Jet geheimzinnige raadsel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* FEUILLETON. 46ste Jaargang, Vrijdag 24 Augustus 1923, No. 13726 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 05. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. De Fransche antwoor d-n o t a. Gister werd de Fransche nota in officieele Londensche kringen onderzocht. Verscheidene ministers bezochten den premier in zijn ambts woning, hoewel er geen kabinetszitting werd gehouden, of zal worden gehouden. Men ver wacht, dat het Belgische antwoord begin volgen de week in Londen zal aankomen. Intusschen vertrekt Baldwin morgen naar Aix-les-Bains. In verband hiermede is men in afwachting, of het voorstel van Poincaré tot het houden van vriend schappelijke besprekingen, door den Britschen premier zal worden aangenomen. Het vermoeden van de bladen, dat de beide premiers elkaar zullen ontmoeten bij de terug reis van Baldwin via Parijs, wordt echter niet definitief bevestigd. De eer te veertien dagen schijnt men niet veel actie te behoeven te verwachten. Persstemmen. Hoezeer ook de geheele Fransche pers stijl, toon en duidelijkheid van het Fransche antwoord prijst, zoo vindt toch meer en meer de opmerking van het „Journal des Débats" weerklank, dat het geheel de Fransch-Engelsche samenwerking Wel niet moeilijker maakt, maar toch ook niet ge makkelijker. Een niet minder juiste opmerking maakte de i,Echo de Paris." Dat blad zeidenl., dat Poincaré niet getracht heeft, glorierijk de beweringen van een tegenstander te weerleggen doch dat hij slechts gepoogd heeft een vriend te overtuigen, wiens medewerking waarde heeft. Intusschen zal men van beide zijden moeten weten te geven en te nemen. Deze mogelijkheid is denkbaar. Frankrijk zal eenige concessies moeten en kunnen doen wat de ontruiming van het Roergebied aangaat. Engeland moet aar zijn zijde heLzelfde doen op het gebied der schul den. Alle Londensche bladen wijzen op den vriend schappelijke® toon in de Fransche nota. Plet commentaar, dat de verschillende bladen op de Fransche nota geven, loopt overigens zeer uiteen. De „Daily Mail" en de „Evening News" aan vaarden ten volle het Fransche standpunt, waarvoor ook de „Morning Post" veel sympa thie voelt. Dit conservatieve blad vindt echter, dat er genoeg nota's zijn gewisseld en dat de geallieerde regeeringen nu van woorden tot daden dienen over te gaan en door middel van Persoonlijke besprekingen moeten trachten een eendrachtige actie tegenover Duitschland te voeren. Gemis aan overeenstemming tusschen Groot-Brittannië en Frankrijk is voor beide 'anden gevaarlijk, maar voor Duitschland fataal. De oude politiek van „Verdeel en heersch" moest plaats maken voor de nieuwe politiek van „Leven en overeenstemming." Zal dr. Stresemann ge noeg politiek instinct hebben, den nieuwen weg kiezen en tot het einde toe te volgen Vl'aagt het blad. De „Daily Chronicle," het orgaan van Lloyd George, vindt het onmogelijk, de onderhande- kngen voort te zetten op de basis van de on derstelde Fransche armoede en Britsehen rijk dom. De „Westminster Gazette" en de „Daily News", de liberale organen van Asquith's ricli- 'ng, stemmen er in overeen, dat Poincaré niet 'jeeft toegegeven en oordeelen het wenschelijk dat de Britsclie regeering thans te voorschijn komt met haar plan van een afzonderlijk op- Deden. De „Daily Telegraph," die kan worden be schouwd als de tolk van den Britschen midden- and, brengt hulde aan den verzoenenden geest Dat was Werner toch al te kras. Maar ik kan heelemaal