Het geheimzinnige raadsel TwinK DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. F EUILLETON. 46ste Jaargang. Woensdag 22 Augustus 1923. No. 13724 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van de firma W. HASEKAMP CO om vergun ning tot uitbreiding van de stoombranderij en gistpakkei'ij in het pand Willemskade 2931, kadaster Sectie L. No. 2270, met 17 electromo- toren, van totaal 681/2 P.K., ter vervanging van een gasmotor van 3 P.K., en een stoomma chine van 25 P.K. drijvende diverse pompen, roerwcrken, gistzeefmachines, een compressor, een gistpakmachine, een lier en een verkoelin- richting. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag, den 5 September a.s., des V.m. ten 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid wor den gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der gemeen te, van de. schrifturen die ter zake mochten zijn Opgekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 22 Aug. 1923. Buitenlaudsch Nieuws, HET HERSTEL. Het Fransche antwoord aan Engeland is gistermorgen aan den Britschen gezant ter hand gesteld, die het onmiddellijk aan Baldwin eti Curzon heeft doorgezonden. Het document zal heden worden gepubliceerd in het nieuwe Geelboek, dat, zooals gemeld, eveneens de jong ste Engelsche nota zal bevatten. Het beslaat meer dan vijftig bladzijden. Het bevat, behalve de beantwoording der verschillen de punten, een historisch overzicht van het herstelvraagstuk. De Fransche nota van antwoord is gister eerst haat in den middag in het bezit van DoWning- street gekomen. Dientengevolge bevatten de avondbladen zeer weinig omtrent den inhoud. In de omgeving van het Fransche gezantschap evenwel, waar de tekst veel vroeger was ont vangen, was men ietwat meer geneigd tot het doen van mededeelingen dan in DoWningstreet mogelijk was. Niettemin beperken alle méde- deelingen zich tot het feit dat de nota in zeer Vriendschappelijke bewoordingen is geredigeerd en dat Franirijk zich bereid verklaart zijn aan deel in de schadevergoeding, door Duitschland te betalen, terug te nemen tot 1300 millioen p. st., terwijl als voorwaarde gesteld Wordt dat zeer Voldoende waarborgen verstrekt worden alvorens een moratorium kan worden Verleend, terwijl ten slotte Frankrijk ook bereid zou zijn tot zekere tegemoetkomingen inzake het karakter van de Roerbezetting, mits Frankrijk zekerheid van betaling ontvangt. In officieuze kringen te Brussel schijnt men zeer tevreden te zijn over den verzoeningsge zind en, doch niettemin kracht.igen toon, waarin bet Fransche antwoord is gehouden. Het Belgi sche antwoord wordt niet vóór Woensdag te IJarijs verwacht. 41 En al ware het nu in mijn macht u te beloven, d«t ons blad „Het Eerste Nieuws" er verder geen melding meer van zou maken, dan zou dit toch "iets baten. Dat weet ik, dat Weet ik, zeide Alice Evan baastig, maar u begrijpt mij verkeerd. Het werk, dat u doet en het Werk van uw collega's %an de pers is in deze niet te vergelijken. Na- 'uurlijk als er iets nieuws in de zaak ontdekt ^°rdt, dan zal men dat in de bladen Vermelden, n er zullen nog heel wat beschouwingen oojc cn beste gegeven worden, waarvan sommige mnt noch wal raken. Maar u treedt niet op reporter, u wilt in de eerste plaats detective Zljn en beproeven zelf licht in deze geheimzin- T"?e zaak te brengen. En ik wilde u verzoeken JUlst dat te laten. Alice zweeg en zag Werner aan. vlaar) zeide hij na eenige oogenblikken van Prjnlijke stilte, ik begrijp de reden van uw ver- met. U hebt er toch ook belang bij, dat de Yv''or^onaar van uw vader ontdekt wordt. Uil^r°m wilt u mij juist van dat onderzoek aa S ?