Het geheimzinnige raadsel DAGBLJm VOORSGHiEHMM EK FEU I L L ETO Al. 46ste Jaargang, Donderdag 9 Augustus 1923. No. 13714 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeüngen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseli Nieuws. DE OPENING VAN DEN DUITSCIIEN 5tv RIJKSDAG. ÜDe redevoering, die de rijkskanselier gister middag in den heropenden rijksdag heeft voor gelezen, was, ofschoon de verwachtingen niet hoog gespannen waren, in de meeste opzichten toch nog een teleurstelling. De algemeene indruk was van deze zijde is ook al geen redding te verwachten. Nadat president Loebe in zijn openingswoord president Harding had herdacht en daarbij den wensch uitgesproken, dat Amerika zou willen meewerken tot de bevrijding van de wereld, ver kreeg Cuno het woord, maar door het geroep der communisten kon hij zich eerst niet verstaan baar maken. „Zwendelaar. Bedrieger. Aftreden. Het levende lijk wil spreken. Misdadiger. Com missaris der firma Stinnes." De voorzitter dreigt, de communistische rijksdagleden uit de zaal te laten verwijderen. De rijkskanselier begint met een historisch overzicht, dat in het tegenwoordige oogenblik een hoogst importunen indruk maakt. De be zetting van het Roergebied is onrechtvaardig er heerscht een schrikbewind. Het resultaat is voor de Franschen negatief. Het lijdelijk verzet komt uit het volk voort en kan niet worden prijsge geven. De menschheid volgt met spanning de pogingen om een oplossing te vinden. De leiding van die pogingen ligt sedert de rede van Curzon op 20 April, in Engelsche handen. Spreker wil zich over den tegenwoordigen stand van de be moeiingen van Engeland niet uitlaten, omdat deze nog voortduren, en men niet kan zeggen, waar zij op uit zullen loopcn. Er is geen reden om groote verwachtingen te koesteren. Het lijdelijk verzet moet met alle krachten worden voortgezet en door het onbezette gebied Worden gesteund. Als wij voor het overige ons zelf willen helpen, moeten wij beginnen met de financiën. De val van de mark is de zwaarste ramp, die ons ooit heeft getroffen. Er heerscht verbittering. Wij staan voor het gevaar, van den invoer uit het buitenland geheel te Worden afgesneden. Ook zij die kalm denken zullen zich afvragen, of het niet te laat is om nu daar nog iets tegen te doen. De eenheid van den koers was een noodmaat regel waar,van ieder van te voren wist, dat hij, zooals alle noodmaatregelen, weer zou moeten worden opgeheven. De groote val van de mark, na de opheffing van dien maatregel, is mede een gevolg daarvan, dat velen hun aanvragen voor deviezen hebben vermenigvuldigd. In alle geval, wat er ook zal moéten gebeuren, dwangmaatregelenkunnen slechts voor korten tijd remmen. Zij kunnen niet afdoende helpen. Hij die deviezen achterhoudt, begaat een misdaad tegenover het volk. Evenwel kunnen onze finan ciën eerst voor goed verbeterd Worden, als voor dien de buitenlandschc betrekkingen gezond zijn geworden. Wij kunnen echter niet langer talmen en moeten tot. een voorloopige,'een tusschen- oplossing, zien te geraken. Ons program voor zulke voorloopige oplossing bestaat hoofdzakelijk uit drie maatregelen 1 een binnenlandsche goudleening, 2. belastingwetten °p goudbasis, 3. maatregelen om onze productie te verhoogen. Na Cuno kwam Hermes, de minister van financiën aan het Woord. Hermes deelde in de eerste plaats mede, dat er van af 1 September voor de spoorwegen en van af 15 September bij de post goudtarieven zullen worden ingevoerd. Aan betalingen volgens het Verdrag van Versailles bracht Duitschland sinds 31 Hij