niet, mijnheer, ik eb heelemaal geen tijd. Tot genoegen. Vlug wilde hij doorloopen, doch de ander, lardnckkig, liep mee. met W'^C herhaalde hij, gaarne bespreken Ia 'eSde een bijzonderen nadruk op hel wo°rd. Werner zag hem verrast aan. net mij, vroeg hij, waarom juist met mij. De man knikte. dai/V"'^ U' 'k We<d wie u bent en ik zal u maar toev n ze^®en' dat onze ontmoeting niet zoo u J v/as, als gij wel gemeend hebt, toen hi gedachten tegen mij opbotste. Ik Ah U °P' Voel 1 Z0°' anDvoordde Werner, die thans En C' hij zeer op zijn hoecle moest zijn. ben ')Vaar°In' wat kunt u mij te zeggen heb- 8«enbeginnen met eerst te zeggen, dat ste wj [eUvVs£perigheid mij drijft. Ten eer- Waart/ Weten of u ervan op de hoogte dat de zoon van professor Evan van van de Fransche nota alsmede aan de kracht en de helderheid in de uiteenzetting van het Fran sche standpunt. Niettemin concludeert dit blad eveneens, dat de Fransche nota de zaak on veranderd laat en geen gemeenschappelijken grondslag biedt voor hervatting van het Ver- eenigde optreden van Groot-Brittannië en Frank rijk hetgeen beide naties vurig verlangen. De „Evening Standard" komt op tegen de bewering als zou Engeland de verschillende punten te veel in een koopmansgeest opvatten en rekent uit, hoeveel het bereid is ten bate van een algemeene oplossing op te offeren. DE DUITSCHE FINANCIEELE CRISIS. De begrooLingscommissie van den Rijksdag is gister tijdens het reces bijeengekomen, ten einde besprekingen te houden over den financieelen en ecmomischen toestand in Duitschland. De rijksminister van Financiën, dr. Hilferding, hield een uitvoerige recle, waarin hij hot volgende zeide De nieuwe regeering heeft de zaken onder omstandigheden overgenomen, welke van poli tiek en sociaal standpunt bezien zeer gevaarlijk zijn en van financieel standpunt beschouwd, bijna hopeloos moeten schijnen. De enorme stijging van den Dollarkoers heeft het geheele financieele beheer in een waarlijk vreeselijken toestand gebracht. De plaatsgehad hebbende stakingen hebben geen ander resultaat gehad, dan dat de prijzen van ongeveer alle artikelen met groote snelheid gestegen zijn. Vele prijzen zijn zelfs boven het wereldmarkt-niveau gekomen, zoodat het groote gevaar bestaat, dat er een algemeene crisis in de industrie zal ont staan. De regeering moet niet alleen het kolossale deficit van het Rijk dekken, doch eveneens de tekorten van de afzonderlijke staten van bet Rijk voor hare rekening nemen, daar anders een algeheele ineenstorting van het Rijk onver mijdelijk is. En dit moet de regeering doen, zonder dat het Rijk zelf de middelen heeft, aan deze eischen te voldoen, daar het niet in staat is uit de belastingen de noodige gelden daartoe te putten. Doch in den laatsten tijd hebben zich bij de verplichtingen, Welke de staat gedwongen was op zich te nemen, nog geheel andere gevgegd. Zoo- was het dringend noodig de dreigende crisis inliet' drukkerijbedrijf te voorkomen en dit kon de staat niet anders, dan door de betaling van een gedeelte der verhoogde loonen op zich te nemen. Daartoe zijn wij dus reeds gekomen, dat wij de loonen van strikt particuliere bedrijven moeten betalen. Om kort te gaan, de verplichtingen, welke het Rijk op zich heeft genomen zijn te zwaar. Deze toestand mag niet langer duren en de uiter ste energie van de regeering dient erop gericht te zijn, zoo spoedig mogelijk aan dezen wanhopigen toestand een einde te maken. Hilferding zeide voorts steeds het standpunt te hebben ingenomen, dat het voor de Rijks