Het geheimzinnige raadsel FEUILLETO 46ste Jaargang. Zaterdag 15 September 1923. No. 13744 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. DU nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. DE ROER-KWESTIE. Van de zijde der groot-industrie vernemen wij, dat volgend de jongste officieele informatie de vooruitzichten van de Fransch-Duitsche voor besprekingen pessimistisch worden beoor deeld, daar Poincaré eerst na onvoorwaardelijke opheffing van het lijdelijk verzet bereid is eenige deelen van het Roergebied te ontruimen. Na een bespreking tusschen de rijksregee- nng en den Franschen gezant moet eenige da gen geleden een vooraanstaand Fraschman naar Parijs zijn afgereisd om Poincaré de voorloopige Duitsche voorstellen voor te leggen, welke een oplossing van de vraag van het lijdelijk verzet legen gelijktijdige Franschè concessies in uitzicht stellen. De Rijksregeering verwacht den onder kandelaar uiterlijk Zondag terug. BEIEREN. De Beiersche regeering heeft na bespreking met de leiders der regeeringspartijen, een verkla ring afgelegd, waarin zij het kabinet Stresemann ten aanzien van de Buitenlandsche politiek haar volledigen steun toezegt. Ten aanzien der bin- nenlandsche politiek verzekert de verklaring, dat de Beiersche regeering over alle middelen beschikt om de orde te verzekeren. SPANJE. De Koning is te Madrid gistermorgen kwart over negen aangenomen. Het kabinet van markies de Alhucemas is afgetreden. De opstandelingen te Barcelona hebben alle telegraaf- en telefoonstations bezet, alsmede vele andere openbare gebouwen. De kapitein-generaal van Barcelona heeft een telegram ontvangen van het regiment te Madrid, dat onderteekend was door den kapi tein-generaal van de troepen te Madrid, als mede vele andere hooggeplaatste militairen, luidende „De generaals van de te Madrid lig gende garnizoenen verklaren,dat zij zich om zuiver patriottische redenen bij de beweging willen aansluiten. Zij zullen echter hunne thans aangenomen houding handhaven tot de komst van den koning, die nader over den toestand zal beslissen. Plet kabinet is afgetreden, daat de Koning geweigerd heeft toestemming te verleenen tot het bestraffen der militaire revolutionnairen. De Koning heeft generaal Primo deRivera met de vorming van een nieuw kabinet belast. De koning heeft .verder zijn goedkeuring gehecht aan de instelling van een directoire, zooals door de militaire partij was voorgesteld. Voorzitter van het directoire wordt eveneens Primo de Rivera, de kapitein-generaal van Catalonië. In geheel Spanje zal voor enkele uren de staat van beleg worden afgekondigd. Het directoire is reeds benoemd. ITALIË EN TURKIJE De nota van den Gezantenraad, welke gister avond aan de Grieksche regeering en aan den Molkenbondsraad werd overhandigd, zegt in hoofdzaak het volgende le. Dat de Italiaansche troepen van Korfoe zullen worden teruggetrokken vóór den 27sten September, welke dag is bepaald voor de over- egging van het rapport der enquete-eommis- Sle. De Italiaansche regeering neemt deze ver- b9 De conferentie met die zakenvrienden duurde échter niet lang. een half uur nadat Antoon van Dielen was uitgegaan bevond zijn vader zich I Weer alleen. En hij had dit er zelf op aange- egd, want dadelijk nadat zijn bezoekers waren V(!rt rokken, nam hij den haak van de telephoon 71 belde het nummer op van de Woning, waar Alice Evan zich bevond. Zooals TTij Wel had l,unen verwachten, was zij thuis. Juffrouw Evan, zeide hij, ik zou u heel gaarne uien spreken over een zaak van veel gewicht. .