DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. 46ste Jaargang. Zaterdag 15 September 1923. No. 13744. Bureau t KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advert antiëni 15 regels 1.75 j elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededselingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Binneniand. „Sint Raphael." Verschenen is het jaarverslag van den Ned. R. K. bond van spoor- en tramwegpersoneel „St. Raphael". Het goedverzorgde verslag geeft een volledig overzicht van de vele werkzaamhe den die in 't afgeloopen jaar verricht zijn, bevat voorts duidelijke staten betreffende ledental en interne aangelegenheden, terwijl tevens is op genomen de mooie rede van de geestelijken ad viseur, den weleerw. heer Mets, uitgesproken op den Bondsdag te Zwolle. Aan de inleiding ont- leenen wij het volgende Stond 1921 in het teeken van oogsten van res sultaten van jarenlang gevoerde acties, in 1922 moest de werkzaamheid der organisatie voor het spoorwegpersoneel in hoofdzaak gericht worden op behoud van het verworvene. Dit laatste moet ook getuigd worden ten aanzien van het tram wegpersoneel, ofschoon het gros van dit perso neel nog zoo weinig verworven heeft, dat nog in de voornaamste punten veel moet worden be reikt voor er sprake kan zijn van een behoorlijk geregelde positie. Reeds in de laatste maanden van 1921 tee- ke den zich de dingen af, die ons in 1922 te wach ten stonden, en scheen het of veel van wat door taaie volhouding eindelijk verkregen was, in vee], sneller tempo zou worden afgenomen. t Was te voorzien, dat de organisaties op een zware proef gesteld zouden worden. Immers tot het einde 1921 was het steeds een actie geweest voor ,,meer en beter". De leden hadden de laat ste jaren zooveel tastbare resultaten van het werk der organisatie ondervonden, dat de gedachte ,,de organisatie haalt toch niets uit", vrijwel niet meer gehoord werd, en het nut en de nood zakelijkheid van organisatie niet meer of slechts door enkele eigenwijzen in twijfel werden getrok ken. Steeds waren de organisaties geweest in de „aanvallende positie". Maar in 1922 waren de rollen omekeerd. Er was toen niets meer te „ha len", integendeel er moest een stevige actie ge voerd worden om zoo weinig mogelijk af te geven van wat door vorige acties was bereikt. En zoo'n actie was voor het georganiseerde Nederland- sche Spoor- en Tramwegperslneel nieuw. Nu zou ook blijken of de organisaties tegen een stootje bestand waren, of dat ze slechts waren glazen huisjes, welke bij zelfs geringen druk in elkaar storten Het verheugt ons van onze organisatie te kun nen getuigen, dat zij dien druk inderdaad schit terend heeft doorstaan. Het peil onzer leden bleek hoog genoeg om de vreemde situatie be hoorlijk te begrijpen en te overzien. Onnoodig te zeggen, dat zulks voor de leiding bemoedigend was en het haar gemakkelijk maakte den toe stand onbevangen onder de oogen te zien. Over den vooruitgang in gehalte onzer leden zijn wij dan ook goed tevreden. Steeds meer en meer breidt zich het aantal onzer overtuigde, doelbewuste leden uit. Ware zulks niet het geval, hadden wij met onzen arbeid in en door de organi satie niet mede kunnen bereiken onze leden Lot betere, tot gelukkiger menschen te maken, het Werken der organisatie zou zoo goed als tever geefs geweest zijn. Want ook dat, het vormen van onze leden tot gelukkige menschen, de zedelijke verheffing on zer leden, behoort tot de taak onzer vereeni- ging. En het moge getuigd, dat St. Raphael dat deel van zijn taak niet uit het oog verliest, integendeel,daaraan bijzondere aandacht schenkt Het was te voorzien, dat de verschillende be zuinigingen, welke voor een goed deel inkrimping van personeel tengevolge hadden, van invloed moesten zijn op het ledental der organisaties. Niet alleen, dat het losse personeel voor en na ontslagen werd, maar er werd vanzelfspiekend ook geen nieuw aangesteld, zoodat het werfter- rein, vooral van onze organisatie, nog belangrijk kleiner werd, dan het reeds was. Nieuwe leden konden in 1922 dus nog alleen gevonden worden onder de georganiseerden en de katholieken, vei- eenigd in andere bonden. Ons ledental daalde van 14881 op 1 Jan. 1922 tot 13719 op 1 Januari 1923. 