Bet geheimzinnige raadsel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. 46ste Jaarpang. am vam*m Donderdag 13 September 1B23. No. 13742. Buitenlandsch Nieuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Advertenti?»! 1—5 regal» 1.75 sik* regel d Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentie Hl 1—5 regel» 1.75 eik* regel daarboven 35 cént, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden madedecliugen 75 ct. par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advertearen. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachlens weiten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. SCHOUW. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gezien de artt. 8 en 9 der verordening op het reinigen en op de gevorderde breedte en diepte houden van de wateringen en heinslooten in het Oud- en Nieuw-Westfrankeland (Gemeen teblad no. 40 van 1911); Brengen ter kennis van de eigenaars van de landerijen, huizen en erven in genoemd Fran ke iand, dat op Woensdag den 20 en September 1923 des v.m. ten negen uur, een SCHOUW zal ge dreven worden over bovenbedoelde wateringen en heinslooten. Wordende bij deze ieder, dien zulks mocht aangaan, gewaarschuwd, te zorgen, dat aan de voorschriften alsdan behoorlijk voldaan zij. En is biervan afkondiging geschied, Waar het behoort, den 12en September 1923. I)E ROERKWESTIE. De Rijkskanselier, Dr. Stresemann,hield gisteravond, ter gelegenheid van een diner van de Berlijnsche pers 'n groote redevoering, die zijn antwoord bevatte op de jongste veiklaiin- gen van den Franschen Minister-President Poincaré. De politieke beteekenis van deze rede van den kanselier werd onderstreept door de aanwezigheid van de leden van 't kabinet en verschillende andere leidende politieke personen. Nadat de kanselier een beeld had gegeven van den Duitschen economisch en en financieel en toestand en de maatregelen van de regeering tegenover de ramp der Duitsclie geldwaarde, nl. de oprichting van een goud-biljettenbank ver klaarde hij, dat ook de positieve maatregelen van de regeering niet de gewenschte verandering kunnen brengén. Beter is het ronduit te spreken dan illusies te inspireeren en daarom, kan zondci een oplossing van de huitenlandsche politieke conflicten een herstel van Duitschlands iinon- ciën niet bereikbaar zijn. De regeering heeft zich van den eersten dag van haar optreden af de oplossing van het Roer- conflict tot taak gesteld. Duidelijk is, dat deze niet slechts door een voortzetting van den pas sieven tegenstand is te verkrijgen. Door een machtspolitiek, op de wijze zooals men zich aan de rechterzijde voorstelt, was deze kwestie mét te regelen. Óok de vorige rijkskanselier, Dr. Cuno, heeft herhaalde malen verzekerd, dat eerst on derhandelingen over de reparatiekwestie zouden kunnen worden gevoerd na de ontruiming van het Roer-gebied. Voor ons is de beslissende kwestie de soeve reiniteit over het Rijnland en tenigverkrijgen van de vrijheid in het Roergebied. De Fransche minister-president Poincaré heelt onlangs in een rede aangevoerd, dat hij aan de positieve garantie, die Frankrijk op het oogen blik in handen heeft, verre cle voorkeur geelt boven de allermooiste theoretische rechten. Het is niet cle bedoeling panden tegen algemeene garanties in te ruilen. Volgens het verdrag van Versailles is net gansche vermogen van het Rijk en van i en Duitschen staat garant voor Duitschlands ver plichtingen. „Wat ik (aldus Stresemann) m mijn uiteenzetting heli voorgesteld, was de on middellijke garantiestelling van het particulier het verdrag van Versailles uit. Even goed echter is deze garantiestelling