einde de groote werkloosheid in Nederland te bestrijden, bereids groote complexen heidegrond aangekocht en Wederom uitgestrekte woeste gronden in aankoop heet't. De leiding van een en ander is in handen van persónen werkende onder toezicht van tech nisch personeel der Ned. Heide Mij. De postcheque- en girodienst. „De Rsb." verneemt, dat voortaan de advie zen van cheques, Welke 's-namiddags en 's- avonds binnenkomen, in den nacht behandeld zullen worden, zoodat zij weer met de eerste postverzending retour gaan. De terugkomst van de Koningin. Zaterdagavond zijn de Koningin en Prinses Juliana van Het Loo in Den Haag teruggekeerd. Reeds een uur voor de aankomst van de Staats- spoortrein om 6 u. 21 min. waren de straten in de omgeving van het station en vooral de Rijn straat zwart van de menschen. Ook op het per ron was het bijzonder druk. Er waren geen autoriteiten ter ontvangst aanwezig, zoodat Koningin en Prinses, na zich enkele oogenblikken in de koninklijke wachtzaal met de medegekomen leden van het gevolg te hebben onderhouden, dadelijk in de gereed staande open auto stapten.Een luid gejuich ging op dat oogenblik uit de menigte in de Rijnstraat op. En toen de auto zich in beweging zette drong men, Waar men er kans toe zag, naar voren om op de hartelijkste wijze de Koningin en haar dochter toe te juichen en toe te wuiven. De auto moest in de Rijnstraat en ook langs een gedeelte van den Bezuidenhout zeer langzaam rijden. Vriendelijk beantwoordden de Koningin en de Prinses de groeten der menigte. De bezuiniging. In de „Rsb." lezen we, in aansluiting aan de berichten betreffende de intrekking van art. 40 van het bezoldigingsbesluit, dat de regeering besloten zou hebben, de salarisvermindering ingaande 1 Januari a.s. in te voeren voor het geheele rijkspersoneel, ook voor de onderwijzers. Verder verneemt het blad dat ook op de spoorwegen het tekort door een algeheele sala risregeling zal worden gedekt. In verband met een en ander bevestigt het blad de door ons gemelde intrekking van art. 40. Nader meldt het blad, dat de regeering thans géén plannen heeft om eenig bedrag te korten op de bestaande pensioenen. De 42 millioen die daarvoor uitgetrokken is, beschouwt de regeering tot die bedragen, welke voor een bezuiniging niet in aanmerking kunnen komen en waartoe ook de- ruim 100 millioen be hoort voor rente en aflossing. Ook de militaire tractementen zullen volgens Het Haagsche blad een verlaging ondergaan. Na 22 dezer reeds over de geruchten in zake salarisverlaging voor het rijkspersoneel te hebben beraadslaagd kwam het comité ter behartiging van de algemeene belangen van overheidsperso neel (A. C; O. P.)Zaterdag opnieuw bijeen ter be spreking van het in de pers verschenen bericht in zake intrekking van art. 40 Bezoldigingsbesluit Besloten werd de overige centrales van overheidspersoneel tot een gemeenschappelijke bespreking uit te noodigen, welke zal plaats hebben op Zaterdag 1 September, des morgens 11 uur te 's-Gravenhage. Over het aan deze gemeenschappelijke ver gadering voor te leggen program van actie kwam men in den boezem van het A.C.O.P. tot volledige overeenstemming. Vereenigiug tot bevordering der belangen van B. C. patiënten in Nederland. Het Hoofdbestuur der Ver. tot bevordering der belangen van t.b.c. patiënten in Nederland, verzoekt ons het volgende te plaatsen De subsidie van het Rijk voor de t.b.c. be strijding is dit jaar teruggebracht van 100.000 op slechts 25.000.Het gevolg daarvan is, dat het aantal t.b.c. lijdeis, dat niet geholpen kan worden weder met honderden is vermeerderd Wij meenen hiertegen ernstig te moeten protes- teeren. Bezuiniging op bestrijding van een ziekte, welke nog jaarlijks duizenden slachtoffers maakt, is voorzeker een zuinigheid, die de wijsheid bedriegt. Wij zijn dan ook voornemens hiertegen een groote openbare protest-vergadering te beleggen en verzoeken alle tuberculose-bestrij- dersvereenigingen, doctoren en belanghebbenden hieraan hunne medewerking te verleenen. Adhaesiebetuigingen worden gaarne ingewacht bij den secretaris, A. J. Jöbsis, Krommeniestraat 37, Amsterdam. