Het gebeimzinnige raadsel DMGBLdW VOOR SCHIEDAM EN "~FEUILLETO~n7 46ste Jaargang. Zaterdag 18 Augustus 1923. No. 13721 Oureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden/2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. AdvertentiSn 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDER WET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 16 Augustus 1923 het verzoek van B. ROSENBOOM om ver gunning tot uitbreiding van zijn steenbrekerij in het pand Noordvest 30/32, kadaster Sectie A. No. 1626, met 1 electromotor van 20 P.K. ter vervanging van den bestaanden van 10 P.K. drijvende diverse breek-, maal - en ziftwerktuigen, VERDAAGD, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 17 Augustus 1923. KEURING VAN HENGSTEN. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de gewone Rijkskeuringen van tot dekking be stemde hengsten in het najaar 1923 voor Zuid- Holland zullen worden gehouden te Rotterdam 27 September voor type tuig- en trekpaard Gorinchem 27 September alleen voor type tuigpaard Middelharnis 28 September alleen voor type trekpaard Dordrecht 2 October alleen voor type trek paard. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat cle inschrijvingsbiljetten voor de keuringen op vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende aanvragen aan eigenaren en houders van hengsten door den Secretaris dei- Provinciale Regelingscommissie, den Heer J. C. Roodzant, Goudsbloemlaan 124 te 's-Graven- hage, zullen worden verstrekt. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Uit Parijs verluidtGisteravond is het F ran se he antwoord naar Brussel gezonden. Het Bel gische wordt spoedig hier verwacht. Of het Fransche antwoord Maandagavond of Dinsdag morgen naar Londen gaat, is nog onzeker. De aanmerkelijke ontspanning van den poli- Heken toestand te Londen wordt hier met be langstelling gadegeslagen. De ontspanning te Parijs heeft ernstige gron den. Het Fransche antwoord zal trachten positief Werk te doen, en slaat practische middelen voor, in onderling overleg de kwesties van het herstel en de intergeallieerde schulden op te lossen. Het gevaar is dus geweken, dat de besprekingen blijven steken op onvruchtbaar terrein van juridische discussies. De officieele pers geeft zich moeite in alle variaties te verklaren, dat men het eens kan worden en dat dit wenschelijk is ien uit de hoop cfht men met positieve voorstel en tot positieve resultaten kan komen, en dat nuttelooze polemieken tot het verleden behooren. HET VERDRAG VAN WASHINGTON. Uit Washington verluidt Het verdrag be tref lende de beperking der bewapeningen ter zee en het vier-mogendheden-verdrag betreffende de Stille Zuidzee zijn gister van kracht geworden, toen de vertegenwoordigers van alle onder teekende mogendheden formeel dc ratificaties op bet ministerie van Buitenlandsche Zaken hadden 38 Ja, ja, antwoordde Werner. Maar hij voelde Hjn argwaan tegen den huisbewaarder opnieuw opkomen. Het was hem alsof de man iets ver borg. Hij wilde echter thans zijn argwaan niet toonen. Wij zullen mijnheer vanGielen in kennisstellen met wat hier gebeurd is, zeide hij, hij moet dit Natuurlijk weten. En de politie ook. Mag ik een goeden raad geven, mijnheer. Ja, wat is er. Laat u dan de aangifte bij de politie na. Doe u 'i,eze Wn minste niet vóór u er met mijnheer van "Hen over gesproken hebt. Misschien wil hij Van zóó'n aangifte niets weten. Neen, misschien wil hij er niet van weten, gaf Werner toe. LTw raad is niet zoo verkeerd. zal er eerst met hem over spreken. Hij was dit werkelijk van plan. Nu die geheim zinnige kist verdwenen was, hield eigenlijk niet VRel hem nog op den Beukenhof terug. Hij had u zoo'n voorgevoel van gehad, dat de moorde naar van den professor om die kist zou terug- °men. Hij had zoo gehoopt, dat de schurk dan '°h zou bloot geven. En nu had deze toch de gezien zich alles toe te eigenen, opnieuw uitgewisseld. Onmiddellijk daarop heeft het ministerie van Marine orders uitgevaardigd voor het schrappen van die Amerikaansche schepen van het vlootprogramma, welke volgens de bepalingen van het vlootbeperkingsverdrag van het. program moeten worden afgevoerd. Acht