Het geheimzinnige raadsel DMGBLMD VOOR SGHfESSMM EikI OMSTREKEN* FEUILLETON. 46ste Jaargang. Dinsdag 11 September 1923. No. 13740. Buitenlandsch Nieuws. Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Boiean t KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus s 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. ITALIË EN GRIEKENLAND. Mussobm heeft aan baron Avezzano, den Itab'aanschen gezant te Parijs het volgende telegram gezonden: Ik heb de eer u te verzoeken aan de Conferentie der gezanten mede te deelen, dat de Itab'aansche regeerng -'rizage heeft ge nomen van de nota, welke door de Conference aan Griekenland is gezonden, met welke nota de Italiaansche regeerin^- accoord gaat, terwijl zij nogmaals de vorige verklaring herhaalt, dat Italië. Korfoe en de naburige eilanden zal ont ruimen, zoodra Griekenland ten volle aan de gestelde eischen zal hebben voldaan. DE VOLKENBOND. De Volkenbondsvergadering heeft zich gister beziggehouden met de benoeming van een rechter bij het Internationale Gerechtshof te 's-Gravenhage. In de plaats van den inmiddels overleden rech- ter D. E. Bustamente, koos de vergadering met 34 van 42 uitgebrachte stemmen den rechter van het Braziliaansche Bondsgerecht, da Silva Pes- soa. De verkiezing werd in geheime stemming gehouden, doch de benoeming van Pessoa was wel nagenoeg verzekerd, daar hij door 22 regee ringen was aanbevolen. Daarna volgde opneming van dén Vrijstaat Ierland in den Volkenbond bij hoofdelijke stem ming. Ierland, welks opneming reeds door de zesde commissie was aanbevolen, werd met algemecne stemmen als 53ste lid van den Vol kenbond aangenomen. Onder groote bijvalsbe tuigingen nam de Iersche delegatie onmiddellijk na de stemming haar zetel in de Vergadering in. DE ROER-BEZETTING De Parijsche correspondent van het dagblad ,,Le Soir" telegrafeerde gisternamiddag het volgende „Staan wij aan den vooravond van beslis sende gebeurtenissen Het schijnt van wel, in allen gevalle nadert de Roer-strijd zijn einde en wij mogen zeggen, dat deze gewonnen is door de Franschen en Belgen. Hedenmorgen liep in goed ingelichte kringen het gericht, dat rechtstreeksche onderhandelbigen tusschen Duitschland en Frankrijk sedert Zaterdag zijn aangevangen. Men verzekerde, dat de Fransche en Belgische ambassadeurs te Berlijn waren verwittigd, dat er heden een bespreking met den Rijkskanselier zou plaats hebben. Op mijn navragingen aan den Quai d'Orsay mocht ik hedenmorgen het volgende antwoord ontvangen Men weet nog niets af van dergelijke stap pen, doch de geheele toestand, alsmede de openbare verklaringen van den rijkskanselier en eenige van zijn ministers doen een snelle ontknooping voorzien. Tot zoover hét ofl'i- cieele antwoord. Mijn particuliere inlichtingen stellen mij in staat te verzekeren, dat op het oogenblik, waarop deze regelen verschijnen, de bespre kingen zeer waarschijnlijk reeds een aanvang zullen hebben genomen. Op dé beurs te Brussel beweegt de koers van bet pond sterling zich reeds in dalende richting. LIT HET BEZETTE GEBIED. De Franschen zijn van plan midden Septem ber legeroefeningen te houden in de buurt van Blankenstein en Gevelsberg. Den bewoners van deze streken is aangezegd dat zij moeten zorgen Voor 15 dezer hun veldgewassen binnen te halen. 