Uit de Pers. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Voetreizigers en wandelaars, Gemengd Nieuws. 1. Welke werkzaamheden verricht, hij ge woonlijk 2. Is hij b.v. draaier, afteekenaar, mach. metaalbewerker, ijzerwerker, klinker, hakker, vuurwerker,lasscher,scheepstimmerman, scheeps beschieter, tuiger, verver, handlanger enz. Bij een jongen, die in een rijwielherstelplaats werkzaam was en pas 14 jaar oud, werd gevraagd 1. Welke werkzaamheden verricht hij ge woonlijk 2. Is hij b.v. draaier, hoorder, fraiser, slijper, bankwerker, koperslager, monteur, vuurwerker, nikkelaar, lakker, handlanger enz. Bij stokers aan de gasfabriek werd gevraagd 1. In welke afdeeling oefent hij zijn beroep uit 2. Is hij b.v. stoker bij de watergashereiding, koolgasbereiding, ammoniakbereiding enz. 3. Of is hij bedrijfsstoker Bij een suikerbakkersknecht werd gevraagd: 1. Welke werkzaamheden verricht hij ge- woonlij k 2. En*wat is het bedrijf van zijn werkgever (gepreciseerd) Bij een kistenmaker werd gevraagd 1. Welke werkzaamheden verricht hij ge woonlijk 2. Is hij b.v. pakkistenmaker, sigarenkisten- maker, doodkistenmaker enz. Bij naaisters werd gevraagd 1. Is- zij naaister van damesbovenkleeding, heerenbovenkleeding, ondergoederen (lingeries) 2. Of is zij verstelnaaister (z.g. huisnaaister) 3. Of modiste, b.v. costuumnaaister, hoeden maakster Als men dat gelezen heeft en overweegt, dat er in ons land 1.400.000 gezinnen bestaan waar uit antwoorden werden verwacht, die dan moe ten worden verwerkt, dan komt onwillekeurig de verzuchting op de lippen „Wat een geld en wat een nutteloos werk". Want wat hebben we aan de specificaties van veenarbeiders, naaisters en kistenmakers, aan een statistiek van wel 15.000 vakken en beroepen Werk voor Minister Colijn, dat nog meer vrucht kan opleveren dan het onderzoeken, hoeveel overbodige katten er in de landsgebou- wen worden onderhouden De ramp bij St. Sauveur. Wij lezen in het „Dagblad van Noord-Bra bant" Het ongeluk, waarbij in den omtrek van het genade-oord Lourdes ruim twintig Nederland- sche toeristen om,het leVen kwamen, is Wel een bijzonder tragisch gebeuren. Aanvankelijk werd gedacht aan een Neder- landsche pelgrimage, welke zulle een droevig einde zou gevonden hebben. Het ongeluk is er zeker niet minder om, nu het geen pelgrims betreft, maar een reisgezel schap, dat Lourdes enkel als middelpunt en tot punt van uitgang genomen had. Het wordt te roerender nu de naam van de Evangelische Maatschappij en zijn niet minder fel anti-Roomsch orgaan „De Protestant" er bij genoemd moest Worden. Van die zijde is Lourdes meer dan eens in hatelijk en gehaat verband smadelijk aangeduid als een millioenenzaak, en een voorwerp van heidensch bijgeloof, en dezelfde Evangelische Maatschappij liet geen anti-papistische, geen enkele anti-Rome-vergadering voorbijgaan zon der Lourdes en de Zoete Lieve Vrouw er schen dend in te betrekken. Lourdes en de Evangelische Maatschappij. In het jongste orgaan van „De Protestant" welker redacteur de leider van het reisgezelscgap was en die ook jammerlijk verongelukte, stond het volgende te lezen „In de eerstvolgende nummers zullen naast de gewone rubrieken, verschillende zeer belang rijke artikelen verschijnen o.a. een serie van 4 artikelen van Ds. Westmijse, getiteld „Als een boom geplant aan stroomend water", een reeks eveneens van 4 artikelen van Dr. J. LI. A. v. d. Brink, getiteld Door den duivel bezeten" een idem van Dr. J. Herderschée over „Rosseger en de clericalen", een feuilleton over de Marktpropaganda te Amsterdam enz., terwijl de redacteur voornemens is binnenkort iets over Lourdes te schrijven naar aanleiding van persoonlijke waarnemingen aldaar". Met dat doel was dus de Evangelische Maat schappij vertegenwoordigd. Het rampzalig ongeluk is er des te tragischer om. En „Het Huisgezin" schrijft Het jongste nummer van „De Protestant" ontvingen we gelijktijdig met het bericht van het ontzettend auto-ongöluk nabij Lourdes. In „De Protestant" lezen we, dat de redactedr de heer D. Klerk te Dordrecht, tot 24 Augustus afwezig is en voornemens