Het geheimziuuige raadsel DMOBLMD VOO#? SCHIEgfJiM De jubileerende Vorstin. FEUILLETON. 48ste Jaargang. Vrijdag 31 Augustus 1923. No. 13732 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentie n: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Üfc<$r In verband met bet JUBILEUMFEEST VAN H. M. DE KONINGIN, zal de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANTDagblad voor Schiedam en omstreken, Zaterdag-middag NIET VERSCHIJNEN, Ons Bureau zal Zaterdag den geheelen dag gesloten zijn. De Directie. Hoewel de tijdsomstandigheden er niet naar zijn om in al te groote luidruchtigheid feest te vieren, past het ons volk toch zeker het 25- jarig regeeringsjubileum van onze geëerbiedigde koningin op alleszins waardige wijze te herdenken Ons volk en het Oranje-Huis zijn zeer aan elkaar gehecht. Sterker band dan die tussehen het Nederlandsche volk en Koningin Wilhelmi- na bestaat, kunneft slechts Weinige leden van ons Vorstenhuis aanwijzen. Koningin Wilhelmina geniet in alle rangen on standen van ons volk een liefde en aanhankelijk heid, waarop zij te recht trots mag gaan. Van haar geboorte af deelde zij in de sympathie van geheel de Nederlandsche natie voor het Oranjehuis. De mannelijke lijn van het Huis Oranje-Nassau was in 1884, op Koning Willem III na, geheel uitgestorven. Begrijpelijk volgde het Nederlandsche volk sedert 1884 met meer dan gewone aandacht, de opvoeding en den verderen levensloop Van haar, die, als de eenige nakomelinge in de vrouwelijke lijn, weldra geroepen zou worden om den ko ninklijken scepter in de Nederlanden te voeren. Koning Willem III overleed 23 November 1890, in welk jaar „ons prinsesje" wegens haar minderjarigheid nog niet zelfstandig de regec- ring kon aanvaarden. Haar Moeder koningin Emma bereidde haar van nu ai' Lot haar verheven taak voor. Op 31 Augustus 1898 bereikte Wilhelmina den leeftijd van 18 jaren en trad toen in de waar digheid van koningin over ons vaderland. Op voorbeeldige wijze had koningin Emma haar dochter opgevoed en al het mogelijke gedaan om dc periode van haar regentschap liet land tol zegen te doen zijn. Veel heeft ons land ook aan de koningin-moe der te danken. Brengen wij hier nog even in herinnering de schoone woorden, door H. M. de Koningin hij het aanvaarden barer regeering op 31 Aug. 1898 gesproken, waarin zij zoo kernachtig haar doel en streven aankondigde en uiting gaf aan haar dankbaarheid jegens haar moeder. ,,0p dezen voor U en Mij geWichtigen dag „gevoel Ik Mij gedwongen eenige woorden tot U „te richten. „Allereerst een woord van waime dankbaar heid „Sedert Mijn vroegste jeugd hebt Gij Mij om- geven met Uwe liefde. Uit alle'^deelen van het „Koninkrijk, uit alle kringen der Maatschappij, „van ouden en jongen, ontving Ik steeds de „treffendste blijken van gehechtheid.Nadat Mijn „beminde Vader Mij was ontvallen, werd al „Uwe aanhankelijkheid aan Mijn Stamhuis op „Mij overgebracht. Thans, nu lk gereed sta de „schoone, doch zware taak, waartoe Ik geroepen 48 Werners gedachten werden onderbroken, door dat Antoon van Gielen uitriep Maar wat moeten wij nu doen. We durven naar den moordenaar eigenlijk niet meer te zoeken, omdat wij de ontdekking vreezen, dat Alice's broer niet vrij uitgaat. Doch moeten we dan met over elkaar geslagen armen blijven wachten tot tijd en wijle er andere pogingen gewaagd Worden. Ik heb de overtuiging, dat degenen, die het geheim willen bezitten, zich niet