55 Ik kan het u niet zeggen, mijnheer, maar ik Vil u niet bedriegen. Het zou mij gemakkelijk zijn niet mijn onderzoek voort te gaan en als ik 'éts ontdekte geheim te houden, maar dat zou tegenover u niet eerlijk zijn. En daarom nogmaals verzoek ik u een ander met mijn werk te belasten. De hoofdredacteur leunde in zijn bureau stoel achterover en zag Werner eenige oogenblik- ken bedaard aan. Welnu, mijn Waarde, zeide hij, zal ik u eens zeggen wat het is. Gij hebt iets ontdekt, dat gij 0ïn de een of andere reden meent niet te mogen Publiceeren. Welke die redenen zijn Weet ik ^akiurlijk niet, misschien zijt ge van oordeel, dat vriendschap u verbiedt te spreken, misschien 's het wat anders. Ja, zie eens, dat is een lastig geval voor u, ik begrijp dat volkomen. Als gij t°t de justitie behoorde, zou uw ambtseed u Verplichten te spreken, zelfs al waren uw ont dekkingen bezwarend voor uw eigen vader of üw broeder. Zoo zou menookalsjournalistfeitelijk z'jn taak op moeten vatten, maar het onmogelijke ^ag men van niemand vergen. En als gij dus Vérzekert, ik kan en ik wil dat niet, ja dan hebt 8e gelijk, dat ge mij dit eerlijk komt vertellen. IJSLAND EN DE VOLKENBOND. De zesde commissie van dén Volkenbond heeft besloten aan de vergadering van den Bond voor te stellen den vrijen staat IJsland tot den bond toe te laten. DE KWESTIE FIUME. De Joegoslavische gezant te Rome, Antone- witsj, heeft schriftelijk aan Mussolini medege deeld dat de regee ing te Belgrado niet in staat is, de door Italië gestelde voorwaarden voor de oplossing van de Fiume-kwe.stie te aanvaarden. IERLAND, Uit Dublin wordt gemeld, dat de Valera een speciale boodschap verzonden heeft, waarin hij aandringt op het zitting nemen in de Dail van de gekozen republikeinsche leden. Doet allen uw best voor Ierland, luidt 't in deze boodschap. ALLERLEI. Vijftien gewapende zeeroovers, die als passa giers reisden, maakten zich Zaterdagavond tusschen Kanton en Hongkong meester van den Chineeschen koopvaarder Hoetsjang. De scheeps officieren werden opgesloten. De roovers maak ten o.m. een som van 20.000 dollar buit. Ze losten geen enkel schot. Twee scheepsofficieren en 9 Ghineesche passagiers zijn als gijzelaars meegevoerd. De Engelsche minister van binnenland- sche zaken maakt bekend dat de zomertijd in Engeland in den nacht van Zaterdag 15 op Zon dag 16 September zal eindigen. Volgens een bericht uit Marokko heerscht er groote bedrijvigheid onder de Kabylen van Melilla, de aartsvijanden van Spanje. Uit Brazilië wordt het'overlijden gemeld van maarschalk Hermes da Fonseca, den oud president der republiek. -Zaterdagavond zijn bij Honda, een punt ten noorden van Santa Barbara zeven Amenkaan- sche torpedoboot-jagers, gedurende mist, op de kust geloopen. Er worden 22 schepelingen ver mist, 13 anderen zijn aan land gebracht en naar het ziekenhuis gestuurd. Alle torpedobootjagers hebben zware averij men vreest, dat sommige totaal verloren zijn. Er zijn bij de stranding der Amerikaansche torpedoboot-jagers 25 zeelieden omgekomen. Alle gestrande vaartuigen zijn volkomen ver loren. Er zijn zevenhonderd man gered. De Italiaansche „Tribuna" publiceert on der voorbehoud een telegram uit Korfoe mel dende, dat de Engelsche consul aldaar is aan gekomen, waarschijnlijk met de opdracht een Onderzoek in te stellen naar de Italiaansche bezetting. De „Epoca" seint uit Korfoe, dat de Italianen zonder incident het eiland -Lores heb ben bezet. Het departement van Marine te Washing ton vraagt aanbiedingen voor den verkoop van 21 slagschepen en kruisers, welke ingevolge het verdrag van Washington aan de vloot onttrokken moeten worden. De koopers moeten garandee ren, dat, de aangekochte schepen binnen 18 maanden worden gesloopt. Het aantal der in het Roergebied uit hun woningen verdreven spoorwegmanncn is gestegen tot 24.467, met de