I: LAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* II 46ste Jaargang. Vrijdag 31 Augustus 1923 No. 13732. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon ïisïereominnr:aa! 85. Postbus 38. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. A d v e r t n t i n i I5 regeL 1.75 «Ik» regsl daarboven 35 cant, 3 m»a! plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeslingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteerea. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Een wapensmidse der wetenschap. Groot is de belangstelling geweest voor de oprichting der Roomsch Katholieke Universi teit. In een tijd van malaise bracht katholiek Nederland ruim twee millioen bijeen. De Universiteit werd aller ideaal het ideaal van 1923 En toen de benoemingen bekend werden, heergche er enthousiasme en warme sympathie voor een groot doel. Een groot doel wordt niet bereikt met kleine middelen. Zooals er voor een groot gebouw groote ijzerconstructies moeten worden gemaakt, zoo moet er voor een groote universiteit een groote smidse worden opgericht, waar de wetenschap zal worden gesmeed door professoren en studen ten. De universiteits-bibliotheek is de wapen smidse der wetenschap De'niet-katholieke, officieele wetenschap heeft haar smidsen al jaren, al eeuwen lang. De Koninklijke Bibliotheek in Den Haag, de Uni- versiteits-bibliotheken te Leiden, Utrecht, Gro ningen en Amsterdam met haar millioenen dee- len, dikwijls nog van oude Roomsche bibliotheken afkomstig, geven aan ieder, ook aan katholiekelf, ruime gelegenheid, om de wetenschap te smeden. Maar onze speciale belangen Worden daar niet gediend en onze wenschen lang niet altijd ver hoord Er moet een bibliotheek van meet af aan worden opgericht, die arsenaal en wapenfabriek Iegelijk, onze Wetenschap zal helpen verdedigen, en uitbreiden. Moet er iets worden verdedigd Ja, heel be slist Ons Geloof en onze wetenschap 1 Sinds de cursussen voor andersdenkenden zijn geopend, zijn er velen tot ons H. Geloof teruggekeerd. Onnoemlijk meer wachten er nog Maar dc aan vallen op ons Geloof zijn toegenomen in heftig heid en aantal. Ginds aan den overkant wordt gesmeed en gewapend. Ons arsenaal ter Verde diging dient uitgebreid, onze wapenvoorraad aangevuld. Daarvoor zoigt onze R.K. Universi teits-bibliotheek, onze eerste groote R. K. Bi bliotheek hier te lande. En moet er iets worden uitgebreid en verbreid Ja, heel zeker Onze wetenschap Als wij thans in staat zijn, onze wetenschappelijke centrale, de Universiteit, te openen, dan danken wij dat naast Katholiek Nederland aan den naam en de bekwaamheid onzer eigen geleerden. Maar op ouden roem teert men niet lang. Onze Wetenschap moet worden uitgebreid, verdiept, verbreed en Verbreid. Dan zal ook de bekeering van Nederland door het wetenschappelijk presti ge der bekeerdere, worden verhaast. En voor die uitbreiding, verdieping, verbree ding en verbreiding is noodig onze groote en rijke R.K. Universiteitsbibliotheek. Claustrum sine armario Castra sine armamentario, zeiden onze middeleeuwsche voorvaderen. Dat is: een klooster zonder boekenkasten is een leger plaats zonder wapenenOf, een universiteit zonder bibliotheek is een leger zonder kanonnen. Wij willen in dit opzicht goed-middeleeuWsch zijn Modern in de inrichting, maar middel eeuws in de richting Men zou gerust kunnen volhouden dat, indien de R.K. Universiteit niets anders deed, dan een groote bibliotheek bijeenbrengen, ze al veel, zeer veel gedaan had. Want dan had zij de mogelijkheid van studie