"feuilleton. Het geheimzinnige raadsel LAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. f 46ste Jaargang. Donderdag 16 Augustus 1923; flJo, 13719. Bureau 5 KOEMARKT 4. - Teleloon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Q AdverteatUm 15 regeh f 1.75 J slks r»g»l|d##rbov«n^35 c«nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden msdsdealingon 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officiecle af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van De SGHIEDAMSCHE CARTONNAGEFA- BRIEK om vergunning tot uitbreiding van de cartonnagefabriek in het pand Lange Haven no. 19, kadastraal bekend in Sectie C. onder no. 479, met 5 electromotoren van resp. 1, 1, Va» Va en Vs P-K drijvende diverse carton- nagemachines. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secreta rie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 29 Augustus a.s., cles voormiddags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de Secretarie dei- gemeente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden ge- noemen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 15 Augustus 1923. Buitenlandsch Nieuws. IIET HERSTEL. Reuter verneemt, dat volgens inlichtingen gister in goed ingelichte kringen te Londen ontvangen, de Engelsche. nota waarschijnlijk zorgvuldig in Frankrijk zal Worden bestudeerd. In sommige kringen te Parijs schijnen de Engel sche voorstellen te worden beschouwd als een geschikte basis voor onderhandelingen en is men van oordeel, dat zij niet kort en bondig verwor pen moeten Worden. Men wijst er op, dat indien cle commissie van experts het|bedrag,dat Duitseh- land zou kunnen betalen, vaststelt op 50 milliard, zooals door Bonar Law in Januari jl. Was voor gesteld, Engelands aandeel Hierin volgens de te Spa vastgestelde verhouding van 22 percent zou bedragen 11 milliard. Daar Engeland slechts 14,2 milliard goudmark (710 millioen pond) wenscht te ontvangen in verband met zijn betalingen aan de Ver. Staten, zou het slechts 3.2 milliard goud- inark of 160 millioen pond moeten ontvangen van zijn continentale debiteuren, die aan Enge land in Werkelijkheid een bedrag van 1200 mil li- oen pond schuldig zijn. In verantwoordelijke kringen te Parijs schijnt men in elk geval bereid te zijn, de kwestie nauw keurig te onderzoeken, ten einde te zien ol op deze basis geen overeenstemming kan Worden verkregen. Dit Wordt als een zeer gunstig teeken opgevat. België is van plan eerst een afzonderlijk ant woord te zenden. y ||DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. jJj^De bedrijfsraden der communistische partij te Berlijn, hebben besloten de staking op te heffen. Gister werd de arbeid hervat. De Duitsclie pers wijst thans op de verpletterende nederlaag dei- communistische agitatie en op de groote ont spanning, Welke in den binnenlandsche toestand is ingetreden. Te Hamburg is de toestand ook rustiger ge- Worden, evenals te Leipzig en in het Roergebied. 36 Zoo, zoo, zei Frits Werner tot zich zelf, die heeft z'n rust en z'n kluifje Wel verdiend. En we hebben veilig onder zijn hoede geslapen. Hij belde en de bediende bracht hem zijn scheerwater. Flij schoor zich zorgvuldig en toen hij een kwartier later aan de ontbijttafel zat, voelde hij zich in uitnemende conditie en tot groote dingen in staat. Wat drommel, zei hij in zich zelf, ik zal de oplossing wel vinden. Zoo geslepen is geen mis dadiger, of hij laat Wel een spoor achter. En laat hij slim zijn, per slot van rekening beschikt hij toch ook slechts over natuurlijke krachten. Toen hij met zijn ontbijt gereed was, vroeg hij naar den huisbewaarder. Deze kwam en het trof Werner onmiddellijk, dat de man er zeer bezorgd uitzag, alsof hem iets drukte. Welnu, vroeg Werner hem, is er iets wat u hindert, ge zijt toch niet ziek Neen, mijnheer. Maar ik moet u iets vertellen, Wat me zeer ontstelt. Zoo, vroeg Werner haastig, wat is er In Aken is de rust nog niet geheel hersteld, hier zouden de laatste dagen 60 dooden zijn gevallen. HET NIEUWE DUITSCHE KABINET. Dinsdag is de eerste Rijksdagzitting gehouden onder het nieuwe kabinet. De Rijkskanselier hield een rede, waarin hij de politiek van de nieuwe regeering uiteenzette. Ze