit liep. De bestuurder sloeg over den bok en is met een hersenschudding naar het zieken huis aldaar gebracht. Mcj. M.E. Maassen teVlaardin- gen onderwijzeres aan de St. Catharina school Westmolenstraat 20 alhier, slaagde 1.1. Vrijdag voor het examen Engelsch M.O. UIT ROTTERDAM. Het hoogheemraadschap Schieland is verhuisd naar den Eendrachtsweg. Schieland's huis aan de Korte Hoogstraat, waar het hoogheemraad schap in 1842 toen de oorspronkelijke behuizing, het gebouw van het Boymansmuseum aan cle gemeente was verkocht, zijn' intrek nam, was bedoeld als een tijdelijk onderdak, dat echter 80 jaren het bestuur van het aloude hoogheemraad schap tot huisvesting heeft gestrekt. De voltooiing van de inrichting van de nieuwe behuizing is thans nog in gang. Met dit nieuwe huis heeft Schieland weer een zetel gekregen, het hoogheemraadschap waardig. Kindermatince's. De directie van het W. B. Theater aan den Nieuwe Binnenweg, geeft zooals andere jaren, op alle werkdagen gedurende de vacantie-maand Augustus, de bekende kinder-matinee's Voor een geringen prijs, kunnen alzoo de kinderen, een geheelen middag aangenaam bezig worden gehouden. Een geheele reeks van interessante films is speciaal voor deze uitvoeringen aangekocht. Deze week wordt als hoofnummer de reisfilm „Dwars door Afrika" gegeven, die aangenaam Wordt afgewisseld door de leuke kluchten,,Geen kinderen" en „Eerlijk duurt het langst." Tusschen dit alles door, worden zelfs nog op het tooneel, door een paar lenige acrobaten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2