DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 46ste Jaargang. Dinsdag 28 Augustus 1923. No. 13729. BuieauKOEMARKT 4. - Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 15 regels 1.75 alks regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden ep aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Gisterochtend is de Belgische nota aan Sir George Grahame, den Britschen gezant te Brus sel, overhandigd. Hij is thans op Weg naar Lon den. Hedenochtend zou de nota van Brussel uit worden gepubliceerd. De Belgen hadden op hoffelijke wijze beschikkingen getroffen, dat af schriften ervan nog gisterochtend aan den Brit schen gezant in Parijs werden overhandigd, om naar Baldwin te Aix-les-Bains en naar Curzon te Bagnolles te worden gezonden. T e Londen heerscht een waarachtig verlangen, fien modus vivendi te vinden; dat. is vooral gebaseerd op de erkenning van het feit, dat een gezamenlijk handelen van de geallieerden de veiligste en kortste weg is, om een oplossing te knjgen. De Belgische nota werd gisteravond te Londen Verwacht. DE VREDE VAN LAUSANNE. De ontruiming van Turkije door Britsche Hoepen begon, in overeenstemming met het vredesverdrag, enkele uren na de ratificatie van het verdrag door de vergadering te Angora en gaat thans ononderbroken voort. De „Times"-correspondent zegt„Het zou moeilijk zijn een beteie en kalmere ontruiming van de hoofdstad van een vroeger vijandig land, te schilderen. De promptheid van de Britsche Hoepen heeft een uitmuntenden indruk op de turken gemaakt. Een Turksch blad prijst Sir Lharles Harington, die, zoo zegt het blad, met handhaving van zijn waardigheid als bevelheb ber over de geallieerde troepen, zijn uiterste best heeft gedaan, om de onaangenaamheden van ^en moeilijken toestand tot het minimum te beperken. De bladen melden uit Constantinopel, dat men verwacht, dat alle buitengewone buiLcnlandsche functies tegen 23 September a.s. zullen zijn op geheven. HET BEZETTE GEBIED. De Temps" spreekt het gerucht tegen, vol gens hetwelk de Duitsche regeering te Parijs stappen zou hebben gedaan, om de Roer-kwestie door middel van onderhandelingen op te lossen. De diplomatieke correspondent van de „Daiy Mail" verklaarde, dat Hugo Stinnes door zijn zoon te Parijs onderhandelingen heeft laten Voeren, om een vertegenwoordiging in de ad ministratie van de Fransch-Belgische spoorweg- Hgie te krijgen. Deze geruchten, alsmede die, dat Stresemann onderhandelingen tracht in te 'mden, kunnen als voorbarig beschouwd worden, daar er op de Quai d'Orsay niets van bekend is. DE DUITSCHE RIJKSRANK. Gister werd in de Centrale en de provinciale filialen van de Rijksbank gestemd over de vraag, °f de employé's in staking zouden gaan, ten ein de den ontslagen voorzitter van den bedrijfs- raad, Crossman, in zijne rijksbetrekking her speld te krijgen. In den loop van den avond werden 180 stem den uit de provincie bekend, waarvan zich 90 v°ór staking uitspraken. Ook van het Berlijn- sche hoofdkantoor stemde een overgroote meer derheid vóór staking. Met dit resultaat van de stemming in handen, men nu trachten, door bemiddeling van den Rijksminister van Arbeid tot een vergelijk te komen DE LEVERINGEN IN NA TUBA. Op instructie der Duitsche regeering heeft de uitsche zaakgelastigde te Belgrado de Joego- vische regeering medegedeeld, dat de leve- rmgen in natura van Duitschland aan Jocgo- s f,vic niet zullen worden gestaakt. IERLAND. 'tgezondeid het geluid van machinegeweer- ''n geweervuur dat gisterochtend in de vroegte ïoord werd, en waarvan de oorzaak onbekend IS' Verliep gister de verkiezingsdag te Dublin ^gestoord. Daar de dag tot een openbare vacan- 'edag was verklaard, vertrokken verscheidene lezers, na gestemd te hebben, naar vacantie- '°'den, zoodat het zeer rustig was in de straten y11 mmwelijks kon ziep, dat er belangrijke •nkiezingen werden gehouden, de 0WaPende troepenafdeelingen patrouilleer- 6)1 (l°or de stad en bewaakten de stemlokalen, n Donegal kwamen de republikeinen in gr ^e^aIe °P, en oveistroomden het district op j 'aatste oogenblik met vliegende blaadjes, ev U ^0rk' bet republikeinsche bolwerk, werd Or7!r6nS clruk gestemd, terwijl er geen wan- jHfjkheden voorvielen. e j1 een dorp in het graafschap Kerry werd l j "T op twee regeeringscandidaten gevuurd. Ze Wn ongedeerd. gen 'S moeDijk