Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Liturgie. zoen .moeten plaats hebben, tijdig in een ken nisgeving mededeeling te doen. Wijziging van de Ouderdomswet. Bij Kon. besluit van 13 Augustus is bepaald, dat de wet van 13 Juli L923y Stbl. no. 353, tot wijziging van de Ouderdomswet 1919, in werking zal treden-Qp 1'September. Van dien datum al zullen geen Verzekeringen vrij van administiatiekosten bij de Rijksver zekeringsbank meer gesloten kunnen worden. Dientengevolge kunnen zij., die zelf of wier echt genoot niet in de Rijksinkomstenbelasting zijn aangeslagen naar een inkömen van 2000 of meer, niet- langer voor-een rente van ten. hoogste. zes g'üTdSfi"per1 Wéék'"èSïn Verzekering vrij'^Van administratiekosten sluiten de voor die ver zekering te betalen premie moet ook de kosten van administratie dekken* Reeds gesloten verzekeringen blijven echter van kracht. Het eind van den zomertijd. Op een vraag 'van den heer Braat, lid van de Tweede Kamer', over den einddatum van den zomertijd, heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord Naar aanleiding van het ter zake met de di rectie Üdr Nédërlandsche Spoorwegen gehouden overleg ligt'hét in het voornemen van den on- dergetéekende om, in verband met de omstan digheid, dat in België en Frankrijk de zomertijd vermoedelijk zal eindigen in den nacht van 6 op 7 October a.s., te"bevorderen, dat de-zomertijd hier te lande alsdan eveneens een einde neemt. Bezuinigingsplannen. De „Residentiebode" meldt In aansluiting aan onze jóngste mededeelin- gen, dat in de milüoenennota van den heer Colijn het cijfer van de 105 millioen tekort aanzienlijk gewijzigd zal worden, vernemen wij van zeer betrouwbare zijde, dat thans definitief besloten is, met 1. Januari a.s. een algemeene salaris verlaging in te voeren voor het geheele rijksper soneel, ook voor de onderwijzers. De daartoe noodige maatregelen zijn reeds in bewerking. Verver vernemen wij, dat ook het tekort op de spoorwegen gedekt zal worden door een alge- heele salarisregeling van het spoorwegpersoneel. Aangezien dus de regeering nu ook tot salaris verlaging besloten heeft voor hét reeds jaren in dienst zijnde personeel, zal tot intrekking van art. 40van het Bezoldigingsbesluit moeten wor den overgegaan, Critiek op het Vlootwetontwerp. Dat ook bij de marine-deskundigen het technische oordeel over de door de Regee ring voorgestelde Vlootwet allerminst één stemmig is, bewijst Wel de felle critiek welke de lieer v.d. Toorn gewezen overste der marine en oud-chef van den torpedodienst te Soerabaya- dezer dagen te Rotterdam op de nieuwe Vloot wet heeft uitgeoefend. Volgens het verslag in de „N.R.Ct." zeicle deze deskundige o.m, het volgende De'Vlootwet zal de eerste 10 jaar meer dan een milliard kosten en wij zullen daar voor niets anders dan waardeloos materiaal krijgen. De raad Van defensie verklaart zelf, dat er slechts een zeemacht verkregen zal worden, die een uiterst minimum is Voor het verrichten van haar taak. Spr. wijst er op, dat de duikbooten, die liet buitenland heeft of bouwt, wat de grootste betreft 2000 tót 3000 ton meten die welke in de vlootwet zijn opgenomen meten aan dé oppervlakte ongeveer 800 ton. De steun punten Welke in de vlootwet zijn genoemd, zijn volgens spr. absoluut waardeloos. Er wordt ten opzichte van het materiaal van onze zee macht steeds over oud roest gesproken. De vloot wet zou aan dit stelsellooze oud-roest slechts stelselmatig oild roest toevoegen. Het gaat niet om 300 milliöen, maar om veel en veel meer. Spr. kent tal van actieve en oud-zeeofficierendie tegen deze vlootwet zijn. 