^g ik u mijn auto sturen en wilt ge dan even jer komen. Ik zou natuurlijk bij u gekomen zijn, ik kon, maar de dokter verbiedt mij nog uit te gaan. jftAlice Evan wilde dit verzoek niet weigeren, ^aar zeide, dat zij Wel met de tram kon komen. Vfiïrwel daarvan wilde de bankier niet hooren hij bleef er op staan, dat hij z'n auto sturen lat*' ^en slotte vond zij dit goed en geen half uur trad zij de kamer van den bankier binnen, te (..1U^0rrnecrc'e naar zijn toestand en hij zeide s bijna geheel genezen te zijn. Zijn gelaat was gen 7erbonden> naaar toch niet meer zoo in- a's de eerske dagen, terwijl het spreken al weer gemakkelijk viel. plichting op zich zonder voorwaarden oi' be perkingen van eenigerlei aard te stellen. 2. Dat indien het rapport der enquete-com- missie als conclusie behelst, dat Griekenland verantwoordelijk is te stellen voor den moord op de Italiaansche leden der grensafbake- rings-commissie, en wel hetzij in dier voege, dat de personen die de daad bedreven Grieksche onderdanen zijn hetzij dat de regeering van Athene geen voldoende zorg heeft aan den dag gelegd voor de arrestatie en de bestraf fing der schuldigen, de som van 50 millioen lire welke bij 'n Zwitsersche bank is gedeponeerd van rechtswege aan de Italiaansche regeering zal toevallen en haar waadwerkelijk zal worden overhandigd. Naar Avezzano heeft verklaard, gaat Musso lini met deze verklaring accoord. Italië zal dus voor het nadeel dat 't heeft geleden een moreele en geldelijke schadeloosstelling krijgen, maar er geen voordeel uit trekken in den vorm van grondgebied noch in dien van politieke winst. Aangezien men gisteren heeft beraadslaagd met den Griekschen gezant te Parijs, Athos Romanos, hoopt men dat ook Griekenland met deze definitieve oplossing accoord zal gaan. ALLERLEI. Uit Mexico Jules Shlas, de hoofdman van de moordenaars van den rebellen-aanvoerder en bandieten-leider Pancho Villa, heeft twintig jaar gevangenisstraf gekregen. De bankbiljetten van 100 millioen mark zullen weldra in omloop worden gebracht. Ze zijn, evenals.de bankbiljetten van een millioen, op wit papier gedrukt. Ze zijn echter iets grooter, namelijk 86 m.M. breed en 150 m.M. lang. Belgie heeft Besloten de Grieksche regeering te erkennen. De Belgische gezant te Athene zal den 17den dezer zijn geloofsbrieven overhandi gen. Binnenland. De Giró-chaos. Naar aanleiding van de medcdeeling betreffen de het verloren raken van een groot aantal ad viezen bij den Postchéque- en Girodienst, heeft de „Tel." een gesprek gehad met de directie van dezen dienst ter nadere informatie. De directie kon niet erkennen, dat ér adviezen verloren zijn geraakt, meer dan oirbaar kan worden geacht, maar meende, dat het niet op tijd aankomen van vele adviezen bij velen de meening heeft doen postvatten, dat zij zoek zijn. Het opzoeken van cle fouten in de rekeningen neemt veel tijd in beslag. Dank zij den buiten gewonen ijver en toewijding van het personeel is men op het oogenblik zoo ver, dat vandaag de ontvangen afrekeningen van 10 tot 12 Septem-. ber kunnen worden afgedrukt. Men begint dus op te schieten. Van alle zijden komt thans hulppersoneel aanzetten en iedere trein brengt nieuwe krach ten, die dadelijk aan het Werk worden gezet. De directie verzekerde ons ten slotte, dat de toestand niet hopeloos is. Vol hoop gaat zij de toekomst tegemoet. Zij twijfelt geen moment of de centralisatie zal slagen. Het komt thans in de eerste plaatsman op de plichtsbetrachting en toewijding van het personeel. Katholiek Middenstandscongres. Blijkens