en C. G. Roos (vrijheids!)., aftr.), die de be noeming aanvaardden. UIT DELFT. Herbenoemd zijn de aftredende wethouders de heeren dr. R. Spanjaard (V. B.), S. P. Baart (S. D.), J. Brinkman (A. R.) on H. L. M. v. d Fr-yp (R. IC.) UIT VLAABDIN GER-AM BACHT. Tot wethouder zijn gekozen de heeren M. J. M. Ham (R. K., aftr.) en S. van der Kooy (C. H.). Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Zitting Centraal Stembureau verkiezing Gemeenteraad. De Voorzitter van het centraal stembureau voor de vdrkiezing van de leden van den Ge meenteraad maakt bekend, dat het centraal stembureau een zitting zal houden in het Raad huis op Zaterdag, 8 September a.s., des voormid dags 111/2 uur, ten einde te voorzien in de vaca ture ontstaan door de nict-toelating van den heer C. van Wingerden. Gemeenteraad. A g e n d a. 1. Benoeming van 4 wethouders. Bij eerste stemming woiden alle vier aftreden de wethouders, de heeren Boddeüs, de Bruin, Houtman en mr. v. Velzen, met bijna algemeene stemmen als zoodanig herkozen en nemen de benoeming aan, waarna zij de wethouderszetels innemen. De heer C o 1 1 verklaarde voor de stem ming, er niet aan mee te doen en tijdens deze oogenblikkpn de zaal te zullen verlaten, daar hij door de pers vernomen had, dat het college toch weer kapitalistisch getint zou worden en hij bij ervaring wist, dat ook de socialistische wethouder in zijn doen en laten niet echt socia listisch voor den dag kwam. Na Üe stemming richt de voorzitter eertige hartelijke woorden van gelukwensch tot de herkozen wethouders en beveelt zich in hun volle medewerking aan. 2. Benoeming van leden der vaste Raads- commissiën. Benoemd worden A. voor de Technische Bedrijven leden de heeren J. Dinkelaar, L. van Pelt, J. M. v. d. Schalk, C. TI. Schel'fers, J. Ingelse (A. J. Schreu- der afgetreden), A. P. S. Swartjes. B. voor de Gemeentewerken leden de heeren J. van dei' Most, J. M. v. Pelt, A. P. S. Swartjes (A. J. Schreuder afgetreden), J. v. d. Tempel (W. H. v. d. Toorn afgetreden) C. voor den Gemeentelijken Woningdienst leden dc heeren G. Korpel, J. v. d. Most, J. v. d. Valk, J. v. d. Tempel D. voor het Grondbedrijf leden de heeren J. Dinkelaar, J. H. Evers, L. van Pelt, J. M. v. d. Schalk E. voor de Gemeente-Reiniging leden de heeren J. G. H. Brounts, W. Collé, J. v. Dorp, v. d. Kraan F. voor de FinaDcieele Commissie leden de heeren W. v. d. Hoek, J. M. v. d. Schalk, C. H. Scheffers, T. Slavenburg G. voor Onderwijszaken leden de heeren J. IT. Evers, S. Hijman, L. v. Pelt, T. Slavenburg; H. voor Algemeene Personeelsaangelegenhe den leden de heeren J. Dinkelaar, J. Ingelse (A. J. Schreuder afgetreden), J. v. d. Tempel, J. v. d. Valk (W. H. v. d. Toorn afgetreden) I. voor de Strafverordeningen leden de heeren v. Noordenne, Mr. M. J. C. M. Kave laars, mevr. E. KoetenOoms, de heer J. M. van Pelt J. voor het onderzoeken der rekeningen lid-voorzitter de heer W. v. d. Hoek, leden de heeren S. Hijman, v. Noordenne, C. H. Schel' fers, J. Ingelse (A. J. Schreuder afgetreden) K. belast met het onderzoek der bezwaar schriften van aangeslagenen over hunnen aan slag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen lid-voorzitter de heer D. Boddeüs, leden de heeren C. Korpel, S. Hijman, C. H. Scheffers, J. v. Dorp (W. hl. v. d. Toorn afge treden) plaatsvervangende leden de heer J. G. H. Brounts, mevrouw E. KoetenOoms, de heer A. P. S. Swartjes L. bedoeld bij art. 120 der Bouwverordening lid-voorzitter de heer mr. M. J. C. M. Kavelaars, leden de heeren J. G. H. Brounts, J. M. v. d. Schalk plaatsvervangende leden de heeren J. Dinko- laar, v. d. Kraan (A. J. Schreuder afgetreden) 3. Benoeming van 3 leden, van de Commissie voor het