financiën verderfelijk is, dat de Rijksspoorwegen en ook de posterijen de tarieven veel te laat en nog steeds onvoldoende aan de waardeverminde ring van de valuta hebben aangepast. Flet is zeer te betreuren, zoo zeide de minister, dat ondanks de groote verhooging der tarieven, de spoor wegen nog steeds een tekort opleveren, dat aan het einde van het loopende boekjaar nog. on geveer 450 billioen Mark bedragen zal. Naar de meening van den minister moeten de spoorwegen een groot gedeelte van het gewonebudget dekken, De geheele dekking is echter niet mogelijk, zoo lang de actie in het Roergebied voortduurt. De rijkskanselier, dr. Stresemann, zou zijn aangekondigde groote politieke rede, waarin hij voornamelijk het geheele complex van het repa ratie-vraagstuk zal behandelen, heden houden aan een lunch, waaraan hij op uitnoodiging van den Deutschen Industrie- und Handels! ag zal aanzitt en. DE DEBACLE I)ER MARK. Het Rijkskabinet zou gister definitief be slissen over de noodverordening. Daarop zal de noodverordening onmiddellijk aan den Rijks president ter onderteek.cn in g worden aangeboden en vervolgens zal zè zonder verwijl van kracht worden. Volgens de „Vossischc Zeitung" zou in de zitting van den ministerraad van gister ook nadere opheldering Worden gegeven in zake de verhouding van de Rijksregeering tot de directie van de Rijksbank. Naar de ,,B. Z. am Mittag" meldt, heeft de Rijkskanselier in de gisteren met de partijleiders gehouden bespreking er geen twijfel over laten bestaan, dat de regeering besloten heeft, de uiterste middelen toe te passen. De tegenwoor dige Duitsche regeering is, naar het blad zegt, wellicht de laatste, welke langs constitution ce len weg de ineenstorting van Duitschlands econo mische leven kan beletten. Kan zij haar econo misch en financieel program niet verwezenlijken, dan is er nog slechts één Weg ter redding. Al wijst, de Rijksregeering ook de dictatuur af, toch zal zij niet terugschrikken de dictatuur te gebruiken binnen de grenzen van de grondwet, ten einde elke sabotage van haar op de consolideering van de binnenlandsche verhoudingen gericht program krachtig het hoofd te bieden. IN HET BEZETTE-GEBIED. Generaal Degoutte heeft bevolen, dat het, Deutsche Ehrenlegion, welke organisatie een gevaar voor de Veiligheid van de bezettings troepen en voor de openbare orde vormt, moet worden ontbonden. Te Dusseldorp zijn zeven nationalistische leiders gearresteerd, daar er granaten zijn ge worpen naar een afdeeljng Fransche militairen. Ten Noorden van Worms heeft een patrouille op drie Duit-schers gevuurd, daar dezen, in plaats van gevolg te geven aan een sommatie om te blijven staan, op de patrouille schoten. Een Duitscher werd gedood. De toestand in de mijnen in het Roerbek ken is weliswaar nog niet normaal, maar de kalm te schijnt toch terug te keeren. 60 percent van de uitgesloten mijnwerkers hebben het Werk hervat. OOSTENRIJK. De werkloosheid in Oostenrijk neemt voort durend af. Het aantal werkloozen bedroeg einde Februari 167.470, einde Juni 92.058 en einde Juli 87.349. Voor Weenen en omgeving zijn de cijfers respectievelijk 97.800, 61.868 en 59.186. Van 14 Juli tot 12 Augustus zijn 916 staats beambten ontslagen. van dc verdragen van St. Germain, Trianon en Neuilly. Polen is echter voornemens tegenover de kleine entente een vriendschappelijke houding te blijven aannemen. RUSLAND. De Britsche particuliere handelscommissie vertrok gisteren uit Moskou oVor Petersburg en Helsingfors naar Londen. De leden dezer