Bet geheimzinnige raadsel i Tijd Voor Een Praatje. DAGBLAD VOOR SGHIEOAM JEW OMSTKEgfEUS* FEU iLLETCTftlT" 46ste Jaargang. Maandag 17 September 1923. No. 13745 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buitenlandsch Nieuws. SPANJE. Generaal Primo de Rivera is te Madrid aan gekomen. Hij werd door de meeste generaals en officieren van het garnizoen verwelkomd. Een enorme menigte bereidde hem een enthousiaste ontvangst. In geheel Spanje is het rustig. De voormalige minister-president graaf Romanones wordt te Madrid verwacht. Over de voorgeschiedenis van den staatsgreep in Spanje verneemt men hier het volgende. De omwenteling in Spanje, die op het buiten land den indruk moet maken, ietwat plotseling gekomen te zijn, is, zoo hoopt men althans, de laatste en beslissende phase van een zware bin- nenlandsche crisis, die jarenlang op Spanje heeft gedrukt, en die dreigde het land te doen onder gaan in een anarchie, waaruit geen redding mogelijk scheen. De crisis culmineerde in de ongelukkige buitenlandsche politiek en Mhrokko moest het keerpunt worden. De militaire neder laag heeft de verschillende stroomingen der oppositie tot elkaar gebracht. Bijna onmerkbaar werd een eenheidsfront gevormd tegen de re geering te Madrid. Intusschen is echter de crisis niet uitsluitend het gevolg van de mislukking in Marokko. De oorzaken liggen dieper en vallen in den tijd van vóór den oorlog. Deze crisis werd door de sepa ratisten in Barcelona en in geheel Catatonic, dat Verwikkeld werd in alle mogelijke syndicalisti sche en communistische experimenten, handig uitgebuit. Hoewel in het land een groote ontevredenheid tegen de regeering te Madrid bestond, zouden de gebeurtenissen toch niet zoo ver gekomen zijn, wanneer de leiding en de organisatie van de ontevredenennietin handen gekomen waren van militaire kringen. De laatste aanleiding tot den openlijken op- opstand tegen de parlementaire en liberale re geering was de treurige episode van Monte Ar- ruit in Marokko, waar 3000 Spanjaarden dooi de inlanders in de pan werden gehakt. Dit had ten gevolge, dat zich in militaire kringen een militaire verdedigingscommissie" Vormde, waar bij intellectueelen en studenten zich enthousiast aansloten. Het parlement ontbonden. De Koning heeft het besluit, waarbij het par lement wordt onbonden, heden geteekend. DE ROER-KWESTIE. In een intervieuw met een vertegenwoordiger van het „Berliner Tageblatt" verklaarde de rijksminister voor de Bezette Gebieden, Fuchs, dat zoowel het bezette als het niet-bezette deel van Duitschlancl bereid is, de zwaarste materieele lasten op zich te nemen. In zake de kwestie van de vermindering der Roer-credieteu zeide de minister, dat de werknemers zich voor de toe komst niet ongerust behoefden te maken. De rijksregèering zal natuurlijk er mede voortgaan, Voor hen te zorgen. Ten slotte zeide de minister: Sedert het kabinet zijn taak aanvaardde, heeft het er steeds naar gestreefd, het Roerconflict evenals het geheele schadeloosstellingsprobleem zoo spoedig mogelijk tot een eervol einde te brengen. HET LIJDELIJK VERZET. Zaterdagmiddag heeft Theunis te Brussel een langdurig onderhoud gehad met Jaspar over de Guitsche besprekingen. Er valt niets nieuws te Vermelden, tenzij dat te Brussel in den loop van den dag ontvangen berichten erop wijzen, dat 60 Alice knikte. Ik weet dat, zeide zij, 't is een moeilijk geval, °mdat ook uw financieele belangen er mee ge moeid zijn. Ware dit niet het geval, dan zou ik liever het geheele geheim zien vernietigen. Dat kan buiten bespreking blijven, antwoorde Man Gielen tamelijk ruw, kom zet die jongedames bezwaren aan den kant. Wij verkoopen die uit vinding. Alice voelde zich hulpeloos, zij zou wel heb ben willen weigeren, maar zij kon niet. Zij zocht *mg naar een Wederwoord maar de bankier liet haar geen tijd. Plotseling van toon veranderend, vervolgde 'hj, na korte aarzeling En nu iets anders, Alice, er blijft u nog een Oudere wensch van uw overleden vader te ver- yullen, indien u dat mogelijk is. Het gaat over lets beters, -iets heiligers, dan de zaak die we ^gehandeld hebben. Alice z;ag van Gielen aan, maar eensklaps over- pok een doodelijlt bleek haar gelaat, een sidde- riI1g voer haar door de leden. Ik vermoed, waarover u spreken wilt, mijn heer van Gielen, zeide zij zacht, maar ik vraag V daarvan nu niet te spreken thans nu mijn de betrekkingen tusschen de bezettingsautori teiten en de Duitsche bestuursoverheid in het bezette gebied minder gespannen zijn. Het schijnt, dat het lijdelijk verzet reeds in feite een zekere verzwakking heeft