FRANK LIBERTY' Opruiming m Restanten. p7a5fifVOETBALSCHICoolsingel 94a Mrijvii tail kerlitp Siewe Sccie-iaisclie Conrari EINO-EILjSCJH. schoen w erk Msingel 943. naast de Passage HöilCTllöïïl. verleden heeft/en ernstig wordt verdacht in het complot betrokken te zijno.a. heeft hij den bediende vanaf de stad gevolgd en reed on der een valsch nummer is in arrest gesteld tot nu toe ontkent hij echter. Gister m i d d a g is de 15-jarige V- T. werkzaam bij de H.A.V. Bank die zijn behendigheid in het wielrijden wilde demonstree- ren, hij deze uitvoering in de Lange Haven te recht gekomen. Door eenige te hulp schietende burgers is het jongmensch weer op het droge gebrachtook zijn fiets is later weer naar bo ven gehaald. Gisteravond heeft een zakken roller bij een der toeschouwers van Cocadorus een portemonnaie met 30 buitgemaakt. Men zij dus gewaarschuwd. B ij K. B. is verleend de eere- medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau in goud aan C. M. Meijer, procuratie houder en kassier bij de N. V. Distilleerderij en Ftesschenfabriek voorheen Herman Jansen, te Schiedam. UIT ROTTERDAM. Het oeververbindingsvraagstuk. Naar wij verneemen, verscheen heden een nader voorstel van burgemeester en wethouders in zake het oeververbindingsvraagstuk, bedoelen de het maken van een nieuwe Koninginnebrug en verhooging van de Willemsbrug. Voorts volgt daarop een tweede voorstel tot doortrekking van de Willemsbrug naar het Beursplein met een nieuwe op(af)rit,alsmede aan koop van grond en gebouwen der Nationale Le- vensverzekeringbank, waarvan een gedeelte Hians is afgebroken. Aan dit lot ontsnapte ik doordien ik er, ten koste van 'n 10-biljet, in slaagde een mijner vrienden in de liooge kringen van Moskou een kort bericht te zenden, waardoor ik in Vrijheid werd gesteld. Kort daarop had ik het genoegen Simonowa weer te zien. Zij betoonde zich uiterst verlangend te Weten, hoe ik er in ge slaagd was, verbinding met de buitenwereld te krijgen. Maar mijn weigering om haar dit te vertellen, en het feit dat ik zelfs niet bezweek voor de verleiding van een groot stuk witte brood, deden haar oogen opnieuw vlammen. Spelbreker s. De politie te Gorinchem hoeft een aantal exemplaren van De Spelbreker die op straat gecolporteerd werden, in beslag genomen. Het parket van justitie uit Dordrecht mc.t de waarnemende commissaris van politie en re cherche heeft aldaar daarna bij twee communis tische raadsleden huiszoeking gedaan, doch geen exemplaren van dit spotblad bij hen gevonden. Smokkelen. De militaire politie heeft gisteren te Winschoten, twee Duitschers zonder pas aangehouden, die 1500 fleschjes ether over de grens hadden gesmokkeld. De fleschjes zijn in beslag genomen. Het ongeluk b ij Gourdes. Bij Kon. besluit is als blijk van goedkeuring en tevreden heid de gouden eere-penning voor menschlie- vend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan Iienri Hourcadet, electricien te Luz, en Gaston Blavet, steengroefarbeider te Gourdes, wegens de door hen met levensgevaar volbrachte redding van den eenig overlevende van het reisgezelschap hetwelk met een auto-car op 13 Augustus bij LuzSt. Sauveur, departement des IJautes- Pyrenées (Frankrijk) in een ravijn is gestort. UIT VLAARDINGEN. De gemeenterekening over 1922 sluit met een tekort van 116.000. Gemengd Nieuws. In cle kerkers der T s j e k a. De speciale correspondent van de „Daily Mail" Richard Eaton, die ongeveer twee Weken geleden te Riga aankwam, hangt het navolgende tafreel op van zijn bevindingen in een Russische gevan genis. „Vier dagen na mijn aankomst te Moskou, werd ik des