Stads- en Gewestelijk Nieuws. INGEZONDEN. Gemengd Nieuws. Het R. K. Vakbureau heeft zich, zoo meldt het Centrum gisteren tot den directeur vaa den cen- tralen postcheque- en girodienst gewend met het dringende verzoek, zoodanige maatregelen te ncrrien, waardoor de verstrekking van geld aan de vakbonden voorgaat, op dat deze aan hunwerk- looze leden uit keeringen zouden kunnen doen. De opening van de Staten-Generaal. Naar het Nederl. corrcspondcntiebureau in Den Haag verneemt, zal de Koningin bij de opening van het nieuwe zittingjaar der Staten- Generaal op Dinsdag 18 dezer ook vergezeld worden door de Koningin-Moeder. De stoet waarmede de Koninginnen en de Prins zich in de gouden koets naar de Ridder zaal zullen begeven, zal ook dit jaar nog zijn samengesteld in den kleinen omvang, welke se dert de mobilisatiedagen in zwang is. De Prinsen van Solo en Djocjakarta en de sultan van Boeloengan zullen de opening van het nieuwe zittingjaar der Staten-Generaal bijwonen. Loge en godsdienst. In het op 12 Juli van dit jaar te Maastricht gehouden openbaar debüft tusschen Br. Faubel, 33er, lid van het hoofdbestuur van het NecI. Groot-Oosten, en den heer Van Term, schrijver van het handboek „Ontstaan, Streven en Eind doel der Vrijmetselarij", hield laatstgenoemde zijn opponent voor, dat de Vrijmetselaarsorde uit haren aard zeiven afkeerig stzat van alle positief Kerkgeloof. De heer Faubel pleitte daartegenover de verdraagzaamheid der Loge, die niemand van haar lidmaatschap uitsluit om zijn godsdienstige of politieke overtuiging. Nu heeft de „Javapost" het officieel ver slag in handen gekregen van de „Magonnieke samenkomst, gehouden in het gebouw der Orde vaq vrijmetselaren onder het Groot-Oosten der Nederlanden op Zaterdag 14 Juni 1919, onder voorzitterschap van den H. F. Grootmeester Br. M. S. Lingbeek." Dit verslag is opgenomen in het „Bulletin van het Groot-Oosten der Ne derlanden, 43 ste jaargang 1919." Zoo authen tiek mogelijk dus. Uit blz. 95 van dit „Bulletin" nu haalt de medewerker aan de „Javapost" de volgende regelen aan Bij beoordeeling, of de candidaat naar zijne- levensopvattingen geschikt voor de opname in de Orde is, moet rekening gehouden worden met zijne opvattingen ten aanzien v&n gods dienst en politiek. Men is geneigd te verklaren, dat godsdienstige noch politieke richting een bezwaar tegtn toelating kan zijn men verkon digt dat zelfs gaarne met breed gevaar, wel licht om te toonen, hoe neutraal de Orde te genover alle richtingen op godsdienstig en po litiek gebied is. Maar dat is toch niet juisL. Iemand, die tot de Roomsch-Katholieke Kerk behoort, is voor ons onaannemelijk niet uit vijandige gevoelens jegens die Kerk, maar om dat het lidmaatschap daarvan onafwijsbaar verplichtingen en opvattingen medebrengt, die maken dat hij onze opvattingen niet in alle op zichten kan deelen. En wie is het, die aldus den heer A. F. L. Faubel, sprekende te Maastricht, afbreekt en logenstraft Het isde heer Faubel zelf. Want deze was het, die de hierboven aan gehaalde woorden op de Mac. Samenkomst van 14 Juni 1919 te 's-Gravenhage sprak. Blijkens het verslag in het officieele Bulltetin van zijn eigen Groot-Oosten. Men ziet hieruit opnieuw het huichelachtig en misleidend karakter der Loge, „Tijd." tot 42.360 mannelijke en 6211 vrouwelijke lands dienaren, totaal 48.571. De toeneming bedraagt dus 15.263 of ruim 43 pCt„ dus bijna de helft. De heer Perdok rekent verder uit, dat deze ver meerdering van 15.263 ambteraren, tegen een genfiddeld salaris van ƒ2000, de schatkist jaar lijks komt op een bedrag van 30 millioen. Uitvoering It.K. Sehiedamsehe Tooneelclub. Op 28 September a.s., treedt deze bekende vereeniging op, voor de R.K. Burgerjongelingen Vereeniging „Katholiek Streven" die dan haar eerste lustrum viert. Ten tooneele zal worden gebracht „Met plezier' ongetwijfeld het geestigste stuk, dat ooit door deze vereeniging is opgevoerd. Velen, die het reeds eerder gezien hebben, zullen gaarne van de. gelegenheid profiteeren, om zich nog eens eenavond