ondergaan. HET BEZETTE GEBIED. Ten gevolge van de opheffing van het verkeers verbod in den nacht van Zaterdag op Zondag is de aandrang naar de treinen, die naar het be zette gebied gaan, buitengewoon groot, vooral op het knooppunt Hamm.De controle werd den eersten dag niet bijzonder scherp gehand haafd. De treinen hebben op de controlesta tions slechts een kort oponthoud. HET ITALIAANSCHE-GRIEKSCHE GESCHIL. De leden van de véreeniging voor den Volken bond, die te Genéve aanwezig zijn en 15 landen vertegenwoordigen, hebben vanmiddag ver gaderd. Na een langdurige bespreking Werd met. algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin o.a. wordt gezegd De vergadering be vestigt haar overtuiging, dat, de Volkenbond volkomen bevoegd is in het Italiaansch-Grieksch geschil. Uit Korfoe wordt gemeld, dat een beduidende ontspanning is ingetreden door het vertrek van talrijke Italiaansche bewakingsbeambten. De Grieksche politie nam den dienst Weer over. De beperkingsmaatregelen voor de scheep vaart zijn opgeheven. DE FILME-KWESTIE. De Italiaansche en Joegoslavische regeeringen hebben heden gezamenlijk bij het secretariaat van den Volkenbond te Genéve het tusschen hen gesloten verdrag van Rapallo van 11 November 1921 en de overeenkomst van Santa Margherita van 25 October 1922 ingediend ter registratie en publicatie. ALLERLEI. Naar de „Zeit" verneemt, zal een verordening van de Duitsche rijksregeering worden afge kondigd, waarin op het aansporen om geen be lasting te betalen gevangenisstraf wordt gesteld. In het Roergebied hebben op enkele mijnen wilde stakingen plaats. De arbeiders van ver schillende mijnen in het kolengebied aan den linkeroever van den Rijn zijn in staking gegaan. In het district Gelsenkirchen hebben de arbeiders der mijnen „Konsolidation" en „Dahlbusch" Wegens een loonconflict het werk neergelegd. Binnenland. De R. K. Vakbeweging en Art. 40. Het weekblad van het bureau der R.K. Bak- beweging, onder redactie van het Kamerlid C. J. Kuijper, schrijft, na de bezwaren der ambte naren tegen opheffing van art. 40 gereleveerd te hebben, het volgende Men verwacht hier natuurlijk van ons een oordeel Welnu, wij Wagen het aan de ambtenaren de vraag voor te leggen, of deze strak afwij zende houding voor hen wel de meest ver standige weg mag worden genoemd Wij meenen dat te mogen betwijfelen. In die houding komt uit, dat de ambtena ren weigeren met de veranderde economische verhoudingen rekening te houden geen me dewerking te willen verleenen aan de gevolgen die daaruit voor geheel ons volksleven voort vloeien, en derhalve de Overheid noodzaken vader nog zoo kort geleden gestorven is. Dat is een uitvlucht, antwoordde de bankier en uit zijn t'oon klonk eenig ongeduld, dat is om verschillende redenen noodig, dat wij thans hier over spreken. Uw. vader en ik waren overeenge komen, dat gij enAntoon een prachtig paar zou den vormen. Wij beiden zouden heel graag zien, dat Antoon u ten huwelijk vroeg. Het was aller minst onze bedoeling u of hem te dwingen en daarom heb ik de zaak laten rusten. Want ik was overtuigd, dat mijn zoon ook zonder te Weten van den wensch van zijn vader onder den indruk zou komen van uw bekoorlijke eigenschappen. En dat is gebeurd ook, ik heb goed gezien. An toon kent geen meisje, dat hij meer hoogacht en waardeert dan u. En hij is voornemens u ten huwelijk te vragen. Uit eigen beweging, vroeg Alice. Uit eigen beweging, bevestigde de -bankier, mij dunkt ge kent Antoon van Gielen genoeg om te Weten, dat hij zoo iets niet doen zou alleen wijl zijn vader het wenscht. Alice Evan moest dit toegeven. De zoon van clen man tegenover haar had een alleszins zelf standig karakter, zoodat zij na deze bevestiging, die nochtans 'n leugen was, niet daaraan durfde te twijfelen. Na een oogenblik wachtens ging hij voort lk weet, dat hij u ten huwelijk vragen zal en daarom heb ik deze gelegenheid gezocht om voordat dit gebeurt er met u over te spreken.Gij zult hem uw hand niet Weigeren, nietwaar Advertentiën 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maa' plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. mua In een gezin, waar RSNSO gebruikt wordt, blijft altijd tijd genoeg over. Al het lastige, urenlange wrijven en stampen van hei goed is overbodig geworden. Alles wat men te doen heeft is 's avonds vijf minuten te besteden om het goed in een RINSO sopje te weeken te zetten. RINSO doet 's nachts het werk dat U vroeger op waschdag deed. Des morgens behoeft liet goed alleen maar uitgespoeld te worden. ÉSÊÊÊSÊÊÊk. 