trots wordt toegeschreven, waar deze alleen voortkomt uit bedeesdheid, uit het niet recht weten hoe Zij aan een innerlijken drang om toe schietelijk te zijn zal voldoen, zonder aan Haar waardigheid tekort te doen. Die in een vorstin zoo eigenaardige bedeesd heid weet ik niet anders te verklaren, dan ik zooeven deed. Want zij strookt heel weinig met een anderen karaktertrek, die de persoonlijk heid van H.M. kenmerkt. Aan een niet recht weten wat Zij wil, is die zeker niet toe te schrij ven. Integendeel, de Koningin is in Haar oordeel over menschen en zaken allerminst onvast. Zij heeft een eigen meening en laat die niet gemak kelijk los. Voor een constitutioneele vorstin is deze op zichzelf hoog te waardeeren eigenschap in sommige omstandigheden wel eens lastig. Waar de ministers verantwoordelijk zijn, moet indien het niet zoover loopt, dat deze bewinds lieden hun ontslag aanbieden bij verschil van meening over aangelegenheden van Staat, hun inzicht zegevieren. In zulke oogenblikken is het voor een zwakken vorst heel wat gemakke lijker zich te voegen, dan voor een vorstin met zulk een gedecideerd karakter als H.M. heeft. Men leide hieruit niet af, dat Zij naar mijne meening Haar constitutioneele positie niet zou erkennen of er niet naar zou handelen. Maar er zijn oogenblikken, waarin hef Haar moeilijk valt, er zich in te voegen. Juist in zulke oogen blikken, wanneer Haar Verantwoordelijke mi nisters niet wijken mogen, komen de onvei- mijdelijke tekortkomingen in Haar opvoeding om den hoek kijken. Wat Haar in dit opzicht heeft ontbroken, wordt wel in vele gevallen, maar niet altijd goed gemaakt door de groote kennis van Staats zaken, welke H.M. verkreeg door van Haar 18e jaar af altijd door met staatslieden Van verschil lende richtingen over 's Lands belangen te con- fereeren. Dit helpt Haar intusschen om te er kennen, dat het in een constitutioneelen staat nu eenmaal niet anders kan. Doch wat Haar bovenal helpt, is het moeder lijk gevoel, dat in elke vrouw leeft, niet alleen tegenover Haar eigen kinderen, en dat bij de Koningin zeer sterk is ontwikkeld. Op een aller aardigste manier kwam dat naar voren, toen in den winter van 1913/14. Welnu, dat moederlijk gevoel, omspant bij de Koningin het geheele volk, Haar volk. Hoe intelligent- Zij moge wezen en hoe ont wikkeld Haar verstand moge zijn en Zij is en blijft toch een vrouw bij wie het gemoeds- en verstandsleven overschaduwt. Het Nederlandsehe volk heeft voor Zijn Ko ningin terecht een groote aanhankelijkheid. H.M. is geen halfgod Zij heeft Haar zwakheden, zoo goed als anderen, maar de genegenheid en de liefde, welke het volk Haar toedraagt, heeft Zij ten volte verdiend. Deze is de intuïtieve reac tie op de alles domineerendc liefde die van Haar tot Haar volk uitgaat. Het jubileum van de Koningin. De Gedeputeerde Staten van Noordbrabant hebben aan de Koningin een adres van hidde aangeboden. Oranje-appels uit Pretoria. Bij gelegenheid van de troonbestijging van de Koningin, is in het burgerpark te Pretoria een oranjeboom geplant, die, na omgeven te zijn met een passend ijzeren hek, aan het gemeente bestuur van Pretoria werd overgedragen. Nu deze oranjeboom vruchten is gaan dragen, kwam bij het gemeentebestuur van Pretoria het plan op, aan de Koningin ter gelegenheid van haar zilveren regeeringsjubileum een kist oranje-appelen aan te bieden, geoogst van dezen boom. Dezer dagen is nu door bemiddeling van den Nederlandschen consul-generaal te Pretoria een kist met oranje-appelen, verzonden uil Kaapstad per stoomschip „Rietfontein", ten paleize van de Koningin aangekomen, als geschenk van het gemeentebestuur van Pretoria. Hare Majesteit heeft dit geschenk, zeer waar- deerende de aardige gedachte die daaraan ten grondslag ligt, gaarne aanvaard. Een laakbare agitatie. Eenigen tijd geleden hebben wij er op gewezen, schrijft de „Rsb.", dat de leiders der op handen zijnde demonstraties zich aan een laakbare oneerlijkheid schuldig maken, doordat zij in hun strijd tegen de salarisverminderirtg de Vlootwet als hoofdwapen