regelen genomen om elke interventie der Slo- weensche. nationale organisatie Jg voorkomen. ALLERLEI. Uit Parijs De Kamer voor Crinrineele Aangelegenheden van het Hof van Cassatie heeft het beroep van de fabrieksdirecteuren Krupp von Bohlen, Bühne, Hartwig en Oester- land verworpen. In het desbetreffende besluit wordt gezegd, dat de buitenlandsche bezette gebieden, zelfs die na den oorlog bezet zijn, voor de bescherming der openbare belangen volgens art. 63 van het militaire strafwetboek als vijan delijk gebied zijn te beschouwen. Ook is het beroep verworpen van den tot zeven maanden gevangenisstraf veroordeelden bedrijfs- raad Muller (wegens het zelfde feit als genoemde fabrieksdirecteuren Uit Berlijn. Er dreigt weer een nieuwe moei- lijkheidvoorhet economische leven inDuitschland Naar alle waarschijnlijkheid zouden heden de typografen in staking gaan. Daardoor zullen de dagbladen niet kunnen uitkomen en bovendien zal door deze staking ook de bankbiljettenpers stilstaan. Uit Londen. Het aantal werloozen op 30 Juli bedroeg 1.195.000 of 10.700 meer dan in de voorafgaande week, maar 20.278 minder dan in het begin van het jaar. Uit Berlijn. Als eerste gevolg van de ten behoeve van het transport van levensbehoeften aangekondigde beperking van het personen-ver keer zullen de sneltrenen BerlijnMünchen en BerlijnAltona uitvallen. Binnenland. I)e nieuwe minister van financiën. H. Colijn werd in 1869 te Haarlemmermeer geboren. Zijn loopbaan in Nederland dateert van 1909 toen hij tot lid der Tweede Kamer werd gekozen. Tevoren was hij in Indië ad viseur voor de bestuurszaken der Buitenbezit tingen geweest, daartoe uitverkoren na zijn optreden als luitenant en kapitein derinfanterie en als civielgezaghebber inAtjehtijdensvanHeut's bewind. Van 1911 tot 1913 was Colijn minister van Oorlog, de reorganisatie van het veldleger kwam in dien tijd tot stand. Op het minister schap volgde de benoeming tot directeur der Bataafsche Petroleum-Maatschappij. In 1920 werd Colijn tot voorzitter van het centraal comité der Anti-Rev. Partij als opvolger van dr. Kuyper gekozen en kort daarna benoemd tot leider van ,,De Standaard". Colijn was destijds lid der Eerste Kamer, in 1922 kwam hijweder in deTwee- de. De textielindustrie. De Vereeniging van Wollenstoffenfabrikanten te Tilburg heeft de nadere bespreking met de hoofdbesturen der textielorganisaties over loons verlaging eenigen tijd verschoven, zoodat die verlaging in elk geval is uitgesteld. De Tilburgsche Katoenspinnerij had bekend gemaakt, dat met ingang van 2 Aug. de loonen zouden verlaagd worden.Na een bespreking met de besturen der organisaties is de beslissing echter eenigen tijd uitgesteld. De Staatsbegrooting. Een bericht over de 140 millioen tekort op de begrooting 1924 verdient eenige toelichting. Op zich zelf is 't juist en het tekort was aanvan kelijk zelfs nog grooter, nl. 147 millioen, waarna het tot 140 is teruggebracht doordien er nog 7 millioen meer uit de middelen bleek te halen. Doch naar het Hbld. meent te weten is de be grooting in tegenstelling tot wat gebruikelijk is, nog steeds niet bij den Raad van State ingediend, zoodat er zeer waarschijnlijk nog wel wat. op besnoeid zal worden. Te meer nu de onderhande lingen tusschcn de Regeering en den heerColijn hebben geloopen over zeer practische bezuini- gingseischen van den heer Colijn (het blad hoorde o.a. een cijfer noemen van tientallen millioenen opsalarissen) op alle andere punten. Men zal zich trduwens herinneren dat de heer Colijn ten vorigen jare betreurd heeft dat de Regeering niet reeds vóór de verkiezingen een ingrij pend bezuinigingsplan had ontworpen en bekend gemaakt. Zonder dat zulk een plan vaststaat zal de anti-rev. leider dus zeker de portefeuille van Financiën niet aanvaarden. Ambtsgewaad voor vrouwelijke Kamerleden. De firma C. Farwick-Ariëns te 's-Hertogen- bosch heeft den heer Herman Moerkerk aldaar een ambtsgewaad voor vrouwelijke Kamerleden laten ontwerpen. De firma is daarbij uitgegaan van de gedachte, stoffage en garneering in over