DMGBLMB WOQK SCHIEDAM HM &MSTi Voor heilige idealen. DITJES EN DATJES. 46ste Jaargang. Zaterdag 8 September 1823. No. 13738 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven gorden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. TWEEDE BLAD Al bezat ik de talen van menschen en Engelen, al kon mijn geloof hergen verzetten, maar ik had geen liefde, liet zou mij niets baten. Ver gunt zij 't mij, Katholieken, U hier toe te spre ken, niet in holle klanken als e,en schetterend metaal, maar in eenvoudige woorden en ter liefde Gods en van de armsten der armen mij tol tolk te maken van mijn kinderen in Christus, van die duizenden huipelooze stumpers van 't verre Borneo, wier noodkreet steeds luider en luider klinkt maar verloren gaat in kille vergetel heid op de wijde zeeën, die Borneo van ons schei den. Moge eenige korte, maar verstrekkende waarheden uw aller edel en naar grootsche daden strevend katholiek hart doen opspringen van ware liefde en ijver tot verwezenlijking van een grootsch plan. Ik ben een uwer Hollandsche Broeders, die vol heilige idealen, heb gevolgd Christus'ge- biedende woorden Gaat heen over de gansche wereld en predikt mijn blijde boodschap van geluk aan alle schepselen en het is mijn groot geluk uitgekozen te zijn geweest om te redden de minst bedeelden onzer mensehen broeders en reeds 12 jaren te werken in de donkere oerwou den van 't verre eiland Borneo Katholieke lezers Wij, als Katholieken, voelen zoo diep in ons hart, dien drang en liefde, om onze eigene onverdiende weldaden mede le deelen aan anderen, die ze niet bezitten. Maar als wij mei eigen oogen vóór ons konden zien een mede broeder, die zonder schuld, neergeslagen is in armoede en naaktheid, in verlatenheid en onbe kendheid, zonder eenig vooruitzicht op troost, dan eerst begint ons hart te bloeden en voelen W'ij zoo diep en waarachtig ons eigen geluk en een andermans diep ongeluk. En dit, lezers, heb ik gevoeld, meer dan ik U hier in woorden kan zeggen, in mijn 12 jarigen harden missiewerk kring op Borneo. Overweeg dit eens Daar is geen land ter we reld, waar een Katholiek Priester meer moet zwoegen, meer moet ontberen, maar tevens meer liefde kan toonen aan anderen, dan in de Katholieke Missie van Borneo. Waarom Omdat men daar in alle waarachtig heid vindt, het meest onbegaanbare terrein, onbeschrijfelijke moeielijkheden - en tevens in alle opzichten de armsten der armen onder Gods schepselen. Maar toch klinkt God's woord predikt mijn Evangelie aan alle schepselen En ook voor de wilde koppensnellers in Borneo's bosschen geldt Christus 1 Wensch dat ook zij ééne kudde be lmoren, zooals wij. Een harcle waarheid Zoo overgemakkelijk zouden allen in mijn resachtig missiegebied kun nen worden brave Katholieken, brave mannen en vrouwen zooals hij, als ik slechts bezat een oog lijk houten kapel, een hutje voor school en flinke leermiddelen. In gemocde, Katholieke lezers, is het toch niet een heerlijke gedachte, een grootsch ideaal, om duizenden wilden heidenen in een luttel getal jaren te maken tot brave dege lijke, nul tige medemenschen, van duivels tot heiligen Ja, zegt ge, Welnu, dit is geen droom beeldgeen luchtkasteel, maar een groole praclische waarheid,' die verwezenlijkt kan worden, als niet 't gebrek aan een hoopje slijk, een honderd of wat metalen penningen in den weg stond. Overweegt U deze harde waarheid eens een weinig en U zult zien, hoe de grootsche idealen der liefde, de machtigste paleizen der christen- doms als een kaarthuisje