koste!ijkteamuseeren, terwijl voor hen, die het stuk nog niet kennen,de luttele prijs van 0.75 zeker geen bezwaar kan zijn. Mochten dan ook dezer dagen, door de leden van „Katholiek Streven" kaarten worden ge presenteerd, dan vertrouwen wij, teleurgesteld zullen worden. dat zij niet Etalage-wedstrijd Wij herinneren aan de prijsuitdeeling op heden avond 8 uur in het Verkooplokaal, Lange Haven, waarbij de leden der drie middens! audsorganisa ties zijn uitgenood igd. O p de n hoek G ro o t e Ma rk t Hoogstraat, reden hedenmorgen even over tien uur twee wielrijders, door verkeerd uitwijken, in volle vaart tegen elkander in. De een, 'n inwon er uit Vlaardingen, geraakte bij de botsing zijn stuur kwijt cu tuimelde tegen den muur van Geul's wasscherij aan, bij Welke manoeuvre zijn fiets geheel verbogen werd. De ander kwam er beter af cn kon na eenige onschuldsbétuigingen, zijn tocht weer voortzet ten UIT BOTTERDAM. Alhier is aangehouden W. J. B„ een gewezen stationchef van de Westlandsche; Stoomtram, die er van verdacht wordt, die maatschappij voor ongeveer 1000 te hebben opgelicht. De nijverheidstentoonstelling. De Nijverheidstentoonstelling is eergisteravond te half elf gesloten. Nadat het publiek de ten toonstelling verlaten had, heeft de voorzitter van het tentoonstellingsconilé, L. K. E. van Eyck, in den tuin de exposanten toegesproken en hun dank gebracht voor de goede samenwerking. De heer Rubber wensehte het comité daarna na- de exposanten geluk met het behaalde succes. Ten slotte vcreenigden de exposanten zich in de Tiboli-bovenzalen voor een gezellig samenzijn. De tentoonstelling werd in totaal door een kleine 50.000 menschen bezocht. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook ai worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven. Nederland en de Volkenbondsvergadering. In de derde commissie van de Volkenbonds vergadering verklaarde jhr. Loudon, dat het nieuwe ontwerp van het algemeen waarborgver- drag; zooals dat in de gemengde tijdelijke be wapeningscommissie in haar vergadering te Parijs is aangenomen, zich ongunstig van lord Robert Cecil's oorspronkelijk ontwerp onder scheidde, doordat de waarborgbeginselen ten koste van de bepalingen over bespreking dei- bewapening meer naar voren zijn geplaatst. Voorts meende Loudon, dat de individueele vrijheid der staten om zelf te beoordeelen, welke staat de aanvaller is, te zeer beperkt werd, door dat deze vraag aan de bindende raadsbeslissing wordt, toevertrouwd. De herclassificatic bij de spoorwegen. De Neutrale Bond van Spoorwegpersoneel heeft zich met een adres tot den minister van Waterstaat gewend, inhoudende zijn bezwaren tegen de uitbreiding van drie tot vier loonklas- sen en verhoogden aftrek, onder mededeeling, dat zijnerzijds, zoowel het bij den Loonraad door de directie aanhangig gemaakte voorstel, als het door dien Loonraad aangenomen gewijzigde voorstel, wordt afgewezen. „Het Verambtenaarde Nederland. Dat de toeneming van het ambtenarencorps zelfs door vakvereenigingsleiders met bezorgd heid wordt gadegeslagen bewijst een uitlating van den heer Perdok, voorzitter van de centrale van vereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst. In een ingezonden stuk in „Het Vader land" over de regeering en haar ambtenaren concludeert hij o.a. De ambtenaar wordt het slachtoffer van de sociale wetgeving en de meer dere staatsbemoeiing. Het korps wordt te groot. Na den oorlog is het aantal rijksambtenaien gestegen van 36075 tot 42360 mannelijke en van 3358 tot 6211 vrouwelijke ambtenaren, d.i. een totale vermeerdering van 7.138 of 18 pCt. Toen in 1914 de oorlog uitbrak bestond het Nederlandsche ambtenaarscorps uit 31.477 man nelijke en 1831 vrouwelijke, totaal 33.308 ambte naren. In 1921 was dit corps gestadig aangegroeid IIulp voor Japan. Teneinde er blijk van te geven hoezeer het Nederlandsche Volk meeleeft met de ontzetten de ramp die Japan trof, vormde zich een Cen traal Nederlandsche Comité „Ramp Japan 1923" tot leniging van den nood ontstaan door de