eenstemming te brengen met 't bestaande ambts gewaad voor leden van de Eerste en de Tweede Kamer. Dit ontwerp-ambtsgewaad is thans aan geboden aan den voorzitter der Tweede Kamer met verzoek, het voor de leden ter visie te leggen met een punt van bespreking te doen uitmaken in de Tweede Kamer. Het regeeringsjubileum van de Koningin. De regeering heeft tot de kerkgenootschappen van alle gezindten hier te lande het verzoek ge richt, op Woensdag 5 September de 25-jarige regeering van de Koningin op plechtige wijze kerkelijk te herdenken. De Zomertijd. Het moet in de bedoeling van de regeering liggen, den zomertijd in Nederland te doen ein digen tegelijk met het einde van den zomertijd in enkele andere landen, waarschijnlijk tusschen 6 en 8 October. Colijn's opvolger in de Kamer. Indien de heer Colijn, na zijn benoeming tot Minister van Financiën voor zijn Kamerlidmaat schap zal bedanken, wordt zijn opvolger in het parlement de heer'II. A. Leehstra, te Hasker- horne. lid der Provincieele staten van Fries land. Uit de Pers. De benoeming van Colijn tol minister van financien. „De anti-rev. partijleider is een moedig man zegt de liberale ,,N. R. Gt." en voegt hier aan stonds bij „het is gelukkig, clat, ons land op het oogenblik nog zulke moedige mannen telt. Im mers, de crisis, waarvoor deontslagaanvrage .van Jhr. De Geër het land heeft gestéld,is'dè crisis van de Nederlandsche financiën, die door het besluit van den heer De Geer in een acuut sta dium was gekomen. En er behoort heel wat moed en energie toe, aan het ziekbed onzer financiën als de reddende heelmeester te durven optreden. Dat de leider der anti-rev. partij en oud minister van Oorlog, de heer H. Colijn, den afgetreden minister de Geer aan het Departe ment van Financiën zal opvolgen meent de „Tijd' is de gelukkigste oplossing van de hangende crisis en een versterking van het Kabinet-Ruys. Want niet alleen neemt het een bekwame, krach tige en invloedrijke persoonlijkheid in het Mi nisterie op, doch, te oordeelen naar de politieke antecedenten van den heer Colijn, zal nu met een consolidatie der samenwerking van de christelij ke partijen niet alleen het vlootprogram zijn beste kansen krijgen, maar tevens het perspectief van het regeeringsbeleid, ten aanzien der be zuiniging, op de rijksuitgaven en verhooging van de rijksinkomsten, nog vaster vormen aannemen. De linksche pers, zal indien zij haar kleine, oppositie wil laten varen en niet langer huichelen openlijk een •gelukwensch tot het Kabinet-Ruys moeten richten, nu aan haar vurigen wensch is voldaan, tijdens de Kabinetscrisis van 'den vorigen zomer uitgesproken, dat de heer Colijn in het nieuwe Ministerie mocht treden en daar de bezuinigingsplannen voltrekken, Welke men hem toeschreef." De „Rsb." meent dat door het feit dat de heer Colijn bereid is gevonden de portefeuille van Financiën te aanvaarden aan deze geheel on verwachte crisis een eind is gekomen op een wijze, die verdere gevolgen met zich zal brengen dan een wisseling van persoon. Het ziet in deze oplossing der crisis een wijzi ging in de signatuur van het kabinet, en wel zoodanig, dat ze neiging gevoelt om thans te spreken van derde ministerie-Ruys de Beeren- brouck. Want dat de heer Colijn zich in het kabinet zal laten gelden en niet alleen als voorstander van de Vlootwet achter de groene tafel is gaan zitten, mag ongetwijfeld zonder nadere toelichting worden aanvaard. Trouwens, het feit dat de besprekingen met den heer Colijn meer dan 14 dagen hebben ge duurd, wijst ook wel in die richting. Reeds het vorige jaar heeft de anti-revolution- naire pers er op gewezen, dat de leider van het kabinet niet moest zijn de man van het Torentje maar die van den Kneuterdijk, en het was de heer Colijn zelf, die in zijn ietwat sensatiewekken- de begrootingsrede een nieuw financieel plan schetste, na vooraf verklaard te hebben dat de bezuinigingen van het kabinet geheel onvoldoen de waren en hij niet langer dan een jaar dit finan cieel program zou kunnen steunen. De heer Colijn betoogde toen reeds