en twintig schepen (750.000 ton gezamenlijk) zullen gesloopt of niet afgebouwd worden. IN HET BEZETTE GEBIED. Daar het filiaal der Rijksbank te Dusseldorp er in beeft toegestemd, het gerecfuireerde be drag te betalen, is liet gebouw door de troepen ontruimd. De toestand in het bezette gebied wordt geleidelijk weer normaal. Niettemin hebben er op het platteland nog talrijke incidenten plaats tusschen boeren en benden arbeiders, die de aardappelen uit den grond komen halen. Op verzoek der boeren in de streek van Waltropp wordt gopatrou lleCrd door Fransche cavalerie- patrouilles ter voorkoming van plundering van den oogst. Te Ilerne moest de Fransche gendar merie tusschenbeide komen om een plundering te beletten.. Bij een communistische manifestatie te Dal ten werden acht politiebeambten ernstig ge wond. DE DEBACLE VAN DE MARK. De „Vörwarts" wijdt een hoofdartikel aan de directie van de Rijksbank, waarin aan Flaven- stein verweten wordt, dat het zijn schuld is, dat gisteren de dollarkoers weer zoo schrikbarend op- geloopen is. Het blad besluit met de volgende verklaring Indien Havenstein en Glasenapp niet binnen drie dagen hun ontslag-aanvrage indienen, dan zal de sociaal-democratische Rijksdagfractie de on middellijke bijeenroeping van den Rijksdag eisclien met het eenige doel om de betrokken paragraaf van de wet op de autonomie van de Rijksbank te vernietigen. DE BULGAARSCIIE OUD-MINISTERS. Dc Bulgaarsche legatie te Berlijn deelt mede, dat het bericht in de „Grazer Tageépost"'over de veroordeeling der leden van het vroegere kabinet Stamboeliiski onjuist is. Wel is een instructie geopend tegen de ge noemde oud-ministers, doch deze is nog niet gesloten. Voor de rechtbank is de zaak trouwens nog in het geheel niet geweest. TURKIJE. De Nationale Vergadering van Angora zal reeds heden een aanvang maken met het debat over het verdrag van Lausanne, hetwelk reeds, zooals gemeld, ter beoordeeling aan de commissie van buitenlandsche aangelegenheden is toegezon den. Men verwacht dat de stemming over de bekiachtiging van dit verdrag op 23 Augustus a.s. zal plaats hebben. Dit is althans het voor nemen van Moestafa Kemal, den nieuwen voor zitter der Nationale Vergadering. Er gaan echter reeds stemmen op tegen de groote macht, cloor hem uitgeoefend. Er Wordt op gewezen, dat bij de ministersverkiezing alle afgevaardigden hun slem eenparig op de gestelde candidaten uit brachten, blijkbaar op instructie van Moestafa Kemal. De positie van Moestafa Kemal is even wel zoo sterk, dat critiek hem vooralsnog weinig kan deren. CHINA. De plaats Tsao Sji is door roovers aangevallen. Zij staken het ziekenhuis der Londensche zen. echter zonder eenig spoor na te laten. O het was om woedend te worden. Hoe had hij dien nacht zoo rustig kunnen slapen zonder eenig vermoeden van wat er om hem heen ge beurde. Hoe had bij zoo zorgeloos zich kunnen voelen en zoo zeker alsof er niets te vreezen was. Werner ging dien middag nog naar Renswou- c!e, vanwaar hij per tram de spoorlijn kon berei ken. Het was al laat, toen hij in de hoofdstad kwam. Hij wilde allereerst nog gaan informeeren hoe het met den bankier was, maar begaf zich eerst naar zijn woning. Daar belde hij Antoon van Gielen op en kreeg hem aan de telefoon. Hallo, jij Frits, riep deze, waar zit je In de stad. Ik ben van den Beukenhof terug gekomen. Zoo Waarom Je kunt nog niets ontdekt hebben, dunkt me. Heb je het opgegeven Ja en neen. Ik ben van plan terug te gaan. En ik heb ook iets ontdekt. Maar dat maakt de zaak nog ingewikkelder. Ik wou daarover komen spreken. Hoe is het met je papa O goed. Het is goed afgeloopen, bij kan nog niet veel praten, want z'n gezicht is geheel op gezwollen. Hij heeft echter niet veel pijn. Je mag gerust met hem komen praten morgen vroeg, als je dat wilt. Maar goed begrepen, hij zal zich in hoofdzaak tot luisteren bepalen. Goed, dan kom ik morgen vroeg bij je aan. Prachtig, maar wat heb je eigenlijk ontdekt Ik behandel het liever niet per telefoon. Non, dan hoor ik het morgen wel. ding in de buitenlandsche wijk en ooi* de Katho lieke kerk in brand en plunderden de stad. Er bestaat ongerustheid over het lot