DAGBLAD ifOH#? ER8 QMSHZEKEN* Leg bjj het strijken van zjjden stofFen een dunnen doek overdevoorzjjdevanhetgoed He jubileumfeesten. 46ste Jaargang. Maandag 3 September 1923. No. 1373 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk aövert.eeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buiteniandseh Nieuws, HET HERSTEL. De Britsche minister van Buitenlandsche Za ken, lord Curzon, heeft Zaterdag een bezoek ge bracht aan den Fronschen premier, Poincaré. Het onderhoud tusschen beide staatslieden duur de ongeveer 20 minuten. IN HET BEZETTE GEBIED. De stemming onder de mijnarbeiders is thans zoo opgewonden, dat zij zich aan alle leiding heb ben onttrokken. Hoewel zelfs de communisten Zaterdag be sloten hadden het lijdelijk verzet op te hef fen, werden de werkwilligen in vele gevallen verhinderd in de mijnen af te dalen. Op ver schillende mijnen Werden de gebouwen be stormd. De arbeiders van de „Elisabeth" dreigden directe onderhandelingen met de Franschen aan te knoopen. KOERSVERANDERING Het „Journal" verneemt uit Berlijn Tijdens een ministerraad zou de regeering de mogelijk heid hebben overwogen, geleidelijk af te zien ven hel lijdelijk verzet, ten einde in het algemeen belang een regeling met Frankrijk en de overige geallieerden te vergemakkelijken. Binnenland. ITALIË EN GRIEKENLAND. Het conflict tusschen Italië en Griekenland over den in Albanië gepleegden moord op de Italiaansche militaire missie wordt steeds inge wikkelder en meer gespannen, 't, Schijnt dat Mussolini wel wat al te vurig is geweest en niets wil toegeven, teiwijl toch de toestand nog lang niet helder is van Grieksche zijde ontkent nu n zelfs, dat Griekenland schuld aan den moord draagt. Iritusschen hebben de Italianen echter het eiland Korfoe en eenige andere Grieksche bezittingen reeds bezet, Waarbij, zelfs is geschoten en dooden zijn gevallen en weigert Italië de bemiddeling van den Volkenbond te aanvaarden, 't Dient nog te Worden afgewacht, hoe de si tuatie zich verder zal ontwikkelen. Italië zal zich echter wel wat moeten intoomen. DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. Von Gerlach, de hoofdredacteur van het Duitsche pacifistische blad „Die Welt am Mon- tag," die nu te Genève vertoeft heeft in een geprek met den vertegenwoordiger van Haves bevestigd, dat het niet in de bedoeling van liet kabinet-Slresemann ligt, thans toelating van Duitschland tot den Volkenbond te vragen. Von Gerlach verklaarde, dat de Duitscheregeering thans niet tot een dergelijken stap zal overgaan tegen den wil van een groote mogendheid als Frankrijk. DE IERSCHE VERKIEZINGEN. De einduitslag van de lersche verkiezingen is als volgt regeeringspartij 63 repuplikeinen '14 onafhankelijken 15 labour 15 agrariër 15 zetels. GRIEKENLAND. Officieel wordt medegedeeld, dat de datum voor de algemeene verkiezingen is vastgesteld op 10 October a.s. Saimis heeft verklaard, definitief besloten te hebben aan de verkiezingen deel te nemen, en wel als leider van een verzQcningspart.ij. SPANJE EN MAROKKO. Bij het onderzoek door de regeering van de door den generalen staf ingediende voorstei len in verband met de operaties in Marokko, ontstond een meeningsverschil tusschen de Verschillende ministers, betreffende de strekking en de gevolgen van deze voorstellen. Daar het niet mogelijk was de geschillen bij te leggen, besloot de premier het ontslag van het geheele kabinet aan den koning aan te bieden, die hem belastte met de vorming van een nieuw kabinet. AMERIKA EN MEXICO. Er wordt formeel aangekondigd, dat de V. S. van Amerika Mexico hebben erkend. JAPAN. Uit Tokio wordt gemeld, dat de nieuwe Japan- sche premier graaf Goto heeft benoemd tol minister van Buitenlandsche zaken. ALLERLEI. Uit Parijs Betreffende een eventueelen terug keer van den ex-kroonprins naar Dutschfend verneemt het „Journal" uit Berlijn, dat de s°cialistische leden van het kabinet zch daar tegen zullen kanten. De minister van Econo mische Zaken zou van meening zijn dat er onder zekere voorwaarden geen bezwaar is tegen de vestiging van den ex-kroonprins in Duitschlano - Uit New York. Nadat de verschillende c°nipromis-voorstellen verworpen zijn, hebben 158.000 arbeiders in de anthraciet-mijnen het werk