schreef daarin Waarde Heeren, Ik heb zooeven hier het bericht ontvangen, dat de auto, die heden avond van den Beukenhof vertrokken is, onderweg een ongeluk heeft ge had. Het schijnt dat de auto in volle vaart tegen ccn boom is gereden. Een collega van een na burig kantoor seint het mij. Van de inzitten den is de chauffeur gedood of zwaar gewond, terwijl een der beide andere inzittenden bewusteloos een huis langs den weg is binnenge dragen. Zijn toestand is niet gevaarlijk. Misschien Vveet, u wie de inzittenden waren. In ieder geval achtte ik mij verplicht u dit mede te deelen. an volgde de onderteekening. Groote hemel, riep Antoon van Gielen, n.m vader gewond, ik moet er dadelijk heen. We gaan er heen, zeide Werner, maar het an alles nog op een vergissing berusten. Uw vader zat alleen in z'n auto. En hier is van twee 'nzittenden sprake, de chauffeur niet meege- end. We kunnen dus nog op de mogelijkheid °Pen, dat een andere auto verongelukt is. de bezetting van het Roergebied zes billioen op aan goud en leveringen in natura. In het najaar zal bij de hervorming van de inkomstenbelasting ook het vraagstuk van de goudbalans en de goud rekening beslist dienen te Worden. In opdracht van de regeering overwegen deskundigen de vraag of het ook mogelijk is rekeningen in te voeren in marken met stabiele waarde. Door een nieuwe financieele overeenkomst zal aan de staten en gemeenten een groote mate van finan cieele zelfstandigheid worden toegekend. De nieuwe goudleening moet tot een bedrag van 500 millioen worden gewaarborgd. Gezonde verhou dingen zullen evenwel eerst kunnen ontstaan wanneer de Roerbezetting geëindigd is. BEPERKING VAN DE BEWAPENING. De Volkenbondscommi'ssie voor de verminde ring der bewapening heeft heden haar bespre kingen" te Parijs geëindigd en het gisteren ge melde ontwerp-verdrag van wederzijdsche waarborgen aangenomen. De Italiaansche ge delegeerde kantte zich echter tegen de toelating van bijzondere verdragen voor wederzijdsche verdediging. De Fransche gedelegeerde maakte een voorbehoud nopens het verleende van de voordeeion van het garantieverdrag aan niet bij den Volkenbond aangesloten staten. VOLKENBOND. De commissie voor de mandaten uit den Vol kenbond heeft kennis genomen van dejaarlijk- sche verslagen, ingediend door de mandaat-uit oefenende mogendheden. De vertegenwoordiger van Nederland maakte opmerkingen over h.et. juridisch karakter van onroerende goederen die vroeger 'aan den Duit- schen staat hebben toebehoord in verschillende onder mandaat staande gebieden. De kwestie is verwezen naar de juridische commissie uit den Volkenbond en zal door de commissie opnieuw in de volgende zitting worden onderzocht. UIT HET BEZETTE GEBIED. Naar een avondblad uit Essen verneemt, zijn de fabrieken van Krupp, doordat do Franschen Zaterdag het rijspoor naar de mijn Amalia heb ben opgebroken, van kolen verstoken. Dienten gevolge zijn de fabrieken stopgezet. De nieuwe afsluiting van het bezette gebied wordt door de bladen beschouwd als een daad van zuivere tyrannieke willekeur, ingegeven door den wensch het weerstandsvermogen van de bevolking te breken. De Franschen hebben eindelijk weer een aanleiding voor dergelijke maatregelen gevonden. De Germania schrijft dat het een ongehoorde onrechtvaardigheid is de geheele bevolking ver antwoordelijk te stellen voor de daad van een enkeling, welke zij bovendien eenstemmig af keurt. Nog erger i.s het dat de bevolking gestraft wordt voor een misdrijf waarvan de dader reeds gevat is en ter verantwoording kan worden ge