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co's Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloopén week, eindigende 24 Aug. in Nederland uitge sproken 82 faillissementen tegen 67 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 24 Aug. 1923 2603 faillissementen tegenover 1900 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Programma Katholiekendag. In den loop dezer week zal verschijnen het programma voor den te Hoorn te houden negenden Katholiekendag, uitvoerig vermelden de alle bijzonderheden, die voor de bezoekers van belang zijn. Op aanvrage wordt dit programma graLis toegezonden door den Secretaris van het Uit voerend Comité, Dh. C. J. B. Otte, Kerkstraat 10, Hoorn. Aan dit adres gelieve men ook toegangskaar ten aan te vragen voor de verschillende vergade ringen, of aanmeldingen ie doen voor liet lid maatschap. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De jubileumfeesten. Het beknopt programma is 't volgende 31 Augustus 7.45 uur Luiden der klokken. 10.a 10.30 uur Dankstonden. 2.— uur Openluchtspelen muziek van Oef. Baart Kunst Goochelen van prof. Mullens oplaten van groote Luchtballons. 9.('s av.) Mil. taptoe op de Gr. Markt, ge volgd door Fakkel-optocht van 2 muziekkorpsen. 1 September 7.30 uur Aubade (vocaal instrumentaal), waarna 4 korpsen wandeling door de stad. 10.uur Groot Bloemencorso, vanaf den Oostsingel muziek van St. Ambrosius. 12.uur Optocht van Spanjaarden en Rood huiden. 1.30 uur: Groote Intern. Voetbalmatch op het feestterrein in het Sterrebosch muziek van Stedelijk. 3.30 Waterfeesten RoeiwedstrijdTobbe- Wedstrijd en komieke attracties muziek van Harpe Davids. 's Avonds op nader te berichten uur concert in de Plantage door Stedelijk. 8.30 uur Gondelvaart muziek van Gusto, waarna Fakkel-optocht. 3 September 8.Prijs-uitdeeling in de groote zaal van den R.K. Volksbond, door den Burgemeester. Heden zouden de officieele programma's ver krijgbaar zijn. Men deelt ons mede Na het voeren van zeer veel onderhande lingen is het de Oranje Vereeniging ten slotte gelukt op 1 September a.s. een tweetal interna tionale voetbalelftallen in het veld te knjgen. Wellicht zal hier te lande nog nimmer een wedstrijd zijn gehouden, welke, wat bezienswaar digheid betreft, met den bovenbedoelden is te vergelijken. J egen het beroemde toreador-elftal uit Sevil- la toch zal in het veld verschijnen een Indianen elftal uit Oklahama. Als scheidsrechter zal fungeeren de uit de Amerikaansche dagbladen welbekende sherif van Laramie City, Mr. Benjamin O' Hara. Zoo als bekend,is de heer O'LIara door de Italiaansche regeering uitgénoodigd om zitting te nemen in het comité, gevestigd te Milaan, dat zich tot doel stelt het lynchen van Italiaansche voetbal scheidsrechters te voorkomen. Waar hij einde Augustus ons land op zijn doorreis naar Italië aandoet, heeft Z. Ed. zich bereid verklaart den wedstrijd Spanje Oklahama te leiden. De Spanjaarden komen reeds 31 Aug.teJ's-Gra- venhage aan, zullen dien datum de stad bezichti gen en worden 1 September des middags circa 12 uur te Schiedam verwacht. Het ligt in de bedoeling, dat de heeren per paard over Overschie naar Schiedam zullen reizen en arriveeren alhier aldus langs den Overschieschen Weg. Met muziek voorop, begeven de Spanjaarden zich naar het Hoofd, alwaar te circa kwart voor één het Indianen-elftal verwacht wordt. Laatstgenoemd elftal, dat 31 Augustus per stoomschip in Poor- ter's haven arriveert, blijft den nacht van 31 Augustus op 1 September aan boord van het stoomschip en zal zich op 1 September in een oorlogscanoe naar Schiedam begeven. Na de begroeting van het Indianen-elftal begeven zich Spanjaarden, Indianen en muziek naar het