Het geheimzinuige raadsel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. Vraagt ons Geschenkenalbum 46ste Jaargang. Vrijdag 10 Augustus 1923. No. 13715 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. AdvertentiSn 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitculandsch Nieuws. HET HERSTEL. In de gister gehouden voltallige kabinetszit ting te Londen onder voorzitterschap van Bald win werd voortgegaan met de behandeling dei- kwesties betreffende de schadeloosstelling en de Boer. Reuter verneemt, dat het niet juist is te mee- nen, dat Engeland Duitschland uit den chaos wil helpen, waarin het zichzelf gebracht heeft. Engeland is echter niet bereid, Duitschland te adviseeren, het lijdelijk verzet onvoorwaardelijk op te geven. De Engelsche regeering neemt vol strekt geen deel aan de Roerbezetting en kan daarom geen speciaal standpunt ten deze in nemen, ook niet aan de zijde harer geallieerden. Vernomen wordt, dat er geen onmiddellijk uitzicht bestaat op afzonderlijke onderhande lingen tusschen Engeland en Duitschland, maar het zou niet juist zijn te zeggen, dat de mogelijk heid van een afzonderlijkantwoord uitgesloten is,hoewel deEngelsche regeering niet onmiddellijk voornemens is iets te doen, dat de betrekkingen tusschen Engeland en Frankrijk zou bemoeilijken In Britsche officieele kringen is men nog steeds van oordeel, dat er een antwoord moet gezon den worden op het Duitsche aanbod en zou men de voorkeur geven aan een gemeenschappelijk antwoord der geallieerden. Met betrekking tot de Britsche nota aan Frankrijk, welke het Britsche kabinet gister in behandeling had, voorspelt de „Westminster Gazette" dat Poincaré een nauwkeurig met re denen omschreven verklaring zal ontvangen in zake de punten, welke hij naar voren heeft ge bracht ten aanzien van het bedrag, dat Engeland van Duitschland eischt en de wijze waarop de Britsche regeering zich voorstelt de kwestie der intergeallieerde schulden te regelen. (Gisteravond is het kabinet nog gereed ge komen met de opstelling van de grondttekken van bedoelde nota, welke weldra zal worden verzonden. DE REDE VAN CUNO. Persstemmen. De Fransche bladen beschouwen de rede van Cuno als een uitdaging aan Frankrijk en België, terwijl zij, volgens de pers, niet minder getuigenis aflegt van de groote verwarring, waarin het Duitsche kabinet zich bevindt. De bladen achten de vastberadenheid van Frankrijk en België volkomen gerechtvaardigd. De Temps" wijst ook nog op het risico, dat de Duitsche inschrijvers op de leening loopen, daar deze in strijd is met het vredesverdrag. Met betrekking tot de gisteren door den Duil- schen Rijkskanselier, dr. Cuno, gehouden rede voering, is de algemeene opinie te Londen, dat deze rede overeenstemming tusschen Frankrijk en Groot-Brittannië eerder gemakkelijker dan moeilijker maakt. Cuno heeft het lijdelijk verzet in het Roer gebied, hetwelk in het Britsche ontwerp-ant- woord werd afgeraden, aangewakkerd. Dit kan de positie Van het Duitsche volk alleen maar moeilijker maken. Onverschillig hoe men ook moge denken over de Roerbezetting als methode voor het verkrijgen van schadeloosstelling, is men toch algemeen van meening, dat Duitschland door zijn eigen nalatigheid een ander in de Roer haalde en hem er nimmer Weer uit zal krijgen door koppig te blijven. Een houding van bereid willigheid zou het Duitsche volk veel meen- baten dan een houding van hoogmoed, Welke steeds voor den val komt. De Belgische pers is ook over de rede van Cuno slecht te spreken. 