te Voorspellen hoe de verkiezin- zer .Zj.n afloopen, daar van den geest der kie- itige' T £ePale van 1-800-010 hiervoor zijn fine- reVen' wemig bekend is.Een ruwe schat- boer^eeft ^er reSeermë vijftig tot zeventig, den etl veertig tot vijftig, den arbeiders twintig tot dertig, den onafhankelijken vijf-en-twintig tot vijf-en-dertig, den republikeinen vijftien tot vijf-en-twintig zetels. Het aanblijven de regee ring van Cosgrave wordt Verzekerd geacht. JAPAN. Graaf Oechida, de Japansche minister .van Buitenlandsc.he Zaken, die Zaterdag jl. werd geïnstalleerd als waarnemend premier in de plaats van wijlen admiraal Kato, heeft volgens een Reuter-telegram uit Tokio Zondag namens zich en zijn collega's ontslag aangevraagd. Graaf Oechida, die vroeger legatie-secretaris te Londen is geweest, heeft het grootste ge deelte van zijn loopbaan in diplomatieken dienst doorgebracht en is o.m. gezant geweest te Peking, in Oostenrijk en de Ver. Staten. In 1915 Werdhij tot gezant in Rusland benoemd, maar hij verliet zijn post na de bolsjewistische revolutie en de omverwerping der monarchie. ITALIAANSCII VAKVERBOND EN FASCISME. Het congres van het Ilaliaansche vakverbond heeft na verscheidene dagen van levendige dis cussies zijn werkzaamheden geëindigd en een resolutie aangenomen, waarin het te kennen geeft, dat liet onafhankelijk is van de partijen en van de regeering, maar zich in het belang der arbeidersklasse in principe niet verzet tegen eenige regeering. Deze beslissing is van groot gewicht, daar het vakverbond tot dusver als een revolutionnaire organisatie werd beschouwd en bijna identiek met de Italiaansche socialistische partij. Op gemerkt dient te worden, dat het vakverbond zich zelfs niet tegen de huidige fascistische re geering verzet. Hieruit blijkt, dat de beweringen der Ilaliaansche communisten in het buiten land, dat Mussolini en de Italiaansche regeering vijandig zouden staan tegenover de arbeiders en de vrijheid volkomen ongegrond- zijn, en zelfs niet ernstig worden opgevat door de leiders van de organisatie van het Italiaansche proletariaat. BRITSCH-INDIE. Uit Simla wordt gemeld, dat daar gisteren nieuwe ernstige botsingen hebben plaats gehad tusschen Hindoes en Mohammedanen le Agra. Er werd van vuurwapenen gebruik gemaakt. Alle winkels zijn thans gesloten, terwijl de post verzending is stopgezet. Er zijn veel slachtoffers gevallen. De autoriteiten doen alles om de orde te her stellen. Tijdens de jongste incidenten Le Goncla, welke zooals gemeld, hun oorsprong vinden in den aanval van Mohammedanen op een Hindoe tempel, zijn geen dooden gevallen, wel zijn 12 personen ernstig gewond. De orde is er thans hersteld.. ALLERLEI. tij: Uit Berlijn Generaal Ludendorfl' heeft tegen de sociaal-democratische „Münchener Post" een aanklacht ingediend, daar dit blad hem in een artikel had genoemd als den man, die het meeste tot de voortduring van den oorlog heeft bijge dragen. De zaak, Welke reeds in September in behan deling zal worden genomen, belooft zeer interes sant te worden, aangezien de „Münchener Post" een aantal bekende mannen als getuigen en des kundigen heeft doen dagvaarden onder wie prins Max von Baden, generaal Hoffman, de Oostenrijksche generaal-veldmaarschalk Llöt- zendorff en anderen. Uit Marseille Met de boot uit het Verre Oosten kwam gisterochtend te Marseille een Aethiopische Missie aan, op weg naar Genève, om de toelating van Abessynië tot den Volken bond te bewerken. Uit Londen Uit Durham wordt een ern stige spoorwegaanslag gemeld. Op de lijn van York naar Newcastle werden zware stukken ijzer gevonden. Langs deze lijn was koningin Mary twaalf uur vroeger gepasseerd, op haar reis naar het Noorden. Op de andere lijn van den spoorweg werden een half uur verder houten blokken gevonden. Uit BoedapestNaar het blad ,,A. Reggel" mededeelt, zal de regeering binnenkort de ver- eeniging van de Ontwapende Hongaren ophef fen. De regeering heeft hiertoe besloten uit mo tieven van buitenlandsche politiek. Uit Dusseldorp De mijnen „Victor" en „Ic.kern" te Rauxel zijn bezet, en zullen direct door de bezettingsautoriteiten geëxploiteeicl worden. Een deel van de mijnwerkers heeft ver zocht onder het nieuwe beheer te mogen blijven doorwerken. Uit Parijs De deken van den Franschen se naat, Louis Cordelet, die sinds 1882 in