feestterrein in- het Sterrebosch, alwaar de uitgeschreven wedstrijd zal plaats vinden. Jubileum-Etalage-wedstrijd 29 Aug.4 Sept. Het Comité voor den etalage-wedstrijd deelt tot hare spijt mede, dat de Wedstrijd voor de Gevelversieringwegens de geringe deelname niet doorgaat. Het Comité verzocht nog de volgende aanvul ling op de lijsten voor de etalage-wedstrijd A. Baris, Broersvest 17, Groep Kleeding. Muziekschool Toonkunst. Belanghebbenden verwijzen we naar achterstaan de annonce der Muziekschool der Afd. Schiedam van Toonkunst, waarin de namen der leerkrach ten en data en uren voor aangifte van leerlingen voor den nieuwen cursus worden bekend ge maakt. In Februari 1924 zal de Muziekschool haar 50 jarig bestaansjubileum vieren. Zaterdagmiddag 2 uur was b ij de houtopslagplaats achter de kaarsenfabriek de 60-jarige bootwerker D. W. de K., wonende te Rotterdam, in een boot op de Maas, aan het optakelen van houtrollen, toen opeens een bos uit de strop schoot en den man op de linkerheup trof, wat, zooals dr. Endtz constateerde, een inwendige bloeduitstorting tengevolge had. Met een stoombootje van zijn patroon, de firma de Jong, is de man naar zijn woning ver voerd. Gistermiddag half drie, ontstond er in het perceel Ouddorpschestraat 4, bewoond door J. v.d. Linden, een schoorsteenbrandje. De gealarmeerde brandweer was spoedig met veel materiaal ter plaatse, doch behoefde geen hulp te verleenen, daar eenige buren, met wat. water en zout het vuur reeds gedoofd hadden. Toen Zaterdagmiddag half vier de 6-jarige A. Dekker, wonende Fabristraat alhier, op de Westvest van het rijwielpad naai de andere zijde der straat overstak, werd hij plotseling gegrepen en overreden, door een autobus van de A.M.O.V. A.R., die van Vlaar- dingen kwam. De chauffeur die het ongeluk niet had kunnen voorkomen, stopte onmiddellijk, en droeg het ventje, dat bewusteloos onder den wagen lag, het bureau der accijnzen binnen, waar dr. de Leeuw spoedig aanwezig was. Hoewel het slachtoffer geen zichtbare ver wondingen had bekomen, klaagde het bij be wustzijn teruggekeerd, over inwendige pijnen, waarom de geneesheer opname in het Ziekenhuis wenschelijk achtte. De toestand van hel jongetje was heden bevre digend. UIT ROTTERDAM. De nijjverheidslentoonstelling. Onder groote belangstelling is Zaterdagmiddag in den tuin van den Doele, de nijverheidsten- toor.stelling van de afdeeling Rotterdam der vereeniging Nederlandsch Fabrikaat geopend. Aanwezig waren o .m.de w.n .burgemeesterde heer De Meester, de Wethouders mrs. Van der Hoeven en De Jong, de secretaris mr, Heynsius, de voor zitter van de Kamer van Koophandel, de heer Croockewit de havenmeester, de heer Willinge de directeur van het electriciteitsbedrijf, de heer Van Rossem, de burgemeester van Schiedam, de heer Gijsen, e.a. Nadat de waarn. burgemeester met zijn echt- genoote was aangekomen en namens het comité aan mevrouw De Meester bloemen waren aan geboden, nam mr. L, K. E. vanEyck het woord in zijn kwaliteit van voorzitter van het tentoon- stellings-comité, om de aanwezigen welkom te heeten. Ondanks de afbreuk, dien men ondervond van slapte in zaken en malaise heeft het feit, dat deze expositie werd ingericht ter eere van het jubi leum der koningin gemaakt, dat de arbeid van 't comité niet tevergeefsch is geweest. Spr. bracht dank aan allen, die hebben meegewerkt aan het welslagen, aan inteekenaren op het waarborg fonds, aan autoriteiten, aan exposanten. Laat zoo eindigde hij de Rotterdamsche burgerij toonen, dat zij den gepresteerden arbeid ten volle naar waarde weet te schatten. (Applaus). Daarna werd het woord gevoerd door Ir. J. van Dusseldorp, voorzitter van 't hoofdbestuur der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat", die in de eerste plaats hulde bracht aan de afdeeling Rotterdam der vereeniging, voor hetgeen zij hier tot stand heeft gebracht. Daarna zette spr. in den breede het