bij die maatschappij werkzaam, in den loop van dit jaar telkenmale kleine hoeveelheden in be mande fleechjes en busjes van 10 liter hadden meegenomen. Zij verkochten deze aan drie op- koopers voor kleine bedragen. s Twee dier opkoopers werden spoedig geval de derde arrestatie volgde spoedig. Het vijftal bevindt zich aan 't hoofdbureau van politie in arrest en zal heden ter beschik king der justitie gesteld worden. In totaal werd 60 a 70 liter in beslag genomen. gewoed, en enorme schade veroorzaakt aan de boerderijen in de wijngaarden en drijftuinen. Door den bliksem werden acht personen gedood en verscheidene gewond. Kantoorbediende zoek. De com missaris van politie te Amsterdam deelt mede, dat de kantoorbediende Jacob Kant, geboren te Amsterdam, 19 Jan. 1904, gisteren, des voór- iniddags 11 uur, ten behoeve van zijn patroon een bedrag Van 10.422.82 heeft geind, en sedert spoorloos is. Signalement: lang 1.65 meter, donkerblond haar, gewoon postuur, blauwe oogen, eenigszins misvormde voeten gekleed met grijs colbert - costuum, stroohoed en schoenen van bijzonder model. Dengenen, die inlichtingen omtrent Kant kunnen verstrekken, wordt verzocht, zich aan bovenvermeld bureau te willen vervoegen. Ongelukken.Te Castricum is Zondag een inwoner van de Zaanstreek bij het baden door een zeestrooming meegevoerd en verdronken. Zijn lijk is zeewaarts afgedreven. Zaterdagavond is de landbouwer JKroese, uit de buurtschap Bovenpad onder Oldebroek, van zijn kar gevallen. Zondagmiddag is hij aan de gevolgen daarvan overleden. Hij laat een jeugdige Weduwe met twee kleine kinderen na. Een veldslag. De havenarbeider J. W. kwam in eenigszins opgewonden toestand thuis in zijn woning aan de Lange Frankenstraat te Rotterdam. Op weg naar zijn woning verwekte hij een oploopje en Weigerde aan de bevelen van een politie-agent te voldoen. De oploop groeide steeds aan, de agent, die inmiddels assistentie had bekomen, wilde het publiek verspreiden en toen dit niet ging, Werden de sabels getrokken, waarbij W. eenige wonden aan het hoofd opliep. Zeer verbolgen rende hij zijn Woning binnen, sloot de deur en opende het raam der eerste verdieping, waaruit hij den agenten een theeservies en verdere huishoudelij ke artikelen naar het hoofd wierp. Daar het publiek een steeds dreigender houding aannam, werd hulp gerequireerd en nadat eerst de tal rijke nieuwsgierigen met zeven schoten in de lucht op de vlucht waren gejaagd, werd de ge- heele straat schoongeveegd en afgezet. Ongelukken. Bij het zwemmen in het Noordzeekanaal is een 27-jarig arbeider verdron ken. Nabij Schakenbosch is Zaterdag in de V liet onder Veur een kano omgeslagen, waarin twee meisjes en een jongeman aan het varen waren. De twee meisjes konden worden gered, de 20- jarige C. heeft men levenloos korten tijd na het ongeval opgehaald. Zaterdagnamiddag is de motorrijder mr. F B. M. W., uit Tilburg, op den Bredaschenweg door verkeerd uitwijken tegen een kar gereden en van zijn motor geslingerd. Het linker onderbeen werd verbrijzeld. De toestand is ernstig. Branden. Gisteravond ruim elf uur Werd brand ontdekt in de steenen schuur van G. P. de Jongh de Leeuw, aan de Zuidendijk E 16 te Dubbeldam. Schuur met aangebouwd woonhuis ging verloren. Een stier en een hond kwamen m de vlammen om. Verder verbrandden ongeveei 100,000 pond hooi, een partij strooisel, twee voer tarwe, veel huisraad en gereedschappen, alsmede een bedrag aan geld. De vijf bewoners der hofstede, die te bed lagen, konden zich nog juist bijtijds redden. Oorzaak van den brand vei- moedelijk hooibroei. Op de Oosterschelde is de lading hooi op het. motorschip Zes Gebroeders, schipper Breure, in brand geraakr. De sleepboot Zeehond heeft nog bijtijds de bemanning gered. Het brandende schip is met veel moeite omhoog gesleept. Het is geheel uitgebrand. Invloed van bioscoopbezoek. Een 18-jarige Leidsche