en instandhouding eener R. K. Universiteit, De lieer Moeréi was alom in den lande bekend om zijn redenaarstalent. Groot is liet aantal redevoeringen, dat hij in het belang der Room- sche zaak gehouden heeft. Al zijn redevoeringen kenschetsten zich door een groote dosis ge zonden humor, die hem een groote populariteit bezorgde. Als opvolger voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer komt in aanmerking de heer A. J. M. Leesberg. Vakcentrale voor R. K. hoofdarbeiders Naar ,,De Volkskrant" verneemt, is door den R. K. Bond van Handelsreizigers ,,St. Christof- fel" een uitnoodiging gericht aan den Ned. R. K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonperso neel „St. Petrus", R. K. Bond van Onderoffi cieren ,,St. Martinus", R. K. Apothekersassis tenten „St. Lucas", de A. R. K. A., R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië", R. K. Werk- meestersbond, R. K. Bond van Technici „St. Raphaël" vakgroep I, Federatie van algemeene diocesane vereenigingen van R. K. bijzondere onderwijzers in Nederland, Vereeniging van R. K. directeuren van Van Gend Loos, Bond van R. K. Vakschoolleeraren bij het Nijverheidsonderwijs, voor een vergadering op 2a Augustus te Utrecht. Op deze vergadering zullen besprekingen worden gehouden overd e standsorganisatie voor den werknemenden middenstand, de stichting van een R. K. Vakcentrale voor hoofdarbeiders, voorts de vertegenwoordiging van deze groepen in den verkiezingsraad, bedoeld in het rapport- Barge. De audiënties van Min. Colijn. De Minister van Financiën geeft kennis, dat door hem eiken Vrijdag te 2 uur aan het Departe ment van Financiën zullen worden ontvangen diegenen, die hem over zaken, het gezegde De partement betreffende, Wenschen te spreken. Inschrijving voor die audiëntie kan niet later dan tot 12 uur van denzelfden dag worden aangenomen. Voorts wordt medegedeeld, dat aan sollici tanten naar de betrekking van collecteur of collectrice der Staatsloterij, geen audiëntie kan worden verleend. Déze belanghebbenden kunnen hunne belangen schriftelijk, mits voor zooveel noodig, op behoorlijk gezegeld papier, kenbaar maken. De Minister van Financiën verleent gedurende de maand Augustus geen audiëntie. alle beteekenis verliest en meer kwaad dan goed doet, Er is een argument te meer, om op cle wegneming ervan aan te dringen. De Regeering kan thans in dezen het initiatief nemen. Het wordt loch al meer een onmogelijke zaak, voor de handhaving' der wet te ijveren. Minister Aalbersc. De gezondheidstoestand van Minister Aalberse is weer in zooverre hersteld, dat hij binnen enkele dagen zijn werkzaamheden aan zijn departement hoopt te hervatten. („Tijd"). Intrekking van wetsontwerpen. De Minister van Financiën heeft aan den voorzitter der Eerste Kamer bericht, dat hij de wetsontwerpen tolf wijziging van de wet op de Inkomstenbelasting 1914 en tot heffing van een recht voor het afgeven van zeebrieven intrekt. De school en de jeugd. J. B. schrijft in de „Amsterdammer" Ten opzichte van de onschendbaarheid der schooljeugd is men in ons land onverbiddelijk. Een paar a/oorbeelden Een jongen wensehte op bevel zijns onder wijzers niet zijn plaats te verlaten. Van zijn vader had hij de boodschap meegekregen, dat hij niet behoefde te gehoorzamen. De onderwijzer riep het hoofd er bij. Deze greep o gruwel den jongen in den kraag en gaf hem een trap onder zijn achterste. De onderwijzer gaf hem natuurlijk ging 't jongmensch er dadelijk zonder verlofvandoor en passant nog een draai om zijn ooren. Eenige weken later vonden onder- en boven- meester elkaar weer voor de rechtbank. Beiden een riks boete en natuurlijk voortaan onmogelijk op hun dorp. Streng historisch, mijnheer Een ander onderwijzer geeft een jongen wegens grove brutaliteit een pak voor zijn broek. De O. v. J. eischte tegen hem gevangenisstraf en 't heeft een ontzaglijke moeite gekost, den man met een geldboete te doen vrijkomen. Wat die man, een kalm, bezadigd mensch werkelijk, in dien tijd geleden heeft, laat zich begrijpen. Zoo wreekt