Bet geheimzinnige raadsel 0*i:' mm DAGBLAD VOOR SCHIEDAM Fi ÜTlITe T O ii mi mg w. nt n WW 1% iifej 'A 'MU, AL 46ste Jaargang. Woensdag 29 Augustus 1923. No. 13730. Buieaa Ab post 2.! KOEMARKT 4. Telcfo»® lutcgeomïmmaal 85. Postbus39. onnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per ,50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. door de geallieerden in 1919 was vastgesteld. Wat de bezetting van het Roergebied betreft, merkt de Belgische regeering op, dat de Fran- sche en Belgische regeeringen herhaalde malen hebben verklaard, dat zij geen annexatie wen- schën en dat zij het Roergebied zullen ontrui men, naarmate van de betaling van' Duitsch land. De bezetting van het Roergebied heeft slechts ten doel den wil tot betaling in Duitsch land te creeëren. Het is daarom onmogelijk, dat de Fransche en Belgische regeering het Roer gebied ontruimen uitsluitend tegen Duitsche beloften. De ervaring heeft geleerd, wat deze beloften beteeken en. Ten slotte meent de Belgische regeering dat het verloop der onderhandelingen tussclien de geallieerden gedurende de laatste maanden over een gezamenlijk antwoord aan Duitsch- land hebben aangetoond, dat een voortzetting daarvan gcWenscht is. De Belgische regeering, die van meening is, dat de kwesties der schade vergoeding en der intergeallieerde schulden nauw aan elkaar zijn verbonden, acht het gcwenscht, dat er een bespreking plaats heeft tusschen de geallieerde ministers zonder dat van een eigen lijke conferentie gesproken kan worden. Valgens Iiavas is het Belgische antwoord zeer gunstig in Fransche politieke kringen ontvangen'. Terwijl de buitengewone hoffelijkheid van het Belgische antwoord in gezaghebbende krin gen te Londen in allen deele erkend wordt, ge voelt men toch, dat het van belang is, geen commentaar op den inhoud der nota te geven, alvorens men deze aan een nader onderzoek heeft, onderworpen. De eerste indruk schijnt echter niet gunstig te zijn. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het,Gemeentebestuur. DE BAKKERIJEN. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat de Minister van Arbeid, Handel cn Nijverheid bij beschikking van 27 Augustus 1923 heefi'góedge vonden lo. dat in alle broodbakkersondernemingen in de gemeente Schiedam, waarin op 1 September 1923 niet gebakken en niet bezorgd wordt, op 3 Sept ember 1923, in afwijking van het bepaalde bij de artikelen 35, tweede lid, 36, derde lid en 40, eerste lid, der Arbeidswet 1919, ten hoogste elf uren arbeid wordt verricht volgens de rege ling, die op de arbeidslijst voor den Zaterdag, respectievelijk voor den dag, voorafgaande aan den Sabbath, is vermeld, met bepaling, dat in de week van 2 tot en met 8 September 1923 niet langer dan 51 uren arbeid wordt verricht 2o. dat het in die ondernemingen op 3 Septem ber 1923 gebakken of opgewarmde deeg of brood, op dien dag van 7 uur des v.m. af uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkerij bevindt, wordt vervoerd en Van 8 uur des v.m. af wordt verkocht of afgeleverd. Schiedam, 29 Augustus 1923. Advsrtentieni 15 regMs 1.75 »lk* regal daarbcvsn 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mtdedeolingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden ep aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van A. M. VERMEULEN om vergunning tot op richting van een glasfabriek in het pand Groen e- laan 1, kadaster Sectie L. No. 2456, met een electromotor van 2 P.K., drijvende een ventila- teur. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag den 12 September, des v.m. ten 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. gedurende DRIE dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd^kan op de secretarie der gemeente, van de schrifturen die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinder wet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 29 Augustus 1923. Buitenlandsch Nieuws, HET HERSTEL. Gister is de Belgische antwoordmota die V'oensdag aan den Britschen ambassadeur Graham was overhandigd, gepubliceerd. De nota herinnert in de eerste plaats aan de door Groot-Brittannië aan België tijdens den oorlog verleende hulp, welke nog blijkt uit de omstandigheid, dat meer dan 200.000 Britsche