Het geheifflziuuige raadsel DAGBLAD WOOD SCHIEDAM JEM OMSTWEKEft". FEUILLETON. 46ste Jaargang. Vrijdag 17 Augustus 1923. So. 13720. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. - Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Het bericht, dat Poincaré druk bezig is met het opstellen van het Fransche antwoord op de Britschc nota, heeft te Londen groote vol doening gewekt. De Engelsche regeering heeft aan haar geallieerden laten weten, dat zij prijs stelt op een spoedige behandeling van de kwestie en dat zij vurig wenscht, te zamen met al haar geallieerden, stappen te doen voor het uit den weg ruimen van de bestaande moeilijkheden in Europa, indien zulks mogelijk is. Reuter verneemt, dat, ofschoon in de kwestie der schadevergoeding geen nieuwe gezichtspun ten geopend zijn, in goed ingelichte kringen een getemperd optimisme heerscht. Geloofd wordt, dat er ernstige pogingen zullen Worden gedaan om een grondslag voor overeenstemming te vinden. Waarschijnlijk zal het Fransche antwoord eerst aan de Belgische regeering worden mede gedeeld, voordat het -naar Londen wordt ge zonden, zoodat het niet vóór het einde der volgende Week wordt Verwacht.' Ook gelooft men, dat België een afzonderlijk antwoord zal opstellen DE COMMISSIE VAN HERSTEL EN DE DUITSCHE GOliDLEENING. De Commissie van Herstel heelt zich tot de Duitsche regeering gewend om inlichtingen in zake de nieuw uit te geven goudleening. De Com missie handhaaft tegenover de inschrijvers haar prioriteitsrecht op de bronnen van inkomsten van Duitschland voor zoover deze voor den dienst dezer leening worden bestemd in het bijzonder nu Duitschland in gebreke is gebleven zijn periodieke betalingen voor het herstel te doen. De „Vossische Zeitung" schrijft, dat deze mededeeling van de C. v. H. slechts als formeel moet worden beschouwd, daar het vanzelf spreekt, dat volgens den tekst van het verdrag van Versailles de aanspraken uit hoofde van het herstel vóór alle andere aanspraken gaan. Het zou juist de taak van de regeering zijn, wanneer over de schadeloosstelling eenmaal eenstemmig heid is bereikt, de reparatie-prestaties zóó te regelen, dat de opbrengst van het bedrag der schadeloosstelling, onafhankelijk van de garan tie van de goudleening, verzekerd geacht mag worden. IN HET RE ZETTE GEBIED. De Belgische veiligheidstroepen te Aken heb ben vijftien personen, waaronder de architect Monzel, wegens het plegen van sabotage in hech tenis genomen. Een ingesteld onderzoek bracht groote voorraden bommen revolvers, ponjaards en andere wapenen, alsmede een aantal documen ten, betreffende organisatie van de sabotage aan het licht. Het onderzoek wordt voortgezet. Men verwacht nog meer arrestaties. Een patrouille te Dusseldorp heeft vier Duit sche smokkelaars overrompeld. Een van hen werd gedood, de anderen werden gearresteerd. DUITSCHLAND EN POLEN. De Duitsche regeeringspartijeu hebben bij den Rijksdag een interpellatie ingediend, waarin zij vragen wat de rijksregeermg denkt te doen om de rechten der Duitschcrs in Polen, die in hef verdrag van Versailles zijn omschreven, te waar borgen. In strijd met deze rechten toch worden de Duitscliers in Polen onderdrukt en komen er vele gevallen van uitzetting en ontslag van be ambten en arbeiders voor. Tengevolge daarvan 37 Dat Wist Werner alweer. Het stijfde hem in zijn overtuiging, dat de kist nog Wel degelijk °p den Beukenhof was. Men mocht die kist dan gestolen hebben, men kon nog niet de gelegen heid gevonden hebben, de kist Weg te voeren. Werner zeide dit ook aan den huisbewaarder. Hoor eens, sprak hij, ik wil jou vertrouwen en neem geheef aan, dat het alles precies zoo gegaan is als gij zegt. De kist was gisterenmorgen nog uier. Ja, ik heb die toen zelf gezien. En het is uitgesloten, dat zij gisteren in den mop van den dag weggevoerd is. Ja zeker, dat is uitgesloten. Het kan niet. Goed. Maar dan is die kist ook nog hier, binnen deze muren. Dan moet ze door een der bedienden gestolen zijn, doch die kan het gestolene nog niet Weggevoerd hebben. Haar, mijnheer Werner, ik ken ze alle, ik sta Vo°r hen in. Men kan zich op dn menschen zeer vergissen. !e eens als er hier iemand is, die den onzieht- aren vijand, die ons bedreigt helpt, dan wordt M binnendringen van den moordenaar in de Uer van den professor minder onverklaar- hebben