van particulier bezit een realiseerbaar pand, terwijl de garanties van Versailles dit op het aogenhlik niet zijn. Wanneer op het rijksbezii en op de bezittin gen van particuliere bedrijven als pandrecht hypotheek ten gunste van het Duitsclie rijk wordt genomen, en wel ter hoogte van een be paald percentage van den aard dezer bezittingen, dan zouden deze hypotheken als een reëcle en mobiele waarde-object ingebracht kunnen wor den in een Treuhandgesellschafl,. Dil zou dan in sLaat zijn op de basis van deze hypotheken en van cle. renten daarvan door uitgifte; van ohli- gatieleeningen op te hemen. Daardoor wordt de mogelijkheid geopend dat ook Frankrijk ter stond in liet bezit komt van groote betalingen terwijl tevens de rentebetalingen in bepaalden tijd vloeiend gemaakt zouden kunnen worden. Een dergelijke oplossing is ongetwijfeld geen theoretisch recht en geen algemeene garantie, maar een reëel feit, dal voor geenerlei andere opvatting vatbaar is. Frankrijk kan daardoor in het bezit geraken van betalingen, waardoor de van Fransche zijde gestelde eischcn voor cle ontruiming van liet Roergebied vervuld zouden zijn, doch voor waarde voor die oplossing is dat Duitschland weder de beschikking krijgt over liet Roerge bied en voorts het herstel van Duitschlands souvereiniteit over liet Rijnland. De kanselier besloot niet de volgende woor den „Wanneer thans na 50 jaar Duitschlaikl Onder andere omstandigheden bereid is cle gevolgen van een verloren oorlog op zich tc nemen, dan is het te wenschen dat door de persoonlijkheden in wier handen thans niet slechts het lot van Frankrijk en Duitschland ligt, maar van wier besluiten de rust en de vrede in geheel Europa afhangt, zich mogen laten leiden door den vvcnscli cle vrede te willen en te handhaven door een politiek van gerechtigheid, die cle nationale hartstochten dempt en daardoor den grondslag tot een werkelijken vrede geeft." >783 ptUMOÊPmmmiamaiSBtamMta opzicht hoven Naar de bladen vernemen zijn cle Franschen druk bezig met het kappen van de hosschen aan den linker-Rijnoever. Aan het station Trier hebben groote houtzendingen plaats uit de Westelijke wouden, alsook te Wmgerok aan de Moezel uit de Zuidelijke Fifel. BULGARIJE. Met het oog op de verontrustende agitatie van de communis1.cn en agrariërs, die blijkens hun laatste manifest aansturen op een tegen-staats greep, heeft de Bulgaarsche regeering gister morgen alle vooraanstaande leiders van de heide partijen doen arresleercn. De leiders der commu nisten werden over heel het land achter slot en grendel gezet. De arrestaties liepen zonder in cidenten af. AANSLAG 01» DEN I'OlïTUGEESfHEN PREMIER. Terwijl ci igistérnamiddag c-n auto voor hol ministerie van Binnen I. te Lissabon Zaken Op den minister-president, wachtte, merkte c< n r< ehc-r- cheur enkele verdachte personen op, onder wa llij ren hekenden syndicalistisdu n agitator herkende. De rechercheur Wenkte sv.ol drie an dere politieagenten en met hun vieren trachtten zij de verdachte personen te arresteeren. En kelen van dezen maakten zich haastig, uit de voeten, doch drie jeugdige syndicalisten werden gevat. Zij bleken alle drie voorzien te zijn van geladen revolvers en waren blijkbaar voorne mens den premier te dooden. Een der drié jonge mannen trachtte op de poliLie te schieten. Men rukte hem echter zijn revolver uit de handen. UIT HET BEZETTE GEBIED. Bij de stadskas te Gclsenkirchen hebben de Franschen gisteren 41.9 milliard mark in beslag genomen. Te Buor werd 70 milliard in beslag genomen, te Dusseldorf 25 milliard. De bezettingsautoriteiten, treden thans in ruimer omvang en scherper tegen de, communis