binnenkort*iets over Lourdes te schrijven naar aanleiding van per-, soonlijke waarnemingen aldaar". Toen we dit lazen, werden we even stil de heer Klerk toch was de leider van het reis gezelschap, dat nabij Maria's genadeoord een zoo vreeselijk einde vond. Aan zijn voornemen heeft hij geen gevolg kunnen geven zijn hand is thans verstijfd, zijn oog gesloten. En wij kunnen slechts bidden, dat God hem en de^ andere landgenooten, zoo onverhoeds voor Zijn rechterstoel geroepen, barmhartig moge zijn geweest. Gemeenteraad. De Gemeenteraad van Schiedam vergadert op Vrijdag 24 Augustus 1923, 's nam. te 2 uur in het gebouw „Eendracht." De agenda vermeldt o.m. 1. Voorstel van B. en W. tot herbenoeming voor den tijd van een jaar van het personeel aan den Gemeentelijken Cursus tot opleiding van Bewaarschoolonderwijzeressen. 2. Voorstel van B. en W. tot beschikbaar stelling van gelden voor de aanschaffing van schoolbanken door de Vereeniging tot bevorde ring van Christelijk Onderwijs ten behoeve van hare school aan den Oostsingel. 3. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 850.voor de aanschaffing van een sneeuwschoepenstel door de Gemeente-Reini ging. 4. Voorstellen van^db vCwrimissie voor het onderzoek der Rekeningen tot goedkeuring van de rekening over 1922 van het Grondbedrijf, den Havendienst, den Dienst van het Onderwijs, Gemeentewerken, den Dienst der Bezittingen, de Gemeentelijke Fondsen, het Stedelijk Muziekkorps, het Stedelijk Museum, de Fondsen der vernietigde Gilden, de Hofjes van Belois, de Gezondheidscommissie, de ILuur- commissie, het Schiedamsche Volksbadhuis, de Schiedamsche Burgerwacht, de Bewaarscholen der „St. Willibrordusstichting", de Handels avondschool „De Hanze", de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, de Commissie uil den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente voor den Diaconessenarbeid, de Vereeniging „Volkshuis vesting." 5. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening regelende de bezoldiging van amb tenaren in dienst der Gemeente Schiedam. 6. Voorstel van B. en W. tot wijziging der Verordening op de invordering van de plaatse lijke inkomstenbelasting in de Gemeente Schie dam. 7. Advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van de werklieden bij de gemeente lijke werkverschaffing om een week extra loon. De Burgemeester terug. De Burgëmeester, van zijn verlof teruggekeerd, heeft hedenmorgen zijn functie ten stadhuize weder aanvaard. R. K.,H andclsavondcursus „deHanze." Als 't September wordt, behoort de Handels avondcursus „de Hanze" niet meer tot „deLIan- ze" de Commissie voor R.K. Jeugdorganisatie heeft dezen met goedkeuring van den Minister, de Staten en de Gemeente overgenomen niet te min blijft dezelfde naam behouden, al wordt hij door anderen bestuurd. Zijn doel en inrichting verandert niet voor de Roomsche jeugd blijft deze cursus de aange wezen organisatie om zich voor de toekomst te bekwamen, voor Roomsche ouders verplicht het, om hun kinderen van deze noodige en nuttige instelling gebruik te laten maken. Er wordt onderricht gegeven in de Nederland- sche, DuitscheenEngelschetalenhetprogramma spreekt van LIandelscorrespondentie, Handels- rekenen, Handelsaardrijkskunde, Boekhouden, Stenografie enz., in één woord deze cursus geeft alles wat noodig en dienstig is voor een bekwa mende opleiding. Het nieuwe schoolbestuur is als volgt samen gesteld p. P. C. Biesta, O.P. Voorzitter de Hr. P. J. Meyer, Secretaris-Penningmeester kap. Wiemers, Kap. Paulussen en p. v.d. Burg O.P. Gedurende de maand Augustus bestaat bij alle Bestuursleden de gelegenheid nieuwe leer lingen te doen inschrijven op een nader te bepalen dag vóóf het begin van den cursus wordt nog een openbare inschrijving gehouden. Het Schoolbestuur vertrouwt op de onmis bare medewerking der Ouders en is gaarne bereid alle gewenschte inlichtingen te geven. De cursus begint Dinsdag 4 September 's avonds te 7 uur in school F. aan den Achtersingel. Het lesgeld is in overeenstemming gebracht met de regeling, die geldt voor den Gemeentelijken cursus en wordt