gen de lijken van 7 vrouwen en meisjes en het lijk van een jongen man zijn bovengebracht. Het laatste is gebleken te zijn dat van. B. J. H. Bosker, uit Winschoten op dit lijk werden twee horloges gevonden, waarvan het eene op 5.20 uur en het andere op 5.35 was blijven stilstaan. Men neemt aan, dat de ramp Maan dagmiddag omstreeks dien tijd heeft plaats gehad. Het totaal aantal slachtoffers bedraagt 23, allen Nederlanders, behalve den Franschen chauffeur. De overige lijken konden nag niet Worden geborgen. Tot de slachtoffers van de ramp belmoren nog twee personen, Kerna en Stalenberg ge- heeten, van wie nog niet bekend is, Waar zij thuis behooren. De Nederlandsche consul te Bayonne is te St. Sauveur aangekomen, waar hij met den onderperfect van Argeles maatregelen nam voor de teraardebestelling van de slachtoffers. Deze plechtigheid zou hedenmiddag 4 uur geschieden. Na de godsdienstige ceremoniën zullen de dood kisten naar Lourdes worden overgebracht en daar ter aarde besteld. voort. Thans komen ook berichten over onge vallen binnen. Talrijke gevallen van zonnesteek Worden gemeld, vooral bij wagenvoerders, die langs de wegen hun karren begeleiden. De brand te Dwingelo. Nader ver nemen wij, dat de aanwezige graanoogst, die juist binnen was, benevens tienduizenden kilo's hooi verloren gingen. De antieke koperen kaarsenkroon was het eenige, dat uit de Herv. kerk kon worden gered. De kerk was voor slechts 13.000 verzekerd. Café Santinge was verzekerd bij De J ong Co. te Amsterdam. Dan zijn er voorts nog bij be trokken de plaatselijke Onderlinge Brandver zekering te Dwingelo, de „Bataafsche Den Haag, de Onderlinge te Woudsum. De motorbrandspuit uit Assen had onderweg een defect gekregen, waardoor een half uur Vertraging ontstond. Was dit niet gebeurd, dan had men de kerk misschien kunnen behouden. Tijdens den brand Werd er gestolen, vermoede lijk door bewoners van woonwagens, die onder hevig verzet door de politic werden doorzocht. Er werden processen-verbaal wegens weder- spannigheid opgemaakt. Heistelling omgevallen. Op het Midden-Damterrein te Amsterdam, waar men bezig is palen in den grond te heien voor de tribune voor de a.s. jubileumfeesten, is een heitoestel omgevallen. De drie zWare palen vielen op de schutting van het terrein en ver brijzelden een groot gedeelte aan de zijde van de Bijenkorf. De bejaarde grondwerker S., die voorbij de schutting ging, is gedood. Het ongeluk is te wijten aan het feit, dat een tuipaal uit den grond geschoten is. De andere vier kregen daardoor te veel druk en waren niet bij machte het toestel op te houden Valse he cheques. Een inspecteur van de centrale recherche te 's-Gravenhage heeft aangehouden Th. C. de G., kantoorbediende, oud 31 jaar, wonende in de Galileistraat aldaar, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan het innen van een valsche cheque ten bedrage van 3300 ten nadeele van den Christelijken Zee- liedenbond te Scheveningen. Ongelukken. Te Noordwijk is liet 10- jarig zoontje van Z. in de Spoelsloot verdronken. Een kind van P. de G. viel in een teil niet kokend water. Het is met brandwonden overdekt, doch verkeert niet in levensgevaar. Onweer. Gistermorgen is te Klundert de bliksem geslagen in de landbouwschuur van C. V De schuur met inhoud verbrandde twee paar den kwamen in de vlammen om, een derde paard kreeg ernstige brandwonden en is afgemaakt. Het huis is geheel uitgebracht. Verzekering dekt schade. Te Eist is de bliksem geslagen in de hof stede, bewoond door D. Er kon niets worden gered ook een honderd kippen, een hond en vijf zware varkens zijn verbrand. Verder is daar de bliksem geslagen in de woning van H. S. Ook hieruit-kon nagenoeg niets