roepen. De Vorwarts verklaart dat deze brutale knevelarij het tegenovergestelde zal uitwer ken van hetgeen de Franschen er van verwachten Zij zal de bevolking sterken in haar verzet tegen de militaire verdrukking. Het station van Limburg is bezet. Er werd beslag gelegd op twee reizigerstreinen. DE ENGELSCHE KABINETSRAAD. De politieke gebeurtenissen ontwikkelen zich slechts zeer langzaam. De besprekingen die Curzon en Baldwin heden hebben gevoerd be- Maar er staat zeer beslist de auto,die van den Beukenhof kwam. We gaan er heen, in ieder geval. Vijf minuten later waren zij gereed. Antoon van Gielen zelf stuurde den lichten auto, die uit de garage gehaald was. Frits Werner zat naast hem. Zij gaven den portier last goed uit te zien, opdat in hun afwezigheid niemand het huis zou binnendringen. Weest u maar gerust, heeren, zeide man grimmig. Er komt niemand door den tuin, of ik jaag hem een kogel door zijn lijf. Toen reden zij weg. Het ging in pijlsnelle vaart over den donkeren weg. De lampen van den auto wierpen een hel schijnsel voor zich uit, maar opzij staarde men in sombere duisternis. De beide vrienden hadden afgesproken, dat men eerst rij den zou naar het kantoor teRenswou- de om daar nadere bijzonderheden te vragen. En het dorp was zeer spoedig bereikt. De directeur was nog op.Feitelijk verwachtte hij niet anders dan dat men van den Beukenhof zou komen. Op de vragen, die van Gielen hem stelde, ant woordde hij Ja, ziet u, ik weet natuurlijk ook niet precies wat er gebeurd is, maar een uurtje geleden had ik mijn collega uit Veldhoven hier aan het toe stel. Hij deelde mij mee, dat dicht bij zijn stand plaats een auto-ongeluk gebeurd is. perkten zich tot, vertrouwelijke conversaties met hun collega's die het met de algemeene strekking der buitenlandschc politiek van het kabinet niet eens zijn. Nog steeds blijft het een raadsel hoe de houding der Die Hards in het kabinet tenslotte zal zijn als Vrijdag in den kabinetsraad de be antwoording van de Fransche en Belgische nota aan de orde komt. Wel is er sprake van dat ook morgen kabinetsraad zal Worden gehouden, doch daar zoowel Lord Derby als Robert Cecil nog buitenslands zijn zal het kabinet zich dan ver moedelijk alleen bezighouden met interne aan gelegenheden en met de publicatie van de ge- dachtënwisseling met Brussel en Parijs. Ook het feit dat eerst heden het antwoord van Japan is ontvangen maakt het waarschijnlijk dat de be spreking der buitenlandsclie politiek niet voor morgen zal plaats hebben. Intusschen gaan er geruchten dat men van Belgische zijde een soort bemiddelingsvoorstel voorbereidt, en zich daarbij meer op het Engel sche standpunt stelt. Dit gerucht Werd heden morgen van verschillende zijden verbreid. GRIEKENLAND. Betreffende het gevaar voor het uitbreken van een tegenrevolutie in Griekenland, wordt uit Saloniki bericht In het geheele land bemerkt men voorteekenen, dat weldra ernstige onlusten zullen uitbreken. Het middelpunt der beweging zal ditmaal waarschijnlijk Saloniki zijn. Er wor den uitgebreide maatregelen getroffen, teneinde den voorgenomen staatsgreep te Verhinderen. De metropolitaan van Athene in alle vertegen woordigers der bevolking, manen tot rust en kalmte. De meeningsverschillen tusschen de aanhangers van Venizelos en de republikeinen zijn echter dermate verscherpt, dat ieder oogen blik een burgeroorlog kan uitbreken. Tengevolge van de plotselinge daling der Grieksc.he valuta zijn de levensmiddelenprijzen schrikbarend gestegen. De ontevredenheid onder de bevolking is zeer groot. Te Saloniki