tisehe drijverijen op, hoofdzakelijk door verbod van bladen dier partij. De communistische Ruhr- Echo, evenals verscheidene arbeidersbladen zijn door de Franschen voor 2 maanden verboden. Eveneens hebben de Engelsche bezcttings- autoriteiten te Keulen de Socialistische Repu bliek en de Bergsche Arbeiterzcitung, tw*ee com munistische bladen, verboden, op grond, dat zij, óndanks een verbod, tot de algemeene staking opgezet hadden. Van de gemeente Dusseldorp na'men de Fran schen vandaag 350 milliard nik. in beslag. Eenige dagen geleden hebben de Belgen hij dc rijksbankfilialèn te Aken en in naburige plaat sen den kasvoorraad medegenomen. In het ge heel vielen bijna 265 milliard in hun handen. De requisitiebevelen, die de ambtenaren van de sureté bij zich hadden, vérmeldden elk een be drag van 500 milliard voor de behoeften van het leger. Uit hét Roer-gebied wordt medegedeeld, dat de Franschen de mijn Katharine hij Kray bezet hebben. De delvers zijn een proteststaking be gonnen. DE VOLKENBOND. Na afloop van de debatten over Oostenrijk waaraan nog een reeks van sprekers, onder wie Lord Robert Cecil en Hanotaux, deelnamen en na aanneming van de gisteren voorgestelde resoluties, legde de Voorzitter van den Volken- bondsraad in -de zitting van hedenmorgen zijne verklaring ai' omtrent het GriekscH-Ita iaansche conflict. Hij zeide onder meer „De Volkenhondsraad houdt zich ook verder bezig met de strijdvraag, welke trouwens ook van andere zijde wordt behandeld. Men koestert de hoop, dat het con flict op "bevredigende en vredelievende wijze kan worden opgelost. In liet belang van een lusdanige oplossing verzoek ik de Volkenbonds vergadering, in naam van den Volkenhonds raad, zich voorloopig niet met deze kwestie bezig te houden!" Daarop verhief zich de Nederlandsche af gevaardigde jhr. Loudon, van zijn zetel en ver klaarde de zienswijze van den voorzitter te doe len. Ilij sprak echter de hoop uit, dat de Ver gadering alsnog in de gelegenheid zal worden gesteld hare houding ten opzichte van de han gende kwestie vast te stellen. De overige gedelegeerden legden geen ver klaring af, maar men merkte op, dat lord Robert Cecil bij de woorden van Loudon goedkeurend met het hoofd knikte. Hc-t debat omtrent het Grickscli-Italiaansche geschil en over de kwestie van de competentie van den Volkenbond is dus alleen verdaagd. SPANJE. In verschillende doelen van Spanje worden proteslbctooghigen gehouden tegen den oorlog in Marokko, die voornamelijk van arbeiders uitgaan. De civiele gouverneur van Santander verbood de demonstraties, hetgeen tot een al- geheele Werkstaking heeft geleid. Nationalisten uit Galicië verbroederden zich met de Catalonicrs, welke laatsten gisteren te Barcelona 'n hittere vijandschap tegen Spanje aan den dag legden. Onstuimig.- vergaderingen werden gehouden, waarop voortdurend de kre ten werden vernomen Weg met Spanje, leve Ca talon ie en de Rif-republiek. Do vergaderingen Werden dooi de politic uiteengedreven, waarbij een dertigtal personen Wérden verwond. CHINA. Volgens berichten van de „Daily Telegraph is de toestand in China nog chaotisch. Het par lementaire quotum, noodig voor de verkiezing van den president, is nog steeds rik t aanwt zig. De nieuwe minister van Financiën bespreekt de kwestie der consolideering en van het herstel, terwijl hij niet eens over de fondsen beschikt die de regeering daarbij ten dienste moeten staan. Uit de districten aan den benedenloop van de Yangtse wordt een verbetering in den toestand gemeld, doordat de gouverneurs van lvioeng Soe en Tsjckiang, onder aansporing van de bevolking, tot een vriendschappelijke overeenstemming zijn gekomen. Het zou goed zijn, wanneer de ovt-iigc Toechoens hun voorbeeld opvolgden. 