bij het begin van elk kwartaal op kwi tantie voldaan. Oranje vereeniging. Het is aan het bestuur der Oranjcvereeniging gebleken, dat een aantal jongelui aan de gondel vaart gaarne zouden deelnemen, maar dat zij opzien tegen de kosten der versiering. Om aan dit bezwaar eenigszins tegemoet te komen, heeft het bestuur besloten, aan de eerste tien deelnemers elk een bedrag van 20 uit te keeren. Liet vertrouwt, dat nu de jonge lui zich spoedig zullen laten inschrijven en zich zullen inspannen om kranig voor den dag te komen. Liet bestuur heeft voorts de beschikking gekregen over enkele zolderschuiten, en stelt die beschikbaar aan hen, die deze willen gebrui ken om aan de gondelvaart deel te nemen. Voor inlichtingen enz. wende men zich tot den heer M. Bijl, wasscherij, Stadhouderslaan. Volksspelen. Maandag a.s. heeft in het, Vereenigingslokaal aan de Broersvest de inschrijving plaats voor de volksspelen van 68 uur voor kinderen van 412 jaar, en van 810 uur voor kinderen hoven 12 jaar. Wij kunnen mededeelen, dat aan deze spelen ditmaal een paar extra nummers zullen worden toegevoegd. In de eerste plaats zullen tusschen de ver schillende spelen groote luchtballons worden opgelaten. Voorts zal na afloop der spelen professor Muller, hof-prestidigateur, een voorstelling geven van zijn goochelkunst, waarmede hij zeer stellig de bewondering en verbazing zal verwekken niet alleen van de kinderen, maar ook van de ouderen. Men denke dus goed om den tijd van aangifte Maandagavond van 68 uur voor de kinderen van 4 tot 12 jaar en van 810 uur voor de ouderen. Bij deze jubileumfeesten zal in elke groep van de spelen een verzilverde medaille met het zijn Uw voeten gevoelig, branderig, stuk of ge- biaard, is Uw huid op een of andere plaats ge smet of stukgeloopèn en heeft U last van zon nebrand, gebruik dan de heerlijk verzachtende en snel-genezende huidzalf Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Pharmac. fabriek A. Mijnhardt, Zeist. Bij apothekers en drogisten. 2653 9 borstbeeld van de Koningin als ecreprijs worden uitgereikt. mrü no ba-re Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Lloofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags kous, halsketting, sleutel, dameshandschoen, ceintuur, roode kindermuts, doublé halsketting, massieve autoband zilveren vingerhoed. Bij vinders 2 kindermutsen, C. G. van der Klink, Oosterstraat 78 kinderschoentje, M. de Raaf, Munnikenbuurt 6damesportemonnaie met inh., K. Busscher, Nieuwsticht N.Z. 18 bokje, Branderij A. Blom, Westerkade broche, A. Wietsma, West Frankelandschestraat 79b etui inh. rozenkrans en geld, Kreuse, Singel 138/2 dasspeld, LI. Smit, Westfrankelandsche- straat 48b doos medicijnen, J. Bijloo, L. Singel- straat 22 werkkiel en schoenen, M. v. d. Vlak, Streijenschestraat 56b; bruin leder kinderschoen tje, A. Amersfoort, Buitenhavenweg 122/25 zakmes, C. van Loenen, Wattstraat 26b; herders hond, Knotter, den Bommelschestraat 29 horloge met ketting, J. Chaigneau, Zwartewaal- schestraat 15 jonge herdershond, A. Wassenaar, Dwarsstraat 60/1 geld en penningen in papier, M. Notenboom, Konijnenbuurt 16 zijden haar- strik, A. Fredriks L. Achterweg 38a rozenkrans W. v. d. Haar, Mariastraat 6 portemonnaie met inh., J. Klaassen, L.Costerstraat 2/1; dameshoed, G. A. Bergkotter, Konijnenbuurt 8 sleutel, C. Blokland, Sommelsdijkschestraat 15 binnenbal van voetbal,|J. Lelieveld, Havendijk 6; grijs jengensjasje, D.Franken. Voorneschestraat 31b ring met sleutels, W. Entro, Oostsingel 82 rij- wièlsleutel, J. van Hoogdalem, Oostsingel 102; ring met koperen loodjes, A. Plomp, Nieuwe Maasstraat 17 postduif, J. Krabbendam, Rott. Dijk 59 zilveren heerenhorloge, Jvan \Pelt, Puttershoekschestraat 55 tasch inh. pantalon, A. Kers, Buitenhavenweg 176/16 portemonnaie met inh., K. Vrijland, Prinsensteeg 18 R. K. kerkboekje, M. v. d. Mark, Hagastraat 80c jonge herdershond, A. Collignon, Maasdijk 146. De drijvende kraan „Toba." Volgens ontvangen telegrafisch bericht is de Nederlandsclie sleepboot „Gelderland", onder commando van kapitein Spruyt van Bureau Wijsmuller den 