inéén vouwen, door een mensch onwaardig hondje vol slijk. Is dat niet vreeselijk Mijn priesterhart bloedt, wanneer ik denk, dat ik (luizenden en* nogmaals duizenden van onze allerarmsten broeders kon redden, had ik slechts een paar degelijke gebouwen voor scholen, een klein fondsje voor een paar leerkrachten, wat hulp en steun voor wat leermiddelen. Ook in Borneo geldt de waarheid, en misschien nog meer dan hier „Win het Kind des volks en over een tiental jaren vindt U een generatie van brave Katholieke gezinnen. Is 't niet waar, gij leeraren en onderwijzers Is 't niet waar, gij Roomsche Ouders, Is 't niet waar, gij flinke brave jongemannen en meisjes, die nog pas uwe op voedingsjaren achter den rug, vol moed en hoop een gulden toekomst des levens tegemoet ziet, zelfs in tijden van droefheid of tegenslag Want ge zij t toegerust met den grootsten schat, met meer rijkdom dan goederen der wereld, ge hebt wetenschap, ge hebt karakter, ge hebt een pant ser aan, dat U zelfs de harde slagen des levens, fier en kloek zal doen trotseeren met den katho lieken kreet op de lippen Sursum corda, de harten omhoog 1 En gij, onschuldige jongens en meisjes, nog te klein om Uwe schatten te waardeeren, groot zijt gij in uwe kleinheid. Want het zaad, dat uwe goede Katholieke onderwijzers, uwe goede op voeders en ouders in U uitstrooien, zal opgroeien tot een eik, die Holland zal sieren, die Holland zal sterk maken, die Holland in uwe generatie zal verhoogen Lezers, bij den terugkeer naar 't Vaderland, waar ik thans wegens ziekte een korten tijd ver blijf houdt, zag ik gebeiteld op een der rotsen van Europa's bergen de woorden „Dios Pas et Civillizatio." „Voor God Brood en Bescha ving," en zou ik ze willen geschilderd zien in gouden letters boven de scholen, gymnasia's, Pensionaten, boven de Roomsche Universiteit- van Nederland. Want te weinig wordt gewaar deerd den schat Uwer Roomsche opvoeding, die U heeft geschonken hechte Roomsche Godsdienst voor uwe ziel, Brood voor uw dagelijksch leven, cn Beschaving voor beiden. Katholieken van Nederland Helpt, bid ik U, allen en eenparig, uw armsten der armen in Borneo's Katholieke missie. Geld en goed hebben wij niet, mijn leven en fortuin heb ik gegeven, maar mij ontbreekt een handvol akeligen stof, wat ellendige metalen penningen. Weer spoedig ga ik heen naar Bor- Nederland heeft feest gevierd 1 De Landsvrouwe jubileerde Een kwarteeuw toch, heeft zij het kapitein schap op 't schip van Staat bekleed, zonder onderbreking 't mocht effen tij of noodweer wezen zij wist van geen wijken en immer Waakzaam op haar hoogen post heeft zij het haar toevertrouwde vaartuig, vlot helpen houden. Het beste deel van haar leven wijdend aan de taak, eens door haar aanvaard, haar ver beven ambt uitvoerend met een waardigheid, die indruk maakt en met een plichtsbegrip., dat voor geen zelfopoffering terugschrikt, wist zij de liefde van haar Volk te winnen en te bewaren. Vast in haar geloofsovertuiging en nobel Van karakter, heeft zij, hoewel haar positie een naaste gelegenheid tot weelde en gemak is, zichzelf strenge regels gesteld, en haar onbe rispelijke levenswandel, in een samenleving en °mgeving, waaruit geen terechtwijzingen op gaan, eert haar dubbel en kroont haar nog Waardiger, dan de diadeem die voor 25 jaar, op baar slapen werd gedrukt. Maar wat bovenal onze erkentelijkheid tot baar verzekert, is de vredelievende politiek die zij voorstond tijdens den wereldkrijg.toen het brute geweld triomfen vierde in een schan- delijken