den se naat zitting had, is gisteren overleden. Hij be reikte den leeftijd van 88 jaar en presideerde den senaat nog bij cle opening van de loopende zit ting. Binnenland. Het jubileum van de Koningin. Gisterochtend heeft de huldiging van de Ko ningin door de grenadiers en jagers en die door het Haagsche garnizoen plaats gehad. Om 11 uur stonden de regimenten grenadiers en jagers, opgesteld in de nabijheid van het, in een duinkom gelegen landhuis der Koningin, Den Ruigenhoek. De beide huldigende regimenten formeerden ee groot carré.Dat stond gereed tegen het oogen blik, waarop de Koningin, de Prins (die eergis teren uit Duitschland in Dén Haag is terugge keerd) en de Prinses, in een gala-caléche van het hof, bespannen met vier door postiljons in gala-librei bereden paarden, van het eigenlijke landhuis Den Ruigenhoek naar den ingang tot het terrein, waarop hel landhuis staat, kwamen rijden. De Vorstelijke personen stapten nabij het gevormde carré uit en namen daarbinnen plaats. Toen naderde, terwijl de Kon. Militaire Kapel zacht het oude Wilhelmus speelde, de comman dant van de brigade grenadiers en jagers, kolo nel Terbeek, de Koningin en verzocht haar eerbiediglijk, of zij den voorzitter van het comité tot aanbieding van een huldeblijk, luitenant kolonel Wagner, commandant van het regiment jagers wilde toestaan, haar het huldelijk aan te bieden. Overste Wagner hield daarop een korte toe spraak. Ten slotte verzocht hij aan de Koningin, uit handen van den oudsten regiments-commandant het huldeblijk te aanvaarden. Luitenant-kolonel Borel, commandant van het regiment grenadiers, deed vervolgens het geschenk, een bronzen electrische lamp met alle gorische voorstellingen, op de regimenten be trekking hebbende, onthullen door een langen grenadier en korten jager, die een grootc oranje- blanje-bleu-vlag, verwijderden Met veel belangstelling bezichtigde de Ko ningin het huldeblijk, en dankte met eenige Woorden. Alvorens liet défilé zou beginnen, nam de Koninklijke familie in het rijtuig op den Ilarsten- koekweg plaats en mocht het publiek veel nader komen dan tot dusver geoorloofd Was. Toen de laatste troepen voorbij getrokken waren, sloot de Koninklijke Militaire Kapel zich, steeds spelende, daarachter aan en trokken dè troepen verder, waarmede het défilé geëindigd was. Na afloop van dit militaire schouwspel reed de Koninklijke Familie naar den- Ruijgenhoek terug, onder de enthousiaste hoerakreten van een menschenmenigte, zooals men die zelden aanschouwde. Van de militaire hulde-demonstratie, gister voor de Koningin gehouden, had Zaterdag de voorbereiding plaats. De troepen begaven zich toen reeds naar den Ruigenhoek, om het terrein te verkennen enz. Bij deze gelegenheid werd door den alge- meenen bevelhebber den soldaten gezegd wie gemoedsbezwaren heeft, tegen de huldiging van H. M. kan dit nu vrijelijk te kennen geven. Hierop traden, volgens onzen zegsman, 18 jagers, 22 grenadiers en 4 sergeants uit het gelid, die dus gister thuis konden blijven. Twee dier grenadiers moeten later weer tot andere gedach ten zijn gekomen. Internationaal Zuivelcongres. Bij Kon. besluit van 11 Augutus is naast de heeren dr. F E. Postuma en G. J. Blink als regee- ringsvertegenwoordiger op het in de maand Octo ber 1923 te Washington te houden Internationaal Zuivelcongres, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, aangewezen de heer dr. A. J. Swa- ving, te 's-Gravenhage, inspecteur van het zui- velwezen, hoofd van de al'deeling Zuivelaange- legenheden van de directie van den landbouw. Tegen de Tabakswet. Gister is te Utrecht een vergadering gehouden van het comité van actie tegen de Tabakswet. Besloten werd een krachtige agitatie op touw te zetten tegen het huidige banderolle-stelsel. Bij den minister van financiën zal een audiëntie worden aangevraagd; men wil hem verzoeken een voorstel bij deTweede Kamer aanhangig te ma ken tot intrekking van de thans van kracht zijnde Tabakswet. Den Haag drooggelegd tijdens de feesten. De Haagsche gemeenteraad heeft gister met 16 tegen 20 stemmen het afwijzend praeadvies van B. en W. op het voorstel Myulwijck tot het uitvaardigen van een tapverbod gedurende de feestweek verworpen, waardoor het voorstel zelve dus is aangenomen. Hulde van Curacao. Namens de bevolking van de kolonie Curasao zal de