nachts om twee uur in het Savoy Hotel gearresteerd. Men zeide mij, dat ik ver zuimd had mijn pas bij het ministerie van Oorlog te vertoonen en bovendien was ik een correspondent van „booze" bourgeoisbladen. Allereerst Werd ik naar de Sabasjnik (hon denhok) gebracht dit is de naam van de vertrekken in de Lubianka of staatsgevange nis. De Kamer waarin ik mij bevond was 10 nieter latig en 71/2 meter breed. Er stonden verscheidene banken in, bestaande uit een drielal planken, gedragen door twee schragen, 'k deelde dit hok met nog twintig anderen. Na ruim drie dagen in dit hok te hebben doorgebracht, werd ik voor den rechter van instructie geroepen. Hoewel ik uiterst ver moeid was, bemerkte ik toch, dat hij er op stond, 'Int ik zou bekennen een spion te zijn. Hij was O'-hter zoo ontstemd over mijn ontkenning, dat 'lij me in een donkere cel in den kelder van de Sevangenis liet stoppen. Deze cel had twee licht gaten en het viel mij zeer moeilijk mijn homp zwart brood en mijn theekannetje met gekookt Water te deelen met de ratten, die mijn eenige gezelschap uitmaakten. Achtenveertig uur later werd ik opnieuw Voorgeroepen. De ontberingen in de cel had- 'len mijn eetlust zóó opgewekt en de duisternis mijn oogen dermate verblind, dat ik niets an- 'Icrs zag dan een witbrood dat op de lessenaar Van den rechter van instrctie lag. Toen bedacht 'k plotseling, dat Sovjet-Rusland een communis- Gsch land is en dus nam ik een stukvan het brood en peuzelde dat smakelijk op. Algemeene Vf'rbazing teékende zich af op de gezichten van •Ifi leden der Tsjeka. Het was goed brood, dat S's een belooning voor goede gevangenen, op °P de lessenaar van den rechter was geplaatst. Daar ik nu mijn belooning vast bij voorbaat had genomen, maakte ik mij op om „goed" te Djn Onder degenen die naar mijne verklaringen 'listerden, bevond zich de schoonste vrouw ie ik tot nu toe in geheel Rusland gezien had. 'j was omstreeks dertig jaar en had dat spe- iaal Russische blonde type met een licht ge- °gen neus. Zooals zij daar zat, was zij het type Vaa de onschuld. Het was Simonowa, het hoofd Wn f]e vreemdelingenafdeeling der Tsjeka loon de rechter van instructie mij nogmaals 'm het Duitsch) vroeg, of ik een spion was, mikkende ik opnieuw en ik zag de gelaatsuit- rukking van de schoone Simonowa verande- mi haar oogen schoten vuur en op naieve |v'Jze zeide zij in het Russisch „Als hij het ons mk zegt, zullen' wij hem moeten dooden." Daarop verscheen als bij tooverslag een soldaat voor dat ik het wist zat ik weer in hef „hon denhok." a *?eri volgenden dag Werd ik met nog dertig dere gevangenen in de zwarte gevangenis je^1 naar de Buritki-gevangenis gebracht. Werd ondergebracht in een groot vertrek j^i °ngeveer 20 bij 10 meter. Langs de wanden k'mi 28 hangmatten, terwijl twee gevangenen gi ',e moesten slapen, waarop wij des mor- 'i ons brood sneden. In het heele vertrek waren mits twee ramen. 2jj J"°'Ira de papieren der gevangenen gereed jTlvv°rden zij naar Archangel of Tashjkent Ul'kestan gezonden. Sedert 15 Mei werden 0 "zc mijze meer dan 20.000 mannen en v °uwen uitgewezen. Een scheepsramp? Woensdag ver trokken een sleepboot met een baggermolen en bakken uit Enkhuizen naar Urk. Het was niet mogelijk tegen den storm op te komen en daar om werd, in overleg met den kapitein van den baggermolen, besloten, de bakken naar Urk te sleepen en den baggermolen te verankeren Op de reis zette de wind op. Na veel wederwaardig heden gelukte het den kapitein der sleepboot twee bakken naar Urk te brengen, terwijl er een hoven Urk ten anker kwam. Met de sleepboot was het niet meer