slagen. Het gewonde meisje verlceeil nog steeds ui levensgevaar. 'Branden. Te Wijk aan Duin is gisterna- uiiddag de hooiberg van de Veehouder B. af gebrand. Ongeveer 15.000 kilo hooi is verloren gegaan. Het hooi was niet verzekerd. Vermoed wordt, dat de brand door kwaadwilligen ge sticht is. Bij Middelharnis zijn gist ernacht zeven strooi- Sehelven afgebrand. Oorzaak van den brand onbekend. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Een arme familie. Te Gennep over leed de vorige Week de laatste persoon van de eigenaardige familie M., genaamd ,,Faan", die evenals z'n gestorven broer en zuster, er een zonderlinge levenswijze op na hield. Het scheen dat de geheele familie een volslagen afschuw had van water en al wat met zindelijkheid verband hield., zoowel aan den lijve als in huis, zoodat 'edereen hun nabijheid zooveel mogelijk ont vluchtte. Buren beweerden echter, dat de men- schen er warm bijzaten, in weerwil van hun ar moedige en sobere levenswijze. De Vorige Week ua den dood van het laatste familielid Werd van rechtswege een onderzoek ingesteld, dat tot groote verrassingen leidde. Men vond in oude vgzen hopen bankpapier, evenals in bed, °p zolder, in kasten en in een oude kous ettelijke honderdtallen verloopen zilverbons van een gulden. Ook werd bankpapier gevonden, waar onder bankjes van 1000, dat in een der vochtige 'aden in verren staat van ontbinding was ge bakt. In een andere lade lagen enkele honder den gouden tientjes zoo maar voor 't Wegnemen. Bp de onmogelijksFe plaatsen werd geld ge vonden, en toen men tenslotte alles doorzocht had, bleek het vermogen te bestaan uit 40.000 gulden, behalve hun onroerend goed. En dat heetten arme menschen te zijn. Voor eukele maanden toen eenige Groesbeeksche jeug dige houtventers in de bewuste gouden tientjes- 'ade een greep hadden gedaan, werd door He Politie gevraagd, hoeveel de jongens gestolen hadden. En ,,Faan" antwoordde: Ik Weet 't niet Kenschetsend voor hun levenswijze is het volgende ,,Faan" was koster der protestant se he gemeente en juist toen hij een paar nieuwe schoenen gekocht had, liet de dominee zeggen dat hij ontslagen was. Z'n broer jeremieerde nDaar zit je nou met je nieuwe schoenen." Daar de naaste familieleden van verren graad z'jn er er geen testament is, kan de fiscus op een aardig buitenkansje rekenen. Het"spoorwegongeluk bij Venlo h" ons blad van Maandag is gemeld dat* eenige Belgische militairen hebben verklaard dat, het seinhuis Kaldenkirchen was opengebroken en de Wissel van het z.g. doode spoor was verlegd. Het is thans gebleken arldus meldt men aan de N. Venl. Crt. mede dat het seinhuis niet gesloten was De sleutel van de deur was in handen van de stationsautoriteit. Het seinhuis Is dus niet opengebroken. De wissel op Venlo stond ppen, doch stond reeds, tengevolge van Argeloosheid, in dezen stand van den vorigen dag af. Hieruit volgt, zegt het blad dat veeleer aan zorgeloosheid dan aan sabotage moet worden godacht. De bewuste 63 wagons stonden te Kaldenkirchen op het hellend gedeelte van het ''rnplacement. Zeer waarschijnlijk is de ramp te bijten aan een kwajongensstreek. Het opruimingswerk op het emplacement te *enlo is thans zoover gevorderd, dat alle ver hielde wagons zijn verwijderd en de draaischijf Vrij is. De overkapping ligt nog op de lijn,doch °°k deze zal spoedig verwijderd zijn. De directie der Nederl. Spoorwegen heeft Dinsdag de ruïne in oogenschouw genomen. Een vroolijke raddraaier. Een knecht die op het feestterrein te Amstelveen 'elast was met, het toezicht op het Vroolijke Kad is spoorloos verdwenen en met hem de autree-gclden, tot een bedrag van ongeveer 400 gulden. Door den elec.trischen stroom S e d o o d. Gistermiddag ruim 1 uur is in bet ll'ansformat,iehuisje bij het raadhuis te Rijswijk nc Chef-monteur