Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. een paar procenten en overmorgen Weder iets anders. Toen er sprake was van de pensioenkorting, die onregelmatig zou werken en opzichte van den salaristoestand van het oogenblik is van Ghristelijk-LIistorischre zijde gepleit voor een anderen maatregel generale korting van 10 pet. öp alle salarissen, schadeloosstellingen en toelagen over de gansche linie Ministers, Ad miraals, Kamerleden tot Kamerbewaarders, matrozen en Werklieden. Een grondwetsherzie ning in 1925, speciaal voor dit doel, ware geen tegroöt offer tot het bereiken der gezochte be vrediging. Het blad zegt niet, dat dit voorstel het beste is. Er kunnen betere Wegen zijn. Het wil niets liever dan het Kabinet steunen. Maar roeP' het twee dingen toe Regeering, denk niet licht over de noodeiT der kleinen en waak ook tegen den schijn den meer gemakkelijken weg te hebben gekozen boven den moeilijksten als wellicht de moeilijkste het in Rechtheid" zou kunnen winnen Werkzoekenden in Nederland. 25 Aug. jl. waien bij 197 organen der openbare arbeidsbemiddeling in gemeenten met. 5000 of meer inwoners als werkzoekende mannen (hetgeen niet steeds beteekent werkloos) in geschreven de aantallen achter de hieronder ver melde beroepsgroepen vermeld Bewerking van diamant 1460 Bouwbedrijven (waaronder pl.m. 3400 grondwerkers, pl.m. 900 met selaars, pl.m. 1100 schilders, pl.m. 2700 timmerlieden en pl.m. 2300 opperlieden) 15268 Bewerking van stroo, hout en kurk 2636 Kleeding en reiniging 1762 Leder en w'adoek 743 Bewerkng van metalen (waaronder pl.m. 4800 te Rotterdam, pl.m. 3000 te Amsterdam, pl.m. 500 te 's-Gra- venhage, pl.m. 500 te Utrecht en pl.m. 500 te Dordrecht) 13508 Textielnijverheid 1561 Voedings- en genotmiddelen (waar onder sigarenindustrie) 3967 Kantoorpersoneel (mannel. en. vrou welijk) 3992 Totaal in verschillende beroepsgroepen 44897 Bovenden waren ingeschreven 33.438 mannen die voor een groot deel tot de ongeschoolden behooren en y.W. voorts een deel onregelmatig of nu en dan los werk verrichtend, niet steeds onder de geheel werklopzen kunnen worden ge rangschikt. Een feestgave. Hebben wij het goed begrepen schreef deze week „de Tijd" dan zullen bij de feesten te Amsterdam alle daar woonachDge soc;al;sten thuisblijven Ze zullen z;ch verschilden in hunne woningen, de gordijnen omlaag, de deuren en ramen dicht, om niets van het vreugdebetoon te zien of te hooren. Er zullen alleen "enkele ver slaggevers op het pad gaan, om te snorren naar schandaaltjes, die er plaats hebben onder bal dadige of onmatige feestvierders, om daarvan dan heel realistische beschrijvingen te geven in „De Telegraaf" en „Het Volk", die overeen komen met de vooraf geleverde teekeningen in „De Notenkraker'. Niet allen kunnen buitenaf gaan, zooals de familie Wijnkoop, die in de frissche lucht van Noorwegen verstrooiing ging zoeken voor de ergernis, dat Oranje troef is, op straat en in de winkels. Het is dus en triestige week voor de sociaal- demoraten, voor zoover ze ten minste geen extra-duitje verdienen aan het versicringswerk Maar een slecht land, waar het niemand goed gaat. En zoo heeft men er cok iets op gevonden, om toch op eigen manier het jubileumfeest der Koningin te kunnen vieren. Er is n.l. een actie op touw gezet, om deze week een algemeene inzameling te houden onder de partijgenooten en men rekent op 1 per hoofd en de opbrengst te bestemmen voor een eigen gebouw te Amsterdam, waarin de partij haar hebben en houden kan onderbrengen en dat de herinnering uitwischt aan het verloren „Con- stantia" aan de Rozengracht. Leider en administrateur van de collecte is de handige collecteur, de heer A. B. Kleerekoper, en de titel der beweging is „De Roode Guir lande." Op die manier krijgt ook de S. D. A. P. haar feestlijke herinnering, niet ongelijk aan het geschenk, dat een beminnelijke eega haar man gaf op zijn verjaardag, n.l., een nieuwe linnenkast. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 7 Sept. in Nederland uitgesproken 58 faillissementen tegen 83 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 7 Sept 1923 2748 faillissementen tegenover 2016, over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De ramp in Japan. Het departement van buitenlandsche zaken deelt mede, dat blijkens een telegram van het consulaat der Nederlanden te Kobe de oud- gezantschapsraad L. van de Polder en mevrouw Van de Polder slachtoffers zijn geworden van de ramp te Yokohama. Staking luchtdienst. Met ingang van 10 Sept. wordt het postver voer met den tweeden en derden luchtdienst NederlandEngeland en met den luchtdienst NederlandDuitschland gestaakt. Het internationaal polilie-eongres. De Rotterdamschc hoofdcommissaris Sirks heeft meegedeeld, dat het congres te Weenen er ten volle in is geslaagd, de grondslagen te leggen voor een internationale samenwerking van de politie der verschillende landen. De ambtenaarssalarissen. Naar men verneemt is in de gisteren gehouden vergadering van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenaarszaken, beraadslaagd over de voorstellen der regeering tot intrekking van art. 40 van het Bezoldigings besluit en het gedurende de drie jaren stilzetten der periodieke verhoogingen. Met, 10 tegen 2 stemmen verklaarde de Com missie zich tegen schrapping van het artikel 40 en met algemeene stemmen tegen de inhouding van periodieke verhoogingen. In de Centrale Commissie hebben zitting zes vertegenwoordigers van de Regeering en zes van de organisaties. Vier regèeringsvertegen- woordigers verklaarden zich alzoo tegen schrap pen van artikel 40. Herelassifieatie bij de spoorwegen. De R. K. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel „St.. Raphael" en de Prot. Christ. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel hebben zich tot den Minister van Waterstaat gewend met ver zoek zijn goedkeuring te onthouden aan een nieuwe classificatie voor het spoorwegpersoneel. Adressanten achten een vierde klasse onnoo- dig' om een behoorlijke differentiatie te ver krijgen en betoogen dat een aftrek van 16 voor de 4e klasse veelte hoog is. Verder wordt in het adres gezegd, dat de afwijzende houding der beide bonden tegen de herclassificatievoor- stellen mede een gevolg is van het'feit, dat nog meerdere verlaging van inkomsten binnenkort te wachten staat en het plattelandspersoneel derhalve in een jaar tijds driemaal zijn inkom sten beduidend verlaagd zou zien. Tot nadere toelichting der bezwaren is een audiëntie bij den Minister aangevraagd. R. K. Universiteit. Naar de „Geld." verneemt, zijn er thans zes en negentig studenten bij de drie faculteiten der R. K. Universiteit ingeschreven. I)e Indische Financien. De Haagsche redacteur van de „Msb." schrijft: In verband met de Vlootwetplannen is den laatsten tijd vaak met bezorgdheid gesproken over de Indische financiën. Wij hebben nu eens geïnformeerd, hoe thans de financieele positie van Nederlandsch Iridië is. Uit zeer betrouwbare bron vernemen wij, dat de Indische financiën er op het oogenblik niet ongunstig voorslaan voor 1924 en 1925 wordt zelfs een sluitende be- gróoting verwacht, een toestand, die we in lange jaren niet meer hebben gekend. De koperen bus. Wij verwijzen onze lezers naar de advertentie van het R. K. Par. Armbestuur, welke in dit blad voorkomt en sporen hen tevens aan, het mogelijk te maken, dat de vraag in die annonce gesteld, een bevestigend antwoord krijgt. Vaandel Oranjevereeniging. Het door de Burgerij aan de Oranjevereeniging ter gelegenheid van de Jubileumfeesten geschon ken vaandel zal gedurende eenige dagen ten toon gesteld Worden in de etalage van het Magazijn „Rosa" alhier. Pandora. Vóór een goed bezette zaal ging gisterenavond het nieuwe programma der Pandora bioscoop. En laten We terstond zeggen, dat de Pandora- directie erin geslaagd is voor deze Week een schit terende