Het geheimzinnige raadsel DMG BLAD WOGÜ SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 46ste Jaargang. Vrijdag 14 September 1623. No. 13743. jg Advertantièni 15 rsgtls f 1.75 elke rsg»l d»arbov«ü 35 ennt, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingsn 75 ct. per regel. Bureau s KOEMARKT 4. Telefoon Intereomrnxmaal 85, Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. DE VOLKENBOND. De derde, commissie van de Volkénbonds- vergadering te Ge.néve heeft de besprekingen het wederzijdsche garantieverdrag als ls over grondslag voor de ontwapening voortgezet. Lange, de Noorsehe gedelegeerde, handhaafde zijn in de vorige vergadering ingenomen stand punt en zeide, dat de kleine staten de volgende eischen moeten stellen lo. dat alle verdragen moeten worden her zien en gepubliceerd in overeenstemming met de beginselen van den Volkenbond 2o. dat alle groote naties een zuiver voor zichtige politiek moeten voeren. Jhr. Loudon (Nederland) herhaalde zijn stand punt, dat in het thans gesproken garantiever drag niet de ontwapening, maar de garantie do hoofdzaak is. Daarom schijnt hem het ontwerp verdrag praematuur, want het zou eerst practi- sche beteekenis kunnen hebben, wanneer de Volkenbond inderdaad universeel is en zou kunnen steunen op de rechterlijke garanties, welke het internationaal gerechtshof kan geven. Ten slotte werd de considerans van het ga rantieverdrag aangenomen in een vorm, welke een uitdrukkelijk beroep op arl10 van liet Volkenbondsverdrag (wederzijdsche garantie van de territoriale en politieke onschendbaarheid) en op art. 8 (vermindering van bewapening) in houdt. Art. 1 Werd aangenomen in den vorm van het ontwerp, dat eiken aanvalsoorlog een inter nationale misdaad acht, waaraan de verdrags- sluitende partijen zich niet mogen schuldig maken. SPANJE. Een militaire revolutie. De gouverneur van Barcelona Primero De- rivera heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarbij hij de regeering beschuldigt bet land ten verdcree te voeren en aankondigt dat de militaire partij besloten heeft het bewind in handen te nemen, en den staat van beleg af te kondigen. Om vier uur gistermorgen was de telefooncentrale bezet. De stad is rustig. Naar men verwacht, zullen de aangekondigde maat regelen onmiddellijk uitgevoerd worden. Het telegram voegt erbij, dat de regeering in allerijl bijeengekomen is. Markies Estella, kapitein-generaal van Barce lona, zou het hoofd van de beweging zijn, die de regeering wil omverwerpen en door een militair bestuur vervangen. Het garnizoen van Barcelona en dat van ver schillende andere steden zijn nu in vollen cm stand tegen de regeering. In verschillende garnizoenen zijn pamfletten verspreid, waarin wordt gezegd, dat Spanje m de grootste moeilijkheden verkeert, welke te wijten zijn aan het gemis van moreel der regee ring, de rampzalige Marokkaansche kwestie tn het in gebreke blijven van het openbaar gezag Volgens de bladen zou de omwenteling zich Vrijdag jl. hebben gemanifesteerd, docli de re geering, die van de plannen in kennis Werd ge steld, trof preventieve maatregelen, waarop door de organisatoren de beweging is vei vroege De ministerraad beeft den ganschen nacht van Woensdag op DoMerdag besprekingen gehouden, waarop de volgende verklaring is gepubliceerd De kapitein-generaal te Barcelona nee op eigen gezag den staat van beleg >n d?.t d-stnet afgekondigd. Hij maakte zich meester van de communicatiémiddelen en wendde zieh «-<> c <- kapitein-generaals der andere districten mn u .verzoek zijn voorbeeld te volgen. Vérvolgens richtte hij een manifest tot de bevolking, waarin hij zeide, dat het leger dm Koning zal vragen Spanje te redden en zal breken met de tegen woordige ministers en alle andere politici der regeering. Dé regeering heeft verklaard in baar geheel op haar post te zullen blijven en dezen slechts door geweld te zullen verlaten. De koning zal beden- vond in Madrid aankomen. De ministers hielden gistermiddag een be spreking, na ailoop waarvan de minister van Binnenlandsche Zaken aan verslaggevers ver klaarde, clat de regeering onder de tegenwoor dige omstandigheden absoluut geen medodee- lingen kan doen. De bladen erkennen algemeen, at de toestand ernstig is. In Madrid heerscht absolute kalmte geen enkel incident deed zich voor. Omtrent den toestand in Spanje wordt te Parijs nog vernomen, dat na den tweeden kabi netsraad, de Spaansche regeering besloten heeft, een vlooteskader naar Barcelona te zenden. De regeering kreeg kennis van de oproerige beweging door den minister van Openbare Wer ken, die op weg naar Barcelona was. Hij keerde terstond naar Madrid terug en stelde de regee ring op de hoogte van den stand van zaken. Het gerucht omtrent de arrestatie van den minister van Buitenlandsche Zaken is nog niet bevestigd. DUITSCIILAND. Volgens een persbericht uit München zal de in Pruisen verboden Nationaal-Socialistisehe Arbeiderspartij zich voorlaan noemen Natio naal-Socialistisehe groot-Duitsche partij, terwijl haar stormafdeelingen den naam Vaderlandschc Jeugdbonden zullen dragen. Naar de officieele Pruisische persdienst bericht, zal de rijksminister van Binnenlandsche Zaken, met behulp van po litioneel© machtsmiddelen het optreden van den bond ook onder haar nieuwen naam verhinderen. Het senioren-convent van den rijksdag heeft heden het voorstel van de Duitsch-nationalen tot onmiddellijke bijeenroeping van den rijksdag verworpen. Het voorstel werd door de Duitsch- nationalen en de communisten verdedigd. De woordvoerders van de overige partijen verklaar den, de noodzakelijkheid van een onmiddellijke bijeenroeping niet in te zien. De rijksdag zal dus, zooals destijds reeds werd vastgesteld, eind dezer maand eerst zijn werkzaamheden hervatten. Mogelijk is echter, dat reeds tevoren de commissie van buitenlandsche zaken een vergadering zal houden. Hermann Muller, de voorzitter van deze commissie, zal zich hierover in verbinding stellen met de rijksregeering. communisten op. Communistische vergaderin gen worden al sinds etnigen tijd niet meer door de Fransehen geduld. Evenals te Recklinghau sen en te Getenkirchen zijn ook te Dortmund het communistische partijbureau en de redactie an hel communistische blad door de Franschen gesloten. RUSLAND. Het Russische telegraafagentschap.iöeldt, dat de door het centrale uitvoerende comité inge stelde commissie tot onderzoek naar de ver oordeelden in de gevangenissen te Moskou haar arbeid beëindigd heeft. De commissie onder-" zocht 3708 gevallen van door de rechtbank ver oordeelden, waarna 2522 personen in vrijheid werden gesteld en 824 uit Moskou werden uit gewezen. Elk dezer uitgewezenen ontving een spoorkaartje en een geldelijke ondersteuning oor de reis. ITALIË EN GRIEKENLAND. De Gezantenraad heeft de oplossing aanvaard, die men van dien aard acht, dat zij den toestand fcusschcn Italië en Griekenland kan liquideeren'. Zij heeft haar onmiddellijk naar Athene en Ge neve geseind. De geallieerden zijn het volkomen eens geworden over dc redactie van de instruc ties, aan