onderdanen in de Belgische aarde rusten. De Belgische regeering wijst er op, dat zij er steeds Haar gestreefd heeft cle Entente met Engeland en Frankrijk te handhaven. Uitvoerig behandelt do Belgische nota de kwestie van de prioriteit van België op de door Duitschland te betalen schadeloosstelling. De Belgische regeering concludeert, dat niet '8 voldaan aan de Belgische prioriteit, zooals 46 Ik zal het niet doen. Ik acht mij daartoe niei Beroepen. Alleen maar u heb ik mijn ontdekking willen mededeelen, omdat u zelf mij vroeg, Waarom uw houding mij verdacht voorgekomen, js. Ik wil volstrekt niet aannemen, mijnheer van Giclen, dat u de moordenaar zou zijn, maar per slot van rekening kan men s'n eigen redenceread yerstand niet het zwijgen opleggen. Ik wil dit 'mg eens herhalen, alles lijkt mij raadselachtiger cl£m ooit. Een reden le meer voor iemand als u te trach- het raadsel op te lossen. Misschien wel. Maar ik ben verzocht 'mij er "et meer mede te bemoeien, fat heeft Alice Evan u gevraagd, niet waar 7^' anfw°ordde Werner, ook - eed 'let tenvi"e van ''aar broeder, want e Z1J vreest, dat bij verder onderzoek op hem 'zware verdenking zal vallen, au Werner leek deze verklaring thans Ah SZU1S aannemelijk. Hij had eerst gemeend dat Zorfe ^reesc'e> dat °P van Gielen de verdenking van ,Va Rn- Doch eerder nog moest het gedrag .vfefe broeder ieder allervreemdst toeschijnen. «eide1(k"Evan heeft het mij "'W'-rdaad verzocht, aib en het is zeer wel mogelijk, dat zij het EEN EUROPEESCIIE ENTENTE. Uit Parijs verneemt de „Tel." Stresemann's verklaring, dat hij voorstander is van een al gemeen accoord tusschen Frankrijk, Engeland en Duitschland, om op die basis den vrede en voorspoed in Europa te herstellen, was een gun stige uiting. Ook Henri de Jouvenel heeft in een sehitteiend artikel in de „Matin" op de nood zakelijkheid gewezen van een Europeesche En tente, welke in een uiteenzetting met Amerika tot een goed resultaat zal komen. Het probleem van liet herstel hangt van de intergeallieerde schulden af, deze weer van Amerika. De cijfers kunnen veranderen, de samenhang blijft. Europa zal nooit kunnen koopen, zoolang van grens tot grens en van week tot week de prijzen veranderen. Een Europeesche Entente moet dus den weg banen. De Jouvenel wijst er verder op, dat Strese- mann terecht heeft ingezien, dat de oorlog voerenden de pensioenen en de oorlogskosten zelf moeten betalen, doch dat Duitschland de verwoeste gebieden zal betalen. Engeland heeft vrijwillig afstand gedaan van Vorderingen op Duitschland of de geallieerden, welke de schuld, die het aan Amerika heeft, overschrijden. Het kan zich dus tegenovei Amerika op zijn eigen handelwijze beroepen. Het Belgische antwoord is in een verzoenen den en soepelen vorm opgesteld, welke de illusie geeft, dat alles zich op den goeden weg bevindt. Direct nieuwe gezichtspunten omtrent de Roer- kwestie kon men niet verwachten. Dat België nog steeds huiverig blijft de Roer te ontruimen, uitsluitend op grond van Duitsche beloften, blijft begrijpelijk. Terecht noemt de Temps" het zeer leerzaam, dat België er eens op wijst, dat de sommen, welke C ---mm s/ ri "-V y&h fe) W. "A deed om haar broeder. Maar als ik nu eens voor een oogeublik aanneem, dat hij werkelijk schul- dig is, hoe dan te verklaren het verdwijnen van de kist en nog zooveel andere onverklaarbare dingen moer. U neemt zelf aan, dat hij het niet is, die de. bekende kist heeft ontvreemd of doen ontvreemden. Er spelen in deze geschiedenis nog anderen een rol, zeide de bankier, en na alles,Wat gij er van vernomen hebt, zal liet goed zijn, dat ik u een en ander vertel, dat u op alles een eenigszins anderen kijk zal geven. Ik zeg h vooruit, dat ik niet alles zal mededeel en er zijn dingen, die ik het recht niet heb aan derden mede te deelen. Maar gij en ook An toon zult toch een en ander vernemen, dat u nog vreemd is. De bankier deed het volgende verhaal, dat door de beide jongelingen in groote spanning werd aangehoord. Het is drie jaren geleden, dat ik meer intiem met pi ofessor Lvan bekend raakte. Op een avond vertelde hij mij, dat hij bij chemische proeven toevallig een nieuwe samenstelling van een ont plofbare stof had ontdekt, wier