filmenreeks aan te bieden. Na de gebruikelijke actueele week-revue komt de komische één acter „Op het ijs", door poppen „gespeeld", eenige amusante oogenblikken ver schaffen. Bijzonder interessant is de film „de trein op hol." Hier reizen we langs diepe ravijnen, door dichte bosschen, over geweldige bruggen het mooie Canadeesche landschap ontrolt zich in zulk een ijzingwekende vaart aan de oogen, dat men zich slechts met, moeite op een rustigen stoel kan denken. De clou van den avond is ongetwijfeld „De vrouw van Pharao." Dit machtig en grootsch opgezette filmwerk met haar imponeerende enscèneering, treffende costuums en breecle regie, houdt in zes lange acten de volle aandacht gespannen. LIaat en liefde, opoffering en wispelturige volksgunst, wisselen zich onder Egyptische zuilengangen, rijzige obelisken en hoekige sphinxen in keurige regelmaat af. Alleen deze film is een gang naar Pandora waard. Het duo L. L. bracht tenslotle de lachspieren niet weinig in beweging en had vooral met een militaire klucht een alleszins verdiend succes. Kortom een program, dat wij gaarne aanbe velen. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Poli tie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags knipmes, sleutels, gummiband van kinderwagen, 4 koperen staafjes, ceintuur, kinderschoentje, groen wollen kindermuts, bord van jalouzie, bos ijzerdraad, melkbus, damestasch, knijptang, tasch "inh. geld en kousen. Bij vinders sleutel, L. Bijkerk, Groenelaan 19 cïamesportemonnaie met inh., v. Gelder, Houtstraat 4 portemonnaie met inh., Wed. Bosch, Dwarsstraat 16 kinderklomp, P. Aaldijk, Wattstraat 32b bril, W. de Veld, Oosterstraat 31 Duitsclie herdershond, J. Burger, Pcrnissche- straat 4/7 jonge herdershond, T. Plambeek, Fabristraat 16b meter, J. Stigter, Maasdam- schestraat 12 papieren geld, G. Simons, Huijs- manstraat 12b sleutel, K. van Leeuwen, van Beverenstraat 52 postduif, R. K. Weeshuis, rozenkrans, L Groenendijk, Breedstraat 54 fluweelen kindermuts, J Gret.e, Beijerlandsche- straat 29b zwart kinderschoentje, C Pijpers, van Beverenstraat 28 zwarte dameshoed, H Verdoen, Grofbaan 109 zijden doek, G Eijken- broek, Buitenhavenweg 176/4 R K kerkboek je, D. de Wit, Zeestraat 9 gouden kinderrin getje, J. Heischeidt, Huijsmanstraat 35 porte monnaie inh rozenkrans, L van Aken, G Ver- boonstraat 8 bok, LI v d Heuvel, van Leeu- Wenhoeckstraat 60/6 roeispaan, S Vervoort, Gustostraat 16 8 zilveren ringetje, J den Ilar- tog Raam 10 dameshoed, J Meijdam, Maria- straat 57 wit wollen kindermuts, J Kloos, Kelhelstraal 13 zaklantaarn, J Eijkenbroek, Gr. markt 36/6 muilkorf, A Zuidgeest, Zwarte- waalschestraat 67 huurbonboekje, Vrauw- deunt., P. F. Hendrikstraat 18 blauw postduif, C van Wagtendonk, Grofbaan 57 zwarte da meshoed, J v d Steen, Nieuwehaven 37a postduif, T van Wassenaar, Eendrachtstraat 27a wit zijden ceintuur, B Smeets, Prinsen- steeg 15 dameshoed, P Iieijster, T a Kempis- straat 17b vulpenhouder, P Maan, Hagastraal 21 hit, A Kuperus, Rotterdamschedijk 151 zwart lederen portemonnaie met inh D. Witte, Broersveld 110/5 R. K. keikboekje, A. Huigen, Broersveld 90/S gouden ring, W. Uitdenwilligen Anth. Muijsstraat 53ceintuur, C v d Ree, Leliestraat 17 damesparapluie, v d. Sluis, Anth. Ifriijsstraat 45 zwarte damesportemon- naie, G. Baron, Lluijsmanstraat 41 laddertje, A. Nederhof, Gasstraat 25 lot van Tijdgeest, O. G. van Hattem, Maasdijk 126a zilveren rozenkrans, J. Veldhoven, Huijsmanstraat 5 portemonnaie met inh., G. Verkade, Pu'tters- hoekschestraat 48 speelgoed, P. Rebers, IJssel- mondeschestraat 34 portemonnaie met inh., Kok, Ploegstraat 22 kinderportemonnaie met inh., J. de Baan, Hoogstraat 145 Fransch bock, M. van Tol, Maasstraat 34 sleutel, Wiegel, Simon Stevinstraat 4b pak kaarsen, A. Brokling Kortlandstraat 17 fantasie broche, T. Llooij- man, Hoofdstraat 159 ceintuur, A. van Waas, Leliestraat 19 ring met 4 sleutels, P. Been, Pernisschestraat 