'Men ziet, de critiek is Weinig minder dan vernietigend, zegt de „Rsb." Nü fe dezer dagen door sommige actief- diende officieren Wel smalend gesproken over de critiek van gepensionneerde officieren, maar van den anderen kant mag worden opgemerkt, dat deze deskundigen zeer belangeloos tegenover het ontwerp staan, omdat bij hen persoonlijke illusies absoluut buitengesloten zijn. Wat vaii de actief-dienden niet altijd kan ge zegd worden Trouwens, ook het kamerlid de heer v.d. Voort van Zijp had tegen de steunpunten zeer ernstige bezwaren. Daarom lijkt ons de aandrang van „Het Cen trum" niet ongemotiveerd, om, wanneer de Vlootwet onvermijdelijk is, althans ernstig te overwegen of wat thans geboden wordt, ook niet door joinder kostbaar materiaal vervangen kan worden. Invoerverbod van eetbare vruchten en groenten in de Ver. Staten. De Nederlandsch-Amerikaansche Kamér van Koophandel deelt mede, het volgende telegram van haar zust.er-organisatie te New-York te hebben ontvangen „Beginnende den lsten November is import van eetbare vruchten en groenten in de Vereenig- de Staten verboden, tenzij verlof verleend aan importeur door de Federal Horticultural Board voor elké aparte verscheping. Geen beperking voor gedroogde of geconserveerde vruchten, groenten, noten, gedroogde boonen, peulvruch ten. Allé geimporteerde waren moeten Vrij zijn van bladerén, takken of andere deelen van plan ten. De beide Kamers, hier te lande gevestigd Keizersgracht 292, Amsterdam, stellen zich beschikbaar om gemeenschappelijke stappen te doen ten bate van den door deze maatregelen getroffen handel. Uitvoer van Noordzeeharing. De Reedersvereeniging voor de Nederlandscho haringvisscherij zal trachten, den uitvoer van Noordzeeharing naar Duitsehland en Polen weer te doen opleven door groote partijen daarheen in consignatie te zenden De Nederlandsche regeering steunt dit plan financieel door van de kosten dezer zendingen tot een vastgesteld maximum twee derde voor haar rekening te nemen. Het ligt in de bedoeling den verkoop ter plaatse te doen geschieden door een Nfjjderlartdsehdeskundige,.;- Oranjevereeniging. In het Verkooplokaal aan de Lange Haven is gisteravond de jaarvergadering der Oranjever eeniging gehouden. De vergadering was ditmaal ongewoon druk bezocht. De voorzitter consta teerde dit met groote voldoening inzijnopenings- vVoord, waarin hij tevens wees op de beteekenis van het jubileumfeest van H.M. de Koningin. Helaas is de algemeene malaise en haar gevolgen oorzaak, dat Nederland dit feest niet zoo kan vieren als het wel had gewensclit. Maai al woidt soberheid betracht, de deel name in de viering van het jubileum is groot, ook hier ter stede. Het Iaat zich aanzien, dat vele stralen mooi "Versierd zullen worden en de in schrijvingen voor de wedstrijden zijn zeer bevre digend. De notulen en het jaai verslag werden gelezen en goedgekeurd. Het financieel overzicht, door den penning meester gegeven, gaf geen aanleiding tot be spreking. De aftredende bestuursleden werden melgroote meerderheid van stemmen opnieuw gekozen. Van de rondvraag werd door ce ligen gebruik gemaakt, om inlichtingen te vragen, Wenken te geven en kritiek uit te oefenen, wat echter op vriendschappelijke wijze geschiedde. De Voorzitter sloot de vergadering met een opwekking om de vlaggen uit te steken te be ginnen met a.s. Woensdag, wanneer de etalage- Wedstrijd aanvangt. Jubileum-Etalage-wedstrijd 29 Aug.4 Sept. Aan de Burgerij van Schiedam Het Comité voor den Etalage-wedstrijd heeft, ter gelegenheid van de te houden winkelweek van 29 Aug.4 Sept. een letterraadsel uitgeschre ven, waaraan prijzen verbonden zijn, waarnaar iedere inwoner van Schiedam kan meedingen. Het letterraadsel bevat 21 letters, bestaat uit vier woorden en 't geheei is een goede raad aan eiken inwoner van Schiedam. In elke etalage van de winkeliers, die deel nemen aan de etalagewedstrijd vindt men op duidelijke wijze één grooten letter geplaatst. Zoekt derhalve 21 letters, die 't antwoord op dit letterraadsel vormen. De prijzen zijn le prijs 10, 2e prijs 5, 3eprüs 2.50, welke onder de goede oplossingen hij loting zullen worden toegekend. Eén lid van elk gezin kan aa dit letterraadsel deelnomen. Oplossingen, onder gesloten enve loppe, voorzien van naam en adres, worden inge wacht tot en met 4 Sept. 1923 bij den secretaris van het Comité, den heer S. Hijman,Hoogstraat 55. Het