gezinnen le zamen 65.893 personen. Uit het bezette gebied uitgewezen zijn 31.358 spoorwegmannen, met hun gewinnen van 54.666 personen, 2267 spoorwegmannen zijn gearresteerd, 7 gedood. U is een groot menschenkenner, mijnheer, zeide Werner, ja, ik kan u dit wel zeggen, het is iets dergelijks als u vei onderstelt. Ik heb in derdaad het een en ander ontdekt, dat mij huive ren doet voort te gaan met mijn onderzoek. Ik ken den schuldige nog volstrekt niet, maar ik weet dingen, die tegen sommigen zeër bezwarend zouden zijn. En jk kan, ik wil de verantwoorde lijkheid niet op mij nemen die te publiceeren, met de groote kans, dat daardoor personen, die mis schien toch geheel onschuldig zouden blijken, daardoor onaangenaamheden en wellicht veel erger zouden ondervinden. De hoofdredacteur glimlachte. Welnu, zeide hij, wat meent ge van mij, ik verlang volstrekt niet, dat gij tot ontijdige pu blicaties zult overgaan. Natuurlijk voor ons blad is niets Wenschelijker, dan dat den lezers zoo spoedig mogelijk onthullingen gedaan kun nen Worden. Maar onze courant is geen sensatie blad, dat ten koste van eer en goeden naam van anderen zou trachten zich lezers te winnen en het publiek te voldoen. Daarom zeg ik u, ga rustig door met uw Werk en pas als ge meent' met volkomen zekerheid te kunnen spreken, pas dan behoeft ge dat te doen. Maak u dus geen bezwaren, Werner, ik vertrouw u volkoen, Mijnheer, antwoordde Werner, het is nog' anders dan u meent. De mogelijkheid bestaat, dat ik zeer beslist zou weten, wie de schuldigen zijn aan den moord op den professor, dat ik den moordenaar met den vinger kon aanwijzen en Advertcntjêm 15 regels 1.75 j tike regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden ep aanvraag toegezonden. Incaslokosten worden! berekend. Het jubileum van de Koningin. Nadat de Koningin j.l. Zaterdagavond voor Haar vertrek aan den hoofdcommissaris van politie den heer A. J.Mareusse, Haar waardeering bad te kennen gegeven voor de uitnemende maat regelen van orde, voor de feestdagen door hem getroffen, en voor de zeer verdienstelijke wijze waarop de politieambtenaren, onverschillig van welken rang, de orde hebben gehandhaafd, beeft II.M. ip een onderhoud met den burgemees ter, Haai- warmen dank uitgesproken voor de meer dan hartelijke ontvangst, welke de burge rij van Amsterdam Haar bereid heeft. De Ko- ning'n verklaarde, diep getroffen te zijn door de tallooze bewijzen van aanhankelijkheid en liefde, welke Haar in de afgeloopen dagen van de zijde van Amsterdam's bevolking waren ten deel gevallen en die een blijvenden indruk op H.M. hebben gemaakt. Met nadruk verzocht de Koningin den burgemeester, Haar gevoelens van erkentelijkheid aan de burgerij over te brengen. In den loop van den avond heeft de Koningin J aan den burgemeester het volgende telegram gezonden. „Nog geheel onder den-indruk van de groot- sche ontvangst, mij door Amsterdam bereid, welke 'mijne blijde verwachting nog ver overtrof fen heeft, voel ik mij gedrongen tot uiting van de gevoelens, welke mij vervullen. De wijze, waarop de hoofdstad dit herdenkingsfeest met mij gevierd heeft, de tallooze bewijzen van trouw en hartelijkheid, mij van alle zijden en zoo on dubbelzinnig geschonken, de indrukwekkende oogenblikken daarbij doorleefd, zullen mij deze ontroerende dagen tot een onuitwischbaregedach- tenis maken. U, mijnheer de burgemeester, ver zoek ik bij de gansche burgerij de tolk te wezen van mijn grooten en diepgevoelden dank." De burgemeester voldoet met groote blijd schap aan het verzoek, door de Koningin tot