een mededeeling in „De Ned. Hanze" is het aangekondigd middenstandscongres uit gesteld tot een nader te bepalen dag in de maand November. Na eenige vragen over verschillende zaken, zeide hij Ik heb de vrijheid genomen om u te vragen hier te komen en dank u Wel, dat ge dit hebt willen doen. Ik wilde u juist nu gaarne ontvan gen, omdat Antoon uitgegaan is en hij van ons onderhoud niets behoeft te Weten. Alice zag hem ietwat verwonderd aan. Wat is het dan waarover u spreken wou vroeg zij. Ja, het is geen prettig onderwerp voor u noch voor mij, doch het is noodzakelijk. Om in zaken- stijl te blijven, ik Wilde u een transactie voor stellen. Ge Weet van die uitvinding van uw vader Ja, had hij die maar nooit gedaan. De bankier haalde de schouders op. Ik begrijp die verzuchting volkomen, zeide hij, maar de uitvinding is nu eenmaal wel gedaan. En u weet, dat ze het eigendom is van mij en uw vader. Dat Weet ik. Hij heeft ze op papier gesteld met scheikun dige formules en alles wat daarbij behoort. En dat gewichtige stuk berust in een kluis van de Nationale Bank. Dat weet u ook. Inderdaad, ik ben hiermede op de hoogte, ik was in deze de vertrouweling van mijn vader. Juist. Dat stuk kan slechts gelicht worden als beide partijen aan wie het toebehoort het hier over eens zijn. Uw vader wilde dat zoo. Dat weet ik ook. Hij heeft mij den middag voor ziju dood gemachtigd voor hem op te tre- Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden meöedeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Een nieuwe Export-Centrale. Volgens da „Msb." worden pogingen gedaan tot oprichting van een N.V. Export-Centrale. Het plan om tot de oprichting dezer N. V. te komen, houdt in, dat er een concentratie van fabrieken wordt gevormd, welke haar export belangen aan het nieuwe lichaam toevertrouwt, dat zich op zijn beurt zal belasten met het plaat sen van orders in alle buitenlandsche afzetge bieden, waar maar een eenigszins loonende afzet te vinden is. Waarschijnlijk aldus het blad komt de gansclie deelnemende industrie weer aan het werken, zoodat dit plan ook een practische poging is tot bestrijding van de ernstige malaise. De commissie heeft zich reeds de medewerking verzekerd van den ontwerper van het plan, die een 15-jarige export-prakrijk, zoowel op tech nisch als niet-technisch gebied, achter zich heeft. In de volgende week zal een vergadering plaats hebben van de veertig firma's, waaronder zeer groote ondernemingen, die inmiddels van baar belangstelling deden blijken. De Ned. Werkloosbeidsraad. Heden zal een vergadering van den Necler- landscheWerkloosbeidsraad gehouden worden ter bespreking van de regeling der Werkloozenzorg in 1924. In verband hiermede heeft het Alg. Ned. Valcvei bond zich tot deri Raad gewend met verschillende wenschen in zake wijzigingen van de bestaande regeling, waarvan wij vermelden 1. De bijdrage voor de Wcrkloozenkas Wor den gesteld op hoogstens 1 van het gemiddelde Weekloon 2. Voor ongehuwden, bij ouders inwonend, worde geen verschil in uilkeering vastgesteld, verband houdende met den 18-jarigen leeftijd. De hoogste bedragen gelden voor allen. 