Het geheimzinnige raadsel DAGBLAD MOOR SCHIEDAM OW OMSTREKEN. FEU ILLETON. 46ste Jaargang. Donderdag 6 September 1923. No. 13736 Bureau KOEMARKT 4 - Telefoon Intercommunaal 85. - Postbus 39. A d v er tent i 8n 1-5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maa> plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelmgen ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Kleingeestig. De socialisten zijn natuurlijk Legen het vieren van Oranjefeesten. Het vergalt, hun levens- Vreugde en bezorgt misschien menig socialist een nachtmerrie. De heeren worden dan erg kleingeestig. De socialistische Duitsche president, die een eigen wapen en een koninklijk salaris heeftf en die als een militairistische monarch 'iet, Duitsche leger inspecteert, Wordt door de rooden als een edele broeder vereerd. Onze Koningin wordt veracht, omdat ze Koningin is. Dat Troelstra jaren lang het volk misleid en tegen het wettig gezag heeft opgezet, wordt hem tot een eer aangerekend, doch dat onze Koningin 25 jaar met vaste hand de teugels van het be wind gevoerd en met groote takt en liefde haar volk ge.egcerd heeft, wordt in de socialistische Pers eenvoudig genegeerd.Socialistische ministers m Zweden en Belgic zijn zeer vriendelijk en beleefd tegenover hun vorsten, hier moeten de socialisten onvriendelijk en onbeleefd zijn jegens de vorstin: te gaan staan, als zij in de Kamer komt is zelfs verboden. Een gewone arbeider mag feest vieren, als bij 25jaar op een fabiiek is en als een socialistisch redacteur 25 jaar het volk heeft opgeruid en bedrogen, dan mag dit feest niet ongemerkt voorbijgaan doch het 25 jarig Regeerings- jubileum der Koningin, die in die jaren heel wat anders gepresteerd heeft als een gewone arbeider °f socialistisch redacteur, mag niet herdacht wor den. In de socialistische peis verschijnen zelfs heel diep-ernstige artikelen over de kwestie, of de kinderen van socialisten wel een nationaal feestliedje mogen zingen dat zou leugen en onechtheid in hun zielen kunnen brengen en daarvoor zijn hun zieltjes te onschuldig en rein. Aan het Nationaal „Gedenkboek" Werken alle politieke partijen mee ook de S. D. A. Ik Echter op een vreemde manier. Een nijdrage over de ontwikkeling hunner partij konden de foode demagogen niet leveren voor dit boek van historische waarde 't werd immers uit gegeven bij liet zilveren jubileum der Koningin. Maarhun portretten mochten er wel een plaats innemen. Zoo staat Troelstra en Schaper nu ook in het Oranje-boek te prijken. .Of ze blij zijn Maar blijer zou Troelstra z'jn als hij minister kon wezen. Hij wil ook, nog Wel eens in een hofiijtuig naar het, Loo gei eden Worden. Leuk was het ook te zien, hoe onder de weinige advertenties in „Het Volk" een groote reclame stond, zoo groot als de rest samen, over het na tionale lied bij uitnemendheid van het, Koningin- gefeest. Zoo ziet men, dat. de socialistische pers Voor een weinig finantieel voordeel zelfs haar Principen aan de kapstok hangt. Het was an ders belachelijk hoe men bij herhaling in de Oode dagbladen kon lezen, dat de ware stemming voor cie jubileumfeesten maar niet komen wilde, °n de reden daarvan was natuurlijk, omdat het yolk om zijn Koningin niet geeft en een beter jnzicht heeft gekregen in de beteekenis van het koningschap. „Het Huisgezin" heeft de heeren leelijk op bun nummer gezet. De socialisten, die zoo schrij ven, schreef dat blad, slaan toch Wel opzettelijk de plank mis. Zij zien voorbij, dat de Koningin zelf, en wel 111 et nadruk den wenseh heeft te kennen gegeven eener sobere, ingetogen herdenking van haar regeerings-jubilé. 