^en- Er zijn de meest bekwame speurders 11 bet werk. Hen kunt ge het werk niet ver- Melloïi, de Amerikaansche minister van Finan ciën, die, zooals gemeld, uit Europa te Washing ton is teruggekeerd, heeft aan president Goolidge medegedeeld, dat hij de medewerking van Ame rika bij de oplossing van de kwestie der schade loosstelling onmogelijk acht. Hij zou niet aan raden efen dergelijke poging te doen. Vfcorts verklaarde Mellon een slechten indruk te hebben gekregen van den huidigen toestand in Europa. Niettemin sprak hij de meening uit, dat er binnen enkele maanden een oplossing zal komen, wAarna Europa zich zal herstellen. Wat Frankrijk betreft, Mellon is van meening, dat dit land snel vooruitgaat. Verder gaf Mellon als zijn meening te kennen, dat, het huidige oogenblik ongeschikt is voor fundeering van de geallieerde schulden aan Amerika, dat volgens hem, geduldig dient te wachten op den terugkeer van welvaart in Europa. De Amerikaansche ministei van Fi nanciën vindt, dat er "in Duitschland teekenen zijn van.een ontbinding in kleine onafhankelijke staten, maar hij gelooft niet, dat het bolsjewisme in Duitschland de overhand zal krijgen. De actie in het Roergebied is, volgens Mellon een vol slagen economische mislukking. VOLKENBOND EN HERSTEL. Het hoofdbestuur van de Engelsche Volken- bondsvereeniging heeft in een buitengewone vergadering besloten den voorzitter van den Volkenbondsraad de volgende resolutie te zen den „Met het oog op de dreigende verstoring van den internationalen vrede. I. Gébruik te maken van het recht, verval in alinea 11 van de bondsstatuten het tusschen Frankrijk en België eeneizijds en Duitschland anderzijds gerezen verschil onder de aandacht van den Volkenbond te biengen. II. Overeenkomstig art. 17 voor te stellen, dat Duitschland zal worden uitgenoodigd vertegen woordigers bij den Volkenbond te benoemen tot deelneming aan de besprekingen over die aan gelegenheden, welke Duitschland rechtstreeks betreffen. III. Te trachten onder de auspiciën van den Volkenbond, zoo mogelijk met medewerking van Amerika, een oplossing te bereiken van het ge- heele probleem der schadeloosstelling, der inter- geallieerde schulden en de veiligheid." IN HET BEZETTE GEBIED. Uit Essen verluidtDaar tegen het besluit van de vakvereenigingen in het lijdelijk verzet onder communistischen invloed op Verschillende mijnen gehandhaafd is en de mijnwerkers geen gevolg hebben gegeven aan den eisch om van Maandag af weer het normale werk te verrichten, hebben de betrokken mijnen hun poorten gesloten. Voor zoover tot dusver bekend is, is zulks ge schied op alle putten van de mijn Zollverein, Koeln-Neu-Essen en op de mijnen Ernestine, Graf Bent en'Gustav. DUITSCHLAND. Naar Wolff aan de „Vossischc Zcitung" ont leent, heeft het rijksministerie besloten nieuwe munten te slaan van 100,000 200,000 en 500,000 mark. Die van 100,000 krijgen het formaat van het huidige 200 markstuk, die van 200,000 van het huidige 500 markstuk en die van 500,000 mark een iets grooter formaat. Het voorstel is al bij den rijksraad, welke binnenkort er over beslissen zal. Naar Wolff aan de bladen ontleent, heeft het kabinet ook gesproken over een herziening van de in- en uitvoerbepalingen. bieden. Alice Evan zuchtte, alsof zij dit betreurde. Dat is zoo, zeide zij, maar u bewijst me geen dienst ermee te trachten het raadsel op te lossen. Ik vrees die oplossing, meer kan ik u onmogelijk zeggen. U vreest die oplossingz? Ja, ik heb de overtuiging, dat het beter is voor alles, dat de dader niet gevonden wordt. De wroeging over zijn vreeselijk misdrijf zij hem genoegzame straf. Frits Werner dacht na. Wat vermoedde Alice, welke vreCselijke gedachte deed haar aldus spreken. Werner dacht dadelijk weer aan de vreemde rol, die bankier van Gielen in deze zaak speelde. Zou Alice hem oqk verdenken Zou zij wellicht de zekerheid hebben, dat hij schuldig is En wilde zij van Gielen sparen Maar Waarom Het kon onmogelijk zijn, wijl zij den moordenaar van haar vader geen straf gunde. Indien zij van Gielen schuldig meende, dan kon het niet om hem zelf zijn, dat zij thans dit verzoek deed. Maar ter wille van wien dan wel. Het moest dan zijn ter wille van Antoon van Gielen. Ja, dat was de oplossing. Alice Evan en Antoon van Gielen hadden elkaar lief. Alice zou terwille van Antoon niet wenschen, dat voor heel de wereld zijn vader als moorde naar bekend en veroordeeld