Het geheimzinnige raadsel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. 46ste Jaargang. Weonsdag 19 September 1923. No. 13747 Buitenlandsch Nieuws. 62 Staten-Generaal. Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maa* plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE VOLKENBOND EN HET HERSTEL. Uit Genève verluidtBij de bespreking van het rapport der financieele commissie is in de tweede commissie de reparatie-kwestie t.er sprake, gekomen. Adatci, de Japansehe gedelegeerde deed hierbij de uitlating, dat hij reden had te ge- hoven, dat binnenkort de fundamenteele grond slagen van de oplossing gevonden zouden zijn. De Hollandsche gedelegeerde, prof. Van Eysinga sprak zijn voldoening uit over 't feit, dat een zoo bevoegd iemand als Adatci hoop had gegeven, dat de rem van de groote internationale schulden binnenkort zou verdwijnen. BALDWIN EN P01NCARE. Reuter verneemt, dat Baldwin door Poincaré tot een onderhoud is uitgenoodigd. Dit onder houd zou Waarschijnlijk heden plaats vinden. Als doel Wordt o.a. genoemd het tot stand bren gen van een persoonlijk contact, daar de beide premiers elkaar tot dusver nog niet ontmoet hebben. Men gelooft intusschen niet, dat men van dit onderhoud onmiddellijke resultaten moet Ver wachten, in den vorm .van een accoord, betref fende de kwestie der veiligheid. Aan beide kan ten heeft men de tegengestelde opvattingen met teveel klem betoogd, dan dat het mogelijk zou zijn, ze in één handomdraai met elkaar te ver zoenen. Niettemin hoopt men, dat Poincaré en Baldwin er in zullen slagen, de basis te vinden voor een samenwerking, die binnen niet te langen tijd noodig zal zijn, wanneer Duitschland zijn lijdelijk verzet opgeeft en overgaat tot het aan- knoopen van directe onderhandelingen met de bezettende mogendheden, aan welke onderhan delingen Engeland wel zal wenschen deel te nemen. DUITSCHLAND EN HET LIJDELIJK VERZET. Uit groote indust.rieele kringen wordt verno men, dat, in wgerwil van den ongunstigen indruk, welke Poincaré's rede op het rijkskabinet heeft gemaakt, de voorbesprekingen op intensiever wijze worden voortgezet. Volgens dezelfde bron heeft de rijksregeering door den voorzitter van het garantieeomité Haguenin, aan Poincaré de intrekking van de door de rijksregeering uitgevaardigde verorde ning, waarin het lijdelijk verzet geregeld wordt, en hervatting der reparatiebetalingen op grond van een voorloopige overeenkomst op de volgen de voorwaarden aangeboden Opheffing van de militaire controle in de industrie-bedrijven opheffing van de afsluiting van de grens tusschen het bezette en het onbe zette gebied herstel van de pers- en verga deringsvrijheid terugkeer van de uitgewezenen en invrijheidstelling der gevangenen. De rijksregeering^ verklaarde, dat deze voor waarden moeten worden beschouwd als de aller uiterste om den weg naar definitieve onderhan delingen te effenen. De Parijsche correspondent van de „Daily fel." slaat bijzonder acht op het bezoek, dat Le Trocquer, cïe Fransche minister van openbare Werken, aan het Roergebied brengt. De minister bevindt zich daar om den toe stand te bestudeeren met.het oog op twee even tualiteiten, n.l. het staken van den passieven tegenstand op bevel van Berlijn en wat Frank rijk zou hebben te doen, indien deze stap niet wordt gedaan. Maar van Gielen schudde het hoofd. Ik weet, dat ik u vertrouwen kan, antwoord- c'e hij, en uw woord is mij genoeg. Maar anderen zouden u in uw voornemen kunnen tegenwer