is het dezer dagen zelfs tot min of meer ernstige de monstraties gekomen. Een menigte arbeiders zijn de beurs binnengedrongen. Ook te Athene hebben de demonstraties van de bevolking groote afmetingen aangenomen en Jeidden hier en daar tot ongeregeldheden. De bevolking beschuldigt de regeering, dat zij den val der valuta niet heeft kunnen verhinderen en het land naar den ondergang voert. Alle bank gebouwen waren tijdens de demonstraties ge sloten.Een afvaardiging begaf zich naar kolonel Plastyras, teneinde dezen van den toestand op de hoogte te stellen. Hij ontving de afgevaardigden echter zeer onvriendelijk en dreigde, de straten door de troepen te zullen doen ontruimen, indien de bevolking zich niet rustig gedroeg. Voor het oogenblik is de rust hersteld, doch men ontveinst zich* niet, dat dit slechts een schijnbare rust is. HARDING'S BEGRAFENIS. De Amerikaansche regeering heeft bepaald, dat gedurende de rouwplechtigheid in het Kapi- tool algeheele stilte op Amerikaansche gebied moet heerschen. Alle arbeid zal worden gestaakt en zelfs de Amerikaansche chepen op zee zullen gedurende vijf minuten de machines stopzetten. AMERIKA EN MEXICO. Een van de eerste belangrijke ambtshandelin gen, die president Coolidge wachten, zal zijn het hechten van zijn goedkeuring aan de overeen komst, welke, naar verluidt, tusschen Amerika en Mexico is tot stand gekomen.Volgens het getrof fen ao.coord verbinden de beide landen zich tot _Kwam het mededeclen in opdracht van den een of ander. Weineen, u moetrne goed begrijpen. Wat ik u gezonden heb is een particulier bericht. U begrijpt op de kleine kantoren vervelen we ons 's avonds nog al eens en dan roepen we vaak el kaar op en onderhouden ons met elkaar. De collega van wien ik u sprak, vertelde me van dat ongeluk. Hij dacht natuurlijk niet, dat ik er veel belang bij stelde, omdat hij niet weten kan, dat ik u ken. Toen hij vertelde, dat de verongelukte auto van het landgoed de Beukenhof, gekomen was, heb ik gemeend u misschien een dienst te bewijzen door u een briefje te zenden. O ja, we zijn er u dankbaar voor. Maar weet u wel zeker, dat er sprake is van twee inzittenden behalve den chauffeur. O ja, dat weet ik heel zeker. De kwestie is, zeide Frits Werner,dat de vader hier van mijnheer van Kielen van avond op den Beukenhof geweest is en terug gereden is. We vreezen dus zeer, dat het zijn auto is. Maar hij was zeer beslist alléén, hij had niemand bij zich Daarom hopen wij nog, dat er een vergissing in het spel moet zijn en het dus zijn auto niet is. De postdirecteur haalde de chouders op. Daar weet ik natuurlijk niet van, zei hij, ik heb u geschreven, wat ik zelf vernomen heb. Maar wilt u uw collega te Veldhoven nog even voor het toestel roepen en nadere inlichtin- het 1 eekenen Van een verdrag, nadat de regeering der Vereênigdé Staten de Mexicaansche regeering heeft erkend. De onderhandelingen, welke, zooals bekend, in de stad Mexico werden gevoerd, werden opgeschort in verband met het overlijden van president Harding. Men verwacht, dat de on derhavige overeenkomst Zaterdag as. zal wor den geteekènd en dat dan de Amerikaansche gedelegeerden naar Washington zullen terug- keeren. ALLERLEI. Volgens een te Rome loop end gerucht zou Mussolini zich in verbinding gesteld hebben met Coolidge, den nieuwen president der Vereenigde Staten om hem te Verzoeken zijn invloed op Engeland en Frankrijk aan te Wenden, teneinde een oplossing te verkrijgen van het Roergeschil en de kwestie der schadevergoeding, waarvan het slepend blijven Europa naar den