geschapen, de werk plaats voor de wetenschap gebouwd, het arse naal ingericht, de wapensmidse geopend. Want de bibliotheek is half, haast heel de universiteit Nu wordt er een luid, een geweldig luid geroep gedaan op Uw edelmoedigheid Denk aan de ruim twee millioen in 1922, in den tijd van malaise Let op de voorbeelden van hen, die vóór hun overlijden heel hun kostbare boekerijen dui zenden deelenaan de universiteitsbibliothe ken vermaakten. Onthoudt, dat er onder de levenden ook nog katholieke geleerden zijn, die een groot deel van hun bibliotheek aan de Universiteit hebben afgestaan. Ja, ja Voor een paar weken moest de bi bliotheek nog van meet af aan worden opgericht, maar nu. ié er toch al heel wat En vooruitzichten O, schitterend Onder onze bisschoppen zijn er die aan de diversiteit prachtige, goed verzorgde collecties theologische, en andere boeken eenige dui zenden cadeau maken. Straks komt de eerste zending. En er lachen ons, van verre en dichtbij nog allerlei buitenkansjes toe. Maar de R.K. Universiteitsbibliotheek moet en mag niet alleen worden opgebouwd uit legaten door bisschoppen en geleerden, zij moet Wor den gesticht door heel Katholiek Nederland. En beroept U nu niet op de malaise Om geld vraagt dc R.K. Universiteits-bliblio- theek nu eens niet. Het is hier nietUw beurs of Uw leven, maar Uw boek en Uw boek alleen Denkt niet te gauw het geeft geen Waarde. Kostbare boeken zitten in rare hoeken Ook werken, waarvan gij twijfelt of ze eigen lijk in katholieke boekenkast wel thuis hooren komen op de Universiteitsbibliotheek niet in verkeerde handen. Stuurt maar gerust alles. Het mist zijn doel niet Wij hebben in Nijmegen een groot bibliotheek gebouw, een instituutshuis en prachtige zalen, waar ruim 2 K.M. boeken kunnen worden ge plaatst. Oude drukjes, Vooral handschrifLen zijn wel kom. Ook collecties platen en prenten 1 En de katholieke schrijvers van Nederland sturen natuurlijk alleen één of meer exemplaren van hun werken. Dat hebben ze voor Leuven ook gedaan. En als het dan in Nijmegen is hoor ik Nurks zeggen dat gaat alles door elkaar en weet niemand meer, van wie die boeken kwamen Mis! Want in elk boekkomt een etiket te staan met geschenk vanZelfs Nurks zou wen schen aldus zijn naam te kunnen vereeuwigen. 1922 heeft ruim 2 millioen gulden bijeen gebracht. Zou 1923 geen ruim 2 millioen waar devolle boeken kunnen bijeenbrengen Een neutrale commissie heeft er zich voorge spannen, de Universiteitsbibliotheek van Leu ven met boeken van Nederlanders, veelal Ned. Katholieken, te herstellen. Thans komen Katho lieke Nederlanders U verzoeken, Uw bibliotheek door te snuffelen en aan een even wetenschappe lijk, even Roomsch, maar bovendien nog natio naal belang het offer te brengen van uw boeken en geschriften. Zou dat beroep op Uw offervaardigheid ver geefs gedaan worden Dat is onmogelijk Zend Uw boeken, die gij missen kunt, liefst gefrankeerd Aan de Universiteitsbibliotheek, Snijdersstraat 18, Nijmegen. Kondig de zending, indien van grooter omvang, te voren aan. Ver meld uw naam op het af te zenden pakket. En God de Heer, die ook is de Heer der Heer scharen en der Wetenschappen, zal U zegenen voor Uw bijdrage in de stichting van de Wapen smidse der R.K. Wetenschap. W. MULDER, S.J. tijdelijk bibliothecaris der K. Universiteit. Binnenland. Kapitaalrlucht. De heer H. B. de Roo van Capelle heeft eenigen tijd geleden de gemeente Rheden ver laten. Het landgoed Daalhuizen werd gesloten en de meubels opgeborgen. Thans staat hetzelfde te gebeuren met het