Het geheimzinnige raadsel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 46ste Jaargang. Zaterdag 25 Augustus 1923. No. 13727. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hrengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van A. M. E. PAPEN- IJ IJZEN alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de linker benedenvoorloc-aliteit van het perceel Hoogstraat 22 en herinneren dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen wor den ingebracht. Schiedam, 25 Augustus 1923. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Het Belgische antwoord op de Britsche nota is gisteren naar Parijs verzonden. Hedenochtend zou het in handen van Poincaré worden ge steld. Naar alle waarschijnlijkheid zal het document Maandag a.s. naar Londen worden doorgezonden. Het antwoord is niet zoo lang als de Fran- sche nota ongeveer de helft korter. Het behoeft geen betoog, dat de nota in uiterst hoffelijken vorm is vervat en geinspi- reerd door den oprechten wensch tot samen werking. Het eerste gedeelte van het document is ge wijd aan de kwestie van de Belgische priori teit. De nota erkent, dat Groot-Brittanio* groote opofferingen heeft gedaan, maar zij staat op de prioriteitsrechten van België. Het tweede gedeelte behandelt de wettigheid van de bezetting van het Roergebied. Op dit punt is de nota het eens met de argumentatie van den Franschcn prémier Poincaré. Het derde gedeelte van het document is ten slotte het voornaamste. De Belgische regee ring zet daarin in bijzonderheden uiteen, wel ke naar haar meening de practische middelen zijn ter verzekering van de' Duitsche beta lingen, en werkt de punten uit, welke zij in groote trekken in haar vorige nota heeft op gesomd. Het Belgische antwoord eindigt met de hoop uit te spreken, dat de gepreciseerde Bel- gischevoorstellen totbasisvoornadere onderhan delingen zullen kunnen dienen. Men verwacht, dat de Fransche en Bel gische antwoorden aan het oordeel van Brit sche deskundigen zullen woéden onderworpen en dat het Britsche kabinet niet voor de tweede helft van September zal bijeenkomen. Uit goede bron wordt gemeld, dat de Britsche premier Baldwin heden van Londen naar Aix- les-Bains zal vertrekken. Er is geen bepaalde regeling getroffen omtrent een bijeenkomst tus schen Baldwin en den minister van Buitenland sche Zaken, lord Gurzon, ten einde het Fransche antwoord op de Britsche nota te bespreken, maar het is nauwelijks denkbaar, dat de tegenwoor digheid van Baldwin in Frankrijk gedurende de eerstvolgende weken niet gebruikt zal wor- Dat doet niets ter zake. U stelt levendig helang in deze zaakwelnu ik wil u een nieuw spoor aanwijzen. Ik zeide u al u kunt daarvan hot ge bruik maken dat u wilt. En nu zeg ik u vaarwel, 'uijnheer. Zoo kunnen we niet scheiden, zeide hij, na alles wat u verteld hebt. Uw naam, mijnheer. Neen, mijn naam doet niets ter zake. En ik kan u niets meer vertellen. Hij wilde gaan. Een oogenblik nog, sprak Werner, u meent, dat uw gegevens juist bevindende, deze zal PubÜceercn. Natuurlijk. U is journalist en ze zullen opgang genoeg maken. wenscht dit dus. Maar als ik ze nu eens niet j°° spoedig publiceer als gij vermoedt, zultge <n een anderen journalist of de justitie óp de °|'gte brengen at is een vraag, die ik zoo niet kan beant- u°0rden, We moeten elkaar goed begrijpen. Als zeS£>en de heele zaak gaat mij niet aan, zou 1 Vernomen heb houd ik voor me, ja dan g Vo°r mij dienstig kunnen zijn hetgeen ik u b h0b aan anderen te vertellen, die er Wel ruik van zouden willen maken. Maar of u de den voor een bijeenkomst tusschen hem en Gur zon, misschien ook met Poincaré, Mussolini en Theunis. De Duitsche rijkskanselier heeft gister in zijn aangekondigde rede over de binnenlandsche en buitenlandsche politiek o.a. verklaard, dat Duitschland in zake het, herstel vasthoudt aan de in zijn nota van 7 Juni gedane voorstellen,, AMERIKA EN DE VOLKENBOND. Uit Genève verluidt De gezant der Voreenig- de Staten heeft aan den secretaris-generaal va n den Volkenbond medegedeeld, dat zijne regeef ring de uitnoodiging aangenomen heeft tot hél bijwonen van de besprekingen] der vijfde com missie van den Volkenbondsraad over de hu ma-» nitaire