jongedame, logee bij dr. S., wonende Hooigracht, had met een der huis- genooten een voorstelling bijgewoond in een bioscooptheater. Een der scènes stelde voor een jong meisje dat uit wanhoop uit het raam sprong. Deze voorstelling had blijkbaar de aanschouw ster zoodanig in de war gebracht, dat zij in den loop van den nacht haar legerstede verliet cn waarschijnlijk in droomenden toestond uit het venster sprong. Zij werd ernstig gewond be wusteloos opgenomen en was in den loop van den dag nog niet tot bewustzijn teruggekeerd. Broekhuis failliet. Mr. JJBarnet Lyon heeft gister bij de Haagsche rechtbank het faillissement van den heer W. H. Broekhuys aangevraagd, zulks in opdracht van een firma, die zich bezig hield met den aanleg van tuinen voor de uit de premie-loterijen welbekende villa's. A u t o-o n g e 1 u k. Toen gistermorgen een auto tegen de glooiing van de brug over de Looi- ersgracht bij de Lijnbaansgracht te Amsterdam afreed, stopte plotseling de motor. De bestuur der wilde remmen, maar de rem Weigerde. De auto reed terug met een flinke vaart en het '"jarige meisje A. W., Wonende Lijnbaansgracht,, raakte onder het voertuig. Met een hoofdwonde Wei'd zij in ernstigen toestand naar het Wilhelmi- ma-gasthuis vervoerd. H i 11 e i n Italië. Italië, gewend aan heete zomers, wordt, .dit. jaar volgens Romoinsche berichten ook al door een buitengewone hittegolf bezocht. In Juni was het nog zeer koud in liet Noorden, vooral in het merengebied, maar sindsdien is er nauwelijks eenige regen gevallen. Rome is zonder regen sinds Mei, doch dat is niets bijzonders. In Lombardije echter, waar de regenval in Juli eh Augustus gemiddeld 100 m.M. is, is nog nauwelijks 3 m.M, gevallen. In sommilfe'.'stëdén is diè fhqciüüonietói' in dej schaduw gestegen tot 100 gr. Fahrenheit. Ondanks deze warmte hebben zich tot nog toe echter weinig ongevallen voorgedaan. Ofitploffing. Uit Weltevreden wordt ge meld, dat de petroleumpijpleiding van de Ba- taafsche in het Tjepoeselie is ontploft. Twintig inlanders werden gedood of verbrand. T reinbotsing. Twee passagierstreinen zijn gisteren te Pueblo (Colorado) in botsing gekomen. Zes man van het locomot&fpersoneel en drie conducteurs zijn gedood. Geen der reizi gers kreeg letsel. M a 1 a r i a-e pidemie. Het Sovjet-orgaan „Iswestija" meldde Zayerdag j.1dat de malaria zich over geheel Rusland uitbreidt. In het Donge- bied kwamen 25.000 nieuwe gevallen voor. In Siberië en ook in Turkestan is het aantal lijders enorm toegenomen. De waarnemende president van het centrale bestuur van Turkestan, die te Moskou is aan gekomen, deelde aan de sovjet-regeering mede, dat in dit land 387.000 inwoners ten prooi aan hongersnood zijn. De veestapel is aanmerkelijk verminderd. Familie van parachutisten. De welbekende Engelsche luchtvaarder Henry Spen cer, vermaard ook als parachutist, maakt blijk baar in zijn gezin het parachute-springen tot een soort familievermaak. Donderdag sprongen Spencer, zijn 14-jarige zoon Percival en zijn 16-jarige dochter Eva, ieder met behulp van een parachute, uit een vliegtuig. Deze toer had plaats van een hoogte van 1000 meter af. Een groot publiek stond in angstige spanning het waagstuk van het drietal sollicitanten-naar- den-dood aan te star.en maar de waaghalzen kwamen behouden beneden. Laatste Berichten. Drkaan in Galabrië. Een orkaan "eeft twee uur lang boven de vlakte van Palmi Weerbericht. Verwachting Meest zwakke W. tot N. wind, half tot zwaar bewolkt, droog weer behoudens kans op onweer, aanvankelijk iets koeler. Moord. iflen meldt ons uit Hardenberg Kort geleden is in deze gemeente het huwelijk voltrokken tusschen J. K. uit Hoogcrheid e en een meisje uit dezeplaats.Denlaatstentijdheersch- te er eenige oneenigheid tusschen genoemd echt paar en de verdere familie, welke oneenigheid gistermiddag overging in een twist welke zoo hoog liep dat J. K. een