51 Ik weet niet of uw vriend haar ook liefheeft gij het verzekert, wil ik dat gelooven. Ik weel ^ek dat zijn vader de verbintenis wenscht en heni ken ik. Hij zal geen middel onbeproefd 'aten om zijn zin door te zetten. En zoo zou hij °pk ten slotte misschien Alice kunnen dwingen. Daar luister wel, mijnheer Werner, zij zou ge- vorigen moeten worden. Want dit weet ik wel, at zij jn ieder geval niet Antoon van Giclen Dfheeft. Maar niemand anders dan u. Dit werd met een bedaarde zekerheid gezegd, ute op Werner grooten indruk moest maken, en oogenblik voelde hij een milde vreugde zijn art overweldigen. Iloe? Alice zou niet een ander, zij zou hem liefhebben Maar dan bekroop onmiddellijk de twijfel Hoe kon de broeder van Alice dit beweten. °n deze man dan in de harten van anderen CZen> of vei beeldde hij zich dit Maar indien hij yaden had, dat Werner zijn zuster beminde, as dit hem dan aanleiding geweest om dat Mere te phantaseeren. Poogde hij hem te jouen voor zijn plannen, door hem stoutweg S ii011m°Sebjks voo. te spiegelen. k geloof u niet, stootte Frits Werner er uit, ik U r"e*" we^ t'oe' b'ij mij dit ook wijs ken wilt, gij zult in uw berekening falen. En zij houden er geen rekening mee, dat de tijdsomstandigheden weinig in overeenstemming zijn met een uitgelaten feestviering. De droevige toestand van werkeloosheid, ma laise en achteruitgang in het eigen land, de nog benarder toestanden in andere landen, de revo lutie over den grens dit alles moest de meer ernstigen, van welke denkwijs ook, afhouden van den herdenking, welke vloeken zou mei het som ber-ernstige tijdsgewricht, aac we oooimaken. De socialisten moesten dus niet zoo kleingees tig zijn, doch zij behoorden eerder in te stemmen met den bescheiden soberen opzet der feestvie ring, dan dat zij daarin aanleiding vinden voor conclusies, die meer met hun wenschen dan met de werkelijkheid strook en. De onvergroote meerderheid van ons volk Voelt ontegenzeggelijk een groote aanhankelijk heid voor de Koningin en het heeft daarvan een schitterend blijk gegeven op haar feestdag en claaiover behoeven de sociaal-democraten in hun ontevredenheid niet te smalen. Wanneer .er door ons volk of door de feest- comité's een giootschc en weidsche feestviering op touw gezet was, dan hadden de roode heeren weer uit een ander vaatje getapt, dan zouden zij schande gespioken hebbei over zulk een bedrijf in de huidige benarde omstandigheden. Nu de feestviering zich binnen bescheiden grenzen bewogen heeft, deugt het ook niet of liever, wordt zij aan onware motieven toege schreven. De sociaal-democraten in onze stad hebben hun kinderen op het feest der koningin naar elders gestuurd. Zij wilden niets met het feest te maken hebben. Deze gedragslijn hadden alle sociaal-democra ten in den lande moeten volgen en zeker de socialistische pers. Indien zij niet mee wilden of konden doen aan de jubileum-feesten, dan hadden zij zich geheel buiten het geval moeten houden en dan zouden zij in hun afzijdigheid een beter figuur gemaakt hebben, dan ze thans deden door hun bemoei zucht, hun onwaarheid en iet-wat kleingeestige critiek. W. Buïtenlandsch Nieuws. ENGELAND EN MEXICO. De Britsc-he regeeung heeft de regecring van Mex'co nog niet erkend cn volgens de „Times" is het ook zeer waarschijnlijk, dat zulks niet zal gebeuren GRIEKENLAND EN ITALIË. Reuter verneemt, dat de Raad van Ambassa deurs de Grieksche voorstellen betreffende de iegeling van het Grieksch-Italiaansche geschil al heeft aanvaard en dat hij thans zal overgaan Lot de benoeming van een commissie voor het instellen van een onderzoek in zake don moord op de Jtaliaansche missie. Terwijl een zoodanige stap dit aspect van het