Bét geheimzinnige raadsel DMGBLMD VOOR SGHSEDMM FEUILLETON. 46ste Jaargang. Woensdag 8 Augustus 1923. No. 13713 Advertentiën 1—5 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen f5 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau KOEMARKT 4 Teleloon Intercommunaal 85. Postbus Abonnem enten per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van de N. V. IJZER- EN STAALBEWERKING om Vergunning tot oprichting van een werkplaats voor het vervaardigen van lichte ijzerconstructies plaat- en smeedwerken, annex machine-repara tieinrichting, in het pand Noordvest93, kadaster Sectie A. no. 1647 (ged.), met 3 êlectromoloren van resp. 3 en 1/8 P.K., drijvende diverse werktuigen. Dit verzoek is met de bij lagen'op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 22 Aug. 1923, des v.m. ten 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie cïer gemeen te, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de beslaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing 'ngevolge de Hinder wet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn Verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 8 Augustus 1923. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Het orgaan van het Yaticaan de Osserva- tore Romano" verklaart, dat het bericht in Amerikaansche bladen dat het Vatieaan met betrekking tot de kwestie van herstel een bepaald program zou hebben opgesteld hetwelk den Amerikaanschen senator McCormick tijdens diens reis naar Rome in het begin van dit jaar zou zijn voorgelegd, eiken grond miste. Kardi naal Gasparri heeft den Amerikaanschen se nator slechts verzocht, wijlen president Harding een door den Heiligen Stoel ontworpen program aan te bevelen, volgens hetwelk een zoodanige regeling zou worden getroffen, dat er nog slechts één schuldenaar, namelijk Duitschland, en één schuldeischer, namelijk de Vereenigde Staten, zou bestaan. De Japansche gezant heeft op het ministerie van buitenlandsche zaken te Londen hot ant woord overhandigd op het Engelscbe ontwerp- antwoord aan Duitschland, met een mantel nota. Uit het antwoord blijkt, dat de Japansche regeering het vrijwel met Engeland eens is in zake de schadevergoeding. DE BEPERKING DER BEWAPENING. De tijdelijke gemengde commissie voor de beperking van dé bewapening uit den Volken bond heeft in eerste lezing het voorgestelde Verdrag tot wederzijdschen steun goedgekeurd. De Fransche, Engelsclie en ltaliaansehe af gevaardigden spreken hun vertrouwen uit in de uitwerking van het verdrag. niet te halen is. Als de gemeente weigert zal een wethouder worden gevangen genomen. Naar aanleiding van den aanslag te Dusseldorp heeft de liooge commissie, in overeenstemming met den bevelvoerenden generaal, bij wijze van sanctie besloten, het verkeer overdag en 's nachts tusschen het bezette en het onbezette gebied voor een week, ingaande op 9 Augustus, te verbieden. Aangezien Belgische schildwachten aan den nooidelijken oever der Lippe zijn beschoten, heeft de Belgische generaal den politiepresident laten weten "dat hij in geval van herhaling plaat sen in wier nabijheid de schoten zijn gelost, met machinegeweren zal laten beschieten. Te Kanten heeft de Belgische bezettingsover heid levensmiddelen in beslag genomen die het Roode Kruis voor minder bemiddelden beschik baar had gesteld. De regeerings-president heeft onverwijlde terug gave verlangd. Generaal Degoutte heeft een verordening uitgevaardigd waarin hij strenge straffen be dreigt tegen hen die opzettelijk de hoedanigheid van de in de cokesovens gewonnen cokes beder ven, met name door die cokes fijn te slaan. Te Stromburg is een Lom, die op de spoor staven was gelegd, verwijderd kunnen worden kort voordat een personentrein daar passeerde. credietWezen zal worden ingericht. Salarissen en loonen zullen zoo spoedig mogelijk vastgesteld worden naar een vaste waardebasis. DUITSCHLAND. De voorzitter van den Rijksdag hééft een overzicht gegeven van den politieken toestand. Blijkbaar willen de socialisten het kabinet-Cuno ten val brengen daar dit hun wenschen niet wil vervullen. Loebe meende dat het noodig is met Frankrijk tot een accoord te komen en dat de kosten van dit accoord