zekeren A. K., eveneens wonende te Hardenberg met een mes doodstak. De verslagene is 49 jaar oud. De dader heeft zich bij de politie aangemeld. De brand te Dwingclo. Het anders zoo kalme plaatsje Dwingelo is gistermiddag in opschudding gebracht door een enormen brand, waardoor niet minder dan 7 huizen, 2 kerken en 1 hotel zijn Vernield. Om streeks 4 uur in den namiddag ontstond brand in het stookhok van de woning van A. Andreae. Door de groote droogte van de laatste dagen vond het vuur gretig voedsel in de grootendeels uit hout opgetrokken woning. Het duurde niet lang of het vuur tastte ook de aangrenzende huizen aan. De brandweer uit het dorp, bleek niet tegen den vuurgloed opgewassen en onmiddellijk werd naar Zwolle om hulp gevraagd. Toen even wel de beter ingerichte brandweer uit laatst genoemde plaats arriveerde, viel er niet Veel meer te blusschen, al bleef men nog een groot gedeelte van den avond bezig de puinhoopen nat te houden Behalve de woning vanAndreae Werden vernield de woningen van A. Flokstra, B. Mulder, R. Rieske, H. Piek, L. Smit, H. Boers. Het voor een kleine plaats als Dwingelo goed ingerichte hotel van den heer J. Zantinge, werd eveneens een prooi der vlammen. Twee tusschen de huizen gelegen kerkjes n.l. van de Ned. Herv. gemeente cn van de Isr. gemeente, Werden eveneens geheel verwoest. Uit,eerstgenoemde kerk kon niets ge red worden, uit de andere kerk slechts twee Wetrollen. De schade wordt geraamd op 150.000 Ook het gemeentehuis werd een tijd lang door het vuur bedreigd. De toren van liet geheel uitgebrande kerk gebouw der Ned. Herv. gemeente, is gedeeltelijk ingestort. Deze toren is van een bijzondei e constructie, n.l. meervormig. In Nederland be vindt zich uitsluitend te Deinum in Friesland een tweede toren van deze soort. Dwingelo ligt aan den straatweg naar Beilen en telt circa 1000 inwoners. Nader seint men ons uit Dwingelo, dat dc schade geheel door Verzekering wordt gedekt. Men was den brand die om 4 uur begon om acht uur 's avonds meester. Brand. Men meldt ons uit Appingedam Gisteravond is door hooibroei te Ureterp, een boerderij af gebrand. Het vee en eenige inboedel werd gered. Mr. Cremer f In de Boerhave-kliniek, alwaar hij, tot het ondergaan van een lichte operatie was opgeno men, is hedenmorgen om 7 uur, op 76-jarigen leeftijd overleden, de heer J. T. Gremer, oud minister van koloniën en oud- gezant te Wa shington. De overledene werd in 1847 te Zwolle geboren hij was aanvankelijk te Arnhem en Rotterdam Werkzaam om zich in den handel te bekwamen en trad daarna in dienst der Ned. Handelmaat schappij waar hij na eerst t.e Amsterdam te zijn geplaatst in 1868 bij hare factorij Le Batavia kwam en in '70 bij het agentschap te Singapore. Twee jaar later werd hij hoofdinspecteur der Deli Maatschappij. In 1897 word hij minister van koloniën in het kabinet Pierson-Borgesius. 1901 trad hij met genoemd kabinet af en Werd later Tweede Kamerlid. In 1914 ging hij als ge zant naar Washington. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 13 Aug. 14 Aug. Londeö C f 11.63 11 62J/g Berlijn0.000067 -0.000085 Parijs- - 14.17 - 13.951/ï Belgiëi11.42 Va -11.81 Zwitserland - 46.0272 - 45.95 Weenen - 0.008/» - 0.003/( Kopenhagen- 46.787s - 46.827a Stockholm-- 67.827 - 67.871/2 Christiania- 41 50 - 41.877t Amerika- 2.54®, - 2.54'/ie Maurid - 34.40 - 34.42y2 Milaan-10.75 - 10.83 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 13 Aug. 14 Aug. Londenf 11.62'/, 11.627, Parijs- 14.167a 13.99 Brussel- 11.43 - 11.621/2 New-York - 2 543/, - 2.54 3/e Berlijn0.000074 0.0000925 Stockholm- 67.75 - 67.90 Zwitserland- 46.10 - 46. Kopenhagen- 46.80 - 46.80 Christiania -41.50 - 41.85 Weenen-0.00353/, -0.00358/, Telegrammen. VREESELIJK AUTO-ONGELUK. PARIJS, 14 Aug. (draadloos) Een ernstig auto-ongeluk heeft plaats gehad te Saint Sauveur in de Pyreneeën. Een toeristen-auto