worden gered. Te Geldermalsen is gisteren de bliksem geslagen in den hooiberg van den landbouwer A. Vermeulen Az. Berg en oogst werden een prooi van de vlammen. De landbouwerswoning bleef behouden. Verzekering dekt de schade. Ongeluk b ij het dorschen. TeW es- terlee werden gistermiddag bij het electrisch dorschen bij den landbouwer D. Vinkers, de Winschoter arbeiders T. Nuninga, R. Schuur en Strating ernstig gewond, terwijl de arbeider Jan Egges werd gedood. Diefstal van een diamant. De poli tie te Vlissingen heeft op telegrafisch verzoek Van de politie te Antwerpen, een diamantslijper aangehouden, verdacht, een partij diamant ter Waarde van 75.000 francs verduisterd te hebben. Op den aangehoudene is een partijtje diamant gevonden. Het 'onderzoek wordt voortgezet. Groote mijnramp. Ten gevolge van een ontploffing zijn te Kemmerer (Ver. Staten) honderd vijf en dertig menschen in een kolenmijn begraven. Na de ontploffing steeg het water snel in de mijn. Negen en twintig personen werden gered. De reddingsbrigade telde 70 lijken in de mijngangen. Nader Wordt medegedeeld, dat men er slechts in geslaagd is 35 levend o.p den beganen grond te brengen. Gevreesd wordt, dat de anderen zijn omgekomen. Veldbrand. Uit Verdun wordt gemeld, dat bij Poivre (dep. Marne) een veldbrand over een uitgestrektheid van twee kilometer woedt. Verschillende munitiemagazijnen zijn ont ploft. Trjbune ingestort. Te Fourques (in de Oostelijke Pyreneën, Frausch gebied) is tijdens een stierengevecht een tribune ingestort. Vier personen werden gedood en ongeveer dertig gewond, waarvan een tiental ernstig. O ri t z a g 1 ij k e v 1 o e d g o 1 v e n, welke de Noord-Westkust van Korea hebben geteisterd, hebben honderden huizen weggeslagen. Gemeld wordt, dat meer dan duizend menschenlevens verloren zijn gegaan. Vliegongeluk. Gisteren had te Vauville een ernstig vliegongeluk plaats. De aviateur Hermerdinger trachtte met een motorloos vlieg tuig een zeilvlucht te maken, waarbij hij een val deed en gedood werd. I nbraak. In liet gebouw van het Spaansche gezantschap Le Berlijn is gisternacht een groote zilverdiefstal gepleegd. Er werd voor meer dan een milliard papiermark aan zilveren vaatwerk, bladen en tafelzilver gestolen. Een jaar geleden werd in het Spaansche gezantschap ook een diefstal gepleegd. Toen vielen den dieven de juweelen van de overleden echlgenoote van den gezant in handen. De daders, onder wie een bediende van het gezantschap, werden toen gevat. Bergingvangoud. Men herinnert zich, dat verleden jaar Mei nabij Ouessant de Fransche vrachtboot „Seine" het Engelsche passagiers schip „Egypte" in den grond heeft gevaren, waarbij verscheidene passagiers zijn omgekomen. Tot dusver waren de pogingen om het wrak te vinden vruchteloos gebleven, doch thans is een Zweedsche bergingsmaatschappij daarin ge slaagd, welke reeds een overeenkomst met de assuradeuren heeft gesloten. Het bergingswerk zal nu spoedig beginnen. Volgens den huidigen koers zou er voor ongeveer 800 millioen franken goud aan boord van het wrak moeten zijn. Orkaan. In het zuiden van Servië heeft een orkaan gewoed, die groote schade heeft aangericht.In Herzegowina werd door hagelslag Voor meer dan een half millioen dinar graan Vernield bij Drenakowats, dicht bij Niesj, is een spoorbrug weggeslagen. Botsing. Gistermiddag is te Dusseldorp £P de Koelnerstrasse een ernstig ongeluk ge beurd. Een groote vrachtauto kwam in botsing ??et een tramwagen, welke geheel vernield werd. Een groot aant'al personen is zwaar gekwetst. Be hitte in 11 a 1 i ë.De warmte en droog te, welke Italië teisteren, duren onafgebroken Brutale zeeroof. Kapitein Sims, de gezagvoerder van een schoener van 70 