zullen laten ontmoèdigen, dat zij trachten Zullen nieuwe plannen ten uitvoer te brengen, die wel het gewenschte succes opleveren. Ik heb Alice Evan feitelijk beloofd, dat ikniet Vci'der zou onderzoeken, zeide Werner. Maar nu nam de bankier het woord. Ik begrijp volkonien jullie ontmoediging, zeide hij, liet onderzoek naar den moordenaar van Evan kunt ge gerust staken. Help liev,er m plaats van de zaak tot klaarheid brengen, waar niemand iets aan heeft ik zelf help liever voorkomen, dat de jonge Evan als de dader zou worden aangezien. Maar hoe zouden wij dit kunnen voorkomen Vroeg Werner. Wel, het is daarvoor de in eerste plaatsnoodig dat ge weet, wie de man is, die u gewaarschuwd „ben, te aanvaarden, gevoel Ik Mij als gedragen „door Uw trouw. „Ontvang mijnen dank 1 Hetgeen Ik tot dusver „mocht ondervinden, liet onuitwischbare in drukken bij Mij na. „Het is Mij een waarborg voor de toekomst. „Mijn innig geliefde Moeder, aan wie Ik on uitsprekelijk veel verschuldigd ben, gaf Mij het „voorbeeld van een edele en verhevene opvatting „der plichten, die nu op Mij rusten. „Ik stel Mij tot levensdoel dat voorbeeld na „te volgen, te regeeren, zooals'van een vorstin „uit het Huis van Oranje Wordt verwacht. Aan „de Grondwet getrouw, wenscli ik den cer- „bied voor den Neclerlandschen naam „en de Nederlandsche vlag te bevestigen. Ik „Wensch bij het Opperbestuur over de Bezit tingen en Koloniën in Oost en West rechtvaar digheid te betrachten, en naar Mijn vermogen „bij tc dragen tot verhooging van Uw geestelijk „en stoffelijk Welzijn. „Ik hoop en verwacht, dat Uw aller steun, in „Welken ambtelijken of maatschappelijken Werk- „kring binnen of huiten het Koninkrijk Gij zijt „geplaatst, Mij daarbij nooit ontbreken zal. „Op God vertrouwende en met de bede, dat „Hij Mij sterke, aanvaard Ik de regeering." Toen op 6 September 1898 te Amsterdam dc inhuldiging van H. M. plaats had, was de hoofd stad des rijks het tooneel van een grootsche, geestdriftige sympathiebetuiging van duizenden harer onderdanen. Welk een belangstelling en vreugdbetoon in den lande viel H. M. ten deel toen zij 7 Februari 1901 iix het huwelijk trad met Hendrik Wladi- mir Albert Ernst hertog van Mecklenburg, van toen af prins der Nederlanden. Nog meer kwam de liefde van het. Nederland sche volk jegens zijn vorstin en de belangstelling met het wel en wee van het Koninklijk gezin tot uiting den 30en April 1909 bij gelegenheid van de geboorte van prinses Juliana. Wat waren de Nederlanders verheugd met de ze Oranjetelg Nu Nederland zich weer heeft opgemaakt om liet zilveren regeeringsjubileum van H. M. de Koningin te vieren, gaan onze gedachtennaar al die huiselijke gebeurtenissen, blikken wij op het vele goede Wat deze hoogstaande vorstin op velerlei terrein voor haar volk heeft verricht. Het zijn geen ijdele woorden geweest bij de aanvaarding der regeering door haar gespro ken. Zij heeft zich ten volle van haar plicht je gens haar volk en land gekweten. Ook Schiedams ingezetenen geven vandaag met groote vreugde uiting aan hun vreugde over de voortreffelijke wijze, waarop H. M. de Ko ningin in de thans achter ons liggende vijf- en- twintig jaren tot heil van haar volk is werkzaam geweest. Met de bede „Heer, behoed onze Koningin en verhoor ons op den dag, waarop wij U ge smeekt hebben", zullen ongetwijfeld duizenden stadgenooten van ganschcr harte instemmen. Buitenlandsch Nieuws. IERLAND. De jongste uitslagen