gebruiken. Dat ten slotte „Het Volk" en „De Tribune" dien weg inslaan, mag niet zooveel verwondering baren, maar dat nu ook de R. K. Volkspartij en het Algemeen Comité ter behartiging der be langen van het Overheidspersoneel (A.C.O.P.) op die wijze gaan agiteeren, kan toch niet door den beugel. Het bestuur van laatstgenoemde organisatie schrijft zelfs, daL de Regeering „onder invloed van de vlootplannen welomschreven voornemens inzake salarisverlaging heeft." Wij herhalen nog eens wat wij reeds eerder hierover schreven, n.l. dat wie zóó voorlicht, zich aan een schandelijke misleiding schuldig maakt. Wanneer de Regeering vandaag nog besliste om het vlootwet-ontwerp niet uit te voeren, dan zou geen enkele maatregel ter bezuiniging ach terwege kunnen blijven. Aanneming van het ontwerp-Vlootwet zal het begrootingscijfer voor Marine aanvankelijk nog iets doen dalen, om echter te leiden tot een mogelijke verhooging van ten hoogste één mil- lioen of 1/600 van het totale begrootingscijfer. We ontkennen de beteekenis van dit. cijfer allerminst, vooral niet wanneer de bestrijding der tuberculose 75.000 moet bezuinigd worden, maar dit bedrag kan geen invloed hebben op de bezuinigingsmaatregelen der Regeering ten op zichte der ambtenaren. Volkomen terecht zegt „De Standaard" „Hoe men de zaak ook wendt of keert, het blijft altijd hetzelfde buiten de Vlootwet om is er een tekort op de gewone uitgaven van den Staat van vele tientallen millioenen, en dat moet weggewerkt, willen we niet te gronde gaan. De uitgaven voor de Vlootwet, wordt ze aange nomen, hebben echter op dat tekort geen in vloed, noch ten voordeele, noch ten nadeele." Zoo is het inderdaad, en wie tegen de salaris- vermindering ageert omdat de Regeering de vlootwet wil uitvoeren, handelt in hooge mate oneerlijk of onwetend. Zelfs de bewering der sociaal-democraten, dat men Oorlog en Marine maar moet afschaffen, brengt geen sluitende begrooting. De gebouwen van Oorlog en Marine zou men toch moeten onderhouden, men zou millioenen aan wachtgelden moeten uitkeeren aan over compleet personeel gedurende een lange reeks van jaren, zoodat ook zelfs dit paardemiddel geen sluitende begrooting brengt. Waarvan intusschen „Het Volk" zelf de noodzakelijkheid erkent. Wie ageeren wil tegen de salarisverlaging en meent dat door andere middelen de begrooting sluitend te maken is, ga zijn gang. Wie ageeren wil tegen de Vlootwet, omdat deze niet noodig is, geven we gaarne alle vrijheid. Maar men brenge de vlootwet en de salaris verlaging niet met elkaar in contact, want beide hebben met elkander niets gemeen. En die dit wel doet, maakt zich opzettelijk aan een laakbare agitatie schuldig en vertroebelt en bederft de zaak waarom het gaat. De jubileumpostzegels. Gisternamiddag zijn vertegenwoordigers van de pers in het nieuwe gebouw van het hoofd bestuur der posterijen aan de Kortenaerkade te Den Haag, door den algemeenen secretaris der posterijen en telegrafie, mr. J. F. van Roijen, ontvangen, ter bezichtiging van de jubileum zegels, waarcan een gedeelte heden aan de kan toren verkrijgbaar wordt gesteld. De zegels van 2, 71/2, 10, 20, 25 en 50 cent ver- toonen den beeldenaar van de Koningin. Deze zegels worden 6 September in den handel ge bracht. De kleur ervan is nog niet definitief vastgesteld. De afbeelding van de Kopingin, in strenge, eenvoudige lijnen geteekend, wordt om lijst door twee gestyleerde vrouwefiguren in pijen, die met haar gestrekte handen een kroon boven het hoofd houden. Onder het beeld wappe ren als afsluiting linten. De zegel heeft de grootte van een plakzegel. De zegels van 5 ct. 1, 2.50 en 10 zijn onder- scheidelijk in groen, rood, ombre en blauw uit gevoerd. Op deze zegels ziet men een symboli sche vrouwenfiguur op een troon, voorstellende het koningschap. De verkregen reeliten. De „Residentiebode" schrijft Het was te voorzien, dat, nu de bezuinigings plannen van de Regeering in details bekend worden, in breede lagen verzet daartegen zou oprijzen. Vooral nu de Regeering door opheffing van artikel 