mogelijk Urk te verlaten. De kapitein vertrok daarom gistermorgen met de Geusau om de mensclien van den baggermolen af te halen. Er werd echter niets meer van den baggermolen gevonden. Vermoedelijk is deze omgeslagen en gezonken. Te halfnegen was de baggermolen te Enkhuizen nog waargenomen, om negen uur was hij verdwenen. Van het lot der vijf opvarenden is niets bekend. De moge lijkheid bestaat, dat zij met een roeiboot den baggermolen hebben verlaten. De „Tel." meldt, dat zich aan boord bevonden J. Schild en W. Melchers uit Hardinxveld, en T. de Raad, M. de Raad en C. Erkelens uit Slie- drecht. Vier hunner zijn gehuwd. De storm. Van Terschelling wordt ons gemeld Ten N.W. van Eemland is een stoom schip in nood. De reddingboot Brandaris, welke ter assistentie was uitgevaren, moest wegens defecte machine terugkeeren. Tengevolge van het lage water, is de visch- ventersboot Antonius, gistermorgen 5 uur ver trokken van Volendam, vastgeraakt nabij den vuurtoren aan den hoek van Durgerdam. Aan boord zijn zeventig venters met voor duizenden guldens aan visch. Bij Enkhuizen is gistermorgen 5 mijl van de kust, een baggermolen omgeslagen en gezonken. Van de 5 opvarenden was om 12 uur te Enkhui zen nog niets bekend. Een wrak ontplof t. Uit Oran in Algiers wordt het volgende aan de „Daily Mail" gemeld Den 16den dezer heeft zich hier 'n merk waardig geval voorgedaan. Op een nacht in December 1916 werden door een Duitschen on derzeeër 7 mijnen gelegd voor den ingang van de haven. Enkele dagen later liepen bijna gelijk tijdig een Noorsche stoomboot de Hives met 2000 ton graan aan boord en een Britsche stoomboot met stukgoederen op deze mijnen, en zonken. De Hivos in 3 vademen water. Op genoemden datum nu is des ochtens om half twaalf 't wrak van de Hivos plotseling naar de oppervlakte ge komen en daarna uit elkaar gesprongen, terwijl de graanlading wijd in het rond werd verspreid. Men gelooft, dat een en ander het gevolg is ge weest van een gasontwikkeling in het ruim van het schip, welke allengs te krachtig is geworden. Vreeselijke c ij f e r s. Uit Minneapolis wordt gemeld, dat volgens een aan de jaarlijk- sche vergadering van de Amerikaansche Orde van Advocaten voorgelegd rapport, sinds 1910 niet minder dan 85.000 Amerikanen geweld dadig om het leven zijn gekomen. In 1922 hadden 7850 moorden plaats en 6790 moordaanslagen. Voorwaar wel een ver schrikkelijke statistiek, die bewijst, hoe in 't land van den dollar ook niet alles goud is, wat er blinkt In het p a r a d ij s dercömmu nisten Het Commissariaat van den Arbeid te Moskou heeft pas zijn staat van loonen gepubliceerd voor de maand Augustus. In de meest bevoordeelde streken (Moskou en Petrograd) is het maandsala ris (minimum) 548 roebels, model 1923. Om de waarde daarvan te beoordeelen, rekene men al dus volgens officieel gegevens betaalt men thans voor een hoeveelheid levensmiddelen, waarvoor men vóór den oorlog 10 goudroebel betaalde, niet minder dan'1950 roebels, model 1923. Dus, een arbeider ontvangt per maand als vergoeding earn hoeveelheid goederen (levensmiddelen, klee ding enz.) die men vroeger in kon koopen voor 2 roebel 70, dat is ongeveer in guldens3.40. Zoo is de toestand in het paradijs der commu nisten. Geheel daarvan verschillend is de toestand in het kapitalistische land bij uitnemendheid de Vereenigde Staten. De „Manufacturers Association" heeft een circulaire verspreid, waarin zij de boeren en gron- eigenaren oproept, om gezamenlijk tegen de bui tensporige loonen te strijden. In die circulaire vinden we de volgende vergelijkingen opgesomd „Een metselaar