4 Finis. „De Tijd" dient onderstaande schrobbeering aan „mijnheer" A. B. K. toe „Onze polemiek met den Oproerigen Krab belaar kan thans gesloten worden met de be vestiging van onze niet meer bestreding stelling, ..dat „Het Volk" het volk leert vloeken. Voor de Zöoveeiste maal uitgedaagd, om onze argumenten voor deze stelling te weerleggen, weigert de heer Kleerekoper ook voor de zooveelste maal hierop in te gaan, zoekt hij naar nieuwe uitvluch ten, om aan onze logica te ontkomen en valt hij, in stee loyaal zijn wel duidelijk aangetoonde valsche aantijging van tekstvervalsching tegen °ns te herroepen, in een nieuwe vlaag van zijn beruchte liefelijkheden uit. tik .Nu onze stelling, om welke het ons te doen was, onaanvechtbaar blijkt, laten wij in den grooten O^ond het scheidpartijtje betijen over „dief en diefjesmaat" „valschheid", „xneest-verbluflen de oneerlijkheid", „allerschunnigste polemiek", „persoonlijke verdachtmaking", „het geniepig- ste en deloyaalste", „doolhoven van draaierij", „chicanes en valsche bedoelingen", „eerloos heid", „infamie en laagheid" en wat voorts uit een kwaadaardig achterbuurtje, dat op onfat soenlijke dingen is betrapt, zooal kan loskomen. Nietwaar „zoo zijn onze manieren" Terwijl wij afscheid nemen van den heer Kleerekoper, die het voor zijn galerij heeft klaar gespeeld, een tijd lang de waarheid onder vloe ken, schelden en grapjasserijen te verbergen, moge het hem gegeven worden, een ander maal zijn moreele kracht in een rechtvaardiger en waardiger houding te bewijzen." Theorie en praetijk. Aan de anarchistische drukkerij „Libertas" te Amsterdam, het rooie Eldorado, is voor de tweede maal, in korten tijd, een staking uitge broken. Het „Hbld." schrijft hierover nu het volgende „Onlahgs, wij hebben het onzen lezers ge trouwelijk meegedeeld, was het personeel der anarchistische drukkerij „Libertas" in sta king gegaan. Deze duurde zoolang, tot de redacteur van „De Vrije Socialist" welk blad op „LibertaV' wordt gedrukt, zorgde voor promp te uitbetaling van het loon en voor inwilliging van andere eischen. Het oud-raadslid Zuurbier schrobde weer, onder het zuiver zingen van het refrein „Waar kan men beter zijn dan onder ware vrienden met grooten ijver en opgewektheid de „Liber- tas"-vloer de zettersraapten, de drukkers deden hun plicht, zoodat, tot groote voldoening van het drukkerijbestuur kon worden geconsta teerd Heel het raderwerk weer draait Nu de wind uit dien hoek waait Helaas De mensch, van nature ontevreden, schijnt zelfs de ware tevredenheid des harten niet in dienst van eene, „van alle kapitalistische smetten vrije onderneming", te kunnen deel achtig worden. Het murmureeren op „Libertas" hield aan zelfs al zong Zuurbier zijn hoogste lied Met dit gevolg, dat andermaal daar „de boel is platgelegd." Net als in een doodgewoon „kapitalistisch" bedrijf. „De boel is plat gelegd", wijl het personeel geen genoegen nam met het tegen 1 October a.s. „om bezuinigingsredenen" aangekondigde ontslag. Precies als bij de. „uitbuitende" ondernemers. Nuligt „Libertas" eenzaam en verlaten, slechts eenige posters kijken scherp toe, dat geen „onderkruipers" 't werk der anarchistische broeders komen verrichten. Alweer net als bij een actie tegen een onder neming van „kapitaalbaronnen". De strijd „tegen de onkunde der massa en voor de vrije maatschappij" is door het gebeurde eveneens voor onbepaalden tijd