de commissie van onderzoek te geven, en over de voorwaarden voor de ontruiming van Korfoe. Men verzekert, dat de kwestie geregeld is op voor Italië en Griekenland bevredigende wijze. In Engolsc.he kringen maakt men zich nog steeds zeer ongerust over de houding van Italië inzake Korfoe en Fiume. Engeland is echter vast besloten het uiterste te doen om den vrede te handhaven. verwijderen. Doet. dc regeering zulks niet, dan zal de communistische partij de Saksische re geering haren steun vanaf dien datum geheel onthouden. Het totaal aantal slachtoffers in alle ge teisterde districten van Japan bedraagt, waar schijnlijk 1V2 millioen, Waaronder meer dan 200.000 dooden. De materieele schade is moeilijk Le. schatten, maar bedraagt vrij zeker enkele duizenden milliöenen yens. Volgens betrouwbare inlichtingen zijn in Bulgarije gistermorgen ongeveer 50 communisten gearresteerd. De arrestaties duren voort. De autoriteiten zoeken nog ongeveer 200 commu nisten. .Te Coblentz zijn 75 milliard aan spoorweg- gelden door de Franschen gestolen :en twee hoog geplaatste spoorweg-ambtenaren gearresteerd. Binnenland. UIT HET BEZETTE GEBIED. Te Duisburg zijn de Belgen in de rijksbank binnengedrongen, waar zij 50 milliard mark hebben gestolen. Te Ruedelsheim heeft de bezettingsoverheid aardappelvelden met den oogst erop in beslag genomen, voor de voedselvoorziening der troe pen Een deel van de te Herne Bankau bij de mijn Julia ondergebrachte Fransche wacht van het 17de bataljon jagers heeft de draadversperrin gen aldaar vernield, de schildwachthuisjes om ver gegooid en de geweren Weggeworpen. Zes van die soldaten zijn door soldaten van een andere afdeeling weggevoerd. Nadat de Franschen in de eerste maanden van de Roorbezef! ing tevergeefs hebben getracht, zich van de hulp der communisten te verzekeren om de arbeiders in de Ro< r voor zich te winnen, treden zij thans met groote scherpte tegen de ZUID-SLA VIE EN ITALIË. Het. Zuid-Slavische gezantschap- deelt mede, dat alle geruchten betreffende militaire voor bereidingen in Servië uit de lucht zijn gegrepen. Men hoopt juist in Servië, dat de kWestie-Fiume op vredelievende wijze zal kunnen worden op gelost. AMERIKA. De Matin" verneemt uit Londen Volgens een telegram uit Washington zal president L'.oo- lidge weigeren deel te nemen aan de wereld conferentie tot regeling der oorlogsschulden, indien deze conferentie ten doel mocht hebben, de betaling der Amerika verschuldigde bedragen, uit te stellen. De V. S. zouden zich echter uit spreken ten gunste van liet- verleen en van cre- dieten aan Duitschland door Amerikaansche bankiers. 58 Maar als uw vader baar nu ook eens meende te kunnen dwingen. Als hij Alice meent te kunnen dwingen Welk een veronderstelling, hoe komt ge er bij, dat hij zoo iets zou kunnen, zou Willen doen. Luister, sprak Werner nu, gij hebt mij in Vertrouwen genomen, ik wil ook volkomen eerlijk tegenover jou zijn. Antoon. En ik za 11 nu eens precies mijn meen ing zeggen, al zul len mijn woorden je hard klinken. Heusch wat ik nu zeggen ga, zeg ik niet om je onaange naam te zijn Dat weet ik, spreek op, die inleiding is o\ei- bodig. Welaan dan, ik vertrouw uw vader niet. Ik wist al, dat hij uw huwelijk met Alice Evan Wensclit, om welke reden dat dan zijn mag. Ik Weet nu, dat bet u moeilijk of onmogelijk is zijn Aandrang te Weerstaan. Wie zou een zoon dur- Ven veroordeelen, omdat bij terwille van zijn Vader zich meent te moeten opofferen. Ik kan je niet veroordeelen, Antoon, ook al voel ik dat je