door de welgestelden moeten worden gedragen. Er dient een heffing ineens van ten minste één derde der vermogens te worden uitgeschreven ter dekking van de kosten der schadevergoeding terwijl alle ver mogensbelastingen verdrievoudigd behooren te worden. Ook moet een deide der aandeelen van alle ondernemingen aan den Staat komen hetzij direct hetzij door heffing van één derde van alle dividenden. Op deze wijze zal het mogelijk blijken 25 milliard in gouden marken bijeen te brengen. De geruchten dat de val van het kabinet- Cuno nabij is houden aan en winnen iri ver schillende opzichten aan geloofwaardigheid. UIT HET BEZETTE GEBIED. De bezettingsoverheidheeft het gemeente bestuur van Stoppcnberg den éisch gesteld bin nen een Week de 4861/;. milliard boete, die in dertijd de mijndirecteur Heinrichs is opgelegd, wegens zijn weigering om kolen aan Frankrijk te leveren, te betalen, daar ze van den veroordeelde 30 Het was dus begrijpelijk, dat geen der bei de vrienden erg spraakzaam was. Zij voelden zich tegenover elkaar niet oprecht. Ten slotte zei Antoon van Gielen Wij zijn nu hier. Maar we zullen toch ook wat moeten doen. We zullen een zeker plan dienen op te maken, waar naar we werken. Of zou het beter zijn alles aan het toeval over te laten Ik weet het niet, antwoordde Werner, om je de waarheid te zeggen, nu ik hier ben heb ik hef gevoel of het tamelijk doelloos is. Ho, ho, maar zoo straks dacht ik, dat hij ineen- de, dat het spoor gevonden was, hetwelk we zouden moeten volgen. Je redeneerde er met mijn vader zoo opgewekt oVer. Maar hij hechtte er echter niet veel waarde aan. Maar jij wel. Och ik weet het niet, zeide Werner moede loos. Weer heerschte er een langdurig stilzwijgen toen eensklaps-werd geklopt. Op het „binnen" van Antoon trad de huisbe waarder de kamer binnen, DE MARK. De gister, n begonnen koerswaanzin is vandaag tot nog krankzinniger excessen gekomen. No teerde vanmiddag dedollaraan debeurs 3.300.000 nabeurs naderde hij de 4 millioen en achter den dollar aan kwam een gansche reeks van buiten landsche deviezen, die mede naar de zes nulen draafden. Het spreekt van zelf, dat bij dergelijke toe standen hard geroepen wordt om een oplossing en een correspondentie-bureau is er dan ook toe gekomen, in de avondbladen te doen opnemen, dat de papiermark zal worden afgeschaft en er een nieuw betaalmiddel voor in plaats zal komen. Naar het rijksministerie voor Economische Aangelegenheden op ons verzoek om inlichtingen mededeelde, is daarvan geen sprake, al zoekt dé regeering naar de mogelijkheid tot het verkrijgen van een betalingsverkeer op de vaste basis van een nieuwe eenheid. Het is dus niet te doen om een nieuw betaalmiddel, maar om een bereke ningsmiddel. De oplossing zal vastgesteld worden naar berekening op goudbasis, waarop ook het BELGIE. De kabinetsraad heeft vandaag den inter nationalen politieken toestand onder de oogen gezien en geconstateerd dat men op het oogen- blik in zekeren zin op h >t doode punt is aan geland. België welks financieele behoeften geen tijdverlies op het stuk der schadevergoeding kan lijden zou gaarne een einde maken aan dezen toestand van wederzijdsch afwachten en zoek) naar middelen om het schadevergoedingsvraag- stuk Weer op gang te brengen. De overweging- van deze middelen heeft het kabinet, geruiinen tijd bezig gehouden. Ja spar heeft tegen ambogenooten ook een overzicht gegeven van de rapporten uit het Roergebied. Het lijdelijk verzet verzwakt, naar hij mededeelde, van dag tot dag, in die mate, dat de Fransche bezettingsali loriteiten bijna dage lijks olficieuse Duitsche voorstellen ontvangen. Ten slotte heeft het kabinet de kwestie der wisselkoersen besproken en in beginsel besloten den aankoop van vreemde deviezen onder con trole te stellen. ZUID-SLA VIE EN TURKIJE. In September zal te Belgrado een conferentie van vertegenwoordigers van Zuid-Slavië en van Turkije plaats vinden, om te beraadslagen over een afzonderlijken vrede tusschen Zuid-Slavië en Turkije. Zuid-Slavië heeft, gelijk bekend is, o-cweis'crd den vrede, die te Lausanne met Turkije is gesloten, te oncTcrtec kt nen, en heeft zich erop beroepen, dat zijn verhouding to,, Turkije