missie hebben te Moskou gesprekken met de sovjet leiders gevoerd over dc hervatting van den handel. Het heet, dat zij thans regelmatige zaken op den grondslag der toekomstige, con tracten mogelijk achten. De missie laat haar kantooi personeel te Moskou achter. DE STAKING IN GRIEKENLAND. Gistermiddag is een decreet verschenen, waar bij een groot, aantal personen, die tot de stakers behooren, voor militairen dienst onder de wape nen Worden geroepen. De bladen kunnen nog steeds niet verschijnen, doch de verzorging met levensmiddelen gaat vrij geregeld, daar het stakings-comité goedvindt, dat de transporten voedingsmiddelen ongehin derd plaats hebben. Een spoedige opheffing dei seaking schijnt wel in 't zicht te zijn. SPANJE EN MAROKKD. Het resultaat van de opeiaties nabij Tifarauin is in geheel Spanje met levendige geestdrift begroet. De koninklijke familie heeft den troepen in Marokko haar gelukwenschen doen toekomen. Volgens het jongste communiqué heeft de strijd 9 uur geduurd. De vijand, die 9000 man sterk was,bood hardnekkig weerstand,doch Werd ten slotte verstrooid. Hij liet een aantal dooden en gewonden achter. De Spanjaarden hadden 300 dooden en gewonden. AMERIKA EN MEXICO. Een Exchange telegram uit Washington meldt dat president Goolidge cn de staatssecretaris van buiten land,sell e zaken Hughes van oordeel zijn, dat het rapport van de conferentie te Mexico een geschikte basis voor een hervatting der diploma tieke betrekkingen met Mexico vormt. HET VERDRAG VAN LAUSANNE. Reuter meldt uit Constantinopel Gister heeft de Nationale Vergadering te Angora, na een redevoering van Ismet Pasja, het verdrag van Lausanne bekrachtigd met 215 van de 235 stemmen. ALLERLEI. Uit Bilbao (Spanje) De arbeiders hebben de algemeene werkstaking geproclameerd uit solidariteit met de stakende mijnwerkers. Ex- hebben zich eenige incidenten voorgedaan, waarbij een persoon gewond werd. Uit Washington Het arbitrageverdrag tusschen de Vereenigde Staten en Japan is gister voor den tijd van vijf jaar verlengd. In het ver drag werd geenerlei wijziging gebracht. Uit New-York Volgens een bericht uit Michigan is Edison ongesteld. Zijn toestand wordt echter niet ernstig geacht. Binnenland. zijn reis terug is. Uit de duidelijke Verrassing, die u toonde weet ik nu, dat dit niet het geval is. Werner verwenschtc in zich zelf zijne onvoor zichtigheid. En verder, Vroeg hij koel. O, zeide de ander levendig, toen ik daarvan zekerheid had, was mijn besluit genomen u in vertrouwen te nemen. Ik wil U een en ander aangaande deze zaak vertellen, dat u zeer veel belang zal inboezemen. Zoo Weet u er iets van. Ja, iets heel bijzonders en u mag er het ge bruik van maken dat u goed dunkt. Vermoedelijk zal het gebruik wel zijn, dat u het in uw courant zet. Maar daar heb ik in 't geheel niets tegen. Frits Werner zag den man, die naast hem voortwandelde nog eens opmerkzaam aan. Hij had hem nooit te voren gezien. Wat kon deze vreemdeling mede te deelen hebben. En waarom wilde hij, als hij iets wist, dit nu juist aan hem mededeelen. De inan moest er zijn bepaalde reden voor hebben. Dat er aanleiding was voor hem op z'n hoede te zijn, begreep Werner maar al te goed. De vreemde scheen zijn gedachten te raden. Komaan, zeide hij, gij vertrouwt mij niet. Maar dat is niet noodig. Ik zal u mededeelingen doen, die u zeer veel belang zullen inboezemen. En gij zult zelve mijn mededeelingen kunnen controleeren of ze al dan niet juist zijn. Maar dit POLEN EN DE KLEINE ENTENTE. Naar de „Times" uit Warschau