vraagstukken. Ook zal een Amerikaansche delegatie de be sprekingen bijwonen van de commissie, welke zich bezig zal houden met het opium-vraagsl.uk. JAPAN. Admiraal Kato, die de vorige week als premier is afgetreden, en Donderdag is overleden, werd in 1859 te Hiroshima geboren en trad opj 12-jarigen leeftijd in dienst van de Japansche marine, klom op tot officier en studeerde als zoodanig twee jaren in Londen. Tijdens den Russisch-Japanschen oorlog werd hij lid van den staf te Kamimoera en bij de scheeps-t macht van Japan ingedeeld onder leiding van den chef admiraal Togo. Bij de Japansche' oorlogsverklaring aan Duitschland werd hij aangesteld als opperbevelhebber over het eerste eskader, dat gunstig in de Stille Zuid zee opereerde In 1918 werd hij minister van Marine en na den oorlog als baron in den hoogeu adelstand verheven als erkenning voor de be wezen diensten. Ilij behoorde ook tot de drie Japansche gedelegeerden ter ontwapenings conferentie te Washington en hij behield de portefeuille vanMarine gedurende driekabinetten. Hij werd beschouwd als de sphinx van Japan en tegen denaard van zijn landgenooten in, had hij steeds een stroef uiterlijk, waarop men nimmer een lach zag spelen. Doch met zijn kleine, half geopende oogen trachtte hij steeds de gedach ten yan .anderen grondig te peilen. Eenkraclp. tig én doortastend optreden paarde zich bij hem aan een aangenamen omgang. Hoewel Kato aanvankelijk tot geen bepaalde politieke partij behoorde, werd hij later leider van de Kenseikas-pastij, welke streefde naar een regeering, die met de veranderde tijds omstandigheden rekening houdt, zonder het prestige van Japan in cenig opzicht prijs te geven. Toen in Juli van het vorige jaar te Tokio een kabinetscrisis ontstond, werd Kato alge meen beschouwd als de krachtige man, die de teugels van het bewind in handen kon nemen. Toch kostte het den prins regent groote moeite Kato te bewegen het premierschap opzich te nemen, hoewel hij de meeste groote bladen op zijn hand had. Toen kreeg hij oppositie en wel van de zijde der militaire partij, doch Kato slaagde er niettemin in een stabiel kabinet te formeeren en dit een jaar lang, door groote moei- lijkhedcn heen, te handhaven. Binnenland. Het jubileum van de Koningin. De hoofden der verschillende bij het hof der Koningin geaccrediteerde gezantschappen zullen op 31 Augustus met hun echtgenooten door de Koningin ten Koninklijke paleize in Den Haag worden ontvangen tot det aanbieden van gelukwenschen. gegevens nu dadelijk in de courant vermeldt, of eerst het spoor wilt volgen omdat gij nu den weg, kunt vinden, die naar opheldering van het duis tere geval leidt, dat moet ge zelf weten. Dus als ik de eerste dagen van hetgeen u ver telt, niets publiceer, dan zult u niet dadelijk naar anderen loop en. Neen, zeker niet. Goed, dat spreken wij dan af. U wilt me dus uw naam niet zeggen Word nu niet vervelend, luidde het antwoord. En met dat hij dit zeide, schoot de vreemde ling op een stilstaande tram toe en stapte op het balcon. Van daar groette hij met de h nd terwijl Frits hem in uiterste verbazing nastaarde. Verbaasd mompelde hij, het schijnt alles, hoe langer hoe meer zich te verwarren. Wat vreemde dingen heb ik nu Weer gehoord. En wat steekt hier achter. Als het waar is, wat hij ver telde, dan neemt alles een geheel andere wending maar dan blijft alles nog even geheimzinnig en onverklaarbaar. En die man, wat heeft hij met dit alles te maken. Dit was een vraag als zoovele andere, waarop het antwoord wel niet zoo spoedig gevonden zou worden Frits Wemer begaf zich naar het huis Van den bankier, zooals hij den vorigen avond Antoon van Gielen beloofd had. Hij trof zijn vriend, die reeds op hem gewacht scheen te hebben Welnu, vroeg deze, wat belangrijk nieuws komt gij mijn papa en mij brengen. Advertentiën< 15 regau f 1.75 j elks regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden msdedeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. ■fei Deze ontvangst waarop de gezanten in ambts kwaad zullen verschijnen, zal plaats hebben des namiddags tusschen halfzes en kwart over zessen. Om halfzeven worden door de Koningin, op een ontvangst in gala, de hoofden van