geschil zal regelen, zal de kwestie van de bezet ting van Korfoe open blijven en men is van mee ning; dat de gezantenraad niet competent is in deze te handelen .Vermoedelijk zal deVolkenbond al het mogelijke doen, om deze kwestie tot een oplossing te brengen. TRIPOLIS. Een Tialiaansche troepenafdeeling stiet op 31 Augustus op 15 K.M. ten Zuid-Oosten van Slilen Mehalla, op 400 gewapende rebellen. De vijand liet een vijftigtal dooden achter. Ik wil u niets wijs maken, antwoordde de ander, ik weet wat ik zeg. Luister. Mijn zuster heeft Antoon van Gielen niet lief, als gij dat meent dwaalt gij. Zij bemint u en niemand an ders. Ik vrees dat desondanks bankier van Gielen baar overreden zal met zijn zoon in het huwelijk te lieden. Overreden is het woord niet, hij zal haar durven dwingen. En nu vraag ik u, zijl, gij een man, dat gij niet zoudt pogen dat te ver hinderen Zoudt gij uw dwaze vriendschap, uw dom vertrouwen in dien man zoo ver drijven, dat daarom een meisje, dat gij liefliebt en dat wederkeerig u bemind, met een andei zou trou wen Pardon, uw heele redeneering is fout, want ofschoon ik ook pas kennis met haar maakte ken ik haar genoeg om te weten, dat zij niet met iemand in het-huwelijk zal treden, indien zij hem niet werkelijk liefheeft, alleen wijl een ander dat van haar zou verlangen. Als het waar was wat gij beweert, als Alice niet Antoon van Gielen bemint, dan kunt gij ook volkomen gerust zijn. dan zal zij niet met hem trouwen. Maar juist uw angst, dat zij dit wel zou doen, overtuigt mij, dat. hetgeen gij verteld hebt., phantasie is. Evan lachte honend. Gij kent mijn zuster meent ge, maar ik ook Neen, zij zal zich piet ve koopen zij zal niet met iemand trouwen, omdat hij rijk is of uit derge lijke beweegredenen. Maar wien gij niet kent, dat is Van Gielen. Hij wenscht, dat zijn zoon met Alice trouwt, of betwijfelt gij ook dit. Neen, antwoordde Werner, dat weet ik. Juist. En hij meent het middel in de hand te Op 2 September naderde een troep rebellen de vooruitgeschoven Icaliaansche posten in de zóne van Koessabat. -Bij het ontstane geveeld lieten de vijanden een vijftigtal dooden en ge wonden op het terrein achter. In de overige streken der kolonie is de toe stand volkomen rustig. 1)E FIUME-KWESTIE. Dc „Politika" meldt, dat Italië met zekere annexatie-plannen in zake Fiume is gekomen. Italië neemt thans een zoodanige houding aan, dat de besprekingen in de paritaire com missie geen zin meer hebben. De voorwaarden zijn absoluut onaannemelijk voor Joegoslavië. ALLERLEI. Uit Londen Achthonderd rebellen onder leiding van Sjeket Bey hebben, een aanval ge daan op Aidih, ten zuiden van Smyrna. Zij doodden de militaire en civiele autoriteiten Zij ontsloten de gevangenis cn namen alle gelden in beslag. De overval had plaats in naam van den afge- zetten kalief, die niet viel onder de door Kcmal verleende amnestie. Uit Praag. De staking der mijnwerkers in Tsjecho-Slowakije breidt zich steeds verder uit. De Tsjecho-Slowaaksehe regeering wil zicli het beschikkingsrecht over dc kolenvoorraden in Tsjecho-Slowakije voorbehouden. Binnenland. Rcgeerings jubileum van de Koningin De gedenkdag te Amster d a m. Vijf en twintig jaar geleden, op den 6den Sep tember 189S, werd Hare Majesteit gekroond Deze gedenkdag werd hedenmorgen ingeluid met de uitvoering van Koraalmuziek op ver schillende pleinen. Om 10 uur had de gedachtenisviering in de Nieuwe Kerk plaats. De Aubade. Om twaalf uur verscheen de Koninklijke Familie op het balcon, om dc aubade op den Dam door 13000 zangeressen, zangers en kin deren, in ontvangst te nemen. Onder leiding van den diligent den heer li. J. den