Het geheimzinnige raadsel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* Hdè "°pwe FEU 1 E fi 46ste Jaargang. Dinsdag|J14 Augustus 1923. 13718. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post /2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Wegens den feestdag van MARTA HEMELVAART,- zal de NIEUWE SC II IE- DAMSCHE COURANT, Dagblad voor Schie dam en omstreken, Woensdag-avond NIET VERSCHIJNEN. Buitenlandsch Nieuws. IIET HERSTEL. De eerste indruk, welken men in Fransche diplomatieke kringen heeft gekregen van de Engelsche nota is ongunstig. De Britsche nota wordt te Parijs algemeen zeer teleurstellend gevonden. De gelicele peis herhaalt echter, dat de mogelijkheid tot verdere onderhandelingen bestaan blijft. Daarmede is intusschen de kloof niet overbrugd. Hoewel men in regeeringskringen teBrussel, nu de meeste ministers, Theunis en Jaspar incluis, met vacantie zijn, zeer gereserveerd is en de Engelsche nota vermoedelijk niet voor het einde der week door het Belgische kabinet zal worden besproken, blijkt toch alvast reeds, dat de al- gemeene indruk zeker niet goed, maar ook niet bepaald pessimistisch mag worden geheeten. In Italië is de nota vrij gunstig ontvangen. Het Britsche antwoord aan Frankrijk en België wordt in de voornaamste Amerikaansche bladen ook gunstig besproken. In officieelo kringen laat men er zich niet over uit en zegt, dat de briefwisseling tusSchen de geallieerde regeerin gen slechts ter informatie ter kennis van Ame rika is gebracht en dat het voor Amerika on gepast zou zijn, er een meening over te vellen. De Engelsche bladen keuren de Engelsche nota goed als een vrijmoedige uiteenzetting van de Engelsche politiek en geven toe dat de hoofd zaken van het geschil over de vergoeding on veranderd zijn gebleven. HET NIEUWE DUITSCHE KABINET. Men is gister te Berlijn nog niet tot resultaat gekomen. Dat wil zeggen, het kabinet is nog niet geheel gevormd, maar de meeste zetels staan wel vast, zoodat het volgende lijstje reeds kan worden gegeven, waarin naar alle waarschijnlijkheid geen wijzigingen van beteekenis meer zullen worden aangebracht:. Dr. Stresemann (Duitsche Volkspartij), Rijks kanselier en tijdelijk minister van Buitenland- sche Zaken. Robert Schmidt (sociaal-democraat), vice- kanselier en minister van Wederopbouw. Dr. Gessier (Democraat), Rijksweer. Dr. Follmann (leider der Rijnlandsche sociaal democraten), Binnenlandsche Zaken. Dr. Ililferding (sociaal-democraat), Financiën. Dr. von Raumer (Duitsche Volkspartij)Econo mische zaken. Dr. Fuchs (Centrum), minister van het Be zette Gebied, een nieuw-ingestelde portefeuille. Deze functionaris was Ober-president van het Rijnland en werd door de Franschen uit Goblenz uitgewezen. Prof. dr. Radbruch (sociaal-democraat), Justi tie. Giesberts (Centrum) Posterijen. Oeser (Democraat), Verkeer). Dr. Luther (Duitsche Volkspartij) Volks voeding. Dr. Brauns (Centrum), Arbeid. In verband met de kabinetswisseling' zal ook een verandering in het presidium van de Rijks bank plaats hebben. In plaats van den aftreden den president ITavenstein en den vice-president Blasenapp, verwacht men de benoeming van den vroegeren staatssecretaris en toenmaligen direc- teur van de Duitsche Bank, dr. Bergmann,. die bij alle besprekingen over. de kwestie van herstel van de laatste jaren de belangrijkste rol speelde. Ook de directeur van de Deutsche Nationalbank und Darmstadter Bank, dr. Hjalmar Schacht, zal lid van het bankpresidium worden. Volgens latere berichten heeft president Ebert gisteravond de hem door dr. Stresemann aan geboden lijst van ministers goedgekeurd. Ter stond daarop had de officieele benoeming van dr. Streseman plaats. De lijst komt in hoofdzaak met de reeds gegevene overeen. 1 Advertontiëni I5 regsR 1.75 j elka ragsl daurboveupfó cant, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden modedsslmgen at. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven^wordea^op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. j DE ONLUSTEN IN DUITSCHLAND. De Hamburgsche senaat heeft in verband met- de gebeurtenissen van gister den staat van beleg over Hamburg afgekondigd. De uitvoerende macht wordt opgedragen aan senator Hense, die tevens tot regeeringscommissaris is benoemd. Omtrent de bloedige botsingen in de haven van Hamburg wordt nog het volgende gemeld De Elbetunnel werd door communisten van beiderlei kunne bezet terwijl de werkwillige arbeiders gedwongen werden huiswaarts te keeren. De trams in het havenkwartier en Si. Pauli werden aangehouden en de passagiers gedwongen uit te stappen. Ook de vrachtwagens werden gedwóngen stil te houden. De politiebeambten, welke op de aanlegplaats dienst hadden werden door de woedende menigte ontwapend en zwaar mishandeld. Ook drong de m^ssa een wapendepót binnen en bewapende zich met revolvers, pistolen en geweren. Bij het optreden der politie kwam het tot schieten, waardoor vele personen werden ge wond. De leiders der staking drongen in vele bedrijven binnen en noodzaakten de arbeiders het werk neer te leggen. Vele levensmiddelenzaken en andere winkels in de stad hebben uit angst voor plunderingen gesloten. Ook de banken sloten vroeg, daar zij eenerzij ds toch geen voldoende geldmiddelen hadden, anderzijds wijl zij het gevaar voor plunderingen niet wilden loopen. Bij de gevechten te Aken in de buurt van het hoofdbureau van politie zijn 12 personen gedood en 30 gewond. Ten gevolge van de economische crisis hebben relletjes plaats gehad te Rotthausen, waar de manifestanten poppen, voorstellende Cuno en Stinnes aaji galgen opgehangen in den stoet mee voerden. De Fransche bladen melden, dat Engel sche kolen te Bochum zijn aangekomen. Te Berlijn hadden incidenten plaats. Communisten brachten het verkeer op den Untergrundbahn tot- stilstand. De bond van Mitteldeutsche Betriebsrate te Leipzig heeft, overeenkomstig den wensqh van den communistischen Raad van Vijftien besloten, de algemeene staking te proclameeren. 35 Daar de man er fatsoenlijk uitzag en met een plaatsje naast den chauffeur tevreden was, had de bankier geen bezwaar gemaakt. «Hij zeide dan ook volstrekt het vreemde gedrag van den man niet te begrijpen, die zich na het ongeluk met zooveel haast uit de voeten gemaakt had. In ieder geval had deze met het ongeluk als zoo danig niets te maken. Er werden allerlei veronderstellingen gemaakt Welke beweegreden de vreemdeling dan wel gehad kon hebben om zoo te handelen. En de meest voor de hand liggende veronderstelling was nu, dat de man redenen had om zich voor de politie te verbergen. Indien men aannam, dat hij iemand was, die door de politie gezocht werd en zich vlug in veiligheid wilde^tellpn, dan was het zeer goed te begrijpen, dat hij gevraagd had met den auto mee te rijden. Dan was het ook verklaarbaar, dat hij na het ongeluk zoo spoedig mogelijk ver dwenen was. Men vroeg zich af, werd er iemand in den omtrek van Renswoude door de politie gezocht, die reden had, zich uit de voeten te maken. Dat was het geval niet, als men dan uitzonderde den Bloordenaar van professor Evan. En nu werd er DUITSCHLAND EN DE HERSTELBETALINGEN. Duitschland zegt Wolff, heeft door de voort zetting van de leveringen en betalingen op rekening van het herstel aan die mogendheden, welke niet aan de bezetting van het Roergebied hebben deelgenomen, het bewijs geleverd, dat het bereid is zijn verplichtingen tot het uiterste na te komen. De huidige toestand vereischt de samen werking van alle krachten in. Duitschland, ten einde het volk het bestaansminimum te verzeke ren en dreigenden hongersnood af te wenden. De njksregeering is derhalve gedwongen tijdelijk ook m meerdere dagbladen de veronderstelling ge maakt, dat de man, die zoo veel redenen scheen te hebben om te verdwijnen, wellicht de moor denaar was van den professor. Natuurlijk werd uren in den omtrek aan de stations en overal elders scherp toezicht gehouden op alle verdachte personen. En nu zou het al heel slim zijn, als hij op die manier getracht had weg te komen. Maar andere bladen verwierpen deze theorie, zij achtten het veel waarschijnlijker, dat dezelfde onzichtbare vijand, die den professor vermoord had, den auto van den bankier had doen ver ongelukken met de bedoeling hem ook te dooden. Wat dacht Frits Werner hiervan Hij geloofde den bankier niet. Hij geloofde niet, dat hij deze map, die met hem in den auto gereisd had, niet