is bepaald door den vrede van Londen. Op grond van den vrede van Lausanne zou Zuid-Slavië aan Turkije een oorlogsvergoeding van 6 milliard moeten betalen. Dit druischt in tegen den vrede van Boekarest, op grond waar van Zuid-Slavië als overwinnaar niet verplicht is aan het overwonnen Turkije een oorlogsvergoe ding te betalen. PRESIDENT HARDING. Omtrent de begrafenis van president Harding zijn nog geen definitieve 'besluiten getroffen, Want men weet nog niet wat mevr. Harning daarover zal bepalen. Men neemt, aan, dat, de president zal worden begraven naast zijn moeder en zijn zuster, op de gewone begraafplaats te Marion. Het is echter eveneens mogelijk, dat ei te Marion een mausoleum voor Harding Wordt gebouwd, en dat het lijk voorloopig zal worden bijgezet in een grafkelder. Men verwacht, dat er voor de begrafenis plechtigheid te Marion op a.s. Vrijdag meer dan 100.000 bezoekers van buiten zullen komen. Heden komt de trein met het stoffelijk over schot van den president te Washington aan morgen zal de kist op een praalbaar worden tentoongesteld onder den Kapitool-koepel. Het Amerikaansche volk en de Amerikaansche regeering zijn zoozeer vervuld met de begrafenis plechtigheid, dat in alle regeeringskantoren het werk zoo goed als geheel stil staat. Het schijnt nu toch weer mogelijk en zelfs waarschijnlijk, dat Woodrow Wilson aan de rouwplechtigheid te Washington op Woensdag zal deelnemen. Achter het lijk zullen de drie presidenten ga.rn te Weten Coolidge (onmiddellijk achter de familie) en Taft en Wilson. het te Baden op te ricïïten staMBeeld voor Schlageter, den terechtgestelden Duitschen sa boteur. Ook het personeel van den huize Doorn heeft hiervoor een belangrijke som beschikbaar gesteld. - De Reichsbank moest gister haar loketten sluiten, daar zij wegens gebrek aan bankbiljetten niet in staat was betalingen te doen. Men ver wacht, dat de loketten heden weer geopend zullen zijn. Te Dresden kwamen heden nog eenige samenscholingen voor, waar de politie met kracht tegen opgetreden is. De verschillende arbeiders organisaties, ook de communisten, verspreiden oproepen, waarin zij de arbeiders waarschuwen, zich van deze betoogingen te onthouden. De afdeeling Münehen van de sociaal democratische partij heeft zich volkomen aan gesloten bij het standpunt van de sociaal-demo cratische rijksdagfractie. Met de afzonderlijke beweging van de vergadering van Weimar wil zij niets te maken hebben. Reuter verneemt, dat van de regeering te Peking algeheele genoegdoening is verkregen voor het feit, dat onlangs het Britsche consulaire vaartuig in de haven van Amoy beschoten is. Het detachement Britsche zeesoldaten, dat de Brit- sch.e concessie bezet had als voorzorgsmaatregel tegen verdere aanvallen, is reeds teruggetrokken. De Temps" meldt dat de Belgische regeering een grijsboek zal uitgeven, over de diplomatieke onderhandelingen in het tijdperk van de Parijsche conferentie in Januari 1.1. tot en met de maand Juli. De bescheiden die betrekking hebben op de laatste faze der onderhandelingen zullen daarin ook worden opgenomen. De invoering van de Wet tot verbod van sterken drank in Turkije is uitgesteld tot einde Augustus. Uit Angora wordt gemeld, dat de censuur is opgeheven. Binnenland. De nationale belonging te Amsterdam. Het Centraal Huldigingscomité voor de Natio nale Betooging te Amsterdam op 6 September bericht aan de deelnemers, dat de reiskosten thans zijn vastgesteld op 56 pot. van het normale tarief. De deelnemers, niet wonende aan dé lijn waarover de extra-trein loopt, kunnen eveneens tegen 56 pet. van het normale tarief het naast- bijzijnde stationvan deze lijn bereiken- Heeren, zei hij, is er iets niet in orde. De beide jongelui sprongen op. Niet in orde, riepen zij, wat zou .er niet in orde zijn Ja ziet u, de portier heeft zooeven de hekken sesloten. En hij wilde den hond loslaten.Maar de hond lint dood in zijn hok. LIé, riep Werner, is de hond dood. Was het dier ziek Neen, de portier zegt, dat het beest vergiftigd moet zijn. Wat, men zou den hond vergif toegediend hebben. Maar dat lijkt me toch onmogelijk Onmogelijk Ja, doch het schijnt toch zoo te zijn. Het is een vreemd geval. Men zou