stopgezet. Dieft trag;sch Gemengd Nieuws. B r a n d e n. Te Sprang-Capelle is gisternacht het huis van den landbouwer Smits geheel af gebrand. Met veel moeite wist men de kinderen uit het brandende huis te halen, waarbij Smits zelf vrij ernstige brandwonden opliep. Enkele varkens en eenige kippen kwamen in de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbekend. Een angstige tocht. Te Nijmegen reed een automobiel, bestuurd door P. S., wo nende te Aken, de Grootestraat af. Plotseling werd de rem van den auto defect en het voertuig reed met toenemende snelheid de hellende straat af. De chauffeur schreeuwde luid, ten einde de talrijke voetgangers te doen wijken. De inzitten de mevr. M. Badenbach uit Aken, werd bevreesd en sprong met. haar 3-jarig dochtertje uit den auto. Het kind bekwam hierbij een wonde aan het voorhoofd, welke wonde in het R. K. zieken huis werd gehecht. De auto kwam op de Waal kade tot staan. Verdere ongelukken kwamen niet voor. Brood voor letters. In Oostfries land zijn de uitgevers thans begonnen voor het abonnementsgeld der couranten allerlei goede ren aan te nemen. De Bremervörder Zeitung b.v. vraagt per maand 20 ponden rogge als ver goeding voor de toezending der courant. Hittegolf. In het Zuiden van Rusland is ten gevolge van een anti-cycloon een buiten gewone hittegolf uitgebroken. Te Odessa, en in andere steden van de Oekraine bedraagt de tem peratuur 56 C. Staking te Leipzig. Te Leipzig is het bankpersoneel een staking begonnen. Polen op den weg naar verbete ring. Men schrijft uit Poznan (Posen) d.d. 5 Sept. j.l. aan de „Tijd" Toen ik einde Juli in het schoone Holland ver toefde, om daar de positie der Katholieken te leeren kennen, bemerkte ik, dat men óf zeer weinig van Polen wist, óf wel een valsche voor stelling van onze toestanden had. Natuurlijk kan men dat den Hollanders niet kwalijk nemen, men kan veeleei* het feit vaststellen, dat de Polen, niet de beste taalkenners van de w'ereld, er te Weinig zorg voor dragen, Europa over onzen toestand in te lichten. Dit is des te noodzakelijker naarmate onze vijanden, in het bijzonder de Joden, die zich dikwijls ook in het buitenland voor Polen uit geven, op de hun eigen drieste wijze valsche ge ruchten uitstrooien over het land, dat hun even als Holland eeuwenlang gastvrijheid verleend heeft. Het zal mij dus een waar genoegen zijn, het Katholieke Holland, en zooveel mogelijk ook hun protestantschen medeburgers objectieve, uit de beste bronnen geputte berichten over mijn va derland te geven, over Polefi, dat aan de mede lijdende Hollanders tijdens den oorlog zooveel te danken had. Allereerst de goede tijding, dat het van dag tot dag beter gaat met Polen. Wij zien in de wonder bare wederopstanding van Polen, dat onder drie machtige rijken verdeeld Werd, den vinger Gods. Wij zien de Voorzienigheid van den Heer der Heerscharen, dat Hij ons voor de bolsjewiki be waarde, die met bloedige vuisten reeds aan de poorten van Warschau klopten, wij zien Haar ook in de vreedzame hervorming van den poli- tieken toestand, die de laatste maanden zoo ge lukkig van stapel ging. Om die verandering beter te begrijpen, moeten wij iets teruggaan. De richting van de vroegere regeering, vooral onder het presidium van Maarschalk Pilsudski, was socialistisch getint. Het was werkelijk een onregelmatigheid, dat het Katholieke Polen op 28 millioen wonen hier ongeveer 20 millioen Katholieken een man aan het hoofd had, die uit de rijen der socialisten kwam en het steeds met de linkerzijde hield. Dat was echter nog de nawerking van het „houten paard", het geschenk dat de Duitschers ons gaven met hun regen L- schap. Dit regentschap liet namelijk, door de linkerzijde geïntimideerd, het roer van het schir. van Staat over aan den „rooden generaal," die gedurende den grooten