menschenmoord, en er van links en |"eehts pogingen werden gedaan, om ons land, 'n bet bloedig kansspel te betrekken. Zij was het toen vooral, die met scherp onderscheidingsvermogen en fijn vftmwelijk Sevoel, achter den bombast van oorlogsleuzen on 't snoevend gepoch van diplomaten en vecht jassen, de gruwelen en jammeren vermoedde, cbe 't duivelsch bedrijf, van een modernen oor- °g met zich brengt. En de laffe lummels die nu in hun onbeschaafd- ^oid „De spelbreker" uitventten, hadden wel neo's binnenlanden. Mocht mijn ideaal de spoe dige bekeering en beschaving van die duizenden ongelukkigen, verwezenlijkt worden. En zouden' wij ook daar kunnen beitelen in die verre huipe looze gewesten de woorden „Dios Pas et Civilizatio", door 't. oprichten van een paar scholen, door 't aanschaffen van leerkrachten. Steun mij, bid Ik U allen en eenparig en zendt Uw onschatbare hulp aan dit mijn adres L. J. A. v. d. Bergh, Missionaris in Borneo. Alphen aan den Rijn. B inncnland. Vijfentwintig jaren regeering. Mr. M(archant) schrijft in „De Vrijzinnig- Democraat" Ook voor ons vrijzinnig-democraten is er reden, om de aanvaarding der regeering door Koningin Wilhelmina met dankbaarheid 'te herdenken. De Grondwet heeft in de constitutio- neele monarchie aan het volk willen geven een regeeringsvorm, die het Staatshoofd stelt bo ven de partijen en boven kliekbelangen. Dit heeft de constitutioneele monarchie voor bo ven de Republiek. In menige republiek heeft de ervaring geleerd, dat' én bij de keuze van het staatshoofd én in de wijze waarop de Pre sident regeerde, partijbelangen en kliekbelan gen geenszins buiten spel bleven. De groote verdienste van onze Koningin is deze, dat Zij zich steeds boven dergelijke be langen heeft weten te verheffen en blijk heeft gegeven van zuiver eonstitutioneelen zin. Wan neer de verkiezingen tot resultaat hadden, dat een anti-monarchistische partij als de Sociaal democratische Arbeiderspartij aan de samen stelling van de regeering moest medewerken, dan zou de Koningin geen oogenblik weifelen, om bij de benoeming van een kabinet daarmee rekening te houden. Men heeft, na de Novem- beF-be Weging van 1918 getracht feiten aan te voeren, die de onpartijdigheid van de Koningin in twijfel zouden doen trekken. Het pogen is van geen beteekenis geweest aan aan de waar deering van het beleid der Koningin heeft het geenerlei afbreuk kunnen doen. Het democratisch beginsel is in de laatste jaren veelszins miskend, doch niet door de Koningin. Het is de praktijk onzer staatslieden geweest, die, door hunne Verantwoordelijkheid als partijleider voorbij te zien, het verband hebben verbroken, dat naar democratisch be ginsel levendig moet blijven tusschen het volk, door middel van de volksvertegenwoordiging, en de regeering. Dit verband behoort te Wor den hersteld. Wanneer dat gelukt; zal, met hand having van de constitutioneele monarchie, zooals zij de laatste vijf- en-twintig jaren is ge handhaafd, aan de verdere ontwikkeling van de democratie niets in den Weg staan. Het is goed, dat wij dit kunnen constateeren, nu wij het jubileum onzer Koningin medevieren. „In menige republiek heeft de ervaring geleerd, dat én bij de keuze van het staats eens mogen bedenken voor zij hun schunnig heden aan den man brachten, dat zij zonder haar, wellicht in het loopgravenslijk waren af geslacht als vee, of als oorlogsverminkten hun verder leven hadden moeten voortsleepen. Want menschelijkerwijze gesproken, hadden wij, hetzij onder een koning of president, den