neergelegd, hoewel de regeering de be zoekingen voortzet. Ilel jubileum van de Koningin. De ontvangst van de Staten-Generaal. De ontvangst van de leden van liet Neder- landsche Parlement door de Koningin Zaterdag ochtend geschiedde op de' cercmonieele wijze waarop gewoonlijk ten Paleize de commissies uit Eerste Kamer en Tweede Kamer, belast nut het aanbieden van adressen van antwoord of voordrachten ter benoeming van een voorzitter, en dergelijke worden ontvangen. De Koningin sprak de Eerste Kamer als volgt toe De wenschen welke de Eerste Kamer der Staten-Generaal Mij ter gelegenheid van de herdenking Mijner regeeringsaanvaarding vijf en twintig jaren geleden aanbiedt stel ik óp hoogen prijs ik breng U daarvoor mijnen dank. Nu ik aan hetjeinde dier periode gekomen., het. voorrecht heb heden de vertegenwoor digers mijns Volks hier voor mij te zien, denk ik opnieuw met ontroering aan de liefde en steun die het mij steeds zoo overvloedig geschon ken heeft. In tijden van vrede en voorspoed mocht ik de regeering aanvaarden, doch sedert dien zijn ook ons beproevingen niet gespaard gelieven en menigmaal was de toekomst donker. Innig dankbaar gedenk ik daarbij met U, dat Gods Hand ons voor het ergste heeft behoed, zoodat ons lot tot heden benijdbaar geweest is boven dat. van velen. Ook thans nog zijn de tijden moeilijk en voor velen zwaar te dragen. Maar ook dat zullen Zij met Gods hulp en eendrachtig samen ar beidende in het belang van het Vaderland te boven komen. De wil om vrij en zelfstandig te zijn, die mijn Volk in de ure des gevaars staande hield, moge het ook in de toekomst doordringen. De wensen aan het slot van Uw adres vervat, zal dan onge twijfeld in vervulling gaan en de betere tijd aan breken waarop wij thans nog slechts durven ho pen in vertrouwen op Hem, die ons tot heden heeft gespaard. Gij, mijne heeren, hebt een belangrijk aandeel genomen in hetgeen Regeering en Volksver tegenwoordiging in onderlinge samenwerking hebben tot stand gebracht in liet tijdperk dat thans achter ons ligt. Met voldoening kunt gij terugzien op veel dat dank zij uw ijverige en toegewijde medewerking is gewrocht in het be lang van het Vaderland en van de gewesten van overzee. Voor den heilwensch tot Mij en Mijn Huis gericht, ben ik U zeer erkentelijk. Van ganscher harte geef ik U de verzekering, dat ik, naar beste krachten zal blijven medewerken aan het welzijn en den voorspoed van Ons dierbaar Va derland.^ Op het adres der Tweede Kamer antwoordde de Koningin met onderstaande dankbetuiging Voor de gelukwenschen welke de Tweede Ka mer der Staten-Generaal mij aanbiedt ter gelegenheid van de herdenking van den dag waarop ik voor 25 jaar de regeering aanvaardde ben ik zeer gevoelig en ik betuig Haar daarvoor mijn dank. Wanneer ik op die jaren terug zie en heden ontvang de vertegenwoordigers van mijn Volk wensch ik openlijk uit te spreken mijn groote dankbaarheid en erkentelijkheid voor den steun van dat Volk immer ondervonden, voor de trouw en aanhankelijkheid waarmede het mij steeds heeft omringd. Wel verre van mij te worden onthouden is die steun Mij het daadwerkelijkst betoond toen de vreedzame en voorspoedige jaren van het begin Mijner Regeering helaas gevolgd werden door andere, waarin wij door groote gevaren omringd bedacht moesten zijn op eigen veiligheid en behoud. Toen deed Mijn Volk Mij gevoelen dat het hier en overzee als één man achter Mij stond doordrongen van één groote gedachte de handhaving van zijn Vrijheid en zelfstandigheid. Toen waren wij één van zin en vast besloten ons erfdeel ongerept te bewaren. Ook thans nog beleven wij donkere tijden. Echter wij zullen als toen ook in detöekomst be zield blijven met den vasten wil om vrij en zelf standig en van niemand afhankelijk zijn be stemming te volgen. Dan twijfel ik niet of het zal ons met Gods hulp en naast Hem op eigen kracht vertrouwend, gegeven zijn een hetere toekomst tegemoet te gaan. Dan zal ons Vader land in de rij der staten een eigen een eervolle plaats behouden. Het tijdperk dat thans achter ons ligt heeft uitgemunt door parlementairen arbeid van ver strekkende beteekenis. Een geest van samenwer king' heeft onder nagenoeg algemeene instemming veel tot stand gebracht tot heil van Land en Volk zoo hier als in de ovcrzeesche gewesten, dank zij Uwe bijkans onafgebroken arbeid er. toegewijde medewerking, welke ik steeds hooge- lij heb gewaardeerd. Ik dank U ook voor de woorden aan Mij en Mijn Huis gewijd. De vijf en twintig jaren die voorbij zijn, het lief en vooral het leed te zamen weder Wasch it is de manier om den glans na het wasschen te behouden en om ze als nieuw te krijgen. Uw zijden stoffen in LUX en nooit in gewone zeep en volg de nauwkeurige gebruiks aanwijzing op het pakje. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAARDINGEN, Fabrikanten van RINSO en TWINK. met Mijn Volk gedeeld hebben ons slechts nadj r tot elkander gebracht. God behoede en bescherme als in het verleden ook in de toekomst ons dierbaar Vaderland. De* dreigende inkomstenvermindering voor hel spoorweg- en rijkspersoneel. Woensdag 29 en Donderdag 30 Augustus von den te Utrecht onder leiding van het R.K. Vak bureau besprekingen plaats tusschen het Bestuur van het Vakbureau en de Besturen van den R.K. Bond van Spoor en Tramwegpersoneel ,,St. Raphael" en den R.K. Bond van Overheids personeel „St. Paulus" over de thans voor het Spoorweg- en rijkspersoneel dreigende inkom stenvermindering. Nader zullen de maatregelen besproken wor den, welke ter verdediging van de belangen va i het spoorweg- en rijkspersoneel genomen dienen te worden. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf en Go's Bureau: voor den Handel zijn over de afgeloopen week. eindigende 31 Aug. in Nederland uitgesproken 87 faillissementen tegen 33 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 31 Augustus 1923 2690 faillissementen tegenover 1933 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Extra-uitkecring. Het bureau van dë R.K. vakorganisatie heeft zich met een uitvoeriger brief tot de re geering gewend met het verzoek te overwegen of er bij haar aanleiding bestaat de gemeente besturen te adviseeren, in Verband met de ju bileumfeesten, aan werkelooze 'arbeiders een extra uitkeering te verstreken. Plantenziekten. Ingediend is een ontwerp van wet tot wering van "voor planten schadelijke dieren en va- plantenziekten in- en doorvoer van droge bol len, knollen en wortelstokken van bloemgewas sen en tot wijziging van de Aardappelwet (Staten-Generaal). De heer Van Braambeek, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van waterstaat de volgende vragen gericht Is de minister bereid te bevorderen, dat de door den directeur-generaal der P. en T. inge stelde commissie tot onderzoek naar de inkrim ping van liet aantal hoogere ambtenaren die uitsluitend is samengesteld uit dit hooger per soneel zelf, wordt aangevuld niet een aantal le den ook uit andere rangen en uit niet-anjbtenaren Is de minister bereid, in afwachting van het resultaat, waartoe dè commissie komt, dé.re- crut.cering van dit hooger personeel stop te zetten De heer Van Braambeek heeft verder aan den ministerraad gevraagd Zou de minister willen mcdedeelen of de ge mengde spooi- en postcommissie, die heeft na tö gaan, in hoeverre door samenwerking van de beide bedrijven besparing zou kunnen worden verkregen, reeds met haar arbeid gereed is Zoo ja, is de minister dan bereid het resultaat daarvan ter kermis van de Kamer te brengen Stads- en Gewestelijk Nieuws. Het feest is weer achter den rug, maar de herinnering zal nog lang blijven. Schiedam heeft gejubileerd met bevlagdc en versierde gevels en straten, etalage-wcdstiijd en niet 't minst met het afwerken van het rijke pro gram der actieve Oranje-vereeniging, alles ver levendigd, door de opgewekte kermisvreugd en het ongewone drukke mensclienverkeer, zonder dat de harmonische stemming door 'n wanklank werd verstoord. Hoe geweldig de belangstelling van het pu bliek tijdéns de verschillende feestnummers en bij de muzikale rondwandelingen ook was, de orde is niet eenmaal verstoord en allen lieten zich gewillig leiden binnen de perken die de politie, in liet belang der orde verplicht was te stellen. Twee dagen hebben wij de stad gezien in feesttooi, in 'n jubileumgewaad dat vooral bij avond, wanneer men de verlichting ontstokeu had, schitterend was. ro k Bezuiniging.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1