de de partementen van algemeen bestuur en verdere hooge regeeringsautoriteiten te 's-Gravenhagc in de gelegenheid gesteld, Hare Majesteit geluk wenschen aan te bieden. Die gelegenheid wordt daarna opengesteld voor de leden van Hare Majesteits hofhouding en de leden van de hofhoudingen van de Konin gin-Moeder en van den Prins. De Koningin zal Woensdag 5 September on geveer 1 uur van het Hdllandsche spoorstation te 's-Gravenhage naar Amsterdam vertrekken, waar de aankomst aan het Willemsparkstation te 2 uur 10 minuten zal plaats hebben. Tegen 4 uur wordt de Koningin, na den in- tochtsrit, in het Koninklijk paleis op den Dam verwacht, waarna de Vaandelgroet zal plaats hebben. De Prins wordt Zondagavond uit Duitschland te 's-Gravenhage terugverwacht. Een plechtige II. Mis. Gistermorgen ha.f negen is in de H. Jacobus- kerk, Parkstraat Den Haag voor de militairen van het Haagsche garnizoen en genoodigden een plechtige IT. Mis opgedragen door den hoofd aalmoezenier Kolonel Evers, geassisteerd door den aalmoezenier majoor Noordman en den hulpaalmoezenier kapelaan Filbry. Deze plech tige H. Mis werd opgedragen naar aanleiding van het regeeringsjubileum van de Koningin. Deze zeer druk bezochte godsdienstoefe ning werd bijgewoond door tal van opper-, hoofd- en subalterne officieren, w.a. gene- raal-majoor J. M. Benteyn, gouverneur dei- residentie kolonel W. Laatsman, plaatse lijk commandant van het veldleger en van Tuy- nen, commandant van de vesting Holland de gepens. luitenant-generaal de Block burge meester Mr. J. A. N. Patijn en de wethouder van Openbare Werken de heer A. G. A. van Vuuren, voorts tal van genoodigden en militairen van alle ranggn. Tijdens de II. Mis sprak kolonel Evers een kernachtige rede uit, verband houdende met het 25-jarig regeeringsbeleid van de Koningin. De Prinses van Bentheim. De prinses van Bentheim en Steinfurt is gistermorgen, na een veertiendaagsch verblijf ten paleize, van Soestdijk vertrokken en naar Duitschland teruggekeerd. De Koningin-Moe der deed haar zuster per auto uitgeleide tot het station Amersfoort. Zildajjen van een Kamerlid. ITet lid van de Tweede Kamer de heer G.Bul ten, die reeds eenigen tijd te Nijmegen geregeld aan belangstellenden gelegenheid geeft hem vra gen te stellen, waarvan een druk gebruik is gemaakt, heeft zich voorgenomen, thans ook in eenige andere plaatsen in Gelderland geregeld zitdagen te houden. R. K. Universiteit. De Commissie van Organisatie in zake stich ting R. K. Universiteit verzoekt ons mede te deelen, dat het Bestuur der Sint Radboudstich- ting benoemd heeft tot tijdelijk plaatsver vanger van den overleden bibliothecaris der R. K. Universiteit, Prof. Dr. W. Mulder S. J. v Hm, ik meen dat het nog al belangrijk is. Ik wilde u 'mededeelen, dat die kist verdwenen is. De kist Gij bedoelt de kist van den professor. Juist. Ik dacht dat dit uw vader ook belang zal inboezemen. O zeker. Ik heb hem verteld, dat gij komen zoudt. Ga mee, hij is in zooverre hersteld, dat hij u graag zal ontvangen Frits volgde zijn vriend naar de ziekenkamer, waar hij den bankier aantrof. Diens gelaat zatnog nagenoeg geheel in een verband maar was min der gezwollen. Hij stak Werner de hand toe. Doet me. plezier sprak hij met eenigszins onduidelijke stem, wat voert u hierheen. Frits vertelde, dat de kist verdwenen was en ook de onbegrijpelijke wijze, waarop dit gebeurd was. De bankier zoowel als z'n zoon luisterden aandachtig en in de grootste verbazing. Dat is dan al zeer geheimzinnig in z'n werk gegaan, riep Antoon van Gielen. Z'n vader knikte. Hebt u eenig vermoeden, wie de dader zou kunnen zijn, vroeg Werner. Er volgden eenige oogenblikken van stilte. Hebt u vermoeden, vroeg de bankier. Toen ik hierheen kwam niet, antwoordde Werner, maar nu wel, De zoon van den professor. Vader en zoon zagen elkaar ten zeerste verrast aan. Waarom denkt u dal, vroeg Antoon van Gie len. Omdat ik vanmorgen vernomen heb, dat de zoon van den professor terug is. Indische jubileumpostzegels. Het Nederlandsch Maandblad voor Phi- latelie meldt, dat in September voor onze koloniën jubileumzegels zullen worden uit gegeven. Zij zullen vertoonen de beeltenis der Koningin in staaldruk, vervaardigd naai de door den fotograaf Deutman onlangs ge nomen portretten van LI. M., die ook in den handel zijn. Behalve de naam van de kolonie en de waarde-aangifte zullen op de zegels de jaar tallen 1898—r1923 worden aangebracht De om lijsting van het beeld onzer Koningin zal voor elke kolonie verschillend zijn. De volgende waarden zijn te verwachten Ned.