ton, deelde bij aankomst te Halifax mede, dat zijn schip op zee tegenover Long Island is over vallen door zeeroovers, die voorgaven „boot- leggers" te zijn. Een snelvarende motorboot kwam op zij van het schip en bood aan, sterken drank te koopen. Een man van de motorboot begaf zich aan boord van den schoener en terwijl er een kwitantie werd geschreven, bedreigde hij de bemanning van den schoener met een revol ver. Oogcnblikkelijk klommen vijf andere man nen van de motorboot aan boord van den schoe ner en ontwapenden de bemanning. De gezag voerder werd gedwongen zijn brandkast te openen, waaruit de roovers 0400 dollar mede namen. Vervolgens namen zij 200 kisten whiskey en champagne mede en verdwenen daarop snel. Telegrammen. MINISTERPROCES. BERLIJN, 16 Aug. (draadloos) Volgens berichten uit Boedapest, zouden vier der vroege re Bulgaarsche ministers ter dood veroordeeld zijn, de overige tot levenslange gevangenisstraf. DE ONRUST DUURT VOORT. MUNC.HEN, 16 Aug. (draadloos) Sinds gister is de toestand in de in staat van beleg verklaarde streek verergerd. Uit alle deelen der provincie worden brandstichtingen en plunderingen ge meld. Laatste Berichten. in de vlammen om. De oude vrouw B. werd met 1 moeite gered en moest met ernstige brandwonden overdekt, worden opgenomen in 't Ziekenhuis te Zwolle. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 14 Aug. 16 Aug. Londen 11 62H 603/4 Berlijn -0.000085 0.0000785 Parijs--»..l3.951/2 - 13 U01/'2 België-- 11.81 - 1I.38S Zwitserland - 45.95 - 46. Weenen - 0.00®/, - 0.00®/, Kopenhagen- 46.821/2 - 47 30 Stockholm67 877a - 67.771/ Christiania- 41 871/, - 42 35 Amerika- 2.547/i6 - 2.543/16 Maurid - 34.42'/,, -34.60 Milaan- 10 83 - 10 85 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. Londen Parijs Brussel New-York Bellijn Stockholm Zwitserland Kopenhagen Christiania Weenen t 14 Aug. 11.621/4 13 99 - 11.627, - 2.54®/, 0.0000925 - 67.90 - 46.— - 46.80 - 41.85 - 0.0035®/, 16 Aug. 11.60 - 13 90 - 11.35 - 2.54®/s 0.0000775 - 67.80 - 46 02V - 47.40 - 42.35 -0.00353/t Kerknieuws. Weerbericht. Verwachting Zwakke tot matigen N. tot Z. wind, half tot zwaar bewolkt, aanvankelijk weinig of geen regen, iets warmer. Ontploffing. Aneta meldt uit Weltevreden Op een boorterrein van de Bataafsche Petro leum Mij. te Soeban Boeroend in het Palembang- sche heeft een geweldige explosie plaats gehad, waardoor 3 inlanders werden gedood en 6 ge wond. De Europeanen hieven als door een won der gespaard. De schade is aanzienlijk. Moordaanslag. Te Brunsum heeft de 22-jar. J. eenige revol verschoten op zijn vader gelost, met 't gevolg, dat deze niet ernstig aan borst en heup is ge wond. De laaghartige zoon is door de marechaussee gearresteerd. Onweer. Te Staphorst zijn tijdens een hevig onweer drie boerderijen door den bliksem getroffen en uit gebrand. Ook de oogst en eenige varkens kwamen Zestigjarig Priesterjubileum. De ZcerEerw. Heer J. J. Vernieuwen te Rijswijk, oud-pastoor te Amsterdam en Leiden, sinds 1910 eervol ontslagen uit de geestelijke bediening, herdacht gisteren den dag, waarop lnj 60 jaar geleden tot priester is gevrijd. -Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd totvoorzitter van het fonds „Pro Nobis et Posteris," den zeereerw. heer P. Stroo- mer tot bisschoppelijk commissaris voor het bisdom Haarlem van de Brandwaarborg-maat schappij St. Donatus, den zeereerw. heer P. Stroomer tot lid van het Dioc. Missie-comité, den zeereerw. heer P. Stroomer tot vertegen woordigervan het R.K. Juvenaat in de Dioc.com- missie voor R. K. Jeugdorganisatie (als opvolger van den weleerw. heer J. A. Ruhe), den weleerw. heer J. M. Lucassen, pastoor te Halfweg tot geestelijk adviseur van de R. K. Propaganda- clüh te Amsterdam O. Y„ don weleerw. pater B. T. Makaay, O.E.S.A. van de R. K. Vereeniging van Oud-Weezen- en Half-Weezen,,SL Aloysius" te A'dam, den weleerw. rector G. C. dc Wolf, aldaar (St. Al.