de Nederlandsche rechter de geschonden majesteit van den schooljongen. Deze weet, dat hij onaantastbaar is. Tegenover hem past slechts zijn ziel in lijd zaamheid te bezitten Jouwt men u na, doe alsof ge 't niet hoort. Raakt hij u gevoelig met een steen, trek er u niets van aan Gooit hij u met modder of vuil, erken dat het zijn onaantastbaar recht is U hebt al opgemerkt, dat men hier in Holland vele en velerlei scholen telt. I n vroeger tijd, toen men alleen de openbare school had, bezat de onderwijzer nog wel wat gezag, vooral omdat de jeugd toen op het punt onzer wetgeving onwetender was. Maar nu is onder en tusschen de velerlei scholen een scherpe concurrentiestrijd ontbrand. Men vecht om de leerlingen. Als „de juffrouw" of „de meester" het waagt een leerling na te houden, dan kan zij (hij) hooren „Ik ga naar de andere school". Gaat een leerling niet over, idem. Wordt de leerplichtwet toegepast, dito enz. Misschien begrijpt u nu wel, dat ik het zoo oerkomiek vind, als de Iiaagsche burgemeester zich tot het onderwijzend personeel wendt om verbetering in den toestand te brengen. De schoolmeesters treft geen blaam deze trap kan niet van onderen af geveegd worden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. a nnemen en den naam des Heeren aanroepen 1 voor allen, die hij voor deze gave moest be danken. Nog velen volgden hierna, om den pater te complimenteeren een lange rij van geestelijken, met den hoogeerw. deken aan het hoofd, afge vaardigden van de St, Gatharinavereen., Excel sior, Katholiek Leven, de Gezellenvereen., het Koorgezelschap der Havenkerk, 't Collectanten college, de waarin directie der N. Schied. Crt. en talrijke particulieren. De misdienaars hadden reeds voor half twee hun opwachting gemaakt, Prachtige cadeaux en bloemstukken,-benevens vele schriftelijke gelukwenschen waren boven dien binnengekomen. Om zeven uur werd de algemeene feestviering gesloten met een plecht ig Lof, gecelebreerd door den jubilaris, met assistentie van de weleerw. paters v. Dijk en Oonk, resp. als diaken en sub diaken. Pater van Noord hield zelf de predikatie en bracht hierin allen diepgevoelden dank voor de vele ondervonden bewijzen van hulde en belang stelling. Jubileum-Etalage-wedstrijd 1923. 29 Aug.4 September. In aansluiting op een vorig bericht deelt het comité van den Etalage-wedstrijd ons mede, dat het nu niet alleen tevreden is over de resultaten van zijn arbeid, maar ook voldaan. De winkel week met etalagewedstrijd belooft schitterend te worden. Ongeveer 100 winkeliers zullen aan den wedstrijd deelnemen en zullen het Schiedamsche publiek tooncn, wat bij hen te koop is en tot welke prijzen. De winkeliers zullen zichbeijveren prachtige etalages te maken, en alles in het werk te stellen om bij de burgerij de overtuiging te vestigen, dat men beter te Schiedam dan elders zijn inkoopen kan doen. Het comité deelt voorts mede le. Dat de winkelweek met etalage-wedstrijd gehouden zal worden van Woensdag 29 Aug. tot en met Dinsdag 4 Sept. a.s. 2e. Dat de volgende groepen gevormd zijn groep I luxe artikelen groep II voedings middelen groep III kleeding groep IV huis houdelijke artikelen. 3e. Voor elke groep worden beschikbaar ge steld le prijs 25, 2e prijs 10, 3e prijs 5 en eervolle vermeldingen. Hulp van etaleurs bij het maken van etalages is geoorloofd. 4e. De beoordeeling zal geschieden door een jury, bestaande uit drie heeren, wier uitspraak bindend is en derhalve onherroepelijk. 5e. De dag der beoordeeling alsook de namen der deelnemende winkeliers en dia der jury, zul len spoedig gepubliceerd worden. Als voornaamste eischen zullen geldenle verkoopkracht, 2e kleurenmengeling, 3e. groe peering. 