Gemeente-Ziekenhuis. Aftredend Mevr. F- KoetenOoms, de heeren A. J. Schreuder (n. en J. H. Evers. Gekozen worden Mevr. KoetenOoms en de heeren Evers en Slavenburg. T. Benoeming van een Voorzitter en 2 leden van de Commissie voor het Algemeen Ilandels- Fntrepot. Altredend de heeren G. Houtman, J. van den fenipel en L. van Pelt. Ai'tredenden worden herkozen. b. Benoeming van 4 leden van het Burgerlijk Armbestuur. Aftredend de heeren J. M. van Pelt, J. G. H. B r°unts, A. P. S. Swartjes en L. van Pelt. De drie eerstgeuoemden worden herkozen, enevens de heer v. Noordenne. b. Aanbeveling van het Burgerlijk Armbe- Uur ter benoeming van een lid dier instelling M°°I^ Peri°Hieke aftreding van den heer J. A. Meijer ingezetene der Gemeente, geen lid an den Gemeenteraad. Aanbevolen wordt de heer .1. A. M. Meijer (aftredend lid). Aldus wordt besloten. 7. Benoeming van een gedelegeerd lid van de Vereeniging ,,De Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken." Aftredend de lieer .1. M. van Pelf, die zich niet meer herkiesbaar stelt. Wordt op verzoek van weth. Boddeüs aan gehouden. 8. Benoeming van een 'gedelegeerd lid van de Vereeniging „Schièdamsch Volksbadhuis." Aftredend de heer D. Boddeüs wordt her kozen: 10. Benoeming van Leden van de Commissie voor Werkloozenzorg. Aftredend de heeren D. Boddeüs, P. de Bruin, W. Collé, J. van der Most en W. H. van den Toorn (n. h.). Benoemd worden de heeren Boddeüs, de Bruin Collé, Scheffers en v. d. Kraan. Wordt vervolgd). Gemengd Nieuws. 8 October t e Alkmaar. 8 October, de 350-jarige herdenking van Alkmaar's ontzet, als ook de koningin die stad zal bezoeken, zal daar een ridderfeest uit den tijd van Filips van Bourgondië worden gegeven, die in de 15e eeuw een belangrijke handvest aan de stad schonk. K a p e 1 a a n-rn ij n w e r k e r. De schrijnen de nood onder de Duitsche geestelijkheid blijkt uit het feit, dat een kapelaan uit het bisdom Keulen, dokter in de filosofie, werk heeft ge vraagd en verkregen op de Dominiale mijn te Kerkrade. De Groninger Silo verbrand. Vannacht omstreeks half één is brand uitge broken in de 15 M. hooge silo aan het Winscho- terdiep, toebehoorende aan de graanhandelaren De Boer en Schuitema. De brand woedde met groote hevigheid. Het dak stond in een ommezien in lichte laaie. Om ruim één uur stortte het torendak naar beneden. Eenigen tijd later zag men het koren naar buiten komen en bij groote hoeveelheden in het water stroomen. Om half drie stortte met donderend geraas de toren van zijn steenen onderbouw. Er was een groote voorraad binnen- en lmiten- landsch graan, vooral rogge, opgeslagen. Na Vrijdag zijn nog twee schepen gelost, die den voorraad met 240.000 K.G. vermeerderden. De brandweer stond voor een moeilijk geval. Zij kon niet anders doen dan het vuur beperken. De waarde van pakhuis en inventaris zijn niet te schatten. Een en ander Was op beurspolis verzekerd. Te kort. In de kas van de rijwielbergplaats van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer in het station te Leiden is een tekort van onge veer 2000 ontdekt. In verband hiermede is een beambte, zekere S., geschorst. Onvoorzichtig. Door onvoorzichtig heid van een werkman is gistermiddag brand ontstaan in de petroleumbergplaats aan het Onderlangs te Arnhem. Een dikke walm sloeg spoedig naar builen. De brandweer wist het vuur te bedwingen nadat twee afdeelingen waren uitgebrand. Deze afdeelingen waren in huur bij den oliehandelaar Stokvis. Verzekering dekt, al thans ten deele, de schade. De moordaanslag in den trein. Naar wij vernemen is de toestand van mevrouw Ruben en haar dochtertje vooruitgaand. Indien zich geen complicaties voordoen, hebben de geneesheeren