ken, zouden dat huwelijk verhinderen. En dan kan ik dit wapen niet missen misschien. Trouw ïuet hem, trouw spoedig en gij hebt niets te yreezen. Het spreekt wel vanzelf, dat ook An- toou hiervan niets Weet en niets weten zal. IJJ behoeft van dit geheele gesprek niets te weten. Ik zal gaan, zei Alice, het is beter dat hij niet Weet, dat ik hier geweest ben. Eat is goed. Het verheugt me, dat ge de skuatie zoo goed begrijpt. Van Gielen stak het meisje ten afscheid h° 'lari(^ ^oe' maar zij deed, alsof zij dit niet ■'Uierkte en ging met een hoofdknik heen. Voor de deur stond nog de auto van den ankier en de chauffeur opende dadelijk het Portier. Bank u, zeide Alice, ik zal er geen gebruik an maken. Ik wandel veel liever. Zij wilde iet rijden in den auto van den man, dien zij 1 eerst had leeren kennen, den man, dien zij SPANJE EN DE -V1 OLKEN BONDSB A A D. Te Parijs gelooft men, dat, na de vestiging- van de militaire dictatuur in Spanje en ondanks de sympathie, die de Spaansche vertegenwoor diger in den Volkenbondsraad, Quinones de Leon, geniet, Spanje wellicht, evenals Grieken land in 1910 na den val van Venizelos, zijn zetel in den Volkenbondsraad zal verliezen. In dat geval zou de plaats van Spanje mogelijk toed vallen aan Nederland of Zwitserland. De plaats van China zou gegeven worden aan een der staten van de Kleine Entente. GENOEGDOENING. De Grieksche minister van Oorlog heeft gister middag officieel aah de Italiaansche, Fransche en Engelscbe legaties te Athene de verontschul digingen der Grieksche regeering aangeboden voor den moord op de leden der Italiaansche missie. De inscheping der lijken van generaal Tellini eii de andere slachtoffers had gistermiddag plaats. Te Preveza werd door twee eonrpagniën infanterie en een torpedojager de militaire eer be wezen. IERLAND. Heden komt de nieuw gekozen Dai! te Dublin bijeen, om het bureau en den nieuwen staatspre sident te kiezen. Men verwacht dat de zitting zuiver formeel zal zijn en dat Gosgrave zal worden herkozen. ALLERLEI. Uit Jeruzalem De troepen van Emir Abdullah hebben de revolutie in Trans-Jordanië den kop ingedrukt. Volgens de laatste berichten is de rust Weergekeerd. Nader wordt nog gemeld,, dat de opstandelingen in den vroegen Zondag ochtend Amman ingesloten en de telegraaf- en telefoonverbindingen hebben doorgesneden. Na een hevig gevecht zijn de aanvallers terug gedreven met achterlating van 82 dooden, onder wie verscheidene aanvoerders. Uit Canton (Pennsylvanië) De conventie der mijnwerkers in de anthracietmijnen, keurde de nieuwe loonsovereenkorast goed. Hedenmor gen zou het werk Weer hervat worden. Uit Rome Een bulletin omtrent, den toestand der prinsessen Mafalda en Giovanna zegt, dat zij lijdende zijn aan typhus, welke ziekte in de tweede Week yan hare ontwikkeling zou zijn. De toestand van prinses Mafalda, die zich eergisteren weder ernstiger deed aanzien gaf gister geen aanleiding tot bezorgdheid. Uit New-York De groote ochtendbladen zijn gistermorgen niet verschenen tengevolge van een plotselinge drukkersstaking in zake een loonkwestie. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 18 September. De Voorzitter deelt mede dat is inge komen een' afschrift van 'liet koninklijk Besluit waarbij hij is benoemd tot voorzitter deze Kamer voor het ingetreden zittingjaar. Dit besluit is reeds voorgelezen in de Vereenigde Vergadering der Staten-Generaal. De verschillende geloofsbrieven Werden daarna goedgekeurd. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 18 Sept. Aanbieding Staatsbegrooting. De Minister van Financiën, de heer C o 1 ij n, biedt de Staatsbegrooting voor 1924 aan. zou kunnen haten, maar die haar volkomen in zijn macht had. Lang was zij nog n'iet weg, toen Antoon van Gielen thuis kwam. Hij had eerst een flin ke wandeling gemaakt om zijn zenuwen tot, bedaren te brengen. Het onderhoud met zijn vriend, dat tot een breuk tusschen hen geleid had, had hem ten zeerste aangegrepen. Niet al leen echter omdat hij Werkelijk oprechte vreind- schap voor Werner voelde en het hem zeer groot leed deed, dat het tusschen hen tot zoo heftige scène gekomen was. Meer nog misschien omdat de woorden van Werner diepen ach terdocht tegen zijn vader bij hem hadden ge roepen. Want wel had hij ihh boos gemaakt, wijl Werner zijn vader beschuldigde, wel had hij die beschuldigingen ver van zich gewor pen, doch de angst van den twijfel was diep in zijn hart gedrongen. En hoezeer hij zich zelf voorhield, dat zijn vader geen schurk was, dat hij zeker niet in staat was tot daden, gelijk Wer ner durfde veronderstellen, dat hij doen zou, de twijfel bleef. Het gedrag van zijn vader had ook voor hem veel raadselachtigs, hij hield din gen voor hem verborgen die hem wellicht tot schande strekten. Had zijn vader ook niet ge speculeerd, en gespeculeerd met geld van an deren. Eisclite hij van hem niet een offer om zich van de schande te redden. Welnu, was het dan ook in 't geheel niet mogelijk, dat hij verder durfde te gaan Maar neen, neen, hij mocht zich zelf deze vragen niet stellen. N o m i m a t. i e - V o o r z i 11 e r s c h a p. Aan de orde is het opmaken van een nominatie voor het Voorzitterschap. Hiervoor werden gekozen de aftredende heeren Kooien, de Monté-Verloren en Visser van IJzeït- doorn. De opening van de zitting der Staten-Generaal. De wijze van opening van de zitting der Staten Generaal week dit jaar op enkele punten af van die der plechtigheid in vorige'jaren. De eerste en voornaamste afwijking van vorige jaren was, dat d'e Koningin-Moeder, die tijdens de jubileumdagen zoowel in Den Haag als inAmster- dam bij verschillende plechtigheden en feeste lijkheden de Koningin had vergezeld, ditmaal ook bij den plechtigen gang van de Koningin naar de vereenigde vergadering van de volksvertegen woordiging, haar dochter vergezelde, zoodat de galakoets dezen keer plaats verleende aan de Koningin, de Koningin-Moeder en den Prins. Een tweede afwijking was dat dit jaar de Koninklijke stoet, het Paleis in het Noordeinde verlatende, afreed van een bloemenhof, dank zij de aardige gedachte van de Boskoopsche kwee kers, om de prachtige bloemen- en plantenversie- ring van het Paleis te laten voortbestaan tot na de opening van de zitting der Staten-Generaal. Een derde verschil, uit bezuinigingsnoodzaak geboren, was, dat het militair-muzikale element in den stoet- op weg naar het Binnenhof ont brak, wegens de opheffing van de militaire mu ziekkorpsen. Er was nu trompetgeschal. Ten slotte was er, wat het ceremonieel binnen de Ridderzaal betreft, deze afwijking, dat dit maal Nederlandsch-Indië vertegenwoordigd was in het - schitterende gevolg, dat de Koningin plechtstatiglijk binnenleidde, en wel door de aanwezigheid, te midden van de ho[dignitarissen, van den sultan van Boeloengan (Noord-Borneo) en de prinsen uit Solo en Djocjakarta, die de Koningin bij haar jubileum zijn komen geluk- wensclien en die in de feestdagen bij de belang