der Parlements verkiezingen, toonen aan, dat de regeering haar sterke leidende positie blijft behouden. Van 88 thans toegewezen zetels hebben de republikei nen er maar 22 gewonnen. De regeeringspartij heeft 38 zetels veroverd de overige zijn verdeeld tussehen de agrarische partij, de Labour Par ty en de onafhankelijken. Daar deze partijen alle voorstanders zijn van het verdrag met Engeland, is oj het oogenblik de meerderheid voor het verdrag dus reeds 66 tegen 22. IERLAND EN DE VOLKENBOND. President Cosgrave en eenige Icrschc ministers die de vergadering van den Volkenbond zullen bijwonen, vertrokken heden naar het vaste land. m zou ITALIË. De Italiaansche regeering heeft besloten drie takken van liet economisch leven, n.l. levens verzekering, telefoon en spoorwegen, alle drie staatsbedrijven, voortaan aan het particulier beheer over te laten. Het ILaliaansche verzekeringsbedrijf, dat in gevolge de Wet van 4 April 1912 bijkans uitslui tend in handen van den Staat is gekomen en 1922 in een volledige staatsonderneming Worden omgezet, zal thans onzer zekere waarborgen, weer in handen van paiticuliere maatschappijen, zoowel binnenlandsche als bui tenlandsche, overgaan. Een regeeringsbeslüit betreffende het over geven van dc spoorwegen in particuliere han den stelt vast, dat de Italiaansche Staat in de winst der spoorwegmaatschappijen zal deel nemen, zoodra liet aan de aandeelhouders toe gekende dividend 7 overschrijdt. Voor het telefoonbedrijf worden concessies voor een tijdsuur van 25 jaar toegekend. DE MOORD OP DE ITALIAANSCHE MISSIE. Zoowel in Engelsche als in Fransche kringen is men van oordcel, dat Mussolini wel wat over ijld zijn krasse eischen aan Griekenland heefi gezonden, temeer wijl dit conflict een zaak is. welke den gezantenraad aangaat. Deze heeft dan ook zelf reeds een protest naar Athene gezonden. Reuter meldt uit Athene Indien de situatie op het doode punt mocht komen, zal de Griek- sclie regeering voorstellen, heL geschil met Italië ter oplossing voor te leggen aan den Volken hond. Naar vernomen wordt, heeft de Italiaansche gezant te Athene zijn regeering reeds mede gedeeld, dat de Grieksche regeering de Italiaan sche nota, in dexx vorm waarin deze te Athene is overhandigd, niet zal aannemen. DE KWESTIE-TANGER. Verzekerd wordt, dat in de - kabinetszitting te Madrid de minister van Buitenlandsche Zaken bij de behandeling der Tangerkwestie sprak over het voornemen van Italië, om hij de besprekin gen van Londen tusschenheide te komen en over de aankomst te Tanger van 12 Italiaansche carabinieri, belast met de bescherming van het leven en de eigendommen der Italiaansche bewoners. MONTENEGRO. De „Petit Parisien" verneemt uit Rome: Volgens een bericht uit AntiVari wordt de stad door Montenegrijnsche opstandelingen aange vallen. Zij zouden met regeeringstroepen slaags zijn geraakt. heeft, die ook weet, dat de zoon van Evan sinds Weken hier te lande vertoefde.ITij is in dit drama zeker niet alleen maar een belangstellend toe schouwer. Wij moeten voorkomen, dat hij gaat spreken Hebt u eenig vermoeden wie het kan zijn vroeg Werner. Neen, antwoordde de bankier zeer beslist. Zie eens, de moord op den professor kan ik mij verklaren. De verdwijning van de kist ook, want al is het ons nog niet duidelijk op wat wijze men die zoo onbemerkt heeft kunnen verdonkerema nen, ik weet dat er lieden zijn tot die daad in staat. Ik weet echter heelcmaal niet