stortte door het uitwijken voor een voorbijganger van een 70 M. hooge helling. De Wagen sloeg enkele malen over den kop en werd geheel vernield. Van de 30 toeristen Werden 22 gedood, de andere werden gewond. PARIJS, 14 Aug. (draadloos) Het aantal dooden bij het auto-ongeluk bedraagt 25. NIEUWE HONGERSNOOD. RIGA, 14 Aug. (draadloos) De gedelegeêrde president van het Centraal uitvoerend comité van Turkestan, die te Moskou is aangekomen, heefL de sovjet-regeering medegedeeld, dat 387000 mcnschen, deel uitmakende van de bevolking van Terghana gedoemd zijn, om in den loop van dit jaar, van honger om te komen. De veestapel is in de laatste jaren van 170.000 tot 37.000 stuks geslonken. RUSLAND. MOSKOU, 13 Aug. (draadloos)Het executie ve comité van de Unie van Sovjet-republieken, heeft een decreet uitgevaardigd tot instelling van een territoriaal leger, ter aanvulling van het geregelde leger alle burgers zullen Worden in geschreven, doch de oefening die 4 jaar zal duren, zal slechts plaats hebben in den vrijen tijd. DE DUITSCHE POSTTAR1EVEN. BERLIJN, 14 Aug. (draadloos) De nieuwe posttarieven zijn heden goedgekeurd en zullen in den loop van deze maand in werking treden. De port voor een brief naar 't buitenland zal dan 40000 mark bedragen. Kerknieuws. Zilveren Priester-jubileums. Woensdag zal pastoor Herm. J. C. Haver van de parochie van St. Lambertus te Rotter dam, den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaar tot priester gewijd Werd. In de bijkerk van O. L. Vrouw van den Rozenkrans te Rotterdam zal pater Dalmatius van Gent zijn 25-jarig priesterfeest herdenken. SPORT. Door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem is aan den ZeerEerW. Heer W. Huyg, sinds 1887 pastoor van de parochie van dc H. H. Petrus en Paulus te Heider, op zijn verzoek, wegens hoogen leeftijd op de meest eervolle wijze ontslag verleend. De ZeerEerw. Heer Lluyg werd in 1864 priester gewijd en is 84 jaar oud. Fin. en Eeon. Mededeelingen. De Belgische frank. Uit Brussel verneemt de „Msb." De jongste maatregelen van Theunis betref fende den aankoop van vreemde deviezen hebben gisteren op de Brusselsche beurs een paniek verwekt. Geen enkele officieele noteering van de wisselkoersen werd in den loop van den dag bekend gemaakt. Het pond sterling, dat Vrijdag nog 104.0272 noteerde, was gisteren officieus gedaald tot 98. De gulden viel van 900 tot 800 a 820. Voor de banken verdrongen de speculanten zich om te Weten, tegen Welken prijs zij hun vreemd geld kwijt konden, doch er werden geen vaste cijfers opgegeven, zoodat bijna niets Werd verhandeld. Niemand kan voorspellingen maken omtrent den wisselhandel in de eerstkomende dagen. Verschillende wissel-agenten spreken als hun meening uit, dat de franc binnen niet al te langen tijd nog dieper in den afgrond zal vallen dan tot nu toe. Met zekerheid kan hieromtrent echter niets gezegd worden. Theunis heeft gistermorgen bij monde van zijn kabinets-overste laten verklaren, dat zijn maatregel op den deviezenhandel niet voor doel heeft de normale handelszaken te belemmeren, doch dat hij alleen de wissel-speculanten in het nauw wil drijven. Hermes D.V.S. comb.V.O.C. comh. Deze tweedaagsche wedstrijd werd op liet Hermes terrein gespeeld. V. O. C. gaat het eerst aan hal en brengt liet tot 196 rund. In de dubbele cijfers komen Th. Brans (14), A. J. Stenger (18). II. van Everdingen (46), Dul ler (80). De overige 7 batslui voegen 21 runs aan het totaal toe, dat met 17 extra's 196 wordt. De bowlingcijfors van Hermes D.V.S. waren P. Scheffers 0—55, E. Hodes 1—34, G. Hovingh 3—45, P. Kappelhof 3—31, J. Karis 0—4. Bij de 'Schiedammers, die nu gaan batten, komen alleen P. Kappelhof (25), E, Hode? J. 1en P. Scheffers (11) in de dubbele cijfers. Het totaal wordt met inbegrip van 9 extra's 78. Daar er nog 3 kwartier te spelen is wordt H.D.V.S. nog eens ingestuurd cn als er 