ondergang voert. Mussolini heeft de algeheele medewerking van Italië toegezegd, als Coolidge tot interventie zou willen overgaan. Uit de verslagen omtrent het reizigers verkeer te Londen gedurende de Bank holiday, Zaterdag, Zondag en Maandag 1.1., blijkt, dat Ï5 millioen personen vervoerd Werden zonder dat 'eenig incident van bcteekenis voorviel. Uit Titsikar, in Mantsjoerije, wordt ge meld, dat op bevel van de plaatselijken militairen gouverneur 750 Chineesche roovers zijn afge maakt door soldaten. De gruweldaad vond plaats in de kazerne en soldaten volvoerden het hun gegeven bevel. De 750 slachtoffers waren gekozen uit 1200 roovers die zich kort te voren aan de troepen hadden overgegëven. Teixeira Gomez, de nieuwe president van de Portugeesche republiek, wiens verkiezing wij dezer dagen gemeld hebben, heeft reeds groote diensten aan zijn vaderland bewezen. Hij heeft Portugal vertegenwoordigd op de vredesconfe rentie na den oorlog, op de conferentie te Genua en in den Volkenbond. Gomez moet een bekwaam diplomaat zijn hij heeft ook als schrijver naam gemaakt. Dor len October treedt hij in functie. Op het oogenblik is hij gezant van Portugal te Londen. Poincaré heeft te Parijs lord Robert Cecil en vervolgens Bran ting ontvangen, die Engeland en Zweden in denVolkenbond vertegenwoordigen. Uit Boedapest 50 leden van het Hongaar- sche parlement zullen deelnemen aan de inter parlementaire conferentie te Kopenhagen. De rector der universiteit te Gent is afge treden. De Franschgezinde hoogleeraren hebben reeds lang met een soort sabotëering der wet op het taalgebruik aan de Hoogeschool gedreigd. Waarschijnlijk is dit ontslag het begin van die actie. Gisteren heeft prof. Pirenne, die een der leiders is van de opstandige professoren, een onderhoud gehad met den koning. De Spaansche Ida den deelen mede, dat de ministerraad eenstemmig het voorstel van de militairen commandant van Melilla, generaal Martinez Anido heeft verworpen, om een offen sief tegen Alhucemas in Marokko te beginnen. Binnenland. Het jubileum van de Koningin. Op 16 dezer zullen de Nederlandsche padvin ders de Koningin huldigen op de heide bij Astel. H. M. geeft beloofd, daarbij persoonlijk tegen woordig te zullen zijn. Behalve troepen uit alle deelen des lands, zullen aan de huldiging een Zwitsersche en een Engelsche troep deel- gen vragen. Zeker wil ik dat. Wacht u een oogenblik. De directeur kwam spoedig terug. Hij weet er ook niet meer van, dan men hem verteld heeft. En er is hem gezegd, dat de auto van den Beukenhof kwam. Maar er zaten zeer beslist twee personen in behalve de chauf feur. Dan rijden we er maar dadelijk heen, zei Werner. En weldra suisde de auto in razende vaart over den donkeren en eenzamen weg. Ze spraken onder den rit niet veel. Ieder was met zijn eigen gedachten bezig, bang als liet ware om die voor den ander uit te spreken. Was de auto verongelukt waarin de bankier gezeten was En zoo ja, zou bier dan alleen van een ongeluk sprake moeten zijn. In gewone omstandigheden zou men niets anders veronder stellen. Maar dacht men niet onwillekeurig terug aan wat er gebeurd was, toen zij de eerste maal naar den Beukenhof reden. Toen had, wanneer de chauffeur niet zoo oplettend geweest ware, ook gemakkelijk een ongeluk kunnen gebeuren. En het zou zeer waarschijnlijk een ongeluk ge weest zijn met opzet veroorzaakt. Moest daarvan nu opnieuw sprake zijn Men zou het spoedig weten, want Antoon van Gielen liet zijn wagen ïnet groote snelheid loop en. -Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1