Comité verzoekt de volgende aanvulling op de lijsten Gez. Willems, Broersvest 69, L. v.d. Waal, Hoogstraat 26 b.m„ fa. Perre de Jong, Hoogstraat 59, en A. Bakkers, Hoogstraat 37 b.m. Jubileumfeesten in «le Bolerstraat. Opgeluisterd door muziek van „Ambrosius" zal Maandagavond 7.30 uur de „eerste paal" der feestversiering in de Boterstraat geslagen wor den. Jubileumfeesten. Naar wij vernemen, zal a.s. Dinsdagavond zeven uur door de bewoners der Maasstraat de eerste paal worden geslagen voor de Buurt- versiering. Het muziekgezelschap „Ilarpe Da vids' zal hierbij zijn medewerking verleenen, terwijl dc voorzitter der Oranjevereeniging is aangezocht hierbij het woord te voeren. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags hos sleutels, kinderarmband, lederen honden halsband, moer van een wagen, vischnet. Bij vinders jonge hond, B. Morauw, L. Cos- terstr. 16a R. K. kerkboekje, S. Wietsma, Alei- dastraat 179b riek, A. Scheper, Fabristraat 37 zweep, A. Molenaar, Anth. Muijsstraat 45a kettinkje, A. Donselaar, Schie Ï8 papieren geld, W. J. de Groot, Visschersstraat 21 bruin kinderschoentje, F. van Eek, Wattstraat 30b postduif, G. van Wingerden, Rott. Dijk 31/5 herdershond, B. Gille, Voorneschestraat 6 dameshorloge met armband, J. Liebeek, Maas dijk 112; postduif, J. Tromp, Rozenburger plein 3b alpacca beursje, Boele, Brandpad 5b sleutel, Gemeente Reinigingherdershond, J. Otten, Zwartewaalschestraat 67b damesporte- monnaie met inh„ C. van Schie, Brugwachter, Koemarktkinderarmband, A. Winters, Westfr- straat 108a portemonnaie met inh., L. Brouns, Hoogstraat 40 zwarte Belgische hond, Paar- denkooper, Maasdijk 128 hondenhalsband, J. Wuister, Broersvest 187 ceintuur, Groenweg, L. Kerkstraat 24kinderjasje, A. de Jong, Zwartewaalschestraat 56 zwart kinderschoen tje, J. de Jonge, Ged. Broersvest 2/18 postduif F. de Vogel, van Leeuwenhoekstr. 11a gouden manchetknoop waarin letters, G. Lek, Rijwiel- bergplaats, Station. Te 's-Gravenhage slaagde voor' het notarieel staats-examen le deel, de heer I. v.d. Waal, alhier. Voor 't examen Handelskennis L. O. slaagde te 's-Gravenhage o.m. de heerW. LI, J. Mulders, alhier. Gisteravond te ongeveer acht uur, was zekere L. v. G. oud 6 jaar, wonende aan de Hoofdstraat No. 201/2 aldaar op de openbare straat spelende en had het ongeluk te struikelen, met het gevolg dat hij voorover op den grond viel waarbij hij met de onderlip op een iets hooger liggende, straatsteen te .vechL-kwain, ,§p epne ernstige wond opliep. Nadat hem in de apotheek van den heer Gouka een voorloopig verband was gelégd is hij door een aldaar passeerend persoon naar Dr. Hoogendijk, L. Nieuwstraat gebracht, die het ventje onder behandeling nam, waarna hij met zijne intusschen aangekomen moeder weer naar huis kon gaan. Aan Frits M. Beukers' Verwar- rnings Mij, alhier, is* opgedragen de aanleg van een centraal-verwarmingsinstallatie (door warm water) in het bekende College te Rolduc (L.) UIT DELFT. Te Delft zijn Donderdagavond voor den aan vang van de openbare vergadering van de com munistische partij in Stad Doelen, exemplaren van De Spelbreker in beslag genomen, waarmee ter plaatse werd gecolporteerd. Tegen de ver spreiders is proces verbaal opgemaakt. UIT BOTTERDAM. Nijverheidsten toonstelling. 'Deze tentoonstelling, georganiseerd ter ge legenheid van het Regeerings-jubileum van H. M. cle Koningin door de vereeniging Ne- derlandsch Fabrikaat zal hedenmiddag 2 uur officieel door den voorzitter Mr. van Eyck geopend worden. Daartoe zijn B. en W. van Schiedam en Rotterdam en tal van autoriteiten uit beide gemeenten uitgenoodigd. Tijdens deze tentoonstelling zullen tea's en concerten gegeven worden, waarvoor o.m. is aangenomen voor een 3-tal concerten het Mu ziekgezelschap O.B.K. te Schiedam. Agenda. 