zoude worclen. Werner hield zich overtuigd, dat dit de op lossing was.En een stille woede steeg in hem op tegen van Gielen. Want dan was hij de oorzaak Advertentiën 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE DUITSCHE RIJKSBANK. Naar wordt gemeld, hebben rijkspresident Ebert en rijkskanselier Stresemann den heer Havcnstem, den directeur van de Rijksbank, heden bij zich ontboden. Het slaat thans vast, dat de heer^ Havenstein heen zal gaan Men schijnt zijn opvolger trouwens reeds te hebben gevonden. BEPERKING rfER LUCHTSTRIJDKRACHTEN. Het Amerikaansche Legioen heeft aangekon digd, dat hel een nationaal referendum in voor bereiding heeft genomen, het welk ten doel zal hebben, vooraanstaande Amerikanen te polsen over de wenschelijkheid van het bijeenroepen van een wereld-conferentie, teneinde te komen tot een beperking van den bouw van vliegtuigen. Indien blijkt, dat men zulk een conferentie gunstig gezind is, zal men president Goolidge Verzoeken, deze te beleggen. IERLAND. Naar de Engelsche bladen melden, heeft een aantal vooraanstaande Iersche persoonlijkheden een telegram aan den H. Vader gezonden, waarin Diens t.usschenkomst om zoo groot mogelijke clementie Voor De Valera te verkrijgen gevraagd werd. Kardinaal Gasparri heeft daarop in naam van den H. Vader geantwoord, dat hij vurig hoopte, dat de vrede in Ierland zou hersteld worden en dat De Valera een menschwaardigo behandeling zou ondergaan. Hij voegde er echter aan toe, dat gezien den huidigen bijzonderen toestand, de H. Stoel niet in staat was in te grijpen, in den geest als door De Valera's vrienden was gevraagd. ENGELAND EN GRIEKENLAND. Reuterverneemtdat de Britsche regcering nog geen beslissing heeft genomen in zake de erkenning van den koning van Griekenland. Indien echte? de a.s. verkiezingen een door en door wettige constilulioneele regeering in Grie kenland brengen, zal de geheele kwestie nader in oogenschouw worden genomen. DE STAKING IN GRIEKENLAND. - Kolonel Piastiras, de leider der revolutie in "Griekenland, heelt de regeering gemachtigd tot opschorting van alle Wetten nopens het recht van vereeniging. Het gister verschenen decreet ont bindt alle vakvereenigingen in Griekenland. De Werkgevers Worden gemachtigd arbeidskrachten aan te nemen, zonder rekening te houden met de bestaande overeenkomsten, met de vakvereeni gingen gesloten. Het principe van de „open werkplaats" geldt thans in de geheele industrie. De typografen, de courantenbezorgers en de letterzetters staken thans ook, zoodat geen enkele courant kan verschijnen. De groote dag bladen van Athene zijn er in geslaagd een blad van twee pagina's uit te geven, dat door on georganiseerden werd gedrukt. Het personeel van de .spoorwegen, tramwegen, electrische centrales en gasfabrieken hebben zich thans bij de staking aangesloten. De arbeiders bij de waterleiding werken nog. Volgens berichten uit Saloniki, Patras en Volo heeft de staking zich aldaar ook zeer sterk uitgebreid. Alle schepen liggen in de havens te wachten. SPANJE EN MAROKKO. Volgens berichten uit Marokko is een vlieg machine achter het vijandelijke front in de buurt van Tirarauit neergekomen. Naar gemeld wordt zijn de beide inzittenden, twee officieren, daarbij omgekomen. Nadere bijzonderheden ontbreken echter nog. van het vreeselijke leed, dat Alice trof. Immers de smart over den dood van haar vader moest nog overtroffen worden door den vreeselijken zielestrijd, die haar hart verscheurde. Zij had Antoon van Gielen lief en tegelijk moest zij eigenlijk een afschuw voor hem voelen. Want hij was de zoon van den moordenaar haars vaders. Met innig mededoogen zag Werner naar het meisje tegenover hem en hun blikken ont moetten elkaar. Een oogenblik zagen zij elkander in de oogen. Las zij in zijn oogen welke gedach ten hem door het hoofd gingen Zij strekte als afwerend haar handen uit. Neen, neen, zeide zij, maakt nu geen on mogelijke combinaties. Ga nu niet raden naar de beweegredenen van mijn verzoek, want gij zoudt verkeerd