de nood zakelijkheid, dat onze uitgaven, die 615 millioen bedroegen, minstens met 150 millioen naar be neden moesten, zonder dat er van een belasting verlaging sprake kon zijn. „Zijn wij góed ingelicht, aldus het blad, dan heeft minister De Geer dit resultaat lang niet bereikt, ondanks vérstrekkende bezuinigings maatregelen, die reeds in eigen kring ernstig de vraag deden stellen, of men niet reeds te ver was gegaan. De heer Colijn zal nu die taak overnemen, die voor een bekwaam financier als den heer De Geer te zwaar was. Maar we krijgen nu niet in de allereerste plaats een financier op den Kneuterdijk, maar een dic tator, een man die ongetwijfeld in regeerkracht zal aanvullen Wat den lieer De Geer ontbrak. In de „Ned." Wekt, minister De Geer op zijn opvolger zonder vóóroordeel aan het werk te zien gaan.De Engelschman vertolkt bij dreigend gevaar van een buitenlandschen vijand zijn gouvernementeele houding in een Right or wrong, my country Er zit daarin, hoewel het woord misbruikt kan Worden, een element van kracht. Toegepast op ons geval, zou men kunnen zeggen Wie den draak van onzen zorgvollen financieelen toestand met succes te lijf gaat, verdient steun, ook al kiest hij ten deele andere wegen dan die ons de beste zouden Voorkomen. In die gemoedstemming wil ik mijn opvolger zien optreden. En naar ik vertrouw, velen met mij." De „Maasbode" laat zich o.a. als volgt uit „Ongetwijfeld zal deze oplossing der financiën- moeilijkheden in den lande met een gevoel van bevrediging worden ontvangen. Als financieel deskundige bij uitstek zal hij zijn erkende talen ten niet zonder vrucht ten dienste stellen van de publieke zaak, als doortastend bestuurder schijnt hij bovendien in den chaos van het oogenblik de juiste man op de juiste plaats,al vraagt men zich met het oog op den uiterst precairen toestand af, of zelfs hij tegen de bergen-zware moeilijk heden zal blijken opgewassen te zijn. Want de combinatie van een ingrijpend zuinig- beheer met de uitvoering der Vlootwet lijkt zoo uiterst delicaat, dat zij ons bijna niet te Verwezen lijken toeschijnt." Stads- en Gewestelijk Nieuws. Cehtraal hiildigiiigs-cojinté 1898-1923. Naar men Weet bestaat het plan om H. M. de Koningin op haar a.s. regeeringsjubileum offi cieel namens het geheele Nederlandsche volk een waardige hulde te brengen. Op 6 September a.s. zal op den Dam te Amster dam gehouden worden deze Nationale Hulde- betooging, gevormd door afvaardigingen van vereenigingen, waarbij het Nederlandsche Volk in al zijn geledingen en uit alle Provinciën hulde en dank zal brengen aan H.M. de Koningin. Tegelijkertijd en in harmonisch verband zal 'H.M. ten paleize het nationaal Huldeblijk Worden aangeboden. H. M. heeft te kennen gegeven deze betooging van heel Haar Volk op hoogen prijs te stellen. Elke vereeniging zal voor de eigenlijke betoo ging en opstelling op den Dam in de gelegenheid zijn voor H.M,, die ziph daartoe op het balkon van het paleis zal ophouden, te defileeren. De aangifte hiertoe is opengesteld tot 17 Aug. Aan H.M. zal een oorkonde worden aange boden en mede een Album melding makende van alle deelnemende Vereenigingen. Men zal kunnen reizen met extra-treinen. De ze worden door het Centraal Huldigings-Comité 'voor het geheel land besproken. Door Zuid-Holland loopt een extra-trein Lage- Zwaluwe-Dordt-Rotterdam-Delft-den Haag- Lei den naar Amsterdam. Ieder reist nu vanaf het station aan een dezer lijnen (liefst kieze men een hoofdstation, om den trein zoo Wéinig mogelijk te doen stoppen), Vanaf het station, waar men op den extra-trein stapt, reist men op eenkaartje vooraf door het Huldigings-Comité toegezonden, de reis naar dat station van instappen in den extra-trein regelt en betaalt ieder afzonderlijk. Men kan alleen 3e klasse reizen. De reiskosten bedragen voor de extra trein 56 pet. van de normale tarieven. Men zendt dus vóór 17 Aug. het reisgeld voor den extra-trein naar Zeestraat 55, den Haag, giro 90210. Van af het station van woonplaats naar het station waar men op den extratrein stapt kan