houding tegenover Alice Evan toch eigenlijk niet eerlijk zou zijn. Dat zelfde heb ik mij ook voorgehouden. Maar ik kan, waar voor mijn vader zooveel op het spel staat, hem zijn verzoek moeilijk wei geren. Je gelooft, toch .niet, dat ik baar zou willen vragen om me zelf voor armoede te be waren. Neen. Maar ik herhaal, waarmee ik begon nen ben, ik vertrouw uw vader niet. Want ik heb de overtuiging, dat hij ook Alice wil dwingen. Neon, schud niet zoo stellig ontkennend het- hoofd. Uw vader meent, dat Alice's broer schuldig is aan don moord op zijn vader. Welnu, indien hij Alice Evan nu eens voorhoud, dat zij haar broer van een veroordeeling kan red den door met u in het huwelijk te treden, meent ge dan, dat zij niet evenzeer bereid zal zijn een offer te brengen, als gij. Als mijn vader dal deed, zou hij een schurk zijn. Neen, Frits, dan zou hij haar en mij mis leiden, zoo iets moogt ge niet veronderstel len. Helaas ik heb reden voor die veronderstelling hoezeer ze u mag grieven. En daarom zeg ik dit.: indien Alice Evan zou besluiten met u in liet huwelijk te treden, dan zal ik de vrijheid nemen haar te bezoeken en haar dit te zeggen I rouwt go meL Antoon van Cielen, omdat ge hem lief- hebt, dan is het niet aan mij daarover te spreken Maar doet, ge het gedwongen, omdat gij meent zoo uW broer te redden, dan moogt ge dat niet doen. En dan behoeft ge dat niet te doen, want ALLERLEI. Naar men uit Weenen meldt, is de geheele Wcensehc pers, op de socialistische bladen na, zeer ingenomen met hetgeen mr. Zimmerman te Genéve over de herstel-actie van Oostenrijk gezegd heeft,. De socialisten blijven Zimmerman echter bestrijden de „Arbeiter-Zeitung" be toogt, dat Zimmerman den toestand verkeerd inziet en zegt, dat geheel Oostenrijk dat lang zamerhand zal bemerken. In den nacht van Zaterdag, den 6en Oc tober, op Zondag, wordt in Frankrijk de winter tijd ingevoerd. In Groot-Brittannië geschiedt dat, gelijk men Weet, reeds in dm nacht van I op 16 dezer. Hel bestuur der Saksische communistische partij heeft een' ultimatum gesteld aan de re geering Zeigner, waarin wordt, geëischt, dat de Saksische regeering uiterlijk lp 15 September a.s. de fascistische elementen bij de politie zal Het regeeringsjubileum van II.M. de Koningin. Gistermiddag om kwartier over twee is het Doorluchtig Episcopaat van Nederland, be nevens Mgr. Vuylsteke, Apostolisch Vicaris van Curacao, door II.M. de Koningin in audiëntie ontvangen ter gelegenheid van het Regeerings jubileum van H.M. De ontvangst der Bisschoppen, Welke af zonderlijk voor de groote audiëntie, welke om 3 uur aanving, geschiedde,had plaats in dc Roode Zaal. Nadat H.H. D.D. H.IL de Bis schoppen waren binnengeleid en aan- H.M. voor gesteld, Werden toespraken gewisseld. Mgr. v. d. Wetering hield de volgende toe spraak Mede in naam van de Hoogwaardige Bisschop pen en van den Hoogwaardigen Apostoliscbefi Dignitaris van Curagao moge ik Uwer Majesteit eerbiedig dankbare gelukwenschen aanbieden bij gelegenheid der herdenking van baar 25-jarig zegenrijk bestuur van ons dierbaar vaderland. Uit millioenc-li harten zijn dc vorige Week dank en smeekgebeden opgestegen voor het heil van Uwe Majesteit en voor liet vaderland. Mogen die gebeden door God verboord worden en bet Uwe Majesteit gegeven zijn nog tal van jaren ons vaderland te besturen met de kalme vastberaden heid en algeheele toewijding, welke Haar bestuur tot hiertoe hebben gekenmerkt. Wij danken Uwe Majesteit eerbiedig, dat zij ons wel de gelegen heid heeft willen geven