van twee Iersche priesters, die de eenige vreemdelingen in het stadje waren gedurende den aanval. Twee derde der huizen is verbrand. Het garnizoen van de stad, bestaande uit honderdtwintig man, had acht dooden, de rest verliet de stad onder leiding van den commandant. ALLERLEI. Uit Washington Het departement van Marine heeft bericht ontvangen, dat de kanon neerboot, Gopher" met marine-reservisten uit Ohio aan boord door de Canadeesche autoriteiten is aangehouden wegens beschadiging van een sluis van het, Welland-kanaal. Dc reservisten werden verscheidene uren vastgehouden. Ten slotte werden zij weer in vrijheid gesteld. Het Amerikaansche consulaat ter plaatse doet stap pen om de vrijlating der kanonneerboot te ver- krijgen. Uit Petrograd Wordt gemeld, dat aldaar een opzienbarend proces is gevoerd tegen 65 leidende ambtenaren van den Nicolai-spoorweg. Zij heb ben zich aan malversaties van velerlei aard schul dig gemaakt, terwijl een aantal hunner zich, naar gebleken is, in bepaalde gevallen heeft laten omkoopen. Negen beklaagden werden ter dood veroordeeld, waaronder een der hoofdleiders van den Nicolai-spoorweg. Uit Praag De mijnwerkersconl'erentie heeft besloten, met ingang van 20 dezer de al gemeene mijnwerkersstaking te gelasten. Binnenland. Het jubileum van de Koningin. Maandag zal de redactie-commissie van het Gedenkboek 1898—1923 een bijeenkomst hou den met de pers, medewerkers en genoodigden. De redacteur van het Gedenkboek, de heer W. G. dc Bas, zal dan de geschiedenis en de ontwikkeling van het Gedenkboek, hetwelk aan de Koningin is opgedragen en haar op 6 Sept. wordt overhandigd, uiteenzetten. Op de bijeen komst zullen o.m. tegenwoordig zijn de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. Th. de Visser en cle burgemeester van Amster dam, de beer W. de Vlugt. Minister Colijn. De heer II. Colijn heeft, in verband met zijn benoeming tot Minister van Financiën, bericht ingezonden, dat hij ontslag neemt als lid van de Tweede Kamer. Zooals wij reeds meldden, zal de heer Colijn als Kamerlid worden opgevolgd door den heer H. Leenstra te Flaskerhorne. Begrafenis J. T. Cremer. Onder overgroote belangstelling heeft gister middag op Westcrveld te Driehuijzen de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk over schot van den heer J. Cremer, oud-Minister van Koloniën en oudgezant te Washington. Van de aanwezigen vermelden We de Minis ters De Graaf en Colijn. Namens den Minister van Buitenlandsche Zaken was de secretaris generaal, jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje gekomen. De Koningin werd vertegenwoordig door den kamerheer in buitengewonen dienst jhr. C. C. T. Six, Prins Hendrik door zijn ad judant, kapitein jhr. Laman Trip. Voorts waren we op tal van leiders van Indische cult,uur- ondernemingen, banken, handelslichamen enz., vertegenwoordigers van de spoorwegen en den scheepsbouw te Amsterdam enz. Verder vele Hiermee was. het gesprek ten einde. Werner voelde veel animo om het zich zoo gemakkelijk mogelijk te maken en niet meer uit le gaan. Maar ten slotte besloot hij toch nog een bezoek te brengen aan het redactiebureau van „Het Laatste Niegws." Toen hij daar kwam werd hij door z'n collega's met blijken van groote aanhankelijkheid begroet. Frits heeft zeker weer nieuws voor een extra- editie, riep er een. Neen, neen, vandaag heb ik niets, antwoordde hij, het gaat alle dagen niet. Je bent een reuzenboffert, zeide een ander op eenigszins jaloerschen toon, de hoofdredacteur is best over je te spreken. Maar als hij nu maar niet te groote verwachtin gen van je krijgt, voegde hij er bijhij schijnt wel te meenen, dat jij nog wondere ontdekkingen zult doen. Apropos hij heeft vandaag naar je gevraagd en gezegd, dat als je hier kwam, we dan zouden zeggen, dat hij je in ieder geval moet spreken. Werner keek naar de klok. Het is bij twaalven, zei hij, ik zal er morgen wel eens heengaan. Hm, de baas gaat altijd heel laat naar bed. Ik donk, dat hij je nog best zal ontvangen. Ik kreeg zoo de idee, dat hij je liefst zoo spo"dig mogelijk zou spreken. Nu, dan ga ik er nog maar heen, zei Werner, prettig werk, heeren. Hij groette de heeren