1. Voorstel van B. en W. tot herbenoeming voor den tijd van een jaar van het personeel aan den Gemeentelijken Cursus tot opleiding van Bewaarschoolonderwijzcressen. Overeenkomstig het voorstel wordt het per soneel als zoodanig herbenoemd. Ibis. Benoeming van onderwijzend personeel bij het Openbaar Lager Onderwijs. Aanbevolen worden aan School A2. (Hoofd M. Lemsom) 1. J. Scheffer, tijdelijk onderwijzer te Schiedam 2. J. Mulder, tijdelijk onderwijzer te Schiedam; 3. Mej. S. Jurgens te Overschie. Benoemd wordt J. Scheffer. Aan School Cl (Hoofd A. Baan) 1. Mej. .J. P. van Berkel, tijdelijk onderwijzeres te Schiedam 2. Mej. M. Ch. Drooglever Fortuijn; reserve onderwijzeres te Schiedam 3. Mej. A. v. d. Most, reserve-onderwijzeres te Schiedam. Benoemd wordt mej. van Berkel. Aan School G2 (Hoofd J. van Meurs) 1. Mej. S. v. d. Kort, tijdelijk onderwijzeres alhier 2. Mej. M. VerWeij, tijdelijk onderwijzeres alhier 3. Mej. E. A. Baan, tijdelijk onderwijzeres alhier. Benoemd wordt mej. v. d. Kort. 2bis. Voorstel van B. en W. om school Hl te verplaatsen naar het schoolgebouw aan de Lekstraat en haar te 'noemen School L aan de Centrale School voor het zevende leerjaar 3 klassen te vormen en deze te vestigen in de School aan de Prins Mauritsstraat den heer C. Sclierpenisse, hoofd van school H2, over te plaatsen als hoofd van de Centrale School voor het 7e leerjaar over te plaatsen naar de Cen trale School den lieer L. Torreman, onder wijzer aan school G; den heer A. A. J. Mets, onderwijzer aan school F2 den heer P. van Rijn, onderwijzer aan school Jl. Goedgekeurd. 2. Voorstel van B. en W. tot beschikbaar stelling van gelden voor de aanschaffing van schoolbanken door de Vereeniging tot bevorde ring van Christelijk Onderwijs ten behoeve van hare school aan den Oostsingel. De gelden hiertoe worden beschikbaar gesteld. 3. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet Van 850.— voor de aanschaf fing van een sneeuwschoepenstel door de Ge meente-Reiniging. De aanschaffing hiervan wordt wenschelijk geacht aangezien hij de groote uitbreiding van het straatoppervlak, die de gemeente in de laat ste jaren heeft ondergaan, het niet meer moge lijk is om met de paarden-sneeuwploeg alle straten vlug genoeg rijbaar te maken voor het verkeer. Het crediet hiertoe wordt verleend. 4. Voorstellen van de Commissie voor het onderzoek der Rekeningen tot goedkeuring van de rekening over 1922 van diverse vereenigin- gen enz. Aldus wordt besloten. 5. Voorstel van B. en W. tol wijziging van de Verordening regelende de bezoldiging van amb tenaren in dienst der Gemeente Schiedam. De wijziging houdt verband met de aanstel ling van een machinist aan het nieuwe pomp station. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. 6. Voorstel van B. en W. tot, wijziging der Verordening op de invordering van de plaatse lijke inkomstenbelasting in de Gemeente Schie dam. Deze wijziging' staat in verband met de ge wijzigde voorschriften van de invordering van 's Rijks dir. belastingen. Goedgekeurd. 7. Advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van de werklieden bij de gemeente lijke werkverschaffing om'een week extra loon. In hun advies verwijzen B. .en W. naar een reeds vroeger soortgelijk Verzoek. Evenals toen, zien B. en W. zich genoodzaakt ook hier af wijzend te moeten adviseeren zij zijn van oor deel, dat waar 't slechts na veel moeite gelukt is, van de Regeering, die in staat is de werk verschaffing van algemeen standpunt te be zien, de noodige goedkeuring op het tegenwoor- dige dppnjpcjl.te v^ï.jjgep, ;Upt, piet ,>yvcl,.Jijfige- lijk is een verzoek als 't onderhavige in te wil ligen. Goedgekeurd. 8. Voorstel van B. en W. om aan de vereeni ging tot bestrijding der Tuberculose voor het jaar 1923 een subsidie te verleenen. Deze aangelegenheid is reeds meermalen ter tafel geweest, thans leggen B. en W. over een overzicht der Werkzaamheden van den consui- teerenden geneesheer dezer vereeniging en ver trouwen zij dat na kennisneming hiervan, be sloten zal worden tol het verleenen -van het crediet ad ƒ2400. Aldus wordt besloten. 