rijkste gebeurtenissen tegenwoordig waren. In de omgeving van het Paleis stonden duizen den menschen. Even voor 1 uur reed dé stoet af, onder het gejuich van de menigte. Langs den geheelen Weg, die leidde door de Heilstraat, het middenpad van het Lange Voor hout, den Korten Vijverberg naar het Binnen hof, stonden achter de militairen, die de hon neurs bewezen, honderden en honderden men schen geschaard, die de Koningin en haar moeder en gemaal hartelijk toejuichten. Op het Binnenhof stond nabij de Ridderzaal een eerewaeht, ditmaal gevormd uit den land storm. Na het uitspreken van de Troonrede keerden de Vorstelijke personen langs denzelfden weg onder het gebulder van de minuutschoten, welke tijdens den geheelen duur der plechtigheid. Van het afrijden van het Paleis tot den terugkeer daar werden afgegeven uit drie in het Malie veld opgestelde vuurmonden, en onder de toe juichingen van de talrijke menigte, naar het Paleis terug. De Rijksmiddelen. De ontvangsten der schatkist waren de af geloopen maand weder niet gunstig. Behoudens enkele uitzonderingen wijst de Middelenstaat overal achteruitgang aan en is hiftrdoor het to taal der ontvangsten bijna.4 millioen kleiner dan in de overeenkomstige maand van het vorig jaar. Er werd n.l. 31.228.006 opgebracht tegen Van hem mocht zijn vader immers dat offer eischen, maar daarom zou hij er zeker nog niet aan denken, Alice Evan te dwingen. Het was gemeen van Werner, dit te veronderstellen. Maar Werner had de broer van Alice gesproken en wie Weet, wat deze ellendeling hem had wijsge maakt. Zoo trachtte Antoon van Gielen zich zelf te overtuigen, maar geheel gelukte hem dit toch niet. Doch hij zeide tot zich zelf, dat hij geen reden had zijn vader als een schurk te beschouwen, dat hij hem moest vertrouwen, dat hij hem moest vertrouwen boven Werner of wien ook, die tegen zijn vader bevooroordeeld waren. Toen Antoon van Gielen thuis kwam zocht hij dadelijk zijn vader op. Is u nu nog niet te bed, vroeg hij, al gaat het met uw genezing goed, daarom moet ge toch voorzichtig zijn. Me clunkt u hebt Weer koorts. Weineen, je vergist je, ik voel me uitstekend. Ik hoop,' dat de wandeling je ook goed gedaan heeft en nu je me heelhuids terugvindt, je meteende overtuiging schenkt, dat je vrees Wel een beetje overdreven is. Je behoeft me waar lijk niet als een detectieve te bewaren, alsof ieder oogenblik een aanslag op mij gepleegd kan worden. En toch kan ik die vrees niet van mij afzet ten, papa, zei Antoon. Nu luister eens, zei de bankier, ik geef toe, 35.151.121 in Augustus 1922, terwijl over het tijdvak der eerste acht maanden een achter uitgang van ƒ9 millioen valt waar te nemen, ƒ284.512,359 tegen ƒ293.517.079 in Augustus 1922. Het .waren weder de bronnen, w'elke vele maanden achtereen na de verhooging van het heffingspercentage de baten sterk deden toenemen, maar in onze dagen, wegens den gestadigen achteruitgang van handel en ver keer en Ret financieel en economisch bestaan, haar beteekenis verliezen en lang niet meer toereikend zijn om het evenwicht in stand te houden. Hierdoor stijgen de zorgen voor 's lands inkomsten en uitgaven met den dag en het is daarom zeer natuurlijk, dat door het departement van financiën naar andere middelen wordt uitgezien, waarvan binnen kort wel vernomen zal worden. Van de directe belastingen bracht de inkom stenbelasting het grootste gedeelte van het totale verlies minder op, n.l. 2.6 millioen; zijnde ƒ5.371.655 tegen ƒ7.955.314 