daaruit bijna concludeeren, dat iemand voornemens was vannacht hier in den tuin te komen. En uit voor zorg heft hij den hond dan onschadelijk gemaakt? riep van Gielen. Misschien wilde hij wel inbreken hier, meende Werner maar vervolgde hij toen Dan heelt hij het echter niet slim overlegd. Waarom dan niet, mijnheer, vroeg de huis bewaarder. Wel de hond ligt overdag aan den ketting, niet waar. Als regel wel. Vandaag heeft hij aan den ket ting gelegen. Goed, nemen we nu aan, dat iemand het dier vergif heeft toegediend om hier dezen nacht ALLERLEI. De „Kreuzzeitung" deelt mede, dat de ex- keizer een aanzienlijk bidrag aan generaal Lu- dendorff heeft cloen toekomen ten behoeve van de kust vrij te hebben. Dan kon hij toch vooruit weten, dat zijn daad ontdekt zou worden, zoo poedig men den hond loslaten wilde. Maar dan wist hij meteen, dat we hier op onze hoede zouden zijn. Tenzij wij aannemen, dat de schurk zoo onnoozel was te meenen, dat we den dood van den hond louter aan het toeval zouden wijten. En na hetgeen hier gebeurd is, valt dat toch moeilijk te gelooven. Hij kom op zoo'n manier zich van den hond bevrijden, maar heeft het zich niet gemakkelijker gemaakt hier onbemerkt binnen te dringen. De huisbewaarder haalde de schouders ^Dat is Wel waar, mijnheer, antwoordde hij, maar welk doel zou men anders gehad heb ben met die gemeene streek, den hond te aooden. Ik weet het niet. In ieder geval, als erachter zou schuilen, wat gij vreest, dan zal de opzet mislukken. Een hond moge uitstekend dienst kunnen doen om een woning, waarvan do be woners slapen, te beschermen, als We wakkeJ en waakzaam blijven kunnen we den dienst van den hond missen. En we zullen natuurlijk wakker blijven, voeg de van Gielen er bij. T De portier is woest, zeide de huisbewaarder; hij hield veel van den hond. Llij zegt, dat hij de zen nacht zeker niet naar bed gaat en iedereen neerschieten zal, die zich in den tuin zou durven wagen. Interparlementaire conferentie. Van 15 tot 17 Augustus zal te Kopenhagen de XXIste Interparlementaire Conferentie Worden gehouden. Ruim 600 parlementsleden en oud- parlementsleden uit 28 verschillende landen hebben zich voor deelneming aan de conferentie doen inschrijven. Op de agenda staan behalve eenige zaken van huishoudelijken aard de volgen de onderwerpen le parlementaire controle over de buitenlandsche politiek in te leiden door dr. Mataja (Oostenrijk) 2e. de koloniale mandaten en de Volkenbond, in te leiden door den heer v. Kol (Nederland) 3c. Ontwapening, in te leiden door dr. Muneh (Denemarken) en Butler (Enge land) 4e. rapport van de commissie voor de nationale minderheden, uit te brengen door dr. Usteri (Zwitserland) 5e. rapport van de studie commissie voor economische en financieele aangelegenheden, uit te brengen door prof. Treub (Nederland) en 6e. oprichting van een internationale organisatie tot hulp en bijstand aan volken, welke door rampen zijn getroffen, in te leiden door Ciraolo (Italië). Ter gelegenheid van de conferentie zullen We zullen het hem niet beletten, zei van Gielen, in ieder geval sluit de deuren en vensters goed. De huisbewaarder ging h '<->n en toen hij Weg was bleven de beide vrienden elkaar een ogen blik zonder te spreken aanstaren. Welnu vroeg Werner ten leste. Begrijpt gij er iets van. Neen, het is mij alles volkomen duister. Ik kan me heel goed voorstellen, dat iemand hier zou willen binnendringen. Maar niet, dat hij zoo dom zou zijn op deze wijze te waarschuwen. Ge moet echter niet vergeten, dat het middel anders en sneller gewerkt kan hebben dan hij meende. Hij is immers mogelijk dat men de bedoeling had, dat de hond eerst later zou ster ven, dus nadat de portier hem los had gelaten. Dan zouden we er niets van geweten hebben en was was het mogelijk worden, dat wij verrast waren Het is waar. Daarom zullen we nu ook zekei blijven waken. Maar de nacht zou geheel anders verloopen dan zij verwacht hadden. Want geen half uur later kwam een jongen van het post en telegraafkantoor te Renswoude met een bericht. Het was geen telegram. Het was een briefje van den directeur van het kantoor. (Wordt vervolgd) t NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1