9. B. en W. vragen machtiging Lot on'der- handsche verhuring op door hen te stellen voor waarden aan 1. C. van Pelt, van het pakhuis Boterstraat 56a voor den tijd van 1 jaar in gaande 1 October a.s. tegen een huurprijs van 700.—. 2. Aan W. Dijkshoorn, van de bouwmans woning en 7.32.08 H.A. weiland in den Spiering- hoek tegen den prijs van 2400.zulks voor den tijd van een jaar ingaande resp. 1 Mei 1924 en 1 Jan. 1924. De machtiging wordt verleend. Afscheid. Alvorens deze laatste zittng van den ouden raad te sluiten, spreekt de voorzitter nog het volgende korte afscheidsv oord. Alvorens thans de vergadering te sluiten, weet ik namens IJ allen te spreken, wanneer ik een woord van afscheid richt tot de heeren Schreu- der (tot onzen spijt niet aanwezig) en den heer v.d. Toorn die, de heer Schreuder sedert 1911 en de heer v.d. Toorn sedert 1917 lid van Uwen Raad waren en thans tot ons groot leedwezen geen deel van den nieuwen Raad zullen uitmaken Dit woord van afscheid zij in de eerste plaats een woord van dank en groote erkentelijkheid voor het vele, dat door IJ, gedurende de vele jaren van Uw lidmaatschap van den Raad, in het belang der gemeente is verricht. Al gaan onze wegen thans ook meer uit elkaar, wij zijn er vast van overtuigd, dat U ook buiten den Raad de belangen der gemeente zult blijven behartigen. Als zoodanig zullen wij U blijven gedenken, en houden wij ons in Uw vriendschap aanbevolen. De heer v. d. Toorn dankt ook namens den heer Schreuder, den voorzitter voor diens vriendelijke woorden, maar hij wijst toch deü gebracliten dank terug, daar hier slechts sprake was van een vervulling van een plicht, welke we niet moeten volbrengen, om dank te oogsten, maar alleen om de stad Schiedam te dienen. Spr. heeft dit altijd naar best, vermogen trachten te doen en dank brengt hij daarom aan de raads leden voor hun welwillendheid en medewerking en den voorzitter voor zijn leiding. Spr. hoopt ten slotte, dat de nieuwe Raad steeds goede besluiten moge nemen tot heil van Schiedam (applaus). De. voorzitter dankt den heer v. d. Toorn en sluit hierop le ca. 4 uur de vergadering. Wij van onzen kant betuigen ook algeheele instemming met de woorden van den burge meester, tot afscheid gesproken. De heer Schreu der zal wegens zijn hoogen leeftijd den raad wel niet meer binnentreden, maar den heer v.d. Toorn, zien we, zoo hopen we, nog wel eens te- rugkeeren. Dergelijke beste jonge krachten kan de gemeente ook noode missen. (Bed.) De nieuwe Raad vergadert den len Dinsdag in September. VEERTIENDE ZONDAG NA PINKSTEREN. „Het lichaam, dat vergankelijk is, bezwaart de ziel en de aardsche Woontent drukt den geest vol van zorgen neder." Aldus klaagde reeds de wijze man,hoe moeilijk het is altijd volg<ns onze bovennatuurlijke bestemming te leven. En onze eigen ondervinding is daar om te getuigen, dat het ons niet beter vergaat We Weten Wel, dat We bestemd zijn voor een eeuwig leven, dat diensvolgens al ons doen en laten op de eerste plaats gericht moet zijn op het nastreven van dat geluk, dat dus heel de wereld en al wat zij te bieden heeft maar middel wezen mag om het eene beoogde doel te bereiken onze eeuwige zaligheid. Maar toch, al mogen We misschien getuigen, dat we niet geheel in het aardsche op gaan, hoeveel aantrekkelijkheid' vinden ook wij niet in het aardsche geluk hoeveel terugslag in het geestelijke ondergaan wij niet door aardsche zorg en beslommering. Daarom doet het zoo goed, geleid door de liturgie Vandaag, ons weer eens aan al die verkeerde invloeden te onttrek ken, ons zuiver standpunt weer eens te bepalen om met nieuwen moed weer aan ons eenig, ons geestelijk heil te arbeiden. „Zoek eerst het rijk Gods en Zijn gerechtigheid en al het overige zal u toegegeven worden." Dat is de belofte Gods, van Hem, Die niet bedriegen kan, Die getrouw is in Zijn beloften. De „goede" dagen van ons eigen leven leggen getuigenis af voor de waar heid van dat woord Als wij op den Heer heb ben vertrouwd, heeft het ons aan niets ontbro ken We moeten het toegeven „Hoe lieflijk zijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2