Het geheimziouige raadsei DAGBLAD VOOR SCHIEDAM >5 FEUILLETON. Leg bij hel strijken van zjjden sloffen een dunnen doelc overdevoorzjjdevanhelgoed 46ste Jaargang. Woensdag 5 September 1923. No. 13735 Bureau K0EMARKT4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Advertentiën 1 5 regels ƒ1.75; elke regel daarboven o5 cent, 3 maa' o a *n 1C ^S^x-SBSlxt plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cl. per regel. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per r i r 35% T"--rfdl#^ Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. IIET HERSTEL. De indruk, die de redevoering van Stresemann in Brusselsche politieke kringen heeft gemaakt, schijnt zich te bevestigen. Men meende, dat de kwestie van het herstel op het punt stond van een definitieve fase in te treden en dat er onder handelingen zouden beginnen. Gister was men in diezelfde kringen van mee ning, dat de regeering geneigd zou zijn, bespre kingen met de Geallieerden uit tc lokken om niet Duitschland tot overeenstemming te komen in zake het herstel.Eninderdaad zou men kunnen zeggen, dat de eerste stap daartoe reeds gedaan is. Jaspar toch heeft Rollin Jacquemins, den Belgischen hoog en commissaris te Koblentz, ontvangen en vervolgens den Franschen gezant, niet wie hij langdurig heeft, gesproken. Heden zal Jaspar den Engelsehen gezant ontvangen. ITALIË EN GRIEKENLAND. Het conflict is nog niet van de baan. In°'den gister gehouden ministerraad legde Mussolini hij den aanvang der zitting eenige korte verkla ringen af, over den buitenlandschen toestand. Te Korfoe, 'zeide hij, is de toestand volkomen normaal. De bevolking is rustig. Het garnizoen is voldoende om aan elke gebeurtenis het hoofd te bieden. Wat den raad van den Volkenbond betreft, deze heeft een neiging getoond om zich de taak toe te wijzen om leiding in de kwestie te geven. Dit is absoluut ontoelaatbaar. De Italiaansche delegatie zal dus aan het standpunt vasthouden, dat de volkenbonds raad om drie fundamentecle redenen absoluut incompetent is om over de kwestie te oordee- len, die buiten de grenzen gaat van het vol kenbondsverdrag, waarop Griekenland zich be roept. In de veronderstelling, dat de volkenbonds raad zich desondanks competent zal verkla ren dringt zich aan Italië de vraag op, of het in den volkenbond zal blijven, of er uit zal tre. den. Ik heb reeds ten gunste van dit laatste mijn besluit genomen en vraag den raad der ministers te verklaren, of hij het met deze formeele instructies eens is, welke aan Giuriati zijn gegeven en die door Salandra voor den volkenbond zullen worden toegelicht. De ministerraad hechtte zijn volledige en onvoorwaardelijke goedkeuring aan de houding van den premier. Intusschen wordt de kwestie in den Volken- hondsraad druk besproken, en heden zou de Raad een zeer belangrijke zitting houden, waarin definitief zijn houding zou worden bepaald. In den gezantenraad is de zaak ook nog in bespreking. Griekenland heeft ook dezen raad zijn antwoord op de ontvangen nota gezonden, oen beslissing in dezen wordt binnenkort ver wacht. HE VOLKENBOND. De verkiezingen voor de verschillende com missies van den Volkenbond, hebben gister het Volgende resultaat opgeleverd le president van de commissie voor poli tieke en bestuursvragen Motta 2e president van de commissie voor de technische organisatie van den Volkenbond Maharazza Nawanagad 3e president voor de commissie voor de ont wapeningskwesties de vroegere Poolsche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Skirmunt 4e president van de budget-commissie en Bnancieele zaken, de Joegoslavische minister van Buitenlandsche Zaken, Ninsjitsj he president van de commissie voor sociale 50 Ik zal van den zoon geen kwaad zeggen. Ik hen hem weinig, hoewel het mij moeilijk valt, aan te nemen, dat de zoon van dien man niet Veel op zijn vader zou gelijken. Maar laat hij de edelste, de nobelste mensch zijn, dien ik ken, n°oit, nooit verstaat gij, zou ik dulden dat hij met mijn zuster in het huwelijk trad. Die twee zullen niet aan elkaar gekoppeld worden, tlij gebruikt nu reeds voor de tweede maal at woord koppelen, zeide Werner. Ik geloof, 1 noch uw zuster, noch ook mijn vriend zich zouden laten beinvloeden in deze en met elkaar het huwelijk treden, als zij elkaar niet lief hadden. Laat dat zijn gelijk het wil, sprak Evan met «P elkaar geklemde tanden, die twee zullen en kun gunnen nooit een paar w r e dochter van het slacht