alle hoop op beider herstel. Intus- schen zullen beide slachtoffers, wegens de zeer ernstige seheldelfracturen, nog geruimen tijd in het ziekenhuis te Schüttorf moeten blijven. Gasbommen in een feestmenig- t, e. Vrijdagavond zijn te Semarang drie met gas gevulde hommen geworpen midden in het feestvierend Europeesch publiek. De daders zijn onbekend. Zaterdag zijn opnieuw twee bommen op het residentserf geworpen. De daders zijn vermoedelijk communisten. In totaal werden gewond vijf Europeanen, écn inlander en acht Chineezen. De hoofdcommissaris loofde ƒ2000 uit als premie voor het ontdekken van de daders. Het publiek nam de zaken kalm op. Het gebeur de had geen invloed op de feestviering. Ondergrondspoorweg. De gemeen teraad van Milaan heeft een plan goedgekeurd, voor den aanleg van een ondergrondschen spoor weg, waarvan de kosten zijn geraamd op 140 milliocn lire. Vergiftige champignons. Wolff seint uit Hamburg Ten gevolge van liet nuttigen van vergiftige paddenstoelen zijn drie zoons van den eigenaar van het landgoed Berne bij Altrahlstedt ziek geworden. Ook twee „Roer-kinderen" en twee dienst boden en een gouvernante werden ongesteld. De drie zoons alsmede een der kinderen zijn aan de gevolgen overleden, terwijl de overige zieken zich in het ziekenhuis buiten gevaar bevinden. De ramp in Japan. Het ministerie van Marine raamt officieel het aantal slachtoffers te Tokio en omgeving op 150.000. Een der prinsessen van het keizerlijk huis is gedood bij het instorten van haar villa te Oda- wara. Twee andere prinsessen zijn gedood Le Kamakoera. Het Britsche gezantschap te Tokio is tot den grond toe afgebrand. De ambassadeur vertoeft in Engeland en de zaakgelastigde Palairet, die buiten Tokio woont is ongedeerd. Alle gashouders te Tokio zijn ontploft, waar bij vele slachtoffers vielen. Toen een gevangenis door het vuur bedreigd werd, Werden 1500 ge vangenen los gelaten, waaronder de leider der communisten. Tokio is nog geïsoleerd, ofschoon de treinen de stations nabij de hoofdstad hereiken. Nu en dan hébben nog aardschokken plaats en een der schokken verwoestte Maandag de stad Vawang- chi, waarbij 6000 huizen werden vernield. Er is maar één telegraaflijn tusschc-n Tokio en Osaka in gebruik, maar vliegtuigen onderhouden thans een geregelde verbinding. De 113e en 114e divisie van liet logei zijn op marsch naar Tokio. TlongoronluSten zijn daar reeds voorgekomen. Yokohama heeft meer geleden dan ecnige andere stad. Maandagmorgen was de geheele stad in de asch gelegd en de lijken liggen opgehoopt in de straten. Verscheidene oorlogsschepen op de marine-basis Yokosoeka zijn in de lucht gevlo gen. le lokio zijn 31 2 millioen schepel rijst inde pakhuizen verbrand, evenals 50.000 pikol ruwe zijde. De schade te Tokio wordt geraamd op 5 milliard yen. De opbouw zal twee jaar vorderen. Bij de instorting van een zomerhotel zijn 40 50 vreemdelingen omgekomen. Een veertigtal vluchtelingen uit Yokohama hebben de stad Shizuokana na vele moeilijkheden bereikt en bevinden zich in veilighei. Volgens een Gentral News-telegram uit Sjang hai zijn de Amerikaansche consul te Yokohama en zijn vrouw bij de aardbeving gedood. Men ge looft, dat ook de Engelsche consul en ongeveer honderd andere buitenlanders het leven verloren hebben. Schepen kunnen de haven van Yokohama niet binnenkomen, ten gevolge van de voort durende onderzeesehe schokken. Een handelsfirma te Londen, welke een filiaal te Yokohama heeft, ontving een telegram uit Kobe, waarin wordt gemeld, dat liet aantal slachtoffers onder de buitenlanders te Yokohama groot is. De oorzaak van de snelle uitbreiding van den brand te Tokio is gelegen in het feit, dat de gas leidingen ten