10a zwarte damesportemonnai met inh., P. Jansen, Singel 44/4 dobberman Pincher, C. Sigmond, Mariastraat 94b porte monnaie met inh., C. Voogd, 's-Gravelandsche polder 69 damestaschje met inh., J. Mulder, Westvest 26a rozenkrans in étui, W. Noordijk, Nieuwstraat 21 zwart kinderschoentje, R. van Linge Mariastraat 7 gleufhoed, A. Meijne- kens, Nieuwstraat 13. Nieuwe zaak. Het Broersveld begint zoo langzamerhand een winkelstraat van bétèekenis te Worden. Nu is het Weer de heer J. LI. Kreuger Jr. die in bet geheel verbouwde pand No. 101. een zaak in heeren-mode artikelen is begonnen. Do nieuwe winkel in eiken hou tkleur uitge voerd en de flinke etalage, zien er keurig uit, en wat meer zegt men vindt er een uitgebreide keuze in overhemden, hoeden, petten enz. alles tegen billijke prijzen. Ned. R. K. Volksbond. Dinsdag 11 September a.s. houdt de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond haar ledenvergadering. Aller opkomst dringend ge- wenscht. Tentoonstelling de „Natuur." De jury van de aquaria- en terraria- tentoon stelling in „Musis" heeft gister haar oordeel over de inzendingen uitgesproken. Het luidt als volgt In klasse 1. Liet mooiste tropische familie aquarium le pr. B. Zondag met 5272 Pl,nt 2e pr. G. blodes met 5172 punt 3e pr. M. J. de Looze 49 punten 4e pr. J. de Haan 4872 punt 5e pr. H. Eigenraam 48 punten 6e pr. L. van Deventer 47 72 punt. In klasse 2. Het mooiste inh. en Sub-tropisch aquarium le pr. J. de Haan 50 punten epr. C. Hodes 461/2 punt. In klasse 3 Aquarium Baarzen Loting tusschen de heeren de Looze en L. van Deventer beiden 4872 punt. Om de derde en vierde prijs loting tusschen de heeren de Looze en Hodes, heiden mt 46 punten. 4e klasse Aquarium Barbeelen, le pr. niet toegekend, 2e pr. M. Bijl 45 punten. 5e klasse Levendbarende Tandkarpers le pr. J. L. van Deventer 48 punten '2e pr. M. J. Bijk 4772 puntJoh. Nieuwwaag 3e pr. 43 ■punten. 6e klasse rubriek Zalmen le pr. L. Vijfwinkel 50 punten, 2e pr. L. v. Deventer 46 1/4 punt. 7e klasse Jongbroed Fnerleggend le pr. L. van Deventer, 4772 punt, J. de Haan 46 7 2 punt, B. Zondag 35 punten. 8e klasse Jongbloed levendbarend le pr. Loten tusschen de heeren G. Ilodes en Hartings- veld beiden met 55 punten. Klasse 9 Mooiste beplanting le pr. M. J. de Looze 49 punten, 2e pr. B. Zondag 481/2 punt Joh. Nieswaag, 3e pr. met 47 punten. 10e klasse Mooiste geheel Loten tusschen de heeren Zondag en A. v. Eyk. Zeer eervolle vermelding met felicitatie van de Jury, firma de Goede én Henneveld, inzending vlinders, en Scholte, bloemist, voor smaakvolle versiering. Zeer "eervolle vermelding A. v. Eyk, Broers veld en firma Llanselman, Rotterdam inzending vlinders. De spoorwegramp bij Hannover Omtrent de spoorwegramp bij LIannovcr ver nemen wij nog De naam van den gedooden heer uit Leiden is J. P. G. van Kempen Deze heer was boek houder bij Werninks Betonfabrieken hij woon de Nieuwe Rijn 12a. De heer F. J. Libot Jr. (niet Loebel) uit Leiden werd zwaar gewond hij is architect en werkzaam bij het. Gemeente lijk Bouw- en Woningtoezicht hij woont Jan van Houtkade 12. In Leiden vernam men, dat hem beide beenen zijn afgekneld.Ook devrouwen van deze' beide 'heïYén zoudefi' 11'ogal ernstige verwondingen hebben opgeloopen. In den Duitschen trein, welke bij Seelze verongelukte, bevonden zich ook mevrouw Hotte met haar dochtertje, uit Amsterdam, vertelt de „Tel.". Uit een klein plaatsje in Thüringen was mevrouw Hotte Woensdagmor gen vertrokken naar ons land en in LIalle had zij den D-trein genomen. Aanvankelijk waren beide reizigsters ingestapt in een der rijtuigen achter in den trein, die echter zeer dicht bezet waren Daarom werd van de eerste, de beste gelegenheid gebruik gemaakt om over te stappen in het voorste gedeelte, waar ruimte over bleek te zijn, behalve in den slaapwagen. Mevruw Hotte en haar dochter hadden echter een eerste klasse afdeeling te harer beschikking en zoo meenden zij