wie de man wezen kan, die op zoo eigenaardige wijze zich met deze zaak bemoeit. Op dit oogenblik werd aan de deur van de kamer geklopt en de dokter trad binnen.Hij groet te de beide jongelieden en Wende zich toen da delijk naar den bankier. Wel, mijnheer van Gielen. zeide hij, dat lijkt er niet naar alsof u mijn voorschriften trouw zoudt opvolgen. Ik heb zeer beslist verboden, dat u zich zoudt inspannen. Maar dat doe ik ook niet, dokter. Dat doet u wel. Ik hoor van den bediende, dat uw zoon en deze heer al langer dan een uur in de kamer zijn. En go zijt in druk gesprek ge weest. Als ge werkelijk genezen wilt, moet ge heter in acht nemen. U hebt gelijk dokter, zeide Antoon van Gie len, nu we zullen gaan, we waren te lang al hier. Hij reikte z'n vader de hand en oolc Werner deed dit daarna. DE MONROE-LEER. In een rede, gehouden in de jaarvergadering van de Amerikaansche balie heeft de Amerikaan- sche minister van Buitenlandsche Zaken, Hughes nogmaals Amerika's positie ten opzichte van de Monroe-leer vastgesteld. Deze leer, zoo verklaarde Hughes, belichaamt politiek van zelfverdediging. Daar deze een Zooals wij afgesproken hebben, zei de bankier nog, zoek dien man op en tracht te Weten te komen, welke bedoelingen hij eigenlijk heeft. Toen de beide jongelieden buiten de kamer waren, zeide Antoon van Gielen tot zijn vriend Wat dunkt je, Frits. Ik weet het niet, antwoordde deze, ik heb zooveel gehoord, ik kan nu niet beslissen, wat ik doen moet. Maar ik zal trachten den man weer te vinden. Ik heb tiouwens zoo de idee, dat hij zelf weer opdagen zal, indien hij bemcrkL, dat ik van zijn mededeeling voor mijn courant geen gebruik maken zal. Als hij het zelf maar niet mededeelt, aan ande re bladen. Dat geloof ik niet. Ik geloof eerder, dat hij denkt mij tc kunnen gebruiken. Anders had hij mij niet gezocht. In ieder geval, Fiits, indien we kunnen, moeten we voorkomen, dat het bekend wordt dat Alice's broer terug was.Jij zult om harentwille daaraan medewerken. Werner knikte. Ja, zei hij. De beide vrienden naixxen afscheid. Antoon wilde zijn vader niet verlaten. Ik jaliji' hem bewaken, zei hij dat er nog eens een aanslag op hem zal worden. Werner ging dus alleen. Hij wist eigenlijk niet goed, wat hij doen zou.Hetgeen hij dien dag Vernomen had, had hem op Veel bijzonderheden een anderen kijk gegeven. Zijn veronderstelling dat Alice Evan terwille politiek uitsluitend een aangelegenheid der Ver- eenigde Staten is, behoudt de Amerikaansche regeering zich de verklaring, uitlegging en toe passing van de Monroe-leer voor. De Muiiroe- leer tast de onafhankelijkheid of souvereiniteit van andere Amerikaansche staten niet aan. Voorts kan Amerika in het belang van de nationale veiligheid de conti'ölc over het Pa- nan a-kanaal niet' afstaan aan een vreemde mogendheid, terwijl het voor Amerika noodig zou kunnen zijn, indien er nog een kanaal tus sehen den Atlantischen en Grooten Oceaan zou worden gegraven, dit eveneens onder controle te nemen. Hughes voegde hieraan toe, dat de Monroe- leer de Pan-Amerikaansche samenwerking niet in den weg staat en zij evenmin e.en hindernis vormt voor mindere internationale samen-wer king. Het Amerikaansche volk is echter nog niet bereid deel tc nemen aan den politieken strijd, welke in Europa gevoerd wordt en wenscht zich haar vrijheid van beweging voor te behou den. want ik vrees, gepleegd ALLERLEI. Uit Berlijn. De rijksregeering is, naar uit