40, waarin aan de ambtenaren de hand having der bestaande salarissen werd gewaar borgd, een ernstige inbreuk maakt op verkregen rechten en feitelijk de geheele rechtspositie van de ambtenaren op losse schroeven zet. Wij willen intusschen aannemen, dat de Re geering dien weg inslaat, omdat de bittere nood zakelijkheid haar daartoe dwingt. Een begrooting met een tekort van meer dan honderd millioen op de gewone jaarlijks terug- keerende uitgaven, schept een toestand welke de allergrootste gevaren inhoudt, niet het minst voor de ambtenaren. En wanneer dan een ambtenaar in diL nummer ietwat spottend schrijft, dat minister Colijn aan inflatie-angst lijdt, onderschat hij in hooge mate de ernst van den toestand. Maar begrijpelijk is het, dat de ambtenaren, zooals elders in dit blad blijkt uit een artikel, overgenomen uit de A.R.K.A. op de bres sprin gen om de verkregen rechten te handhaven, nu niet minder dan de Tweede Kamer daartoe liet sein gaf. Toen minister de Geer onlangs in het parle ment een wetsontwerp indiende om der cumula tie van tractementcn voor de Kamerleden tegen te gaan, werd het bezuinigingsstelsel van dit ontwerp met groote meerderheid verworpen, omdat de Kamerleden daarin een aantasting zagen der verkregen rechten. Wij schreven toen reeds, dat door die be slissing de Kamer het de Regeering onmogelijk had gemaakt, om bij haar bezuinigingspogingen de verkregen rechten der ambtenaren aan te tasten, wat trouwens bij de pensioenkorting reeds gebeurd was. Wat de Kamerleden voor hen zelf afwijzen, mag ook op de ambtenaren niet worden toe gepast en indien verkregen rechten moeten worden ontzien, dan behoort dit niet alleen te geschieden voor de Kamerleden. ,De Maasbode" schrijft gistermorgen, te hopen dat door een voorbeeld van hoogerhand de aan de ambtenaren op te leggen zware offers zoo draaglijk mogelijk worden gemaakt. Inderdaad is dit een billijke en rechtvaardige wensch en wij mogen dan ook van minister Colijn verwachten, dat hij de Kamerleden ander maal in de gelegenheid zal stellen zich over het oorspronkelijk ontwerp van minister De Geer uit te spreken. Nu de tractementen en pensioenregeling der Kamerleden in de Grondwet zijn vastgelegd en daaraan dus niet getornd kan worden, is dit wel het minimum wat als voorbeeld gesteld mag worden. Voor aan het principe der verkregen rechten van de ondergeschikte ambtenaren worde ge tornd, herzie de Tweede Kamer eerst haar stand punt, in deze kwestie ingenomen. Het rapport „Barge." Hot schijnt, dat men in vooraanstaande krin gen der Kath. Soc. Beweging er op begint te rekenen, dat de reorganisatie der Kath. Staats partij, zooals die in het rapport-Barge is voor gesteld, in hoofdzaak zal worden doorgevoerd. Dinsdag a.s. wordt er reeds onder leiding van het Dag. bestuur der Kath. Soc. Actie een ver gadering gehouden met de besturen van Katho lieke Organisaties, wier leden kunnen geacht worden een „vrij beroep" uit te oefenen. Dit geschiedt met het oog op heL vormen van een organisatie van „Iloogere Standen", waar door eventueel de vijf vertegenwoordigers der „Hoogere Standen" of de „Beoefenaren der Vrije Beroepen" in den Verkiezingsraad kunnen worden aangewezen. K.S.A.-reis naar Rome. Naar wij van het Centraal Bureau der K.S.A. vernemen, is voor de deelnemers aan de Rome reis, welke 8 September aanvangt eene gezamen lijke audiëntie bij den H. Vader verzekerd. Er is derhalve in het geheel geen reden om te vreezen, dat het voornaamste doel van dezen pelgrims tocht niet zal worden bereikt. Werkverschaffing in Drenthe. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de te werkgestelden bij de werk verschaffing in de provincie Drente ter viering van de jubileumfeesten in de verschillende ge meenten één dag vrijaf kunnen krijgen, met be houd van loon. Bijna al de werklooze land- en veenarbeiders in Drente zijn thans bij de werkverschaffing aan den arbeid. De vorige Week bedroeg het aanlal tewerkgestelden ruim 4200, van wie ongeveer 2800 uit de gemeente Emmen. Nooduitkeering aan Gemeenten. De regeering heeft, naar het „Hdbi." meldt, aan de Gedeputeerde Staten der provinciën bericht, dat zij wegens den toestand van 's lands financiën geen voorstellen aan de Staten- Generaal kan doen tot het doen van een nood- uitkeering aan de gemeenten over 1923 en vol gende jaren. Bezuiniging. Vanwege het departement van marine zullen dit jaar geen studenten in de geneeskunde wor den opgeroepen tot het aangaan eener verbinte nis om, na opleiding met rijkssteun tot arts, als officier van gezondheid bij de zeemacht te die nen. Zitting van het Centraal Stembureau. De voorzitter van het Centraal Stembureau Ontvangen hebbende een brief van den minis ter van binnenlandsche zaken, de mededeeling inhoudende, dat het lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal H. Colijn ontslag heeft ge nomen Ontvangen hebbende een brief van den minis ter van binnenlandsche zaken, de mededeeling inhoudende, dat het lid van de Tweede Kamer F. A. Moerel is overleden Ontvangen hebbende de mededeeling van den heer A. F. O. van Sasse van Ysselt, dat hij zijn benoeming tot lid van deEerste Kamer niet aan neemt Gezien art. 141 en art. 119 der Kieswet Maakt hekend, dat de in deze wetsartikelen bedoelde openbare zitting van het Centraal Stembureau tot benoemdvcrklaring van twee nieuwe leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal en een nieuw lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zal worden gehouden op Dinsdag 4 September, des middags te 12 uur, in 't lokaal van het gemeentehuis te 's-Gravenhage, voorheen voor de vergaderingen van den raad bestemd. Invaliditeitswet en ouderdomswet. 1 Augustus werden 2412 weduwrenten en 4437 weezenrenten krachtens de Invaliditeits wet genoten, terwijl op dien datum krachtens artikel 373 dier wet 29.256 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzeke ring verkregen ouderdomsrene van drie gulden per week voorts genoten 2958 personen een invaliditeitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering, geregeld in de Ouderdomswet 1919, waren op dien datum 65.816 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. De IJkwct. De regeering is voornemens de IJkwet in dien zin te wijzigen, dat de oude benamingen van el, pond enz.daaruit worden verwijderd en aldus het verder gebruik der oude benamingen strafbaar wordt. Stads- en Gewestelijk Nieuws, De Jubileumfeesten. Met veel-tonig klokgelui, van alle kerken der stad en het Zakkendragershuisje, begon heden morgen kwart voor acht de meer officieelc vie ring der jubileumfeesten. Wanklankig als een dissonant schetterden hier- doorheen de fanfare-stooten van de muziek corpsen, die den socialistischen kinderoptocht uitgeleide deden en die verstoorden in haar har monie de statige klokkenmuziek. Al vioeg wil men die kleinen aan den Oranje-invloed ont trekken, ze moesten er ook eens mee „besmet" worden, dat zou verschrikkelijk zijn. Beter deed men daarom maar 2 dagen in den Hoek te blijveu Genoeg hier echter over, wij van onzen kant behoeven ons gelukkig aan onwilligen bij de feestviering niet te storen en zullen vooral ook juist morgen toonen, dat wij onze liefde voor vorstin en vaderland niet alleen innerlijk bezitten maar ook uiterlijk willen demonstreeren Om 10 uur hedenmorgen werd het meer plech tige gedeelte der viering vervolgd door dank- en bid-stonden in de verschillende protestantsche kerken. Wij, Katholieken, al geschiedt het juist vandaag niet, zullen toch ook niet nalaten, hel jubileum der Koningin kerkelijk te herdenken Zondag wordt in alle kerken na de Hoogmis een Tc Deum gezongen, terwijl op Woensdag 5 Sept. ten zege van H.M. overal een plechtige Hoogmis zal Worden opgedragen. Met deze kerk diensten was verder voor vandaag het officieele programma geëindigd en begon hel, eigenlijk feest houden om 1 uur met een fikschen marseh dooi de stad van het kranige corps O.B.K., welke tocht, begonneniin dekeurig-versierdeBoterstraat dwars door de stad ging naar het feestterrein in het Sterrebosch, waar om 2 uur de verschillende volksspelen en andere attracties een aanvang hamen