in Augustus van het vorig jaar. Gedeeltelijk hiermede in verband bracht de dividend- cn tantième- belasting 1.3 millioen minder op, n.l. 749.897 tegen ƒ2.082.188 in Augustus 1922. De grond belasting ging met ruim 2 ton achteruit, 1.446.469 tegen 1.655.237. Tegenover dit alles valt een toename waar te nemen van 6 ton in de ontvangsten der personeele belasting, die ƒ2.470.721 opbrachten tegen ƒ1.893.626 in Augustus van het vorig jaar. Gelijk te verwachten was, leverden de bronnen, die met, het zakenleven nauw verband houden, geen grooter ontvangsten op dan verleden jaar. De verschillen der zegel- en regestratierechten zijn ditmaal niet noemenswaard eerstgenoemde brachten 1.293.797 tegen 1.209.541 en andere 1.373.768 tegen ƒ1.460.180. Ondanks de sterke verhooging van het heffingspercentage bleef de opbrengst der suc cessierechten met circa 2 ton bij verleden jaar Augustus ten achter, 3.579.821 tegen ƒ3.774.557. De rechten op den invoer vielen ditmaal ook niet mede en brachten 5 ton minder op, 2.680.635 tegen 3.137.436, terwijl de loods gelden ƒ213.181 opbrachten tegen f 233.002 in Augustus 1922. Dê accijnzen volgden alle behoudens het accijns op suiker en tabak een achteruitgaande beweging. Uit eerstgenoemd accijns kwam ruim 4 ton meer binnen ƒ4.051.262 tegen 3.626.401. Het accijns op tabak bracht ruim 5 ton meer op 1.212.466 tegen ƒ699.913. Daartegenover wijst het accijns op het gedistilleerd 4.466.029 aan tegen 4.901.202, op het geslacht 875.523 tegen 928.684 op wijn 44.274 tegen 48.682 op bier 482.801 tegen 497.844 en op zout 93.704 tegen 127.939. De andere belastingen schonken evenmin een gunstiger beeld. Uit de belasting op gouden en zilveren wer ken kwam f 65.403 binnen tegen 68.420 in Augustus 1923. Het Staristiekrecht bracht 282.652 op tegen 284.094 het recht op mijnen wees een verbetering aan van 71.432 tot 140.710. Van de belasting in verband met de buiten gewone omstandigheden bracht de O.W. be lasting ƒ1.6 millioen op, terwijl de opbrengst over de eerste acht maanden 14.7 millioen be draagt. De inkomsten ten bate van het leeningsfonds 1914 wijzen een totaal aan van 5.9 millioen, waartoe de verdedigingsbelasting en de inkom stenbelasting respect, ƒ1.61 millioen en ƒ1.6 millioen bijdroegen. („Tijd.") geheel veilig is mijn toestand niet. Maar ge kunt er aan medewerken om dat te veran deren. Hoe dan, papa. Als ge met Alice Evan getrouwd zijt, als ik de uitvinding van haar vader verkocht heb, pas dan komt alles weer in orde. Maar dat hangt van mij niet alleen af papa. Ik heb u gezegd, ik wil doen, wat ik kan, maar Alice's wil geldt ook mee en. Ja, ja, dat weet ik, doch ik heb de overtuiging, dat zij je graag mag lijden en je haar hand niet zal Weigeren. Je zult haar toch vragen, nietwaar Ja antwoordde Antoon, zoo spoedig het met het oog op haar rouw' gevoegelijk gebeuren kan. Zijn vader hief afwerend de hand op. Hoor eens, zeide hij, liet geldt hier een huwe lijk in zeer bijzondere omstandigheden en zoowel voor Alice Evan als voor ons is het wenschelijk, dat het zoo spoedig mogelijk gesloten worde. Vergeet niet, dat het geheim der uitvinding niet van mij alleen is, maar ook van Alice Evan. En haar bi oer zal beproeven dat geheim voor zich te verkrijgen en ook het huwelijk te ver hinderen. Daarom is het beslist noodig, hoort gij Antoon, als hetgeen gij voor mij doen wilt, voor mij waarde zal hebben, dat het zeer spoedig gebeurt. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1