men ook, tegen vertoon van het biljet voor den extra-trein, voor 56 pet. van het normale tarief reizen Maar dit kaartje neemt ieder dus zelf op den dag van afreis. Men behoeft niet met den door het Comité be sproken extra-trein te reizen. Men kan op eigen gelegenheid gaan. Ieder bedenke echter dat alle vervoermiddelen op dezen dag over-bezet zullen zijn. Bovendien, wanneer men per extra-trein reist, reist men in den extra-trein goedkooper Wie niet met den eXtra-trein wil reizen, kan dit doen. Van elke deelnemende vereeniging of afdeeling eener landelijke vereeniging wordt een minimum bijdrage van f 2.50 ingewacht Elk getal is welkom. Dus ook wanneer een vereeniging sléchts door één persoon, met of zonder vaandel zich doet Vertegenwoordigen, wordt dit zeer op prijs gesteld. Op den Dam is slechts ruimte in verband met de beslissingen van den hoofdcommissaris van Politie voor 13.000 menschen. Aan ieder deelnemer wordt vooraf 'n onderschei dingteeken toegezonden, dat voor de goede orde zichtbaar gedragen moet Worden. Zonder dit onderscheidingsteeken komt men niet op den Dam. Met het oog op het aan H.M. aan te bieden Al bum, vermeldende alle deelnemende Vereeni gingen, wordt men verzocht den naam hiervan duidelijk en volledig op te geven. De opgave voor deelneming geschiede ten spoedigste in ieder geval voor 17 Augustus. Er kan evenwel niet gegarandeerd worden, dat tot dien datum nog plaatsen op den Dam voor Zuid- Holland beschikbaar zijn. Wie het eerst komtgaat voor. Deze opgave moet worden gezonden naar Zeestraat 55, den Haag. Gevelversiering. Onderstaande circulaire is aan dén industriee- len middenstand verzonden Het comité, dat zich uit den georganiseerden Middenstand heeft gevormd ter viering van het Regeerings-Jubileuin in Schiedam kan er zich in verheugen, dat de deelname onder de winke liers zoo groot is, dat het houden van een etalage wedstrijd thans is verzekerd. Het is evenwel de bedoeling van het comité, dat ook de industrieele middenstand zal mede werken aan het welslagen van het geheel, waar voor een oproep werd gedaan voor deelname aan een wedstrijd in het versieren van den gevel. Het blijkt echter, dat hiervoor nog geen vol doende deelname is binnengekomen, hetgeen te wijten is aan niet voldoende publicatie. Wij noodigen u derhalve door dezen uit aan deze gevelversiering, hetzij met of zonder mede dinging aan den wedstrijd te willen mede doen. De voorwaarden zijn uiterst eenvoudig. Het is de bedoeling door een eenvoudige, maar passende versiering van den gevel met groen, vlaggen en met of zonder illuminatie het stads beeld te verhoogen gedurende de winkelweek. De beoordeeling is opgedragen aan een geheel onpartijdige en ter zake kundige jury, terwijl aan dezen wedstrijd eenige prijzen worden ver bonden Wij vertrouwen, dat U gaarne Uw medewer king zult verleenen. Jubileumfeesten in de Boterstraat. In de Bovenzaal van „Café Nationaal" daar toe gratis door den heer H.J. Vredebregt beschik baar gesteld, vergaderden gisteravond, onder voorzitterschap van den heer LI. A. v.d. Meer, de bewoners der Boterstraat. De vergadering, welke een feestelijk karakter droeg, werd opgeluisterd met piano en viool muziek van de heeren Th. Wielemans Jr. en B. Flakkert. Aan den ingang der zaal waren fraai „uitgevoerde plannen en teekeningen tentoonge steld, waaruit de vele aanwezige dames en heeren het inzicht kregen, dat ze de leiding in goede han den gegeven hadden, Breedvoerig werden nu ver schillende plannen besproken met het gevolg, dat aan den heer W. B. Scholten, G. Verboon- straat 5a de groen-en bloemversiering opgedragen werd. Het maken van twee eerepoorten enz. werd opgedragen aan den heer A. P.P. Roovers, Arch. Boterstraat 58, terwijl de heeren A. Fontijne Boterstraat 32 en N. Soeters Boterstraat 78, voor de electrische verlichting enz. zorg zullen dragen. Het belooft een prachtig geheel te worden. De voorzitter wekte tenslotte de aanwezigen op de vlaggen uit te steken en zorg te dragen, dat de feestdagen in de Boterstraat in alle opzichten zullen