ontvangt voor zijn 10 uren arbeid per dag, de waarde van 762 eieren. „Een huisschilder strijkt per dag op de wa'arde van 23 kippen of de jaarlijksche opbrengst van een halve acre land, die met mais is bezaaid „Om de daghuur van een loodgieter te beta len moet men voeden verzorgen en melken-14 koeie in hetzelfde tijdsverloop." „Eindelijk, een timmerman trekt per" dag van 8 uren arbeid een som geld, die een varkensfok ker voor elk vorken na 8 maanden van kosten en zorgen kan incasseeren." Er blijken, aldus de „Maandagmorgen" toch wel verschillen te bestaan tusschen het een en het ander. Methodisten campagne tegen boksen. De Methodisten-vereeniging in Ame rika, die er indertijd veel toe heeft hijgedragen om Amerika droog te leggen, is hiermee nog niet tevreden. Thans wil zij een nieuwe campagne beginnen en wel tegen boksen, dat zij een wreede sport noemt en tegen het wedden. Om dit laatste euvel uit te roeien wil zij, als het noodig is om haar doel te hereiken, de rennen geheel afschaffen Voorts wenscht zij nog een strenge censuur op de bioscoopen en zal zij ijveren, dat het verboden wordt aan vrouwen en minderjarigen tabak te verkoóp en. Een goed vriend van den A m e - rik. president. Toen de nieuwe president der Vereenigde Staten, Calvin Cooligde, op het gymnasium te Amherst was, had hij, zegt het „Petit Journal", als vriend zekeren James Lucey, die nu al 37 jaar lang te Northampton in Massachusetts het eerzaam bedrijf van schoen maker uitoefent en in de stad zijner inwoning in hoog aanzien staat. Men weet in Amerika, dat de raadgevingen en verstandige wenken van dien braven schoen maker de voeten van 't nieuwe staatshoofd ge leid hebben op den weg naar het Witte Huis, en dat deze zich dat graag en met dankbaarheid herinnert. Aaardig is, dat dezer dagen Lucey een brief mocht ontvangen van den pas aan liet bewind gekomen president, - een der eerste brieven door hem tijdens zijn functie geschreven welk ejiistel aan den ouden schoolkameraad gesteld vfas op het officieele papier met rouwrand van het Witte Huis, en waarin Calvin Coolidge de vroegere vriendschap in de volgende bewoordin gen ophaalt „Beste heer Lucey, Ik zie en schrijf u niet dikwijls, maar het is mij een behoefte, u er mijn innige dankbaarheid over uit te spreken, dat uwe wijze raad en schrandere opmerkingen mijn pad, dat naar het hoogste staatsambt van ons land voerde, hebben geëffend. Zonder u zou ik nimmer geworden zijn wat ik thans ben. Ik hoop, dat ge thans niet meer zoo zwaar uw han denarbeid zult behoeven te verrichten en in de gelegenheid zult zijn, de rust te genieten, die ge na een welbesteed leven wel verdient. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matigen W. tot Z.W. wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijn lijk eenige regen; iets warmer. Louis Bouwmeester. De toestand van onzen grooten acteur Louis Bouwmeester blijft vooruitgaande. Kerknieuws. Het Regeeringsjubileum van II. M. de Koningin. De Kerkelijke viering van het. zilveren Re geeringsjubileum van H. M. de Koningin zal plaats hebben op Woensdag 5 Sept. a.s. Volgens voorschrift van het Doorluchtig Episcopaat zal in heel ons land in alle Kerken en Kapellen waar over een Rector is aangesteld een plechtige IJ. Mis gezongen worden, gevolgd door den lofzang Te Deum met, de Zondags gebruikelijke oratie voor Hare Majesteit. Nieuw boekje. Verschenen is een nieuw boekje, bevattende een korte novene ter eere der Gelukzalige The- resia van Lisieux, de groote wonderdoenster onzer tijden, door J. M. Pluym, G. s.s. R. Dit boekje beoogt het vertrouwen te verle vendigen