Het geheimzinnige raadsel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETO Al. 46ste Jaargang. Zaterdag 8 September 1923. No. 13738. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertsntiënt 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Buitenlandseh Nieuws. DE VOLKENBOND EN IIET GHIEKSCH-ITALIAANSCH GESCHIL. Het resultaat der gister gehouden zitting van den Volkenbondsraad, welke niet minder be langrijk was dan de vorige, kan aldus worden geformuleerd He compromisformule, opgesteld door de leden van den Raad, met uitzondering van balandra, heeft niet de instemming gevonden ven den Italiaanschen vertegenwoordiger, die °p dit punt de reserves herhaalde, eerder ge maakt in zake de competentie van den Volken bond. Hij streefde er naar, zelfs den schijn te vermijden alsof Italië zijn standpunt zou hebben °Pgegeven. Ondanks de onthouding van Salan- dra, besloot de Volkenbondsraad aan den Ge- zantenraad het eerste deel van deze formule te doen toekomen, waarin gezegd wordt dat de Bondsraad acte neemt van de jongste nota van den Gezantenraad te Parijs. Het tweede gedeelte, waartegen Salandra krachtig protesteerde is aangehouden voor nadere bespreking. Hoor de verklaringen van Lord Robert Cecil, Haul Hijmans, Branting en Guanv, gaf de Raad te kennen, dat hij zich bevoegd achtte in het geschil. GRIEKENLAND EN ITALIË. He voltooiing van de bezetting van Paxos en Anti-Paxos en de verdere bezetting van Samos Samothraki en Merlera zijn gisteren volbracht. He Italiaansche bezettingstroepen zijn thans in het bezit van den geheelen Kori'oe-archipel, De bezetting geschiedde door den torpedojager „Pe te" en de torpedoboot „Carenie." Na de landing op de eilanden stelde de Ita liaansche commandant zich in verbinding met de burgemeesters en deelde dezen de besliss ing van de Italiaansche regeering mede. Hij verzekerde evenwel, dat de bezetting van tij- delijken aard was. De distributie van meel en water, waaraan deze eilanden gebrek hebben, werd door de Italiaansche autoriteiten overgenomen. De correspondent van het agentschap Stefani t Korfoe seint, dat tengevolge van de geschillen °nder de plaatselijke Grieksche politie, deze baar medewerking niet zal vcrleenen.Dit besluit 18 genomen in verband met de houding der gen darmes tegenover de Italianen. De Italianen zullen zelf een homogeen poli tiecorps oprichten, dat zal gehoorzamen aan de oi'ders van de regeering, en de absolute orde Zal handhaven op de bezette eilanden. De Gezantenraad te Parijs heeft gisteren morgen - kennis genomen van de mededeeling, ^elke de Raad van den Volkenbond hem heeft doen toekomen in zake het Grieksch-Italiaan sche conflict en is voortgegaan met bestudeering der te volgen methode bij de opsporing der Schuldigen in verband met den moord op de Italiaansche missie. De kwestie der van Griekenland te eischen schadeloosstelling heeft eveneens onderwerp llitgemaakt van de besprekingen van den Ge- zantenraad, die naar men hoopt, in staat zal Zljn van avond een beslissing te nemen. Pc gezantenraad heeft in den namiddag den tekst van de nota in zake den nioord op de Italiaansche Missie, en de van Griekenland te eischen genoegdoening opgesteld. Onmiddellijk daarop is de inhoud der nota getelegrafeerd aan den diplomatieken vertegenwoordiger in Athene, die de nota aan de Grieksche regeering zullen overhandigen. Een afschrift van de nota is aan den Volkenbondsraad toegezonden. De tekst van de nota zal spoedig gepubliceerd Worden. DUITSCHLAND. Voor de vervulling van de vacature van devi- sen-commissaris is genoemd de vroegere rijks commissaris voor de ontwapening Dr. Peters. De sedert gisteren gevoerde besprekingen op het Rijksministerie van Financiën betreffende de stabiliseering van. de waarden, Worden heden voortgezet. Heden vindt een zitting van het Rijkskabinet plaats, waarin deze aangelegenheid zal worden behandeld. De mogelijkheid schijnt niet uitge sloten te zijn, dat het Rijksakabinet deze reeds heden een besluit zal nemen. Daarin zou dan behandeld Worden het plan van Helfferich om den roggeprijs aan te nemen als maatstaf voor de waarde verbepalingen HET BEZETTE GEBIED. Onder voorzitterschap van den rijkskanselier heeft de door het ministerie