3wickets neer zijn Wórdt gestopt. In de dubbele cijfers waren P. Kappelhof (15), E. Hodes (19 nol out) en Fr. Karis (18 not out). Wielrennen. Victor Linart heeft gisteren op de wielerbaan „Garden City" te Antwerpen het Wereldrecord 10 K.M., dat op naam stond van Fossicr met 7 min. 46 sec., verbeterd. Hij rpod de 10 K.M. n.l. in 7 min. 42 3/5 sec. De crisis in den Nederl. Voetbalhond. Vanavond zal in Den Haag een bespreking plaats hebben tusschen de heeren Ilirschman en Timmermans, namens het bestuur van den Ne derl. Voetbalbond, en Van Prooye, Grootmcyer en Lamey namens de Westelijke eorste-klasse clubs inzake de crisis in den Nederl. Voc tbalbond. Burgclijkc Stand. Geboren: Aug. 10. Wil helmin a Anna Ca- tharina Dolphina d. v. G. 't Lam en W. A. C. D. Kabel, Hoofdstraat. 11. Johannes z. v. A. van der Touw en M. Zoutewelle, van Leeuwenhoeck- straat. Ida Adriana d. v. J. H. Geeratz en M. van Breukelen, Singel. Herbert z. v. LI. Voogt, en M. M. Gijsen, den Bommelschestraat. 12. Margrieta d. v. N. Kapteijn en M. W. L. Zagwijn, Boterstraat. Maria Catharina d. v. II. A. van den Talc en G. Goossens, Vriendschapstraat. 13 Johannes Gerardus z. v. Th. J. Maagdenberg en M. A. II. Bakker, Laurens Costerstraat. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 14 Aug. v.m. 4.17 n.m. 4.46. 15 Aug. v.m. 4.53, n.m. 5 24. 16 Aug. v.m. 5.33, n.m. 6,07. SCHIEDAM, 13 Aug. Aangekomen s.s. „Me- nado" (Rott. Lloyd), ledig van Hamburg om op te leggen in dc Wiltonhaven. SCHIEDAM, 13 Aug. De Nederlandsche zec- sleepboot „Gelderland", met cle drijvende kraan „Toba" op sleeptouw, arriveerde gisteren van Schiedam te Bahia Blanco alles wel. SCHIEDAM, 14 Aug. Vertrokken Eng. s.s. ,Elvaston", ledig naar Huil. Duitsch s.s. „Madaire", met stukgoederen tiaar Hamburg. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 14 Aug. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 12. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 14 Aug. Men noteert voor Spiritus 100 f 26. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoeliogvereeniging". Heden f 1.60 per ketel. ROTTERDAM, 13 Aug. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 310 vette runderen, 254 vette kalveren, 799 schapen of lammeren, 651 varkens. Prijzen per 1/2 kilo koeien 371/2/40521/2/55 60/6272 ets., ossen 455272/5560 ets., kalveren 5055/57 x/26272/65 stuk, varkens 35—37—39 ets. Binnen], granen. Tarwe met tamelijk aanbod tot verlaagde prijzen slechts een klein gedeelte te plaatsen .Van liet nieuwe gewas waren tarwe, rogge, gerst de eerste partijen ter markt, waarvan de kwaliteit nog al uiteen liep. B u i t e n 1 a n d s c h e granen. (Bericht van de makelaars Hagenbeek cn Van der Schalk) Stemming prijshoudend. Rogge: Pacific dispo nibel 9, Western No. 2 naar kwaliteit 8.208 Petersburger disponibel 8.25, Zuid-Russische disponibel 8.10. Gerst: Canada No. o aan gekomen, 171—/ 174, idem «toornend 168, 49 ton Malting idem naar aankomst 168—/ 165, Zuid-Russische, disponibel, 176.50, 62/3 K. Doünau, disponibel 175, 68/9 K. Donau, dispo nibel naar kwaliteit 184186, 59/6 K. Tunis, stoomend 153, Haver Canada No. 3, disponi bel 10.50, idem, aangekomen f 10.40, Donau, disponibel, 9.10, Petersburger,'disponibel, f 9.35 Mais Amer. Mixed disponibel 205, La Plata, disponibel, 178179, idem, stoomend naar aankomst 175173, idem, September/Decem- ber levering 172, Witte Zuid-Afrikaansche, stoomend naar aankomst 195190. Aardappelen. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgtGeldersche school meesters 3.403.80 dito kralen 3.80—4 eigenheimers 3 804 20 blauwe dito 3 80 4 eigenheimers 3 80—4 20 blauwe dito 3 80 4 50 Westl schoolmeesters/zand f 1 251 60 per kin dito klei 1 101 30 per kin Met tame- lijken aanvoer gewone vraag Eieren Zeeuwsche eieren 6.508.50 Overmaasche dito 6.508.50 per 100 stuks.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3