6e. De burgerij wacht daarbij een verrassing. De inschrijving blijft geopend tot Maandag 20 Aug. a.s. bij den secretaris, den heer S. Hijman, Hoogstraat 55 daarna onherroepelijke sluiting. Verkiezing Prov. Staten van Zuid-Holland. In de gister gehouden openbare zitting van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland is, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van den heer E. J. J. van der Heijden, tot lid van die Staten benoemd verklaard de heer LI. W. D. Helle brekers te Rotterdam, diens opvolger op de lijst. Werktijdenbesluit voor fabrieken en werkplaatsen Het nieuwe Werktijdenbesluit voor fabrieken en werkplaatsen, waarover indertijd door den Iloogen Raad van Arbeid advies is uitgebracht, zal binnen enkele weken in werking treden. („Msb."). Pensionneering op 55-jarigen leeftijd. „Ons Weekblad", het orgaan van den Ned. Bond van Werklieden in Overheidsdienst te Amsterdam, meldt „In overleg met de centrale commissie hebben B. en W. van Amsterdam een besluit genomen, dat de Raad nog moet goedkeuren, dat aan werklieden van 55-jarigen leeftijd of ouder, die tengevolge van reorganisatie van diensten of bedrijven of van vermindering van werkzaam heden, door B. en W. met recht op dadelijk ingaand pensioen worden ontslagen, met ingang van den dag van het ontslag, een schadeloos stelling kan worden toegekend tot een bedrag, gelijk aan het verschil tusschen het pensioen, dat zij zouden hebben ontvangen, indien hun getal dienstjaren zooveel grooter zou zijn ge weest, als op het tijdstip van hun pensionneering nog jaren moeten verloopen tot hun 65ste jaar. Het jubileum van de Koningin. De Ministerraad heeft beslist, dat ter gelegen heid van het 25-jarig regeeringsjubileum van de Koningin; buiten 's-Gravenhage geen gelden beschikbaar zullen worden gesteld voor versie ring en dat voor rijksinstellingen buiten die gemeente volstaan zal kunnen worden met het uitsteken van de vlag. De stemplicht. De „Slandaard" schrijft Dat de stemplicht verdwijnen moet, begin* voor steeds meerderen vast te staan. Aan een toepassing van de wet valt blijkbaar in d. steden niet te denken. Het moet toegejuicht, dat Minister Heemskerk op de desbetreffende vraag heeft geantwoord, dat men ervoor waken zal, dat op het platteland niet wordt vervolgd wie in de stad zou vrijloopcn. Dat zou ook zeer onbillijk zijn. Waaruit volgt, dat de stemplicht Zilveren priesterjubileum. De dag van gister, waarop de weleerw. pater W. v. Noord, kapelaan der Havenkerk, zijn 25- jarig priesterjubilé vierde, is voor den algemeen geachten jubilaris een dag geworden van ware hulde en warme waardeering. Plechtig werd het groote feest begonnen met een solemneele Hpogmis, in de St. Jans-Kerk, opgedragen door Pater van Noord zelf, die hierbij werd geassisteerd door den zeereerw. heer pastoor Ligthart als presbyter assistens en dejweleerw. paters v. Dijk en v. d. Burg, respect, als diaken en subdiaken. Als cantores fungeerden de wel eerw. paters Oonk en v. d. Broek, als ccremonia- rius en acolythen de Schiedamsche studenten van het St. Dominicus-college te Nijmegen, 't Koor verklankte op kunstzinnige wijze de vier stemmige Missa van Versluys en zong vooraf de Veni Creator van Beitjes, terwijl na de IIMis de priestercantate van Elbert Franssen werd uitgevoerd. Van U/a372 recipieerde de jubilaris in de rijk met bloemen gesmukte groote zaal van de pastorie a. d. Hoogstraat, waar hij temidden van familieleden, zijn pastoor en verdere confraters de talrijke bezoeken hartelijk in ontvangt nam. Allereerst diende zich het Kerkbestuur aan, namens welk de heer Jacq. Engering het woord voerde, waarbij spr. Welverdienden dank en hulde bracht voor het vele en goede, dat pater van Noord voor het heil der zielen heeft ver richt, met name als directeur van de Gezellen- Vereen. en Katholiek Leven en als adviseur van Excelsior. Verder roemde spr. hem als een intelligent man van het woord en de daad, die zijn wijsheid- licht niet onder de korenmaat verbergt. Pater van Noord dankte bewogen voor deze hartelijke woorden en bracht de hem gebrachte hulde terug aan God, met Wiens hulp men volgens Paulus' woord alles vermag. Hierop volgde het groote moment van de aanbieding van het geschenk der parochie, dat bestond in een prachtigen kelk, waarvan de voet en onderste deel der cuppa metkleurenrijk emaille is belegd. Mevr. Zoetmulder-Janssens, presidente