verneem!, heeft Polen definitief besloten voorloopig geen aansluiting bij de kleine entente te zoeken, ofschoon zijn politiek in vele opzichten met die der entente parallel loopt en zal blijven loopen. Terwijl Polen echter op de eerste plaats belang heeft bij de handhaving van de vredesverdragen van Versailles en Riga, gaat de belangstelling der kleine entente vooral uit naar de instandhouding alles is nu inleiding genoeg. Luister, het bericht in de courant van hedenmorgen, dat de zoon van den professor gister in het land terug zou zijn gekomen is onjuist. Onjuist, riep Werner; hij is dus niet terug. Ja, hij is Wel terug. Maar hij is niet terugge komen gisteren. Hij is al dagen hiér te lande. Hij Was al hier, toen zijn vader Vermoord Werd. Onmogelijk, riep Werner, gij vergist u, of gij phantaseert. Wat ik u vertel is de zuivt^'é waarheid. Mijnheer Evan is uit Rio dc Janeiro gekomen met een Fransche boot, die al vóór veertien dagen te Marseille aankwam. Van daar is hij denzelfden dag nog met den avondtrcih via Parijs naar ons land gekomen. Reken u nu maar zelf uit, of hij, toen zijn vader vermoord werd, niet hier heeft kunnen zijn. En hij was hier. Maar indien dit waar is, dan O, gij wilt zeggen, dat dan zijn gedrag al heel vreemd en onverklaarbaar heeten mokt. Nu dat is ook zoo. Iemand wiens vader in koelen bloede vermoord wordt en dié zich afzijdig houdt, die alle menscben in de meeniug laat dat hij nog in het buitenland vertoeft en niet eens de begrafenis bijwoont. Dat is erg vreemd, daaraan hebt u gelijk. En als het bekend wordt, dan zal vast en zeker de openbare meening dade lijk den schuldige aanwijzen en zeggen de professor is door zijn eigen zoon vermoord. En zegt gij dat ook, zei Werner. Ilet jubileum van de Koningin. De leden en griffier van de Eerste Kamer en de leden en de griffier van de Tweede Kamer zullen in den ochtend van Zateidag 1 September ten Koninklijke paleize in Den Haag doop de Konin gin ontvangen worden, ter aanbieding van adressen van de Kamers ter gelegenheid van het 25-jarige regeeringsjubileum van II. M. De leden van de Eerste Kamer worden half elf ontvangen, die van de Tweede Kamer 11 uur. De ontvangst zal een plechtstatig karakter dragen, waartoe ook behoort, dat in de vestibule van het paleis militaire eerbewijzen worden gegeven door een eerew-acht. Ik Weineen, ik zeg niets meer dan ik ver antwoorden kan. En dat is dit De zoon van professor Evan is vóór veertien dagen te Mar seille aangekomen met het stoomschip „La ;Pa- trie". Hij was twee dagen later hier te land.e. En ik Weet ook, dat hij een paar dagen geleden den Beukenhof heeft bezocht. Den Beukenhof bezocht Ja, op denzelfden dag dat zijn vader begra ven is. Onmogelijk riep Frits Werner weer. Nu luister eens, zei de man, het moet u niet moeilijk vallen te onderzoeken of hij werkelijk met liet door ifiij genoemde stoomschip naar Europa gekomen is. En als nu vanavond in de couranten staat, dat hij eergister met een ander schip van dezelfde maatschappij te Marseille aankwam, dan kunt u gauw Weten ook, dat dit niet waar is. Welnu, u zult dezer dagen mijnheer Evan Wel ontmoeten en als hij zeil' die leugens volhoudt, dan Weet u meteen, dat hij er zelfs belang bij heeft de waarheid te verber gen. De man sprak op zoo'n toon van stellige zekerheid, dat Werner zeer geneigd werd hem te geloovcn. Maar, riep hij, wie' is u mijnheer, hoe weet u'dan dit alles en nog eens, waarom vertelt u clit alles aan mij (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1