bevo'ögde bron verluidt, er van in kennis ge steld, dat de voormalige Duitsehc kroonprins, voornemens 'is zich in Duitschland te vesti gen. Dc berichten van buitenlandsche bladen, dat hij reeds vergunning heeft gevraagd om naar Duitschland terug te keeren, zijn echter niet juist. Uit Londen. Uit Amerika wordt gemeld, dat de door president Coolidge benoemde ar biter in het loonconflict hij de anthraciet-mijnen, Pinehot, gouverneur van Pennsylvania, heeft voorgesteld een loonsverhooging van 10%, er kenning van den xmjnwexkershond, en andere concessies. Men verwacht, dat de arbeiders hiermee ge noegen zullen nemen. Uit Londen. Prinses Christotfel van Grie kenland, de weduwe van den Amerikaansehen miïïionair Leeds, is te Londen gestorven. Binnenland. De persoonlijkheid onzer vorstin. In de „N. Rolt." geeft oud-minister Treub de volgende interessante karakterteekening van onze Koningin. „De Koningin-Moeder heeft aan de opvoeding van Haar dochter de grootste zorg besteed en mede daardoor zich de harten van het Neder landsche Volk veroverd. Maar de wrijving op voet van gelijkheid met anderen, die vooral in de jeugd op de karaktervorming zulk een in vloed heeft, kon ook Zij aan Haar Konink lijk kind niet geven. Zulke gelegenheden heeft onze Koningin niet alleen in Haar jeugd, maar Haar geheele-leven door gemist. En Zij zou niet zoo intelligent zijn als Zij is, indien Zij niet zelve besefte, daardoor een wat vreemden kijk op menschen en toestan den te hebben gekregen. Ik uit hier meer dan een bloot vermoeden. Een enkele maal heb ik op uitdrukkelijk verlangen van H. M. er toe medegewerkt,- Haar iets van het Werkelijke leven te laten zien en ik herinner mij nog goed, hoe in genomen Zij er mee was. Uit dat besef nu meen ik Haar opmerkelijke verlegenheid te moeten vei' klaren Want vei'legen is LI.M. in hooge mate. Die eigenschap speelt Haar wel eens parten.Zij maakt dat de Koningin zich moeilijk onder menschen beweegt en Haar terughoudendheid soms aan van Antoon van Gielen en zijn vader dc heele zaak liever wilde laten ïustcn, leek hem nu ook zeer onwaarschijnlijk. Eerder zou zij om haar broeder elk verder onderzoek liever achterwege zien blijven. MaarWerncr zou dien dag nog meer vernemen. Hij had nog nauwelijks de woning van den bankier verlaten en wandelde langs den Singel, toen hij staande gehouden werd door iemand,dien hij niet herkende, maar wiens gelaatstrekken hem toch wel zeer bekend voorkwamen. U is de journalist Werner, nietwaar, vroeg hij. Ja, antwoordde Werner, die ben ik. Dan wil ik mij e\en aan u voorstellen, zei de ander, ik ben Evan. Het was Frits Werner of hem een elcctnsche schok door de leden voer. Wat U is Evan, de zoon van den professor, ja.'Laten wij daarginder in het plantsoen op een bank gaan zitten. Ik zou u gaarne spreken. Firts Werner liep zonder te spreken even mee. Hij had eenige oogenblikken noodig om zijn zelf- beheersching te overwinnen. Hij liep dus naast den man, die men reden had te Verdenken, dat hij schuld had aan den dood van zijn vader. Hij zag zijn gezel van terzijde aan. Hij was lang en mager zijn gelaat was bleek en niet gebruind, zooals men verwachten zou van iemand die maanden lang in de warme landen gereisd luid. De man had groote, dwepende oogen en NV truer dacht onwillekeurig aan hetgeen de bankier ver teld had, omtrent zijn buitengewone rcvolution- naire ideeën. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1