Hertog, werden 3 liederen uitgevoerd. De aanbieding van hje t Nationaal H u 1 d e b 1 ij k. Hedenmiddag heeft ten Paleize de aanbieding plaats gehad van het Nationaal Huldeblijk. Men weet, dat dit huldeblijk bestaat uit twee geschenken. Het eene geschenk vormt de restau ratie van de Nieuwe Kerk te Delft voor welk- aanbieding over eenige weken de officieele plechs tigheid te Delft zal worden gehouden. Daarnaast maakt het persoonlijk geschenk een voornaam deel uit van het Nationale Hulde blijk, dat heden door het Comité voor het, Na tionale Huldeblijk namens het- Nederlandsche Volk aan II. M. de Koningin is aangeboden. Dit persoonlijk geschenk bestaat uit een in acht deelen gebonden album, bevattende eene verzameling van 217 speciaal voor dit doel door Nederlandsche Kunstenaars vervaardigde af beeldingen van Nederland. Schilders van naam hebben aan dit album medegewerkt. Alle schilders werden door het Comité uitgenoodigd op advies van de voorzit ters van de Schildersgenootschappen „Pulchri Studio", „Arti et Amicittae" en „St. Lucas." Bij het begin stond men voor drie moeilijke vragen, en wel deze: wal men zou schilderen, hebben om haar t.e dwingen. Als hij naar haar toegaat en zegt, dat een huwelijk met zijn zoon het eenige middel is om dc eer van den naam Evan te redden, het eenige middel om te voor komen, dat ik als moordenaar van mijn vader veroordeeld wordt, het eerige middel zeg ik, dan zal Alice zich verplicht achten tot die op offering, dan zal zij daarom toestemmen. Maar daartoe is van Gielen niet in staat. Dat is hij wel, riep Evan hartstochtelijk en hij zal aldus handelen, geloof mij. En daarbij zoudt gij toezien met over elkaar geslagen ar men. Maar man, voelt gij dan geen kracht in u en hebt gij den wil niet dat te verhinderen Werner haalde diep adem. Kracht noch wil, zeide hij, zouden mij ont breken, maar ik herhaal, dat ik u niet geloof, liet zijn booze phantasieën, die u door het hoofd spelen en die u dit doen veronderstellen. 1 en- minste indien gij zelf gelooft wat gij zegt. \N ant ook schijnt het mij mogelijk, dat gij dit alles mij alleen wijsmaken wilt, om mij een werktuig in uw handen te maken. Doch als gij meent, dal, u dit zal gelukken, dat vergist gij u. Stijfkop, siste Evan en hij stampte van on geduld met den voet op den grond Er is geen sprake van, dat ik zou meenen u tot mijn weik- tuig te maken. Ik heb u ronduit, gezegd, dal ha eenigste wat ik van u verlang is, dat gij zult helpen verhinderen, dat Alice-niet den zoon van den bankier huwt. En dat moet gij doen want, gij hebt haar immers lief. Dat moet gij doen want ook zij bemint u. Dat kunt gij niet weten, dat geloof ik juist niet. wie het zou schilderen en hoe men zou schilderen. Al deze drie problemen zijn op meesterlijke wijze opgelost. 11 al geschilderd moest worsten, was in de eerste plaats het land, de typische Nederlandsche landschappén, die Nederland in zijn natuur schoon zouden typeeren. In de tweede plaats de steden cn ook de typische kleine stadsbeelden en waar het hier een persoonlijk geschenk was, mocht, ook in de derde plaats het persoonlijk karakter niet ontbreken. Wie zouden schilderen hebben de drie boven genoemde kunstenaars-vereenigingen naar vrij wel ieders bevrediging, opgelost en wel op die wijze, dat niet minder dan 217 schilders; waar onder. kunstenaars als Toorop, Simon Maris, Lizzy Ansingh, Sluyters, Monnickendam en vele anders grootheden, zoowel als mcnschen, wier namen buiten den kring der schilders niet bekend zijn, Jiunne bijdragen, die de een voor de andere met eëre mogen worden genoemd, ge leverd hebben. En hoe er ten slotte geschilderd is, wel, men had in