slagen; hij bedankte allen die hun ruime ruime gaven 'tmogelijk maakten zulke grootsche plannen uit te voeren, en ook de heeren B. Rak kert en Th. Wielemans Jr. voor hun pracht mu ziek. Brand. Hedenmiddag even voor 1 uur brak er door onbekende oorzaak brand uit in een materiaal- loods der borstelfabrielc van v.d. Burg en Muls, aan de Lange Haven. De vlammen grepen snel om.zich heen en door dat de brandweer nogal lang uitbleef, stond de loods weldra in lichte laaie. Hoe ernstig zich de brand ook liet aanzien, toen eenmaal de motor-spuit water gaf, was het vuur spoedig gedoofd, maar van de loods was niet veel meer over. Ook de nabij gelegen kegelbaan van „Musis" heeft nog door de vlammen geleden. Het. conflict bij Wilton. De afdeeling Rotterdam van de Federatie van Metaalbewerkers heeft gisteravond huishou delijk vergaderd met de bij Wilton's scheepswerf en Machinefabriek werkzame leden, maar7 aan leiding van de toegepaste arbeidsverlening en loonsverlaging. De leden spraken zich er voor uit dat algemeen verzet tegen dezen maatregel geboden was en droegen hetbestuurop te pogen tot samenwerking met de andere organisaties in de metaalindustrie te komen, ten einde een staking bij Wilton moge tijk te maken. Mocht men niet tot samenwerking komen dan zullen de leden der Federatie tóch sta ken, indien de andere organisaties zich ook voor staking verklaren. Ten slotte Werd het afdeelingsbestuur opge dragen bij de Landelijke Vakcentrale aan te dringen op agitatie tegen de bij Wilton genomen maatregelen. Een 30-tal nageljongens van 18 tot 21 jaar, zijn heden bij Wilton in staking gegaan als protest tegen de arbeidsverlenging. Bij het te 's-Gravenhage go- houden examen Engelsch L. O. slaagde o.m. H. J. Rondberg, alhier. Bij de op Zaterdag a.s. des n. m. 5 uur, op hetVulcaanterrein onder Vlaardingen te houden groote oefeningen van de Landstorm af deeling Vlaardingen I en II en Schiedam I en II zal ook worden deelgenomen door de Schiedam- sclie Roode Kruis Transport Colonne. UIT DELFT. Een pscurlo tvpbus lij der. Werd voor eenige dagen melding gemaakt dat 'n man alhier vlektyphus had en daarom in het gasthuis was opgenomen, thans wint het ver moeden veld, dat de man in het geheel geen vlek typhus heeft gehad. Gemengd Nieuws. Geheime distilleer der ij e n.Te Kraai- bontwijk (Oudepekela) heeft de politie ten huize van den arbeider S. K. een distilleerketel in beslag genomen, die gebruikt werd om alcohol uit brandspiritus te krijgen. Gisteren hebben belastingambtenaren een inval gedaan in het perceel van den koffiehuis- houder M. van V. te Terheyden bij Breda, in welk pand een in werking zijnde inrichting tot het stoken van gedistilleerd werd aangetroffen. Werktuigen en Voorraden werden in beslag ge- norflen. Ongelukken. Gisteravond 9 uur is bij het, zwemmen in de Scheveningsche buitenhaven bij het z.g. Slikgat verdronken de 15-jarige P. K. uit de Reepstraat te Scheveningen. Hot lijk is op- gedregd. Te Eibergen is een opperman van een steiger gevallen en kort daarna overleden. Branden. Een nieuwgebouwde schuur van den heer B. te Anna Paulowna, brandde tot den grond af. Bovendien kwam een 160-tal kippen in de vlammen om. Ten gevolge van hooibroei is te Oostrum de schuur van de boerderij „De OsseWeerde" van den heer P. Terpstra, afgebrand. Door hooibroei geraakten drie hooibergen, waarin ruim 80.000 K.G. hooi, toebehoorende en staande bij de boerderij van D. J. Bekendam in de Poepershoek gem. Zwollerkerspel in brand. Verzekering dekt de schade. Een gemeenteraad in staking. Dinsdag was de gemeenteraad van Weert opge roepen o.m. ter behandeling van een reeds drie maal herhaald verzoek om subsidie van de Han delsavondschool. Van de vijftien raadsleden verschenen er maar drie, terwijl ook de burgemeester-voorzitter afwe zig bleef. Naar het „Hbld." verneemt, staat zulks in verband met de tot den Raad gerichte memo rie van toelichting, waarin zeer scherpe, zelfs eenigszins beleedigende zinnen voorkwamen, -rp1 i ur.i «-a

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2