-gest.) (St. Bavo.) Rechtzaken. Broekliuys' faillissementsaanvrage. Men meldt ons het volgende Mr. E. G. S. Bourlier zal het verzoek tot failliet verklaring van den heer Broekhuijs in de Raad kamer der Haagsche Rechtbank tegenspreken, aangezien hij bedoelde vordering niet schuldig is Het betreft een vordering van ongeveer ƒ3000 van een tuinarchitect op een der Broekhuijs Maatschappijen welke vordering te hoög wordt geacht, waarom betaling werd geweigerd. Als president-commissaris dezer vennootschap heeft de heer Broekhuijs drie weken geleden last gegeven het werk op grond van te hooge bereke ning niet voort te zetten het geschiedt sedert dien door andere personen. Bedoeld# vennootschap bezit verschillende vaste goederen en heeft geen enkele andere vordering te haren laste. Bovendien wordt op andere gronden deHaagsche rechtbank onbevoegd geacht van het verzoek kennis te nemen. Kunst en Letteren. in verband met het van liet N. V. B.-bestuur ontvangen antwoord op het door hen gedaan verzoek tot het spelen van een eigen competitie Isthmian League in N. V. B.-verband. Op deze vergadering is met algemeene stem men de volgende motie aangenomen De vereenigingen, die zich hebben gesteld op het bekende standpunt van de W. E. K„ in algemeene vergadering bijeen, van bestuurszijde vernomen hebbende, dat in de vergadering, gehouden met het N. V. B.-bestuur, zich geen nieuwe gezichtspunten hebben voorgedaan, be sluit voort te gaan op den thans ingeslagen weg en aldus zorg te dragen, dat bij eén eventu eel handhaven van de door de algemeene ver-, gadering van den N. V. B. aangenomen competi tie-indeeling cle W. E. K. gereed zal zijn, om de instandhouding van één Westelijke Eerste Klasse te verzekeren. Voorts is besloten aan het bestuur te verzoe ken, als punt 3 op de agenda van de 26 Aug. a.s. te houden buitengewone algemeene vergade ring te plaatsen Voorstel van de vereenigingen Ajax, Blauw-Wit, Haarlem, R.C.H., Stormvo gels, H.B.S., Quick, Sparta, V.O.C., Feijenoord en U.V.V., om voor het seizoen 1923/1924 in het Westen één eerste-klasse afdeeling in te stellen. De Sixtijnsclic kapel. De Sixtijnsche kapel zal 15 tot 27 November a.s. onder de auspiciën van dr. G. de Koos een tournée door ons land maken. Het uit 80 mannen en knapen bestaande koor zal, onder leiding van Maestro Casimiri, zingen te Amsterdam (Mozes en Aaron) Dordrecht (IJ. Antonius van Padua) 's-Gravenhage (H. Jacobus) 's-Hertogenhosch .(Kathedraal van St. Jan) Hilversum (Sl Vitus') Leiden (O. L. Vr. Onbevlekte Ontvange nis) Nijmegen (H. Ignatius) Rotterdam (II. Ignatius), en Utrecht (O. I.. Vr. ten Hemelop neming). SPORT. CRICKET. Hermes D.V.S. comb.—V.O.C. comb. (2 e d a g). Om ongeveer elf uur zetten Fr. Karis en E. Hodes op het bowlen van Vermeulen en Van Herwaarden de Schiedamsche ninings voort. Reeds bij den lsten bal van Vermeulen geeft Karis een gemakkelijke kans, die dankbaar ge accepteerd wordt. G. Hovingh, die dan inkomt speelt zich kalm in, het to.taal stijgt regelmatig. Op 81 wordt Hodes gebowld door Van Herwaar den. Van de overige spelers komen alleen De Bruijn met 10 en F. Meijer met 13 not out in de dubbele cijfers, terwijl G. Hovingh even te voren door Stenger gevangen werd na 50 runs te hebben bijgedragen. Het totaal is nu 161 runs. Bowlingcijfers V.O.C. Brans 131, Duller 340, Van Herwaarden 49 en Vermeulen 2—22. Hermes D.V.S. is de inningsnederlaag ontgaan. V.O.C. moet nu nog 43 runs maken, wat zij voor het .verlies van 2 wickets