57 Maar dan moeten daarvoor toch redenen be staan. - Daarover wil ik met jou spreken. Mijn vac 01 verlangt liet. Werner trommelde op dc tafel. Aha, zeide hij,- half tot zich zeiven, het is dan toch zoo. Wat bedoelt ge vroeg zijn vriend. Niels. Maar ge zegt,dat uw vader het verlengt. Hé, ik meende je zoo'n beetje te kennen. Ik kan mij eenvoudig niet voorstellen, dat dit voor jou een reden kon zijn om er in ernst ovei ,e spreken. Antoon van Gielen is toch waarlijk me iemand, die zich gemakkelijk tegen zijn zin aan een meisje laat koppelen. Zonder zelf te weten gébruikte Werner hier liet woord, dat de broeder van Alice ook ge bezigd had. En zijn stem had een harden on- aangenamen klank. Dat viel ook van Gielen op. Je bent hoos op me, zei hij, anders zou je <lie uitdrukking niet bezigen. En is geen sprake van dat ik me zou laten koppelen. Werner streek zich met de hand over het voorhoofd. ITALIË EN GRIEKENLAND. Mussolini verklaarde gister in den kabinets raad het volgende Het Grieksch-Italiaansche geschil is.thans in het stadium gelreden van de uitvoering der sancties, door den Gezantenraad opgelegd en die met het ltaliaanselie ultimatum overeenkomen. Het krachtige optreden van Italië heeft een lusschenkomst van den Volken bond voorkomen (sic Wat betreft de ontruiming van Korfoe her haal ik. dat dit zal geschieden, wanneer de ei- schen van den Gezantenraad zoowel formeel aanvaard als uitgevoerd zijn. De trouw van Italië aan zijn woord kan niet in twijfel worden getrokken. Het eiland Korfoe, dat slechts als een pand is bezet, zal worden ontruimd, wan neer volledige genoegdoening is gegeven. Zekere aeweringen in het buitenland geopperd zijn zoowel heleedigend als misleidend. Ilians wordt allerwege erkend, dat de huitenlandsche politiek een gevaarlijke crisis op gelukkige wijze heeft, opgelost en Italië zal thans op Korfoe blijven, totdat Griekenland integraal zijn verplichtingen nakomt. Vergeef me, zei hij, ik wil je niet onaangenaam zijn. Maar je zult me toegeven, dat jou mede- deeling mij zeer vn-ciml moest aandoen. Il< neem aan, ik weet zelf, dat je vader gaarne zou zien, dat ge met Alice Evan in het huwelijk treedt. Maar hij zelf moet immers weten, dat aandrang in deze van hem op jóu eerder een tegenovergestelde uitwerking hebben moet, En ik begrijp volstrekt niet, dat jij er over zoudt denken een meisje ten huwelijk te vragen, dat je niet liefheht, alleen omdat je vader dat verlangt. Maar laten we er niet verder over spreken, ik bekend, dat ik in deze niet onbevooroordeeld ben. Antoon van Gielen glimlachte flauw. Laten we er maar over spreken, zeide hij, we zijn vrienden nietwaar, en we zullen dat blijven. Luister naar wat ik je te vertellen wik Mijn vader wenscht dat huwelijk. En toen hij mij dit gezegd heeft, heb ik zijn voorstel verre van mij weggeworpen. Maar hij houdt aan. Hij stelt het voor alsof ik Antoon van Gielen aarzelde verder te gaan Het was alsof, hij niet goed zeggen durfde, wat hem op het hart lag. Ik houd van mijn vader, sprak hij, al stonden we in onze opvattingen altijd heel ver van elkaar. Hij bevindt zich in groote moeilijkheden en ik meen dat 't mijn plicht is als goed zoon, dat ik hein juist in moeilijke omstandigheden niet alleen Iaat staan. Hoor eens Frits, ik moet het jou vertellen, ik moet iemand hebben met wien ALLERLEI. Gister is Zuid-Rhodesië, dat ongeveer dertig jaar lang door de Gecharterde- Compagnie be stuurd was, officieel als nieuw dominion'bij het gebied van den koning van Engeland ingelijfd. Gelijk men zich zal