hem gericht. Hij voegt hieraan een persoonlijk woord van groote waardeering toe jegens de bur gerij, die op zoo luisterrijke wijze dit herdenkings feest heeft gevierd en jegens allen, die door dc uitnemende vervulling van hun taak, zoowel ambtelijk als particulier in zoo ruime mate tot bet welslagen ervan hebben bijgedragen. Gistermiddag om halfdrie heeft de Koningin in Den Haag, de Hooge Colleges van Staat den Raad van*State, den Hoogen Raad en de Alge- meené Rekenkamer in de gelegenheid gesteld, Haar geluk te wenschen met Haar 25 jarig re- geeringsjubileum. De leden dezer colleges waren in ambtsge waad gekleed, dat, wat betreft den HoogenRaad, bestond in de met randen .van hermelijn omzoom de toga'3 en baretten. Om 3 uur bégón de eerste der cours van geluk- wensching, die te 's-Gravenhage tot en met' Za terdag 15 dezer zullen plaats hebben voor ci viele autoriteiten, rijks- gemeentelijke en ker kelijke commissies uit 's-Gravenhage en ver schillende provinciën. houders gekozen zijn en wel té Gasselte mej. E. 1 ten Bos-Harkema (van welke Verkiezing in ons blad reeds is melding gemaakt) te Eelde mevr. Bahler-Boerma en te Nov mevr. Deelken-De Vroom. De dames hebben alle drie de benoeming aangenomen. De nooduitkeering aan dc gemeenten. Naar de directie van de Veréeniging van Ne- derlandsche gemeenten heeft vernomen, is het bericht, dat de regeering bad besloten wegens den toestand van.'s lands financiën geen voor stellen aan de Staten-Gencral té doen tot het verstrekken van een nooduiLkeering aan de gemeenten over 1923 en volgende jaren, juist. Vrouwelijke wethouders Men deelt mede, dat bij de jongste wethouders verkiezingen in Drente, drie vrouwelijke wet- dat ik toch dit niet zou doen. Jonge man, zeide de ancfer met zekeren na druk, dat zijn heel onvoorzichtige woorden, die gij spreekt. Als dat waar was, zoudt ge u in zeker opzicht medeplichtig maken met de mis dadigers, die gij voornemens waart op te sporen. Dat gij niet, dadelijk wat ge ontdekt aan dc groote klok hangt om misschien geen onschuldige te treffen, dat billijk ik volkomen. Maar dat gij het niet zoudt doen om een moordenaar te sparen, dat is geheel iets anders En tocli, sprak Werner, moet ik blijven bij hetgeen ik gezegd heb. Daarom vraag ik u mijn ontslag. Ge zijt geen kind meer, Werner, het spijt me, dat ge biertoe besluit. Maar van uw standpunt is het eerlijk. Misschien, als alles zich opgeklaard heeft, bemerkt ge toch, dat ge overijld hebt gehandeld. Nu, dan hoop ik, dat ge hier nog eens terugkomt. Ik ben zonder eenige rancune hoor. Ik dank u, antwoordde Werner opstaande, ik moet nu nóg met u afrekenen, ik heb van 11 nog een paar duizend gülden ónder mijn be rusting, die ik niet liëb behoeven te gebrui ken. O, zeide de hoofdredacteur levendig, uw salaris van deze maand kunt ge natuurlijk bij den kassier ontvangen. En wal het geld aan gaat, dat gij nog niet gebruikt hebt, het spreekt van zelf, dat ik dat niét terug zou willen nemen. De buitengewone diensten, die ge ons blad be- De ramp in Japan. Het departement van buitenlandsche zaken heeft van den gezant te Tokio bericht ontvangen, dat ook d'e families Du^eldorp, Honis, Donker, Curiius, Carst, Scheuten, Plate en Homebrink, behalve de oude mevrouw Hornebrink, die ver mist is, in veiligheid zijn. Mej. Carst is gewond. Vermist worden voorts de heeren P. Hylkema Geerts en Van Doom. Het departement van buitenlandsche zaken deelt verder mede, dat blijkens resp.. van het gezantschap te Tokio en van het consulaat te Kobe ontvangen telegrammen de families