-Indië 5, 12 Va, 20, 50 cent en 1, 2 en 5 gulden. Suriname 5, 10, 20 en 50 cent en I, 21/2 en 5 gulden. Curacao 5, 7l/2, 10, 20 cent en 1, 2J/2 en 5 gulden. Begrootings- en rekenings- voorscliriften. Nu voor alle provinciën gelijkluidende voor schriften Voor de inrichting der gemeentelijke begrootingen en rekeningen zijn vastgesteld, is het gewenscht, een zooveel mogelijk .gelijke toepassing dezer voorschriften in alle provinciën te bevorderen. Aangezien het model der begrooting onmo gelijk alle posten kan bevatten, welke thans reeds in de begrootingen van alle gemeenten voorkomen en in de toekomst zullen voorkomen, blijft het nog steeds mogelijk, dat gelijksoortige, niet in het model voorkomende,posten in de eene provincie in een ander hoofdstuk worden onder gebracht, dan in de andere. Bovendien laten ook de vastgestelde voorschriften en modellen en de posten, welke thans reeds in die modellen zijn opgenomen nog op menig punt verschil van opvatting toe. Ten einde nu een uiteenloopende toepassing der voorschriften te voorkomen, waardoor de beoogde uniformiteit slechts ten deele zou worden bereikt, is ingesteld een Commissie van Advies voor de toepassing der begrootings- en rekeningsvoorschriften.Deze commissie is samen gesteld uit twee griffiers en den directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De taak der commissie is geen andere, dan uitsluitend aan de Gedeputeerde Staten advies te geven over de toepassing der begrootings- en rekeningsvoorschriften. De commissie onthoudt zich er dus van adviezen te geven aan de ge meentebesturen rechtstreeks. Het natuurschoon. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw I. vestigt er de aandacht der gemeentebe sturen op, dat het ter bevordering van de be waring van natuurschoon binnen de bebouw de kommen hunner gemeenten gewenscht is, dat zij aldaar niet overgaan tot eenigszins be langrijke veilingen van houtopstanden, zonder vóóraf het Staatsboschbcdrijf te hebben ge hoord II. vestigt er de aandacht van alle pu bliekrechtelijke lichamen, alsmede van vcr- eenigingen en stichtingen van algemeen nut op, dat zij van hun voornemen om hunne bos- schen en andere houtopstanden te vellen of te doen dunnen ten minste één maand vóór de dunning of veiling schriftelijk kennis moe ten geven aan den inspecteur van het Staats- boschbedrijf te Utrecht III. noodigt al deze lichamen uit van alle veilingen en dunningen, die in het a.s. sei- Maar ik heb meer gehoord, zei Werner, name lijk, dat hij niet nu pas teruggekomen is, maar al veel eerder, dat hij reeds hier te lande geweest zou zijn toen zijn vader vermoord Werd. Hoe Weet ge dat, riep Antoon van Gielen uit. En de toon van dien uitroep bewees A\ erner, dat dit voor de beide andere geen geheim was. Is het dan zoo. Antoon van Gielen zag zijn vader aan, alsof hij dezen wilde vragen, of men Werner het bekennen mocht. De. bankier knikte. Ja, zeide hij,Tiet is zoo. En wij wisten het. Vertel het maar Antoon. Antoon van Gielen liet zich dit geen tweemaal zeggen. Hij deelde aan z'n vriend Werner mede, hoe hij zelf den avond van den dag, dat professor Evan begraven was, de zoon van den professor verrast had, terwijl deze den inhoud van de kist onderzocht. Ik had het u, zeide hij, wel dade lijk willen vertellen, maar vader legde mij het stilzwijgen op. Want dat de man, die men nog in Zuid-Amerika waande.hier vertoefde, dat moest hem sterk onder- de afschuwelijke verdenking brengen, dat hij zelf de hand gehad zou hebben in den moord op zijn vader. En vader meende en meent nog, dat het niet goed is die verdenking op hem te doen vallen. In ieder geval had hij het recht de nalatenschap van zijn vader te onder zoeken, hij heeft recht op die kist. Maar ik begrijp niet wie nu die kist weggehaald kan hebben. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1