kasteel Middachten, waar de eigenaar, W. F. Ch. G. graaf Aldenburg Bentinck binnenkort de gemeente zal verlaten om zich metterwoon voorloopig voor vijf jaren, in Zwitserland te vestigen Waar deze heeren tot de hoogst aangesla- genen in de belastingen hier te lande belmo ren, moet hun heengaan als een ernstig verlies beschouwd wnrden voor de gemeenten Rheden en voor zoover dit graaf Bentick betreft, ook voor het Rijk. Naar de ,,N. A. Ct." bekend is geworden, bestaan ook bij anderen, die door hun fortuin sterk bijdragen tot het gemeentelijk inkomen van Rheden, plannen om dat voorbeeld te vol gen. De liecren van Utrecht. Dc „Nieuwe Eeuw" schrijft. Op de begrooting der Ncderlandsche spoor wegen zal wederom zoo ongeveer 30 millioen tekort komen. De directie doet blijkbaar maar dan ook alles om dit cijfer in te halen. Niet zoozeer door het normale reizigersverkeer aan te moedigen, door goedkoope treinen in den zomer naar Limburg te doen ijden of door buurt verkeer in te voeren op drukke lijnen, doch door in een enkel speciaal geval ineens van het eene uiterste in het andere te vallen. Er is op 23 September een socialistische bc- tooging te Amsterdam verweer tegen de Vloot wet, Verovering van de medezeggenschap en de bedrijfsorganisatie. Het socialistisch orgaan „Ons Weekblad" roept uit 23 September moet zijn een bedreiging voor de heerschende klasse, een mijlpaal van beteekenis op den langen weg, die naar het socialisme voert." Het klinkt de directie der spoorwegen blijk baar als muziek in de ooren. En zij heeft bepaald, niet alleen dat er extra- treinen zullen loopen, maar zelfs dat een reis per extra trein niet 3,25 ct. per K.M., doch slechts 1.82 per K.M. zal kosten 1 Wij zullen hieraan dienen te herinneren als wij Katholiekendagen en congressen houden, die niet een bedreiging zijn voor de heerschende klasse. Al twijfelen we er aan, of juist op deze manier het. tekort wordt ingehaald. Dc IIaat|sche politie. Dadelijk na de jubileumviering zal te 's-Gra- venhage een bespreking plaats hebben tusschen tien buigemeester, den hoofdcommissaris van politie en de vijf commissarissen van politie over de door den hoofdcommissaris voorgestelde reorganisatie van den justitioneelen dienst, waarbij deze dienst centraal geregeld zal worden van het Hoofdbureau AlexandervelÖ uit. Gemengd Nieuws. IToe men ons zie t. Een paar Engel- schen hebben ons land per rijwiel doorkruist en vertellen daarvan op onderhoudende wijze in de „Daily News." Na een tocht over de Veluwe zijn de heeren in Apeldoorn beland en rustig zittend op het terras van een café, volgen zij de manipula ties van den verkeersagent, in hun oogen een „politie-wonder." „Hij stond op een punt", aldus het ver haal, „waar de voornaamste straten van het stadje monden en met verbazing en eerbied zagen wij, hoe hij voortdurend het verkeer wist te regelen. Van alle vier de windstreken kwamen onop houdelijk dubbele rijen fietsers naar het kruis punt. Ieder dier wielrijders beduidde door een handbeweging, welken kant hij uit wild een allen moesten ze op dat ééne punt de straat oversteken. Wij zouden binnen tien minuten stapel krankzinnig zijn geworden. Hij daaren tegen bleef de kalmte zelf. Zijn wit geschoeide hand gebaarde naar links en naar rechts, als of hij op het podium van een variété met bal len had te werken. Eén vergissing van zijn kant en alle rijwiel herstellers in 't stadje zouden dagen achter een overstelpt zijn met werk maar. die blunder bleef uit, al vermoedden wij, dat de man, toen zijn dienst was