op de kleine Theresia, die nieuwe Bloem van den Berg Car mei, onlangs door Z. H. Pius XI op de altaren verheven. Eiken dag wordt in deze noveen een bewijs van Theresia's won dermacht op Gods Hart aangehaald, zoodat degenen, die het boekje gebruiken, zich reet volle vertrouwen zullen wenden tot deze nieuwe Ge lukzalige, die als 't ware met, de wonderen speelt. Zij blijft ge tróuw aan 't woord bij haar heen gaan uit deze wereld gesproken „Ik zal mijn hémel doorbrengen met goed Le doen op aarde. Na mijn dood zal ik hét rozen van hemelsche gunsten doen regenen." Moge dit boekje in veler handen komen Mogen vele vereerders en vereersters der Kleine Theresia, vele Religieuzen vooral, deze novene bij Honderdtallen versprei den Moge daardoor vele rozen van hemel gunsten over vele kloosters en huisgezinnen nederdalen Te bestellen aan Redemptoristenklooster, 's Bosch. SPORT. KORFBAL. Op den korfbaldag van de R.S.V.,,Rozenburg" welke a.s. Zondag op het terrein van de R.F.C. Xerxes" gehouden zal worden komt de jubi- leerende vereeniging met haar nagenoeg vol ledige twaalftal in liet veld, t.w. Dames: J. v. Duyn-Boerendonk, L. Gic- ling, A. Pésant, A. v. Wijk-v.d.Blankevoort, M. Kobes-Rademaker en A. Zoeteman. Heeren: J. v. Driel, G. Meulenkamp, C. Visser, G. v.d. Blankevoort, IJ. Lindeman en A. Dekker. De veteranenploeg, welke een wedstrijd zal spelen tegen de Dectos-veteranen is samenge steld uit de Dames: V.Verschoor-Lindeman, E. Rosier- de Klerk A. Warmenhoven-Nederveen, A. I- saacs, J. IJouthoff en M. v. Wijk. Heeren: H. v. Wijk', P. Willers, W. Hout- hoff, G. Houthoff, J. Goemans en K. v.d. Meer. De wedstrijden vangen om 10 uur aan en zijn om 4 uur afgeloopen. Rechtzaken. Door de Rotterdamsche recht- bank is gister het faillissement uitgesproken van Arie Scheffer, handelende onder de firma Wed. S.J. Scheffer, schoenwinkelierster, gevestigd en kantoor houdende alhier, wonende Singel 103. Curator Mr. J. II. C. Kok. en van P. van der Kruyt, Overschie, Schiedam- seheweg. Curator mr. W Nolst Trenité. Fin. en Econ. Mededeelingen. De Hanzebank in Den Bosch. Het grootste gedeelte van het personeel van de bijkantoren van de Hanzebank Den Bosch is, voor zoover dit nog niet eerder was ontslagen, tegen 1 Oct. ontslag aangezegd. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 31 Aug. v.m. 5.59, n.m. 6.25. 1 Sept. v.m. 6.34, n.m. 6.56. 2 Sopt. v,m. 7.12, n.m. 7.31. 3 Septt v.m. 7.54, n.m. 8.55. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 31 Aug. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 12. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 31 Aug. Men noteert voor Spiritus 100 f 26. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied, Spoeliugvereeniging". Heden f 1 30 per ketel. HULL, 31 Aug. Vertrokken s.s. Alchymist, tank, met olie naar Schiedam. SCHIEDAM, 31 Aug. Vertrokken Eng. s.s. Conia, ledig naar Huil. Eng. s.s'. Seapool, ledig naar Cardiff. SCHIEDAM, 31 Aug. Aangekomen s.s. Vechtdijk, ledig van Antwerpen om hier te dokken in de Wilhelminahaven. LONDEN, 31 Aug. Vertrokken s.s. Ethel- mere, tank met olie naar Schiedam. A verten ti?n, AVOND- TEEIEN- en VAKSCHOOL „St. JOSEPH". Ned. R.K. Volksbond. Dinsdag 4 en Woensdag 5 Sept. vau 8—9 uren. In het Bondsgebouw Lange Haven 71 Vroegere leerlingen moeten zich ook aanmelden. 2752 12 HET BESTUUR. Adverteert in ds Gedurende acht dagen ver beneden fabrieksprijs van Sandalen, Bruin- en Grijs iinnen Molières en Bandsehoentjes, Dameslaarzen (groote maten), Bruine Heeren Bottines en Molières enz. enz. en een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3