van het huldigingscomité, bood met hartelijke woor den van felicitatie en dank de ontwerp-teeke- ning van den kelk aan, en hoopte, dat de pater nog vele jaren van rijken priesterlijken arbeid in Schiedam mocht doorbrengen. Tevens over handigde zij nog een couvert met inhoud. De jubilaris liet in zijn dankwoord blijken, dat, de geschonken kelk hem een ideaal-cadeau was, dat hij nu dagelijks voor eigen gebruik en tot heil der schenkers zou kunnen aanwenden. Als rustplaats voor het Lichaam des Heeren, dat de priester iederen morgen consacreert, is een kelk hem 't beste geschenk, dat ooit kan aangeboden worden. Gedachtig het toepasse lijke psalmwoord, zou spr. den kelk des hejls Alg. Spaarbank voor den Middenstand. Maande! ij ksch overzicht. Aantal kantoren Aantal inlagen Ingelegd Aantal terugbetalingen terugbetaald 58 2212 357.464,02 1248 376.942,20 Minder ingelegd dan terugbetaald (achteruitgang) f 19.478.18 Aantal boekjes in omloop op 31 Juli 1923 Saldo tegoed op 31 Juli 1923 11494 4.193.594.62 Herwonnen Levenskracht. De gister alhier gehouden speldjesdag ten bate van Herwonnen Levenskracht, heeft 148.671/i opgebracht. Was het weer wat gunstiger geweest, dan zou ongetwijfeld dit bedrag overschreden zijn. Emigratie naar Amerika. In verband met de vele inlichtingen die ge vraagd worden ontrent emigratie naar Amerika, deelt de Directeur van de Arbeidsbeurs, alhier, ons het volgende mede Gedurende het loopende Statistiek jaar (van Juli 1923 tot 1 Juli 1924) mogen slechts 3607 Nederlanders Amerika binnen komen. In één maand niet meer dan ten hoogste 20 van het jaarmaximum, dus 721. In 5 maanden kan dus bet jaarmaximum worden bereikt, hetgeen tegen het einde van 1923 wel het geval zal zijn, zoodat alsdan de emigratie uit Nederland naar de Vereenigde Staten tot einde Juni 1924 geheel stop zal staan. Waar de maxima voor de maanden Juli en Augustus van dit jaar zijn bereikt, zullen zij die bet Amerikaansche visum nu nog moeten aan vragen heel weinig of geen kans hebben te emi greeren voor het einde van Juni 1924. Bij het gemeentebestuur isin- gekomen een verzoek van de Schiedamsche Cartonnagefabriek om vergunning tot uitbrei ding van de Cartonnagefabriek, Lange Haven 19, met 5 electromotoren. Heden is het 25 jaar geleden dat de schilder G. J. Neus in dienst trad bij den dienst der Nederlandsche Spoorwegen. In de v e r 1 of1oca 1 i teit op het S.V.V.-terrein is door forceering der hoofddeur dezen nacht ingebroken een koperen bierpomp, 5 badhanddoeken, 2 rolhanddoeken, 5 tafel kleedjes, eenige kilo's cacao, 1 flesch ranja en voor c.a. 6 roomijs werden ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Gisteravondteongeveer 12.15 uur is mej. H. in de St, Liduinastraat ter hoogte van de Warande door een nog onbekend ge bleven man aangerand. Met de eene hand greep hij haar bij de keel, ontrukte met de andere hand haar het taschje en verdween toen in cle richting der Nassaustraat. Onmiddellijk is de opsporing van den dader begonnen, maar tot nti toe nog zonder resultaat. UIT ROTTERDAM. Bij K. B. is aan mr. J. W. Alting Mees, op zijn verzoek, met ingang van li October 1923, eervol ontslag Verleend uit zijn betrekking van griffier der arrondissementsrechtbank te Rotter dam, onder dankbetuiging voor in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. Gemengd Nieuws. DE RAMP BIJ St. SAUVEUR. Uit Parijs meldt Ilavas nadere bijzonderheden over de katastrofe bij St. Sauveur Maandag waren 24 Nederlandsche toeristen vergezeld van een gids te Lourdes afgestapt in het Hotel Angleterre. Ze namen een auto, bestuurd door den chauffeur Leon Auge, een zeer serieus chauffeur, om een excursie naar Gavarnie te maken. De heenreis verliep zonder incident. De terugreis had om 5 uur plaats. De auto was bij Gendre St. Sauveur, toen de felle zon den chauffeur verblindde, die, ziende dat hij anders een vrouw op den Weg zou ver pletteren, zóó hevig remde, dat de auto om zwaaide en met den achterkant door de borst wering langs de kloof ging. De auto met de reizi gers