oorlog jarenlang in het vaarwater van de Duitschers over. Natuurlijk werd het eerste ministerie van het zelfstandig Polen gevormd door den socialist Moraczewski, in het jaar 1918. Nu begint ter stond het hand over hand toenemen van de soci alisten en de met hen verbonden Joden (de Joden Haecker en Pert zijn de hoofdredacteurs van de socialistische hoofdorganen te Krakau en War schau) in de regeering. Daarnaast moet men evenwel bedenken, dat wij bij het begin van onze huishouding noch de noodige machines voor onze industrie, noch de noodige ambtenaren hadden, omdat de Polen immers in Duitschland, maar ook in Rusland, geen ambtenaren mochten en wilden zijn. Alles moest zich eerst inwerken. Maar het ging. Zoo als onze treinen stipt op de minuut gaan, zoo moet ook in de andere takken van het politieke en economische leven alles kloppen. Het klopt nog niet, maar wij zien van dag tot dag verbete- ïing. Reeds van zuiver Katholiek standpunt is het een geweldig voordeel, dat wij van het socialis tisch overwicht in de regeering bevrijd zijn. Men was al .oververzadigd van de socialisten- en Jo- denheerschappij, maar durfde toch niet tot het fascisme zijn toevlucht te nemen. Men schrok terug voor een burgeroorlog, want men wist, dat, van de onontwikkelde massa, die, dank zij het Russische bestuur, voor de helft analphabet is, nog velen van den rooden waan bevangen zijn De hervorming moest langs vreedzamen Weg geschieden. En het gelukte. Daartoe droegen vooral twee feiten bij. De nieuwe president, Sta nislaus WojcieckoWski, die na den in Dec 1920 vermoorden Sarutowicz gekozen Werd, maakte zich van zijn socialistische broeders los, en als bekeerling a. h. w. spreekt hij zich vrij en open uit voor het Katholicisme hij neemt ook zijn plichten waar als een goed zoon der Kerk. Hij leeft in de beste verhouding met den Primaat van Polen, den Kardinaal-Aartsbisschop van Poznau, dr. Edmund Dalbor. Nog belangrijker was de omstandigheid, dat Witos, de leider van de boerenpartij, die uit de laatste verkiezingen in den herfst van 1922 met 69 aanhangers in de Tweede Kamer (van 444 leden) kwam, de linkerzijde verliet, en, niettegen staande hij eenige partijgenootcn verloor, zich toch met de nationale rechterzijde verbond. Zoo gelukte het een werkelijk nationaal ministerie onder Witos te vormen. Ook' de economische toestand wordt beter. Sinds maanden hebben wij geen stakingen, de mark blijft ongeveer op dezelfde hoogte,hoewel de Duit.sche waarvan de Poolsclie tpt dusver nog afhankelijk Was, zoo snel daalt de oogst, van c1 jaar overtreft alle verwachtingen, men strijdt met succes tegen verhooging der prijzen, enz. Hoewel de socialisten niet veel mvloed bij ons hebben (bij de laatste verkiezingen veroverden zij 41 zetels in de Tweede Kamer), bevond Polen zich toch evenals Hercules aan den tweesprong. De volledige heerschappij van het socialisme dreigde. Maar evenals Holland bewaard bleef voor heerschappij der communisten, zoo ook Polen voor het socialisme, en wij hopen, dat de Katholieken mettertijd bij ons denzelfden in vloed zullen willen, die zij in Holland reeds hebben. I n d i a n e n h o o f d in G e n v e. In de stad van den Volkenbond verblijft momenteel ook Deskaheh het opperhoofd der Indiaansche Irokeezenstammen, dien ten Z. O. der Groote Meren in Canada wonen. Deskaheh, die in 't groot-gewaad van zijn stam loopt komt bij den Volkenbond pleiten voor zijn ongelukkig volk, dat dreigt ten onder te gaan door de voortduren de aanvallen der blanken. En dit trots de privile ges hun eens geschonken door Koning George III van Engeland. Het Indiaansch opperhoofd heeft deze oorkonde meergebraoht en wil thans recht vragen voor zijn stammen. Aan een journalist, die hem intervieuwde heeft Deskaheh verklaard „Wij wenschen slechts te sterven in vrede in het