duldde geen overweldiging van welken kant ook, 't lijdelijk verzet in 't Roergebied zou blijven voortduren en de beste oplossing van de Roer- kwestie achtte dr. Stresemann gelegen in het voorleggen van de kwestie aan het Internat. Hof van Justitie. Na deze rede ging de Rijksdag over tot de stemming over de motie van vertrouwen, waar aan 341 afgevaardigden deel namen. Hiervan stemden 240 voor en 76 tegen de motie, terwijl 25 zich van stemmen onthielden. Na de stemming over de motie van vertrouwen werd de goudlecning met de stemming van uiterst rechts en links aangenomen. N erder is de regeering gemachtigd om voor het geval, dat op 15 September niet ten minste voor 200 millioen goudmark op de nieuwe waarde vaste leening is ingeschreven, de noodige maat regelen te nemen, dat dit bedrag er komt. Dan is vastgesteld, dat geëischt kan worden, dat de opgaven van het bezit aan buitenlandsche betaalmiddelen onder eede worden bevestigd. Aangenomen is ten slotte een voorstel van de sociaal-democraten, om de regeering op te dra gen, wetsontwerpen in te dienen ter instelling van op reëelen grondslag berustende betaalmiddelen, ter saneering van de rijksfinanciën en ter ver sterking van het rijkscrediet. De Rijksdag werd hierop voor langen tijd ver daagd. IN HET BEZETTE GEBIED. Aan de „Kölnische Ztg." wordt uit het Roer gebied bericht, dat men daar voor een nieuwen zeer ernstigen strijd staat. Het lijdelijk verzet, dat in de laatste dagen in talrijke mijnen Werd toegepast, heeft zulk een omvang genomen, dat de directies meenen verplicht te zijn maatregelen te nemen. Aan de arbeiders is dan ook mede gedeeld, dat, indien het werk Vrijdag niet onder normale omstandigheden hervat wordt, alle mannen, die nog langer lijdelijk verzet plegen bij den arbeid, zullen ontslagen worden. Met de voedselvoorziening gaat het wat beter. EEN NIEUW BETAALMIDDEL. Naar wij vernemen, heeft de nieuwe Duitsclie regeering gister reeds stappen gedaan tot in voering van 'n waardevast betaalmiddel. Zij heeft besprekingen gehouden met de leiders van erschillende organisaties in handel, industrie en landbouw ter overweging van de mogelijkheid om het zakelijk bezit van landbouw en industrie dienstbaar te maken aan de garanties en de dekking van een nieuw waardevast betaalmiddel, liet ligt ]n de bedoeling om, wanneer voldoende medewerking wordt gevonden, voorloopig al thans een beroep te doen op de vrijwillige mede werking in dezen. DE DUITSCHE LEVERINGEN IN NATURA. De Kriegslastencommission heeft thans de Commissie van Herstel ip kennis gesteld van de voorgenomen tijdelijke stopzetting van de leve ringen in natura aan de mogendheden, welke geen deel hebben genomen aan de bezetting van het Roergebied. INTERPARLEMENTAIRE CONFERENTIE. De Derde Conferentie van de Interparlemen taire Unie sedert het einde van den oorlog is gistermorgen in het gebouw van den Rijksdag te Kopenhagen geopend. De meesten van de 700 gedelegeerden, die hier hun landen, ten getale van 30, zullen'vertegenwoordigen, waren aanwezig. DE VALERA GEVANGEN GENOMEN. De Valera is gister te Ennis (graafschap Clare) door de Vrijstaatsche soldaten gearres teerd, eenige minuten nadat hij zijn aangekon digde redevoering was begonnen. De soldaten, welke gewapend waren, omringden het spreek gestoelte en schoten in dé lucht, waardoor twee personen gewond werden. Daarop is De Valera gevangengenomen. Er ontstond een paniek waarin drie personen gewond werden. De Valera was in een open automobiel zonder eenige vermomming ter vergadering verschenen, luide toegejuicht door een menigte van ongeveer vijftienhonderd personen. Het was de eerste keer, dat hij zich in het publiek vertoonde na den wapenstilstand. Hij werd naar de gevangenis gevoerd. Over zijn lot is nog niet beslist. DE LONDENSCIIE BOOTWERKERS STAKING. Gistermorgen zijn ruim 1000 bootwerkers aan het werk gegaan in de Albert- en King George havens, Welke, zooals bekend, het brandpunt van de „wilde" bootwerkersstaking vormden. Talrij ke booten werden daar gelost. Voorts werkten in de St. Catherinehaven 647 man, d.i. 470 meer dan eergisteren. TURKIJE. Men telegrafeert uit Angora, dat Fethy bey benoemd is tot minister van