de en algemeene vragen Mello Franco, Biazilië 6e president voor de commissie in zake ver zoeken tot opneming in den Volkenbond,de vroegere Belgische minister van Buitenlandsche Zaken, Heijmans Deze zes commissie-voorzitters zijn tevens de vic.e-voorzitters van de Volkenbondsverga dering, Welke bovendien nog, ingevolge do sla- futen, zes leden tot vice-president en Verkoos nl. Lord Robeit Cecil voor Engeland, graaf Isjil, Japan Ilanotaux, Frankrijk graaf de Gimeno, Spanje Fortoel, Venezuela en Poelta, Estland IERLAND. In een bespreking van den uitslag der jong ste verkiezingen in Ierland zegt de „Irish In dependent" o.a. het volgende De positie der regcering is minstens even veilig, als zij in de laatste Dail was. In de nieuwe kamer, die met 25 zetels vergroot is, is de regoeringspartij 5 zetels sterker dan zij bij de voorlaatste verkiezingen was. De republikeinen, die toen 36 zetels hadden, tellen er nu 44. De onafhankelijken zijn van 10 op 17 geste gen, de boeren van 7 op 15. De arbeiderspartij, welke de gewone oppo sitie in de vroegere Dail vormde, is van 17 tot 14 geslonken. Aangenomen, dat de republikeinen beslui ten, hun politiek van onthouding in de nieu we Dail voort te zetten, zal de regeering, welke in alle belangrijke kwesties den steun der boeren en van de meeste onafhankelijker ontvangt, in een veel sterker positie verkeeren dan zulks in het afgeloopen jaar het geval was. SPANJE. De minister-president verklaarde, dat de nieuwe ministers op het vastgestelde uur den eed nog niet hadden afgelegd in verband met moeilijkheden, welke zich te elfder ure hadden voorgedaan, Wegens de toewijzing van de porte feuille van Financiën. De premier doet nieuwe stappen om het incident bij te leggen. orden. Omdat, omdat slachtoffer niet trouwt met zoon van den moordenaar. "'emer sprong op. Hij staarde Evan met ver- V/kte «ogen aan. Wat, riep hij, gij wilt beweren, dat Van Gielen e moordenaar zou zijn. Jai sprak de ander op hartstochtelijken toon, ALLERLEI. Uit Aken. De Belgen hebben in het geheel© gebied, waarin zij bevoegd zijn, marken in be-' slag genomen. Ongeveer 850 milliard is hun in verschillende bijkantoren van de rijksbank in handen gevallen. Uit Berlijn. De gemeentelijke commissie voor het verkeerswezen te Berlijn heeft gister haar toestemming verleend voor het oprichten van een stedelijke tramexploitatie-maatschappij, die met het bedrijf van de Berlijnsche trams zal worden belast. De vennootschap is daarop nog gister opgericht. Zij zal echter voorloopig slechts tot 31 December a.s. in werking zijn. Uit Londen. De prins van Wales is heden uit Londen naar Canada vertrokken, waar hij een maand op zijn ranch zal doorbrengen. Hij zal incognito reizen onder den naam van lord Renfren. Binnenland. Het rcgceringsjubileum van de Koningin. De intocht in Amsterdam, Het is vandaag de groote dag de dag van den intocht. 't Is reeds vroeg vol in de geheele stad. Lang zaam aan trekt ieder de richting uit van den Weg, waarlangs de intocht zal plaats hebben. Alle voorbereidingen zijn getroffen, zoowel officieel als meer huiselijk. Wanneer ook wij in die richting gaan, zien we, dat bij vele particulieren de ramen zijn weg- hij en geen ander heeft mijn vader vernoord. Daarvan ben ik overtuigd. Oh, zei Werner wat kalmer, de bankier heeft de overtuiging, dat gij schuldig zijl. Gij meent dat hij de dader is. Ik geloof dat gij beiden door wedërzijdschen haat uw oordeel laat beinvloe den. Ik haat dien man, dat is waar, antwoordde Evan, en ik heb daartoe waarlijk alle reden. Maar daarom beschuldig ik hem niet. Mijn oor deel berust op betere gronden dan gij meent. Van Gielen is de moordenaar en geen ander. Maar waarom zou hij dan volgens u zoo'n vreeselijke misdaad hebben begaan O, hij is een man, die nergens voor staat. En hij had reden den dood van mijn Vader te Wen- schen. En er zijn overigens aanwijzingen ge noeg, die hem, eer dan mij, als den schuldige aanwijzen. Maar als gij hem haat en als gij meent, dat hij schuldig is, Waarom hebt gij u dan schuil ge houden en waarom brengt gij de justitie niet op het goede spoor. Geloof mijn entwij fel aan zijn onschuld. Het is niet om u van zijn schuld te overtuigen, dat ik verlangd heb met u kennis te maken, mijnheer Werner, zeide Evan, nu weer kalmer geworden. Waarom dan wel, vroeg Werner. Omdat ik u een dienst wilde Vragen. Zie ik vertrouw u. Al zijt gij met Antoon van Gielen bevriend, ik zie in u een eerlijk man. it is de manier om den glans na het wasschen te behouden en om ze weder als nieuw te krijgen. Wasch Uw zijden stoffen in LUX en nooit in gewone zeep en volg de nauwkeurige gebruiks aanwijzing op het pakje. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAARDINGEfL Fabrikanten van RINSO en TWINK. genomen, zoodat men gemakkelijk den sto'ei, kan gadeslaan. De politie is druk in den weer, vooral bij het punt van aankomst, bet station Willemspark, orde te brengen in de steeds aan groeiende menigte. Aan de vereenigingon, die met hun vaandels langs den weg zullen geschaard staan, worden hun plaatsen aangewezen. In derdaad krijgt door die vaandels de weg een nog meer feestelijk aanzien. Ongeveer één uur wordt overal het rijverkeer langs den intochtswog stopgezet geen auto mag er meer rijden de tramdienst heeft niet meer plaats. De menigte blijft echter in beweging. Steeds voller wordt het overal. Alle vensters in den omtrek worden bezet zelfs op de daken der huizen hebben heele ko loniën zich genesteld. Meer en meer komt er als het waie een vaste Dat is mijn vriend ook. Goed, hij ook. Maar u begrijpt wel, dat waar ik voor mij de overtuiging heb, dat zijn vader mijn vader in den dood joeg, ja met eigen hand hem vermoordde, daar zult ge begrijpen, dat ik nooit, neen nooit zou toestaan dat mijn zuster met uw vriend trouwde. Gij moet mij helpen, dat te verhinderen. Ik Waarom ik Hoe zou ik dat kunnen be letten, gesteld al, dat ik dat zou willen. Dat moet gij willen, luidde bet antwoord. Waarom De ander zag Werner recht in het gelaat. Welnu, zeide hij, laten wij spreken als mannen. Gij moet dat willen omdat ik do overtuiging heb, dat gij zelf Alice bemint. Ontken dat dit zoo is en ik zal ons gesprek als geëindigd beschouwen. Frits Werner was ten uiterste verbaasd. Het was waar, hij had Alice Evan lief, maar niemand had hij zijn hartsgeheim toevertrouwd, met nie mand er over gesproken. Hij had bet immers zich zelf nauwelijk durven bekennen. En hoe kon dan deze man, die hem niet kende, dien hij zich niet herinnerde ooit ontmoet te hebben, dien hij heden voor het eerst sprak, hoe kon deze man dit dan weten. En met welk een zekerheid sprak hij van dit alles, alsof er daaromtrent niet den geringsten twijfel bij hem bestond. Wat moest hij hem op zijn vraag antwoorden Indien hij zou zeggen, ik bemin uw zuster niet, zij is voor mij niet meer muur, waardoor de weg zich duidelijk gaat af teeken en. Uit dc verte klinkt reeds een hartelijk gejuich. Het is de ©erewacht van burgers ie paard, die optrekt Hun costuum van blauwlaken met oran- jeslrik op den linkerschouder en de pantalon met goud galon en de steek op met witte struis- veeren, Wekt algemeene bewondering. Het oogenblik van aankomst nadert meer en meer. De rijtuigen van den stoet, voorop de witte calèche zijn ook reeds aangekomen. Het geheele perron van het Station Willems park is in een bloemenprieel herschapen. Men heeft zelfs voor dit speciale doel aan den Zuidelijken vleugel van dit anders zoo rustige station een houten overkapping gemaakt om den aanblik van het „dorps-"sta1 ionnet je groot- steedsch te maken. dan andere dames van mijn kennis, dan zou dit een leugen zijn. Terwijl Werner dit overdacht zag Evan hem aan en wachtte zonder eenig teken van ongeduld, tot Werner zou spreken. Welaan, zeide deze ten laatste, ja wij zullen spreken, ais mannen. Ik begrijp niet boe gij tot uw veronderstelling komt, ik heb hierover nooit met iemand gesproken, ik weet zelf nog maai' pas, dat ik uw zuster liefheb. Maar dat ik haar liefheb, ja, het is waar, ik ontken dit niet. Een glimlach speelde Evan om de lippen. Ik wist liet, zeide hij, daarom heb ik u willen spreken, daarom beschouw ik u in zekeren zin als mijn bondgenoot. Gij vergist u, riep Werner met kracht, ik wil onder geen voorwaarde de bondgenoot zijn van iemand wiens bedoelingen ik niet ken en nauwe lijks vertrouwen kan. Neen, maar als gij mijn zuster liefhebt, zult gij met mij verhinderen willen, dat zij ooit met Antoon van Gielen in het huwelijk treedt. En meer verwacht ik niet van u. Gij vergist u nogmaals, antwoordde Frits Wer ner ernstig, ik heb erkend, dat ik Alice liefheb, maar daarom juist verlang ik niet anders dan haar geluk. En als zij en Antoon van Gielen el kaar beminnen, meent gij, dat ik hun geluk om mijnentwille zou willen verhinderen Worcli vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1