Evenals eergister- en gisteravond waren duizenden menschen door de vroolijkp muziek op de been gebracht en in de beste stemming volgden allen naar de plaats van bestemming Het Volks park. Vooral de jeugd Was in de nopjes,waartoe het verbeterde weer en de komende verrassingen van spel en goochelkunst zeker niet Weinig bij droegen. We zullen hopen, dat de regen en st orm, welke de laatste dagen de pret niet hebben ver hoogd, ook vanavond en morgen den geheelen dag verre blijven, dat is voor de stemming, de versieringen en de programnummers een hoofd voorwaarde. Een ieder zal moeten toegeven, dat hem deze dagen nog een rijk, welverzorgd program te wachten staat, en ook, dat de stadsversiering' nog stoute verwachtingen heeft overtroffen. De verschillende straten bieden een keurig aspect, ook verschillende particulieren hebben niet willen achterblijven en vooral het stadhuis met zijn frisschen tooi toont duidelijk, dat men ook in Schiedam bij dit hooge feest onzer Ko ningin niet bij de pakken is blijven neerzitten. Allen, die niets van de feesten willen missen, raden wij aan, een feestgids met uitgebreid pro gram te koopen, die voor den geringen prijs van 10 ct. overal in de stad is te krijgen. De Oianjevcr. zond heden het volgend tele gram Aan IT. M. de Koningin. De Oranjevereeniging te Schiedam biedt U en Uwe Koninklijke familie ter gelegenheid van Uw verjaardag en Uw Zilveren Jubileum eer biedig gclukwenschen aan. MONTFOORT. Voorziiler. Concert. Programma voor de uitvoering, te geven door het Stedelijk Muziekkorps te Schiedam, directeur II. H. vön Vleuten, op Zaterdag 1 Sept. 1923 des n.m. 8 uur in de Plantage. 1. Wilhelmus 2. Jubileum (Feest Marseh), H. H. van Vleuten 3. Ouverture Leichte Caval- lerie, Fr. v. Suppé 4. Verschmahte Liebe (Wals), P. Liiicke 5. Pottpourri Populaire, O. Fretas 6. Hollandschc Rhapsodic, W. Schweinsberg 7. Fhater jour Nest, JNelson 8. Defileer (Marseh), Fr. Dunkier. De etalage-wedstrijd. De heer J. A. Vester verzocht ons, een kleine vergissing te willen herstellen. Het middenstuk van zijn origineele jubileum- etalage, is niet uit halve-, maar uit heele guldens samengesteld, welke hij als symbool van de lang durige regcering der Koningin in alle verschil lende afbeeldingen die in dat tijdperk zijn gesla gen heeft aangebracht, waardoor het geheel aan beteekenis wint, en, niet 't minst door de schit terende hul de-v er 1 ich t ing bij avond, de aandacht van allen ten volle trekt. Jubileumzegels. De firma J. C. Boldoot te Amsterdam heeft ter gelegenheid van liet 25-jarig Regeerings jubileum van IT. M. de Koningin een smaakvol jubileumzegel uitgegeven. Het zegel, dat de grootte van onze postzegels heeft, draagt de beeltenis van onze vorstin om geven door fraaie zinnebeeldige festoenen. De firma verzocht ons mede te deelen, dat aan alle gebruikers en. toekomstige gebruikers van haar geurige producten, de noodige zegels, op hun aanvraag, kosteloos zullen worden toegezon den. De aanranding. Volgens nadere berichten heeft de brutale poging tot berooving gister in het Sterrebosch zich als volgt toegedragen Gisterochtend kwart over elf werd een zekere K. bediende aan de „Nieuwe Waterweg" die met ëen portefeuille, inhoudende 23000 van de Rotterdamsche Bankvcreeniging op weg was naar het kantoor van zijn firma, in het Sterre bosch ter hoogte van dc tennisbanen door een auto aangereden. Hij viel en rolde in een greppel, waar hij be wusteloos bleef liggen. Onmiddellijk kwam een man uit de struiken, die hem de portefeuille ontrukte en trachtte zich uit de voeten te maken. Eenige voorbijgangers, die het ongeval en de straatroof zagen gebeuren, achtervolgden den man. Deze wist de portefeuille aan een wielrij der over te geven, die er ijlings van door ging. Ter hoogte van de zwemschool werd de twee de vluchteling echter gegrepen. Hij wist zich los te rukken en in de richting van Rotterdam te ontkomen. De portefeuille moest hij evenwel achterlaten. De chauffuer van de auto, die geen al te gunstig

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2