gevolge van de aardschokken braken. Hel gas ontsnapte, en vatte terstond vlam, zoodaL op tal van plaatsen gastoortsen vuur en verderf brachten. Reuter meldt nog, dat Maandag de brand r,e lokio nog steeds woedde. Anderhalf millioen inwoners zijn aan den honger ten prooi. Alle bruggen te Tokio zijn verwoest. Drieduizend vluchtelingen, die zich op een brug bevonden, toen deze instortte, zijn verdronken. De rivier is vol lijken. Tokio zoowel als Yokohama hebben de groot ste behoefte aan levensmiddelen, medische voorraden en bouwmateriaal. Er heeft zich ook reeds een voorloopig Neder- iaudseh comité gevormd om Le komen Lot sym pathie-betuiging en eventueele steunverleening aan de slachtoffers van de aardbeving in Japan. Z.Ex. Jhr. Mr. A. C. D. de Graaff, oud-gezant te Tokio en thans Necl. Gezant te Washington, met verlof hier te lande, verklaarde zich bereid het eere-voorzitterschap te aanvaarden, terwijl de heer H. P. van Vliet, consul van Japan tot eere lid werd benoemd. Door berichten van scheepspassagiers wordt bevestigd, dat graaf Yamamoto, de nieuwe premier van Japan, het slachtoffer is geweest van een aanslag, maar de bevestiging van de vermoording waarvan wel het gerucht liep, bleef achterwege. Het heet, dat de aanslag Werd ge pleegd, toen de premier de vergadering van de vlootclub bijwoonde, doch het snelle optreden van de hem vergezellende vrienden verijdelde het doel van den aanvaller. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting Matige W. tot N. W. wind, afwisselend bewolkt in het N., aanvankelijk nog eenige regen, zelfde temperatuur. Nederlanders in Japan. Men meldt ons uit Amsterdam De familie van den gezantschapssecretaris, mr. Thorbecke, heeft een telegram ontvangen, luidende allen gered. Het is evenwel niet duidelijk of met het woord allen, uitsluitend de familie Thorbecke, dan wel alle leden van de Nederlandsche legatie zijn bedoeld. Uit Den Haag wordt nader gemeld Blijkens bericht van onzen gezant in Tokio is een telegram uit. Kaïuirawa, gelegen in de bergen, op het Ministerie van Buitenlandsche Zaken ontvangen, zijn de families Torbeckke, Snellen en Ebbinge Wubben en den heer Be sier in veiligheid. Omtrent mevrouw Besier met een kind van doctor Veenslra, Kuyper en Visser, die allen te Yokohama vertoefden, is nog geen bericht ingekomen De Nederlandsche consul te Kobe is naar Tokio vertrokken. De schepen Tjileboet enTjisalak verleenen bijstand aan de vluchtelingen. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft aan hel Roode Kruis in Ned. lndic verzocht om Japan daadwerkelijke hulp aan te bieden. Louis Bouwmeester. Men meldt ons uit Amsterdam De heer Louis Bouwmeester vierde heden in de particuliere ziekenverpleging aan de Prinsengracht zijn 81en verjaardag. De patiënt heeft een heelen goeden nacht gehad, deelde ons hedenmorgen de heer Raphael Bouwmeester mede. Een zeer groot aantal bloemstukken werd Hedenmorgen aan de ziekenverpleging voor den jarigen patiënt bezorgd. Meer dan 600 schrifte lijke en telegrafische gelukwenschen waren reeds ingekomen. Telegrammen. BE AARDBEVING IN JAPAN. NEW-YORK 5 Sept. (draadloos) Alle leden van de Amerikaansche ambassade te Tokio zijn in veiligheid, liet, ambassadegebouw is echter verwoest. Woods, de Amerikaansche ambassadeur, stel de de regeering telegrafisch in kennis van den nijpenden toestand der levensmiddelenvoor ziening. Bevestigd wordt dat de Amerikaansche consul te Jokohama, Mirjassoff, en zijn vrouw, gedood zijn. LONDEN, 5 Sept. (draadloos) Draadloos Wordt uit Ikawa gemeld, dat de toestand in Tokio reeds verbeterd is, de waterleiding werkt weer gedeeltelijk en de eerste levensmiddelen zijn gearriveerd. Zes oorlogsschepen zijn