kende. Hij had de vaste overtuiging, dat na alles wat er gebeurd was, bankier van Gielen niet in den avond ie mand, dien hij absoluut niet kende, in zijn auto opnemen zou. En als hij het yvel gedaan had, dan zou het toch wel een razend toeval geweest zijn, dat het juist iemand was, die redenen had, zich te verbergen. Neen, Frits Werner nam eer aan, dat de bankier evenzeer als de man die met hem in den auto gezeten had, liever niet bekend wilde zien, wie dat wel was. En hij kon rustig beweren, dat hij hem niet kende, dat de man slechts uit gunst had mogen meerijden, want de eenige getuige was de chauffeur geweest en deze was dood. Frits liep hierover na te denken, het raadsel aan Groot-Brittannië, Griekenland, Italië, Joego slavië, Portugal en Roemenië de leveringen in iiatura stop te zetten, daar de financiering hier van feitelijk het tekort op de begrooting en de inflatie heeft veroorzaakt. Alleen reeds de leva- ringen, welke Duitschland tot dusver op zich heeft, genomen, ofschoon nog niet betaald, ver- eischen rond driehonderd billioen papiermark'. Door de verdere voortzetting van leveringen in natura zouden de resultaten van de belasting hervorming en van de goudlecning' van te voren nadeelig worden bcinvloed. Dit besluit, door de njksregeering genomen, betec-kent geenszins een definitieve stopzetting van de 1 veringen en betalingen, voortspruitende uit'de verplichting tot herstel. De leveranties in natura worden hervat, zoodra de financiën van het rijk en de valuta dit mogelijk maken. Privaatrechtelijke verplichtingen van het rijk voortvloeiende uit contracten, welke de rijks commissaris voor de uitvoering van herstel- werken in de verwoeste gebieden reeds definitief heeft afgesloten, vallen niet onder de staking der scha d evergoedingsl everingr n Met het oog op de groote moeilijkheden, welke Italië ondervindt bij het verkrijgen (lei- voor lu economisch leven benoodigde kolen, zal getracht worden de kolenleveranties aan dit land voort te zetten. De „Vorwarts", welk blad thans weder zoo goed als regeeringsorgaan is, teekent Dij dit Wolffbericht aan „Zonder thans in te gaan op de vraag, of dit standpunt rechtens toelaatbaar is, moeten wij eonstateeren, dat het hier een maatregel betreft van het reeds afgetreden kahinet-Cuno waarvoor het nieuwe kabinet-Stresemann niet verant woordelijk is. Het is daarom in de hoogste mate te betreuren, dat deze officieele mededeeling van de regeering eerst gepubliceerd wordt op het oogenblik, dat de nieuwe regeering gevormd wordt." IN HET BEZETTE GEBIED. De economische toestand t.e Dusseldorp wordt meer en meer kritiek. De winkels, welke dc bezettingsautoriteiten hebben geopend, zien hun debiet aanmerkelijk verhoogd. De werkloozenbetoogingen en dc plunderin gen van winkels duren voort. Te Gelsenkirchen zijn bij een botsing tusschen betoogers en politie 10 personen gewond. De Zondag is echter rustig voorbijgegaan. Een Fransch soldaat werd aangevallen en licht gewond door een tiental Duitschers in het Zuid-Westelijke gedeelte van Ludwigshafen. Een Algerijnsche tirailleur, die te Neustadt door 4 Duitschers werd lastig gevallen, stelde zich te weer, en deed zipn aanvallers afdeinzen. ENGELAND. Baldwin, die op het oogenblik op zijn buiten verblijf in Worcestershire vertoeft, zal in het midden van de week te Londen terugkeeren. Men verwacht, dat Donderdag een kabinetsraad zal worden gehouden, om over den politieken toestand na de jongste ontwikkeling der ge beurtenissen te beraadslagen. ENGELAND EN RUSLAND. Uit Riga wordt aan de „Times" gemeld, dat cle Sovjet-legatie aldaar mededeelt, dat Rakofski Maandagmorgen te Riga werd verwacht, en dat zij opdracht heeft gekregen, een comparti ment te reserveeren, opdat hij onmiddellijk zijn reis naar Berlijn kan voortzetten. De legatie veronderstelt, dat Rakofski zijn visa heeft ge- hproe*de bei Khe ie.veR'5 zzzplffi/ fabrikanten van Lux en Twïnk. zoco 35 kregen en onderweg is naar Londen, maar heeft hieromtrent geen definitieve medcdeelin- gen ontvangen. Het verslag van het waarnemende hoofd dèr Engelsche handelsdelegatie te Moskou, Peters, inzake de beweerde anti-Britsche uitlatingen van Rakofski, is te Londen ontvangen en wordt