theek te verzamelen. Want, zoo redeneerde die schrijver zeer terecht, als de menschen ze zelf moeten versturen, komt er.toch niets van. Nu, tusschen haakjes, dat was wel wat boud geweerd. Want we hebben sedert den eersten oproep, die van de Smidse,al meer dan vijftig belangrijke zen dingen ontvangen en van stilstand is nog niets te merken. Prachtig is het ook, dat de een of ander, die geen boeken had, een tientje stuurde? om er boeken voor te koopen. En de een of andere Firma zond ons een lijstje of we maar wouwen uitzoeken. Die uitgeefster was nota bene niet eens katholiek. En weer een andere Boekhandel gaf ons toestemming, bij hem een werk te bestellen tot 100 toe. Dus veel menschen komen wèl tot versturen en zijn er niet te moe voor als ze 's avonds van hun werk komen. En toch redeneerde die schrijver terecht. Want er zit nog veel, wat we niet zullen krijgen, ofschoon het ons van harte gegund is, omdat. nu ja, omdat het inpakken te veel moeite kost. Ik antwoordde mijn geachten correspondent, dat het mij beter voorkwam, nog wat met de uitvoering van zijn plan menschen op te zoeken, om de boeken te verzamelen, te wachten, omdat ik vreesde, dat er anders verwarring zou komen. En terwijl ik wachtte, kwam er een ingezonden stuk in de „Limburger Koerier", waarin hetzelf de plan Werd voorgedragen, maar vooral er op werd aangedrongen, dat de Vereenigingen als Geloof en Wetenschap, de K.S.A., de Katholie ke Kringen maar vast zouden beginnen. En dat ingezonden stuk sloeg zoodanig in, dat nog denzelfden dag er twee brieven inkwamen op de Bibliotheek Snijderstraat 18, waarmee twee edelmoedige mannen zich meld den, om boeken te verzamelen, één voor Maas tricht en één voor Heerlen. Die brieven kwamen vandaag. En daarom leidt Limburg met 20. Wie weet is het Maandag 80 Limburg heeft een mooien voorsprong Maar,' of het tegen het overig Nederland vol houdt Ik moet eerlijk zijn en als scheidsrechter in deze match ook aan overig Nederland een faire kans geven. Daarom, als de plaatselijke afdeelingen van de K. S. A. willen helpen, verzoek ik, dat zij zich bij mij melden. Ik twijfel niet, of zij zullen dat doen, daar haar Centraal Bureau te Leiden zich ook reeds bereid heeft verklaard. En als de vereenigingen als Geloof en Wetenschap en de Katholieke kringen willen helpen, dat zij zich dan melden! Zij zijn hartelijk welkom. En als geen geloof en Wetenschappen en geen K.S.A.'s zijn Dan is de beurt aan de particulieren. Dan zal de match eerlijk spel zijn de boeken- match van Limburg tegen de rest van Nederland! Het adres van den scheidsrechter is en blijft onveranderd Snijdersstraat 18, Nijmegen. En voor bericht in de Pers voor en na de rust zal worden gezorgd. Als het Roomsche publiek maar zorgt voor. boeken Willem Mulder S. J., tijdelijk bibliothecaris der R.K. De R.K. Kamerclub. De Katholieke Kamerclub heeft herkozen tot voorzitter Mgr. dr. W. Id. Nolens secre taris ir. M. C. E. Bongaerts penningmeester dr. L. M. Deckers en tweeden secretaris C. J. Kuiper. De verkiezing van een vice-voorzitter is tot de volgende vergadering aangehouden, aange zien van den heer mr. M. J. G, M. Kolkman bericht was ingekomen, dat hij wegens onge steldheid verzocht niet voor lid van het bestuur der club in aanmerking te komen. Prov. Staten Zuid-Iiollanil. In de zitting van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van de Prov. Staten van Zuid-Holland is ter voorziening in de vacature ontstaan door het ontslag nemen van den heer A. B. de Zeeuw te Rotterdam, tot lid van de Provinciale Staten van Zuid- Holland benoemd verklaard de heer IJ. G.van der Veen (S. D.). Geen renvooien. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan de gemeentebesturen in hun provincie een cir culaire gezonden, waarin zij in aansluiting van hun circulaire van 2 Juli^l.l. mededeelen, dat zij voortaan in raadsbesluiten tot het aangaan van geldleeningen geen renvooien meer zul len toelaten. Ged. Staten meenen, dat een Raads besluit, waarin renvooien voorkomen, voor geldschieters geen voldoenden waarborg meer biedt, dat het overeenstemt met hetgeen door Ged. Staten werd goedgekeurd. De ambtenaarssalarissen. Gisteren zijn te Amsterdam, vertegenwoordigers van de moderne, neutrale R.K. en Christelijke centrales van overheidspersoneel in vergadering bijeengekomen, mede was aanwezig een afge vaardigde van de centrale van hoogere rijksamb tenaren. Uit de beraadslagingen bleek, dat de centrale van hoogere rijksambtenaren bereid is, zich op de bekende motieven met de andere overhedis- centrales ten krachtigste te verzetten tegen de voorgenomen intrekking van art. 40 en de voor HK4 voorgenomen verlaging met 10 pet. van de salarissen van alle rijksambtenaren. NederJantlsche spoorwegen. Naar het U. D. verneemt is de invoering van de 4e kl. standplaatsen bij de Neder]Spoor wegen voorloopig uitgesteld. Pascontrolc. Het personeel van de pascontrole aan de Nederlandsche grensstations is tegen 1 Januari ontslag aangezegd, in verband met de plannen van de regeering om de grenscontrole van het departement van justitie naar dat van oorlog over te brengen. De belastingplannen van de regeering. De parlementaire redacteur van de Standaard verneemt het volgende naar aanleiding van de passage in <#c Troonrede, dat de Staten-Generaal verschillende wetsontwerpen zullen worden aan geboden tot het brengen van wijzigingen in het belastingstelsel Het ligt in de bedoeling van minister Colijn, vooreerst alleen te komen met voorstellen tot heffing van rechten op z.g. genotmiddelen. De bedoeling is dus niet, allereerst te komen met een herziening van ons tariefdit zal slechts overwogen worden, wanneer blijkt, dat de hef fingen op enkele genotmiddelen niet voldoende opbrengen. Doel is dan allereerst voorstellen in te dienen tot verhooging van de tabaksvelasting, waarvan de opbrengst geschat wordt op 15 h 16 millioen. Dan een verhooging van den bieraccijns, waar van men de bate schat op 7 millioen en eeii verhcioging van het invoerrecht op de thee, die ook een 7 millioen meer zal leveren. Voorts denkt minister Colijn uit een rijwielbelasting 3 4 mill, te halen. 'Deze belasting zal geheven worden op eenvoudige wijze, door het verkrijgbaar stel len van een bepaald plaatje of iets dergelijks, waaruit blijkt, dat de bela-sting betaald is. Mochten deze belastingen niet voldoende op leveren, dan pas kómt minister Colijn met een wijziging van het tarief, waarbij waarschijnlijk ook de koffie belast zal worden. Het rendement van deze heffingen zal zoo mogelijk aangewend worden om te komen tot een belangrijke verlaging van de directe belas tingen, die zeker ook de kleinere en middelbare inkomens ten goede zal komen. (Als men bedenkt, dat er ongeveer 700.000 rijwielen in ons land in gebruik zijn, dan komt de beoogde rijwielbelasting bij een raming van 3 h f 4 millioen derhalve neer op 4x/a 6 gulden per rijwiel en per jaar. Overwerkvergunningen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Kuiper le.. Is de minister bereid, mede te deelen of door hem wordt goedgekeurd de met ingang van 6 Aug. jl. ingegane overwerkvergunning tot 56 Uj uur per week en voor den duur van 6 maanden met machtiging van den directeur-generaal van den arbeid verleend aan de"N.V. Wilton's Sche.eps Werf en Machinefabriek te Rotterdam 2e. Wil de minister mededeelen, op welke gronden speciaal deze ingrijpende overwerkver gunning is verleend en voorts, welken maat staf bij de toekenning van het toenemend aantal overwerkvergunningen van den laat sten tijd wordt aangelegd 3e. Is de minister niet van meening, dat het wenschelijk is bij ingrijpende overwerkvergun ningen, als onder 1 bedoeld, alvorens deze ver leend worden, de besturen der vakbonden, wier leden in het betrokken bedrijf of onderneming werkzaam zijn, in de gelegenheid te stellen, even- tueele bezwaren kenbaar te maken 4. Is de minister bereid, een schriftelijke op gave te verstrekken van het aantal in dit jaar verleende overwerkvergunningen, benevens den tijdsduur, de verschillende bedrijfstakken en het aantal arbeiders, waarvoor de vergunningen gelden heeft de minister van arbeid, handel en nijver heid geantwoord 1. Deze vraag wordt bevestigend beantwoord. 