binnenlandsche zaken en vice-president in plaats van Rcouf, die zijn ontslag heeft genomen. Seid bey wordt minister van justitie in de plaats van Retif, die niet herkozen is. Ismed Pasja houdt buitenland sche zaken aan zich en ook de andere ministers hebben hun zetel behouden. De derde Nationale Vergadering heeft Moesta- fa Kemal tot president en Ali Foead tot vice- president. gekozen. Mijnheer weet van die kist op de kamer van den professor. Ja zeker, die kist staat daar immers nog steeds. Zc stond er gisteren nog, gisterenmorgen. Maar nu staat ze er niet meer. Wat Je bazelt man. Maar dat is immers absoluut onmogelijk, dat die kist verdwenen zou zijn En toch is het zoo, mijnheer. Ik ging van mor gen kijken en ze was weg. Werner zag den man met plotseling opkomend wantrouwen aan. Je ging kijken Deed je dat iederen morgen Ja, mijnheer.,Dat was me Wel niet bevolen, maar er is me toch gezegd, dat niemand ei aan komen mocht, dat cle kist goed bewaard blijven moest. En daarom overtuigde ik me 's morgens of ze er nog was. En zoo straks zag ik, dat de kist is verdwenen. Wanneer moet die dan verdwenen zijn Vannacht. Neen vriend, dat is onmogelijk, dat moet dus gisteren gebeurd zijn op klaarlichten dag,of den vorigën nacht, nadat mijn vriend en ik met den auto wegreden. De kist was er gistermorgen nog. Waarlijk niet, mijnheer, riep de man en er klonk zoo oprechte verontwaardiging in zijn stem, dat Frits Werner zijn wantrouwen voelde wegsmelten, gisterenmorgen stond de kist daar nog en gisterenavond moet ze er ook nog AMERIKA. Het „Central News" verneemt uil Washington, dat Dinsdag een officieele verklaring werd be kend gemaakt, volgens welke president Coolid- ge's regeering niet zal afwijken van de algemeens politiek, vastgesteld door president Harding. Deze verklaring volgde op de eerste kabinets zitting, welke onder presidium van Coolidge heeft plaats gehad. Een telegram uit Washington meldt, dat alle leden van de regeering van wijlen president Harding, behalve Mellon en Denby, den minis terraad onder voorzitterschap van Cooldige hebben bijgewoond. Na de zitting werd meegedeeld, dat alle leden van het kabinet, die thans te Washington ver toeven, er in hebben toegestemd, in functie te blijven. De president acht het niet noodig het congres bijeen te roepen. ALLERLEI. Uit Triest De Italiaansche' autoriteiten hebben beslag gelegd op de lading van het s.s. Vulcan, welke lading bestaat uit een millioen geweren, 3000 machinegeweren, 24 batterijen bergartillerie. Dit krijgsmateriaal is afkomstig van de likwidatie van de Italiaansche oorlogs- voorraden, welke door de koopers aan Zuid- Slavië verkocht zijn. Uit BrusselIn de Bo dnage dreigt een algemeene staking in de glasindusl ie. De oo.- zaak is een loonkwestie. Uit Moskou Rakol'ski is thans naar Duitschland vertrokken tot herstel van gezond heid. De kwestie van zijn benoeming te Londen is nog niet geregeld Uit Hamburg De Loodsenbond heeft, met het oog op den zorgwekkeriden bioncnlandschen toestand, de staking in de Noordzee-havens opgeheven. Uit Berlijn De Rijksbank koopt thans de goudstukken op tegen den wereld-marktprijs. Een 20-markstuk wordt dus betaald met 17.891.000 Mk., een zilveren mark met 300,000 Mark. Angora is definitief gekozen als hoofdstad van Turkije. Binnenland. Indische Prinsen op Hef Lee. Naar wij vernemen, zal de Koningin in de eerste dagen van de volgende week ten konink lijken paleize Het Loo ontvangen, tot het aan bieden van gelukwenschen met haar 25-jarig regeeringsjubileum Pangeran Ario Kocsemo- joedo, prins van Solo, majoor van den gencra- len staf van het Ned.-Indische leger, komende als vertegenwoordiger van den Soesoehoenan van Soerakarta Pangeran Ario Soerjowidjojo, prins van Djokjakarta, kapitein van den gene- ralen staf van het Ned.-Indische leger, als vertegenwoordiger van den Sultan van Djocja- karta Maalana Sultan Mohamed Kasim Aldin, Sultan van Boeloengan (N.