voor het bezette gebied uiLgeschreven bespreking met vertegen woordigers van dat gebied over den toestand ;plaats gehad. Uit de bespreking, waaraan de rijkskanselier zelf zoowel als de bij deze kwestie in het bijzonder betrokken ministers deelnamen, is de volkomen eensgezindheid tusschen de rijksregeering en de vertegenwoordigers van het oude en het nieuwe bezette gebied gebleken. De vertegenwoordigers van het bezette gebied verklaarden, dat de bevolking algeheel vertrou wen in de rijksregeering stelt en haar politiek als één man steunt. De Franschen hebben het verkeer op het baanvak Dortmund-Zuid naar Welver, 't welk van groot belang was voor den levensmiddelen toevoer naar het Roergebied, stopgezet, door het opbreken van de rails. De Franschen hebben het 'douanekantoor te Remscheid bezet. De hoofdinspecteur der douane Werd in hechtenis genomen, In Essen is de directeur van den telefoon- dienstj dr. Breitersborn, door de Franschen gevangen genomen. Te Lud wigshaf en namen de Franschen een groote som gelds in beslag die bestemd was voor uitkeeringen aan wcrkloozen. Het heet, dat het bedrag 120 milliard mark was. De filiale van de Rijksbank te Krefeld is op nieuw door de Belgen bezet, die 306 milliarden wegnamen. De geheele buurt waarin de bank staat,, wordt door Belgische politie bewaakt. Uit het Roergebied wordt gemeld, dat de bezetting van Aug. Thyssen hoogovenbedrijf in Hamborn opnieuw is uitgebreid. Thans zijn bezet het walswerk en de schroeffabriek. Van stedelijke beambten te Essen, die op weg waren naar het stadhuis, hebben de Franschen 23,000,000,000 M. afgenomen. Voorts bezetten de Franschen een drukkerij en namen er 160,000,000,000 M. weg. Te Hamborn werd 30,000,000 M. te Mülheim a. d. Roer 500 millioen afgenomen. Naar de „Köln. Ztg." uit Essen verneemt heeft de Fransche ingenieurseommissie gisteren de gietstaal fabriek van Krupp in Essen grondig geïnspecteerd, en ook alle er mee samenhangende takken van bedrijf. Men houdt het hier niet voor onmogelijk, dat deze fabiiek van Krupp zal worden bezet. 53 ■daar de schijn was tegen hem en ais werkelijk bekend werd, dat de zoon van den vermoorde Zlch tijdens de misdaad reeds in het land be enden had, dan zou de publieke opinie hem z°nder twijfel als den moordenaar aanwijzen. uat moest in de eerste plaats voorkomen wor den. Dit wenschte immers ook van Gielen, dit ^enschte zonder twijfel Aliée eveneens. Het eerste werk moest dus zijn dit te bereiken en daarvoor was noodig, dat de onbekende, dien UJ 's morgens gesproken had, werd bewogen daarover zijn mond te houden. Hoe de man daartoe was over te halen wist Werner volstrekt b'ct, maar eerste voorwaarde was dat hij hem °P"ieuw sprak. Dus peinsde Werner op een middel hem weder e °ntmoeten en hij meende dit middel al spoe- 'g te hebben gevonden. De man verwachtte 'N'mers, dat hij 't vreemde gedrag van den zoon an professor Evan in zijn blad „Het Eerste icuws" zou onthullen. Hij zou dus vast en cker de eerste dagen dat blad inzien. Welnu, deze wetenschap kon Werner gebruik ma- ,?n 0I1i den man tot een conferentie uit te noo- d'gen, Werner begaf zich daarom dadelijk naar het bureau van de courant en liet op een zeer in het oog vallende plaats de volgende regelen op nemen „De heer, die hedenmorgen met mij sprak over de omstandigheden onder welke de moord op professor Evan gepleegd werd, verzoek ik dringend zich met mij in verbinding te stellen." Hij onderteekende dit met zijn vollen naam en twijfelde niet, of de man zoü zeker spoedig van zich laten hooren. In die veronderstelling ontwierp hij verschil lende manieren om den onbekende te overreden, althans voorloopig, zich stil te houden. Maar hij kon natuurlijk onmogelijk weten of hij daarmee succes' zou hebben. Eigenlijk kon hij nu niets anders doen dan afwachten. 