2. Deze overwerkvergunning is evenals ver scheidene andere verleend als hulpmiddel tot het verruimen van werkgelegenheid in een indu strie-tak, waar groote werkloosheid heerscht. Het tweede gedeelte der vraag schijnt minder juist gesteld. Een maatstaf toch wordt bij het verleenen van een overwerkvergunning niet aangelegd, doch er wordt, nagegaan of er motie ven zijn om een werklijdverlenging toe te staan,1 en, zoo ja, welke. De ondergeteekende heeft geen bezwaar om die motieven mede te deelen. In sommige bedrijven is de concurrentie met landen, waar door voortdurende daling der waar de van het geld de reëele loonen en andere pro ductiekosten lager zijn, alleen mogelijk, indien ook hier te lande de productiekosten belangrijk dalen. Dan kan in vele gevallen niet in voldoende mate worden bereikt, indien de werktijd niet wordt verlengd (b.v. vervaardiging van fles- schen, ijzergieterij, vlasbewerking) 3. Het is naar het oordeel van den onderge teekende wenschelijk, dat de arbeiders en hun vakvereenigingen zooveel mogelijk bekend zijn met de reden, waarom een belangrijke overwerk vergunning wordt verleend. Wanneer daartoe aanleiding en tijd bestaat, wordt dan ook -aan de vakvereenigingen het oordeel over belangrijke aanvragen gevraagd, of haar het motief medegedeeld. 4. Een opgave, als bier gevraagd wordt, kan niet worden verstrekt. Zij vereischt een admini stratieven arbeid, waarop om financieele reden in verband met de betrekkelijke waarde eener zoodanige statistiek de Arbeidsinspectie niet is ingericht. In de centrale verslagen der Arbeids inspectie wordt zoo overzichtelijk mogelijk mede- deeling gedaan van de verleende overwerkver gunningen. Een statistiek hiervan zou in hooge mate misleidend zijn, doordat de beteekenis van ver- schillencfe vergunningen zeer uiteenloopend is. Het onderwijs. De minister van Onderwijs enz. wijst er in de memorie van toelichting tot zijn begrooting op, dat voor 1923 voor het Lager Onderwijs is toe gestaan 46.615.000 Voor de uitkeering der voorschotten is over dat jaar gebleken benoodigd te zijn een bedrag van f 49.22.893. Verwacht mag echter aldus de minister dat dit bedrag bij de definitieve afrekening blijken zal ,als ge volg van de technische herziening, te hoog te zijn. Hier staat intusschen weer tegenover dat in de raming op ƒ46.615.000 voor 1923 verdis conteerd is de hcrclassificatie der gemeenten, welke nog niet tot stand is gekomen. Bij door werking van de technische herziening meent de minister, dat voor 1924 een bedrag van ƒ47.000.000 voldoende zal blijken. Verhooging van den bieraccijns. In het blad van gister is melding gemaakt van persberichten omtrent een plan van de rcgcering, o.m. den bieraccijns te verhoogen.- In de vergadering van de Kamer van Koop handel in Den Bosch heeft de heer Van der Ven daar ook van gerept hij had vernomen, dat een belangrijke verhooging van den bieraccijns in het voornemen van de r,/geering zou liggen. In de diie Zuidelijke provinciën bestaan, zoo zeide hij, ruim 200 kleine brouwerijen de verhoogde bier accijns zou voor de meeste van die brouwerij eit- den ondergang beteekenen. Hij stelde voor, aan de regeering te verzoeken, evenals in Duitschland een progressieve belasting toe te passen. De Kamer van Koophandel voelde voor dit denk beeld, doch besloot, eerst de voorstellen van de regeering af te wachten. Voorzitter Tweede Kamer. Bij Kon. besluit is tot voorzitter van de Tweede Kamer voor het nieuwe zittingjaar be noemd mr. D. P. A. N. Kooien. De Nederlandsche gezant te Tokio. Naar Reuter ons uit Tokio meldt, had de Ne derlandsche gezant te Tokio, de heer Pabst, de stad verlaten na de aardbeving om zich naar KaroeizaWa te begeven. De heer Pabst Werd vergezeld door den Noorschen zaakgelastigde. Onderweg verdwaalden zij in het gebergte