stortte in den afgrond. Het bed der Grave is daar 80 M. diep. De schok was verschrikkelijk. Dadelijk werd een hulpexpeditie georganiseerd maar alles ging zeer langzaam Wegens de moei lijkheden in de rotsachtige omgeving. Een jongmensch nam een liter rhum mede, in de hoop, de gewonden er mede te kunnen opwekken, liet zich aan een touw van 300 M. lengte, vast binden en ondernam de hachelijke daling. Eer hij beneden was, zag hij vastgeklemd tegen een uitsteeksel van een rots, een meisje van onge veer 22 jaar, dat smartkreten uitstiet. Doch hij kon de gewonde niet vastbinden aan zijn touw, wier beide beenen gebroken waren en Wier borst Was ingedrukt. Maandagavond bij het vallen van den avond Waren nog slechts zes lijken geborgen, die vierhonderd meter van de plaats van het onge luk Waren meegesleurd door den stroom. Een andere auto, welke de eerste op 200 M. volgde, is de plaats van het ongeluk gepasseerd zonder er iets van te bemerken. Nader meldt men, dal het gezelschap een reis maakte onder auspiciën van de Nederland sche ReisVereeniging. De namen der verongelukten - zijn de vol gende Mej. M. Biezenaar, Haarlem, mej. C. Blaauw, Amsterdam, mej. F. E. Blaauw, Amsterdam, de heer B. J. Bosker, Winschoten, mej. W. Busscher, Winschoten, mej. S. Dallinga, Gro ningen, de heer L. Henneman, Bussum, mevr. L. Henneman—Sclieclings, Bussum, mej. C. Henneman, Bussum, de heer E. Hoekstra. Amsterdam, mej. R. Hogeveen, Leeuwarden, mevr. J. A. E. Jacot—v. Koolbergen, Amster dam mej. M. A. Luiting, Amsterdam mej. R. G. Prinsen Geerlings Amsterdam, mej. F. K. M. Raadersma, Rotterdam, mej. C. Schog- gers, Den Haag, de heer J. Verschuur, Dor drecht, mej. M. A. v. d. Waal, Rotterdam, mej. P. M. A. v. d. Waal, Rotterdam, de heer J. J. Weeveringh, Amsterdam en de leider van het gezelschap, de heer D. Klerk, Dordrecht, leeraar aan de H. B. S. aldaar en waarnemend algemeen secretaris van de Ned. Reisvcreeni- S'inS- De eenige geredde, en die niet ernstig gewond Werd, was de heer M. Kuypers, Haarlem. Deze heeft onmiddellijk na zijn redding een telegram naar Den LIaag verzonden, met het verzoek zoo spoedig mogelijk iemand naar Lourdes te laten gaan. In ieder geval zal er iemand van de Reis Vereeniging naar Lourdes vertrekken, daar een regeling zal moeten worden getroffen voor het •vervoer der slachtoffers naar Nederland of hun begrafenis in Lourdes, wat natuurlijk voorname lijk van de wenschen der families afhangt. Het gezelschap, dat zulk een tragisch einde vond, was 6 Aug. naar Parijs vertrokken. Op 7 Aug. was liet verder gereisd naar Bordeaux, óp 8 Aug. naar Mayonne en Biarritz, en van daar verder naar San Sebastian. Vrijdag waren de reizigers naar Lourdes gegaan, vanwaar zij Zaterdag een uitstapje maakten naar Cauterets. Zondag bleef men in Lourdes, terwijl voor Maandag wasvastgesteld de tocht naarGavarnie. 's Middags bezocht het gezelschap daar den Cirque de Gavarnie liet prachtige woeste berglandschap waar de hoogste waterval van Europa is. Op den terugrit van Gavarnie naar Lourdes had het ongeluk plaats. Het plan was geweest na een verderen tocht door de Pyreneën via Lyon en Versailles a.s. Maandag naar Nederland terug te keeren. De Fransche bladen geven nog de volgende bijzonderheden De chauffeur Léon Augé woonde te Lourdes. Hij was 35 jaar oud, gehuwd en stond zeer goed aangeschreven. De heer Hourcadet een der moedige redders, is 23 jaar oud en electricien te Esquièze-Sère. Hij liet zich om ongeveer zes uur in den namid dag aan een 300 M. lang koord in den afgrond zakken en onderzocht toen de plaats des on- heils. De lieer M. Kuypers kon hij toen niet naar boven brengen, maar hij gaf hem rhum te drinken, 't Was negen uur 's avonds toen de jonge redder zich op liet hijschen. Het gat, dat de autobus in de borstwering gemaakt heeft, is tien meter breed. Volgens de bladen heeft het door de autori teiten ingestelde onderzoek geen enkele aanwij zing voor schuld opgeleverd. Uit Lourdes wordt gemeld, dat Dinsdagmor-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2