3. De eisch, dat zes wachtdagen aaneenge sloten moeten worden doorgemaakt, vcrvalle verlangd worden drie dagen, die dan echter niet aaneengesloten behoeven te zijn. 4. Een andere regeling voor uitkeering bij gedeeltelijke Werkloosheid Worde getroffen, waar bij de eisch van twee dagen Worde teruggebracht tot één. 5. De duur der uitkeering wordt vastgesteld op ten minste zestig dagen, waarbij de uitkee ring voor de helft in het eerste half jaar en voor de helft in het tweede halfjaar Worde verstrekt echter vervalle de bepaling, dat na de eerste uit keering dertien weken moeten zijn verstreken, eer de tweede uitkeering aanvangt. De tractenienten der Kamerleden. Naar de „Msb." mededeelt, bestaat bij den Voorzitter der Tweede Kamer het voornemen, om als de regeering zal komen met voorstei len tot verlaging der ambtenaarssalarissen^ aan de kamerleden een voorstel te doen vrijwillig hun salaris met een zeker percentage te verlagen. De bedoeling van dit voorstel is, om een grondwetsherziening te voorkomen. Spoorwegpersoneel. Gistermorgen had een deputatie uit de Hoofd besturen van den R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" en den Prol Christ. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel een langdurig onderhoud met den Minister van Waterstaat in hoofdzaak over het thans voor het Spoorwegpersoneel aanhangige voorstel tot wijziging van den Standplaatsaflrek. De deputatie ontvouwde in den breede de motieven waarom St. Raphael en den Prol,. Christ, Bond zich met de voorgestelde wijziging van de klasse indeeling en'den -standplaatsaftrek den. ITet was toen men gepoogd had hem te vergiftigen en hij de mogelijkheid van zijn spoe- digen dood scheen te veronderstellen, of er mis schien een voorgevoel van had. 0 Ja, het zijn geen aangename herinneringen, die ik bij u opwek, doch vergeef me, het is nood zakelijk, dat wij er over spreken. De bewuste stukken kunnen we uit de kluis, waarin ze veilig geborgen zijn, lichlen, als u en ik het daarover eens zijn. Welnu, ik meen, dat daarvoor de tijd gekomen is. Mijnheer van Gielen, u zegt zelf, dat ze er veilig geborgen zijn, waarom zouden wij ze dan daar niet laten. Omdat het tijd wordt ze te verkoopen. Ik zie kans er een ontzaglijke som voor te maken en daarom wilde ik u vragen, vertrouw ze mij toe. Het kapitaal, dat de uitvinding opbrengen zal, komt u en mij ieder voor de helft toe. Ik meende, zei Alice aarzelend, dat de uit vinding nog niet geheel voltooid was. Dat is te zeggen, uw vader als wetenschappe lijk man, was er nog niet geheel over tevreden. Hij wilde de ontplofbare stof nog perfectionnee- ren en zou daaraan de laatste hand leggen. Maar het resultaat dat hij al bereikt had, is zoo, dal daarvoor een ontzaglijke som betaald zal worden. En meent u dat dit nu reeds zou moeten ge beuren. We kunnen nog Wachten, als wij er dan al toe besluiten om het geheim te verkoopen. Wat zouden wij er anders mee doen We zouden 't geheim ook kunnen vernietigen. niet kunnen vereenigen en betoogden, dat, waar de Staal, practisch de Werkgever van het Spoor wegpersoneel is, dit personeel het als een achter steling zijner belangen zou voelen, indien het voor de tweede maal nadeeliger zal behandeld worden dan het Rijkspersoneel. De Minister gaf te kennen de hem voorgelegde regeling niet zon der meer te aanvaarden. Zijne Excellentie zal de zaak aan een ernstig onderzoek onderwerpen. Ten aanzien van gelijke behandeling van Spoor- en Rijkspersoneel moest de Minister zich zijn meening voorbehouden. De deputatie heeft echter door deze bespre king met den Minister den sterken indruk ge kregen, dat Zijne Excellentie in groote lijnen een gelijke behandeling van Spoor- en Rijkspersoneel voorstaat. De deputatie informeerde verder naar den stand van zaken betreffende de nieuwe pensioen regeling voor het Spoorwegpersoneel.Opgemerkt Werd, dat het personeel zich ongerust begon te maken omtrent de invoering, terwijl het ander zijds