en de heer Pabst had het ongeluk van een stellen rivieroever te vallen. Hij brak twee ribben en een pols. De beide heeren slaagden er ten slotte in Ka roeizaWa te bereiken. De bezuiniging. In verband met den passus in de Troonrede, dat3 „ingrijpende maatregelen moeten worden getroffen" voor een budgetair evenwicht en dat „met betrekking tot de uitoefening van de Staatszorg naar beperking is te streven", werd reeds naar wij vernemen door de Regeering aan den heer mr. Kan, secretaris-generaal in Algemeenen Dienst, en mr. Van Doorninck, the saurier-generaal bij het Departement van Fi nanciën, een algemeen onderzoek opgedragen betreffende maatregelen van wetgevenden en administratieven aard, die ten spoedigste zul len worden genomen met het oog op de naar alle zijden sterk door te voeren bezuiniging. („Tijd.") Uit de Pers. De M i 11 i o e n e n n o t a. „De Maasbode" vindt, afgescheiden ook van de plannen der naaste toekomst, de. methode van minister Colijn om het bestaande tekort te dekken en nieuwe tekorten te. voorkomen toch wel van eenigszins ander gehalte dan de perspectiefbezuiniging van minister De Geer. Wat nog niet wil zeggen, dat de methode van den huidigen functionnaris bij iedereen meer instem ming zal vinden. Na een opsomming van de plannen van minis ter Colijn, vervolgt het blad „Het hoeft niet gezegd, dat met zeer gemeng de gevoelens van al deze plannen we hoe ven daarbij niet uit te zonderen de reorganisatie van den Staatsdienst, waaromtrent ons nog niets anders bekend is, dan dat de regeering hoopt er een 50 millioen mee te besparen, een be drag hoog genoeg om het vermoeden te wettigen, dat bij die reorganisatie slachtoffers zullen val len zal worden kennis genomen. Intusschen, waar critiek nuttig en geWenscht kan zijn, zal geen ernstig man ontkennen, dat daarbij ingeto genheid past. Wanneer wij even buiten onze grenzen zien, dan hebben wij geen lange onder vinding noodig om Lot de ervaring te komenmlat ook na al die bekrimpingen, welke gaan worden opgelegd, millioenen nog, die nimmer voor ons onderdeden, ons zullen benijden. We moeten er ons nu eenmaal bij neerleggen. Na een samenvatting van den inhoud der nota schrijft „Het Centrum" Alles tezamen genomen, is de Millioenennota een stuk, dat Wel van groote doortastendheid getuigt, maar een verre van opwekkend beeld te aanschouwen geeft. De minister wordt gedreven, zooals wij zeiden, door den eisch van harde noodzakelijkheid. Wij moeten uit de impasse der permanente en stijgende tekorten. Maar één ding heeft ons daarbij getroffen en wel, dat de minister zijne bezuinigingen niet ook op ander gebied zocht, dan de bovenge noemde. Verleden jaar zeide de heer Colijn bij de be handeling der Staatsbegrooting, dat de finan cieele omstandigheden ertoe noopten, ook op de departementen van Defensie te bezuinigen. Zonder dèt zou men het beoogde doel niet kunnen bereiken. „De Standaard" is van oordeel, dat de ernst van den toestand onbeschroomd onder de oogen Wordt gezien. Er is niet getracht bestaande tekorten weg te redeneeren evenmin zijn de cijfers te donker gekleurd. Een stijging van het tekort van 1923 op 1924 met ruim 60 millioen, zou zelfs de vraag kunnen doen rijzen of een geraamde stijging van 116 op 140 millioen tekort voor het jaar 1925, dus slechts 24 millioen meer, niet wat te rooskleurig is of men dus Wel voorzichtig genoeg is geweest met het dekkingsplan op 130 millioen te basee ren. Te voorzien is toch dat de middelen voor 1925 allicht 15 a 20 millioen lager zullen zijn dan over 1924 en dan is er niet heel veel voor stijging van uitgaven over. Zal de rekening kloppen, dan zal wel heel streng gewaakt moeten worden tegen het klimmen der uitgaven. Dat de Regeering ten slotte ongeveer 1/3 van het te dekken bedrag op de salarissen der ambtenaren denkt te vinden, komt ons niet onredelijk voor, hoe hard het velen moge toe schijnen. De inkomens in het vrije bedrijf loopen al sinds 2 jaren hard achteruit. Dat de ambte lijke groep liet eenige