32 Het ongeluk had plaats gevonden bij Veld hoven, een klein dorpje en toen men dit bereikt had, werd voor een café daar stilgehouden, waar van de bewoners al was het vrij laat. nog niet naar bed waren. Men wist daar waar het onge luk gebeurd was. en ook, waar de gewonde was binnengedragen. Een van de zoons uit het huis wilde wel met, de heeren meerijden, om hen te wijzen, waar zij zijn moesten. Menbehoefde geen vijf minuten meer te rijden toen hij een groote boerenhoeve aanwees. Idier is het, zeide hij,Twintig meter verder is het gebeurd. De auto ligt er nog. Die zien we later wel. We zullen eerst hier binnengaan. In de boevenhoeve troffen zij den eigenaar en zijn vrouw in het woonvertrek. Idier zijn een paar heeren, zeide hun bege leider, die naar den gewonde komen infor- meeren. Ja, wie is het vroeg van Gielen dadelijk. We kennen hem niet, mijnheer, zei de boer. De gewonde ligt in de achterkamer, de dokter en een liefdezuster zijn bij hem. De debatten, die gister in de Duitschen Rijks dag op de rede volgden, stonden alle in het teelten van 't stellen van eischen, om alles te probeeren, dat er in de hachelijke toestand spoedig een gun stige wending kome. De Duitsche pers begroet de rede van den rijkskanselier met welwillendheid. IN HET BEZETTE GEBIED. In verband met den aanslag op de spoorbaan Essen-West-Mülheim hebben de bezettings autoriteiten in een gedeelte van Essen voor acht dagen het tramverkeer en alle naehtverkeer van 8 uur 's avonds tot 5uur 's morgens verboden. De Franschen eischen, dat het hoofdcommissariaat van politie een onderzoek zal instellen. Indien dit uiterlijk 31 Augustus geen resultaat heeft opgeleverd, zullen andere maatregelen worden ge nomen. DE DEBAKLE VAN DE MARK. Uit Hamburg verluidt De arbeiders aan de verschillende werven langs de kust zijn een loon- actie begonnen. Zoo eischen de arbeiders te Stettin een toe slag van 5 millioen mark per man. Aan andere werven eischen de arbeiders voor het, wegens de geldmiddelenschaarschte nog niet ontvangen deel van hun loon, een waardeverminderingstoeslag van 50 Reeds op 4 Aug. legden de arbeiders van de Hamburger Sc.hiffahrt Gesellschaft m Wilhellmsr burg het werk neer. De directie besloot daarop het bedrijf stil te leggen. Eenzelfde besluit werd genomen door de firmaBlum undVoss waar cfe ra- beiders ook in staking gingen. BELGIE. De Senaat heeft gisteravond de besprekingen beëindigd over het verzoek van den procureür- generaal, hem te machtigen tot vervolging over te gaan van de socialistische Senaatsleden Renter en Fraiture, die als leiders van het Syndicat, Na tional de jongste spoorwegstaking hebben ge leid. Verschillende artikelen van het strafwet boek, en met name die, welke de belemmerin gen van de openbare diensten ftetrefl'en, hebben op dit geval betrekking. Het verzoek van den procureur-generaal is door den Senaat toegestaan met 73 tegen 40 stemmen. SPANJE. Met het oog op een kabinetscrisis in verband met de Marokkaansche kwestie, is de koning van Spanje gister uit Santander in de hoofdstad teruggekeerd in een auto, die hij zelf bestuurde. ZUID-IERLAND. Het Parlement is gister ontbonden. De ver kiezingen zijn vastgesteld op 26 dezer. GRIEKENLAND. Volgens te Rome ontvangen berichten uit Athene is er in Griekenland een revolutionaire beweging uitgebroken. De oorzaak daarvan is nog niet met zekerheid bekend. Sommige berich ten spreken van een monarchistische beweging, andere schrijven de oorzaak toe aan de ontevre denheid van de bevolking, die den heerschenden nood aan de regeering wijt. Flet centrum van de beweging bevindt zich te Saloniki, waar ook het plaatselijk garnizoen in opstand is gekomen, doch te Athene en in andere steden zijn er eveneens onlusten uitgebroken. DE UITVAART VAN HARDING. Dé trein met het stoffelijk overschot van Har- ding is gister te Marion, in Ohio, Flardings ge- Ik denk, dat het mijn vader is, zei van Gielen, ik zal er heen gaan. De boerin riep Uw vader, mijnheer o maak u maar niet ongerust. De dokter zegt, dat het zoo heel erg niet met hem is. Komt u maar mee. Terwijl Antoon van Gielen haar dadelijk volgde zeide Frits Werner En het lijk van den chauffeur Dat ligt in het koetshuis. Wilt u hem zien Ja graag, als het kan. De boer stak een lantaarn aan en met* z'n beide gingen zij de voordeur uit over de donkere plaats naar een soort koetshuis. Daar lag het lijk. het was, Werner zag dat direct, inderdaad het lijk van den trouwen chauffeur van den bankier. Blijft dat zoo hier liggen