afgeloopen, wel da delijk zijn pols zal hebben gezwachteld. Want dat hij geen spierpijn had, kan niemand ons wijs maken. Op een gegeven oogenblik was het rijwiel pad tegenover ons hotel stamp en stampvol. Eén lange, onafzienbare, rij fietsers -kwam aanglijden en daartusschen marcheerde zoo waar een troep straatmuzikanten. In Yorks hire of Lancashire zou men de arme drommels stijf gevloekt hebben, in Apeldoorn had het publiek schik in het geval. Achter de muziek wielrijders, wielrijders en nog eens wielrijders. Enkelen liepen naast hun vehikel, maar de meesten bleven zitten en altijd raakte het voorwiel van den één op een haar na, het achterwiel van den ander. Wij zijn tot de conclusie gekomen, dat ieder hier hetzelfde type fiets berijdt 28 inch wielen, bagagedrager achter het zadel, gebogen stuur, en een leerenkettingkast, van onder dichtgere- gen. Op een dergelijk rijwiel schijnen de Hol- landschc jongens en meisjes geboren te wor den en zij komen er hun loven lang niet af, 't zij dan, dat ze bij een botsing omver worden gegooid. Zes jaar opgesloten. Te Dender- houtem bij Oudenaarde is een pijnlijke zaak aan het licht gekomen. Een oude vrouw bleek daar namelijk gedurende zes jaren door haar familieleden opgesloten te zijn gehouden. Het „Hbld. van Ant." vertelt over deze zaak het volgende De ongehuwde Adela De Merlier,70 jaar, oud, die er nogal warm inzat, werd in 1917 door drie personen, tegen haar zin, uit haar huis gehaald en gebracht naar de woning van haar zuster Prudence, weduwe Van Impe, en daar als eene geVangene opgesloten. De plaats, waarin de ongelukkige, die het gebruik van al haar verstandige vermogens bezat en nog bezit, is een eng, ellendig ka mertje, van nauwelijks vier vierkante meters oppervlakte. Die plaats werd bijna geheel in genomen door 't lied der opgesloten vrouw. Er was noch stoel, noch tafel te bekennen. Aan dit vertrek is een venster, waarvan de buitenluiken nooit opengingen. Door een kleine opening kon er wat licht binnende lucht werd er zoo slecht „ververscht", dat men niet begrijpt, hoe de opgesloten vrouw niet bezweken is. In den aarden vloer telt men wel honderd gaatjes waar de muizen uitkwamen. Het bed der ongelukkige was afschuwelijk vuil en walgelijk. De stVoozak was van onder half opgeknaagd door de muizen. Allerlei walgelijke insecten nestelden in het bed, waar een hond geen twee minuten op zou willen liggen. De lakens en de dekens waren zoo vuil, dat men twijfelt, of ze wel ooit ververscht werden. Adela De Merlier kon nooit uit haar onmen- schelijke gevangenis, want de deur werd van buiten steeds op slot gedraaid. De vrouw kon in haar donkere, stinkende kamer noch gaan noch wandelen en zoo was zij verplicht altijd te bed te liggen Haar haar geleek een koek, zoodicht en 'vast was het ineengeplakt. Geen wonder sedert 6 jaar was er geen kam meer. door geweest. Adela lag er immer vuil bij, want ze kreeg weinig of geen water om zich te wasschen. Haar ondergoed werd zelden ververscht, kousen en klompen waren slechter dan die van een bede laar. De weduwe Van Impe zag nooit haar op gesloten zusterhaar zoon, was 't die aan zijn tante eten bracht gelijk aan een hond. En die walgelijke, wraakroepende toestand duurde reeds zes lange jaren Adela De Mer lier was een godvruchtig mensch, die veel naar de kerk ging. Zij was wat menschen- schuw en vluchtte de gezelschappen, doch vol gens de verklaring van een geneesheer, was ze niet van haar verstand beroofd. Men kan zich moeilijk indenken, wat het arme schepsel gedurende zes jaar in