S. Kleyn door den electrischen sHoom gedood. De overledene was 32 jaar oud ongeveer een jaar gehuwd. Ernstige trambotsing. Bij een trambotsing, welke Zondagavond te Melbourne Plaats had, werden 80 personen gewond, meldt K'üter.Van veertien hunner is de toestand ernstig Een eerder ontvangen bericht meldde dat -a terdag eveneens twee tramwagens te Mel- '°urne op elkaar inreden. Hierbij werden dertig P'rsonen gewond, onder wie de Australisehe 0lJd-kampioen vedergewicht Spango. .bandieten. Bij een landeigenaar te Jess- P'Z bij Guben (Duitschland) werden door 1 bekers zilveren voorwerpen ter waartle 2 van on- Seveer tweehonderd milliard mark gestolen. VVee landjagers bezetten het station Jessnitz n namen hier vijf dieven gevangen. v Kén hunner baalde plotseling een revolver ,°°r den dag en doodde één der politiebeambten °°r een schot, in het hoofd, terwijl hij den paden zwaar verwondde. b]'l*eze beambte wist op het laatste oogen- 1 den dader ook doodelijk door een schot le Heffen. ze door een weigering der rem inrichting plot seling achteruit begon te loopen, over den rand van een dertig voet diep ravijn vloog en i den afgrond stortte. Slechts één der inzittenden werd gedood de overigen werden gewond. Chineesche troepen te Foets- jou aan de Boven-Jangtse hebben onlangs de Japansche stoomboot Jijang Maroe aangevallen en den kapitein en een ander Japaneesch opva rende gedood. Thans blijkt, dat deze troepen den Japanschen eersten machinist en vérdere opva renden gevangen houden voor een millioen dollar losgeld en dreigen hen te dooden als de Noordelij ke troepen verder oprukken. De Zuidelijke troe pen, die Sjanghai aanvallen, hebben Maandag hevig geschoten op een Japansch stoomschip en Dinsdag op een Engelsch stoomschip. Het Engelsche schip Werd begeleid door een kanon neerboot, die het vuur beantwoordde. Aan beide zijden zijn slachtoffers gevallen. Tragische gebeurtenis. Gisterochtend heeft te Londen een hoogst tragi sche gebeurtenis plaats gegrepen.Eergister werd het huwelijk voltrokken tusschen den 40-jarigen burgemeester van Maldon in het graafschap Essex en de" 25-jarige dochter van zijn ambtelijken plaatsvervanger. Het "echtpaar -was voornemens de witte broodsweken op de Kanaal-eilanden door te brengen en kwam gisteren op weg daarheen in de Britsclie hoofdstad aan. De jonggehuwden namen hun intrek in het Hotel Cecil. Na aldaar gisterochtend gemeenschappelijk het ontbijt te hebben genuttigd, begaf het jon ge paar zich naar zijn appartementen op de vierde verdieping. Hier verwijderde de jonge vrouw zich gedurende eenige minuten. Toen zij terugkeerde, lag haar man dood op de binnen plaats. Hij was tijdens haar afwezigheid uit het raam gevallen. w k o in den afgrond. Een auto, arm zeven personen gezeten waren, reed ij 'jt11 ^teilen heuvel in de richting van Monsal aad, in het peakdistrict van Derbyshire, toen „Gij zult niet stelen" Volgens de laatste uit Essen ontvangen berichten namen de Franschen de volgende geldsommen in be slag 500 milliard op de volksbank te Coblenz 4 billioen mark te Mulheim en 47 milliard mark te Duisburg. Neg Werd 75 milliard mark van de stad Gelsenkirchen opgeëischt. Deze gemeente heeft evenwel evenals Essen en Boehum geweigerd deze sommen te betalen. Toen is men maar weer aan 't „nemen" gegaan en werden te Duisburg, Dortmund en Essen honderden rnil- liarden marken in beslag genomen. Het oorlogsrecht is tegenwoordig verbazeqd rekbaar men rukt maar in en steelt eenvoudig wat los en vast is. Het is Wel mogelijk, dat dit alles door wat kromme juristerij is recht te pra ten, maar voor een gewoon mensch blijft stelen, stelen of 't nu op zijn bolsjewieksch „onteige nen", of op zijn Fransch „inbeslagnemen" heet Tegen de Ku Klux K1 a n. Een be richt uit Oklahama-City meldt, dat een