liggend op een bank, rustig den nacht door te kunnen brengen. Nabij -Seelze stopte de trein juist onder een onveilig signaal en bleef geruimen tijd staan. En daar gebeurde het, ongeluk. Een vreeselijk schok slingerde de reizigers van haar rustplaats, de bagage viel uit, 't bagage net, en terwijl de geheele trein in donker was gehuld, klonk het verschrikkelijke lawaai van de botsing en de rijtuigen, die in elkaar werden geschoven. De Berlijnsche trein was den trein naar Holland achterop gereden en had op een na den achtersten wagen schuin in de flank getrof fen. Bij de familie Nooi'deloos te Leiden, schoon ouders van Van Kempen, is bericht ontvangen dat mevr. Van Kempen-Noordeloos aan de be komen verwondingen overleden is te Hanno ver. U i t d en kindermon d. In ,,On3 Eigen Blad", tijdschrift voor practisch roomsche op voeding, vinden wij het volgende, ontleend aan een brief van een zuster-onderwijzeres aan de redactie „Hierbij ontvangt u een uittreksel van liet vele gehaspel onzer lieve jeugd, wat ik in mijn 18 jaren onderwijs ontmoet heb. In de acte van geloofomdat Gij, Die het gelopenbaard hebt (openbaard). In het Onze Vader Geef ons heden een alijk brood (a 1 ijk geheel, in Limburgsch dialect). En leid ons niet in het koren (in bekoring). In de 12 artikelen des geloofs Die op de klompen (opgeklommen) is ten hemel Vandaag (vandaar) zal Hij komen oordeelen, enz. In het Weesgegroet H. Maria, Moeder Gods, bid voor ons zondags (zon daars) nu, enz. In de litanie van O. L. Vrouw Getrouwde (getrouwe) Maagd, Lam p Gods, dat wegneemt de zonden, enz. In liedjes Lieve Moeder van den Lieer Laat ons uit uw ketel drinken. (Laat ons om uw zetel dringen.) Een kleine peuter van de bewaarschool moest een versje leeren om op te zeggen bij gelegenheid van 't huwelijk van een tante. De aanspreking luidde Lieve Bruid en Bruidegom. De zuster die het haar leerde sprak onduidelijk en toen de kleine bij mij werd gestuurd om te laten hooren, hoe mooi ze haar versje kende, klonk het me heel lief uit het kleine mondje tegen Lieve pruim en pruimeboom Uit mijn eigen jeugd herinner ik me, dat een meisje in de catechismusleering antwoordde volgens den vroeger gebruikten Catechismus Christus is op het vel (op bevel) van Pilatus vreeselijk gegeeseld, van moedwillige soldaten met doornen gekroond, enz." Aan een anderen brief ontleent de redacteur Wees gegroep, Maria," veranderde in een troostend „Wees maar zoet, Maria." „En het eeuwig leven" uit de twaalf artikelen des Geloofs Werd helaas een „eeuwig kleven." Bij het bidden van de „Engel des Heeren" om twaalf uur, scheen het verlangen naar de school poort zoo hevig te worden, dat er in plaats van „Mij geschiede naar Uw Woord" geantwoord werd „Mij geschiede aan de poort." I11 het lied „Lieve Moeder van den Lieer," waarin voorkomt „Tot aan 's werelds verste palen, Zullen met het Hemelsch heir, enz." scheen een of ander lekkerbekje in de meening te verkeeren, dat ze hier hoorde gewagen van „versche paling." Wat 'n teleurstelling Uit een derden brief nog de volgende staaltjes Catechismus In den vroegeren Catechismus kwam de vraag voor Wie moeten wij beminnen Antw. God en onzen naaste. Eén der kinderen antwoordde „God en onze naaister 1" 24 Maart had de Zuster vertelt van 't feest van den volgenden dag (le klas), 'n Kleintje kwam thuis en zei„Moe, 't is morgen geen school, want Maria moet boodschappen gaan doen." Uit het onze Vader in plaats van „vergeef ons onze schulden „Geef ons een gulden." Nog iets van Godsdienstleer Wat zegt de Priester meermalen onder de H. Mis, als hij zich naar het volk keert Antw. Dominus vobiscuin. Mooi. Wat beteekent dat „De Bisschop van LIaarlem." Wat moet men doen 0111 'n goede vrouw ('n goed berouw) te krijgen Weid mijne lammeren, weid mijne schapen wij krijgen lammeren, wij krijgen schapen. Catechismus - 't Slot van de akte van liefde

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2