doet. Vermeulen kwam met 15 runs in de dubbele cijfers, terwijl Bikkers met 18 en J. van Herwaarden met 10 runs not out bleven. Vergadering van de W. E. K. De Westelijke Eerste Klassers hebben gister avond vergaderd, ter bepaling van liet standpunt Burgelijke Stand. G e h u w d Aug. 15. C. J. de Koning 25 j. en A. G. L. Kramers 22 j. W. van Doorn 23 j. en W. de Bruijn 25 j. IJ. F. Zandstra 20 j. en G. A. van Scheindelen 26 j. .J. A. Verkade 25 j. en C. Gille 25 j. Geboren: Aug. 13. Maartje d. v. C. van der Vlies en M. W. G. Schot, Boterstraat. 14. Sara d. v. P. van Noorcl en N. van der Ham, Prins Fredqrik Hendrikstraat. Anna d. v. A. J. Spitters en M. Hersbach, Boterstraat. 15. Johannes Cornelis z. v. D. Lubeek en E. J. Tulling, Aleidast.raat. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 16 Aug. v.m. 5.33, n.m. 6 07. 17 Aug. v.m. 6.20 n.m. 6.48. 18 Aug. v.m. 7.05, n.m. 7.35. SCHIEDAM, 15 Aug. Aangekomen Eng. s.s. Aydon, met. 2400 ton steenkolen van Hull in de Wilhelminahaven aan boei 2. Noorsch s.s. Frithjof I, kapt. J. Christensen, met 3800 ton ijzererts van Thimshaven aan boei 4 in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 15 Aug. Vertrokken Eng. s.s. Nilemede, ledig naar Barry. BREMEN, 15 Aug. Aangekomen s.s. Madeira met stukgoederen van Schiedam. Handelsberichten. Beurs van Sehiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 16 Aug. Officieele not.eering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 12.—. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 16 Aug. Men noteert voor Spiritus 100 f 26. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 1.60 per ketel. ROTTERDAM 14 Aug. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 162 paarden, 54 veulens, 1070 magere runderen, 624 vette runderen, 252 vette kalveren, 124 nuchtere kalveren, 660 graskalve ren, 259 schapen of lammeren. 327 biggen, 9 bokken of geiten cn 58 overloopers. Prijzen per i/2 K.G. koeien 3772,'40,5272, 55, 60 tot 6272 cent, ossen 50, 52,72, 55 tót 60 centstieren 45, 50 tot 55 cent kalveren 50, &21/2, 55, 60 tot 63 cent. Prijzen per stuk van mager vee. Melkkoeien 300 ƒ460 stieren ƒ200 a 550, graskalveren 50 a 130, paarden 275 a 350, slacht/paarden 100 a ƒ210, hitten ƒ200 /300, Veulens 50 a 80; kalfkoeien /325 a 450; pinken ƒ150 a ƒ200, vaarzen 250 ƒ310, biggen 12 22, biggen per week 1.75 2.75, overloopers ƒ30 a 50, fok nuchtere kalveren van 25 tot 45, slachtkalveren .17 tot 22. De aanvoer van koeien en ossen op de vette markt was iets ruimer dan de vorige week, de, omzet was kalm en de prijs gelijk aan dien van gisteren. Op de botermarkt werd heden aangevoerd 2 /8 en 1 /16 vat. Prijs per K.G. van 1.60 a 1.70 Rotterdamsche Eierveiling Delftsche Straat Kipeieren ƒ5.65—8.30, eendeieren ƒ7—7.60 de 100 stuks. Aanvoer 240,000 stuks. Veiling N. V. Rotterdamsche Cons.-Veiling (Weenaplein), Aanvoer 200,000 stuks. Kippen eieren van 5.75 tot /8.25, eendeneieren 6.75 tot 7.25, kalkoeneieren 9 tot 9.50. VEEMARKT DELFT, 16 Aug. Aanvoer: 176 runderen 120 schapen of lammeren, 3 paarden, 503 varkens, 1 vetto kalveren, 611 biggen, 67 magere kalveren, 8 geiten of bokken, vette varkens, 4 veulens. Vette koeien le kw. f325500, 2e kw. f200—325, kalfkoeien le kw. f325500, 2e kw. f225—325, vaarkoeien f275—f375, 2e kw. f 175f275, vette kalveren le kw. f 2c kw. f—vette schapen le kw. f,2e kW. f schapen met lammen le kw. f 2e kw. f vette lammeren le kw. fweilam- mron, fmagere varkens le kw. f 18 65, biggen, f 12—26, nuchtere kal veren le kw. f 10f26, paarden f150350 Rundvlee8ch per kilo f 1.251.15 f 1. Boter f 1.80 f 2.00 per kilo. Aanvoer en -.wegende te zamen kilo,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3