meer verlaten. dan 600.000 Duitscliers Polen DE VALERA. Een officieele mededeeling uil Dublin luidt als volgt Aan de Valera's medeverantwoordelijkheid voor alles wat sedert de onderteekening van het verdrag is geschied kon moeilijk getwijfeld worden. ITij heeft getracht zich door een politieke campagne te dekken maar moet nu zijn plaats innemen naast de gevangen medestanders, tot dat de tijd aanbreekt, waarop zij allen kunnen vrijgelaten worden zonder gevaar voor de open bare veiligheid. Iceland's terugkeer tot rust is gisteren ver stoord. In de buurt van Bantry waren onlusten ontstaan uit de doorzoeking van een danszaal door militairen. Een burger is gedood en twee gewond drie militairen zijn gewond. De Valera, die te Limerick gevangen wordt gehouden, zal waarschijnlijk deze week naar Dublin worden overgebracht. Hij zal niet voor den rechter verschijnen, maar voor onbepaalden tijd geinterneerd worden krachtens de wet in zake het herstel der rust in Ierland, welke de regeering machtiging geeft, personen zonder vorm van proces gedurende langen tijd gevangen te diouden. De arrestatie van De Valera heeft de belang stelling voor de Iersche verkiezingen aangewak kerd. GRIEKENLAND. Volgens berichten uit Athene aan de „Se coio", is de binneniandsche toestand in Grieken land de laatste dagen zóó verscherpt, dat men in zekere politieke kringen de noodzakelijkheid van een ingrijpen door de groote naties niet meer ontkent. PER ZIE. Volgens een te Londen ontvangen bericht meldt de Allahabad Examiner, dat Afglianiëers, die in Perzië binnengevallen zijn, de Perzische telegraaflijnen 50 mijl ten Noorden van Seistan beschadigd en arbpiders, die aan de lijn werkten, gedood hebben. Een afdeeling van het Perzische kameelcorps verjoeg de invallers. CHINA. Op een bijeenkomst aan het ministerie van 'Uitenlandsche zaken zijn eenige beslissingen genomen ten aanzien van de nota van het diplo matieke corps over den treinoverval van Lin-' eng. Er werd beslote'n lo. tot aanvaarding van den cisch van vergoeding 2o. tot uitstel van het ontslag der ambtenaren, totdat met de plaatselijke autoriteiten overlegd zal zijn 3o. dat de regeering het uiterste zal doen om trein- rooverijen te voorkomen. Een buitenlandsch toezicht en politie op de spoorwegen kan niet worden toegestaan, daar het een schending van China's souvereiniteit zou zijn. AMERIKA EN MEXICO. Volgens een bericht uit Mexico ontvangen, is aldaar het protocol der onderhandelingen, tus- schen de Mexicaansche en Amerikaansche ge delegeerden gevoerd, door hen goedgekeurd en ge Leek end. De Amerikaansche vertegenwoordi gers zullen weldra naar Washington terugkeeren. Het protocol voorziet in de- benoeming van twee commissies ter beoordeeling der Ameri kaansche eischen tegen Mexico en der Mexi- kaansche eischen tegen Amerika. Het Internationaal Gerechtshof te 's-Graven. baar. Wie Weet of de moordenaar niet gezocht moet Worden onder een der leden van het perso neel. Maar mijnheer Werner. In ieder geval moeten We er rekening mee houden en een onderzoek instellen. Zouden we dat kunnen doen, zonder dat de bedienden het bemerken. Hoe bedoelt u dat. Ja, wij zouden bijvoorbeeld een onderzoek op hun kamers kunnen instellen. De huisbewaarder dacht even na. Dat zou wel gaan, antwoordde hij, maar ik stel me er heel Weinig van voor. De bedienden slapen allen op de bovenste Verdieping. Over een half uur zijn ze beneden. Dan zouden We een onder zoek kunnen doen om te zien, of er iets te vinden ware. v Goed, over een half uur kom ik daar boven bij je. Houd je mond en laat niets bemerken. Aldus geschiedde, maar het onderzoek leverde niets op. Frits Werner ging met den huisbewaar der de verschillende kamertjes na. De beide mannen namen de vrijheid alles aan een nauw keurig onderzoek te onderwerpen, maar zij ont dekten letterlijk niets Verdachts. En de huisbewaarder vertelde meteen alle mogelijke bijzonderheden van de bedienden, die hij als zeer betrouwbaar prees, die allen al een heelen tijd in het huis dienden, behalve de jong ste. Maar van hem kon geen sprake zijn. Hij was pas in dienst getreden, daar z'n voorganger na Advertentiëni 15 regals f 1.75 j elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voo£ herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden ep aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. wil— liage zal worden verzocht, voor beide commissies een scheidsrechter aan te wijzen. De petroleumrechten, die voor de uitvaardi ging van de nieuwe Mexikaansche grondwet zijn verworven, blijven gehandhaafd, terwijl het veel gewraakte artikel van de grondwet omtrent petroleumrechten geen terugwerkende kracht zal hehbep. De commissies zullen ook de Mexikaansche eischen behandelen, welke voortvloeien uit de Amerikaahsche grensexpedities en de eischen van Amerikanen in verband met onteigening van lmn gronden. ALLERLEI. De correspondent van de „Daily Chronicle" te Berlijn verneemt, dat de Duitsche gezant te Washington, dr. Wiedfeldt, binnenkort zal aftreden en dat hij zal worden opgevolgd door dr. Cuno, die in verband daarmede reeds een onder houd met den rijkskanselier zou hebben gehad. - Volgens de „Vorwarts" is in de provincie Saksen de rust geheel hersteld. Op enkele uit zonderingen na hebben ook de landarbeiders het werk hervat De plunderingen en strooptochten hebben opgehouden. De havenarbeiders te Hamburg hebben, naar men ons uit Berlijn meldt, het werk hervat op een dagloon van 4,600,000 mark. Daarbij is hun voor binnenkort een aanzienlijke verhooging toegezegd. Op de werven wordt nog niet gewerkt. Uit Brussel Senator Mgr. Kee.sen is gister ochtend overleden. Te Loncin bij Luik heeft in tegenwoordig heid van gedelegeerden van zestien naties de onthulling plaats gehad van een gedenkteeken ter eere van de driehonderd Belgische soldaten, die negen jaar geleden bij de verdediging van deze vesting vielen. Het bericht van de Matin" betreffende de verkregen overeenstemming in zake de fusie tusschen de Rijnlandsche Volkspartij en de Partij voor de Onafhankelijkheid van het Rijn land ten doel hebbende een gemeenschappelijke actie te voerep wordt bevestigd. Uit Keulen Verscheidene groote bedrijven hebben zich genoodzaakt gezien, tengevolge van de heerschende toestanden, hunne arbeiders te ontslaan, daar de bedrijven niet meer in gang konden worden gehouden. De troepen zullen staan onder het bevel van den gouverneur der residentie. Bij het défilé zullen de niet-ingedeelde offi cieren van het garnizoen in de nabijheid van de Koningin zijn opgesteld. Het tekort. Naar het „Vaderland" vernoemt., bedraagt het tekort op de begrooting voor het volgende dienstjaar 182.799.447.95. Het vermoedelijk tekort op de ouderdoms- verzekering wordt bovendien begroot op onge veer 12 millioen gulden. De slaatsbegrooting voor 1924. De wetsontwerpen betreflende de Staa.ts- begrootmg voor het dienstjaar 1924 zijn naar den Raad van State verzonden. Gezant van Pcrzie. Tot gezant bij het Nederlandsche Hof is be noemd Mahmoud Khan, thans gezant van Perzië te Brussel. Hij blijft echter tevens ook bij het Belgische Hof geaccrediteerd. Binnenland. De Koninklijke Familie. De Koningin en Prinses Juliana gaan Zaterdag 25 dezer van Het Loo naar Den Haag. Het jubileum van de Koningin. Bij de ontvangst der Koningin in de Nieuwe Kerk te Amsterdam op 6 September a.s. te 10 uur den dag der inhuldiging, zal de gedachtenisrede aldaar worden uitgesproken door dr. J. Th. de Visser, minister van onderwijs, kunsten en weten schappen. Mevrouw NoordewierReddingius zal bij die gelegenheid de cantate zingen. Blijkens mededeeling van het comité te Para maribo voor oprichting van een standbeeld van de Koningin ter gelegenheid van haar zilveren regeeringsjubilcum, zal dit standbeeld op 31 Aug. worden onthuld op het Gouvernements plein te Paramaribo. Bij garnizoensorder is thans ter kennis van het Haagsche garnizoen gebracht, dat de Ko ningin haar toestemming heeft gegeven voor een huldebetooging van het garnizoen voor H. M. op den 27sten dezer, nabij het landhuis der Koningin, Den Ruygenhoek, onder Scheve- ningen. Verlaagd jaarbeurs tarief voor jaarbeursbezoekers. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft bepaald, dat bezoekers der 9e Nederland sche Jaarbeurs, welke te Utrecht gehouden zal worden van 12 tot en met 25 September a.s., voor zoover deze houders zijn van eendaagsche en drie daagsche bewijzen van toegang, een reductie van 50 pGt. zullen genieten op den prijs van de enkele reiskaarten voor de terugreis voor houders van driedaagsche kaarten echterslechts voor één keer. Tweede Kamerverkiezingen. De opvolger van het overleden Kamerlid den heer Moerel, is niet de heer A.J.M. Leesberg, doch do heer A. J. Loerakker, te Schoten. hetgeen er gebeurd was, door diens ouders thuis gehouden was. Die menschen wilden hem geen dag in het huis laten waar zoo'n gruwelijke mis daad was gepleegd. Kan men de kist nergens verstopt hebben vroeg Werner. De huisbewaarder haalde de schouders op. Hoe zou men dat gekund hebben. Het zou dan op den uitgestrekten zolder moeten zijn die over het geheele huis heen liep. Werner, die geen kans voorbij wilde laten gaan, ging den zolder op en men zocht dien geheel af, maar noch van de kist, noch van den inhoud der- zelve was ook maar eenig spoor te ontdekken. Ik heb geen oogenblik gedacht, dat we iets zouden vinden, zeide de huisbewaarder. Mijnheer kan nu ook mijn kamers nog onderzoeken. Neen, zei Frits, ik wantrouw je niet. En ge houdt vol, dat de kist er gisterenmorgen nog was. Ja, zeer besliste Ook dat zij niet gedurende den dag kan Weg gehaald zijn Dat is geheel en al onmogelijk. In dat geval moet dus dezen nacht hier in gebroken zijn, moet die kist zijn weggehaald. Ja, het lijkt niet mogelijk en toch moet dit het geval zijn. Ik begrijp er niets van, het schijnt Wel of alle booze geesten over den Beukenhof zijn losgelaten. Het lijkt of het hier spookt. Kom, kom, lachte Werner, met geesten zullen We niet te doen hebben, naar zeker wel met misdadigers, die op de meest geslepen manier te Vrijwillige landstorm. De Gewestelijke Landstormcommissie Zuid- Holland West van'den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm zal op 25 Augustus 1923 op het land goed Raaphorst, aan den Wassenaarschenweg, daartoe welwillend afgestaan door de Koningin, een Landdag houden, waarvoor een eere-comité is gevormd, bestaande uit jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, minister van binnen iandsche zaken, eere-voorzitter, J. J. C. van Dijk, minister van oorlog, E. G. baron Sweerts de Landas Wyborgh, commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. A. N. Patijn, burgemeester van 's-Gravenhagc, gen.-maj. J. L. ten Bosch, inspecteurvandenVrijw. Landstorm, res.-kolonel G. P. J. Keiser, oud.-luit.-kol., comm. van het L.S. korps Zuid-Holland-West, C. F. Duymaer van Twist, lid der Tweede Kamer, jhr. mr. N. C. de Gijselaar, burgemeester van Leiden, mr. M. J. G. M. Kolkman, oud-minister van financiën, mr. H. C. Dresselhuys, lid van de Tweede Kamer, kol. F. J. II. Evers, hoofd-aalmoezenier, kol. H. Jansen, legerpredikant in algemeen en dienst, kol. W. Laatsman, plaatselijk commandant van 's-Gravenhage, dr. H. J. Lovink, burgemeester van-Alfen aan den Rijn, jhr. B. P. S. A. Storm van 's Gravenzande, burgemeester van Wasse naar. Interparlementaire Conferentie. De Nederlandsche gezant te Kopenhagen, Jhr. van Rappard, bood Dinsdagmiddag in hotel d'Angleterre aldaar aan de ter gelegenheid van de Interparlementaire Conferentie te Kopen hagen vertoevende Nederlanders een thee aan. werk gaan. Nu, maar het is alles zeer geheimzinnig. Ik ben nooit een lafaard geweest, mijnheer. Maar ik zou hier toch bang Worden. Wij hebben hier een zeer Vertrouwd personeel. Deuren en vensters zijn met de meeste zorg gesloten. Het huis ligt midden in een tuin, die geheel door een hek omringd is. In dien tuin heeft dezen nacht de hond geloopen, die iederen vreemde naar de keel vliegt. En des ondanks haalt men hier een zware kist Weg, die één persoon niet kan dragen, zonder een spoor ervan achter te laten. Dat is toch zeer bijzonder. Zeker, stemde Werner toe, het is zeer bijzonder Maar er moet voor dit alles een natuurlijke ver klaring gevonden kunnen worden. De kist is weg. Wat zal mijnheer van Gielen daarvan zeggen En de zoon van den professor voegde de huisbewaarder er bij. De zoon van den professor vroeg Werner verwonderd, hoe komt u er bij in dit verband aan hem te denken Hij zag den huisbewaarder scherp aan en meen. de op te merken, dat deze in verwarring geraakte- Maar in elk geval herstelde hij zich daarvan snel. Och, zeide hij, mijnheer van Gielen heeft toen gezegd, dat de uitvinding de kinderen van den professor aanging, zoo goed als hem. Als de jonge mijnheer Evan hoort, dat de kist hier verdwenen is, zal hij wel even onaangenaam verrast zijn als mijnheer van Gielen. Wordt uervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1