volksdeel zou zijn, die dit niet zou ervaren, aan wie dit zou moeten voorbijgaan, kan ons niet op redelijke wijze duidelijk worden gemaakt. Eindelijk wenschcn wij er onze voldoening over uit te spreken, dat de Regeering, naar ver-' luidt, de 30 millioen nieuwe belastingen nage noeg geheel uit de heffing op het gebruik van ge notmiddelen denkt te vinden. Slads- en Gewestelijk Nieuws, Naar de missie. Onze oud-stadgenoot, de weleerw. pater C. Dubbelman, van de orde dei- Norbertijnen, zal Dinsdag 25. September, met nog twee andere orde-genooten, naar de missie in Madras ver trekken. Nadere bijzonderheden vinden onze lezers in de rubriek „Kerknieuws." Rosa's tweede bloemententoonstelling. De tweede avond der tentoonstelling kenmerkte zich door een druk bezoek. Aan de 100e bezoeker, de heer P. G. van Pelt, Lange Llaven 1 werd de taart en aan de 250e, den heer J. Schellenbach, Broersveld, een flesch frambozensap als cadeau cadeau aangeboden. Hedenavond komen verschillende fraaie ca- deaux ter beschikking voor de gelukkigen. Van mevrouw IIerr, Nassaustraat. 38, werd uit sympathie met het streven van den heer Krabbendam, een 50 tal cadeaux,.als speelgoed' etc. voor 25 jongens en 25 meisjes, inzenders der bloemen, beschikbaar gesteld als belooning voor hun goede zorgen aan de stekjes besteed: Het blijkt dat de tentoonstelling op veler sympathie kan bogen. Huishoud- en Industrieschool. Belanghebbende verwijzen we naar de in dit. nummer vóórkomende annonce-der Huis houd- en Industrieschool betreffende inschrij ving van leerlingen voor de verschillende binnen kort weer beginnende cursussen. Gisteravond, ongeveer a c h t u ur is er in de borstelfabriek van de firma Jacobs in de Overschieschestraat, een begin van brand ontstaan. De brandweer, die vlug ter plaatse was, be hoefde niet. op te treden, daar de brand inmid dels door eigen personeel gebluscht .was. Gelukkig voor de duive n-h o ri ders is de roofgierige steenvalk, die sinds Maan dag reeds vanaf den Groote-Kerk-toren den omtrek onveilig maakte, weer verdwenen, om elders zijn roofzucht te verzadigen. Gemengd Nieuws. Moord. De Nederlander Van der Berg die als procuratiehouder bij een bank te Ratingen Werkzaam was, is in een bosch tusschen Ratingen cn Seelbeck door eënige mannen aangevallen. Ondanks hevigen tegenstand zagen de roovers kans den heer v. d. B. met een hamer zware ver wondingen aan zijn hoofd toe te brengen, waarna zij hem met een mes een doodelijken steek gaven. De moordenaars hebben het lijk daarna be roofd van een horloge, een aktentasch en van een ■bedrag van ongeveer drie milliard mark. liet politie-onderzoek heeft tot heden nog geen resultaat opgeleverd. De Broekhuys bank. De ten kantore van de notarissen ITunen en van Konijnenburg, te Maastricht, gehouden vergaderingvan aan deelhouders der Zuid-Nederlandsche Crediet- bank, te LIeerlen, heeft besloten tot liquidatie. Tot liquidateuren zijn benoemd de heeren mr. Gh. van Oppen, te Maastricht, en G. Nauta, te Rotterdam. Dit besluit tot liquidatie heeft ten gevolge de ontbinding van alle z.g. Broek- huys-maatschappijen. De heerW. IT. Broekhuys heeft een accoord van 100 pCt. voorgesteld. Fraaie toestanden. Te Bocholtz heb ben twee raadsleden met mekaar gevochten. Een hunner kreegeen drietal messteken.De burgemees ter maakte aan het schandaal een einde.Oorzaak de politiek, met name de Wethoudersbenoeming. Toch vervolgingen? Tegen een 15- tal ingezetenen te Doetinchem, die om andere dan Wettige redenen niet ter stembus zijn verschenen, is deswege proces-verbaal opgemaakt. 10 2 jarige. Maandag heeft de wed. Ij- Bovendeur te Ambt-Vollenhove haar 102den verjaardag gevierd. Zij is nog kras en helder van geest. Het personeel schuldig. Om trent het tramongeluk bij Gendringen meldt men ons nader, dat dit is veroorzaakt, doordat de personentram door de kruising is gered'en. In verband hiermee zijn de machinist en conducteur van deze tram onmiddellijk ont-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2