aan het Foreign Office onderzocht. DE BOOTWERKERSSTAKING TE LONDEN. Gisteren ging cle zevende week in van de „niet-officieele" bootwei kersstaking, welke een ernstige verwarring in de Londensche haven teweeg brengt. Dc staking is, Zooals gemeld, ten zeerste in dc hand gewerkt door het onwetti ge besluit van de socialistische gemeentebesturen van Poplar en Bermondsev, den stake-nden boot werkers werkloosheidsuitkecringen t-e verstrek ken. Gisteren werd het werk op ruime schaal hervat. Alleen in de Albert en King George havens hervatten niet minder dan 1500 man den arbeid. Men verwacht nu, dat de toestanden dagelijks zullen "verbeteren. leek hem alweer onoplosbaar. Maar dat van Gielen een rol speelde in heel dit drama, dat hij zoo niet zelf de moordenaar, daii toch zijn mede plichtige was, daarvan bleef hij overtuigd. Een oogenblik had hij in die overtuiging gewankeld, doch zijn argwaan was met vernieuwde kracht teruggekomen, toen de bankier dat, voor hem geheel onaannemelijke verhaal gedaan had, dat hij den man, die met hem in den auto gereden had, die met hem bijna het slachtoffer van den nieuwen aanslag geweest was, in het geheel niet zou kennen. Hoe onverklaarbaar alles Werner leek, des te vaster werd zijn besluit, niet te rusten, eer hij het raadsel had opgelost. Dadelijk na zijn terugkomst op den Beukenhof, informeerde hij of er dienzelfden nacht ook iets gebeurd was. Er had zich evenwel niet bijzonders voorgedaan. De portier had heel den nacht de wacht gehouden met het vaste voornemen, ieder die zich in den tuin wagen durfde, neer te schie ten. Maar niemand was gekomen. En, zeide de portier, We hebben al een nieuwen hond weer.'Ik dacht dat liet noodig zou zijn. Het is een hond van den boschwachter. Hij is zeker even gevaarlijk als de onze was. Prachtig, zei Werner, als die maar niet weer het slachtoffer wordt. Ho, ho, daar zou de duivel dan toch mee spelen. Maar de boschwachter zegt bovendien, dat hij zoo gedresseerd is, dat hij geen voedsel van anderen aanneemt. U kunt van nacht veilig GRIEKENLAND. De bladen uit Belgrado berichten over ernstige relletjes die in verschillende steden van Grieken land zouden zijn voorgekomen in verband met demonstraties tegen prijsopdrijving en specu latie. Arbeiders zouden te Saloniki het beurs gebouw hebben bestormd. Banken en wissel kantoren zijn gedeeltelijk gesloten. Ook weten de bladen mee te doelen, dat gene raal Metaxas een proclamatie heeft uitgevaar digd, waarin hij aanspoort tot herstel van de oude regeering en grondwet, met behulp van het buitenland, en waarin hij betoogt, dat de val van het huidige regime noodzakelijk is. SOVJET-RUSLAND EN BULGARIJE. Dc Russische volkscommissaris van Buiten- landsche Zaken Tsjitsjérin heeft, aan de Bulgaar- slapen, mijnheer, ik zal bovendien nog een oog in !t zeil houden. Slapen, ja Frits Werner voelde wel, dat hij dat zeer beslist noodig ha d eens heerli jk I e slapen. Hij ging dien avond don ook bijtijds narr bed.Deur enramen waren goed gesloten, zijn revolver logde hij onder het hoofdkus, an. Maar dat wa- ren ditmaal voorzorgsmaatregel:: n, die hij eigen lijk weinig noodig achtte. Want het huis werd goed bewaakt. Ilij had den hond zien rondloopen en zou zich Zfclf niet graag in den tuin gewaagd hebben. Hij had volkomen vertrouwen in de be dienden en voelde zich dus tamelijk veilig. Waarom voelde hij zich veiliger dan te voren het geval was, waarom geloofde hij voor het oogenblik aan geenerlei actie van een onzicht- baren vijand. Ja, dat zou hij zelf moeilijk hebben kunnen zeggen. Misschien was het wel in hoofd zaak, omdat hij zoo vreeselijk vermoeid was en een onverwinbaren slaap had. Hoe dit zij, hij sliep heerlijk in en ontwaakte eerst den volgen den morgen, toen de zon reeds hoog aan den hemel stond. Veerkrachtig sprong hij zijn bed uit en opende zelf de luiken voor zijn ramen. Hij zag in den tuin die in laten hcrfstdoscli prijkte en keek op de achterzijde van de portierswoning. Daar zag hij liet hondenhok cn den hond, het vervaarlijke heest, lag in het herfstzonnetje zich te koesteren, behagelijk een flinke bot bekluivend. [Wordt vervolgd). VLAAUDIdGEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1