herinneren, hebben de kiezers er zich verleden jaar October, nj keus tusschen instelling van een verantwoorde lijke regeering en opneming in de Unie van ZuiC Afrika, verklaard voor het eerste stelsel. iDe reis van Seipel, den Oostenrijkschen bondskanselier naar Warschau schijnt thans op. Zaterdag bepaald. Dinsdag zou hij te Weenen terugkomen Volgens liet officieel emigratie-bureau zijn sedert het einde van den oorlog 31 507 personen uit Oostenrijk geëmigreerd. Uit Leipzig wordt gemeld dat-de gemeente geen middelen meer heeft tot betaling van de bezoldiging van hare ambtenaren en beambten en een delegatie naar Berlijn heeft gezonden óm er voorschot te vragen. De woeker-afdeeling van liet Berlijnsche hoofdcommissariaat van politie heeft in de al- geluopen maand ten bedrage van ongeveer 20 milliard waren in beslag genomen. De door de ik er over spreken kan, geheel vrij, zonder eenige leperking. Hij woelde met de handen in het liaar, blijk baar viel het hom moeilijk verder te-gaan. Hij was aan hevige gemoedsweging ten prooi, die hij tevergeefs poogde meester te worden. IIij was opgestaan en liep nu in de kamer op en neer. Eensklaps bleef hij voor Werner stilstaan en hernamL Br ik zal je kort en goed zeggen, wat het is. Mijn vader bevindt zich in financieele moeilijkheden. zie me zoo verwonderd niet aan, het is zoo, de'rijke bankier van Gielen zal weldra misschien armer zijn dan eèn van zijn bedienden. Maar dat is het ergste nog niet. De vraag is, of als mijn vader failliet gaal, hij uit de handen van dc iustiiie zal blijven, liet is vreeselijk pijnlijk voor mij je dit te bekennen, Frits, (fel begrijp je wel. Maar ik moet het zeggen, omdat ik niet wil, dat je mijn daad verkeerd zoudt b e oord - den. Jc daad, vroeger Werner toonloos, je bedoelt jc huwelijk met Alice Ja Zie de zaak is deze. Het geheim van de uitvinding van professor Evan behoorL mijn va der en de erfgenamen van den professor. Mei- diens zoon kan en behoeft mijn vader geen reke ning t.e houden, maar wel met zijn docliteiV nu als ik met haar trouw, dan zou vader gerechtigd zijn het geheim van de samenstelling van cc ontplofbare stof te verkoopen. Hij kan daarvoor wel een millioen, ja meerdere imlhoenen ont vangen en zou zoo dus gered zijn, gered van ar moede en misschien van dc schande. Begrijpt ge nu voor welk een keuze ik gesteld ben. Mijn hemel het is tocli geen misdaad als ik met Alice Evan trouw, wonneer zij mijn aanzoek niet afslaat. Werner antwoordde niet dadelijk, hi j besefte ten volle -n welk een moeilijke positie zijn vriend zich bevond, hij voelde geen boosheid meer tegen hem, integendeel diens mededeelingen hadden diep medelijden opgewekt. Welnu, vroeg Antoon van Gielen, meent-gij, dat het een misdaad zou zijn? Uw vader dwingt u als 't ware tot dit huwelijk. zeideWerner nu, maar meent gij dat Alice Evan zal toestemmen Van Gielen haalde de schouders op. Ik zal tegenover haar in elk geval niet huiehele antwoordde hij, ik kan haar zeggen dal ,k haar vereer en hoogacht, ik kan haar beloven, dat ik alles doen zal om een goed echtgenoot voor haar te zijn, dat ik trachten zal haar gelukkig le maken.' En dat kan ik eerlijk beloven, want-ik zal die belofte houden. Maar of zij toestemmen zal Dat is het juist, wat mij zoo vreemd lijkt, mijn vader beweert met de grootste stelligheid, dal Alice zal toestemmen, dat zij mij liefheeft. En gij gelooft dat Antoon van Gielen zag zijn vriend aan. Ik zou niet op de gedachte gekomen zijn, maar mijn vader beweert het met de grootste beslist heid. Overigens als Alice een ander liefheidIzal zij weigeren. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1