strenge militaire censuur is ingesteld, om de troepen bewegingen geheim te houden. Nog steeds ko men troepen aan. Gouverneur Walton heeft verklaard, dat hij de Ku Klux Klan beweging zal onderdrukken. De staat van beleg zal worden gehandhaafd, totdat de Ku Klux Klan zal zijn uitgeroeid. President Coolidge heeft te kennen gegeven, dat hij niet zal ^ingrijpen in de Oklahama-crisis. De brand te Berkeley. Nadere be richten uit Berkeley melden nog, dat bij den brand aldaar^ö personen gewond zijn, terwijl er 26 vermist Worden. De vlammen bereikten de poorten der uni versiteit, doch geen der gebouwen Werd verwoest. De opgravingen in Ruck holt. Gedurende twee weken zijn er te Rijckholt- St. Geertruid ten Zuiden van Maastricht, on derzoekingen gedaan naar bewerkte vuur- steenen, onder leiding van dr, van Griffen uit Groningen en dr. van der Steen uit Haarlem. De onderzoekingen dragen en voorloopig karakter. De resultaten zijn evenwel van dien aard, dat zonder twijfel een verder onderzoek, in 't belang der wetenschap moet en zal ge schieden. 't' Is te hopen, dat de Nederlandsche regeering zich dan niet afzijdig zal houden doch door ruimen financieelen steun, de ge heimenissen, in den Rijckholter bodem verbor gen, helpt, aan den dag brengen en voor Ne derland, voor Limburg niet 't minst, doen be waren Behalve Vele dozijnen mooie bewerkte stee- nen, wapenen en werktuigen van eiken aard (waaronder zelfs prachtig gepolijste) Werd door dr. van Griffen ook een vuurhaard ge licht. Deze vuurhaard was opgebouwd uit vuursteensplintêrs op dien haard lagen nog gedeeltelijk verbrande resten van het edel hert. Deze stookplaats was zoo typisch, dat aan haar oorsprong uit het vuursteentijdperk haast niet meer kan worden getwijfeld. Bovendien zijn er door denzelfden onder zoeker buiten het bosch, op het plateau in de richting van St. Geertruid, plekken ontdekt, die waarschijnlijk steenen vloeren zijn van de hutten der menschen, die hier hebben gewoond. Ook werden fragmenten van aardewerk gevonden dat uit dezelfde periode herkomstig kan wezen. Dr. van Steen vond o.a. een verticalen put van pl.m. 5 meter diep, waarvan horizontale galerijen in het krijt uitgaan en waarlangs de oerbewoners dezer streek zich wisten meester te maken van vuursteenen, dienstig voor 't maken van wapens en werktuigen. De nu gedane vondsten zouden van belang rijker waarde Wezen, dan de vondsten der Bel gische onderzoekers in de laatste 3035 jaren, Welke zijn ondergebracht in 't museum Ourtius te Luik. H e i 1 i g s c h e n nende diefstal. Reu ter seint dd. 19 September uit Jeruzalem In de kerk van de LI. Maagd nabij Gethsemanc heeft een diefstal plaats gehad. Juweelen, zil veren lampan en Heiligenbeelden werden ge roofd. Boschb randen in Californi Om trent de boschbrandcn, welke o.a. den brand, die te Berkeley heeft gewoed, veroorzaakten, wordt gemeld, dat deze zeer moeilijk te bedwingen zijn. Volgens een Exchange-telegram uit San Fran cisco zijn de stadjes Boyespring en Johannes burg (Galifornië) geheel in de ascli gelegd terwijl nog een viertal andere kleine plaatsen gevaar loopt aan de vlammen ten prooi te zullen vallen. De geheele bergstreek nabij Sonoma (Calil'ornië) staat in lichtelaaie. Duizenden inwoners zijn uit de huizen gevlucht. De boschbranden baanden zich een weg door het Californische district Marin over een uit gestrektheid van 18 mijlen en verwoestten honderden woningen en talrijke houthakker- kampen. Groote brand. In het dorp Wolfer- ding in het Schwarzwald brak in een zaagmolen een hevige brand uit, Welke vlammen zich al spoedig mededeelde aan de belendende gebou wen; in het geheel werden 26 woningen in de" asch gelegd. Door den brand zijn ongeveer 100 personen dakloos geworden, terwijl de aangerich te schade wordt geschat op een kwart millioen flgoudmark. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Matige tot, krachtigen Z. tot W. wind, zwaar bewolkt of betrokken, met tijdelijke opklaring, regenbuien, zelfde tem peratuur. Sehip in nood. Uit Maassluis vernemen we Het s.s. „Excel lent" heeft om assistentie gevraagd het s.s. „Volendam" is ter assistentie vertrokken. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 19 Sept. 20 Sept. /11547s f 11.567s - 174 172 Parijs - 14 86 - 15 13 België - 12.43 -12.697, Zwitserland - 44.95 - 45 Weenen 0.00s/a - o.oo3/, Kopenhagen - 46,05 -45 60 - 67 527a - 67.60 Christiania 40.777a - 40 90 - 2 5471, -2.549/16 Madrid 34.30 -34.40 - 11.277, -11 44 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 19 Sept. 20 Sept. Londen 1 H.547a 11.567, Parijs v 14.97 7a -15.10 Brussel - 12.477, - 12.70 New-York - 2.547 8 - 2.547s - 174 - 174 Stockholm - 67.55 - 67.55 Zwitserland - 44.95 - 45.10 Kopenhagen 46.— - 45.95 Christiania - 40.80 - 40.85 -0.0035 3/4 -0.003574 Telegrammen. HET LIJDELIJK VERZET. BERLIJN, 20 Sept. (draadloos) Verschil lende Duitsche bladen dringen aan op opheffing van het lijdelijk verzet tot eiken prijs. Stresemann's blad „Die Zeit" is êveneehs bereid, onder zekere voorwaarden als terugkeer van uitgewezenen, vrijlating van gevangenen en behoud van souve- reiniteit, den arbeid in het Roergebied te laten hervatten. De Duitsche Rijksdag zal 26 Sept. weer bijeen komen. PARIJS, 20 Sept. (draadloos) De „Petit Parisien" verneemt uit Brussel dat de Duitsche regeering besloten zou hebben, alle verordenin gen die betrekking hebben op het lijdelijk verzet in te trekken, onmiddellijk na de invrijheidstel ling der gevangen genomen en veroordeelde personen in het Roergebied. BALDWIN EN POINCARE. LONDEN, 20 Sept. (draadloos) De „Daily Mail" meldt, dat de gister plaats gehad hebben de bespreking tusschen Baldwin en Poincaré, zal leiden tot het herstel van de Entente. Het blad meent, dat een nieuw hoofdstuk in de ge schiedenis over de verhouding tusschen Frank rijk en Engeland is aangevangen. VORSTELIJKE VERLOVING. ROME, 20 Sept. (draadloos) De „Tribuna" meldt, dat op eind September de verloving zal worden gevierd van den prins van Piemont en prinses Marie José, de eenige dochter van het Belgische vorstenpaar. ITALIË EN GRIEKENLAND. ROME, 20 Sept. (draadloos) Voorbereidingen worden getrofferr'voor de ontruiming vanKorfoe, de daarvoor noodige operaties worden rustig uitgevoerd. Reeds Maandag is een aanvang ge maakt met de inlading van de groote hoeveel heden op het eiland gebrachte munitie en andere goederen. Het laat zich aanzien, dat de ontruiming vlot van stapel zal loopen. SPANJE EN MAROKKO. MADRID, 20 Sept. (draadloos) Generaal Aimpuru, de nieuwe opperbevelhebber in Marok ko vertrekt morgen naar Tetuan, de hoofdstad van de Spaansche zóne. Hij zal een offensief op de westélijke zóne beginnen. Dit, offensief wordt dringend noodig geacht, met het oog op het feit dat binnen 14 dagen een Tanger-conferentie te Londen zal plaats hebben en Spanje bewijzen moet in staat te zijn de Noordelijke zone te besturen. (Marokko is de laatste belangrijke bezitting van Spanje). DETRAMP IN JAPAN. YOKOHAMA, 20 Sept.' (draadloos) De ver woesting van Yokohama is zoo algemeen dat er geen onderdak is voor de hulp-expeditie sléchts een 5-tal huizen is blijven staan. Wederopbouw van Yokohama hangt af van mogelijkheid de haven te herstellen. Kerknieuws. Nieuwe Ilolïamlsclie missionarissen. Dinsdag a.s. 25 September, zal in de Abdij van Berne tcLIeeswijk een treffende plechtigheid plaats hebben. Dien dag vertrekken de eerw. heeren G. Bazelmans, C. Dubbelman (oud-stad genoot) en J. Laane naar de Missie van Mgr.Aelen op Madras.Het zijn de eerstelingen welke de Ab dij offert aan die Missie. Dertig jaren geleden stichtte ze een