jongste aardbeving, waarbij vele tienduizenden menschenlevens verloren gingen, steden en dorpen geheel of gedeeltelijk verwoest worden en het economisch leven van een belangrijk deel van Japan zeer zwaar getroffen werd. De namen van de leden van dit Centraal Co mité zullen spoedig voltallig gepubliceerd worden maar reeds nu richt.het voorloopig Comité zich tot het Nederlandsche Volk met het verzoek, bijdragen, groote en kleine, voor het goede doel te geven. Er is een beroep gedaan op de Nederlandsche Dagbladen inschrijvingen te willen openen en de namen der schenkers met de bedragen, regel matig twee keer per week te w'llen pubbceeren. Enkele Dagbladen zegden reeds toe voor dit goede doel ruimte beschikbaar te stellen. Ook is verzocht de bedragen van de bij het Comité inkomende giften te willen publiceeren. Het Centraal Nederlandsch Comité zal streven naar samenwerking met andere instellingen die hetzelfde goede doel tot steunverleening beoogen. In de verwachting dat het Nederlandsche Volk van oudsher bekend om zijn vrijgevigheid en menschlievendheid, in deze zijn tradities getrouw zal blijven, heeft het Centraal Nederlandsch Comité reeds Zaterdag 8 September j.l. een be drag van zestigduizend gulden naar Japan over gemaakt naar het daar op initiatief van het Cen traal Comité te vormen uitvoerend comité. Het Centraal Nederlandsch Comité verzoekt om behalve aan de Dagbladen gelden te zenden aan den heer E. D. van Walree, Directeur van de Twentsche Bank, Amsterdam, giro-num mer 6269. Namens het voorloopig Comité, Dr. C. J. K. -an Aalst, Voorziller. getuigen is er met sirenen geworpen en Werden de jongeren door de ouderen aangespoord, er op in te trekken. Het werd een formeel gevecht, waarbij verschillende kinderen van de jeugd groep Werden gewond. Met. moeite hebben zij in de tram hun toevlucht kunnen nemtn. ie Leiden aangekomen vielen verschillende kinde ren Hauw zij Werden in de rijwielloods van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer cr.der- g( brachtEnkelen zijn naar het Academiech Ziekenhuis vervoerd om daar te worden ver bonden. Nader meldt men nog Van niet-socialistische zijde verneme n wij het volgende uit Katwijk Ware het alleen bij het bezoek van de socialistische jcugdpartij geble ven, dan zou er niets zijn gebeurd. Doch Katwijk aan Zee vierde Oranjefeest en de oranjelintjes, die de kinderen droegen, waren voor de socialis tische jeugd blijkbaar wat een roode lap voor een stier is. Men kon er niet afblijven het gevolg was opgewondenheid bij de inwoners cn een kleine botsing. Verschillende socialistische groe pen werden uitgeleide gedaan. Te Katwijk aan den Rijn gekomen, zongen d'c jeugdgroepen socialistische liederen en Werden roode vlaggen en banieren ontplooid. Toen een aantal jonge lieden als tegenmanifestatie het Oranje Boven aanhieven, ontstond er een vechtpartij, waarbij de Katwijkers klop kregen. Van de Amsterdam- sche groep Werden er drie gewond en kreeg er één met. een stok zoo'n lievigen klap, dat hij bewusteloos neerviel. Per auto is hij naar. het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Toen later eenige socialistische groepen door Katwijk gingen, werden ze op niet zachtzinnige wijze met stokken en andere voorwerpen be werkt. Vaandels en banieren werden hun ont rukt en aan flarden gescheurd. Geen enkele bleef er heel. Een der groepen wist uit de handen van de Katwijkers te ontkomen door ijlings in een passeerenden tram haar toevlucht te zoeken en ook daar zou het misgeloopen zijn,waren het niet dat door het optreden van een inspecteur van politie de opdringende Katwijkers in be dwang werden gehouden. Levend verbrand. Zekere K„ kost ganger van Zunnebelt, wonende in het dorp Ittersum (O.), kwam Zaterdagavond Mat thuis. K„ die ongeveer 50 jaar is, maakte nog al eens misbruik van sterken drank. Hij is Zaterdag in den vooravond gezien met een volle Jlesch jenever in zijn bezit.' De man schijnt dronken thuis gekomen te zijn cn toen een petroleumlamp omgegooid te heb ben. Daardoor brak kwart over twaalf