vroeg hij. De burgemeester wil het nog laten afhalen en naar het lijkenhuisje brengen, zie de boer, ja, ja, het is wel treurig. Werner wierp nog een laatsten blik op het lijk en prevelde een gebed voor de zielerust van den ongelukkige. Toen gingen zij naar de boerderij terug. Ja, ja, zéi de boer, dat is een vreemde geschie denis bovendien. Vreemd, waarom Wel, ik geloof nooit, dat 't, een gewoon auto ongeluk is. Zoo. En waarom niet Ja, ziet eens, een klein eindje verder maakt de Aan onze Lux-verbruikers deelen wij hier door mede. dat de bekende Lux-uitknipsels vanaf heden tot 31 December 1923 geldig zullen zijn. ter verkrijging van alle ge schenken, voorkomende in den Sunlight- en Vim-Catalogus. Sunlight-. Lux- en Vim-uitknipsels zullen dus van nu af aan, door elkaar, geldig zijn ter verkrijging van geschenken boorte en woonplaats, aangekomen. Een groote menigte was daar bijeen om hem eer te bewijzen De kist werd gebracht naar de woning van Harding's vader, waar het publiek gelegenheid kreeg om haar te aanschouwen. Het lijk wordt voorloopig bijgezet in een grafkelder, tot het Mausoleum gereed zal zijn, waar het een defini tieve rustplaats zal vinden. weg een scherpen draai. Nu daar zijn een tijd geleden boomen gehakt, die er nu langs den weg liggen. En van die boomen is op den weg getrokken. Hé Dus dat zou met opzet gebeurd kunnen zijn. Waarom denkt ge dat Wel u hebt toch ook zeker in de courant' gelezen, de vorige week van den moord op dien geleerden professor. Ja, zeker, zei Werner, maar. wat heeft dat hier mee te maken. Nu ge zult toch ook wel weten, dat die pro fessor met zijn dochter en nog een paar heeren dien avond van zijn dood naar dat buitengoed hij Renswoude is gereden. Ja, ja, dat weet ik natuurlijk, maar vertel verder. Nou, toen lag er ook een boom dwars over den weg. En weet u, dat dit was op dezelfde plaats. Werner zette groote oogen op. Wat zegt ge, riep hij, je meent dat dit ongeluk op dezelfde plaats gebeurd is, waar de auto toen terugkeerde. Ja, maar die kwam van de andere zijdeVVij hebben daar toen niets van gemerkt, maar wel den boom over den weg gevonden den volgenden morgen. Later hoorden wij ervan er is hier toen later een onderzoek ingesteld. En we la zen het ook in de courant. Juist, zei Werner, ja, dat is wel vreemd. DE FASCISTEN EN ZUID-SLAVIE. Italiaansche fascisten hebben de demarcatie- lijn in de Alpen overschreden en een huisje op den top van den Triglano met de Italiaansche kleuren beschilderd. 1 De Zuid-Slavische minister van buitenland- sche zaken heeft in verband hiermede bij de Italiaansche regeering stappen gedaan en maat- 1 Iet. was te meer vreemd voor hem, daar de heele theorie, die hij zich over de aanslagen op professor Evan had opgebouwd, hiermede te niet gedaan werd. Immers ondanks alles ver dacht hij den bankier in die aanslagen de hand gehad te hebben. Maar als hier voor de tweede maal op dezelfde plaats men getracht had een auto te doen verongelukken, dan lag toch de conclusie voor de hand, dat dezelfde schurk dit gedaan zou hebben. Maar dat kon dan toch in geen geval de bankier zijn, die thans het slachtoffer was van den lagen misdadiger. Er is nog meer dat erg vreemd lijkt, zei de boer nu. Zoo, wat dan vroeg Frits Werner. Wel, de mijnheer, die gewond is, had nog iemand meer bij zich in den auto. Is het waar. En waar is deze dan Ja, dat is het vreemde. Die mijnheer kwam ons waarschuwen, dat het ongeluk gebeurd was'. Hij was zelf ook gewond, hij had een paar glasscher ven in zijn gezicht gekregen. Hij meende, dat de chauffeur en' de andere beiden dood zouden zijn. Ik ben er met de beide knechts dadelijk heengegaan, terwijl hij zich afwasehte hier en zich zelf verbond. Wij brachten eerst den ge wonde hierheen. Toen was hij reeds verdwe nen. Was hij weg (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE LEVERS ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAARD1NGEN P] Fabrikanten van SUNLIGHT en VIM.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1