Beser, Feenstra, Kuiper, Van Wiersum Klingen, Holst Hendrix, Van Praag, Vlendre, Nieboer en Kieve- ii naar in veiligheid zijn. Nieuwe postzegels. Volgens de „Tel." is binnen afzienbaren tijd de uitgave van een geheel nieuwe reeks postzegels van Nederland te wachten, die alle thans in om loop zijnde zegels van ons land zullen vervangen. De waarden van vijf cent en hooger zullen de beeltenis der Koningin dragen, die wordt getee- kend door prof. Jan Veth. De lagere worden uitgevoerd in een cijferteekening, waarvoor het ontwerp wordt opgedragen aan den heer Chr. Leb eau. Negende Noderlandsehe Jaarbeurs. Het aantal deelnemers aan de Woensdag a.s. le Utrecht te openen Negende Nederlandsche Jaarbeurs bedraagt 749, tegen 704 aan de voor- jaarsbeurs 1923 en 539 aan de najaarsbeurs 1922. Het permanente jaarbeursgebouw is geheel gevuld en op een gedeelte van liet terrein Vre- denburg heeft men tijdelijke monsterkamers moeten opslaan. Geen verheffing in den adelstand. Dezer dagen bevatte de N.R. Ct. het bericht, dat binnenkort een aantal mannen van verdien ste in den adelstand zouden worden verheven. We merkten daarij op, dat we niet wisten of dat bericht meer was dan het gerucht, dat wij zelf al eenigen tijd te voren hadden gehoord en dat we, als zijnde niet meer dan een gerucht, niet in de krant hadden gezet. Naar we nu van bevoegde zijde vernemen, is het bericht onjuist. Er is, gelijk we schreven, indertijd sprake van ge weest naar aanleiding van een paar aan vragen maar er werd besloten niet af te' wijken van den regel, die is, dat alleen families die, naar de gestelde regelen, hun patricische afkomst bewijzen, in den adelstand kunnen wor den opgenomen. „Vdl." De Postcheque- en Girodienst. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Hertogenbosch en Omstreken heeft het vol gende telegram gezonden aan de ministers van waterstaat en van arbeid, handel en nijverheid Kamer van Koophandelen Fabrieken te 's- Ilertogenbosch vestigt dringend uw aandacht op chaotischeverwarring,welke blijkbaar heerscht bij gecentraliseerden postcheque- en girodienst te 's-Gravenhage en verzoekt Uwe Excellentie onverwijld in het belang van handel en nijverheid de noodige maatregelen te treffen 0111 aan dezen onhoudbaren toestand een einde te maken. We/en hebt, cloor uw vlugge berichtgeving bij den moord op professor Evan en den aan slag op den auto van bankier van GieJen zijn daarmee niet voldoende nog beloond. We zullen ons quitte rekenen, als ge daarmee ge noegen neemt. Gaarne, zei Werner. Hij was niet iemand, die van zich zelf over geld te beschikken had en het kwam hem uit nemend te pas, dat hij althans den eersten tijd geen geldgebrek zou behoeven te lijden, ook al stond hij nu zonder betrekking. Toen Werner, na kort afscheid genomen te hebben, heengegaan was, zag de leider van „Het Eerste Niéuws" hem na. 't Is jammer, mompelde bij in zich zelf, maar een flinke kerel is bij zeker. Doch als goed courantenman nam hij dadelijk maatregelen, opdat zijn blad toch het best op de hoogte zou blijven, als er in de zaak Evan iets bijzonders gebeurde. Firts Werner intusschen verliet zonder af scheid te nemen van zijn collega's, het gebouw. Hij achtte het onnoodig hen mededecling te doen, dat hij zijn dienstbetrekking hier geëindigd had. Dan. immers zou hij ook redenen moeten opgeven, waavim dit geschied was en natuurlijk .wilde hij dit niet doen. Ziezoo, zeide bij, loen hij op zijn eigen kamer gekomen was, nu bem ik volkomen vrij man en kan mij bewegen gelijk ik wil. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1