brand uit in het door K. bewoonde vertrek- Hij heeft blijkbaar nog kans gezien de deur te bereiken Verder is hij echter niet. gekomen zijn geheel verkoold lichaam Werd althans 's morgens ge vonden, liggend bij de deur met één arm uit gestrekt. v De overige bewoners, Zunnebelt met vrouw en vier ongeveer volwassen kinderen, bemerkten het gevaar eerst, toen het vuur reeds geducht om zich heen greep. De vonken vlogen reeds rond vóór een der zoons Wakker werd. In nacht gewaad moesten allen vluchten, zoodat niets gered kon worden. Nog maar even waren allen buiten, toen de geheele boerenplaats reeds één vuurzee was. Slechts met groote moeite kon de belendende boerenplaats behouden worden een begin van brand op den zolder van dat perceel moest Wor den gedoofd. Eerst omstreeks drie uur, toen het grootste gevaar reeds geweken was, verscheen de brand spuit. Alles was zeer laag verzekerd. passagiers over de overeenkomstige dagen in de derde week van Augustus. Familietwist. Zondagavond heeft zich bij de familie S. op het Spui te 's-Gravenhage een drama afgespeeld. De familie S. heeft de politie al heel veel last, bezorgd, omdat er nogal eens uzie is tusschen de verwanten. Zondagavond was er weer kabaal. De 51- jarige vader F. S. vergat zich een oogenblik en stak zijn 26-jarigtn zoon W. H. IT. S. met een mes in de hartstreek, 't Hart werd gelukkig niet geraakt, maar de long Werd ernstig gewond. De zoon is naar het ziekenhuis gebracht en de vader naar het politiebureau. Hij verkeerde onder den invloed van sterken drank. Pool-expedit e in gevaar. Men meldt uit Kristiania, dat de Noorsche weten schappelijke expeditie aan boord van de Conrad Holmboe, met schip bij Oost-Groenland in het ijs zit, een draadloos telegram heeft gezonden, waarin aan deNoorsche regeeringwordt gevraagd een hulpexpeditie te zenden. De regeering heeft besloten, zoo spoedig als het kan zoo'n expeditie te sturen. Een koninkl ij k<?-verloving. Re Koninklijke Belgische familie is nog steeds in Italië. Er wordt thans medegedeeld, dat de ver loving van de Belgische prinses Marie José met den kroonprins van Italië officieel bekend zal worden. Treinramp in Siberië. De Fransche bladen vernemen uit Wladiwostok, dat er Don derdag dicht bij Omsk in Siberië een sneltrein zou zijn ontspoord, waarbij 82 personen zouden zijn gedood en 150 zwaar gewond. Het spoorwegongeluk b ij Han nover. Men meldt uit Leiden Gisternacht om half één zijn hier per spoor aangebracht het stoffelijk overschot van mevrouw LibotKorpershock, van mevrouw Van KempenNoordeloos en haar echtgenoot, den heer van Kempen, die bij het spoorWegonge luk bij Hannover om het leven zijn gekomen. De spoorwagen, waarin -de lijken Werden ver voerd, was door de zorg van de directie van de Duitsche spoorwegen met dennengroen behan- *gen en op de kisten waren eenige eenvoudige bloemen gelegd. Aan het station waren veel menschen. Nadat de kisten in de lijkwagen waren ge plaatst., trokken deze langs Stationsweg en Bree straat naar den Nieuwen Rijn. Daar woonde de familie van Kempen. De kisten met het stoffe lijk overschot van den heer en mevrouw van Kempen Werden naar binnen gedragen, en daar na trok de andere wagen naar de Hooglandsche Kerkgracht, waar de familie Libot woont. Morgen zal de teraardbestelling plaats hebben, van mevrouw Libot op de Ned. Herv. Begraaf plaats Rijnhof te Oestgeest e* van den heer en mevrouw van Kempen op de R. K. begraafplaats aan de Zijlpoort te Leiden. De toestand van den heer Libot is bevredigend O r a n j e e n rood. Men meldt uit Leiden Zondag is hier een vergadering gehouden van wege de S.D.A.P., bedoeld als een gewestelijke jeugd-vergadering.Na afloop zijn verschillende groepen naar Katwijk vertrokken. Toen een der groepen, die over Wassenaar naar het strand te Katwijk was gegaan, van het strand komende het dorp wilde binnengaan, Werd haar dit door een talrijke menigte belet. Volgens een der oog- Boschbranden. Naar gemeld wordt, is in de omstreken van Perpignan een hevige bosch- brand uitgebroken. Alle