-O. Borneo). Vijfde Internationale Arbeidseonlerentie. Gelijk reeds werd medegedeeld, hebben de arbeidersvakcentralen overeenstemming ver kregen inzake het aanwijzen van den arbeiders- afgevaardigde naar de Vijfde Internationale Arbeidsconferentie, die in October a.s. te Genève wordt gehouden. Er is deri Minister voorgesteld, dit keer als afgevaardigde te benoemen een bestuurder van het Christelijk Nationaal Vak verbond. Dit bestuur heeft thans voorgedragen den heer J. Nauta te Amsterdam, tweede secretaris van het C. N. V. en penningmeester van het Int. Verbond van Kantoor- en Handels- bediendenorgunisaties. De Minister heeft aan de Vakcentrale» mede gedeeld, dat het onderwerp der agenda hem geen termen aanwezig doet achten aan den afge vaar digden een technisch adviseur toe te voegen. gestaan hebben. Ze is Weg en dat is vannacht ge beurd. Frits Werner haalde schouders op. Hebt gij er al met. anderen over gesproken zei hij. Neen, dat heb ik nog niet. Goed, zwijg er dan over voorloopig. Ik wil daar meer van Weten. Frits ging naar de kamer, waar hij wist, dat de kist gestaan had. Deze was verdwenenDe luiken voor het raam waren gesloten. Frits opende ze en onderzocht nauwkeurig de vensterbank. De kist was tamelijk zwaar geweest, en als ze door het raam naar buiten gelaten was, zouden de sporen daarvan zeker te zien zijn. Maar er was niets te zien. Hij nam de kamer nog eens goed op, doch deze zag er heel gewoon uit. Hij sloot de deur Weer en ging in den tuin. Daar liep hij wat op en neer, want hij wilde niemands aandacht trek ken en keek uit of het gras onder het raam der kamer ook platgetrapt Was, of men ook kon zien, dat daar een kist was neergelaten. Dat Was nu zeker, dat als de kist uit het huis Verdwenen was, dit niet geschiedde door het raam. Hij moest nu allereerst weten of de kist Werke lijk uit het huis gehaald Was. Het kwam hem alsnog verschrikkelijk onwaarschijnlijk voor. Zeker twee man hadden dan den tuin moeten passeeren en den kwaden hond. Zij hadden bin nen moeten dringen en met een zware kist. ongemerkt het huis weer moeten verlaten. Als F. A. Moerel |- Gisteravond om 9 uur is te Oudewater, na voorzien te zijn van de H. II. Sacramenten der Stervenden, overleden de heer F. A. Moerel, R. K. lid der Tweede Kamer. De heer F. A. Moerel is den 3den Mei 1870 te Katwijk aan Zee geboren. Hij behaalde zijn akte L. O. in 1889 en werd 1 Januari 1890 benoemd tot onderwijzer te Noordwijk. Op 15 Augustus 1893 behaalde hij de hoofdakte en na 6 maanden te Hillegom als onderwijzer te zijn werkzaam geweest, werd hij op 1 Juli 1895 als hoofd der R. K. Jongensschool te Oudewater benoemd, welke functie hij bekleedde tot hij in 1922 tot lid van de Tweede Kamer der Stdten-Generaal werd gekozen. Bovendien werden door hem vele jaren ver schillende bestuursfuncties bekleed, o.m. was hij voorzitter van het plaatselijk comité der K. S. A., bestuurslid van de plaatselijke jeugd organisatie, penningmeester van het bestuur van den Statenkieskring Leiden, bestuurslid der R. K. Centr. Kiesvereeniging te Leiden, lid van de St. Radboudstichting tot stichting hun dij: gelukt zou zijn, moesten zij in ieder geval in het huis zelf een medeplichtige hebben. Was dit de huisbewaarder zelf niet, dan een der bedienden. Maar indien men den schuldige onder heil moest, zoeken, dan was het nog eer mogelijk, dat de kist nog binnen de nruren van het huis was Men kon haar gestolen hebben om op een gunstig oogenblik den inhoud weg te voeren. Dit leek Werner waarschijnlijker, dan daL de tame lijk groote kist dien nacht weggesleept zoude zijn. Misschien aldus dacht hij, hebben de dieven of heeft de dief niet geweten, dat de huisbewaarder die kamer inspeeteerd en rekent hij er nog op, dat de verdwijning van de kist niet eens dadelijk bemerkt zal worden. Hij ging nu een .praatje met den portier maken. De hond heeft goed zijn werk gedaan, zei hij. Ja zeker, mijnheer, nou dat wist ik ook wel, Hij liep maar al om het huis. Ik zou den kerel Wel eens hebben willen zien, die zich in den tuin durfde wagen. De bedienden kwamen van mor gen het huis niet uit, vóór ik hem had vast gelegd. Jou kent hij dus al. Ja, ik ben als het ware door zijn baas aan hem voorgesteld. Maar ik wed, dat geen ander hem zou durven vastleggen. Toen hij gisterenmiddag hier aankwam, deed hij een geweldigen uitval naar den huisbewaarder. Wordl vervolgd NIEUWE EDAMSCHE COURA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1