raden. Kunt. gij aan mijn ver zoek niet voldoen, welaan, wij blijven vrienden hoop ik. Maar ik bid u niet te meenen, dat gij Weet, Waarom ik dit vraag. Deze woorden, ojj gejaagden toon uitge sproken, versterkten Werner in de overtuiging, dat zijn onderstelling de ecnig Ware was en om zijn zoon, dien zij liefhad te sparen, wilde zij niet dat de waarheid aan het licht zou komen. Maar Warner vroeg zich af, wat hij nu moest doen. Moest hij haar verzoek weigeren. Hij kon dit niet. Maar het was hem immers ook onr mogelijk het geheel in te willigen. Den vorigen avond pas had hij zijn chef beloofd alles te zullen doen om achter de waarheid te komen en van de zaak voor zijn courant te maken, wat er TwinK verschafte haar de mooie nieuwe kleurdie zij al zoo lang had willen heb ben doch maar steeds niel had kunnen krijgen. Verkrijgbaar in 24 kleuren, De 6,Diario Universal" meent te weten, dat de ministers in een gister gehouden ministerraad besloten hebben tot nieuwe operaties in Marokko, en een zoo ver mogelijken opmarsch met be zetting van verder vooruitgeschoven stellingen. IIET VERDRAG VAN LAUSANNE. In de Turksche Nationale Vergadering worden weinig bezwaren tegen het Verdrag van Lausan ne ingebracht. Verwacht wordt, dat de ratifica- tie nog dezi' week zal geschieden. ALLERLEI. Uit Keulen Gisternacht werd in de omgeving van Keulen een groep boeren, die op hun velden de wacht hielden door een bende werkloozen overvallen en ernstig met ijzere stangen mis handeld. Twee boeren stierven aan de bekomen verwondingen. Later viel een gedeelte der bende in handen van de politie. y Uit Riga Volgens een telegram uil Moskou heeft de executieve der Derde Internationale, na een bespreking van den toestand in Duitsch land besloten, aan het Duitsclïe proletariaat 1 millioen goudmark te zenden, vergezeld van een verklaring, dat de arbeiders der wereld achter de Duitsche arbeiders staan. Uit Dublin Een poging van de Republi keinen om gisteren een vergadering te houden te Ban try in het graafschap Cork, in verband met de verkiezingen verliep in wanorde, daar de regeeringsgezinden verzet pleegden en den Repu blikeinen beletten te spreken, hen met bedorven eieren wierpen en de Republikeinsche vlag van een auto scheurden. De regeering van de Vereenigde Staten heeft last gegeven tot slooping van 28 groote oorlogsschepen overeenkomstig de voorwaarden van het verdrag tot stand gebracht naar aan leiding van de ontwapeningsconfcrent ie te Wash ington. van te maken was. Als hij Alice beloofde verder niets te doen, zijn onderzoek te staken,dan was hij als eerlijk man meteen verplicht naar zijn chef te gaan en hem te zeggen Ik kan mijn belofte niet houdeir, ik wil met, deze zaak niets meer te doen hebben. Hij zou zijn hoofdredacteur daar dan geen aannemelijke reden voor kunnen opgeven en hem bleef zeker niets over dan zijn ontslag te nemen. Kon hij, mocht bij dit doen En dat alles om wille Van een moordenaar Alleen om mis schien nog den zoon van dien man met het meis je te zien trouwen, dat hij ook liefhad. Want Werner wist het nu, ook hij beminde Alice. Ik zie Wel in, mijnheer Werner, zeide zij, na dat er eenige oogenblikken stilte tusschen hen had geheerscht, ik had u dit niet mogen Vragen Gij hebt er alles op gesteld, den bedrijver van de misdaad te ontdekken, er is voor u daaraan te veel gelegen. Neen, riep Frits Werner eensklaps vastbe sloten, u hebt niet te veel gevraagd,ik zou geen enkel oogenblik aarzelen te doen wat u mij ver zocht indien ik de overtuiging had,dat ik daarmee werkelijk uwbelang diende,maar die overtuiging heb ik niet. Alice zag hem aan. Verdenkt u iemand, vroeg zij. Werner was door die plotselinge vraag ver rast, maar antwoordde Ja. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT „MAAR VROUWTJE, ALWEER EEN NIEUW TOILETJE „WEINEEN.ALLEEN MAAR GETW1MKT." DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ. VLAARDÏNGEN I Fahriktmien v&n öunli$hf e/7 ZjJX CO co co co <N

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1