dorpsbewoners uit den omtrek hebben hun goederen en have in allerijl in veiligheid gebracht. Men vreest voor uitbreiding van het vuur, waardoor alle dorpen in den asch zouden Worden gelegd. i Nabij Kossie (Servië) is een groote boschbrand uitgebroken. Het vuur is zoo lievig, dat aan blusschcn niet te denken valt Een hevige paniek heerscht, onder de in den omtrek wonende boeren, die met achterlaten van hun huis en het grootste deel hunner be zittingen, een goed heenkomen moeten zoeken. De schade is zeer groot. Roode prakt ij ken. Zondag hielden de sociaal-democratische en communistische zelf- beschermingsorganisatics, te zamen ongeveer 8000 man, een algemeen „appél" op de Vogelwie- se te Dresden. Daarbij waren tegenwoordig de politiepresident Menke, een reeks verdere poli- t.ie-aut.oriteiten en andere ambtenaren. Nadat, ongeveer twee uur lang was geëxerceerd, hield de Stadtbaurat Sierks een rede, waarin hij ver klaarde Reeds in de allernaaste toekomst zal blijken, of de republiek te redden is of niet. Zoo niet, dan zou Stresemann gelijk krijgen met zijn bewering, dat het tegenwoordige kabinet, de laatste pijl is in den koker van het rijk. Is ook deze verschoten, dan komt de chaos en daarmede de dictatuur van rechts-of links. Men moet gereed zijn de dic tatuur van links te beschermen. Wanneer echter niet spoedig groote massa's arbeiders zich vrij willig bij dak pioletarische zelfbescherming aan sluiten, dan moeten zij met alle middelen daartoe worden gebracht. De arbeiders hebben nog maar enkele dagen tijd om zich vrijwillig te melden. Daarna zou het kunnen zijn, dat zij daartoe met de blanke bajonet gedwongen worden, t Is fraai Aanvaring op de Schelde. De Hollaudsche stoomboot „Hoogkerk" die gister morgen de Schelde opvoer, wierp het anker uit om t.e vermijden, dat zij in botsing zou komen met de Fransche stoomboot „Ceylan", doch werd door den sterken stroom meegesleept en rondge draaid, waarbij zij met vier andere vaartuigen in botsing kwamn. Een sleepboot, twee jachten en de nieuwe ferryboot, werden alle vier vrij zwaar bescha digd. De „Hoogkerk" zelf bekwam geen noemens waardig letsel. Zij-was bijgestaan door twee sleep- booten en handelde, wat dat betreft, in overeen stemming met de scheepvaartreglementen. Tragisch einde. Zaterdagmorgen waren te Wijk aan Zee eenige kinderen met elkander aan het spelen. Het 2-jarig zoontje van den werk man S. werd door een ouder kind eeen wortel toegediend. Een stukje van den wortel schoot het kind in de keel en kon zelfs door den plaat selijken arts niet worden verwijderd. Terstond is het kind per auto overgebracht naar het gasthuis te LIaarlem, waar het direct werd geopereerd, doch spoedig daarna overleed het jongetje. Goede zaken. De gemeentetram van Amsterdam heeft (niet medegerekend de abonne- ments-passagiers) van 5 tot en met 8 September 1.974.259 passagiers vervoerd, tegen 1.115.968 Het politiesc handaal te Bata via. Een nader telegram van Aneta meldt nog De heer van Rossen, vroeger inspect, van politie te 's-Gravenhage, is in preventieve hechtenis gesteld, een gevolg van maandenlange onder zoekingen-, voornamelijk na de arrestatie van den Chineeschen hoofdrechercheur, in verband met diens talrijke afpersingen. De assistent-resident constateerde fraudes loonstaten door onvoldoende terugstorting van gelden van vaceerende betrekkingen, achter houding van boeten en betaling van privé-uit- gaven uit de poliliekas, enz. Van Rossen heeft ten volle bekend en erkende in anderhalf jaar een ton te hebben verduisterd. De administrateur van 't hoofdcommissariaat, de heer A. A. S. Siegers, bekende volmondig. Geschorst zijn Kelder, hoofd van de afdeeling opium, Koks, opiumopziener en voorts com missaris Noorman, die onlangs naar Soerabaja was overgeplaatst. Kelder vloog den assistent- resident tijdens het verhoor met een mes aam maar werd ontwapend. De geheele afdeeling opium fraudeerde met geheime fondsen. Kelder oefende grooten invloed uit op van Rossen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2