van de nachtredactie en ging heen. autoriteiten, onder wie mr. dr. W. F. van Leeu wen., vice-president van den Raad van State, burgemeester De Vlugt, de oud-burgemeester van Haarlem, jhr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen, de burgemeesters van Bloemendaal en Velzen, oud-Minister Idenburg en vele bekenden uit de Indische kringen. Een schat van kransen dekte de baai* en was bezijden het graf neergelegd. De Koningin had een krans van witte rozen op groenen blader grond gezonden, op de wit,-zijden linten stonden gouden gekroonde W's. Het woord werd het eerst gevoerd door Minister Colijn namens de regeering, namens den heer Idenburg, en namens zichzelf, als oud medelid in de Eerste Kamer. Spr. gaf een uit voerig overzicht van Cremer's Indische loopbaan en legde daarna zeer s^erk den nadruk op zijn werk als gezant te Washington misschien ligt daar Wel de grootste dienst, Welken Cremer aan zijn vaderland heeft bewezen. Vervolgens spraken dr. Van Aaisl, dr. C. W. Janssens en ds. Van den Bergh van Eysinga. De heer Herbert Cremer dankte voor de laatste eer zijn vader bewezen. Vertrek van den Hongaarschcn gezant. De Hongaarsche gezant in Den Haag, de heer J. Wettstein de Westerheimb, is gistermiddag uit Den Haag vertrokken, ten einde zijn nieuwen werkkring aan het departement van buitenland sche zaken te Boedapest te gaan aanvaarden. Op zijn doorreis naar Boedapest zal de beer Wettstein nóg korten tijd in Luxemburg ver toeven, om afscheid te nemen van dc Luxem- burgsche regeering, bij welke hij eveneens ge accrediteerd was. Nederlanders in Belgischen 'dienst. Men meldt aan de „Msb.", dat in de omstre ken van Gennep, Llommersum en Grünewald door de Belgische bezettingsautoriteiten een twintigtal Nederlanders als kommies in dienst zou zijn gesteld, daar deze die streek aldaar uitstekend kennen. De Nationale Huldebetooging. Heden is namens het Provinciaal Comité voor Zuid-Holland voor de Nationale Hulde betooging, aan de besturen der comité's voor het nationaal huldeblijk in Zuid-Holland kennis ge geven, dat er voor deze comité's gelegenheid bestaat deel te nemen aan de nationale hulde betooging en op deze wijze tegenwoordig te zijn bij de aanbieding van het Nationaal Hulde blijk. Het besluit hiertoe is genomen naar aanleiding van een desbetreffend ingekomen verzoek van verschillende comité's. Cijfcrkoorts. Van een burgemeester ontving „De Stan daard" de volgende mededeeling Op de onlangs teruggezonden kaarten be treffende de 10e volkstelling kwamen o.rn. de volgende vragen' voor Bij gehuwde vrouwen en dochters, die thuis inwonen 1. Welke werkzaamheden verricht zij ge woonlijk 2. En in welk bedrij f 3. Of verricht zij uitsluitend huiselijke dien sten Bij veenarbeiders werd gevraagd 1. Is hij b.v. turfbaggerman (korte turf), turi'gravcr (lange turf), baggerdroogmaker (korte turf), turflegger (lange turf), handlanger Bij scheepmakers werd gevraagd Een kwartier later zat hij in een gcmakkelijken stoel tegenover zijn hoofdredacteur. Hoor eens, mijnheer Werner, zeide deze, we willen eens ernstig praten. Allereerst mijn com pliment voor de wijze, waarop je tot heden de belangen van onze courant behartigd hebt. Dat was schitterend. En er zit nog meer copie in die geheimzinnige geschiedenis. Ileb je al weer iets gevonden ,Om u de waarheid te zeggen, iets wat ik liever niet dadelijk gepubliceerd zag. Welnu, vertel het mij maar, ik weet ook wel te zwijgen. Werner vertelde van de spoorlooze verdwijning van de kist. Hm ja, zeide zijn patroon, toen hij zweeg, dat is weer een geheimzinnige episode uit deze vreemde geschiedenis. En je meent, dat het beter is, dat nieuws niet dadelijk ter kennis van het publiek te brengen Dat meen ik inderdaad. Goed, dan zullen we het ook niet doen. Ik heb je ook eigenlijk niet willen spreken om nieuws van jou te hooren. Ik wou je integendeel belang rijk nieuws mededeelen. Maar dat is ook onder geheimhouding. Je moet het echter weten, omdat dit misschien je nasporiugen vergemakkelijken zal. Frits Werner zag zijn hoofdredacteur nieuws gierig aan. Wat is er dan, mijnheer, vroeg hij. [Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1