zijn hoop stelt op de in November 1922 met de Directie getroffen overeenkomst. De Minister erkende, dat invoering der nieuwe pensioenregeling urgent is. De voorbereidende maatregelen waren reeds ver gevorderd enkele moeilijkheden, voornamelijk van financieelen aard, moeten echter nog tot oplossing worden gebracht. Omtrent den datum van indiening bij de Tweede Kamer kon niets definitiefs worden medegedeeld. Met het oog op de vele berichten in de Dag bladen over loonsverlaging werd nog aan den minister gevraagd of daaromtrent, nog bepaalde mededeelingen konden worden gedaan. De Mi nister kon hierop geen antwoord geven. Samenwerking overheidspersoneel. In aansluiting aan de op 1 dezer gehouden samenspreking van de R. K. Centrale van burger lijk overheidspersoneel, het comité van Neutraal Overheidspersoneel, het permanente comité uit de bij het Christelijk Nationaal Vakverbond 'aan gesloten organisaties van personeel in publieken dienst en het comité ter behartiging van de algemeene belangen van overheidspersoneel, heeft gistermorgen een nieuwe conferentie plaats gehad, waarin besloten werd, samenwerking aan te gaan, beoogende te komen tot een gemeen schappelijke indiening van een adres aan de Staten-generaal inzake de voorgenomen in trekking van art. 40 van het bezoldigingsbesluit en de dreigende salarisverlaging van het rijks personeel en tot gemeenschappelijke besprekin gen met cle Kamerfracties. Wat de openbare actie betreft, welke gevoerd zal worden, moest de R. K. Centrale zich het houden van afzonderlijke vergaderingen voor behouden. Bezuiniging. Eenige groote gemeenten in Noord-Brabant zijn van plan bij de komende behandeling der gemeentebegrooting voorstellen te doen tot verlaging der loonen van in dienst der gemeente zijnde ambtenaren en werklieden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Rosa's 2o bloomenfentoonstelling. Door den heer B. Hakkert, Hoogstraat, werd welwillend aangeboden de tentoonstelling op te luisteren met strijk- en pianomuziek. b|Door verschillende personen werden alles prijzen voor bezoekers cadeaux ter beschikking gesteld o.a. door j£den heer J. Dorsman, Gebouwde Vriendschap, een flesch champagne den heer C. Janse, Koe- De bankier maakte een heftige beweging. Maar juffrouw Evan, riep hij, u kunt zooiets niet meenen. Daarvoor heeft uw overleden vader niet zijn nachtrust opgeofferd, daarvoor ook heb ik mijn geld niet gegeven. Alice zuchtte. Indien ik kon, zou ik gaarne u het geofferde geld teruggeven, zeide zij. De bankier schokschouderde. Dwaasheid, zeide hij, daar gaat het hier niet om. De uitvinding is gedaan en moet benut Worden. Uw vader heeft mij belast met de zake lijke zijde van het geval. Als de dood hem niet overvallen had, zou ik dat alleen met zijn goed vinden hebben afgewikkeld. Nu heb ik uw mede werking daarvoor noodig. En daarom vraag ik u die machtiging. Maar mijn broer is ook in de rechten van mijn vader getreden. Hoor eens, Juffrouw Evan, het was den wil van uw vader, dat uw broer geheel buiten deze zaak gehouden zou Worden. Als voor de uit vinding ons betaald Wordt, Wat ze waard is zult u rijk zijn en natuurlijk is u dan geheel vrij met uw deel van liet geld te doen wat u nuttig acht óók uw broeder daarvan te doen toekomen, dat cleel Waarop hij volgens uw meening recht heeft. Maar hij moet in deze niet mee beslissen. De verantwoordelijkheid daarvoor heeft uw vader, en waarlijk niet zonder reden op uw schouders gelegd. Wordl vervolgd '■r-tigr

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1