land, dat eens het onze was. De oudste dwarsliggers in Ne derland? In „De Ingenieur" breek Ir. H. van Berckel een lans voor de. ijzeren spoorweg dwarsliggers, zooals ze in de vorige eeuw gebruikt Werden (systeem Cosijn, ook Wel systeem Couillet genoemd). Van 10.000 omstreeks 1865 in het hoofdspoor tusschen Deventer en Olst gelegde dwarsliggers, bevinden zich thans nog ettelijke duizenden in het baanvak. Deze dwarsliggers liggen dus bijna 60 jaar in den weg, op een vrij druk bereden baanvak, wat vermoedelijk een record s. Als men bedenkt dat de gecreosoteerde grenen l'ggers, d'e tegenwoor- d g veel meer gebru^ct Worden, gem'ddeld 12 15 jaar ;n den Weg liggen, blijken de ijzeren, door hun duurzaamheid een zuinig materiaal te zijn zij zijn thans nog niet versleten. Een woedend gevecht met K. K. K.-ers. De NeW-Yorksche correspondent 'der „N. R. C." beschrijft op levendige wijze hoe duizenden fabrieksarbeiders uit Perth Amboy,een voorstad van New-York, in New Yersey een Vergadering van Ku Klux-Klan leden aanvielen en deze trots den tegenstand der politie, door spuitende brandweerlieden ondersteund uit elkander joeg. Zelfs dertien bommen met traan- verWekkend gas gevuld, en die honderden deden flauw vallen, vermochten de menigte niet te verdrijven, die de zaal eenvoudig belegerden en K. K. K.-ers, die in hun handen vielen, onbarm hartig toetakelden. „Wij komen met tienduizenden terug" heb- den de K. K. K.-ers gezegd, vaarop de Perth Amboyers hebben geantwoord „Top, we zullen jullie afwachten met ons twintigduizenden Het socialisme in België. Uit Brussel meldt men, dat er bij gelegenheid van een onderzoek naar de vakvereenigingen, aangesloten bij de Belgische socialistische partij, gebleken is, dat zij in de laatste jaren ongeveer een derde van hun leden Verloren hebben. In 1920 waren er 750,000 Belgische socialistische arbeiders bij vakvereenigingen aangesloten thans niet meer dan 450,000. In het la^d van Luik zijn er nog slechts 30,000 leden tegen 57,000 eenige jaren geleden. De anderen hebben zich aangesloten bij den Bond van de ridders van den Arbeid, die zijn hoofdzetel heeft in Amerika en in België te Char leroi gevestigd was, waar hij, na een periode van kwijning, thans Weer is opgeleefd. In het land van Charleroi zijn maar 6000 mijnwerkers bij den Bond van de Ridders van den arbeid aangesloten. De machtige, te Brussel gevestigde typogra fenbond, had tot dusver in zijn statuten een be paling, dat zijn leden de Belgische arbeiders partij als de politieke woordvoerder van de ar beidersklasse in België moest beschouwen. In de laatste vergadering echter heeft de bond zich afgescheiden van de Belgische arbeiderspartij. Een v 1 i e g t u i g-h i s t o r i e. Te Eves ham heeft een Èngelsch vliegtuig een voor de gewone aardbewoners van die stad lang met ongevaarlijke vlucht gemaakt. Het vliegtuig naderde de stad, toen plotseling een ontploffing Werd gehoord en de propeller plotseling stilstond. Spoedig kwam een gedeelte van het vliegtuig in grootere en kleinere stukken naar beneden. Een der cylinders kwam m de I-Iighstrect terecht en trof bijna een wielrijder. Een stuk viel op de centrale fruitmarkt, die druk bezocht Was. Een tinnen plaat van ongeveer 10 Kilo, waarschijnlijk een gedeelte van 'n olietank suisde rakelings langs enkele vrouwen heen, die in een boomgaard pruimen plukten. Op verschil lende andere plaatsen kwamen kleinere stukken ijzer terecht. Een man werd getroffen. Het vlieg tuig zelf kwam op een pruimenboom neer en bleef tenslotte in een aspergesbed steken, waar het na over den kop geduikeld te zijn in den zachten grond blcel' liggen. De bestuurder en passagiers, die bijna op hun hoofd stonden, klommen kalm met een sigaret in den mond onder het vliegtuig uit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5