haar martelaarscel doorstaan heeft. Dc onrnenschelijke toestand van Adela was eindelijk aan het parket van Oudenaerde ter oore gekomen, dat een onderzoek ingstelde. Het parket beyond alles, gelijk hooger be schreven is. Adela De Mercier, die sedert zes jaar geen mensehen gezien had, begon te roe pen en te huilen ze willen me vermoorden. Eindelijk bedaarde ze en begon met de heeren van het parket te spreken. De ongelukkige drukte zich goed uit en men kreeg geenzins den indruk, dat Adela het verstand verloren had. De opgeslotene verhaalde dat ze daar tegen haar zin door drie mannen overgebracht werd, maar weigerde die te noemen. Het gesprek met het gerecht duurde anderhalf uur. De zoon der wcuwe van Impe, daarop ondervraagd, noemde twee der oplichters, eindelijk kwam de derde naam er uit de eigen broeder van Adela, die sedert dien overleden is. Waarom werd Adela opgesloten Men beweert dat het was om haar te be letten haar goed aan andere te geven. De burgemeester van Denderhouten, heeft dadelijk bevel gegeven de oude vrouw naar een gesticht over te brengen. Het parket van Oudenaarde zet het onder zoek in deze afschuwelijke zaak voort. Aan houdingen hadden tot nu toe niet plaats. Twee jaar op een eiland. Vier blanken en een Eskimo bevinden zich sedert Sept. 1921 op het eiland Wrangel ten Noorden van Oost-Siberië en er wordt thans een poging gedaan om- hen te bevrijden. Het gezelschap werd twee jaar geleden uitgezonden om de Britsche rechten op het eiland te handhaven, welke berusten op de ontdekking er van in 1849 door een ritsch marineofficier en opnieuw de Britsche souvereinitcil te bevestigen we.ke in 1914 door de expeditie van Stefanson werd opgeëischt in opdracht van de regeering van Canada. Het eiland ligt ongeveer 110 mijl ten noorden van N.O. Siberië, 350 mijl ten N. W. van Alaska en ongeveer 1000 mijl ten westen van het meest naburige Canadeesche gebied. De heer Vilhjalmar Stefansson, die het bevel voerde over de Canadeesche Poolexpeditie ter exploitatie van het gebied ten Noorden van Canada en Alaska heeft aan de Times uit eengezet, dat sommigen den grooten afstand, waarop het eiland van Canada gelegen is, be schouwen als een argument tegen het nut er van voor het Britsche Rijk, maar dit is volgens hem juist het sterkste argument ten gunste er van, daar Canada het noodig heeft als station in het wereldsysteem van draadlooze telegrafie en als landingsplaats voor vliegtuigen, als over oen jaar of tien, twintig postvervoer over het Moordpoolgebied iets heel gewoons zal zijn. Drie landen maken aanspraak op het eiland Wrangel Groot-Brittannië de V. S. en Rus land. Als aangenomen was beschouwd, dat elk geschil tusschen deze drie óf door de gewone diplomatieke kanalen of door een Internationaal Hof zoü worden beslecht. Derhalve was, wat de expeditie deed geenszins geheim gehouden tot er bedreigingen begonnen te komen van de Sovjet regeering van Noord-Oost Siberië. De Russische regeering eischt blijkbaar het eiland in hoofdzaak op omdat een afstand van 110 Engelschc mijlen van Siberië „territorialen sa menhang" zou vormen. 2 Aug. vertrok de motorschoener 'Donaldson uit Nome in Alaska om het Britsche gezelschap te redden. Dit was achtergelaten met voorra den voor slechts een jaar, zoodat hun levens middelen een jaar geleden uitgeput waren ge raakt. Maar zij hadden ammunitie voor ver scheiden jaren, en er is geen reden om er aan te twijfelen, dat zij in staat zijn geweest door de iacht te leven. t y

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5