deze gelukwenschen persoonlijk Haar aan te bieden en geven op nieuw Uwe Majesteit de Verzekering van onze onwankelbare trouw aan Uw geëerbiedigde persoon en aan llw Vorstenhuis. De hulde van dc weermacht. Aan de hulde, door de Nederlandsche weer macht Maandag 17 dezer op de Leusdensche heide aan de Koningin Le brengen, zullen van dc Ned. Marine aan het défilé deel nemen een compagnie mariniers uit Rotterdam met de beschikbare tamboers en pijpers, een compagnie bestaande uit een sectie adelborsten en drie secties matrozen en voorts de marine-stafmuziek uit Den Helder. zijn schuld is piot bewezen, hij is niet schuldig. Zelfs indien ik daarmee uw vriendschap zou verliezen, hoezeer ik die op prijs stel, dat weet ge, zelfs dan zal ik dit doen, omdat het mijn plicht, is zoo te spreken. Uw plicht? Wie zou u het recht geven, u daarmee te bemoeien. Ik zelf heb Alice lief. En ik heb haar broeder beloofd, dat ik alles zal doen om te beletten, dat zijn' zuster tegen haar zin trouw!omdat uw vader dit wil. Hoe. Evan IwbL gij gesproken. Gij spant met hem samen tegen ons, riep Antoon van Gio- lcn, met dien man, die, Ik heb niets met hem uit te staan, don dat ik hem beloofd heb, dat ik zijn zuster zal be sehermen tegen de plannen, die uw vadci koes tert. Want hij moge dan zijn, wie hij wil en veel in zij u gedrag moge mij absoluut onverklaar- vaar voorkomen, het blijkt mij toch dat uw va der Alice met u wil'doen trouwen. En hiervan ben ik tlians overtuigd, dat uw vader daarvoor middelen bezigt, dieniet te dulden zijn. Hij dwing u, maar hij dwingt baar ook. Dat gij voor zijn aandrang bezwijkt, ik zeide het u al, dat mag ik niet afkeuren. Doch ik zal beletten dat Alice op onwaardige wijze ook gedwongen wordt. De beide vrienden stonden tegenover elkaar en blikten elkander in dc oogen. Ge hebt liet recht niet, sprak van Gielen heftig mijn vader van zoo iets te beschuldigen, ik laat De girodienst. Naar wij verneen heeft gister na de publicatie van de directie van den postcheque- en girodienst waarin de schuld van alles op het personeel werd geschoven, een deputatie van vier leden van het personeel van het centraal girokantoor zich bij de directie vervoegd, om te protesteeren tegen de aantijging, als zou uitsluitend liet personeel dc schuld dragen van de desorganisatie van den dienst. De directie verklaarde zich bereid aldus hem niet belecdigen, ook niet door u. Ik vertrouw hem niet, antwoordde Werner, zich opwindend. Evan misschien Wel Meer dan uw vader._ Antoon van Gielen greep zijn hoed en zonder nog iets te zeggen, verliet hij dc kamer. Antoon van Gielen had dien avond zijn va der verlaten, omdat hij behoefte had met zijlij vriend te spreken. En de bankier zeil had er op" aangedrongen, dat hij eens uit zou gaan. Antoon was nu al «lagen bet huis niet uitgeWeest.omdat hij de vrees niet kon onderdrukken, dat nogmaals op zijn vader een aanslag gepleegd zou worden. De eerste aanslagen op den professor waren im mers ook mislukt, maar boe onverwacht en snel was daarop de moord gevolgd. En Antoon van Gielen kon dat idee niet van zich afzetten, dat degenen, die getracht hadden zijn vader te dooden, op gelijke wijze als met den professor het geval geweest was, hun poging zouden her halen. Maar zijn vader had hem overgehaald nu eens uit te gaan, hij had een paar zaken vrienden dien avond bij zich, die zoo zeide hij, toch niet vroeg zouden .vertrekken en het, was voor Antoon ook eens goed zich te ver zetten. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1