12 Augustus behouden te Bahia Blanca, Puerto Militar, aangekomen met de 150 tons drijvende kraan „Toba" Welke door de Werf Gusto, firma A. F. Smulders alhier is gebouwd voor rekening der Argentijnsche Re geering. Deze kraan is den 28 April 1923 van de werf Gusto alhier vertrokken en bevond zich tegen 't einde van de maand Juni in de nabijheid van Rio de Janeiro. Hier werd de kraan over vallen door een vliegende storm (Pompero), Welke echter goed werd doorstaan en arriveerde de „Gelderland" met de kraan 2 Juli te Rio de Janeiro, van welke plaats den 10 Juli Wederom werd Vertrokken. In den nacht van 20 op 21 Juli werd de kraan overvallen door een hevige cycloon ter hoogte van Rio Grande do sul. Bij deze gelegenheid brak plotseling de sleeptros en raakte de kraan uit den koers en dreef naar 't Oosten af. Na verscheidene dagen vergeefs zoeken seinde Kapitein Spruyt dat het hem nog niet gelukt was de kraan te vinden. Naar aanleiding hiervan werd door Bureau Wijsmuller aan Kapitein Spruyt geseind, dat hij in geen geval zijn pogin gen om de kraan terug te vinden moest opgeven, daar de Firma Smulders overtuigd was dat de kraan dusdanig sterk geconstrueerd was, dat deze zelfs een cycloon zou kunnen doorstaan. In- tusschen waren op verzoek van assuradeuren door de Argentijnsche Regeering eenige oorlogs schepen en een Marine sleepboot uitgezonden om mede te assisteeren bij het zoeken naar de kraan. Nadat Kapitein Spruyt 5 dagen onafgebroken naar de kraan had gezocht, had hij den 6den dag 's-namiddags 3 uur het geluk de kraan terug te vinden, en constateerde dat alles wel aan boord was, zoowel de 5-man, sterke bemanning, als de toestand van de kraan. Door de Nederlandsclie Industrie is hier weder om een werktuig afgeleverd waarop zij met recht trost kan zijn en hieronder volgen eenige bijzon derheden omtrent het werktuig zelf De kraan is van het uitgebalanceerde draaien de en derrickende „Gusto" type en voorzien van twee blokken, waarvan er een in staat is te wer ken met lasten tot 150 ton en de andere met lasten tot 40 ton. Beide blokken zijn dusdanig aangebracht, dat zware lasten op het dek der ponton gelegd kunnen worden. Onder elke be lasting blijft de ponton der kraan practised horizontaal liggen. De maximum hoogte van het hoofd- en het bij blok, wanneer de arm zich in den laagsten stand bevindt, bedraagt 108 voet boven de waterlijn. De maximum vlucht van de blokken is 73jresp. 150 voet, overeenkomende met een afstand van 40 resp. 117 voet vrij van de ponton. De hijschsnelheid bedraagt 3 voet resp. 10 voet per minuut. Een volledige zwenkbeweging met de zware last kan verricht worden in circa 6 minuten. Al de bewegingen van.de kraan geschieden door middel van electrische motoren, welke alle in het lierhuis zijn geplaatst, hetwelk zich in het beneden platvorm der kraanconstructie bevindt. Slechts één man is noodig voor het bedienen der kraan. Deze eenvoud in de bediening is mogelijk gemaakt door de schakeling der elec trische installatie volgens een speciaal systeem, waardoor het mogelijk is, dat elke last met buitengewone geringe snelheid neergelaten of geheschen kan worden, hetgeen van het aller grootste belang is, wanneer zware lasten be handeld moeten worden. Vele andere voordee- len, welke zich echter te ver op technisch gebied uitstrekken om hier beschreven te kunnen wor den, zijn bereikt bij de toepassing van dit systeem. Talrijke veiligheidsinrichtingen zijn toegepast, zooals electrische remmen op alle motorassen, grensschakelaars, voor het overschrijden dei- grens van deze verschillende bewegingen, ook om te waken tegen te groote belastingen. De dynamo's die de stroom leveren, Worden gedreven door een afzonderlijke compound machine. De machine-installatie voor de voort beweging bestaat uit 2 stellen Verticale com pound-machines, met onafhankelijke oppervlak condensor. Tusschen de machinekamers is een ketel geplaatst, geschikt voor een Werkdruk van 147 lbs. per square inch. Op dek bevinden zich de noodige machines voor het verhalen, bedienen der ankerlieren, stoomstuurmachine enz., terwijl een