8S geheel voor eigen verantwoordelijkheid te doen wat zij onvermijdelijk" acht. j I 't Is ons momenteel niet bekend, op welke gronden dejjCentrale Commissie hare afwij zing baseert, doch zich zoo geheel af te ma ken van de feitelijke wijzigingen welke sinds 1920 in de salarisverhoudingen kwamen en de gemiddelde daling van 20 pet. in cle le vensduurte, kan toch moeilijk als een onbe vangen oordeel worden aangemerkt. Waarschijnlijk zijn bij dat oordeel de loo- pende geruchten omtrent 20 pet. verlaging der salarissen van invloed geweest, en heeft men zich min of meer onberedeneerd willen verzetten tegen al te scherp ingrijpen in de bestaande welvaartspositie. Aldus is die absolute afwijzing psychologisch te verklaren, doch we moeten eerlijk beken nen, dat we haar niet kunnen toejuichen. Het zou dunkt ons van hoogere objectivi teit getuigen, wanneer de ambtenaren prin- Alice richtte zich op. Dat zal ik Wel, zeide zij mei overtuiging,. Kom, antwoordde de bankier op overredenclen toon, dat kunt ge niet meenen. Waarom zoudt ge zijn aanzoek afslaan. Gij hebt er geen enkele reden voor. Al is er hier sprake van mijn eigen zoon, ik durf zeggen, dat hij een zeer degelijke jonge man is, die zijn Weg door het leven wel vinden zal iemand van onbesproken gedrag een man aan wien een meisje haar toekomst ge rust kan toevertrouwen. Dat Weet ik wel, mijnheer van Gielen, ik twij fel ook in de verste verte niet aan de goede eigen schappen van uw zoon. Maar daar gaat het hier niet om. Als ik met iemand trouw, moet ik toch liefde voor hem koesteren en ik bemin Antoon niet, hoezeer ik hem hoogacht en op zijn vriend schap prijs stel. Maar de bankier met een handbeweging leg de Alice het zwijgen op. Kom, kom, riep hij geërgerd, dat zijn mooie zinnen in een roman. De Werkelijkheid is anders. Het Werkelijke leven speelt zich anders af, dan het in boeken wordt voorgesteld. Gij vindt Antoon een goed vriend, gij hebt geen hekel aan hem, gij kunt hem hoogachten, Welaan, dat alles is immers voldoende om hem uw 'naud te schen ken. Maar Alice schudde het hoofd. Neen, zeide zij, dat is niet voldoende, voor een gelukkig huwelijk is meer noodig.En daarom zou ik Antoon, indien hij mij ten huwelijk vroeg, cipieel zouden erkennen, dat de dalende loon- standaard over (geheel het particuliere te- drijfsleven, en 'de mede daaruit voortvloei ende vermindering van levensduurte, bene vens de groote tekorten in de staatshuishou ding en de dalende inkomsten van den Staat kortom, dat het dalende draagvermogen in onze Nederlandsche volkshuishouding zulke afmetingen kan aannemen, dat de salarieering, vastgesteld onder de optimistische waardeeringen der hoogconjunctuur, niet is te handhaven. a|A1s wij ons niet vergissen, zouden de amb tenaren dan slechts alleen erkennen, wat zij in groote meerderheid toch wel als iets nood zakelijks zien aankomen. Zij hadden hun positie, dunkt ons, krachtiger gemaakt, indien zij dit principieel hadden erkend en zich derhalve hadden verklaard vóór intrek king van Art. -10 van het Bezoldigingsbesluit. Naar onze opvatting zou dan een eventueele actie tegen een al te scherp ingrijpen in hunne moeten antwoorden,dat ik zijn aanzoek niet aan" nemen kan. Van Gielen was opgestaan en liep eenige malen de kamer op en neer. Ik had zoo gehoopt, zeide hij, dat gij verstan diger zoudt zijn. Geldt dan voor u niet de wensch van uw overleden vader. U zeide immers zelf zooeven, dat gij ons niet hebt Willen dwingen. Vader zou dit zeker ook niet gedaan hebben. Neen mijnheer van Gielen, hoe vereerend 'd aanzoek van uw zoon voor mij ook zoude zijn, ik zou moeten weigeren. Laten wij dit gesprek beëindigen, voegde zij erbij, het leidt tot niets. Integendeel, mejuffrouw Evan, ik heb de overtuiging, dat ons gesprek ten slotte Wel tot een goed resultaat leiden zal. Zet toch uw be zwaren ter zijde. Ze zijn zoo gewichtig niet als ge meent. Ik kan niet,-antwoordde zij op den meest be slisten toon, het spijt me, maar ik moet blijven bij hetgeen ik gezegd heb. De bankier moest na deze woorden de overtui ging hebben, dat zijn overreding niet zou baten. En nu wierp hij opeens het masker, af. Hij stond vlak voor Alice stil en sprak met har- clen klank in zijn stem j Het moet, als gij den wensch Van uw vader ongehoorzaam zoudt zijn, als gij uw eigen geluk wilt verschoppen, dan zal ik u desnoods dwingen; Alice zag hein aan. Haar lippen trilden van ingehouden verontwaardiging.(Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BI Orere»®ten tb d« kuip Kmso DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ. VLA ARDIN'GEN.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1