doel der vereeniging „Neder landsch Fabrikaat" uiteen. Juist in tijden als deze is het de plicht van iederen Nederlander er naar te streven zooveel mogelijk binnenlandsche producten te gebruiken. Dat schept vermeer dering van voortbrenging die een winst vormt, voor de natie in haar geheel. Er zijn reeds pro ducten genoeg, die wij noodgedwongen van elders moeten invoeren. Ook zal men bereiken, dat de binnenlandsche fabrikant door vergrooten omzet zijn prijs kan verlagen. Moge zoo eindigde spr. - deze tentoon stelling door de belangstelling van het Rotter- damsch publiek opbouwend werken en leiden tot het einddoel dat wij allen nastreven de be vordering van de welvaart van ons land. (Ap plaus). Ten slotte verklaarde wethouder De Meester met een kort woord van waardeering de ten- toonstoonstelling geopend. Alle genoodigden maakten daarop een wande ling langs de stands. De expositie over de vier ruime zalen van het Doele-complex verdeeld, omvat meer dan 100 stands, die in hun verscheidenheid van vormen en artikelen een prettigen cn echt zakelijken indruk maken, 't Karakteristieke ervan is, dat alle producten, die er in zoovele soorten en genres zijn geëtaleerd of Worden gefabriceerd, want ook zijn er stands, waar het bedrijf in vollen gang is, van Nederlandschen oorsprong, van fabrikaat van eigen land zijn. Dit maakt de expositie ook zeer geëigend voor deze Weken van nationale feesten, waarin ieder Nederlander zijn hart weer eens warmer voelt kloppen voor alles, wat van eigen vaderlandschen bodem is. Bijna op ieder gebied van nijverheid zijn er branches vertegen woordigd, die zich mogen verheugen in een druk bezoek - Sinds gister zijn er reeds meer dan 3000 belangstellenden geweest en levendigen han del, want onder die bezoekers zijn er ook vele, die meteen de kans waarnemen, de noodige in- koopen te doen. De Doele is dus mede veranderd in een soort jaarbeurs. Ook Schiedam is er flink vertegenwoordigd en wel door de volgende firma's N. V. Hero Con serven (Horsman), Capsulen- en kurkenfabriek „Holland" (fa. v. d. Toorn), Rubberfabriek „Schiedam", Dermolith-Mij en Chemische Fa briek „Schiedam", N.V. Tegelfabriek „Schiedam, Munstermann's Isoleerwerken, N. V. Vereenigde Glasfabrieken, N. V. P. v. Gents Distilleerderij v.h. Joh. Kreuger en S. C. v. Waalwijk v. Doorn. Iederen middag en avond wordt de gezellig heid en goede stemming nog verhoogd door de prettige afwisseling met muziek, zang en voor drachten terwijl als verdere attractie nog dient vermeld, dat iedere 2000ste bezoeker(ster) een prachtig cadeau ontvangt. Gister was de eerste gelukkige een dame, die een lamp uitkoos. De fa. v. Nelle en Reuser en Smulders schen ken er bovendien nog gratis thee en koffie. Alles bijeengenomen krijgt men er dus veel te genieten en verder valt er ook voor ieder tevens nog veel te leeren. De moeite van een bezoek aan de expositie, die voorloopig tot en met 9 Sept. dagelijks is geopend van 11-5 en 710, wordt ruimschoots beloond. Het college van B. en Y\'. Naar „Voorwaarts" verneemt is bij de be sprekingen tusschen de fractie-voorzitters over de samenstelling van het nieuwe college wat het zakelijke gedeelte betreft overeenstemming be reikt tusschen de rechtsche partijen en de sociaal democraten. Men is overeengekomen ten opzichte van alle punten van practische politiek de wederzijdsche vrijheid van handelen der partijen te handhaven en zich dus niet aan een bepaald werkprogram te hinden. Dit geldt eveneens voor de woningpoliliek. Wat de bez tting der zetels betreft, heeft de kerkelijke groep zich bereid verklaard tot een overeenkomst, waarbij aan de rechtsche par tijen drie, aan de sociaal-democraten twee ze tels zouden komen. Vermoedelijk zal dus het nieuwe college komen te bestaan uit drie kerkdijken en twee sociaal-democraten. De heer Van Aalten (V. D.) valt derhalve uit, terwijl tevens de heer De Meester (V. B.) ver dwijnt. Vermoedelijk zal het nieuwe college bestaan uit de volgende leden De Jong (A. R.) Van der Hoeven (C. H.), Nivard (R.K.) Heykoop en De Zeeuw (S.D.A.P.) Intusschen moet de aanwijzing dezer personen nog definitief door de verschillende fracties geschieden. Zooals men weet, behoort de burgemeester, mr. dr. J. Wijtema, tot den Vrijheidsbond. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen zes havenarbeiders, die op de Kruiskade, in de Aert. van Nesstraat en in de Van Oldebarne- veltstraat alhier, met „De Spelbreker" liepen te venten. Een honderd exemplaren zijn in beslag genomen. INGEZONDEN. Den 31 en Augustus zal onze stadgenoot, de heer J. F. H. Rous, chef verifi cateur der invoerrechten en accijnzen alhier, 's Rijks dienst met pensioen verlaten. Ongetwijfeld zal ieder, die door zijn betrekking of daarbuiten met hem in aanraking kwam, den vriendelijken, voor ieder zeer behulpzamen man. noode zien vertrekken. Moge hij nog jaren lang genieten van de rust, die hij zoozeer verdiend heeft, na de vele jaren van zorgzamen arbeid. Dit is onze oprechte Wensch. Eenige inwoners van Schiedam Gemengd Nieuws. De ramp te St. Sauveur. Bij de Ned. Reisvereeniging is een telegram ingekomen van den consul van Bayonne, waarin wordt mede gedeeld, dat thans ook het lijk van mej. C. Ilen- neman is herkend. De moordaanslag in den trein. Naar wij vernemen is een der slachtoffers van den moordaanslag in den Duitschen trein, de heer J. B. Ruben, overleden. De toestand van zijn vrouw en dochtertje is hoogst bedenkelijk. Ongelukken. Op de Grintgroeve aan den Schaesbergerweg tè Heerlen waren gistermiddag kinderen aan het spelen, toen er plotseling een instorting plaats vond. Twee kinderen werden onder het zand bedolven. Spoedig toegesnelde hulp kon één der kinderen nog tijdig redden, doch het andere kind het 6-jarig dochtertje van den heer G. te Schaesberg werd dood te voor schijn gebracht. Het 9-jarig dochtertje van den heer R. te Venraay is tijdens afwezigheid van de ouders in brand geraakt doordat zij met haar kleeren te dicht bij het fornuis kwam.Met ernstige brand wonden overdekt is zij uit de woning gehaald. De toestand van het kind is zeer zorgwekkend. Te Vlissingen is gistermiddag bij het zwem men in zee een 13-jarige jongen door den stroom medegesleurd en verdronken. Het lijk is aan gespoeld. Zijn kameraadje werd tegen de palen geslagen en gewond. Kleverig geld. De recherche te Zwolle hield zekeren Albertus v. V. aan die in het bezit was van een regu voor een fiets. Het jongmensch was gekleed in een nieuw pak en splinternieuwe schoenen. In den nacht van 21 op 22 Augustus was te Ruinerwold een damesfiets gestolen, v. V. en de fiets werden naar Ruinerwold overgebracht waar de fiets herkend werd. De recherche hoorde dat daar dien nacht ook was ingebroken hij een hakker en dat daar geld was ontvreemd. Bij zijn fouilleering was v. V. in het bezit van geld, waar deeg aan kleefde. Voor dit bewijs zwichtte hij hij bekende heide diefstallen. Van den toren gevallen. Vrijdag middag is de leidekkerspatroon, de heer J. van Wijk, uit Nuenen, die met zijn knechts op het slot Loevesteijn werkzaam was, naar beneden gevallen en gedood. Qp, o o f a a n v a 1. De uit Utrecht geboortig6 levensmiddelenhandelaar De Groot is bij Styrun' op den weg naar Duisburg, waarheen hij zich begaf in verband met zijn zaken, door twee jonge mannen aangevallen en door hen mei messteken aan hoofd en schouders verwond' Daarna beroofden de beide aanvallers den heei De Groot van een bedrag van 25000 en on geveer 300 millioen mark, alsmede van zij11 gouden horloge. De daders, die onbekend zijn, ontkwamen' Waarschijnlijk betreft het hier een degelijk voorbereide moordpoging van personen die goed op de hoogte moeten geweest zijn met de zake- Gedenk de koperen bos! (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) %jnf Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2