uitgebreide electrische lichtinstallatie is aangebracht voor de ponton en de kraan. Het achterdek is vrij van alle li in dernissen en bijzonder versterkt, zoodat hierop alle zware lasten gedeponeerd kunnen worden. UIT ROTTERDAM. De onregelmatigheden aan liet s tadstimmerliuis Verschenen is het rapport der raadscommissie, welke een onderzoek moest instellen naar de onregelmatigheden bij den dienst van Publieke Werken te Rotterdam, ten opzichte van het al dan niet als systeem toepassen van administra tief onjuiste hoekingen. Ze deelt mede, wel te hebben geconstateerd, dat dergelijke verkeerde boekingen zijn toegepast doch dat van een systeem niet is gebleken. In- tusschen is dit onderzoek wel aanleiding geweest tot een grondige actie en ingrijpen van den chef der afdeeling Financiën I en is helaas de integri teit vap eenige ambtenaren van P. W. niet on gerept te voorschijn gekomen, wat aanleiding heeft gegeven tot disciplinair en politioneel ingrijpen. Op de vraag of bij den dienst van P. W. een systeem heerscht,opzettelijk en welbewust door gevoerd, en van bovenaf begunstigd of getole- teerd, waarbij boekingen en overboekingen plaats vinden op posten en volgnummers, waarop zij zonder eenigen twijfel niet thuis behooren, met het doel daardoor de kosten van bepaalde leve ranties of werken expres te laag te kunnen op geven, en aldus eerder de machtiging tot be stelling of uitvoering van het gemeentebestuur te kunnen krijgen, en dan ongeacht het bedrag achteraf te verwachten of plaats gehad hebbende credietoverschrijding tc verbergen, antwoordt de commissie eenparig, dat er geen bewijs is gevon den voor het bestaan van een systeem. Wel heeft ze den indruk gekregen, dat al moge de laatste jaren het met deze overboekingen gemoeide bedrag veel geringer zijn dan voordien, toch in die latere jaren menig verantwoordelijk ambtenaar maar al'te makkelijk het ongeoorloof de van zulke overboekingen vergeet. De hoofdcommissaris van po litie te Rotterdam heeft besloten tot vereen voudiging in het geven van teekens door de verkeersagenten gaven tot dusver agenten aan den bestuurder van elk middel van vei'voer, dat een verkeerspost naderde, een teeken, thans zal de agent alleen indien hij het noodig oordeelt een teeken geven. Passeert men een verkeerspost en geeft de daar geplaatste agent geen teeken, dan kan men vrijelijk zijn weg vervolgen, zonder dat men behoeft te wachten tot de verkeersagent een eventueel gegeven teeken teruggeeft. De onregelmatigheden bij den Leidschen zieken huishouw. Om trent de onregelmatigheden bij den bouw van het nieuwe academische ziekenhuis te Leiden, bericht de „Tel." Het begon met den thans gearresteerden rijksbouwmeester V. Deze liet in een tijd, dat toevallig eenige timmerlieden vrij waren, door deze mannen een serre bouwen, die niet voor het ziekenhuis was bestemd. De serre werd keurig afgewerkt, Van glas voorzien en door arbeiders van het academisch ziekenhuis naar Den Haag getransporteerd en daar aan een particuliere Woning geplaatst. De materialen van deze serre waren rijksmaterialen, bestemd voor den ziekenhuisbouw. En de loonen werden genoteerd op den loonstaat van het Rijk. Hiermede was het hek van den dam. Opzichters en bazen begonnen, nu zij het kunstje eenmaal van den hoogsten chef hadden afgekeken, aan de arbeiders allerlei particuliere Werkzaamheden op te dragen. Hoe hooger de positie was, die de opdracht-gever innam, des te omvangrijker was de opdracht. Er is meer dan één arbeider bereid en in staat om te getuigen, dat op de terreinen van den ziekenhuisbouw geheel e ameublementen Werden gemaakt, die niet voor het ziekenhuis Waren bestemd en later in de stad aan een op gegeven adres werden bezorgd. Men ontzag zich zelfs niet de timmerlieden tegen St. Nico- laastijd schilderijlijsten en bouwdoozen te laten vervaardigen. Al deze extra werkzaamheden werden Verricht in de galerij. En als eenmaal per week de rijksbouwmeester V. op het werk kwam, dan Werden de onderhanden zijnde meubelen even weggestopt. Eenmaal per week,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2