Missie in Wisconsin (V. St. v. A) doch deze heeft zich intusschen zoozeer uitgebreid, dat zij de hulp en den toevoer uit Europa kan missen zij bezit een der meest mo derne en best geoutilleerde colleges van geheel Amerika. Ieder missievriend heeft, eenige maanden ge leden, met droefheid in het hart, de smeekbeden gelezen van den pas in zijne Missie teruggekeer den Mgr. Aelen, die niet alleen vele geldelijke offers, maar ook de toegenomen sympathie van zijne landgenooten had mede teruggenomen naar zijn arbeidsveld daarginds. De rangen zij ner priesters waren intusschen zóó gedund, dat de oude apostel van Madras wanhopig, om uit komst schreef naar het oude land, dat groot op hem gaat en hem nooit in den steek liet. „Als maar ieder Nederlandsch bisdom mij één pries ter zendt.", zoo luidde zijn bescheiden bede. Tot op heden werd die bede niet verhoord. De red ding zal nu, naar gehoopt mag worden, komen van een Nederlandsche instelling, welke deze verdienste werkelijk niet als hare eerste te boe ken heeft, doch haar achthonderdjarig werk in Nederland opnieuw gaat bekronen door het apostelwerk ver daarbuiten De Missionarissen, die de volgende week naar Madras zullen vertrekken, gaan zich voorloopig vestigen te Bellary, in het hartje van Madras, waar binnen enkele jaren ook het reeds ontwor pen Seminarie voor Inlandsche priesters zal verrijzen. Zij zullen vooreerst arbeiden onder de jurisdictie en tusschen de geestelijkheid van Mgr. Aelën. Na aan de voeten van den Heiligen Vader te Rome den zegen over hun pioniers werk te hebben afgesmeekt, gaan zij op 5 Octo ber scheep te Marseille, vanwaar de „Mooltan" van de P. O. hen naar Bombay zal brengen. Zoo gaat de moed van Nederlandsche priesters, gesteund door de liefde en weldadigheid van Nederlands Katholieken voor de Missie opnieuw een stuk wereld veroveren voor den Christus. Pater Borromaeus de Greeve ongesteld. Naar de „Resb." verneemt, is Pater Borro maeus de Greeve ongesteld. Hij is sinds eenige dagen opgenomen in heL St. Franciscus-Gast- huis te Rotterdam. De toestand van den pa tiënt is niet van ernstigen aard. Rechtzaken. De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren veroordeeld J. J. S., 64 jaar, gedelegeerd ont vanger van het loodswezen te Vlaardingen, gede tineerd,Wegensverduistering in dienstbetrekking, tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van den in voorloopigehechteriis doorgebrachten tijd. Van de ten laste gelegde-valsèhe aangifte werd beklaagde vrijgesproken. Btirgelijke Stand. Geboren: Sept. 19. Willem z.v. M. Th. van der Horst en M. G. Blom, Munnikenbuurt. Gehuwd: Sopt. 19. W. Roeters 22 j. en G. Fons 20 j. Visseherij. SCHIEDAM, 20 Sept. Binnengekomen van de haringvisscherij de logger SCH 99 „Mercurius", Schipper J. A. Roeleveld, met 27 last haring van de derde reis. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 20 Sept. v,m. 11.55, n.m. 12.26. 21 Sept. v.m. 1.n.m. 1.08. SCHIEDAM, 19 Sept.. Aangekomen Eng. s.s. „Aicliymist", kapt. G. W. Dines, met olie van Harburg voor N.V. Schieveem aan de Wilhelminahaven, en vertrok heden naar- Zwijn- drecht. SCHIEDAM, 19 Sept. Vertrokken Eng. s.s. „Patkan", ledig naar Pernis. SCHIEDAM, 20 Sept. Vertrokkenstoom- vrachtlogger „Vrede", ledig naar Vlaardingen. ROUAAN, 19 Sept. Vertrokken motor s.s. Gailia, met benzine naar Schiedam. BRUNSBUTTEL, 18 Sept. Gepasserd Kaiser Wilhelm Kanaal, s.s." Ruth, met papierhout van Pliotograd naar Schiedam. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 20 Sept. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 12. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 20 Sept. Men noteert voor Spiritus 100 f 26 Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 1.40 per ketel, i 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3