hoofdzaak het oog op aquarellen, hoewel in het allium ook enkele pentcekeningen zijn opgenomen. Het geheel is echter zoo schoon, dat men over honderd jaar allicht nog zal spreken over het allium 1923, dat voor eeuwig een prachtig mo nument zal blijven. Men heeft de schilderstukken niet afzonder lijk gelaten, maar de zaak opzettend als één boek, in acht boek deelen doen binden. In het eerste der acht deelen bevindt zich de opdracht en de samenstelling der Comité's en in het achtste deel vinden we het alphabetisch register van de namen der medewerkers. Elk deel, dat 12 Kilo weegt, heeft een blank rundleeren band met goud bewerkt. Dc schut bladen zijn van witte zijde en groen bedrukt met houtsnee. In elk deel zijn door George Rueter de vig nettes keurig get eekend Alle provincies zijn in het album vertegenwoordigd. Het geheel is werkelijk iets wonderschoons en men kan zich geen waardiger en mooier sou venir voorstellen, hetwelk op dit feest aan de Landsvrouwe kon worden aangeboden. De aanbieding geschiedde hij monde van den President derNederlandscheliandelmaatschappij Dr. C. J. K. van Aalst. jg*Terwijl de Koningin zich daarna met enkele leden van liet comité tot aanbieding van het Nationaal Huldeblijk, onderhoudt, vult de Dam zich gestaag met een enorme menschenmassa, bestaande uit betoogers en betoogsters van ver- etnigingen uit alle provincies van het land. Met extra treinen waren zij aangekomen en langs ver schillende stadsgedeelten als Nicuwezijds Voor burgwal, Spuistraat, Singel, Ileerengracht, Kei zersgracht, Raadhuisstraat en Paleisstraat naar den Dam opgemarcheerd. Duizenden van deze menschen wonende in plaatsen, waar de natio nale kleederdracht nog in eere wordt gehouden, droegen hun schilderachtig costuum. Wij zagen in bonte mengeling betoogers en betoogsters uit Staphorst, Bunschoten, Volendam, Hindeloo- pen, bewoners van cle Höllandsche kustplaatsen, van Urk en Marken, Zeeuwen en Brabanders, voorts Limbutgsche en Brabantsche boogschut ters, te veel om op te noemen. En de ontelbare vlaggen en banieren, die in den stoet van 13 tot 14 duizend menschen werden meegedragen deed hem nog veel grooter lijken. Het was een schouw spel om nimmer te vergeten. Dat weet ik wel. En nu gij mij daa.toe dwingt zal ik u zeggen waarom ik weet, dat mijn zuster u liefheeft. Maar gij zult haar nooit zeggen, dat ik u uit verteld heb. Alice heeft u lief, ik hebdil uit haar'eigen mond vernomen, nog pas. Werner zag Evan aan en zeide Gij liegt het. Maar Evan hief zijn hand op om hem het zwijgen op te leggen. Dit alles klinkt u zoo onwaarschijnlijk, sprak bij, ik zal u nadere mededeelingen doen Welaan luister dan Ik heb hedenmorgen mijn zuster gesproken, het was dadelijk, nadat gij haar een bezoek gebracht had. Ik kwam bij haar om haar te bezweren, dat zij toch niet met van Gielen in het huwelijk treden zou, want, zooals ik u al gezegd heb, ik vrees, dat-de bankier haar daar toe zal willen dwingen. Het is tusschenAlice en mij Lot een heftige woordenwisseling gekomenen ik heb haar verweten, dat als zij Antoon van Giclen trouwde zoogenaamd om mij te redden dat zij dit dan misschien wel doen zou om zich zelf, .omdat zij van hem hield. Toen in een woor denstrijd, die haar zoowel als mij opwond, heeft zij ontkend, dat zij den zoon van den banlcie. liefhad, heeft zij zich laten ontvallen, dat zij u beminde, u en geen ander. Zij zou zich van schaamte verbergen en u nooit meerwillen ont moeten als zij wist, dat ik dit haar geheim u ver klapte. Het is tegenover haar niet fair, dat weet ik, maar gij dwingt er. mij ioe. Wordl oervobjd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1