oud-gouverneur mr. Th. I. A. Nuyens 6 September aan de Koningin een bloemstuk aanbieden, dat zal voorstellen het wapen van de West-Indische Compagnie. gelegenheid van de troonbestijging der Koningin, door het Doorluchtig Episcopaat een collectief schrijven tot de geloovigen worden gericht in verband met het zilveren regeeringsjubileum van Ilare Majesteit. (Centrum.) Opgraven van lijken van Belgische militairen. Dezer dagen wordt begonnen met het opdra ven van in Nederland begraven Belgische mili tairen, voor zoover de families daarop gesteld zijn. Ongeveer 80 lijken zullen opgegraven en in uit België te zenden zinken en eikenhouten kisten worden gelegd. In September Worden de kisten naar België overgebracht. De wereld-hulptaal. Eergister heeft te Rotterdam een bijeenkomst van spoorwegpersoneel en andere personen in het transportbedrijf werkzaam, plaats gehad, waarin in beginsel besloten is, te ijveren voor een internationale organisatie, Welke zich ten doel stelt, door middel van de wereldhulptaal Es peranto liet doel en streven van de Internationa le Federatie van Transportarbeiders te helpen bevorderen en door dit practische werk tevens de verspreiding te dienen van deze wereldhulptaal onder het spoor- en tramwegpersoneel, de zee lieden en transportarbeiders over de geheele wereld. Een voorloopig bestuur werd gevormd. Uitvoer van vruchten. Volgens telegrafïsche'mededeeling van onzen gezant te Washington, heeft het Amerikaan- sche Departement van Landbouw, de quaran taine maatregelen, met betrekking tot de in voer van vruchten en groenten ter wering van de vruchtenvlieg, gepubliceerd. Het Gezantschap heeft van den Federal Hor ticultural Board vernomen, dat waarschijnlijk alle zendingen u't Nederland ten invoer zullen worden toegelaten. De spoorlijn StadskanaalDuitsche grens. Naar de Noord-Oost.er mededeelt, ;s de ope ning van de in aanbouw zijnde spoorlijn Stads kanaal-Duitsche grens (Terapel) 1 Febr. te verwachten. Wethouderssalarissen in Den Helder. De raadsleden J. J. Schoeffelenberger en J. Geurts uit den Helder, stellen den nieuwen raad voor, het salaris der wethouders van 2500 tot 1800 te verlagen. Een schrijven van het Episcopaal. Naar wij vernemen zal, evenals in 1898 ter Prins Goekwar of Baroda. De Engelsch-Indische prins Goekwar of Baroda, die gister-van Berlijn naar Vlissingen reisde, bleek bij aankomst overleden. Zijn lijk is voorloopig in de vorstelijke wachtkamer neer gelegd. Minister Colijn. Minister H. Colijn heeft, besloten niet af te treden als voorzitter-leider van de anti-rev. partij maar zal dit ambt naast zijn ministerschap blijven vervullen. („Rsb.") Internationaal politieconqres. Den 3en September en volgende dagen heeft teWeenen een internationaal politie-congresplaats De politie-resident der Oostenrijksche hoofd stad, de heer Schober, nam het initiatief tot deze bijeenkomst. Aan de hoofdcommissarissen van politie der vier groote steden in ons land en aan den kapitein der marechaussee Van Houten wer den uitnoodigingen tot bijwoning van het con gres gericht. Naar wij vernemen zulleen alleen de Rotter- damsche hoofdcommissaris, de heer A. H. Sirks en bovengenoemde kapiten aan deze uitnoodiging gevolg geven. Uit de anti-revolutionnair partij. Het centraal-comité van antirevolutionaire kiesvereenigingen maakt in de Stand, bekend dat Donderdag 27 en Vrijdag28September te Utrecht een vergadering van het Centralen-Convent zal worden gehouden. Alsdan zal in behandeling komen het vraag stuk der sociale verzekeringen, waarover de heer P. Keulemans, voorzitter van den Raad van Arbeid te Amsterdam, prae-advies heeft uitgebracht. De salarissen der rijksambtenaren. Naar de ,,N. Rott." verneemt, overweegt de regeering op dit oogenblik ten ernstigste het plan om de salarissen van het geheele rijksperso neel, onderwijzers inbegrepen, met ingang van 1 Januari 1924 te verminderen met 20 pet. in dier voege, dat voor het jaar 1924 een bijslag van 10 pet. over het Vermindejde salaris zal worden toegekend, zoodat vergeleken bij 1923 de ach teruitgang in dat jaar 12 pet. zal zijn. Voorts schijnt de regeering voornemens te zijn de eerste drie jaren geen periodieke salarisver- hoogingen toe te kennen. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT oo-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1