ter assistentie te Yokohama gearriveerd, in welke stad meer dan 130.000 dooden zijn gevallen o.w. ook de Britsche consul. Kerknieuws, 60-Jarig Kloosterjubile. A.s. Zaterdag 8 September hoopt de eerw. Broeder Edmond van de Broeders v. d. Onbevl. Ontvangenis Le Maastricht zijn 60-jarig Professie- feest te herdenken. Broeder Edmond is overste geweest van de huizen te Schiedam, Weert, Amsterdam en Roermond. Sedert een paar jaar is hij rustend. SPORT. le S. Z. A. C. Morgenavond 6 uur speelt Oud Vitesse tegen de S. P. S. V. voor boAmngenoemde competitie. Om den zilveren hal. In dc wedstrijden om den zilveren bal komen de volgende vereenigingen uit Willem II (Til burg), V.O.G. (Rotterdam), Quick (Den Haag), H.V.V. (Den Haag), A.D.Ó. (Den Haag), Excel- sior (Rotterdam) II.B.S. (Den Ilaag), S.V.V. (Schiedam, Feijenoord (Rotterdam), Ilermes- D.V.S. (Schiedam), Sparta (Rotterdam) en Bredania (Breda). Het programma luidt als volgt Zondag 0 September A 11—12.15 A.D.O.— Excelsior B 12.30—1.45 II.B.S.—S.V.V. C 23.15 Sparta—Bredania D 3.304.45 FeijenoordH.D.V.S. Vrijgeloot Willem II V. O.C., Quick en II.V.V. Zondag 16 September E 10—11.15 V.O.C. —Winnaar D; F: 11.15—12.30: Quick—Win naar A G 12.30-1.45 H.V.V.Winnaar C H 1.453 uur Willem IIWinnaar B J 3 uur4.15 Winnaar EWinnaar F K 4.15 5.30 Winnaar GWinnaar H. Zondag 23 September L eindstrijd 2 uur 3.45 Winnaar J-Winnaar K. Alle wedstrijden duren tweemaal een half uur, behalve de eindstrijd. Deze zal tweemaal drie kwartier duren. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van de-zilveren voetbalcommissie den nieuwen burgemeester, dr. J. Wytema, tot bijwoning van den eindstrijd uit te noodigen. Burgelijke Stand. Geboren: Aug. 31. Gerrit Piet er z. v. P. H. Paulussen en P. A. A. H oorman, Nassaustr. Sept. 3. Johannes Philippus z. v. J. P. Brouwer en T. Hordijk Yssehnondestr. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 5 Sept. v.m. 10.04, n.m. 10.43. 6 Sopt. v,m. 11.38, n.m. 12.06. 7 Sept. v.m. 12.49, n.m. 1. 8 Sept v.m. 1.06, n.m. 1.41. SCHIEDAM, 4 Sept. Aangekomen Duitsch s.s. „Achilles", ledig van Rotterdam om oud ijzer te laden in de Wiltonhaven. SUNDERLAND, 5 Sept. Aangekomen s.s. „Kürt", ledig van Schiedam Handelsberichten. Beurs van Sehiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 5 Sept. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 12. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 5 Sept. Men noteert voor Spiritus 100 f 26. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied, Spoelingvereeniging". H'Hlen f 1.20 per ketel. ROTTERDAM, 4 Augustus. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 207 paarden, 54 veu lens, 1120 magere runderen, 508 vette runderen, 230 vette kalveren, 132.nuchtere kalveren, 821 graskalveren, 366 schapen of lammeren, 460 biggen, 6 hokken of geiten, 65 overloopers. Prij zen per 1Ikilo koeien 40455 52555 60625 c., ossen 45-50-52-55-575 c„ stieren 40-45-50 525 c„ kalveren 60-65—67572s c. Prijzen per st,. van mager vee melkkoeien 300-460, kalf- koeien 320-450, stieren 250-/ 510, pinken 150-210, graskalveren 60-110, vaarzen f 200- 320, paarden 250-320, biggen 14-22/23, slacht- paarden 100-200, biggen per week 1.75-3, hitten 200-300, overloopers f 24-36, veulens 60-80, fok nuchtere kalveren 25-55, slacht dito 20-25. Eieren. Naaml. Venn. Rotterdamsche Con- sumtieveiling Weenaplein. Eieren. Aanvoer 275,000 stuks. Kipeieren 5.757.75, eendeieren 7.507.75, ganseieren 20 en kalkoeneieren 99.50 de 100 stuks. Rotterdamsche Veiling Delftsche straat. Kipcieren 4.80-8.70, per 100 st„ aanvoer 225,000 stuks. Boter. Op de Botermarkt was heden geen aanvoer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3