uitwerking ontzaglijk veel grooter was, dan van de tot lieden bekende als dynamiet, miliniet of hoe ze ook mogen heeten. Hij maakte zich sterk om door nadere laboratorium-proeven de samen stelling nog zoodanig te verbeteren, dat de uit- w erking zoo Verschrikkelijk zou zijn, als men zicli niet kon voorstellen. Maar dat zou veel voorbereiding kosten en tamelijk kostbaar zijn ook. Ik sprak met hem nog over het een en ander, Dcze schitterende japon is bestemd voor warme, zonnige p!aatsen, waar de bloemen heeriijk geuren. Zij is gemaakt van bleek rose batist of gemoesa mousseline, haar overhangende rok is onderaan uitgeschulpt- en aan het middel afgezet met een prachtig bouquet van heel lichte orchideeën. De brunette zal de charme van haar donker haar en de blankheid van haar teint verhoogen door het dragen van zulk een japon. En zij kan zoo gemakkelijk een andere japon krijgen, ofschoon zij er nooit een behoeft te koopen. Zij kan deze vlug twinken in een donkerblauwe kleur, of licht zee-groen en iedereen die haar ziet, denkt dat zij een nieuwe, mooie japon aan heefto De Lever's Zeep Maatschappij Vlaarding-es* 2726 150 eerst uit belangstelling, zonder nadere bedoeling. Maar toen ik kort daarop te Berlijn in kennis kwam 'met een officier van de artillerie, die geruimen tijd gedetacheerd was geweest op de fabrieken van de firma Krupp, deelde ik hem mede, dat ik onder mijn kennissen een geleerde had, die een geweldig krachtig explosietiemiadel had uitgevonden. Deze mijnheer stelde daar ontzaglijk veel belang in en door hem kwam ik tot de wetenschap, dat cle uitvinding van den professor te exploiteereri zoude zijn. Als hij werkelijk een stof vond, die de uitwerking van de dynamiet tientallen malen zou overtreffen, als hij beweerde, dan zou die uitvinding veel geld waard zijn, zou het geheim van de samenstelling zelfs voor meerdere millioenen verkocht kunnen wor den. Toen ben ik naar professor Evan gegaan en heb hem voorgesteld, dat hij toch zijn proeven zou voortzetten. En wij kwamen tot een over eenkomst. Hij voelde als man van de wetenschap er alles Voor zijn uitvinding te volmaken, ik als zakenman kon mij de ans niet laten ontglippen op deze wijze wellicht een ontzaglijk vermogen te verdienen. Wij kwamen dus overeen, dat hij zou trachten nog tot een Verbeterde samenstel ling te omen, terwijl al het overige aan mij zou worden overgelaten, nl. die uitvinding zoo voor- deelig mogelijk te verkoopen. Gij beiden vindt dat vermoedelijk niet bijzonder in den haak, niaar daarover zullen wij nu niet redetwisten. De professor zette zijn proeven voort, en hij deed het zeer wetenschappelijk, dat wil zeggen zonder eenige overhaasting, heel op zijn doode gemak. Ik was minder geduldig -en spoorde hem ieder maal aan toch voortgang te maken met dit alles. Maar van eenige haast was hij geheel afkeerig, hij haastte zich volstrekt niet.Dat gaf tusschen ons wel eens eenige wrijving, doch zélfs al had het mij geschenen, alsof de professor met, opzet treu zelde, dan had ik hem nog niet losgelaten, want ten slotte zou aan zijn uitvinding zeer veel geld te verdienen zijn. Ik zat intusschen niet stil en had mij in verbinding gesteld met de agenten ven een groote mogendheid, die het alles waard was de uitvinding te bekomen. Van professoi Evan kreeg ik een jraar malen een zekere hoeveelheid van het ontploffingsmiddel eti de pioeven daar mee genomen leverden zulke resultaten, dat de bedoelde regee. ing e. zeer fel op was het geheim te koopen. Maar Evan werkte er verder aan, moest bijvoorbeeld nog verkrijgen, dat de stof zonder gevaar vervoerd kon worden. En met de eigen wijsheid van een geleerde stond hij er op dat de uitvinding vóór het geheim ervan verkocht werd geheel vervolmaakt zou worden. Behalve lrij en ik was er niemand in het geheim betrokken behalvezijnzoori,diesindskorl entijdzijn studiën voltooid had. En schoon deze niet geheel op de boogie was, wist hij toch wat zijn vader zocht, wist hjj ook, dat de uitvinding al meer vorderde, wist hij ook, wat mijn plv.n was om met die uitvinding te doen. Dat leidde tot een hevig conflict. Wordl vervolgd). sV. U .-''V '<-f :U =$5*i'yi' K'ff' w-fe- 'C\ I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1