's Avonds verscheen deze oproep in de courant en Frits Werner bleef op het bureau, want hij had de stillen hoop, dat, de man misschien al heel spoedig zou komen opdagen. Maar hij wacht te tevergeefs. Den volgenden morgen was hij alweer bijtijds aanwezig. Zijn collega's ondervroegen hem, of hij nog niets naders omtrent den moord ontdekt had, doch hij zeide, dat dit niet het geval was. Terwijl hij wachtte, kwam er van de politie telephonisch bericht binnen, dat men een lijk drijvende had gevonden. Een der reporters ging er natuurlijk op uit en toen hij na een half uur BULGARIJE. Naar het blad „Sgovor" meldt, komen in het proces van het vroeger kabinet van Stamboelins- ki de namen van alle ministers voor. De aanklacht houdt in, dat zij zich zouden hebben schuldig ge maakt aan handelingen,die op het normale staats leven storend Werken. Het Openbaar Ministerie is van meenig, dat alle ministers zwaar gestraft moeten worden. Men heeft voor de 12 beschuldigden 47 getuigen opgeroepen. ALLERLEI. De arbeiders van de gasfabrieken te Parijs hebben besloten de staking voort te zetten. Een Exchange-telegram uit Milaan meldt, dat twee der moordenaars der Italiaansche mis sie te Janina zijn geari esteerd. Volgens een be richt uit Triest is men op het spoor van anderen, die vermoedelijk ook bij de misdaad waren be trokken. Bij de lijkschouwing van de slachtoffers van den moord op de Italiaansche missie is vastgesteld, dat alle leden getroffen zijn door ontplofbare projectielen. Oberleutnant Ankermann, die den aanslag op Maximilian Harden heeft gepleegd en eeni- gen tijd geleden te Weenen werd gearresteerd, is thans aan de Duitsche crimineele politie uit geleverd. Volgens „Der Tag" Worden thans ook in Oostenrijk bankbiljetten van 5 en 10 millioen mark voor Duitschland gedrukt. Binnenland. Hel jubileum van de Koningin. U i t H o n g a r ij e. Bij de opening van de nationale vergadering te Boedapest heeft de president, SzcitoWsku, herin nerd aan het jubileum van Koningin Wilhel- mina en gewaagd van het vele dat Nederland voor Hongarije heeft gedaan. Hij stelde voor, der Koningin uit naam van de vergadering en de geheele natie een groet te zenden, Welk voor stel met applaus werd aangenomen. Zondag zal er in de Protestantsche kerk op de Kalvinplatz teBoedapest een plechtige godsdienst oefening worden gehouden, waarin dr. Ravarz, de bisschop de beteekenis van den dag zal uiteen zetten. In de Kronungskirche zal een Mis worden opgedragen, en ook in de kerk van de Evangeli sche Unitariërs en de Israëlieten wordt het ju bileum van Koningin Wilhelmina op godsdiensti ge wijze'gevierd. Dr. Gzernoch, de prins-primaat, heeft namens de Hongaarsche katholieken een adres van hulde aan de Koningin gericht. Het s 1 o t v a n het Amsterda m s o h e feest. Vanmorgen hield de Koningin weer van half tien tot 12 uur een cour van gelukwenschen. Vertegenwoordigers uit de provincie kwamen nu hunne gelukwenschen aan de jubileerende Landsvrouwe aanbieden. Des middags om 21/, uur werd uitgereden naar het Stadion. Het Koninklijk rijtuig werd voorafgegaan en gevolgd door de Eerewacht Van Burgers te Paard. Om 3 uur kwaaien de Koninklijke Personen in het Stadion aan. terug kwam, zeide hij Nou, Werner, je mag van den moord op pro fessor Evan wel spoedig wat nieuws ontdekken, als je de belangstelling voor die zaak warm wilt houden. Anders geraakt het heele geval spoedig in het vergeetboek. Frits dacht bij zich zelf, dat hij eigenlijk niets beters verlangen kon. Hij zeide dit natuurlijk niet doch vroeg Waarom zeg je dat zoo Wel, omdat een nieuwe zaak dan wel eens meer de aandacht kon trekken. Er schijnt weer een moord gepleegd te zijn. Een moord, riepen alles, is er iets bijzonders met dat lijk Ja, men heeft dezen morgen een lijk opge- vischt en veronderstelde, dat de verongelukte gisterenavond misschien door de duisternis misleid te water zou zijn geraakt. Maar dat schijnt toch niet het geval te zijn, want op bel lijk zijn sporen van geweldpleging ontdekt. De doktoren zullen straks de lijkschouwing ver richten. Er zijn redenen, meent de politie, om I te veronderstellen, dat de man overvallen en beroofd is en daarna te water geworpen, Zoo, riep men, en wie is het Er zijn op het lijk geen papieren gevonden, die identificatie mogelijk maken. Te drommel Werner, zei mijnheer Crans, de chef de bureau nu, dan kon hij wel eens gelijk hebben. Als hier ten minste van een ongeluk geen sprake is. Hel natonale huldeblijk aan de Koningin. Dank zij den spoed, waarmee de laatste da gen Werd gewerkt, zijn thans zes kolommen van liet koor der Nieuwe Kerk te Delft gereed ge