vrede niet behouden, omdat het hart van een man nog te veel gevangen is in den klater- goudglans van „schitterende krijgstochten" „roemrijke overwinningen" en ander oppervlak kig gezwets, waarvan reeds' de schoolgeschie- denisboeken over ledpen. Het is hetzelfde inzicht, en gevoel, naast de breedheid van moederlijke bezorgdheid voor heel 't volk,dat haar behoed voor hatelijke par tijdigheid. Voor haar hebben de woorden ik ken geen gezindten, maar alleen Nederlanders, meer beteekenis dan holle klanken. Geen ramp die ons land trof, waar het ook was, wiqn het ook gold, of zij heeft den nood helpen verzachten, met een deel van haar middelen en wat meer zegt door woorden uit een meevoelend hart. Men zegt misschien dat dergelijke onpartijdig heid bij een vorst tegenover zijn onderdanen heel natuurlijk is. 't Wordt echter door velen blijkbaar anders verwacht, want, in 't begin van haar regeering werd zij reeds met verdachtmakingen voor die eerlijkheid beloond. Toen het vorig jaar een der hofdames katho liek werd, waren er een paar andere met ratten- karakters en slavenzielen, die de Koningin ter sluiks wilde overreden, de bekeerlinge om haar geloofsovergang van het Hof te verwijderen maar zij diende de lage kruipsters voor haar benepenheid een welverdiende afstraffing toe met het antwoord ik waardeer juist in haar den moed, om naar haar overtuiging te handelen. hoofd én in de wijze- waarop de President re geerde, partijbelangen en kliekbelangen geens zins buiten spel bleven. De groote verdienste, van onze Koningin is deze, dat Zij zich steeds boven dergelijke belangen heeft weten te verhef fen en blijk heeft gegeven van zuiver constitutio neeion zin." Ziedaar het oordeel van een onverdacht demo craat. Nu de sociaal-democraten met hun republi- keinsch beginsel te koop loopen, is hc goed, dat deze waarheden ook van democratische zijde Worden gezegd. Gemengd Nieuws. Romantisch. Een romantische geschie denis wordt uit Chislehurst (Kent) aan de En- gelsche bladen gemeld Een daar woonachtig Welgesteld heer, Ro bins geheeten, is dezer dagen tot de verblijden de ontdekking gekomen, dat zijn moeder, die hij van zijn prilste jeugd af dood waande, nog leeft en ergens in Zuid-Afrika vertoeft. Door een toeval is Robins dit feit te weten gekomen. Eén zijner kennissen, die een bezoek bracht aan een kleine Zuid-Afrikaansche stad ontmoette daar een bejaarde vrouw, die ook den naam Robins voerde. Door vragen en vorschen naar cle familierelaties dezer vrouw werd het hem tenslotte tot een zekerheid, dat zij de moeder moest zijn van zijn vriend in Engeland. Telegrammen, met dezen gewisseld, beves-' t.igden deze overtuiging. Robins Was zoo verheugd over het heerlijke nieuws, dat hij een feestmaal liet aanrichten in het hotel te Chislehurst, waarop de elite der plaats genoodigd werd. De gasten zongen te zijner eere en ter eere van zijn weergevonden moeder het lied „Mo fher of Mine." Robins hield diepbewogen een rede, waarin hij zijn heugdherinneringen aan zijn moeder Weer voor den geest riep. Hij was zoo aan gedaan, dat hij een tijdlang niet verder kon. Hij zeide ten slotte, dat hij zijn moeder veilig hoopte thuis te brengen. Hij vertrekt nu per s.s. „Dunluce Castle" naar Zuid-Afrika om zijn moeder te halen. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 8 Sept. v.m. 1.06, n.m. 1.41. 9 Sept. v.m. 1.53, n.m. 2.25. 10 Sopt. v,m. 2.34, n.m. 3.04. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 1.20 per ketel. Men kan over het erfelijk koningschap den- ke zoo men wil naast de daaraan verbonden voordeelen, staan ongetwijfeld ook nadeelen men zal moeten erkennen, dat die nadeelen al heel gering zijn bij onze vorstin, die waarlijk als voorbeeld gesteld kan worden aan de gekroon de hoofden, en dat liaar regeering ons land goed heeft gedaan. Daarom is het dan ook zoo benepen geweest van „Het Volk" en „Voorwaarts" om het pu bliek tegen haar op te zetten of zelfs op een be dekte wijze propaganda te maken voor dingen, die een mislukking der feestelijkheden in de band konden werken en waar de redactie zoo schuin- marcheerend voorging, is het duidelijk, dat haar krukken van correspondenten in dezelfde lijn meehinkten. 't Was triestig Hun redeneering sukkelde grootendeels op de bewering dat ons volk voor het meerendcel niets meer voor het Vorstenhuis voelt, en de onverschilligheid tegenover deszelfs leden al grooter wordt. Indien dit werkelijk zoo was, zou de maandenlange lage campagne der roode pers echter niet noodig geweest zijn. Ze weten trouwens zelf wel beter Nederlanders loopen nu eenmaal niet gemak kelijk met hun gevoel voor Jan en alleman te koop, maar dat er diep in de harten nog iets leeft voor de Oranjespruiten, bleek bij de geest driftige betooging - van - trouw- aan- de - Ko ningin, te Amsterdam in 1918, na de poging van Troelstra tot omverwerping van het gezag, en het is daarom, dat de roode kopstukken, haar haten met een felheid die niets ontziet. Zoolang echter de verhouding tusschen vor stin en volk even voortreffelijk blijft als nu, zal al hun wroeten ij del blijken. Dat de gebeden, die deze week voor baar lol God zijn opgestegen, dit moge verkrijgen. liet zal menigeen verrast hebben dat de Chris- telijk-IIistorischen, wier Raadsfractie toch vier leden telt, blijkbaar zonder slag of stoot, een wethouderszetel hebben gelaten aan de Vrij- heidsbonders, die maar twee uitverkorenen onder de vroede vaders hebben. Blijkbaar wordt het systeem gehuldigd laat zitten wat zit. 't Is heel gemoedelijk, doch de vraag rijst waar dienen dan eigenlijk de verkiezingen voor in die dagen is men toch ook niet zoo hoffelijk voor den tegenstander, maar dan wordt de be ginselkwestie gesteld cn den menschen zeer terecht aangeraden zich daar naar te gedragen. Het beklccden van zoo'n functie mag inspan ning en moeite kosten dat moet men zich dan maar getroosten. Wie van meening is dat de christelijke begin selen ook in een gemeentebestuur moeten heer- schen, wie dat den kiezers voorhoudt, om zich tenslotte door hen te laten afvaardigen, is aan zijn zaak, zijn kiezers en zichzelf verplicht, zijn woorden in daden om te zetten, ook al eischt dat een offer. Gevoeligheden" kan men in zoo'n geval niet ontzien dat zou trouwens zaken mei personen verwarren zijn. Bovendien had 't bij Gemeentewerken geen kwaad gekend, wanneer er weer eens verfris- sching in de leiding was gekomen. Daar is voor '11 vaste hand met n klein snoei- mesje nog wel wat te redden. Wie b.v. de sombere opmerkingen, over den geldelijken toestand onzer gemeente, van den wethouder van financiën hoort, voelt zich wel eens onpleizierig worden, wanneer hij aan 't nachthok" op de Groote Markt een halve ton ziet besteden, dat vrijwel als weggeworpen geld kan worden beschouwd het Stadhuis toch, mag een aardig geveltje hebben, 'n goede staal van Oud-Hollandsche bouwkunst zijn, voor een hedendaagsch gemeentebedrijf kan 't nooit .skiaar gemaakt worden. Enfin voortaan beter. Maaslandus.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 13