komen. De bovenramen in hef koor. geschilderd door Jaboc Por, zijn thans nagenoeg alle ge plaatst. Men is druk bezig, de steigers te verwij deren, en weldra zal begonnen Wórden met het wegbreken van de bekisting van het grafmonu ment van Willem I. Nederland en de Centrale Rijn vaar tcommissie. Belga meldt uit Parijs Uit Berlijn is gemeld, dat wegens de onmoge lijkheid voor den Nederlandschen gedelegeerde om op 29 September de beraadslagingen van de Centrale Rijnvaartcommissie bij te wonen, de Fransche voorzitter de bijeenkomst tot 15Decem- ber uitgesteld heeft. Dit bericht is niet juist. Men heeft niet te doen met een beslissing, ge troffen door den Franschen voorzitter, maar met de uitvoering van een besluit door den commissie genomen onder, de voorwaarden, vastgesteld door de akte welke de werkzaamheden van dit internationale lichaam regelt. Gods wonderlijke wegen. In het eerste nummer van „De Protestant", uitgekomen na het plotseling overlijden van zijn redacteur, den heer D. Klerk, bij het schrik kelijk auto-ongeluk te St. Sauveur, schrijft de redactie, die thans uit de heeren dominees W. Baar, dr. Reeiens en G. Westmijse bestaat „Wat zijn Gods wegen wonderlijk de ge harnaste strijder voor het Protestantisme. plots opgeroepen uit dit leven, en zijn verminkt lichaam is misschien onder roomsche cere moniën voorloopig ter aarde besteld, ver van huis en veld van arbeid. Terwijl van roomsche zijde zijn strijd miskend werd en niet in het juiste licht gezien, is thans de Dood als groote Verzoener gekomen, heeft priestergezang zijn stoffelijk overschot omruischt met „requiescat in pace", heeft de wierook gekringeld, het wij- Water gedruppeld." Een gulden raad. De „Nederlander" heeft iets te zeggen tot hen, die bevreesd zijn voor de verlaging van sa larissen van de ambtenaren. Vooreerst moeten zij bedenken, dat het hun niets zou baten, wan neer zij hun salaris behielden en zij konden er, door de daling van onze guldenwaarde minder voor koopen dan nu. Bovendien behooren zij ver trouwen te hebben in de Commissie van geor ganiseerd overleg, daar er misschien nog andere middelen kunnen gevonden worden om de in komsten én uitgaven van den Staat iq evenvjicht •te brengen. En ten derde behoort men toch ver trouwen te hebben in de Regeering, die geen ver- anderingenzal aanbrengen dan die onafwijs baar zijn. Tot de Regeering heeft het Chr- historisch orgaan het volgende te zeggen Wat gij doet, Ministers, doet het met eeilijk- heid en met klaarheid. Overweegt een voor gestelden maatregel in de vergadering van Uwen Raad vraagt niet te veel adviezen, waardoor de verantwoordelijkheid gedeeld zou schijnen en de openbaarmaking van halve plan nen bevorderd wordtmaar overweegt in eigen hart en eigen kring en spreekt dan dui delijk en den ernst der zaak waardig, tot het Nederlandsche volk. Laat het'geen knabbelen en kluiven Worden heden 81/2 pet., morgen nog Frits haalde de schouders op. Zijnentwege mocht deze nieuwe misdaad de publieke be langstelling geheel in beslag gaan nemen, het ware hem volstrekt niet onaangenaam, indien dit het geval zoude zijn. Een paar uren later wist men werkelijk dat hier van een nieuwe misdaad sprake was. Het deskundig onderzoek had uitgemaakt, dat het slachtoffer plotseling overvallen moest zijn. Met een zwaar voorwerp was hij op het hoofd geslagen en dit kon worden vastgesteld en pas daarna te water geraakt of in het water geworpen. Waarom wist Frits Werner zelf niet, maar dien middag, nadat hij te vergeefs was blijven wachten en nadat hij order gegeven had zijn oproep nog eens te plaatsen, ging hij naar de pol.ilie en iroeg het lijk te mogen zien. Dit werd hern gaarne toegestaan. En toen Werner het lijk zag, deed hij een ontstellende ontdekking de vermoorde was de man, dien hij zocht, dien hij te veigeet'sch op zijn bureau verwacht had. Werner staarde met ontzetting naar het lijk. Hij zou geen woorden hebben kunnen vinden om zijn afschuw uit te drukken. Hij sidderde over heel zijn lichaam. De inspecteur van politie, die hem vergezeld had naar het lijkenhuisje, bemerkte dp hevige ontroering, die zich van den journalist meester maakte. (Wordt vervoljd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1